Olympians Who Won a Medal at the European Basketball Championship (EuroBasket) (770)

Description

Host cities:

European Championship (EuroBasket) for men:

European Championship (EuroBasket Women) for women:

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Tamara Abalde ESP BAS 2008 1–0–1 2009 LAT bronze; 2019 LAT/SRB gold
Youssef Abbas EGY BAS 1948—1952 1–0–1 1947 TCH bronze; 1949 EGY gold
Alessandro Abbio ITA BAS 2000 1–1–0 1997 ESP silver; 1999 FRA gold
Álex Abrines ESP BAS 2016 0–0–1 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Svetlana Abrosimova RUS BAS 2000—2008 2–2–1 1999 POL bronze; 2005 TUR silver; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver; 2011 POL gold
Elisa Aguilar ESP BAS 2004—2008 1–1–3 2001 FRA bronze; 2005 TUR bronze; 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold
Armenak Alachachyan URS BAS 1964 4–0–0 1953 URS gold; 1961 YUG gold; 1963 POL gold; 1965 URS gold
Vladan Alanović CRO BAS 1992—1996 0–0–2 1993 GER bronze; 1995 GRE bronze
Işıl Alben TUR BAS 2012—2016 0–1–1 2011 POL silver; 2013 FRA bronze
Ana Álvaro ESP BAS 1992 1–0–0 1993 ITA gold
Marielle Amant FRA BAS 2016 0–2–0 2013 FRA silver; 2017 CZE silver
Eduards Andersons LAT BAS 1936 1–0–0 1935 SUI gold
Enrique Andreu ESP BAS 1988—1992 0–0–1 1991 ITA bronze
Vladimir Andreyev URS BAS 1968 3–0–0 1967 FIN gold; 1969 ITA gold; 1971 GER gold
Dinos Angelidis-Khronis GRE BAS 1996 0–1–0 1989 YUG silver
Alberto Angulo ESP BAS 2000 0–1–0 1999 FRA silver
Nicole Antibe FRA BAS 2000 1–1–0 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Svetlana Antipova-Zaboluyeva RUS
EUN
BAS 1992—1996 2–0–1 1989 BUL gold (competed as Svetlana Antipova for the Soviet Union); 1991 ISR gold (competed as Svetlana Zaboluyeva for the Soviet Union); 1999 POL bronze (competed as Svetlana Zaboluyeva for Russia)
Semyon Antonov RUS BAS 2012 0–0–1 2011 LTU bronze
Natallia Anufriyenka BLR BAS 2008 0–0–1 2007 ITA bronze
Franjo Arapović CRO
YUG
BAS 1988—1992 0–0–1 1993 GER bronze (competed for Croatia)
Anđelija Arbutina YUG BAS 1988 0–2–0 1987 ESP silver; 1991 ISR silver
Fernando Arcega ESP BAS 1984—1988 0–1–1 1983 FRA silver; 1991 ITA bronze
Blanca Ares ESP BAS 1992 1–0–0 1993 ITA gold
Anna Arkhipova RUS BAS 2000—2004 1–1–0 2001 FRA silver; 2003 GRE gold
Lorenza Arnetoli ITA BAS 1996 0–1–0 1995 CZE silver
Olga Arteshina RUS BAS 2000—2012 3–3–0 2001 FRA silver; 2003 GRE gold; 2005 TUR silver; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver; 2011 POL gold
Stelios Arvanitis GRE BAS 1952 0–0–1 1949 EGY bronze
Vladimir Arzamaskov URS BAS 1976 0–1–0 1977 BEL silver
Atanas Atanasov BUL BAS 1956—1960 0–1–2 1957 BUL silver; 1961 YUG bronze; 1961 YUG bronze
Valériane Ayayi FRA BAS 2016 0–3–0 2013 FRA silver; 2017 CZE silver; 2019 LAT/SRB silver
Martina Babková TCH BAS 1976 0–2–1 1972 BUL bronze; 1974 ITA silver; 1976 FRA silver
Stephan Baeck GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Mykola Bahlei URS BAS 1964 1–0–0 1965 URS gold
Philippe Baillet FRA BAS 1960 0–0–1 1959 TUR bronze
Vesna Bajkuša YUG BAS 1988 0–1–0 1991 ISR silver
Viviana Ballabio ITA BAS 1996 0–1–0 1995 CZE silver
Christian Baltzer FRA BAS 1956—1960 0–0–1 1959 TUR bronze
László Bánhegyi HUN BAS 1952—1960 1–1–0 1953 URS silver; 1955 URS gold
Antal Bánkuti HUN BAS 1948 0–0–1 1946 SUI bronze
Yelena Baranova RUS
EUN
BAS 1992—2004 2–1–2 1991 ISR gold (competed for the Soviet Union); 1995 CZE bronze (competed for Russia); 1999 POL bronze (competed for Russia); 2001 FRA silver (competed for Russia); 2003 GRE gold (competed for Russia)
Olesya Barel URS BAS 1988 6–0–0 1980 YUG gold; 1981 ITA gold; 1983 HUN gold; 1985 ITA gold; 1987 ESP gold; 1989 BUL gold
Renzo Bariviera ITA BAS 1972—1976 0–0–2 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze
Olga Barysheva-Korostelyova URS BAS 1976—1980 6–0–0 1974 ITA gold (competed as Olga Barysheva); 1976 FRA gold (competed as Olga Barysheva); 1978 POL gold (competed as Olga Korostelyova); 1980 YUG gold (competed as Olga Korostelyova); 1981 ITA gold (competed as Olga Korostelyova); 1983 HUN gold (competed as Olga Korostelyova)
Gianluca Basile ITA BAS 2000—2004 1–0–1 1999 FRA gold; 2003 SWE bronze
Nicolas Batum FRA BAS 2012—2016 1–1–1 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Jiří Baumruk TCH BAS 1952—1960 0–3–1 1951 FRA silver; 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze; 1959 TUR silver
Miroslav Baumruk TCH BAS 1952 0–1–0 1951 FRA silver
Sergey Bazarevich RUS
EUN
BAS 1992—2000 0–1–0 1993 GER silver (competed for Russia)
Mersada Bećirspahić YUG BAS 1980 0–0–1 1980 YUG bronze
Gunther Behnke GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Clémence Beikes FRA BAS 2012 0–0–1 2011 POL bronze
Aleksandr Belov URS BAS 1972—1976 2–1–0 1969 ITA gold; 1971 GER gold; 1975 YUG silver
Sergey Belov RUS
URS
BAS 1968—1994 4–2–1 1967 FIN gold; 1969 ITA gold; 1971 GER gold; 1973 ESP bronze; 1975 YUG silver; 1977 BEL silver; 1979 ITA gold
Yevgeniya Belyakova RUS BAS 2012 1–0–0 2011 POL gold
János Bencze HUN BAS 1960—1964 1–0–0 1955 HUN gold
Viktor Berezhniy EUN BAS 1992 0–0–1 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union)
Miroslav Berić SCG BAS 1996 2–0–0 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia)
Eva Berková TCH BAS 1988—1992 0–1–0 1989 BUL silver
Gianni Bertolotti ITA BAS 1976 0–0–1 1975 YUG bronze
Vida Beselienė URS BAS 1980 3–0–0 1976 FRA gold (competed as Vida Šulskytė); 1978 POL gold; 1980 YUG gold
Ambrogio Bessi ITA BAS 1936 0–1–0 1937 LAT silver
Iveta Bieliková TCH BAS 1992 0–1–0 1997 HUN silver (competed for Slovakia)
Oleksandr Bielostienniy URS
EUN
BAS 1980—1992 3–1–2 1977 BEL silver (competed for the Soviet Union); 1979 ITA gold (competed for the Soviet Union); 1981 TCH gold (competed for the Soviet Union); 1983 FRA bronze (competed for the Soviet Union); 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union)
Stefan Birčević SRB BAS 2016 0–1–0 2017 FIN/ISR/ROU/TUR silver
Ivan Bisson ITA BAS 1972—1976 0–0–2 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze
Mira Bjedov YUG BAS 1980 0–1–0 1978 POL silver
Jan Blažek TCH BAS 1972 0–0–1 1969 ITA bronze
Jan Bobrovský CZE
TCH
BAS/Coach 1972—2008 0–1–1 1967 FIN silver; 1969 ITA bronze
Zdeněk Bobrovský TCH BAS 1952—1960 0–2–1 1951 FRA silver; 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze
Arkady Bochkaryov URS BAS 1956 2–0–1 1955 HUN bronze; 1957 BUL gold; 1959 TUR gold
Dejan Bodiroga SCG BAS 1996—2004 3–0–1 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia); 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Pierre Boël FRA BAS 1936 0–0–1 1937 LAT bronze
Pál Bogár HUN BAS 1952 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Krasimira Bogdanova BUL BAS 1976—1980 0–1–1 1972 BUL silver (competed as Krasimira Georgieva); 1976 FRA bronze
Bogdan Bogdanović SRB BAS 2016 0–1–0 2017 FIN/ISR/ROU/TUR silver
Pavol Bojanovský TCH BAS 1980 0–0–1 1977 BEL bronze
György Bokor HUN BAS 1952 0–1–0 1953 URS silver
Zsuzsa Boksay HUN BAS 1980 0–0–3 1983 HUN bronze; 1985 ITA bronze; 1987 ESP bronze
Aleksandr Boloshev URS BAS 1972 2–1–1 1969 ITA gold; 1971 GER gold; 1973 ESP bronze; 1975 YUG silver
Marco Bonamico ITA BAS 1980—1984 1–0–0 1983 FRA gold
Irena Borecká CZE BAS 2004 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Ioannis Bourousis GRE BAS 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Wayne Brabender ESP BAS 1972—1980 0–1–0 1973 ESP silver
Kamil Brabenec TCH BAS 1972—1980 0–1–2 1977 BEL bronze; 1981 TCH bronze; 1985 GER silver
Roberto Brunamonti ITA BAS 1980—1984 1–1–1 1983 FRA gold; 1985 GER bronze; 1991 ITA silver
Zora Brziaková TCH BAS 1988 0–1–0 1989 BUL silver
André Buffière FRA BAS 1948—1952 0–1–2 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze
Dorota Bukowska POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Massimo Bulleri ITA BAS 2004 0–0–1 2003 SWE bronze
Elen Bunatyants-Shakirova RUS
