Olympians Who Won a Medal at the European Athletics Indoor Championships (1377)

Description

Host cities:

European Indoor Games

European Indoor Championships

Athlete Nation(s) Sport(s) Era Notes
Timo Aaltonen FIN ATH 2000 1–0–0 2000 Gent gold: shot put
Patrick Abada FRA ATH 1976 0–0–2 1980 Sindelfingen bronze: high jump; 1983 Budapest bronze: pole vault
José Manuel Abascal ESP ATH 1980—1984 0–2–0 1982 Milano silver: 1500 m; 1983 Budapest silver: 1500 m
Layeş Abdullayeva AZE ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: 3000 m
Arthur Abele GER ATH 2008—2016 0–1–0 2015 Praha silver: heptathlon
Yelena Abramchuk BLR ATH 2016 0–1–0 2013 Gothenburg silver: shot put (competed as Yelena Kopets)
Valery Abramov URS ATH 1980 0–1–2 1981 Grenoble bronze: 3000 m; 1982 Milano bronze: 3000 m; 1983 Budapest silver: 3000 m
Marianne Adam GDR ATH 1972—1976 1–1–2 1972 Grenoble bronze: shot put; 1974 Göteborg bronze: shot put; 1975 Katowice gold: shot put; 1979 Wien silver: shot put
Walter Adams FRG ATH 1968—1972 1–0–0 1969 Beograd gold: 3×1000 m relay
Regula Aebi SUI ATH 1988 0–1–0 1989 Den Haag silver: 200 m
Yelena Afanasyeva RUS ATH 1996 0–0–1 1992 Genova bronze: 800 m
Francis Agyepong GBR ATH 1992—1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: triple jump
Nataliya Akhrimenko URS ATH 1980—1988 1–0–0 1987 Liévin gold: shot put
Halil Akkaş TUR ATH 2008—2016 0–0–1 2011 Paris bronze: 3000 m
Liudmyla Aksenova URS ATH 1976 3–1–0 1971 Sofia gold: 4×200 m relay and 4×400 m relay; 1972 Grenoble silver: 4×360 m relay; 1975 Katowice gold: 4×320 m relay
Aleksandr Aksinin URS ATH 1976—1980 0–1–2 1975 Katowice silver: 60 m; 1978 Milano bronze: 60 m; 1980 Sindelfingen bronze: 60 m
Jozo Alebić YUG ATH 1972—1980 0–1–0 1975 Katowice silver: 400 m
Jacques Aletti FRA ATH 1976 0–1–0 1976 München silver: high jump
Alexios Alexopoulos GRE ATH 1996—2000 0–1–0 1996 Stockholm silver: 200 m
Lidiya Alfeyeva URS ATH 1976—1980 1–1–0 1975 Katowice silver: long jump; 1976 München gold: long jump
Hamza Alić BIH ATH 2008—2016 0–1–0 2013 Göteborg silver: shot put
Diane Allahgreen GBR ATH 2000 0–0–1 1998 Valencia bronze: 60 m hurdles
Rune Almén SWE ATH 1976 0–0–1 1975 Katowice bronze: high jump
José Alonso ESP ATH 1984—1988 0–1–1 1985 Peiraias bronze: 400 m; 1986 Madrid silver: 400 m
Javier Álvarez ESP ATH 1968—1972 0–1–1 1969 Beograd silver: 3000 m; 1970 Wien bronze: 3000 m
Vasilena Amzina BUL ATH 1972 0–0–1 1972 Grenoble bronze: 1500 m
Beate Anders-Gummelt GER ATH 1992—2000 2–1–1 1989 Den Haag gold: 3000 m walk (competed as Beate Anders); 1990 Glasgow gold: 3000 m walk (competed as Beate Anders); 1992 Genova bronze: 3000 m walk (competed as Beate Anders); 1994 Paris silver: 3000 m walk (competed as Beate Gummelt)
Erling Andersen NOR ATH 1984—1988 0–0–1 1983 Budapest bronze: 5000 m walk
Georg Andersen NOR ATH 1988 0–0–1 1989 Den Haag bronze: shot put
Alessandro Andrei ITA ATH 1984—1992 0–0–1 1984 Göteborg bronze: shot put
Vasyl Anisimov URS ATH 1964 1–1–2 1966 Dortmund bronze: 400 m; 1967 Praha gold: 4×300 m relay, silver: 1500 m (150-300-450-600) medley relay; 1968 Madrid bronze: 4×364 m relay
Tatyana Anisimova URS ATH 1976—1980 0–0–2 1975 Katowice bronze: 60 m hurdles; 1981 Grenoble bronze: 50 m hurdles
Mame-Ibra Anne FRA ATH 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 4×400 m relay
Eddy Annijs BEL ATH 1984 0–0–1 1986 Madrid bronze: high jump
Meta Antenen SUI ATH 1968—1972 1–2–4 1969 Beograd silver: 50 m hurdles, bronze: long jump; 1972 Grenoble silver: long jump, bronze: 50 m hurdles; 1974 Göteborg gold: long jump, bronze: 60 m hurdles; 1975 Katowice bronze: long jump
