Yugoslavia at the 1972 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Janez Brodnik =32
Miloš Vratič =44 r1/2
Milenko Kersnić 47 r1/2
Zoran Ivanović 71 r1/2
Ivica Hmjelovac 79 r1/2
Drago Šoštarić 86 r1/2
Team All-Around, Men Yugoslavia 12
Janez BrodnikMiloš VratičMilenko KersnićZoran IvanovićIvica HmjelovacDrago Šoštarić
Floor Exercise, Men Ivica Hmjelovac 58 r1/1
Milenko Kersnić 59 r1/1
Janez Brodnik =60 r1/1
Miloš Vratič =68 r1/1
Zoran Ivanović 99 r1/1
Drago Šoštarić 110 r1/1
Horse Vault, Men Janez Brodnik =30 r1/1
Miloš Vratič =41 r1/1
Milenko Kersnić =47 r1/1
Ivica Hmjelovac =47 r1/1
Zoran Ivanović =54 r1/1
Drago Šoštarić =64 r1/1
Parallel Bars, Men Janez Brodnik =24 r1/1
Milenko Kersnić =32 r1/1
Miloš Vratič =52 r1/1
Drago Šoštarić =58 r1/1
Zoran Ivanović =63 r1/1
Ivica Hmjelovac =68 r1/1
Horizontal Bar, Men Janez Brodnik 30 r1/1
Miloš Vratič =39 r1/1
Milenko Kersnić =50 r1/1
Drago Šoštarić =73 r1/1
Zoran Ivanović =78 r1/1
Ivica Hmjelovac =78 r1/1
Rings, Men Janez Brodnik =33 r1/1
Miloš Vratič =55 r1/1
Ivica Hmjelovac =65 r1/1
Drago Šoštarić =75 r1/1
Milenko Kersnić =88 r1/1
Zoran Ivanović =90 r1/1
Pommelled Horse, Men Milenko Kersnić =24 r1/1
Zoran Ivanović =45 r1/1
Miloš Vratič =45 r1/1
Janez Brodnik 67 r1/1
Drago Šoštarić 78 r1/1
Ivica Hmjelovac 93 r1/1
Individual All-Around, Women Nataša Bajin-Šljepica 62 r1/2
Slaviča Kundačina =91 r1/2
Marija Težak =95 r1/2
Nevenka Puškarević 102 r1/2
Erna Havelka 103 r1/2
Olga Bumbić 108 r1/2
Team All-Around, Women Yugoslavia 17
Nataša Bajin-ŠljepicaSlaviča KundačinaMarija TežakNevenka PuškarevićErna HavelkaOlga Bumbić
Floor Exercise, Women Nataša Bajin-Šljepica =62 r1/1
Erna Havelka =74 r1/1
Olga Bumbić =99 r1/1
Slaviča Kundačina =99 r1/1
Marija Težak =104 r1/1
Nevenka Puškarević 115 r1/1
Horse Vault, Women Slaviča Kundačina =65 r1/1
Nataša Bajin-Šljepica =81 r1/1
Marija Težak 88 r1/1
Nevenka Puškarević =89 r1/1
Olga Bumbić =97 r1/1
Erna Havelka 101 r1/1
Uneven Bars, Women Nataša Bajin-Šljepica =67 r1/1
Erna Havelka =92 r1/1
Olga Bumbić =97 r1/1
Marija Težak =100 r1/1
Slaviča Kundačina 105 r1/1
Nevenka Puškarević =106 r1/1
Balance Beam, Women Nataša Bajin-Šljepica =42 r1/1
Nevenka Puškarević =69 r1/1
Slaviča Kundačina =79 r1/1
Marija Težak =85 r1/1
Erna Havelka 111 r1/1
Olga Bumbić 114 r1/1

Athletics

400 metres, Men Jozo Alebić 6 h1 r1/4
Luciano Sušanj DNS
800 metres, Men Jože Međimurec 4 h2 r2/3
1,500 metres, Men Jože Međimurec 8 h5 r1/3
5,000 metres, Men Dane Korica DNS
10,000 metres, Men Dane Korica 7
4 × 400 metres Relay, Men Yugoslavia 5 h1 r1/2
Miro KocuvanLaszlo UboriJozo AlebićMilorad ČikićJože Međimurec (DNS) • Luciano Sušanj (DNS)
Long Jump, Men Milan Spasojević DNS
Triple Jump, Men Milan Spasojević 25 r1/2
Shot Put, Men Ivan Ivančić 19 r1/2
Discus Throw, Men Zdravko Pečar 18 r1/2
Hammer Throw, Men Srećko Štiglić 14
800 metres, Women Vera Nikolić 5
1,500 metres, Women Vera Nikolić 9 h2 r1/3
High Jump, Women Snežana Hrepevnik =19
Breda Babošek 24 r1/2
Long Jump, Women Radojka Francoti 25 r1/2
Javelin Throw, Women Nataša Urbančič 5
Pentathlon, Women Đurđa Fočić 11