EUN
BAS 1992—2000 1–1–2 1991 ISR gold (competed as Elen Bunatyants for the Soviet Union); 1995 CZE bronze (competed as Elen Shakirova for Russia); 1999 POL bronze (competed as Elen Shakirova for Russia); 2005 TUR silver (competed as Elen Shakirova for Russia)
Viktoriya Burenok UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
Olga Buryakina URS BAS 1988 3–0–0 1983 HUN gold; 1985 ITA gold; 1987 ESP gold
Francisco Buscató ESP BAS 1960—1972 0–1–0 1973 ESP silver
Stepas Butautas URS BAS/Coach 1952—1968 3–0–0 1947 TCH gold; 1951 FRA gold; 1953 URS gold
Dajana Butulija SRB BAS 2016 1–0–1 2015 HUN gold; 2019 LAT/SRB bronze
Sergey Bykov RUS BAS 2008 1–0–1 2007 ESP gold; 2011 LTU bronze
Carmelo Cabrera ESP BAS 1972 0–1–0 1973 ESP silver
Bahar Çağlar TUR BAS 2012—2016 0–1–1 2011 POL silver; 2013 FRA bronze
José Manuel Calderón ESP BAS 2004—2016 1–2–1 2003 SWE silver; 2007 ESP silver; 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze
Tuğçe Canıtez TUR BAS 2012—2016 0–0–1 2013 FRA bronze
Nicoletta Caselin ITA BAS 1996 0–1–0 1995 CZE silver
Saša Čađo SRB BAS 2016 1–0–1 2015 HUN gold; 2019 LAT/SRB bronze
Elisabeth Cebrián ESP BAS 1992—2004 1–0–2 1993 ITA gold; 2001 FRA bronze; 2003 GRE bronze
Henryk Cegielski POL BAS 1968 0–0–1 1967 FIN bronze
Dragutin Čermak YUG BAS 1968—1972 0–2–0 1969 ITA silver; 1971 GER silver
André Chavet FRA BAS 1952 0–0–1 1959 TUR bronze
Roberto Chiacig ITA BAS 2000—2004 1–0–1 1999 FRA gold; 2003 SWE bronze
Chicho ESP BAS 1980 0–1–0 1983 FRA silver
Ľudmila Chmelíková TCH BAS 1976 0–2–1 1974 ITA silver; 1976 FRA silver; 1981 ITA bronze
Mariyana Chobanova BUL BAS 1988 0–2–1 1983 HUN silver; 1985 ITA silver; 1989 BUL bronze (competed as Mariana Kosturkova)
René Chocat FRA BAS 1948—1952 0–1–2 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze
Valdemaras Chomičius LTU
URS
BAS 1988—1992 2–2–2 1979 ITA gold (competed for the Soviet Union); 1983 FRA bronze (competed for the Soviet Union); 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1987 GRE silver (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union); 1995 GRE silver (competed for Lithuania)
Jérôme Christ FRA BAS 1960 0–0–1 1959 TUR bronze
Héléna Ciak FRA BAS 2016 0–2–0 2015 HUN silver; 2017 CZE silver
Víctor Claver ESP BAS 2012—2016 3–0–1 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze; 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold
Robert Cohu FRA BAS 1936 0–0–1 1937 LAT bronze
Juan Antonio Corbalán ESP BAS 1972—1984 0–1–0 1983 FRA silver
Krešimir Ćosić YUG BAS 1968—1980 3–3–1 1969 ITA silver; 1971 GER silver; 1973 ESP gold; 1975 YUG gold; 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze; 1981 TCH silver
Massimo Cosmelli ITA BAS 1968 0–0–1 1971 GER bronze
Anna Cruz ESP BAS 2016 2–0–2 2009 LAT bronze; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold; 2019 LAT/SRB gold
Juan de la Cruz ESP BAS 1980—1984 0–1–0 1983 FRA silver
Aleksandra Crvendakić SRB BAS 2016 0–0–1 2019 LAT/SRB bronze
Tibor Cselkó HUN BAS 1952 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Jiří Čtyroký TCH BAS 1936 0–0–1 1935 SUI bronze
Joanna Cupryś POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Zoran Čutura YUG BAS 1988 1–0–0 1989 YUG gold
Vladimir Cvetković YUG BAS 1964—1968 0–1–0 1969 ITA silver
Danko Cvjetićanin CRO
YUG
BAS 1988—1992 0–0–2 1987 GRE bronze (competed for Yugoslavia); 1993 GER bronze (competed for Croatia)
Patrycja Czepiec POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Tibor Czinkán HUN BAS 1952 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Ana Dabović SRB BAS 2016 1–0–1 2015 HUN gold; 2019 LAT/SRB bronze
Milica Dabović SRB BAS 2016 1–0–0 2015 HUN gold
Yasemin Begüm Dalgalar TUR BAS 2012 0–0–1 2013 FRA bronze
Dražen Dalipagić YUG BAS 1976—1984 3–1–1 1973 ESP gold; 1975 YUG gold; 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze; 1981 TCH silver
Ivo Daneu YUG BAS 1960—1968 0–3–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze; 1965 URS silver; 1969 ITA silver
Yelena Danilochkina RUS BAS 2012 1–0–0 2011 POL gold
Predrag Danilović SCG BAS 1996—2000 4–0–1 1989 YUG gold (competed for Yugoslavia); 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia); 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia)
Tamāra Dauniene URS BAS 1976 2–0–0 1974 ITA gold; 1976 FRA gold
Pavla Davidová TCH BAS 1976 0–1–0 1976 FRA silver
Nando de Colo FRA BAS 2012—2016 1–1–1 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Mirza Delibašić BIH
YUG
BAS 1976—2001 2–1–1 1975 YUG gold; 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze; 1981 TCH silver
Fabrizio Della Fiori ITA BAS 1976—1980 0–0–1 1975 YUG bronze
Nik'oloz Deriugini URS BAS 1980 1–0–1 1981 TCH gold; 1983 FRA bronze
Vanya Dermendzhieva BUL BAS 1980—1988 0–1–1 1983 HUN silver; 1989 BUL bronze
Vesna Despotović YUG BAS 1980 0–0–1 1980 YUG bronze
Jacques Dessemme FRA BAS 1952 0–1–2 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze
Louis Devoti FRA BAS 1952 0–1–1 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze
Dimitrios Diamantidis GRE BAS 2004—2008 1–0–0 2005 SCG gold
Boris Diaw FRA BAS 2012—2016 1–1–2 2005 SCG bronze; 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Jennifer Digbeu FRA BAS 2012 0–0–1 2011 POL bronze
Dimos Dikoudis GRE BAS 2004 1–0–0 2005 SCG gold
Diana Dilova-Braynova BUL BAS 1976—1980 0–1–1 1972 BUL silver (competed as Diana Dilova); 1976 FRA bronze (competed as Diana Dilova)
Mincho Dimov BUL BAS 1968 0–0–1 1961 YUG bronze
Antoine Diot FRA BAS 2016 1–0–0 2013 SLO gold
Erika Dobrovičová-Buriánová TCH BAS 1988—1992 0–1–1 1989 BUL silver (competed as Erika Dobrovičová); 1993 ITA bronze (competed as Erika Buriánová)
Sílvia Domínguez ESP BAS 2016 3–0–2 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold; 2019 LAT/SRB gold
Galeazzo Dondi ITA BAS 1936 0–1–0 1937 LAT silver
Max Dorigo FRA BAS 1960 0–0–1 1959 TUR bronze
Polona Dornik YUG BAS 1984—1988 0–1–1 1980 YUG bronze; 1987 ESP silver
Zdeněk Douša TCH BAS 1972—1980 0–0–1 1977 BEL bronze
Hana Doušová TCH BAS 1976 0–2–1 1972 BUL bronze (competed as Hana Jarošová); 1974 ITA silver (competed as Hana Jarošová); 1976 FRA silver (competed as Hana Jarošová)
Oksana Dovhaliuk UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
Sreten Dragojlović YUG BAS 1960 0–1–0 1961 YUG silver
Sandra Le Dréan FRA BAS 2000 1–1–0 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Zbigniew Dregier POL BAS 1960—1964 0–1–2 1963 POL silver; 1965 URS bronze; 1967 FIN bronze
Peja Drobnjak SCG BAS 2000—2004 1–0–0 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Jiří Drvota TCH BAS 1948 1–1–0 1946 SUI gold; 1947 TCH silver
Roberto Dueñas ESP BAS 2000—2004 0–1–0 1999 FRA silver
Céline Dumerc FRA BAS 2012 1–3–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze; 2013 FRA silver; 2015 HUN silver; 2017 CZE silver
Katarzyna Dydek POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Margo Dydek POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Gintaras Einikis LTU BAS 1992—2000 0–1–0 1995 GRE silver
Vital Eiselt YUG BAS 1964 0–2–0 1961 YUG silver; 1965 URS silver
Epi ESP BAS 1980—1996 0–1–1 1983 FRA silver; 1991 ITA bronze
Olivia Époupa FRA BAS 2016 0–3–0 2015 HUN silver; 2017 CZE silver; 2019 LAT/SRB silver
Miguel Estrada ESP BAS 1972 0–1–0 1973 ESP silver
Josef Ezr TCH BAS 1948—1952 1–1–0 1946 SUI gold; 1947 TCH silver
Panagiotis Fasoulas GRE BAS 1996 1–1–0 1987 GRE gold; 1989 YUG silver
Patrick Femerling GER BAS 2008 0–1–0 2005 SCG silver
Marta Fernández ESP BAS 2004 0–0–2 2003 GRE bronze; 2005 TUR bronze
Rudy Fernández ESP BAS 2004—2016 3–1–1 2007 ESP silver; 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze; 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold
Marina Ferragut ESP BAS 1992—2004 1–0–3 1993 ITA gold; 2001 FRA bronze; 2003 GRE bronze; 2005 TUR bronze
