Republic of Korea at the 1984 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Gu Ja-Cheong 8
Choi Won-Tae 11
Jeon In-Su 22
Individual, Women Seo Hyang-Sun 1 Gold
Kim Jin-Ho 3 Bronze
Park Yeong-Suk 17

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Jang Tae-Eun 13
Han Chung-Sik 27
Lee Jeong-Sik =28
Ju Yeong-Sam =52 r1/2
Nam Seung-Gu 56 r1/2
Chae Gwang-Seok 57 r1/2
Team All-Around, Men Republic of Korea 8
Jang Tae-EunHan Chung-SikLee Jeong-SikJu Yeong-SamNam Seung-GuChae Gwang-Seok
Floor Exercise, Men Han Chung-Sik =32 r1/1
Nam Seung-Gu =36 r1/1
Chae Gwang-Seok =44 r1/1
Jang Tae-Eun 48 r1/1
Ju Yeong-Sam =56 r1/1
Lee Jeong-Sik =64 r1/1
Horse Vault, Men Han Chung-Sik =40 r1/1
Jang Tae-Eun =48 r1/1
Lee Jeong-Sik =53 r1/1
Nam Seung-Gu =56 r1/1
Chae Gwang-Seok 62 r1/1
Ju Yeong-Sam =63 r1/1
Parallel Bars, Men Jang Tae-Eun =21 r1/1
Lee Jeong-Sik =25 r1/1
Han Chung-Sik =35 r1/1
Chae Gwang-Seok 45 r1/1
Ju Yeong-Sam =46 r1/1
Nam Seung-Gu =53 r1/1
Horizontal Bar, Men Lee Jeong-Sik =12 r1/1
Chae Gwang-Seok =22 r1/1
Jang Tae-Eun =25 r1/1
Han Chung-Sik =30 r1/1
Nam Seung-Gu =34 r1/1
Ju Yeong-Sam =37 r1/1
Rings, Men Jang Tae-Eun =30 r1/1
Ju Yeong-Sam =46 r1/1
Lee Jeong-Sik =46 r1/1
Han Chung-Sik 60 r1/1
Nam Seung-Gu 68 r1/1
Chae Gwang-Seok 70 r1/1
Pommelled Horse, Men Han Chung-Sik =30 r1/1
Lee Jeong-Sik =38 r1/1
Jang Tae-Eun =43 r1/1
Nam Seung-Gu =48 r1/1
Ju Yeong-Sam =51 r1/1
Chae Gwang-Seok 61 r1/1
Individual All-Around, Women Lee Jeong-Hui 30
Sim Jae-Yeong 64 r1/2
Floor Exercise, Women Lee Jeong-Hui =54 r1/1
Sim Jae-Yeong 63 r1/1
Horse Vault, Women Lee Jeong-Hui =40 r1/1
Sim Jae-Yeong =50 r1/1
Uneven Bars, Women Lee Jeong-Hui =48 r1/1
Sim Jae-Yeong 65 r1/1
Balance Beam, Women Sim Jae-Yeong =48 r1/1
Lee Jeong-Hui 62 r1/1

Athletics

100 metres, Men Sim Deok-Seop 5 h11 r1/4
200 metres, Men Jang Jae-Geun 6 h2 r2/4
800 metres, Men Kim Bok-Joo AC h4 r1/4
1,500 metres, Men Kim Bok-Joo 10 h5 r1/3
Marathon, Men Lee Hong-Yeol 37
Chae Hong-Nak 48
Kim Won-Sik 58
3,000 metres Steeplechase, Men Kim Ju-Ryong 10 h3 r1/3
Long Jump, Men Kim Jong-Il 8
Triple Jump, Men Park Yeong-Jun 24 r1/2
100 metres, Women Lee Yeong-Suk 7 h4 r1/4
200 metres, Women Mo Myeong-Hui 6 h2 r2/4