Abel Antón ESP ATH 1988—2000 0–1–0 1989 Den Haag silver: 3000 m
Adina Anton ROU ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: long jump
Nikolay Antonov BUL ATH 1992 1–2–0 1988 Budapest silver: 200 m; 1990 Glasgow silver: 200 m; 1992 Genova gold: 200 m
Aleksandra Antonova RUS ATH 2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 60 m hurdles
Nataliya Antyukh RUS ATH 2004—2012 2–1–0 2002 Wien gold: 400 m; 2007 Birmingham silver: 4×400 m relay; 2009 Torino gold: 4×400 m relay
José Arconada ESP ATH 1992 0–1–0 1992 Genova silver: 800 m
Abeba Aregawi ETH ATH 2012 1–0–0 2013 Göteborg gold: 1500 m
Helga Arendt FRG ATH 1988 0–1–0 1988 Budapest silver: 400 m
Luis Felipe Areta ESP ATH 1960—1968 0–0–1 1968 Madrid bronze: triple jump
Álvaro de Arriba ESP ATH 2016 1–0–1 2017 Beograd bronze: 800 m; 2019 Glasgow gold: 800 m
Marina Arzamasova BLR ATH 2012—2016 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 800 m
Yelena Arzhakova RUS ATH 2012 1–0–0 2011 Paris gold: 1500 m
Yevhen Arzhanov URS ATH 1968—1972 2–0–0 1970 Wien gold: 800 m; 1971 Sofia gold: 800 m
Dina Asher-Smith GBR ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: 60 m
Alina Astafei GER
ROU
ATH 1988—1996 2–1–1 1989 Den Haag gold: high jump (competed as Galina Astafei for Romania); 1990 Glasgow bronze: high jump (competed as Galina Astafei for Romania); 1996 Stockholm gold: high jump; 1998 Valencia silver: high jump
Valentin Atanasov BUL BOB 1992—1994 0–1–2 1982 Milano silver: 60 m; 1983 Budapest bronze: 60 m; 1988 Budapest bronze: 60 m
Anna Avdeyeva RUS ATH 2012 1–0–0 2011 Paris gold: shot put
Hennadiy Avdieienko URS ATH 1988 0–0–1 1987 Liévin bronze: high jump
Alex Averbukh ISR ATH 2000—2008 1–0–0 2000 Gent gold: pole vault
Mehdi Baala FRA ATH 2000—2008 0–0–1 2000 Gent bronze: 1500 m
Jaroslav Bába CZE ATH 2004—2016 0–1–1 2011 Paris silver: high jump; 2013 Göteborg bronze: high jump
Nazim Babayev AZE ATH 2014—2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: triple jump
Andrzej Badeński POL ATH 1964—1972 7–3–0 1968 Madrid gold: 400 m and 4×364 m relay, silver: 1820 m (182-364-546-728) medley relay; 1969 Beograd gold: 4×390 m relay and 1950 m (195-390-585-780) medley relay; 1970 Wien silver: 400 m and 4×400 m relay; 1971 Sofia gold: 400 m and 4×400 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×360 m relay
Dmitry Bagryanov EUN ATH 1992 1–0–0 1992 Genova gold: long jump
István Bagyula HUN ATH 1988—1992 0–1–0 1992 Genova silver: pole vault
Oleksandr Bahach UKR ATH 1996 2–0–0 1992 Genova gold: shot put (competed for the Unified Team); 1994 Paris gold: shot put
Lorraine Baker GBR ATH 1984—1992 0–0–1 1990 Glasgow bronze: 800 m
Niki Bakogianni GRE ATH 1992—2000 0–1–0 1996 Stockholm silver: high jump
György Bakos HUN ATH 1988 1–1–0 1984 Göteborg silver: 60 m hurdles; 1985 Peiraias gold: 60 m hurdles
Béla Bakosi HUN ATH 1980—1988 2–1–3 1980 Sindelfingen gold: triple jump; 1982 Milano gold: triple jump; 1983 Budapest bronze: triple jump; 1984 Göteborg bronze: triple jump; 1986 Madrid bronze: triple jump; 1988 Budapest silver: triple jump
Jan Balachowski POL ATH 1968—1972 5–2–1 1967 Praha silver: 4×300 m relay; 1968 Madrid gold: 4×364 m relay, bronze: 400 m; 1969 Beograd gold: 400 m and 4×390 m relay; 1970 Wien silver: 4×400 m relay; 1971 Sofia gold: 4×400 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×360 m relay
Anzhela Balakhonova UKR ATH 2000—2004 1–0–0 1998 Valencia gold: pole vault
Iolanda Balaș ROU ATH 1956—1964 1–0–0 1966 Dortmund gold: high jump
Ksenija Balta EST ATH 2008—2016 1–0–0 2009 Torino gold: long jump
Emmanuel Bangué FRA ATH 1996 0–0–1 1998 Valencia bronze: long jump