Nelli Feryabnikova URS BAS 1976—1980 5–0–0 1970 NED gold (competed as Nelli Bilmayer); 1972 BUL gold; 1974 ITA gold; 1976 FRA gold; 1978 POL gold
Andrey Fetisov RUS BAS 2000 0–1–1 1993 GER silver; 1997 ESP bronze
Isabelle Fijalkowski FRA BAS 2000 1–2–0 1993 ITA silver; 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Olga Fikotová-Connolly TCH
USA
ATH 1956—1972 0–1–0 1954 YUG silver (competed as Olga Fikotová for Czechoslovakia)
Ottorino Flaborea ITA BAS 1964—1972 0–0–1 1971 GER bronze
Manuel Flores ESP BAS 1980 0–1–0 1973 ESP silver
Jacques Flouret FRA ATH/BAS 1928—1936 0–0–1 1937 LAT bronze
Antonios Fotsis GRE BAS 2004—2008 0–0–1 2009 POL bronze
Livio Franceschini ITA BAS 1936 0–1–0 1937 LAT silver
Kazimierz Frelkiewicz POL BAS 1964—1968 0–1–2 1963 POL silver; 1965 URS bronze; 1967 FIN bronze
Vitaly Fridzon RUS BAS 2008—2012 0–0–1 2011 LTU bronze
Gregor Fucka ITA BAS 2000 1–1–0 1997 ESP silver; 1999 FRA gold
Rodrigo de la Fuente ESP BAS 2000—2004 0–2–0 1999 FRA silver; 2003 SWE silver
Jorge Garbajosa ESP BAS 2000—2008 1–2–1 2001 TUR bronze; 2003 SWE silver; 2007 ESP silver; 2009 POL gold
Begoña García ESP BAS 2004 0–0–2 2001 FRA bronze; 2003 GRE bronze
Valentina Gardellin ITA BAS 1996 0–1–0 1995 CZE silver
Robert Garrett GER BAS 2008 0–1–0 2005 SCG silver
Marc Gasol ESP BAS 2008—2012 2–1–2 2007 ESP silver; 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Pau Gasol ESP BAS 2004—2016 3–2–2 2001 TUR bronze; 2003 SWE silver; 2007 ESP silver; 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2015 SLO gold; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Mickaël Gelabale FRA BAS 2012—2016 1–1–2 2005 SCG bronze; 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Blagoja Georgievski YUG BAS 1972—1976 0–1–0 1971 GER silver
Irina Gerlits URS
EUN
BAS 1988—1992 1–0–0 1989 BUL gold (competed for the Soviet Union)
Silviya Germanova BUL BAS 1980 0–1–0 1985 ITA silver
Margarita Geuer ESP BAS 1992 1–0–0 1993 ITA gold
Panagiotis Giannakis GRE BAS/Coach 1996—2008 1–1–0 1987 GRE gold; 1989 YUG silver
Emilio Giassetti ITA BAS 1936 0–1–0 1937 LAT silver
Laura Gil ESP BAS 2016 3–0–1 2013 FRA gold; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold; 2019 LAT/SRB gold
Enrico Gilardi ITA BAS 1980—1984 1–0–1 1983 FRA gold; 1985 GER bronze
Giorgio Giomo ITA BAS 1972 0–0–1 1971 GER bronze
Andreas Glyniadakis GRE BAS 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Hansi Gnad GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Rudy Gobert FRA BAS 2016 0–0–1 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Élodie Godin FRA BAS 2012 1–0–0 2009 LAT gold
Nadka Golcheva BUL BAS 1976—1980 0–2–1 1972 BUL silver (competed as Nadka Stoeva); 1976 FRA bronze; 1983 HUN silver
Slađana Golić YUG BAS 1984—1988 0–2–0 1987 ESP silver; 1991 ISR silver
Émilie Gomis FRA BAS 2012 1–1–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze; 2013 FRA silver
Slobodan Gordić YUG BAS 1960—1964 0–2–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze; 1965 URS silver
Vladimir Gorin EUN BAS 1992 0–1–0 1993 GER silver (competed for Russia)
Lidia Gorlin ITA BAS 1980 0–0–1 1974 ITA bronze
Henri Grange FRA BAS 1956—1960 0–0–1 1959 TUR bronze
Demond Greene GER BAS 2008 0–1–0 2005 SCG silver
Alan Gregov CRO BAS 1992 0–0–2 1993 GER bronze; 1995 GRE bronze
János Greminger HUN BAS 1952—1964 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Sandrine Gruda FRA BAS 2012—2016 1–3–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze; 2013 FRA silver; 2015 HUN silver; 2019 LAT/SRB silver
Mārtiņš Grundmanis LAT BAS 1936 1–0–0 1935 SUI gold
Florian Grzechowiak POL BAS 1936 0–0–1 1939 LTU bronze
Robert Guillin FRA BAS 1952 0–0–2 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze
Fernand Guillou FRA BAS 1948 0–1–0 1949 EGY silver
Éva Gulyás HUN BAS 1980 0–0–1 1983 HUN bronze
Ildikó Gulyás HUN BAS 1980 0–0–1 1985 ITA bronze
Diana Gustilina RUS BAS 2004 1–0–0 2003 GRE gold
Chiara Guzzonato ITA BAS 1980 0–0–1 1974 ITA bronze
Abdel Rahman Hafez EGY BAS 1948—1952 1–0–1 1947 TCH bronze; 1949 EGY gold
Becky Hammon RUS BAS 2008—2012 0–1–0 2009 LAT silver
Romana Hamzová CZE BAS 2004 0–1–0 2003 GRE silver
Henning Harnisch GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Michala Hartigová CZE BAS 2004—2008 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Viktoryia Hasper BLR BAS 2008 0–0–1 2007 ITA bronze
Roger Haudegand FRA BAS 1952—1956 0–0–1 1953 URS bronze
Vlastimil Havlík TCH BAS 1980 0–1–1 1981 TCH bronze; 1985 GER silver
Willy Hernangómez ESP BAS 2016 1–0–1 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Alberto Herreros ESP BAS 1992—2000 0–2–0 1999 FRA silver; 2003 SWE silver
Thomas Heurtel FRA BAS 2016 1–0–0 2013 SLO gold
Renáta Hiráková TCH
SVK
BAS 1992—2000 0–1–1 1993 ITA bronze (competed for Slovakia); 1997 HUN silver (competed for Slovakia)
Valeriy Hoborov URS BAS 1988 0–1–1 1987 GRE silver; 1989 YUG bronze
Les Hódi AUS
HUN
BAS 1952—1964 1–1–0 1953 URS silver (competed for Hungary); 1955 HUN gold (competed for Hungary)
J. R. Holden RUS BAS 2008 1–0–0 2007 ESP gold
Kuanitra Holingsvorth TUR BAS 2012 0–0–1 2013 FRA bronze
Hana Horáková-Machová CZE BAS 2004—2012 1–1–0 2003 GRE silver (competed as Hana Machová); 2005 TUR gold (competed as Hana Machová)
Yasemin Horasan TUR BAS 2012 0–1–0 2011 POL silver
Gustav Hraška TCH BAS 1976—1980 0–0–2 1977 BEL bronze; 1981 TCH bronze
Dagmar Huťková SVK BAS 2000 0–1–0 1997 HUN silver
Serge Ibaka ESP BAS 2012 1–0–0 2011 LTU gold
Giulio Iellini ITA BAS 1972—1976 0–0–2 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze
Şaziye İvegin Üner TUR BAS 2012—2016 0–1–1 2011 POL silver; 2013 FRA bronze (competed as Şaziye İvegin)
Tatyana Ivinskaya URS BAS 1980 1–0–0 1985 ITA gold (competed as Tatyana Beloshapko)
Michael Jackel GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Lenke Jacsó-Kiss HUN BAS 1980 0–0–1 1983 HUN bronze
Paulius Jankūnas LTU BAS 2012—2016 0–1–1 2007 ESP bronze; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Anna Janoštinová-Kotočová TCH
SVK
BAS 1988—2000 0–2–1 1989 BUL silver (competed as Anna Janoštinová for Czechoslovakia); 1993 ITA bronze (competed as Anna Janoštinová for Slovakia); 1997 HUN silver (competed as Anna Kotocová for Slovakia)
Simas Jasaitis LTU BAS 2008—2012 0–0–1 2007 ESP bronze
Šarūnas Jasikevičius LTU BAS 2000—2012 1–0–1 2003 SWE gold; 2007 ESP bronze
Robertas Javtokas LTU BAS 2004—2016 0–2–1 2007 ESP bronze; 2013 SLO silver; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Vinko Jelovac YUG BAS 1972—1976 3–2–0 1969 ITA silver; 1971 GER silver; 1973 ESP gold; 1975 YUG gold; 1977 BEL gold
Željko Jerkov YUG BAS 1976—1980 3–0–1 1973 ESP gold; 1975 YUG gold; 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze
Andrés Jiménez ESP BAS 1984—1999 0–1–0 1983 FRA silver
Carlos Jiménez ESP BAS 2000—2008 0–3–1 1999 FRA silver; 2001 TUR bronze; 2003 SWE silver; 2007 ESP silver
Rafael Jofresa ESP BAS 1992 0–0–1 1991 ITA bronze
Marine Johannès FRA BAS 2016 0–2–0 2017 CZE silver; 2019 LAT/SRB silver
Nodar Jorjik'ia URS BAS 1952 1–0–0 1947 TCH gold
Sergėjus Jovaiša LTU
URS
BAS 1980—1992 2–1–1 1981 TCH gold (competed for the Soviet Union); 1983 FRA bronze (competed for the Soviet Union); 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1987 GRE silver (competed for the Soviet Union)
Nevena Jovanović SRB BAS 2016 1–0–1 2015 HUN gold; 2019 LAT/SRB bronze
Stefan Jović SRB BAS 2016 0–1–0 2017 FIN/ISR/ROU/TUR silver
Cyril Julian FRA BAS 2000 0–0–1 2005 SCG bronze
Charles Kahudi FRA BAS 2016 1–1–1 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Mikhalis Kakiouzis GRE BAS 2004 1–0–0 2005 SCG gold
Marcela Kalistová SVK BAS 2000 0–1–1 1993 ITA bronze; 1997 HUN silver
Mariya Kalmykova RUS BAS 2004 1–1–1 1999 POL bronze; 2001 FRA silver; 2003 GRE gold
Mantas Kalnietis LTU BAS 2012—2016 0–2–0 2013 SLO silver; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Eva Kalužáková TCH BAS 1988 0–1–0 1989 BUL silver
