Flagbearers for 2000 Summer Olympics

Opening Ceremony

Edition NOC Athlete Discipline Notes #
2000 Summer Olympics Albania Ilirian Suli Weightlifting
2000 Summer Olympics Algeria Djabir Saïd-Guerni Athletics
2000 Summer Olympics American Samoa Lisa Misipeka Athletics
2000 Summer Olympics Andorra Toni Bernadó Athletics
2000 Summer Olympics Angola Nádia Cruz Swimming
2000 Summer Olympics Antigua and Barbuda Heather Samuel Athletics
2000 Summer Olympics Argentina Carlos Espínola Sailing
2000 Summer Olympics Armenia Haykaz Galstyan Wrestling
2000 Summer Olympics Aruba Richard Rodriguez Athletics
2000 Summer Olympics Australia Andrew Gaze Basketball
2000 Summer Olympics Austria Wolfram Waibel, Jr. Shooting
2000 Summer Olympics Azerbaijan Namiq Abdullayev Wrestling
2000 Summer Olympics Bahrain Dawood Youssef Swimming
2000 Summer Olympics Bangladesh Sabrina Sultana Shooting
2000 Summer Olympics Barbados Andrea Blackett Athletics
2000 Summer Olympics Belarus Siarhei Lishtvan Wrestling
2000 Summer Olympics Belgium Ulla Werbrouck Judo
2000 Summer Olympics Belize Emma Wade Athletics
2000 Summer Olympics Benin Laure Kuetey Athletics
2000 Summer Olympics Bermuda MJ Tumbridge Equestrian Eventing
2000 Summer Olympics Bhutan Jubzang Jubzang Archery
2000 Summer Olympics Bolivia Marco Condori Athletics
2000 Summer Olympics Bosnia and Herzegovina Elvir Krehmić Athletics
2000 Summer Olympics Botswana Gilbert Khunwane Boxing
2000 Summer Olympics Brazil Sandra Beach Volleyball
2000 Summer Olympics British Virgin Islands Keita Cline Athletics
2000 Summer Olympics Brunei Darussalam Haseri Asli Athletics
2000 Summer Olympics Bulgaria Ivo Yanakiev Rowing
2000 Summer Olympics Burkina Faso Sarah Tondé Athletics
2000 Summer Olympics Burundi Diane Nukuri Athletics
2000 Summer Olympics Cambodia To Rithya Athletics
2000 Summer Olympics Cameroon Cécile Ngambi Athletics
2000 Summer Olympics Canada Caroline Brunet Canoe Sprint
2000 Summer Olympics Cape Verde Isménia do Frederico Athletics
2000 Summer Olympics Cayman Islands Kareem Streete-Thompson Athletics
2000 Summer Olympics Central African Republic Zacharia Maidjida Athletics
2000 Summer Olympics Chad Gana Abba Kimet Athletics
2000 Summer Olympics Chile Nicolás Massú Tennis
2000 Summer Olympics Chinese Taipei Chiang Peng-Lung Table Tennis
2000 Summer Olympics Colombia María Isabel Urrutia Athletics
2000 Summer Olympics Comoros Shareef Mohammed Official
2000 Summer Olympics Congo Marien Michel Ngouabi Swimming
2000 Summer Olympics Cook Islands Turia Vogel Sailing
2000 Summer Olympics Costa Rica Karina Fernández Triathlon
2000 Summer Olympics Côte d'Ivoire Ibrahim Méité Athletics
2000 Summer Olympics Croatia Zoran Primorac Table Tennis
2000 Summer Olympics Cuba Félix Savón Boxing
2000 Summer Olympics Cyprus Antonis Andreou Shooting
2000 Summer Olympics Czech Republic Martin Doktor Canoe Sprint
2000 Summer Olympics Democratic People's Republic of Korea Pak Jung-Chul Official Marched together with KOR under one flag