Kostas Baniotis GRE ATH 2008—2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: high jump
Joan Baptiste GBR ATH 1984 0–1–0 1983 Budapest silver: 200 m
Mikhail Bariban URS ATH 1972 0–1–1 1973 Rotterdam bronze: triple jump; 1974 Göteborg silver: triple jump
Leonid Barkovskiy URS ATH 1964—1972 0–1–0 1967 Praha silver: long jump
Emre Zafer Barnes TUR ATH 2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 60 m
Liz Barnes GBR ATH 1976 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: 800 m
Vicki Barr (DNS) GBR ATH 2008 0–1–0 2009 Turin silver: 4×400 m relay
Jolanta Bartczak POL ATH 1988 0–0–1 1988 Budapest bronze: long jump
Ralf Bartels GER ATH 2004—2012 1–0–1 2009 Torino bronze: shot put; 2011 Paris gold: shot put
Elke Barth FRG ATH 1976 0–1–0 1975 Katowice silver: 4×320 m relay
Jitka Bartoničková CZE ATH 2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 4×400 m relay
Zdeňka Bartoňová-Šilhavá CZE
TCH
ATH 1980—1996 0–0–1 1983 Budapest bronze: shot put (competed as Zdenka Šilhavá for Czechoslovakia)
Daniela Bártová CZE
TCH
ATH/GYM 1992—2000 0–1–0 1998 Valencia silver: pole vault (competed for Czech Republic)
Aleksandr Baryshnikov URS ATH 1972—1980 0–1–1 1976 München bronze: shot put; 1983 Budapest silver: shot put
Dimitri Bascou FRA ATH 2012—2016 0–1–0 2015 Praha silver: 60 m hurdles
Kim Bauermeister GER ATH 1996 1–0–0 1994 Paris gold: 3000 m
Dieter Baumann GER
FRG
ATH 1988—1996 1–1–0 1987 Liévin silver: 3000 m (competed for West Germany); 1989 Den Haag gold: 3000 m (competed for West Germany)
Iga Baumgart POL ATH 2012—2016 2–0–0 2017 Beograd gold: 4×400 m relay; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay (competed as Iga Baumgart-Witan)
Hans Baumgartner FRG ATH 1972—1976 3–2–0 1971 Sofia gold: long jump; 1972 Grenoble silver: long jump; 1973 Rotterdam gold: long jump; 1974 Göteborg silver: long jump; 1977 San Sebastián gold: long jump
Sebastian Bayer GER ATH 2008—2012 2–0–0 2009 Torino gold: long jump; 2011 Paris gold: long jump
Chiara Bazzoni ITA ATH 2012 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 4×400 m relay
Uwe Becker FRG ATH 1984 0–1–0 1981 Grenoble silver: 1500 m
Violeta Beclea-Szekely ROU ATH 1992—2000 1–0–2 1990 Glasgow bronze: 1500 m (competed as Violeta Beclea); 1998 Valencia bronze: 1500 m (competed as Violeta Szekely); 2000 Gent gold: 1500 m (competed as Violeta Szekely)
Tibor Bédi HUN ATH 2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 4×400 m relay
Sylwester Bednarek POL ATH 2016 1–0–0 2017 Beograd gold: high jump
Klaus Beer GDR
GER
ATH 1964—1968 1–1–0 1969 Beograd gold: long jump (competed for East Germany); 1970 Wien silver: long jump (competed for East Germany)
Rolf Beilschmidt GDR ATH 1976 0–2–0 1977 San Sebastián silver: high jump; 1978 Milano silver: high jump
Ruth Beitía ESP ATH 2004—2016 1–4–1 2005 Madrid silver: high jump; 2007 Birmingham bronze: high jump; 2009 Torino silver: high jump; 2011 Paris silver: high jump; 2013 Göteborg gold: high jump; 2017 Beograd silver: high jump
Monika Bejnar POL ATH 2004—2008 0–1–0 2005 Madrid silver: 4×400 m relay
Alemitu Bekele TUR ATH 2008 1–0–0 2009 Torino gold: 3000 m
Maryna Bekh UKR ATH 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: long jump
Yelena Belevskaya URS ATH 1988 0–0–1 1987 Liévin bronze: long jump
Gennady Belkov URS ATH 1980 0–1–0 1979 Wien silver: high jump
Sergio Bello ITA ATH 1964—1972 0–1–0 1966 Dortmund silver: 1600 m (640-480-320-160) medley relay
Jean-Michel Bellot FRA ATH 1976—1980 0–0–2 1973 Rotterdam bronze: pole vault; 1981 Grenoble bronze: high jump
Wilhem Belocian FRA ATH 2016 0–0–1 2015 Praha bronze: 60 m hurdles