Marjan Kandus YUG BAS 1960 0–1–0 1961 YUG silver
Georgi Kanev BUL BAS 1956—1960 0–1–0 1957 BUL silver
Dragan Kapičić YUG BAS 1972 1–2–0 1969 ITA silver; 1971 GER silver; 1975 YUG gold
Géza Kardos HUN BAS 1936—1948 0–0–1 1946 SUI bronze
Artūras Karnišovas LTU BAS 1992—1996 0–1–0 1995 GRE silver
Yelena Karpova RUS BAS 2004 0–2–0 2001 FRA silver; 2005 TUR silver
Marina Karpunina RUS BAS 2008 1–2–0 2005 TUR silver; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver
Nilay Kartaltepe TUR BAS 2012 0–1–0 2011 POL silver (competed as Nilay Yiğit)
Zdzisław Kasprzak POL BAS 1936 0–0–1 1939 LTU bronze
Rimantas Kaukėnas LTU BAS 2008—2012 0–0–1 2007 ESP bronze
Antanas Kavaliauskas LTU BAS 2012—2016 0–1–0 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Maksis Kazāks LAT BAS 1936 0–1–0 1939 LTU silver
Nina Khadzhiyankova BUL BAS 1988 0–1–1 1985 ITA silver; 1989 BUL bronze
Nikos Khatzivrettas GRE BAS 2004 1–0–0 2005 SCG gold
Fouad El-Kheir EGY BAS/Coach 1948—1984 1–0–1 1947 TCH bronze; 1949 EGY gold
Fanis Khristodoulou GRE BAS 1996 1–1–0 1987 GRE gold; 1989 YUG silver
Viktor Khryapa RUS BAS 2008—2012 1–0–1 2007 ESP gold; 2011 LTU bronze
Vyacheslav Khrynin URS BAS 1964 2–0–0 1963 POL gold; 1965 URS gold
Yelena Khudashova RUS
URS
EUN
BAS 1988—2000 3–1–1 1987 ESP gold (competed for the Soviet Union); 1989 BUL gold (competed for the Soviet Union); 1991 ISR gold (competed for the Soviet Union); 1999 POL bronze (competed for Russia); 2001 FRA silver (competed for Russia)
Dmitry Khvostov RUS BAS 2012 0–0–1 2011 LTU bronze
Dragan Kićanović SCG
YUG
BAS/OKSCG 1976—2005 3–1–1 1973 ESP gold; 1975 YUG gold; 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze; 1981 TCH silver
Andrey Kirilenko RUS BAS 2000—2012 1–0–1 2007 ESP gold; 2011 LTU bronze
Yevgeny Kisurin RUS BAS 2000 0–0–1 1997 ESP bronze
Linas Kleiza LTU BAS 2008—2012 0–1–1 2007 ESP bronze; 2013 SLO silver
Josef Klíma TCH BAS 1936 0–0–1 1935 SUI bronze
Vlastibor Klimeš TCH BAS 1980 0–0–2 1977 BEL bronze; 1981 TCH bronze
Zuzana Klimešová CZE BAS 2004 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Nataliya Klymova URS BAS 1976 3–0–0 1972 BUL gold (competed as Nataliya Nazemblo); 1974 ITA gold; 1976 FRA gold
Andro Knego YUG BAS 1976—1984 0–1–0 1981 TCH silver
Žarko Knežević YUG BAS 1972 1–1–0 1971 GER silver; 1973 ESP gold
Luboš Kolář TCH BAS 1952 0–1–1 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze
Ede Komáromi HUN BAS 1952 0–1–0 1953 URS silver
Arijan Komazec CRO BAS 1992—1996 1–0–2 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1993 GER bronze; 1995 GRE bronze
Jelica Komnenović YUG BAS 1980—1984 0–1–1 1980 YUG bronze; 1987 ESP silver
Anatoly Konev URS BAS 1952 3–0–1 1947 TCH gold; 1951 FRA gold; 1953 URS gold; 1955 HUN bronze
Jiří Konopásek TCH BAS 1972—1976 0–0–2 1969 ITA bronze; 1977 BEL bronze
František Konvička TCH BAS 1960 0–3–1 1959 TUR silver; 1959 TUR silver; 1967 FIN silver; 1969 ITA bronze
Radivoj Korać YUG BAS 1960—1968 0–2–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze; 1965 URS silver
Grzegorz Korcz POL BAS 1968—1972 0–0–1 1967 FIN bronze
Ivana Kořinková TCH BAS 1976 0–2–0 1974 ITA silver; 1976 FRA silver
Mikheil Korkia URS BAS 1972—1976 4–2–0 1947 TCH gold; 1951 FRA gold; 1953 URS gold; 1971 GER gold; 1975 YUG silver; 1977 BEL silver
Otar Korkia URS BAS 1952 0–0–1 1955 HUN bronze
Yury Korneyev URS BAS 1960—1964 2–0–0 1959 TUR gold; 1961 YUG gold
Ilona Korstin RUS BAS 2004—2012 3–3–0 2001 FRA silver; 2003 GRE gold; 2005 TUR silver; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver; 2011 POL gold
Zdeněk Kos TCH BAS 1972—1980 0–0–2 1977 BEL bronze; 1981 TCH bronze
Dragan Kovačić YUG BAS 1964 0–1–0 1965 URS silver
Alena Kováčová SVK BAS 2000 0–1–0 1997 HUN silver
Serhiy Kovalenko URS BAS 1968—1972 1–0–1 1969 ITA gold; 1973 ESP bronze
Jan Kozák TCH BAS 1948—1952 0–3–0 1947 TCH silver; 1951 FRA silver; 1955 HUN silver
Waldemar Kozak POL BAS 1972 0–0–1 1967 FIN bronze
Ľudmila Králiková TCH BAS 1976 0–1–0 1976 FRA silver
Gintaras Krapikas LTU BAS 1992 0–1–0 1995 GRE silver
Václav Krása TCH BAS 1948 0–1–0 1947 TCH silver
Josef Křepela TCH BAS 1948 1–0–0 1946 SUI gold
Maryna Kres BLR BAS 2008 0–0–1 2007 ITA bronze
Anatoli Krikun URS BAS 1968 1–0–0 1967 FIN gold
Eva Křížová TCH BAS 1988 0–1–0 1989 BUL silver
Sara Krnjić SRB BAS 2016 1–0–0 2015 HUN gold
Stano Kropilák TCH BAS 1976—1980 0–0–2 1977 BEL bronze; 1981 TCH bronze
Nenad Krstić SCG BAS 2004 0–1–0 2009 POL silver (competed for Serbia)
Duje Krstulović YUG BAS 1980 1–0–1 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze
Jānis Krūmiņš URS BAS 1956—1964 3–0–0 1959 TUR gold; 1961 YUG gold; 1963 POL gold
Heino Kruus URS BAS 1952 2–0–0 1951 FRA gold; 1953 URS gold
Jens Kujawa GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Toni Kukoč CRO
YUG
BAS 1988—1996 2–0–2 1987 GRE bronze (competed for Yugoslavia); 1989 YUG gold (competed for Yugoslavia); 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1995 GRE bronze (competed for Croatia)
Petra Kulichová CZE BAS 2004—2012 1–0–0 2005 TUR gold
Ilmar Kullam URS BAS 1952 3–0–0 1947 TCH gold; 1951 FRA gold; 1953 URS gold
Rimas Kurtinaitis LTU
URS
BAS 1988—1996 1–1–1 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union); 1995 GRE silver (competed for Lithuania)
Raïsa Kurv'iakova URS BAS 1976 3–0–0 1972 BUL gold; 1974 ITA gold; 1976 FRA gold
Marina Kuzina RUS BAS 2008—2012 1–2–0 2005 TUR silver; 2009 LAT silver; 2011 POL gold
Mindaugas Kuzminskas LTU BAS 2016 0–2–0 2013 SLO silver; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Svetlana Kuznetsova RUS BAS 1996 1–0–0 1989 BUL gold (competed for the Soviet Union)
Kornelija Kvesić YUG BAS 1988 0–1–0 1987 ESP silver
Bolesław Kwiatkowski POL BAS 1968 0–0–1 1967 FIN bronze
Ruslana Kyrychenko UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
Svatava Kysilková TCH BAS 1988 0–1–0 1989 BUL silver
Marion Laborde FRA BAS 2012 0–0–1 2011 POL bronze
Justinas Lagunavičius URS BAS 1952 3–0–0 1947 TCH gold; 1951 FRA gold; 1953 URS gold
Mara Lakić YUG BAS 1988 0–1–0 1991 ISR silver
Algirdas Lauritėnas URS BAS 1956 2–0–1 1953 URS gold; 1955 HUN bronze; 1957 BUL gold
Joffrey Lauvergne FRA BAS 2016 1–0–1 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Darjuš Lavrinovič LTU BAS 2008 0–1–1 2007 ESP bronze; 2013 SLO silver
Kšištof Lavrinovič LTU BAS 2004—2008 1–1–1 2003 SWE gold; 2007 ESP bronze; 2013 SLO silver
Edwige Lawson-Wade FRA BAS 2000—2012 1–2–1 1999 POL silver (competed as Edwige Lawson); 2001 FRA gold (competed as Edwige Lawson); 2011 POL bronze; 2013 FRA silver
Petko Lazarov BUL BAS 1960 0–1–1 1957 BUL silver; 1961 YUG bronze
Edmond Leclère FRA BAS 1936 0–0–1 1937 LAT bronze
Žana Lelas YUG BAS 1988 0–1–0 1991 ISR silver
Aleksandra Leonova URS BAS 1988 1–0–0 1987 ESP gold
Florence Lepron FRA BAS 2012 1–0–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze
Nathalie Lesdema FRA BAS 2000 1–1–0 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Alena Leuchanka BLR BAS 2008—2016 0–0–1 2007 ITA bronze
Bohdan Likszo POL BAS 1964—1968 0–1–2 1963 POL silver; 1965 URS bronze; 1967 FIN bronze
Cindy Lima ESP BAS 2008 1–1–1 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold
Jaak Lipso URS BAS 1964—1968 3–0–0 1963 POL gold; 1965 URS gold; 1967 FIN gold
Yekaterina Lisina RUS BAS 2008 1–1–0 2007 ITA gold; 2009 LAT silver
Sergio Llull ESP BAS 2012—2016 3–0–1 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze; 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold
Miha Lokar YUG BAS 1960 0–1–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze
Nikola Lončar SCG BAS 1996 1–0–1 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia); 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia)
Andrey Lopatov URS BAS 1980 3–0–1 1979 ITA gold; 1981 TCH gold; 1983 FRA bronze; 1985 GER gold
Juan Manuel López ESP BAS 1980—1984 0–1–0 1983 FRA silver