Basketball

Basketball, Men Yugoslavia 5
Blagoja GeorgievskiDamir ŠolmanDragan KapičićDragutin ČermakKrešimir ĆosićLjubodrag SimonovićMilun MarovićMiroljub DamjanovićNikola PlećašRato TvrdićVinko JelovacŽarko Knežević

Boxing

Light-Welterweight, Men Zvonko Vujin =3 Bronze
Light-Middleweight, Men Svetomir Belić =17
Light-Heavyweight, Men Mate Parlov 1 Gold

Canoe Slalom

Kayak Singles, Slalom, Men Milan Spasovski 9
Dubravko Mataković 25
Zlatan Ibrahimbegović 29
Canadian Singles, Slalom, Men Tone Hočevar 14
Damjan Prelovšek 17
Canadian Doubles, Slalom, Men Yugoslavia 1 6
Janez AndrejašičPeter Guzelj
Yugoslavia 2 19
Dušan TumaFranc Žitnik

Canoe Sprint

Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Yugoslavia 6 h1 r2/4
Ivan OhmutMiloš Kralj
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Yugoslavia 5 h3 r3/4
Zlatomir ŠuvačkiIvan OhmutMiloš KraljDušan Filipović

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Radoš Čubrić 43
Jože Valenčič 51
Eugen Pleško AC
Janez Zakotnik AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Yugoslavia 21
Cvitko BilićRadoš ČubrićJože ValenčičJanez Zakotnik

Handball

Handball, Men Yugoslavia 1 Gold
Zoran ŽivkovićAbas ArslanagićMiroslav PribanićPetar FajfrićMilorad KaralićĐorđe LavrnićSlobodan MiškovićHrvoje HorvatBranislav PokrajacZdravko MiljakMilan LazarevićNebojša PopovićZdenko ZorkoAlbin VidovićČedomir Bugarski (DNS) • Dobrivoje Selec (DNS)

Judo

Lightweight, Men Stanko Topolčnik =13
Middleweight, Men Slavko Obadov =11
Half-Heavyweight, Men Pavle Bajčetić =11
Open Class, Men Pavle Bajčetić =11

Rowing

Coxless Pairs, Men Yugoslavia 11
Duško MrduljašNikola Mardešić
Coxless Fours, Men Yugoslavia 4 h2 r2/4
Marko MandičJože BercJure PotočnikMiloš Janša
Coxed Eights, Men Yugoslavia 6 h1 r2/4
Ivo DespotZdravko GracinMladen NinićRomano BajloZdravko HuljevStevo MacuraJanez GrbeljaJosip BajloJadran Radovčić

Sailing

One Person Dinghy, Open Minski Fabris 21
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Yugoslavia 5
Antun GregoSimo Nikolić

Shooting

Free Pistol, 50 metres, Open Petar Bajić 33
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Zdravko Milutinović 10
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Zdravko Milutinović 30

Swimming

100 metres Freestyle, Men Sandro Rudan 6 h2 r1/3
200 metres Freestyle, Men Sandro Rudan 6 h6 r1/2
1,500 metres Freestyle, Men Vladimir Pavlović DNS
100 metres Backstroke, Men Nenad Miloš 8 h2 r2/3
Predrag Miloš 5 h2 r1/3
200 metres Backstroke, Men Nenad Miloš 3 h2 r1/2
Predrag Miloš 8 h4 r1/2
100 metres Butterfly, Men Aleksandar Pavličević 8 h5 r1/3
200 metres Butterfly, Men Aleksandar Pavličević DNS
100 metres Backstroke, Women Zdenka Gašparac 4 h5 r1/3
200 metres Backstroke, Women Zdenka Gašparac 6 h2 r1/2

Water Polo

Water Polo, Men Yugoslavia 5
Karlo StipanićRatko RudićOzren BonačićUroš MarovićRonald LopatnyZoran JankovićSiniša BelamarićDušan AntunovićĐorđe PerišićMirko SandićMiloš Marković

Weightlifting

Lightweight, Men Leopold Herenčić 13
Light-Heavyweight, Men Jože Urankar 16

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Boško Marinko AC
Bantamweight, Greco-Roman, Men Karlo Čović AC
Featherweight, Greco-Roman, Men Slavko Koletić AC
Lightweight, Greco-Roman, Men Sreten Damjanović AC
Welterweight, Greco-Roman, Men Momir Kecman 5
Middleweight, Greco-Roman, Men Milan Nenadić 3 Bronze
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Josip Čorak 2 Silver
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Ištvan Semeredi =4
Bantamweight, Freestyle, Men Risto Darlev AC
Lightweight, Freestyle, Men Safer Sali AC