Irina Belova EUN ATH 1992 0–1–0 1998 Valencia silver: pentathlon (competed for Russia)
Yelena Belyakova RUS ATH 2000 0–1–0 2000 Gent silver: pole vault
Angelica Bengtsson SWE ATH 2010—2016 0–0–2 2015 Praha bronze: pole vault; 2017 Beograd bronze: pole vault
Ainsley Bennett GBR ATH 1976 0–1–0 1983 Budapest silver: 400 m
Todd Bennett GBR ATH 1984—1988 2–0–0 1985 Peiraias gold: 400 m; 1987 Liévin gold: 400 m
Larysa Berezhna EUN ATH 1992 1–0–0 1992 Genova gold: long jump
Andreas Berger AUT ATH 1988—1992 1–0–0 1989 Den Haag gold: 60 m
Hans-Jürgen Berger FRG ATH 1976 0–1–0 1975 Katowice silver: long jump
Kajsa Bergqvist SWE ATH 1996—2000 1–1–0 2000 Gent gold: high jump; 2002 Wien silver: high jump
Eline Berings BEL ATH 2012 1–0–0 2009 Torino gold: 60 m hurdles
Eckart Berkes FRG ATH 1972 1–0–0 1971 Sofia gold: 60 m hurdles
Martyn Bernard GBR ATH 2008 0–0–1 2007 Birmingham bronze: high jump
Verona Bernard-Elder GBR ATH 1972—1976 3–1–1 1973 Rotterdam gold: 400 m (competed as Verona Bernard); 1975 Katowice gold: 400 m (competed as Verona Elder); 1977 San Sebastián silver: 400 m (competed as Verona Elder); 1979 Wien gold: 400 m (competed as Verona Elder); 1981 Grenoble bronze: 400 m (competed as Verona Elder)
Rolf Bernhard SUI ATH 1972—1980 1–1–0 1981 Grenoble gold: long jump; 1982 Milano silver: long jump
Berit Berthelsen NOR ATH 1964—1968 2–0–0 1967 Praha gold: long jump; 1968 Madrid gold: long jump
Gilles Bertould FRA ATH 1968—1972 0–0–1 1972 Grenoble bronze: 4×360 m relay
Nadezhda Besfamilnaya URS ATH 1972—1976 1–0–0 1970 Wien gold: 4×200 m relay
Doina Beșliu-Melinte ROU ATH 1980—1992 5–1–1 1982 Milano gold: 800 m (competed as Doina Melinte); 1984 Göteborg silver: 800 m (competed as Doina Melinte); 1985 Peiraias gold: 1500 m (competed as Doina Melinte); 1988 Budapest gold: 1500 m (competed as Doina Melinte); 1989 Den Haag gold: 800 m (competed as Doina Melinte); 1990 Glasgow gold: 1500 m (competed as Doina Melinte); 1992 Genova bronze: 1500 m (competed as Doina Melinte)
Colette Besson FRA ATH 1968—1972 3–1–2 1969 Beograd gold: 400 m and 4×195 m relay; 1970 Wien gold: 2000 m (200-400-600-800) medley relay, bronze: 400 m; 1972 Grenoble bronze: 4×360 m relay; 1973 Rotterdam silver: 4×360 m relay
Gennady Bessonov URS ATH 1972 0–0–1 1975 Katowice bronze: triple jump
Olaf Beyer GDR ATH 1980 0–1–0 1978 Milano silver: 800 m
Bruno Bianchi ITA ATH 1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: 1600 m (640-480-320-160) medley relay
Olha Bibik UKR ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 4×400 m relay
Zofia Bielczyk POL ATH 1980 2–1–0 1977 San Sebastián silver: 60 m hurdles (competed as Zofia Filip); 1980 Sindelfingen gold: 60 m hurdles; 1981 Grenoble gold: 50 m hurdles
Mary Bignal-Rand GBR ATH 1960—1964 0–1–1 1966 Dortmund silver: long jump, bronze: 60 m (competed as Mary Rand)
Alenka Bikar SLO ATH 1996—2004 0–1–0 2000 Gent silver: 200 m
Britta Bilač SLO ATH 1992—1996 0–1–0 1990 Glasgow silver: high jump (competed as Britta Vörös for East Germany)
Laurence Bily FRA ATH 1988—1992 0–2–0 1989 Den Haag silver: 60 m; 1990 Glasgow silver: 60 m
Michael Bingham GBR ATH 2008 1–0–0 2013 Göteborg gold: 4×400 m relay
Heinfried Birlenbach GER
FRG
ATH 1964—1972 2–0–0 1968 Madrid gold: shot put (competed for West Germany); 1969 Beograd gold: shot put (competed for West Germany)
Anna Biryukova RUS ATH 1996 0–1–0 1994 Paris silver: triple jump
Yordanka Blagoeva BUL ATH 1968—1980 1–1–1 1969 Beograd silver: high jump; 1972 Grenoble bronze: high jump; 1973 Rotterdam gold: high jump
Rafael Blanquer ESP ATH 1976 0–0–2 1969 Beograd bronze: long jump; 1970 Wien bronze: long jump