Raúl López ESP BAS 2000—2008 1–0–1 2001 TUR bronze; 2009 POL gold
Ilona Lőrincz HUN BAS 1980 0–0–1 1983 HUN bronze
Joann Lõssov URS BAS 1952 2–0–0 1947 TCH gold; 1951 FRA gold
Boris Lukášik TCH BAS 1960 0–2–1 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze; 1959 TUR silver
Dušan Lukášik TCH BAS 1960 0–1–0 1959 TUR silver
Darius Lukminas LTU BAS 1996 0–1–0 1995 GRE silver
Dragan Lukovski SCG BAS 2000 0–0–1 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia)
Cliff Luyk ESP BAS 1968—1972 0–1–0 1973 ESP silver
Arvydas Macijauskas LTU BAS 2004 1–0–0 2003 SWE gold
Jonas Mačiulis LTU BAS 2008—2016 0–2–1 2007 ESP bronze; 2013 SLO silver; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Milan Mačvan SRB BAS 2016 0–2–0 2009 POL silver; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR silver
Ilona Mądra POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Walter Magnifico ITA BAS 1984 0–1–1 1985 GER bronze; 1991 ITA silver
Biljana Majstorović YUG BAS 1980—1984 0–1–1 1978 POL silver; 1980 YUG bronze
Petkana Makaveeva BUL BAS 1976—1980 0–1–1 1976 FRA bronze; 1983 HUN silver
Czesław Malec POL BAS 1968 0–0–2 1965 URS bronze; 1967 FIN bronze
Natallia Marchenka BLR BAS 2008 0–0–1 2007 ITA bronze
Šarūnas Marčiulionis LTU
URS
BAS 1988—1996 0–2–1 1987 GRE silver (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union); 1995 GRE silver (competed for Lithuania)
Denis Marconato ITA BAS 2000—2004 1–1–1 1997 ESP silver; 1999 FRA gold; 2003 SWE bronze
Enrique Margall ESP BAS 1968—1972 0–1–0 1973 ESP silver
José María Margall ESP BAS 1980—1988 0–1–0 1983 FRA silver
Giancarlo Marinelli ITA BAS 1936—1948 0–2–0 1937 LAT silver; 1946 SUI silver
Stefan Marković SRB BAS 2016 0–1–0 2009 POL silver
Zoran Maroević YUG BAS 1968 0–1–0 1969 ITA silver
Milun Marović YUG BAS 1972 1–0–0 1973 ESP gold
Antonio Martín ESP BAS 1988 0–0–1 1991 ITA bronze
Fernando Martín ESP BAS 1984 0–1–0 1983 FRA silver
Nuria Martínez ESP BAS 2004—2008 0–1–3 2003 GRE bronze; 2005 TUR bronze; 2007 ITA silver; 2015 HUN bronze
Pierluigi Marzorati ITA BAS 1972—1984 1–0–3 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze; 1983 FRA gold; 1985 GER bronze
Massimo Masini ITA BAS 1964—1972 0–0–1 1971 GER bronze
Jiří Matoušek TCH BAS 1952 0–2–0 1951 FRA silver; 1955 HUN silver
Bernard Mayeur FRA BAS 1960 0–0–1 1959 TUR bronze
Judit Medgyesi HUN BAS 1980 0–0–1 1983 HUN bronze
Cathy Melain FRA BAS 2000 2–1–0 1999 POL silver; 2001 FRA gold; 2009 LAT gold
Visvaldis Melderis LAT BAS 1936 1–1–0 1935 SUI gold; 1939 LTU silver
Andrea Meneghin ITA BAS 2000 1–0–0 1999 FRA gold
Dino Meneghin ITA BAS 1972—1984 1–0–2 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze; 1983 FRA gold
Mónica Messa ESP BAS 1992 1–0–0 1993 ITA gold
Penka Metodieva BUL BAS 1976—1980 0–1–1 1972 BUL silver; 1976 FRA bronze
Tibor Mezőfi HUN BAS 1948—1952 1–1–1 1946 SUI bronze; 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Michele Mian ITA BAS 2000—2004 1–0–1 1999 FRA gold; 2003 SWE bronze
Sarah Michel FRA BAS 2016 0–2–0 2015 HUN silver; 2017 CZE silver
Ignacio de Miguel ESP BAS 2000 0–1–0 1999 FRA silver
Snezhana Mikhaylova BUL BAS 1976—1980 0–0–1 1976 FRA bronze
Božena Miklošovičová TCH BAS 1976 0–2–1 1972 BUL bronze; 1974 ITA silver; 1976 FRA silver
Nikos Milas GRE BAS 1952 0–0–1 1949 EGY bronze
Valery Miloserdov URS BAS 1976—1980 0–2–1 1973 ESP bronze; 1975 YUG silver; 1977 BEL silver
Bojana Milošević YUG BAS 1988 0–2–0 1987 ESP silver; 1991 ISR silver
Jelena Milovanović SRB BAS 2016 1–0–1 2015 HUN gold; 2019 LAT/SRB bronze
Guram Minashvili URS BAS 1960 3–0–0 1957 BUL gold; 1959 TUR gold; 1963 POL gold
Irina Minkh URS
EUN
BAS 1988—1992 2–0–0 1987 ESP gold (competed for the Soviet Union); 1991 ISR gold (competed for the Soviet Union)
Iliya Mirchev BUL BAS 1956—1960 0–1–1 1957 BUL silver; 1961 YUG bronze
Nikola Mirotić ESP BAS 2016 1–0–0 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold
Vukica Mitić YUG BAS 1980 0–1–1 1978 POL silver; 1980 YUG bronze
Endéné Miyem FRA BAS 2012—2016 1–4–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze; 2013 FRA silver; 2015 HUN silver; 2017 CZE silver; 2019 LAT/SRB silver
Hassan Moawad EGY BAS 1948 0–0–1 1947 TCH bronze
Josef Moc TCH BAS 1936 0–0–1 1935 SUI bronze
Aleksandr Moiseyev URS BAS 1952 3–0–1 1947 TCH gold; 1951 FRA gold; 1953 URS gold; 1955 HUN bronze
Markéta Mokrošová CZE BAS 2008 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Robert Monclar FRA BAS 1952—1960 0–0–3 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze; 1959 TUR bronze
Anna Montañana ESP BAS 2008 0–1–2 2005 TUR bronze; 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze
Hussain Montassir EGY BAS 1948—1952 1–0–1 1947 TCH bronze; 1949 EGY gold
Sergey Monya RUS BAS 2008—2012 1–0–1 2007 ESP gold; 2011 LTU bronze
Nikita Morgunov RUS BAS 2000—2008 1–0–0 2007 ESP gold
Laëtitia Moussard FRA BAS 2000 1–2–0 1993 ITA silver; 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Timofey Mozgov RUS BAS 2012 0–0–1 2011 LTU bronze
Ivan Mrázek TCH BAS 1948—1952 1–3–0 1946 SUI gold; 1947 TCH silver; 1951 FRA silver; 1955 HUN silver
Veljko Mršić CRO BAS 1996 0–0–2 1993 GER bronze; 1995 GRE bronze
Valdis Muižnieks URS BAS 1956—1964 3–0–0 1957 BUL gold; 1959 TUR gold; 1961 YUG gold
Razija Mujanović YUG BAS 1988 0–2–0 1987 ESP silver; 1991 ISR silver
Carolina Mújica ESP BAS 1992 1–0–0 1993 ITA gold
Álex Mumbrú ESP BAS 2008 1–1–1 2007 ESP silver; 2009 POL gold; 2013 SLO bronze
Carlton Myers ITA BAS 2000 1–1–0 1997 ESP silver; 1999 FRA gold
Anatoly Myshkin URS BAS 1976—1980 2–1–2 1973 ESP bronze; 1977 BEL silver; 1979 ITA gold; 1981 TCH gold; 1983 FRA bronze
György Nagy HUN BAS 1948 0–0–1 1946 SUI bronze
Danira Nakić YUG BAS 1988 0–2–0 1987 ESP silver; 1991 ISR silver
Mihovil Nakić-Vojnović YUG BAS 1980—1984 0–0–1 1979 ITA bronze
Andrzej Nartowski POL BAS 1960 0–1–0 1963 POL silver
Juan Carlos Navarro ESP BAS 2000—2016 2–2–2 2001 TUR bronze; 2003 SWE silver; 2007 ESP silver; 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Mariana Naydenova BUL BAS 1988 0–0–1 1989 BUL bronze
Liudmyla Nazarenko UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
Emmeline Ndongue FRA BAS 2012 1–1–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze; 2013 FRA silver
Astou Ndour ESP BAS 2016 1–0–1 2015 HUN bronze; 2019 LAT/SRB gold
Lenka Nechvátalová TCH BAS 1976 0–2–1 1974 ITA silver; 1976 FRA silver; 1978 POL bronze
Eva Němcová TCH BAS 1992 1–0–0 2005 TUR gold (competed for the Czech Republic)
Ágnes Németh HUN BAS 1980 0–0–4 1983 HUN bronze; 1985 ITA bronze; 1987 ESP bronze; 1991 ISR bronze
Salah Nessim EGY BAS 1948 1–0–0 1949 EGY gold
Laura Nicholls ESP BAS 2008—2016 3–0–2 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold; 2019 LAT/SRB gold
Miodrag Nikolić YUG BAS 1960—1964 0–1–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze
Yevgeniya Nikonova RUS BAS 1996—2000 0–1–2 1995 CZE bronze; 1999 POL bronze; 2001 FRA silver
Vitaly Nosov EUN BAS 1992 0–1–1 1993 GER silver (competed for Russia); 1997 ESP bronze (competed for Russia)
Ivana Nováková TCH BAS 1988 0–1–0 1989 BUL silver
Petr Novický TCH BAS 1972 0–0–1 1969 ITA bronze
Dirk Nowitzki GER BAS 2008 0–1–0 2005 SCG silver
Kai Nürnberger GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Olena Oberemko UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
Saša Obradović SCG BAS 1996—2000 3–0–1 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia); 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Stanisław Olejniczak POL BAS 1964 0–1–1 1963 POL silver; 1965 URS bronze
Juan Antonio Orenga ESP BAS 1992 0–0–1 1991 ITA bronze
Irina Osipova RUS BAS 2004—2012 3–2–0 2001 FRA silver; 2003 GRE gold; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver; 2011 POL gold
Tatyana Ovechkina URS BAS 1976—1980 6–0–0 1970 NED gold (competed as Tatyana Kabayeva); 1972 BUL gold; 1974 ITA gold; 1976 FRA gold; 1978 POL gold; 1980 YUG gold