2000 Summer Olympics Democratic Republic of the Congo ?
2000 Summer Olympics Denmark Jesper Bank Sailing
2000 Summer Olympics Djibouti Djama Robleh Athletics
2000 Summer Olympics Dominica Marcia Daniel Athletics
2000 Summer Olympics Dominican Republic Wanda Rijo Weightlifting
2000 Summer Olympics Ecuador Martha Tenorio Athletics
2000 Summer Olympics Egypt Yahia Rashwan Taekwondo
2000 Summer Olympics El Salvador Eva Dimas Weightlifting
2000 Summer Olympics Equatorial Guinea Éric Moussambani Swimming
2000 Summer Olympics Eritrea Nebiat Habtemariam Athletics
2000 Summer Olympics Estonia Tõnu Tõniste Sailing
2000 Summer Olympics Eswatini Musa Simelane Boxing
2000 Summer Olympics Ethiopia Derartu Tulu Athletics
2000 Summer Olympics Federated States of Micronesia Manuel Minginfel Weightlifting
2000 Summer Olympics Fiji Tony Philp Sailing
2000 Summer Olympics Finland Olli-Pekka Karjalainen Athletics
2000 Summer Olympics France David Douillet Judo
2000 Summer Olympics Gabon Mélanie Engoang Judo
2000 Summer Olympics Georgia Giorgi Asanidze Weightlifting
2000 Summer Olympics Germany Birgit Fischer Canoe Sprint
2000 Summer Olympics Ghana Kennedy Osei Athletics
2000 Summer Olympics Great Britain Matthew Pinsent Rowing
2000 Summer Olympics Greece Nikos Kaklamanakis Sailing
2000 Summer Olympics Grenada Hazel-Ann Regis Athletics
2000 Summer Olympics Guam Melissa Lynn Fejeran Weightlifting
2000 Summer Olympics Guatemala Attila Solti Shooting
2000 Summer Olympics Guinea Joseph Loua Athletics
2000 Summer Olympics Guinea Bissau Talata Embalo Weightlifting
2000 Summer Olympics Guyana Aliann Pompey Athletics
2000 Summer Olympics Haiti Nadine Faustin-Parker Athletics
2000 Summer Olympics Honduras Alejandro Castellanos Swimming
2000 Summer Olympics Hong Kong, China Fenella Ng Rowing
2000 Summer Olympics Hungary Rita Kőbán Canoe Sprint
2000 Summer Olympics Iceland Guðrún Arnardóttir Athletics
2000 Summer Olympics India Leander Paes Tennis
2000 Summer Olympics Individual Olympic Athletes Victor Ramos Boxing
2000 Summer Olympics Indonesia Rexy Mainaky Badminton
2000 Summer Olympics Iraq Bashar Mohammad Ali Official
2000 Summer Olympics Ireland Sonia O'Sullivan Athletics
2000 Summer Olympics Islamic Republic of Iran Amir Reza Khadem Azgadhi Wrestling
2000 Summer Olympics Israel Rogel Nachum Athletics
2000 Summer Olympics Italy Carlton Myers Basketball
2000 Summer Olympics Jamaica Deon Hemmings Athletics
2000 Summer Olympics Japan Kosei Inoue Judo
2000 Summer Olympics Jordan HRH Princess Haya Equestrian Jumping
2000 Summer Olympics Kazakhstan Yermakhan Ibraimov Boxing
2000 Summer Olympics Kenya Kennedy Ochieng Athletics
2000 Summer Olympics Kingdom of Saudi Arabia Khaled Al-Dosari Taekwondo
2000 Summer Olympics Kuwait Fawzi Al-Shammari Athletics
2000 Summer Olympics Kyrgyzstan Raatbek Sanatbayev Wrestling
2000 Summer Olympics Lao People's Democratic Republic Sisomphone Vongpharkdy Athletics
2000 Summer Olympics Latvia Voldemārs Lūsis Athletics
2000 Summer Olympics Lebanon Jean-Claude Rabbath Athletics
2000 Summer Olympics Lesotho Mokete Mokhosi Taekwondo