Holly Bleasdale-Bradshaw GBR ATH 2012—2016 1–1–0 2013 Göteborg gold: pole vault (competed as Holly Bleasdale); 2019 Glasgow silver: pole vault (competed as Holly Bradshaw)
Hennadiy Bleznitsov URS ATH 1964—1968 1–3–0 1966 Dortmund gold: pole vault; 1967 Praha silver: pole vault; 1968 Madrid silver: pole vault; 1969 Beograd silver: pole vault
Rens Blom NED ATH 2000—2004 0–0–1 2000 Gent bronze: pole vault
Alain Blondel FRA ATH 1988—1992 0–0–1 1994 Paris bronze: heptathlon
Marc Blume GER ATH 1996—2000 1–0–0 1996 Stockholm gold: 60 m
Yekaterina Bobrik (DNS) BLR ATH 2008 0–0–1 2009 Torino bronze: 4×400 m relay
Nataliya Bochina URS ATH 1980 0–1–0 1981 Grenoble silver: 400 m
Pyotr Bochkaryov RUS ATH 1996 2–0–1 1992 Genova gold: pole vault (competed for the Unified Team); 1994 Paris gold: pole vault; 1996 Stockholm bronze: pole vault
Inge Bödding FRG ATH 1972 1–2–0 1971 Sofia silver: 400 m; 1972 Grenoble gold: 4×360 m relay, silver: 400 m
Klaus Bodenmüller AUT ATH 1988—1992 1–0–1 1990 Glasgow gold: shot put; 1992 Genova bronze: shot put
Dmitry Bogdanov RUS ATH 2000—2008 1–0–0 2005 Madrid gold: 800 m
Anna Bogdanova RUS ATH 2008 1–0–0 2009 Torino gold: pentathlon
Cynthia Bolingo BEL ATH 2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 400 m
Walter Boller FRG ATH 1976 0–0–1 1976 München bronze: high jump
Kirsten Bolm GER ATH 2004 0–1–2 2002 Wien silver: 60 m hurdles; 2005 Madrid bronze: 60 m hurdles; 2007 Birmingham bronze: 60 m hurdles
Olga Bolşova MDA
EUN
ATH 1992—2004 0–0–1 1996 Stockholm bronze: high jump (competed for Moldova)
Virginia Bonci ROU ATH 1968 0–1–0 1968 Madrid silver: high jump
Olga Bondarenko URS
EUN
ATH 1988—1992 0–1–0 1985 Peiraias silver: 3000 m (competed for the Soviet Union)
Liemarvin Bonevacia IOA
NED
ATH 2012—2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 400 m (competed for the Netherlands)
Giovanni Bongiorni ITA ATH 1984 0–0–1 1984 Göteborg bronze: 200 m
Lars Börgeling GER ATH 2004 0–0–1 2002 Wien bronze: pole vault
Dylan Borlée BEL ATH 2016 2–2–0 2015 Praha gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2017 Beograd silver: 4×400 m relay; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay
Jacques Borlée BEL ATH 1980 0–1–0 1983 Budapest silver: 200 m
Jonathan Borlée BEL ATH 2008—2016 2–0–1 2011 Paris bronze: 4×400 m relay; 2015 Praha gold: 4×400 m relay; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay
Kévin Borlée BEL ATH 2008—2016 2–1–1 2011 Paris bronze: 4×400 m relay; 2015 Praha gold: 4×400 m relay; 2017 Beograd silver: 4×400 m relay; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay
Gheorghe Boroi ROU ATH 1992—1996 0–1–0 1994 Paris silver: 60 m hurdles
Yury Borzakovsky RUS ATH 2000—2012 2–0–0 2000 Gent gold: 800 m; 2009 Torino gold: 800 m
Valeriy Borzov URS
UKR
ATH/IOC/NOCU 1972—1998 7–2–0 1969 Beograd silver: 50 m and 4×390 m relay (competed for the Soviet Union); 1970 Wien gold: 60 m (competed for the Soviet Union); 1971 Sofia gold: 60 m (competed for the Soviet Union); 1972 Grenoble gold: 50 m (competed for the Soviet Union); 1974 Göteborg gold: 60 m (competed for the Soviet Union); 1975 Katowice gold: 60 m (competed for the Soviet Union); 1976 München gold: 60 m (competed for the Soviet Union); 1977 San Sebastián gold: 60 m (competed for the Soviet Union)
Rita Bottiglieri ITA ATH 1976—1980 0–1–2 1977 San Sebastián bronze: 60 m and 60 m hurdles; 1978 Milano silver: 400 m
Jacky Boxberger FRA ATH 1968—1984 1–0–0 1972 Grenoble gold: 1500 m
Jaroslav Brabec TCH ATH 1972—1976 1–0–2 1972 Grenoble bronze: shot put; 1973 Rotterdam gold: shot put; 1974 Göteborg bronze: shot put
Lyudmila Bragina URS ATH 1972—1976 0–3–0 1970 Wien silver: 800 m; 1971 Sofia silver: 1500 m; 1972 Grenoble silver: 1500 m