Sanja Ožegović YUG BAS 1980—1984 0–0–1 1980 YUG bronze
Yury Ozerov URS BAS 1952—1956 2–0–1 1953 URS gold; 1955 HUN bronze; 1957 BUL gold
Volha Padabed BLR BAS 2008 0–0–1 2007 ITA bronze
Sergio Paganella ITA BAS 1936 0–1–0 1937 LAT silver
Danielle Page SRB BAS 2016 1–0–0 2015 HUN gold
Laia Palau ESP BAS 2004—2016 3–1–4 2003 GRE bronze; 2005 TUR bronze; 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold; 2019 LAT/SRB gold
Tuğba Palazoğlu TUR BAS 2012 0–1–1 2011 POL silver; 2013 FRA bronze
Viktor Pankrashkin URS BAS 1988 0–1–1 1983 FRA bronze; 1987 GRE silver
Georgi Panov BUL BAS 1952—1960 0–1–1 1957 BUL silver; 1961 YUG bronze
Lyubomir Panov BUL BAS 1956—1960 0–1–1 1957 BUL silver; 1961 YUG bronze
Sergey Panov RUS
EUN
BAS 1992—2000 0–1–1 1993 GER silver (competed for Russia); 1997 ESP bronze (competed for Russia)
Lazaros Papadopoulos GRE BAS 2004 1–0–0 2005 SCG gold
Theodoros Papaloukas GRE BAS 2004—2008 1–0–0 2005 SCG gold
Elena Paparazzo ITA BAS 1992—1996 0–1–0 1995 CZE silver
Péter Papp HUN BAS 1952 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Tony Parker FRA BAS 2012—2016 1–1–2 2005 SCG bronze; 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Lucila Pascua ESP BAS 2004—2016 0–1–4 2003 GRE bronze; 2005 TUR bronze; 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze; 2015 HUN bronze
Yevgeny Pashutin RUS BAS 2000 0–0–1 1997 ESP bronze
Zakhar Pashutin RUS BAS 2000—2008 1–0–0 2007 ESP gold
Žarko Paspalj SCG
YUG
BAS 1988—1996 3–0–1 1987 GRE bronze (competed for Yugoslavia); 1989 YUG gold (competed for Yugoslavia); 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia)
Kostas Patavoukas GRE BAS 1996 0–1–0 1989 YUG silver
Modestas Paulauskas URS BAS 1968—1972 4–0–1 1965 URS gold; 1967 FIN gold; 1969 ITA gold; 1971 GER gold; 1973 ESP bronze
Michaela Pavlíčková CZE BAS 2004 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Marta Pechová TCH BAS 1976 0–2–1 1972 BUL bronze (competed as Marta Jirásková); 1974 ITA silver (competed as Marta Jirásková); 1976 FRA silver (competed as Marta Jirásková)
Sofija Pekić YUG BAS 1980 0–1–1 1978 POL silver; 1980 YUG bronze
Valentino Pellarini ITA BAS 1948 0–1–0 1946 SUI silver
Velimir Perasović CRO BAS 1992—1996 1–0–2 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1993 GER bronze; 1995 GRE bronze
Jasmina Perazić YUG BAS 1980—1984 0–1–0 1987 ESP silver
Andrzej Perka POL BAS 1964 0–0–1 1965 URS bronze
Jean Perniceni FRA BAS 1952 0–1–2 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze
Kazys Petkevičius URS BAS 1952—1956 2–0–1 1947 TCH gold; 1953 URS gold; 1955 HUN bronze
Vojtěch Petr TCH BAS 1976 0–0–2 1977 BEL bronze; 1981 TCH bronze
Zvonko Petričević YUG BAS 1960—1964 0–2–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze; 1965 URS silver
Aleksandr Petrov URS BAS 1960—1964 4–0–0 1959 TUR gold; 1961 YUG gold; 1963 POL gold; 1965 URS gold
Aleksandar Petrović CRO
YUG
BAS/Coach 1984—2016 0–0–1 1987 GRE bronze
Dražen Petrović CRO
YUG
BAS 1984—1993 1–0–1 1987 GRE bronze (competed for Yugoslavia); 1989 YUG gold (competed for Yugoslavia)
Sonja Petrović SRB BAS 2016 1–0–1 2015 HUN gold; 2019 LAT/SRB bronze
Mariangela Piancastelli ITA BAS 1980 0–0–1 1974 ITA bronze
František Picek TCH BAS 1936 0–0–1 1935 SUI bronze
Florent Piétrus FRA BAS 2012—2016 1–1–2 2005 SCG bronze; 2011 LTU silver; 2013 SLO gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT bronze
Jerzy Piskun POL BAS 1960—1964 0–1–1 1963 POL silver; 1965 URS bronze
Vladimír Pištělák TCH BAS 1960 0–1–1 1967 FIN silver; 1969 ITA bronze
Bernard Planque FRA BAS 1952 0–0–1 1953 URS bronze
Nikola Plećaš YUG BAS 1968—1972 2–2–0 1969 ITA silver; 1971 GER silver; 1973 ESP gold; 1975 YUG gold
Zagorka Počeković YUG BAS 1984 0–1–0 1987 ESP silver
Yvetta Polláková TCH BAS 1976 0–2–1 1972 BUL bronze; 1974 ITA silver; 1976 FRA silver
Catarina Pollini ITA BAS 1992—1996 0–1–0 1995 CZE silver
Anatoliy Polyvoda URS BAS 1968—1972 3–0–0 1967 FIN gold; 1969 ITA gold; 1971 GER gold
Anton Ponkrashov RUS BAS 2012 1–0–1 2007 ESP gold; 2011 LTU bronze
Ingrid Pons ESP BAS 2004 0–0–2 2001 FRA bronze; 2003 GRE bronze
Jiří Pospíšil TCH BAS 1972—1980 0–0–1 1977 BEL bronze
Beata Predehl POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold (competed as Beata Binkowska)
Roberto Premier ITA BAS 1984 0–1–1 1985 GER bronze; 1991 ITA silver
Georgios Printezis GRE BAS 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Fernand Prudhomme FRA BAS 1936 0–0–1 1937 LAT bronze
Andrzej Pstrokoński POL BAS 1960—1964 0–1–1 1963 POL silver; 1965 URS bronze
Vladimír Ptáček TCH BAS 1976 0–0–1 1977 BEL bronze
Dana Ptáčková TCH BAS 1976 0–2–3 1972 BUL bronze; 1974 ITA silver; 1976 FRA silver; 1978 POL bronze (competed as Dana Klimešová); 1981 ITA bronze (competed as Dana Klimešová)
Elşad Qadaşev EUN BAS 1992 0–0–1 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union)
Viktor Radev BUL BAS 1956—1960 0–1–1 1957 BUL silver; 1961 YUG bronze
Kostadinka Radkova BUL BAS 1980—1988 0–2–1 1983 HUN silver; 1985 ITA silver; 1989 BUL bronze
Tamara Radočaj SRB BAS 2016 1–0–0 2015 HUN gold
Ratko Radovanović YUG BAS 1980—1984 1–1–2 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze; 1981 TCH silver; 1987 GRE bronze
Radovan Radović YUG BAS 1960 0–1–1 1961 YUG silver; 1987 GRE bronze
Miroslav Raduljica SRB BAS 2016 0–1–0 2009 POL silver
Zdravko Radulović YUG BAS 1988 1–0–0 1989 YUG gold
Paula Radziulytė LTU ATH 1928 0–1–0 1938 ITA silver
Trajko Rajković YUG BAS 1964—1968 0–2–1 1963 POL bronze; 1965 URS silver; 1969 ITA silver
Peter Rajniak TCH BAS 1980 0–1–1 1981 TCH bronze; 1985 GER silver
Oksana Rakhmatulina RUS BAS 2004—2008 2–2–0 2001 FRA silver; 2003 GRE gold; 2005 TUR silver; 2007 ITA gold
Igor Rakočević SCG BAS 2000—2004 1–0–0 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Vicente Ramos ESP BAS 1968—1972 0–1–0 1973 ESP silver
Mohamed El-Rashidy EGY BAS 1952 1–0–0 1949 EGY gold
Ďžems Raudziņš LAT BAS 1936 1–0–0 1935 SUI gold
Milena Rázgová TCH BAS 1992 0–1–1 1993 ITA bronze (competed as Milena Paulišincová for Slovakia); 1997 HUN silver (competed for Slovakia)
Dragoslav Ražnatović YUG BAS 1964—1968 0–1–1 1963 POL bronze; 1965 URS silver
Dino Rađa CRO
YUG
BAS 1988—1996 2–0–3 1987 GRE bronze (competed for Yugoslavia); 1989 YUG gold (competed for Yugoslavia); 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1993 GER bronze (competed for Croatia); 1995 GRE bronze (competed for Croatia)
Carlo Recalcati ITA BAS/Coach 1968—2004 0–0–2 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze
Alfonso Reyes ESP BAS 2000 0–2–1 1999 FRA silver; 2001 TUR bronze; 2003 SWE silver
Felipe Reyes ESP BAS 2004—2016 3–2–1 2001 TUR bronze; 2003 SWE silver; 2007 ESP silver; 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold
Marta Rezoagli ITA BAS 1996 0–1–0 1995 CZE silver
Antoine Rigaudeau FRA BAS 2000 0–0–1 2005 SCG bronze
Alex Righetti ITA BAS 2004 0–0–1 2003 SWE bronze
Antonello Riva ITA BAS 1984 1–1–0 1983 FRA gold; 1991 ITA silver
Henrik Rödl GER BAS 1992 1–0–0 1993 GER gold
Berni Rodríguez ESP BAS 2008 0–1–0 2007 ESP silver
Ignacio Rodríguez ESP BAS 2000 0–0–1 2001 TUR bronze
Leonor Rodríguez ESP BAS 2016 1–0–0 2017 CZE gold
Sergio Rodríguez ESP BAS 2012—2016 1–1–2 2007 ESP silver; 2013 SLO bronze; 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Lyudmila Rogozhina URS BAS 1980 3–0–0 1980 YUG gold; 1981 ITA gold; 1983 HUN gold (competed as Lyudmila Muravyova)
Étienne Rolland FRA BAS 1936 0–0–1 1937 LAT bronze
Pascal Roller GER BAS 2008 0–1–0 2005 SCG silver
Fernando Romay ESP BAS 1980—1984 0–1–0 1983 FRA silver
Leticia Romero ESP BAS 2016 1–0–1 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold
Ricky Rubio ESP BAS 2008—2016 2–0–2 2009 POL gold; 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Rafael Rullán ESP BAS 1972 0–1–0 1973 ESP silver