2000 Summer Olympics Liberia Kouty Mawenh Athletics
2000 Summer Olympics Libya Nizar Mohamed Naeeli Taekwondo
2000 Summer Olympics Liechtenstein Oliver Geissmann Shooting
2000 Summer Olympics Lithuania Romas Ubartas Athletics
2000 Summer Olympics Luxembourg Lara Heinz Swimming
2000 Summer Olympics Madagascar Joseph-Berlioz Randriamihaja Athletics
2000 Summer Olympics Malawi Francis Munthali Athletics
2000 Summer Olympics Malaysia Mirnawan Nawawi Hockey
2000 Summer Olympics Maldives Naseer Ismail Athletics
2000 Summer Olympics Mali Brahima Guindo Judo
2000 Summer Olympics Malta Laurie Pace Judo
2000 Summer Olympics Mauritania Sidi Mohamed Ould Bidjel Athletics
2000 Summer Olympics Mauritius Michael Macaque Boxing
2000 Summer Olympics Mexico Fernando Platas Diving
2000 Summer Olympics Monaco Thierry Vatrican Judo
2000 Summer Olympics Mongolia Badmaanyambuugiin Bat-Erdene Judo
2000 Summer Olympics Morocco Adil Bel Gaid Judo
2000 Summer Olympics Mozambique Jorge Duvane Athletics
2000 Summer Olympics Myanmar Maung Maung Nge Athletics
2000 Summer Olympics Namibia Ali Nuumbembe Boxing
2000 Summer Olympics Nauru Marcus Stephen Weightlifting
2000 Summer Olympics Nepal Chitra Bahadur Gurung Swimming
2000 Summer Olympics Netherlands Anky van Grunsven Equestrian Dressage
2000 Summer Olympics Netherlands Antilles Cor van Aanholt Sailing
2000 Summer Olympics New Zealand Blyth Tait Equestrian Eventing
2000 Summer Olympics Nicaragua Walter Martínez Shooting
2000 Summer Olympics Niger Mamane Sani Ali Athletics
2000 Summer Olympics Nigeria Sunday Bada Athletics
2000 Summer Olympics North Macedonia Lazar Popovski Canoe Slalom
2000 Summer Olympics Norway Vebjørn Rodal Athletics
2000 Summer Olympics Oman Mohamed Al-Malky Athletics
2000 Summer Olympics Pakistan Ahmed Alam Hockey
2000 Summer Olympics Palau Valerie Pedro Weightlifting
2000 Summer Olympics Palestine Ramy Deeb Athletics
2000 Summer Olympics Panama Eileen Marie Coparropa Swimming
2000 Summer Olympics Papua New Guinea Xenia Peni Swimming
2000 Summer Olympics Paraguay Nery Kennedy Athletics
2000 Summer Olympics People's Republic of China Liu Yudong Basketball
2000 Summer Olympics Peru Rosa García Volleyball
2000 Summer Olympics Philippines Donald Geisler Taekwondo
2000 Summer Olympics Poland Andrzej Wroński Wrestling
2000 Summer Olympics Portugal Miguel Maia Beach Volleyball
2000 Summer Olympics Puerto Rico Quique Figueroa Sailing
2000 Summer Olympics Qatar Ibrahim Ismail Athletics
2000 Summer Olympics Republic of Korea Jeong Eun-Sun Basketball Marched together with PRK under one flag
2000 Summer Olympics Republic of Moldova Vadim Vacarciuc Weightlifting
2000 Summer Olympics Romania Elisabeta Lipă Rowing
2000 Summer Olympics Russian Federation Andrey Lavrov Handball
2000 Summer Olympics Rwanda Pierre Karemera Official
2000 Summer Olympics Saint Kitts and Nevis Kim Collins Athletics
2000 Summer Olympics Saint Lucia Dominic Johnson Athletics
2000 Summer Olympics Saint Vincent and the Grenadines Pamenos Ballantyne Athletics
2000 Summer Olympics Samoa Pauga Lalau Boxing