Slobodan Branković IOA
YUG
ATH 1988—1992 1–0–0 1992 Genova gold: 400 m (competed for Yugoslavia)
Yanko Bratanov BUL ATH 1976—1980 1–0–1 1975 Katowice bronze: 4×320 m relay; 1976 München gold: 400 m
Peter Braun FRG ATH 1988 1–0–0 1986 Madrid gold: 800 m
Grit Breuer GDR
GER
ATH 1988—2004 2–0–0 1996 Stockholm gold: 400 m (competed for Germany); 1998 Valencia gold: 400 m (competed for Germany)
Hartmut Briesenick GDR ATH 1972 3–1–0 1969 Beograd silver: shot put; 1970 Wien gold: shot put; 1971 Sofia gold: shot put; 1972 Grenoble gold: shot put
Fons Brijdenbach BEL ATH 1976—1980 2–0–0 1974 Göteborg gold: 400 m; 1977 San Sebastián gold: 400 m
Fionnuala Britton-McCormack IRL ATH 2008—2016 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 3000 m (competed as Fionnuala Britton)
Jaroslav Brož TCH ATH 1972 0–0–1 1972 Grenoble bronze: long jump
Ricky Bruch SWE ATH 1968—1976 0–0–1 1971 Sofia bronze: shot put
Corrie de Bruin NED ATH 1996 0–0–1 1998 Valencia bronze: shot put
Māris Bružiks LAT ATH 1992—1996 2–0–0 1986 Madrid gold: triple jump; 1996 Stockholm gold: triple jump
Arto Bryggare FIN ATH 1980—1992 2–2–1 1977 San Sebastián bronze: 60 m hurdles; 1979 Wien silver: 60 m hurdles; 1981 Grenoble gold: 50 m hurdles; 1983 Budapest silver: 60 m hurdles; 1987 Liévin gold: 60 m hurdles
Olha Bryzhina URS
EUN
ATH 1988—1992 0–1–0 1992 Genova silver: 400 m (competed for the Unified Team)
Anna Brzezińska POL ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Paris bronze: 3000 m
Andreas Bube DEN ATH 2012—2016 0–1–0 2017 Beograd silver: 800 m
Sergey Bubka URS
UKR
EUN
ATH/IOC/NOCU 1988—2020 1–0–0 1985 Peiraias gold: pole vault (competed for the Soviet Union)
Selina Büchel SUI ATH 2016 2–0–0 2015 Praha gold: 800 m; 2017 Beograd gold: 800 m
André Bucher SUI ATH 1996—2004 0–1–0 2002 Wien silver: 800 m
Wojciech Buciarski POL ATH 1972—1976 0–1–0 1975 Katowice silver: pole vault
Richard Buck (DNS) GBR ATH 2008 1–2–1 2009 Torino silver: 4×400 m relay; 2011 Paris silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 2013 Göteborg gold: 4×400 m relay
Oliver-Sven Buder GER ATH 1996—2000 1–0–2 1990 Glasgow bronze: shot put (competed for East Germany); 1996 Stockholm bronze: shot put; 1998 Valencia gold: shot put
Valeria Bufanu-Ștefănescu ROU ATH 1968—1976 0–1–1 1973 Rotterdam silver: 60 m hurdles (competed as Valeria Bufanu); 1974 Göteborg bronze: long jump (competed as Valeria Stefanescu)
Galina Bukharina URS ATH 1968—1972 2–1–1 1967 Praha gold: 4×150 m relay, bronze: 50 m; 1969 Beograd silver: 4×195 m relay; 1970 Wien gold: 4×200 m relay
Anna Bukis POL ATH 1980 0–1–0 1980 Sindelfingen silver: 1500 m
Brigita Bukovec SLO ATH 1992—1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: 60 m hurdles
Konrad Bukowiecki POL ATH 2014—2016 1–0–0 2017 Beograd gold: shot put
Seren Bundy-Davies GBR ATH 2016 0–1–1 2015 Praha silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Karin Burneleit GDR ATH 1968—1972 1–1–0 1968 Madrid gold: 800 m; 1974 Göteborg silver: 1500 m (competed as Karin Krebs)
Sabine Busch GDR ATH 1988 2–0–0 1985 Peiraias gold: 400 m; 1986 Madrid gold: 400 m
Yvonne Buschbaum GER ATH 2000 0–1–0 2002 Wien silver: pole vault
Gaby Bußmann FRG ATH 1984 0–0–1 1982 Milano bronze: 400 m
Giuseppe Buttari ITA ATH 1972—1976 0–0–1 1978 Milano bronze: 60 m hurdles
Ivan Buzolin (DNS) RUS ATH 2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 4×400 m relay
Danuta Bułkowska POL ATH 1980 0–0–2 1984 Göteborg bronze: high jump; 1985 Peiraias bronze: high jump
Tamara Bykova URS ATH 1980—1988 1–1–0 1983 Budapest gold: high jump; 1987 Liévin silver: high jump