Angelė Rupšienė URS BAS 1976—1980 3–0–0 1972 BUL gold (competed as Angelė Jankūnaitė); 1976 FRA gold; 1978 POL gold
Irina Rutkovskaya RUS BAS 1996—2000 1–0–2 1991 ISR gold (competed as Irina Shevchuk); 1995 CZE bronze; 1999 POL bronze
Jiří Růžička TCH BAS 1972 0–1–1 1967 FIN silver; 1969 ITA bronze
Zdeněk Rylich TCH BAS 1952 0–3–1 1951 FRA silver; 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze; 1959 TUR silver
Arvydas Sabonis LTU
URS
BAS 1988—2001 1–1–2 1983 FRA bronze (competed for the Soviet Union); 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union); 1995 GRE silver (competed for Lithuania)
Domantas Sabonis LTU BAS 2016 0–1–0 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Romeo Sacchetti ITA BAS 1980—1984 1–0–1 1983 FRA gold; 1985 GER bronze
Víctor Sada ESP BAS 2012 1–0–0 2011 LTU gold
Gonzalo Sagi-Vela ESP BAS 1972 0–1–0 1973 ESP silver
José Luis Sagi-Vela ESP BAS 1968 0–1–0 1973 ESP silver
Zurab Sak'andelidze URS BAS 1968—1972 5–0–1 1963 POL gold; 1965 URS gold; 1967 FIN gold; 1969 ITA gold; 1971 GER gold; 1973 ESP bronze
Dainius Šalenga LTU BAS 2004 1–0–0 2003 SWE gold
Jean-Pierre Salignon FRA BAS 1952 0–1–1 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze
Oleksandr Salnykov URS BAS 1976—1980 2–2–0 1975 YUG silver; 1977 BEL silver; 1979 ITA gold; 1981 TCH gold
Pyotr Samoylenko RUS BAS 2008 1–0–0 2007 ESP gold
Fernando San Emeterio ESP BAS 2012 2–0–2 2011 LTU gold; 2013 SLO bronze; 2015 CRO/FRA/GER/LAT gold; 2017 FIN/ISR/ROU/TUR bronze
Isabel Sánchez ESP BAS 2008 0–1–1 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze
Rosa Sánchez ESP BAS 2004 0–0–2 2001 FRA bronze; 2003 GRE bronze
Wanda Sandon ITA BAS 1980 0–0–1 1974 ITA bronze
Luis Santillana ESP BAS 1972—1980 0–1–0 1973 ESP silver
Audrey Sauret FRA BAS 2000 1–1–0 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Laure Savasta FRA BAS 2000 1–0–0 2001 FRA gold
Zoran Savić SCG BAS 1996 3–0–0 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia); 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia)
Galina Savitskaya URS BAS 1988 6–0–0 1980 YUG gold (competed as Galina Krisevich); 1981 ITA gold (competed as Galina Krisevich); 1983 HUN gold; 1985 ITA gold; 1987 ESP gold; 1989 BUL gold
Aleksey Savrasenko RUS BAS 2008 1–0–0 2007 ESP gold
Vlado Šćepanović SCG BAS 2000—2004 1–0–1 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Novella Schiesaro ITA BAS 1996 0–1–0 1995 CZE silver
Sofoklis Schortsanitis GRE BAS 2008 0–0–1 2009 POL bronze
Sven Schultze GER BAS 2008 0–1–0 2005 SCG silver
Justin Sedlák TCH BAS 1976 0–0–1 1981 TCH bronze
Renaldas Seibutis LTU BAS 2012—2016 0–2–0 2013 SLO silver; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Yury Selikhov URS
EUN
BAS/Coach 1968—1992 1–0–0 1967 FIN gold
Zaki Selim EGY BAS 1952 0–0–1 1947 TCH bronze
Uļjana Semjonova URS BAS 1976—1980 10–0–0 1968 ITA gold; 1970 NED gold; 1972 BUL gold; 1974 ITA gold; 1976 FRA gold; 1978 POL gold; 1980 YUG gold; 1981 ITA gold; 1983 HUN gold; 1985 ITA gold
Mikhail Semyonov URS BAS 1956—1960 2–0–1 1955 HUN bronze; 1957 BUL gold; 1959 TUR gold
Luigi Serafini ITA BAS 1972—1976 0–0–1 1971 GER bronze
Lyubov Sharmay URS BAS 1980 2–0–0 1978 POL gold; 1980 YUG gold
Tatyana Shchyegoleva RUS BAS 2004—2008 2–2–0 2003 GRE gold; 2005 TUR silver; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver
Olha Shliakhova UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
Margarita Shtarkelova BUL BAS 1976 0–1–1 1972 BUL silver; 1976 FRA bronze
Nadezhda Shuvayeva-Olkhova URS BAS 1976—1980 6–0–0 1974 ITA gold (competed as Nadezhda Shuvayeva); 1976 FRA gold (competed as Nadezhda Shuvayeva); 1978 POL gold (competed as Nadezhda Olkhova); 1980 YUG gold (competed as Nadezhda Shuvayeva); 1981 ITA gold (competed as Nadezhda Shuvayeva); 1983 HUN gold (competed as Nadezhda Shuvayeva)
Yelena Shvaybovich EUN BAS 1992 1–0–0 1989 BUL gold (competed as Yelena Ksenzhik for the Soviet Union)
Aleksey Shved RUS BAS 2012 0–0–1 2011 LTU bronze
Nataliya Silianova UKR BAS 1996 1–0–0 1995 CZE gold
János Simon HUN BAS 1952—1960 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Ljubodrag Simonović YUG BAS 1972 0–2–0 1969 ITA silver; 1971 GER silver
Jaroslav Šíp TCH BAS 1952 0–3–1 1951 FRA silver; 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze; 1959 TUR silver
Ramūnas Šiškauskas LTU BAS 2000—2008 1–0–1 2003 SWE gold; 2007 ESP bronze
Jaroslav Skála TCH BAS 1980 0–1–1 1981 TCH bronze; 1985 GER silver
Petar Skansi CRO
YUG
BAS/Coach 1968—1996 0–2–0 1965 URS silver; 1969 ITA silver
Miloslav Škeřík TCH BAS 1952 0–3–1 1951 FRA silver; 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze; 1959 TUR silver
Gergina Skerlatova BUL BAS 1976 0–0–1 1976 FRA bronze
Gaëlle Skrela FRA BAS 2016 0–3–0 2013 FRA silver; 2015 HUN silver; 2017 CZE silver
Branko Skroče YUG BAS 1980 0–1–0 1981 TCH silver
Donatas Slanina LTU BAS 2004 1–0–0 2003 SWE gold
Evladiya Slavcheva-Stefanova BUL BAS 1980—1988 0–1–1 1983 HUN silver (competed as Evladiya Slavcheva); 1989 BUL bronze (competed as Evladiya Stefanova)
Zoran Slavnić YUG BAS 1976—1980 3–0–1 1973 ESP gold; 1975 YUG gold; 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze
Katsiaryna Snytsina BLR BAS 2008—2016 0–0–1 2007 ITA bronze
Tiit Sokk URS BAS 1988 0–0–1 1989 YUG bronze
Irina Sokolovskaya RUS BAS 2008 1–1–0 2005 TUR silver; 2007 ITA gold
Mohamed Soliman EGY BAS 1948 1–0–0 1949 EGY gold
Damir Šolman YUG BAS 1968—1976 2–1–0 1969 ITA silver; 1973 ESP gold; 1975 YUG gold
Ignacio Solozábal ESP BAS 1980—1988 0–1–0 1983 FRA silver
Darius Songaila LTU BAS 2000—2012 1–0–1 2003 SWE gold; 2007 ESP bronze
Matteo Soragna ITA BAS 2004 0–0–1 2003 SWE bronze
Yannick Souvré FRA BAS 2000 1–2–0 1993 ITA silver; 1999 POL silver; 2001 FRA gold
Alexandros Spanoudakis GRE BAS 1952 0–0–1 1949 EGY bronze
Vasileios Spanoulis GRE BAS 2004—2008 1–0–1 2005 SCG gold; 2009 POL bronze
Larisa Spasova BUL BAS 1988 0–2–1 1983 HUN silver; 1985 ITA silver; 1989 BUL bronze
Madlena Staneva BUL BAS 1988 0–2–1 1983 HUN silver; 1985 ITA silver; 1989 BUL bronze
Dragana Stanković SRB BAS 2016 0–0–1 2019 LAT/SRB bronze
Jiří Šťastný TCH BAS 1960 0–1–0 1959 TUR silver
Sergio Stefanini ITA BAS 1948—1952 0–1–0 1946 SUI silver
Mariya Stepanova RUS BAS 1996—2008 3–3–1 1999 POL bronze; 2001 FRA silver; 2003 GRE gold; 2005 TUR silver; 2007 ITA gold; 2009 LAT silver; 2011 POL gold
Vladimir Štimac SRB BAS 2016 0–1–0 2017 FIN/ISR/ROU/TUR silver
Peja Stojaković SCG BAS 2000 1–0–1 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Paweł Stok POL BAS 1936 0–0–1 1939 LTU bronze
Saulius Štombergas LTU BAS 1996—2004 1–1–0 1995 GRE silver; 2003 SWE gold
Stasys Stonkus URS BAS 1952—1956 1–0–1 1955 HUN bronze; 1957 BUL gold
Mariya Stoyanova BUL BAS 1976 0–1–1 1972 BUL silver (competed as Mariya Georgieva); 1976 FRA bronze
Penka Stoyanova BUL BAS 1976—1980 0–1–1 1972 BUL silver; 1976 FRA bronze
Mikhail Studenetsky URS BAS 1956 2–0–0 1957 BUL gold; 1959 TUR gold
Dmitry Sukharev EUN BAS 1992 0–1–0 1993 GER silver (competed for Russia)
Olga Sukharnova URS BAS 1976—1980 9–0–0 1972 BUL gold; 1974 ITA gold; 1976 FRA gold; 1978 POL gold; 1980 YUG gold; 1981 ITA gold; 1983 HUN gold; 1985 ITA gold; 1987 ESP gold
Irina Sumnikova RUS
URS
EUN
BAS 1988—2000 2–0–2 1989 BUL gold (competed for the Soviet Union); 1991 ISR gold (competed for the Soviet Union); 1995 CZE bronze (competed for Russia); 1999 POL bronze (competed for Russia)
Nataliya Svinukhova RUS BAS 1996 0–0–1 1995 CZE bronze
Katalin Szuchy HUN BAS 1980 0–0–1 1983 HUN bronze
Krystyna Szymańska-Lara POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold (competed as Krystyna Lara)
Žan Tabak CRO BAS 1992—1996 0–0–1 1993 GER bronze
Albert Tadros EGY BAS 1936—1952 1–0–1 1947 TCH bronze; 1949 EGY gold
Dimitrios Taliadoros GRE BAS 1952 0–0–1 1949 EGY bronze
Sergey Tarakanov URS BAS 1980—1988 3–1–1 1979 ITA gold; 1981 TCH gold; 1983 FRA bronze; 1985 GER gold; 1987 GRE silver
