Finland at the 1980 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Tomi Poikolainen 1 Gold
Kyösti Laasonen 7
Individual, Women Päivi Meriluoto 3 Bronze
Carita Jussila 14

Athletics

1,500 metres, Men Antti Loikkanen 6 h1 r2/3
5,000 metres, Men Kaarlo Maaninka 3 Bronze
Martti Vainio 11
Lasse Virén DNS
10,000 metres, Men Kaarlo Maaninka 2 Silver
Lasse Virén 5
Martti Vainio 13
Marathon, Men Håkan Spik 32
Lasse Virén AC
Jouni Kortelainen AC
110 metres Hurdles, Men Arto Bryggare 6
3,000 metres Steeplechase, Men Tommy Ekblom 12
Vesa Laukkanen 10 h1 r2/3
Tapio Kantanen DNS
20 kilometres Walk, Men Reima Salonen 9
50 kilometres Walk, Men Reima Salonen AC
Pole Vault, Men Tapani Haapakoski 9
Rauli Pudas 12
Antti Kalliomäki AC r1/2
Long Jump, Men Olli Pousi DNS
Triple Jump, Men Olli Pousi AC r1/2
Shot Put, Men Reijo Ståhlberg 4
Discus Throw, Men Markku Tuokko 9
Hammer Throw, Men Harri Huhtala 9
Juha Tiainen 10
Javelin Throw, Men Antero Puranen 5
Pentti Sinersaari 6
Aimo Aho 9
Decathlon, Men Esa Jokinen 9
Johannes Lahti 11
100 metres, Women Helinä Laihorinne 5 h1 r1/4
200 metres, Women Helinä Laihorinne DNS
400 metres, Women Pirjo Häggman 7
4 × 400 metres Relay, Women Finland DNS
Barbro LindströmPirjo HäggmanYvonne HannusHelinä Laihorinne
Discus Throw, Women Ulla Lundholm DNS
Javelin Throw, Women Tiina Lillak 14 r1/2

Boxing

Light-Flyweight, Men Antti Juntumaa =9
Bantamweight, Men Veli Koota =9
Featherweight, Men Hannu Kaislama =33
Welterweight, Men Kalevi Marjamaa =9
Middleweight, Men Tarmo Uusivirta =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Hannu Kojo 5 h1 r2/4
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Finland DNS
Unto EloPertti KauppilaLeo LagströmHarri Myllylä
Canadian Singles, 500 metres, Men Timo Grönlund 6
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Timo Grönlund 6
Canadian Doubles, 500 metres, Men Finland 4 h1 r2/3
Jarmo HakalaJyrki Hakala
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Finland 4 h1 r2/3
Jarmo HakalaJyrki Hakala

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Harry Hannus 12
Kari Puisto 24
Mauno Uusivirta 38
Sixten Wackström AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Finland 7
Harry HannusKari PuistoPatrick WackströmSixten Wackström

Cycling Track

Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Sixten Wackström 11

Equestrian Dressage

Dressage, Individual, Open Kyra Kyrklund 5

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Christopher Wegelius 12

Fencing

Épée, Individual, Men Heikki Hulkkonen 27
Mikko Salminen 30
Peder Planting 36
Épée, Team, Men Finland 9
Heikki HulkkonenKimmo PuranenPeter GrönholmPeder PlantingMikko Salminen

Football

Football, Men Finland =9
Ari-Pekka HeikkinenJuhani HimankaAki LahtinenAri TissariHannu TurunenJouko AlilaJouko SoiniJuha DahllundJuha HelinJuha RissanenKari VirtanenOlli IsoahoRaimo KuuluvainenTeuvo VilenTomi JaloVesa PulliainenJouko Kataja (DNS)

Judo

Extra-Lightweight, Men Reino Fagerlund =7
Lightweight, Men Seppo Myllylä =12
Open Class, Men Jaakko Saari =15

Modern Pentathlon

Individual, Men Heikki Hulkkonen 10
Jussi Pelli 24
Pekka Santanen 31
Team, Men Finland 7
Heikki HulkkonenJussi PelliPekka Santanen

Rowing

Single Sculls, Men Pertti Karppinen 1 Gold

Sailing

One Person Dinghy, Open Esko Rechardt 1 Gold
Two Person Dinghy, Open Finland 3 Bronze
Georg TallbergJouko Lindgren
Two Person Keelboat, Open Finland 11
Mathias TallbergPeter Tallberg
Multihull, Open Finland 6
Juha SiiraPekka Narko

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Olavi Heikkinen 29
Free Pistol, 50 metres, Open Seppo Saarenpää 5
Paavo Palokangas 8
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Mauri Röppänen 4
Timo Hagman 19
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Timo Hagman 5
Jyrki Lehtonen =25
Running Target, 50 metres, Open Jorma Lievonen 6
Juha Rannikko 12
Skeet, Open Ari Westergård 8

Swimming

100 metres Breaststroke, Men Martti Järventaus 5 h4 r1/2
200 metres Breaststroke, Men Martti Järventaus 6 h3 r1/2

Weightlifting

Bantamweight, Men Arvo Ojalehto 13
Lightweight, Men Juhani Salakka 10
Middleweight, Men Tapio Kinnunen 6
Light-Heavyweight, Men Juhani Avellan 8
Heavyweight I, Men Pekka Niemi 10
Heavyweight II, Men Viktor Sirkiä 9
Super-Heavyweight, Men Jouko Leppä AC

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Reijo Haaparanta 5
Flyweight, Greco-Roman, Men Taisto Halonen 7
Bantamweight, Greco-Roman, Men Pertti Ukkola AC
Lightweight, Greco-Roman, Men Tapio Sipilä AC
Welterweight, Greco-Roman, Men Mikko Huhtala 3 Bronze
Middleweight, Greco-Roman, Men Jarmo Övermark AC
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Keijo Manni AC
Lightweight, Freestyle, Men Pekka Rauhala 8