2000 Summer Olympics San Marino Emanuela Felici Shooting
2000 Summer Olympics São Tomé and Principe Naide Gomes Athletics
2000 Summer Olympics Senegal Mame Tacko Diouf Athletics
2000 Summer Olympics Serbia and Montenegro Vladimir Grbić Volleyball
2000 Summer Olympics Seychelles Benjamin Lo-Pinto Swimming
2000 Summer Olympics Sierra Leone Ekundayo Williams Athletics
2000 Summer Olympics Singapore Joscelin Yeo Swimming
2000 Summer Olympics Slovakia Slavomír Kňazovický Canoe Sprint
2000 Summer Olympics Slovenia Iztok Čop Rowing
2000 Summer Olympics Solomon Islands Primo Higa Athletics
2000 Summer Olympics Somalia Ibrahim Mohamed Aden Athletics
2000 Summer Olympics South Africa Hezekiél Sepeng Athletics
2000 Summer Olympics Spain Manuel Estiarte Water Polo
2000 Summer Olympics Sri Lanka Damayanthi Dharsha Athletics
2000 Summer Olympics Sudan Mahmoud Kieno Athletics Did not compete
2000 Summer Olympics Suriname Letitia Vriesde Athletics
2000 Summer Olympics Sweden Anna Olsson Canoe Sprint
2000 Summer Olympics Switzerland Thomas Frischknecht Cycling Mountain Bike
2000 Summer Olympics Syrian Arab Republic Moutasem Ghotok Official
2000 Summer Olympics Tajikistan Khurshed Hasanov Boxing
2000 Summer Olympics Thailand Somluck Kamsing Boxing
2000 Summer Olympics The Bahamas Pauline Davis-Thompson Athletics
2000 Summer Olympics The Gambia Adama N'Jie Athletics
2000 Summer Olympics Togo Sacha Denanyoh Judo
2000 Summer Olympics Tonga Ana Siulolo Liku Athletics
2000 Summer Olympics Trinidad and Tobago Ato Boldon Athletics
2000 Summer Olympics Tunisia Omrane Ayari Wrestling
2000 Summer Olympics Turkey Hamza Yerlikaya Wrestling
2000 Summer Olympics Turkmenistan Chary Mamedov Athletics
2000 Summer Olympics Uganda Sunday Kizito Boxing
2000 Summer Olympics Ukraine Yevhen Braslavets Sailing
2000 Summer Olympics United Arab Emirates Sheikh Saeed Al-Maktoum Shooting
2000 Summer Olympics United Republic of Tanzania Restituta Joseph Athletics
2000 Summer Olympics United States Cliff Meidl Canoe Sprint
2000 Summer Olympics United States Virgin Islands Ameerah Bello Athletics
2000 Summer Olympics Uruguay Mónica Falcioni Athletics
2000 Summer Olympics Uzbekistan Mukhammad Kadyr Abdullayev Boxing
2000 Summer Olympics Vanuatu Mary-Estelle Kapalu Athletics
2000 Summer Olympics Venezuela Adriana Carmona Taekwondo
2000 Summer Olympics Vietnam Trương Ngọc Để Official
2000 Summer Olympics Yemen Basheer Al-Khewani Athletics
2000 Summer Olympics Zambia Samuel Matete Athletics
2000 Summer Olympics Zimbabwe Phillip Mukomana Athletics

Closing Ceremony

Edition NOC Athlete Discipline Notes #
2000 Summer Olympics Albania
2000 Summer Olympics Algeria
2000 Summer Olympics American Samoa
2000 Summer Olympics Andorra
2000 Summer Olympics Angola
2000 Summer Olympics Antigua and Barbuda
2000 Summer Olympics Argentina
2000 Summer Olympics Armenia
2000 Summer Olympics Aruba
2000 Summer Olympics Australia Ian Thorpe Swimming
2000 Summer Olympics Austria
2000 Summer Olympics Azerbaijan
2000 Summer Olympics Bahrain
2000 Summer Olympics Bangladesh
2000 Summer Olympics Barbados
2000 Summer Olympics Belarus