Genowefa Błaszak POL ATH 1988 0–0–1 1975 Katowice bronze: 4×320 m relay (competed as Genowefa Nowaczyk)
Fermín Cacho ESP ATH 1992—1996 0–1–0 1990 Glasgow silver: 1500 m
Carlos Calado POR ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Valencia silver: long jump
Paolo Camossi ITA ATH 2000 0–0–1 2000 Gent bronze: triple jump
João Campos POR ATH 1980—1984 0–0–1 1986 Madrid bronze: 3000 m
Yasemin Can TUR ATH 2016 0–1–0 2017 Beograd silver: 3000 m
David Canal ESP ATH 2000—2004 0–2–1 2000 Gent silver: 400 m; 2002 Wien bronze: 4×400 m relay; 2005 Madrid silver: 400 m
Geoff Capes GBR ATH 1972—1980 2–3–1 1974 Göteborg gold: shot put; 1975 Katowice silver: shot put; 1976 München gold: shot put; 1977 San Sebastián silver: shot put; 1978 Milano bronze: shot put; 1979 Wien silver: shot put
Francesca Carbone ITA ATH 2000 0–1–0 2000 Gent silver: 4×400 m relay
Jens Carlowitz GDR ATH 1988 1–1–0 1988 Budapest gold: 400 m; 1990 Glasgow silver: 400 m
Mark Carroll IRL ATH 2000—2004 1–0–0 2000 Gent gold: 3000 m
Noel Carroll IRL ATH 1964—1968 3–0–1 1966 Dortmund gold: 800 m; 1967 Praha gold: 800 m; 1968 Madrid gold: 800 m; 1969 Beograd bronze: 800 m
Arturo Casado ESP ATH 2008 0–0–1 2007 Birmingham bronze: 1500 m
Carlota Castrejana ESP ATH/BAS 1992—2008 1–0–1 2005 Madrid bronze: triple jump; 2007 Birmingham gold: triple jump
Marie-Christine Cazier-Balo FRA ATH 1988 0–1–1 1984 Göteborg silver: 200 m; 1987 Liévin bronze: 200 m
Jolanda Čeplak SLO ATH 2000—2004 1–0–1 2002 Wien gold: 800 m; 2007 Birmingham bronze: 800 m
Fabio Cerutti ITA ATH 2008—2012 0–1–0 2009 Torino silver: 60 m
Dwain Chambers GBR ATH 2000—2012 1–1–0 2009 Torino gold: 60 m; 2011 Paris silver: 60 m
Tatyana Chebykina RUS ATH 1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 400 m
Kader Chékhémani FRA ATH 1996 0–1–2 1994 Paris bronze: 1500 m; 1996 Stockholm bronze: 1500 m; 1998 Valencia silver: 1500 m
Taisiya Chenchik URS ATH 1960—1964 1–0–0 1967 Praha gold: high jump
Nikolay Chernetsky URS ATH 1980 1–0–1 1978 Milano bronze: 400 m; 1980 Sindelfingen gold: 400 m
Yury Chervanyov URS ATH 1980 1–0–0 1980 Sindelfingen gold: 60 m hurdles
Silvano Chesani ITA ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: high jump
Ludwika Chewińska POL ATH 1972 0–1–0 1973 Rotterdam silver: shot put
Anna Chicherova RUS ATH 2004—2012 1–0–0 2005 Madrid gold: high jump
Eilidh Child-Doyle GBR ATH 2012—2016 1–3–0 2013 Göteborg gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed as Eilidh Child); 2017 Beograd silver: 4×400 m relay (competed as Eilidh Doyle); 2019 Glasgow silver: 4×400 m relay (competed as Eilidh Doyle)
Viktor Chistiakov AUS
RUS
ATH 1996—2000 0–1–0 1996 Stockholm silver: pole vault (competed for Russia)
Valentin Chistyakov URS ATH 1960—1964 0–1–0 1967 Praha silver: 50 m hurdles
Nadezhda Chizhova URS ATH 1968—1976 5–1–1 1966 Dortmund bronze: shot put; 1967 Praha gold: shot put; 1968 Madrid gold: shot put; 1970 Wien gold: shot put; 1971 Sofia gold: shot put; 1972 Grenoble gold: shot put; 1974 Göteborg silver: shot put
Mirosław Chmara POL ATH 1988 0–0–1 1989 Den Haag bronze: pole vault
Sebastian Chmara POL ATH 1996 1–0–0 1998 Valencia gold: heptathlon
Lidia Chojecka POL ATH 2000—2008 3–3–0 1998 Valencia silver: 1500 m; 2000 Gent silver: 3000 m; 2005 Madrid gold: 3000 m; 2007 Birmingham gold: 1500 m and 3000 m; 2011 Paris silver: 3000 m
Linford Christie GBR ATH 1988—1996 3–0–1 1986 Madrid gold: 200 m; 1988 Budapest gold: 60 m, bronze: 200 m; 1990 Glasgow gold: 60 m
Pavel Chumachenko RUS ATH 2000—2004 0–0–1 2002 Wien bronze: shot put
Angelika Cichocka POL ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: 1500 m