Baseball

Baseball, Men Republic of Korea 4
Ahn Un-HakBaek In-HoChoy Kai-YoungKang Ki-WoongKim Hyoung-SukKim Yong-KukKim Young-SinLee Jong-DooLee Kang-DonLee Soon-ChulPark Heung-SikPark Noh-JunYoo Joong-IlHan Hee-MinKim Yong-SooLee Sang-KunOh Myong-LokSun Dong-RyeulYoon Hak-KilChang Ho-Ik (DNS)

Basketball

Basketball, Women Republic of Korea 2 Silver
Choi Ae-YeongKim Eun-SukLee Hyeong-SukChoi Gyeong-HuiLee Mi-JaMoon Gyeong-JaKim Hwa-SunJeong Myeong-HuiKim Yeong-HuiSeong Jeong-APark Chan-Suk

Boxing

Light-Flyweight, Men Kim Gwang-Seon =17
Flyweight, Men Heo Yeong-Mo =5
Bantamweight, Men Mun Seong-Gil =5
Featherweight, Men Park Hyeong-Ok =5
Lightweight, Men Jeon Chil-Seong =3 Bronze
Light-Welterweight, Men Kim Dong-Gil =5
Welterweight, Men An Yeong-Su 2 Silver
Light-Middleweight, Men An Dal-Ho =9
Middleweight, Men Sin Jun-Seop 1 Gold

Canoe Sprint

Canadian Singles, 500 metres, Men Yun Hui-Chun 4 h1 r2/4
Canadian Doubles, 500 metres, Men Republic of Korea 5 h1 r2/3
Jang Yeong-CheolYun Hui-Chun

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Park Se-Ryong 48
Kim Cheol-Seok AC
Lee Jin-Ok AC
Sin Dae-Cheol AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Republic of Korea 20
Jo Geon-HaengJang Yun-HoKim Cheol-SeokLee Jin-Ok
Road Race, Individual, Women Choi Eun-Suk 42
Mun Suk 43
Son Yak-Seon 44

Diving

Platform, Men Park Jong-Ryong 20 r1/2

Fencing

Épée, Individual, Men Kim Seong-Mun 27
Yun Nam-Jin 33
Lee Il-Hui 34
Épée, Team, Men Republic of Korea 7
Kim Bong-ManKim Seong-MunLee Il-HuiMin Gyeong-SeungYun Nam-Jin
Foil, Individual, Women O Seung-Sun 21
Choi Bok-Ran 37

Handball

Handball, Men Republic of Korea 11
An Jin-SuChoi Geun-NyeonChoi Tae-SeopHwang Yak-NaGang Deok-SuGang Jae-WonGang Tae-GuGo Seok-ChangLee Gwang-NamLee Sang-HyoIm Gyu-HaIm Yeong-CheolPark Byeong-HongPark Yeong-DaeSim Jeong-Man
Handball, Women Republic of Korea 2 Silver
Kim Gyeong-SunLee Sun-IJeong Hoe-SunKim Mi-SukHan Hwa-SuKim Ok-HwaKim Chun-RyeJeong Sun-BokYun Byeong-SunLee Yeong-JaSeong Gyeong-HwaYun Su-GyeongSon Mi-Na

Judo

Extra-Lightweight, Men Kim Jae-Yeop 2 Silver
Half-Lightweight, Men Hwang Jeong-O 2 Silver
Lightweight, Men An Byeong-Geun 1 Gold
Half-Middleweight, Men Hwang Jin-Su =34
Middleweight, Men Park Gyeong-Ho =10
Half-Heavyweight, Men Ha Hyeong-Ju 1 Gold
Heavyweight, Men Jo Yong-Cheol =3 Bronze
Open Class, Men Kim Gwan-Hyeon =9

Modern Pentathlon

Individual, Men Jeong Gyeong-Hun 38
Kim Il 42
Gang Gyeong-Hyo 45
Team, Men Republic of Korea 15
Jeong Gyeong-HunKim IlGang Gyeong-Hyo