2000 Summer Olympics Belgium
2000 Summer Olympics Belize
2000 Summer Olympics Benin
2000 Summer Olympics Bermuda
2000 Summer Olympics Bhutan
2000 Summer Olympics Bolivia
2000 Summer Olympics Bosnia and Herzegovina
2000 Summer Olympics Botswana
2000 Summer Olympics Brazil
2000 Summer Olympics British Virgin Islands
2000 Summer Olympics Brunei Darussalam
2000 Summer Olympics Bulgaria
2000 Summer Olympics Burkina Faso
2000 Summer Olympics Burundi
2000 Summer Olympics Cambodia
2000 Summer Olympics Cameroon
2000 Summer Olympics Canada Simon Whitfield Triathlon
2000 Summer Olympics Cape Verde
2000 Summer Olympics Cayman Islands
2000 Summer Olympics Central African Republic
2000 Summer Olympics Chad
2000 Summer Olympics Chile
2000 Summer Olympics Chinese Taipei
2000 Summer Olympics Colombia
2000 Summer Olympics Comoros
2000 Summer Olympics Congo
2000 Summer Olympics Cook Islands
2000 Summer Olympics Costa Rica
2000 Summer Olympics Côte d'Ivoire
2000 Summer Olympics Croatia Igor Boraska Rowing
2000 Summer Olympics Cuba
2000 Summer Olympics Cyprus
2000 Summer Olympics Czech Republic
2000 Summer Olympics Democratic People's Republic of Korea
2000 Summer Olympics Democratic Republic of the Congo
2000 Summer Olympics Denmark
2000 Summer Olympics Djibouti
2000 Summer Olympics Dominica
2000 Summer Olympics Dominican Republic
2000 Summer Olympics Ecuador
2000 Summer Olympics Egypt
2000 Summer Olympics El Salvador
2000 Summer Olympics Equatorial Guinea
2000 Summer Olympics Eritrea
2000 Summer Olympics Estonia
2000 Summer Olympics Eswatini
2000 Summer Olympics Ethiopia
2000 Summer Olympics Federated States of Micronesia
2000 Summer Olympics Fiji
2000 Summer Olympics Finland Arsi Harju Athletics
2000 Summer Olympics France
2000 Summer Olympics Gabon
2000 Summer Olympics Georgia
2000 Summer Olympics Germany Heike Drechsler Athletics
2000 Summer Olympics Ghana
2000 Summer Olympics Great Britain Steven Redgrave Rowing
2000 Summer Olympics Greece
2000 Summer Olympics Grenada
2000 Summer Olympics Guam
2000 Summer Olympics Guatemala
2000 Summer Olympics Guinea
2000 Summer Olympics Guinea Bissau
2000 Summer Olympics Guyana
2000 Summer Olympics Haiti
2000 Summer Olympics Honduras
2000 Summer Olympics Hong Kong, China
2000 Summer Olympics Hungary Szilveszter Csollány Artistic Gymnastics
2000 Summer Olympics Iceland
2000 Summer Olympics India
2000 Summer Olympics Individual Olympic Athletes
2000 Summer Olympics Indonesia
2000 Summer Olympics Iraq
2000 Summer Olympics Ireland
2000 Summer Olympics Islamic Republic of Iran
2000 Summer Olympics Israel
2000 Summer Olympics Italy
2000 Summer Olympics Jamaica
2000 Summer Olympics Japan
2000 Summer Olympics Jordan
2000 Summer Olympics Kazakhstan
2000 Summer Olympics Kenya
2000 Summer Olympics Kingdom of Saudi Arabia
2000 Summer Olympics Kuwait
2000 Summer Olympics Kyrgyzstan
2000 Summer Olympics Lao People's Democratic Republic
2000 Summer Olympics Latvia
2000 Summer Olympics Lebanon
2000 Summer Olympics Lesotho
2000 Summer Olympics Liberia
2000 Summer Olympics Libya
2000 Summer Olympics Liechtenstein