Dragan Tarlać SCG BAS 2000 1–0–1 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Miloš Teodosić SRB BAS 2016 0–1–0 2009 POL silver
Jaroslav Tetiva TCH BAS 1952—1960 0–2–1 1955 HUN silver; 1957 BUL bronze; 1959 TUR silver
Pierre Thiolon FRA BAS 1948 0–0–1 1951 FRA bronze
Valery Tikhonenko URS
EUN
BAS 1988—1992 1–1–1 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1987 GRE silver (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union)
Mindaugas Timinskas LTU BAS 2000 0–1–0 1995 GRE silver
Maryna Tkachenko UKR
EUN
BAS 1992—1996 2–0–0 1991 ISR gold; 1995 CZE gold
Volodymyr Tkachenko URS BAS 1976—1980 3–2–0 1977 BEL silver; 1979 ITA gold; 1981 TCH gold; 1985 GER gold; 1987 GRE silver
Bohumil Tomášek TCH BAS 1960 0–2–0 1959 TUR silver; 1967 FIN silver
Dejan Tomašević SCG BAS 1996—2004 3–0–1 1995 GRE gold (competed for FR Yugoslavia); 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia); 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia); 2001 TUR gold (competed for FR Yugoslavia)
Josef Toms TCH BAS 1948 1–1–0 1946 SUI gold; 1947 TCH silver
Priit Tomson URS BAS 1968 3–0–0 1967 FIN gold; 1969 ITA gold; 1971 GER gold
Marija Tonković YUG BAS 1980 0–0–1 1980 YUG bronze
Dominique Tonnerre FRA BAS 2000 1–0–0 2001 FRA gold
Milenko Topić SCG BAS 1996 1–0–1 1997 ESP gold (competed for FR Yugoslavia); 1999 FRA bronze (competed for FR Yugoslavia)
Vladimir Torban URS BAS 1956 2–0–1 1955 HUN bronze; 1957 BUL gold; 1959 TUR gold
Yelena Tornikidu EUN BAS 1992 2–0–0 1987 ESP gold (competed for the Soviet Union); 1989 BUL gold (competed for the Soviet Union)
Alba Torrens ESP BAS 2008—2016 2–0–2 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold
Konstantin Totev BUL BAS 1952—1956 0–1–0 1957 BUL silver
Natallia Trafimava BLR BAS 2008—2016 0–0–1 2007 ITA bronze
Ali Traore FRA BAS 2012 0–1–0 2011 LTU silver
Aleksandr Travin URS BAS 1964 2–0–0 1963 POL gold; 1965 URS gold
Tatsiana Troina BLR BAS 2008—2016 0–0–1 2007 ITA bronze
Ladislav Trpkoš TCH BAS 1936—1948 1–1–0 1946 SUI gold; 1947 TCH silver
Elżbieta Trześniewska POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Kostas Tsartsaris GRE BAS 2004—2008 1–0–0 2005 SCG gold
Polina Tsekova BUL BAS 1988 0–1–0 1985 ITA silver
Khristo Tsvetkov BUL BAS 1960 0–0–1 1961 YUG bronze
Giuseppina Tufano ITA BAS 1992—1996 0–1–0 1995 CZE silver
Esmeral Tunçluer TUR BAS 2012 0–0–1 2013 FRA bronze
Vitalija Tuomaitė URS BAS 1988 2–0–0 1985 ITA gold; 1987 ESP gold
Rato Tvrdić YUG BAS 1972 2–0–0 1973 ESP gold; 1975 YUG gold
Vladimer Ugrekhelidze URS BAS 1960 1–0–0 1961 YUG gold
Michaela Uhrová CZE BAS 2004—2008 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
André Vacheresse FRA BAS 1952 0–1–2 1949 EGY silver; 1951 FRA bronze; 1953 URS bronze
Ede Vadászi HUN BAS 1948 0–0–1 1946 SUI bronze
Jonas Valančiūnas LTU BAS 2012—2016 0–2–0 2013 SLO silver; 2015 CRO/FRA/GER/LAT silver
Amaya Valdemoro ESP BAS 2004—2008 1–1–3 2003 GRE bronze; 2005 TUR bronze; 2007 ITA silver; 2009 LAT bronze; 2013 FRA gold
Maigonis Valdmanis URS BAS 1952—1960 3–0–0 1957 BUL gold; 1959 TUR gold; 1961 YUG gold
Irma Valová TCH BAS 1988 0–1–0 1989 BUL silver
Albert Valtin URS BAS 1960 1–0–0 1961 YUG gold
Stojna Vangelovska YUG BAS 1984—1988 0–1–0 1987 ESP silver
Žarko Varajić YUG BAS 1976 1–0–1 1977 BEL gold; 1979 ITA bronze
Birsel Vardarlı Demirmen TUR BAS 2012—2016 0–1–1 2011 POL silver; 2013 FRA bronze (competed as Birsel Vardarlı)
Radmila Vasileva BUL BAS 1988 0–1–0 1983 HUN silver
Panagiotis Vasilopoulos GRE BAS 2008 1–0–0 2005 SCG gold
Renzo Vecchiato ITA BAS 1980—1984 1–0–1 1983 FRA gold; 1985 GER bronze
Ivana Večeřová CZE BAS 2004—2008 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Anastasiya Verameyenka BLR BAS 2008—2016 0–0–1 2007 ITA bronze
Jana Veselá CZE BAS 2004—2012 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Gundars Vetra EUN BAS 1992 0–0–1 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union)
Eleonora Vild YUG BAS 1988 0–1–0 1991 ISR silver
Jordi Villacampa ESP BAS 1988—1992 0–0–1 1991 ITA bronze
Renato Villalta ITA BAS 1980—1984 1–0–2 1975 YUG bronze; 1983 FRA gold; 1985 GER bronze
Henri Villecourt FRA BAS 1960 0–0–1 1959 TUR bronze
Arūnas Visockas LTU BAS 1992 0–1–0 1995 GRE silver
Eva Vítečková CZE BAS 2004—2012 1–1–0 2003 GRE silver; 2005 TUR gold
Stéphanie Vivenot FRA BAS 2000 0–2–0 1993 ITA silver; 1999 POL silver
Viktor Vlasov URS BAS 1952 2–0–1 1951 FRA gold; 1953 URS gold; 1955 HUN bronze
Nataliya Vodopyanova RUS BAS 2004—2012 1–0–0 2007 ITA gold
Sasha Volkov URS
EUN
BAS 1988—1992 1–1–1 1985 GER gold (competed for the Soviet Union); 1987 GRE silver (competed for the Soviet Union); 1989 YUG bronze (competed for the Soviet Union)
Gennady Volnov URS BAS 1960—1972 6–0–0 1959 TUR gold; 1961 YUG gold; 1963 POL gold; 1965 URS gold; 1967 FIN gold; 1969 ITA gold
Andrey Vorontsevich RUS BAS 2008 0–0–1 2011 LTU bronze
Josip Vranković CRO BAS 1996 0–0–1 1995 GRE bronze
Stojko Vranković CRO
YUG
BAS 1988—1996 1–0–3 1987 GRE bronze (competed for Yugoslavia); 1989 YUG gold (competed for Yugoslavia); 1993 GER bronze (competed for Croatia); 1995 GRE bronze (competed for Croatia)
Vlasta Vrbková TCH BAS 1976 0–2–1 1974 ITA silver; 1976 FRA silver; 1978 POL bronze
Frédéric Weis FRA BAS 2000 0–0–1 2005 SCG bronze
Christian Welp FRG BAS 1984 1–0–0 1993 GER gold (competed for Germany)
Janusz Wichowski POL BAS 1960—1964 0–1–2 1963 POL silver; 1965 URS bronze; 1967 FIN bronze
Sylwia Wlaźlak POL BAS 2000 1–0–0 1999 POL gold
Marta Xargay ESP BAS 2016 3–0–1 2013 FRA gold; 2015 HUN bronze; 2017 CZE gold; 2019 LAT/SRB gold
Isabelle Yacoubou FRA BAS 2012—2016 1–2–1 2009 LAT gold; 2011 POL bronze; 2013 FRA silver; 2015 HUN silver
Olga Yakovleva URS BAS 1988 3–0–0 1983 HUN gold; 1985 ITA gold; 1987 ESP gold
Ivan Yedeshko URS BAS 1972—1976 2–1–1 1971 GER gold; 1973 ESP bronze; 1975 YUG silver; 1979 ITA gold
Stanislav Yeryomin URS BAS 1980 2–1–1 1977 BEL silver; 1979 ITA gold; 1981 TCH gold; 1983 FRA bronze
Nevriye Yılmaz TUR BAS 2012—2016 0–1–1 2011 POL silver; 2013 FRA bronze
Medhat Youssef EGY BAS 1948—1952 1–0–0 1949 EGY gold
Nadezhda Zakharova URS BAS 1976 5–0–0 1968 ITA gold; 1970 NED gold; 1972 BUL gold; 1974 ITA gold; 1976 FRA gold
Marino Zanatta ITA BAS 1972—1976 0–0–2 1971 GER bronze; 1975 YUG bronze
Hana Zarevúcká TCH BAS 1988 0–1–1 1981 ITA bronze; 1989 BUL silver
Nataliya Zasulskaya RUS
URS
EUN
BAS 1988—2000 3–0–1 1987 ESP gold (competed for the Soviet Union); 1989 BUL gold (competed for the Soviet Union); 1991 ISR gold (competed for the Soviet Union); 1999 POL bronze (competed for Russia)
Jure Zdovc YUG BAS 1988 2–0–0 1989 YUG gold; 1991 ITA gold
Jiří Zedníček TCH BAS 1972 0–1–1 1967 FIN silver; 1969 ITA bronze
Alzhan Zharmukhamedov URS BAS 1972—1976 3–1–0 1967 FIN gold; 1971 GER gold; 1975 YUG silver; 1979 ITA gold
Vladimir Zhigily URS BAS 1976—1980 1–2–0 1975 YUG silver; 1977 BEL silver; 1979 ITA gold
Olena Zhyrko UKR
EUN
BAS 1992—1996 2–0–0 1991 ISR gold (competed for the Soviet Union); 1995 CZE gold (competed for Ukraine)
Jiří Zídek TCH BAS 1972 0–1–1 1967 FIN silver; 1969 ITA bronze
Nikos Zisis GRE BAS 2004—2008 1–0–1 2005 SCG gold; 2009 POL bronze
Rajko Žižić YUG BAS 1976—1984 1–0–1 1975 YUG gold; 1979 ITA bronze
Aljoša Žorga YUG BAS 1968 0–1–0 1971 GER silver
Tibor Zsiros HUN BAS 1948—1960 1–1–0 1953 URS silver; 1955 HUN gold
Viktor Zubkov URS BAS 1956—1960 3–0–0 1957 BUL gold; 1959 TUR gold; 1961 YUG gold
Eurelijus Žukauskas LTU BAS 1996—2004 1–0–0 2003 SWE gold
Mindaugas Žukauskas LTU BAS 1996—2004 1–0–0 2003 SWE gold
Saša Đorđević SRB
SCG
BAS/Coach 1996—2016 1–0–0 1991 ITA gold (competed for Yugoslavia)
Nemanja Đurić YUG BAS 1960—1964 0–2–1 1961 YUG silver; 1963 POL bronze; 1965 URS silver
Zorica Đurković YUG BAS 1980 0–1–1 1978 POL silver; 1980 YUG bronze
Mieczysław Łopatka POL BAS 1960—1972 0–1–3 1963 POL silver; 1965 URS bronze; 1967 FIN bronze; 1967 FIN bronze