Rowing

Coxed Fours, Women Republic of Korea 9
Park Hye-SukKim Jeong-NamKim Myeong-JaeKim Yeong-HuiAn Hae-Eun

Sailing

Windsurfer, Men Jo Jin-Seop 34

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Yang Chung-Yeol 5
Park Jong-Gil 7
Free Pistol, 50 metres, Men Seo In-Taek 16
Park Seung-Rin =31
Air Rifle, 10 metres, Men Park Dae-Un =28
Yun Deok-Ha 38
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Yun Deok-Ha =32
Lee Eun-Cheol =39
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Yun Deok-Ha =13
Gwak Jeong-Hun 44
Trap, Open Park Cheol-Seung =11
Choi Jeong-Ryong =41
Skeet, Open Im Dong-Gi =33
Kim Yeong-Jin =36
Sporting Pistol, 25 metres, Women Mun Yang-Ja 10
Kim Hye-Yeong 14
Air Rifle, 10 metres, Women Park Jeong-A =11
Lee Jeong-Hwa 21
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Kim Yeong-Mi =20
Go Yeong-Hui 24

Swimming

100 metres Butterfly, Men Bang Jun-Yeong 40
200 metres Butterfly, Men Bang Jun-Yeong 28
100 metres Freestyle, Women Kim Jin-Suk 30
200 metres Freestyle, Women Kim Jin-Suk 29
100 metres Backstroke, Women Choi Yun-Hui 24
200 metres Backstroke, Women Choi Yun-Hui 21

Tennis

Singles, Men Ro Gap-Taik =17
Singles, Women Susanna Lee =17

Volleyball

Volleyball, Men Republic of Korea 5
Jang Yun-ChangJeong Ui-TakGang Du-TaeGang Man-SuKim Ho-CheolLee Beom-JuLee Jong-GyeongLee Yong-SeonMun Yong-GwanNo Jin-SuYang Jin-UngYu Jung-Tak
Volleyball, Women Republic of Korea 5
Han Gyeong-AeKim Jeong-SunKim Ok-SunLee Eun-GyeongLee Myeong-HuiLee Un-ImLee Yeong-SeonIm Hye-SukPark Mi-HuiYun Jeong-HyeJea Sook-Ja (DNS) • Jin Chun-Mae (DNS)

Weightlifting

Flyweight, Men Bang Hyo-Mun 6
Bantamweight, Men Kim Chil-Bong 5
Featherweight, Men Lee Myeong-Su 6
Ji Ju-Hyeon AC
Middleweight, Men Park Chun-Jong 8
Park Yeong-Jae 16
Light-Heavyweight, Men Lee Gang-Seok 6
Middle-Heavyweight, Men Hwang U-Won 5
Kim Cheol-Hyeon AC

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Jeon Dae-Je 6
Flyweight, Greco-Roman, Men Bang Dae-Du 3 Bronze
Bantamweight, Greco-Roman, Men Park Byeong-Hyo 8
Featherweight, Greco-Roman, Men Kim Won-Gi 1 Gold
Lightweight, Greco-Roman, Men Lee Yeon-Ik AC
Welterweight, Greco-Roman, Men Kim Yeong-Nam 4
Middleweight, Greco-Roman, Men Kim Sang-Gyu 8
Light-Flyweight, Freestyle, Men Son Gap-Do 3 Bronze
Flyweight, Freestyle, Men Kim Jong-Gyu 2 Silver
Bantamweight, Freestyle, Men Kim Ui-Gon 3 Bronze
Featherweight, Freestyle, Men Lee Jeong-Geun 3 Bronze
Lightweight, Freestyle, Men Yu In-Tak 1 Gold
Welterweight, Freestyle, Men Han Myeong-U 6
Middleweight, Freestyle, Men Kim Tae-U 5