2000 Summer Olympics Lithuania
2000 Summer Olympics Luxembourg
2000 Summer Olympics Madagascar
2000 Summer Olympics Malawi
2000 Summer Olympics Malaysia
2000 Summer Olympics Maldives
2000 Summer Olympics Mali
2000 Summer Olympics Malta
2000 Summer Olympics Mauritania
2000 Summer Olympics Mauritius
2000 Summer Olympics Mexico
2000 Summer Olympics Monaco
2000 Summer Olympics Mongolia
2000 Summer Olympics Morocco
2000 Summer Olympics Mozambique
2000 Summer Olympics Myanmar
2000 Summer Olympics Namibia
2000 Summer Olympics Nauru
2000 Summer Olympics Nepal
2000 Summer Olympics Netherlands Inge de Bruijn Swimming
2000 Summer Olympics Netherlands Antilles
2000 Summer Olympics New Zealand
2000 Summer Olympics Nicaragua
2000 Summer Olympics Niger
2000 Summer Olympics Nigeria
2000 Summer Olympics North Macedonia
2000 Summer Olympics Norway Trine Hattestad Athletics
2000 Summer Olympics Oman
2000 Summer Olympics Pakistan
2000 Summer Olympics Palau
2000 Summer Olympics Palestine
2000 Summer Olympics Panama
2000 Summer Olympics Papua New Guinea
2000 Summer Olympics Paraguay
2000 Summer Olympics People's Republic of China
2000 Summer Olympics Peru
2000 Summer Olympics Philippines
2000 Summer Olympics Poland
2000 Summer Olympics Portugal
2000 Summer Olympics Puerto Rico
2000 Summer Olympics Qatar
2000 Summer Olympics Republic of Korea
2000 Summer Olympics Republic of Moldova
2000 Summer Olympics Romania
2000 Summer Olympics Russian Federation
2000 Summer Olympics Rwanda
2000 Summer Olympics Saint Kitts and Nevis
2000 Summer Olympics Saint Lucia
2000 Summer Olympics Saint Vincent and the Grenadines
2000 Summer Olympics Samoa
2000 Summer Olympics San Marino
2000 Summer Olympics São Tomé and Principe
2000 Summer Olympics Senegal
2000 Summer Olympics Serbia and Montenegro
2000 Summer Olympics Seychelles
2000 Summer Olympics Sierra Leone
2000 Summer Olympics Singapore
2000 Summer Olympics Slovakia
2000 Summer Olympics Slovenia
2000 Summer Olympics Solomon Islands
2000 Summer Olympics Somalia
2000 Summer Olympics South Africa
2000 Summer Olympics Spain
2000 Summer Olympics Sri Lanka
2000 Summer Olympics Sudan
2000 Summer Olympics Suriname
2000 Summer Olympics Sweden
2000 Summer Olympics Switzerland Brigitte McMahon Triathlon
2000 Summer Olympics Syrian Arab Republic
2000 Summer Olympics Tajikistan
2000 Summer Olympics Thailand
2000 Summer Olympics The Bahamas
2000 Summer Olympics The Gambia
2000 Summer Olympics Togo
2000 Summer Olympics Tonga
2000 Summer Olympics Trinidad and Tobago
2000 Summer Olympics Tunisia
2000 Summer Olympics Turkey
2000 Summer Olympics Turkmenistan
2000 Summer Olympics Uganda
2000 Summer Olympics Ukraine
2000 Summer Olympics United Arab Emirates
2000 Summer Olympics United Republic of Tanzania
2000 Summer Olympics United States Rulon Gardner Wrestling
2000 Summer Olympics United States Virgin Islands
2000 Summer Olympics Uruguay
2000 Summer Olympics Uzbekistan
2000 Summer Olympics Vanuatu
2000 Summer Olympics Venezuela
2000 Summer Olympics Vietnam
2000 Summer Olympics Yemen
2000 Summer Olympics Zambia
2000 Summer Olympics Zimbabwe