Șerban Ciochină ROU ATH 1964—1968 1–0–1 1966 Dortmund gold: triple jump; 1970 Wien bronze: triple jump
Galina Čisťakovová SVK
URS
ATH 1988—1996 4–2–0 1985 Peiraias gold: long jump (competed as Halyna Chystiakova for the Soviet Union); 1987 Liévin silver: long jump (competed as Halyna Chystiakova for the Soviet Union); 1988 Budapest silver: long jump (competed as Halyna Chystiakova for the Soviet Union); 1989 Den Haag gold: long jump (competed as Halyna Chystiakova for the Soviet Union); 1990 Glasgow gold: long jump and triple jump (competed as Halyna Chystiakova for the Soviet Union)
Wendy Clarke GBR ATH 1976 0–0–1 1982 Milan bronze: 60 m (competed as Wendy Hoyte)
Kerstin Claus-Knabe GDR ATH 1980—1988 1–1–1 1982 Milano gold: 60 m hurdles (competed as Kerstin Knabe); 1983 Budapest silver: 60 m hurdles (competed as Kerstin Knabe); 1986 Madrid bronze: 60 m hurdles (competed as Kerstin Knabe)
Jérôme Clavier FRA ATH 2008 0–1–0 2011 Paris silver: pole vault
Madeleine Cobb GBR ATH 1964 0–0–1 1969 Beograd bronze: 50 m
Seb Coe GBR ATH/BOA/IOC/LOCOG/WA 1980—2020 1–0–0 1977 San Sebastián gold: 800 m
Eamonn Coghlan IRL ATH 1976—1988 1–0–0 1979 Wien gold: 1500 m
Cristieana Cojocaru ROU ATH 1984 0–1–2 1984 Göteborg bronze: 800 m; 1985 Peiraias bronze: 800 m; 1986 Madrid silver: 800 m (competed as Cristeana Matei)
Philippe Collet FRA ATH 1988—1992 0–0–1 1986 Madrid bronze: pole vault
Pierre Colnard FRA ATH 1968 0–0–1 1970 Wien bronze: shot put
Slobodanka Čolović YUG ATH 1988 0–0–1 1986 Madrid bronze: 800 m
Allyn Condon GBR ATH/BOB 2000—2010 0–0–1 1998 Valencia bronze: 200 m
Keith Connor GBR ATH 1980—1984 0–1–0 1978 Milano silver: triple jump
Carol Corbu ROU ATH 1972—1976 1–3–1 1969 Beograd bronze: triple jump; 1971 Sofia silver: triple jump; 1972 Grenoble silver: triple jump; 1973 Rotterdam gold: triple jump; 1976 München silver: triple jump
Antonio Corgos ESP ATH 1980—1988 0–2–0 1981 Grenoble silver: long jump; 1989 Den Haag silver: long jump
Gaietà Cornet ESP ATH 1988—1992 1–0–1 1989 Den Haag gold: 400 m; 1990 Glasgow bronze: 400 m
Alberto Cova ITA ATH 1984—1988 0–1–0 1982 Milano silver: 3000 m
Shana Cox GBR ATH 2012 1–0–0 2013 Göteborg gold: 4×400 m relay
Alistair Cragg IRL ATH 2004—2012 1–0–0 2005 Madrid gold: 3000 m
Elisa Cusma ITA ATH 2008 0–0–1 2009 Torino bronze: 800 m
Grzegorz Cybulski POL ATH 1972—1976 0–0–1 1973 Rotterdam bronze: long jump
Paweł Czapiewski POL ATH 2008 1–0–0 2002 Wien gold: 800 m
Zoltán Cziffra HUN ATH 1968 0–1–0 1969 Beograd silver: triple jump
Giuseppe D'Urso ITA ATH 1992—1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: 800 m
Petar Dachev BUL ATH 2000—2004 1–0–1 2000 Gent gold: long jump; 2002 Wien bronze: long jump
Ivona Dadic AUT ATH 2010—2016 0–1–0 2017 Beograd silver: pentathlon
Henrik Dagård SWE ATH 2000 0–1–0 1994 Paris silver: heptathlon
Paolo Dal Soglio ITA ATH 1996—2000 1–0–0 1996 Stockholm gold: shot put
Roland Dalhäuser SUI ATH 1980—1984 1–0–2 1981 Grenoble gold: pole vault; 1982 Milano bronze: pole vault; 1984 Göteborg bronze: high jump
Maurizio Damilano ITA ATH 1980—1992 1–1–0 1981 Grenoble silver: 5000 m walk; 1982 Milano gold: 5000 m walk
Krystyna Danilczyk-Zabawska POL ATH 1992—2008 0–1–0 2005 Madrid silver: shot put (competed as Krystyna Zabawska)
Garfield Darien FRA ATH 2012 0–1–0 2011 Paris silver: 60 m hurdles
James Dasaolu GBR ATH 2012—2016 0–1–0 2013 Göteborg silver: 60 m
Mikhail Dasko URS ATH 1988 0–0–1 1988 Budapest bronze: 3000 m
Lynn Davies GBR ATH 1964—1972 1–1–0 1967 Praha gold: long jump; 1969 Beograd silver: long jump
Virna De Angeli ITA ATH 1996—2000 0–1–0 2000 Gent silver: 4×400 m relay
Giovanni De Benedictis ITA ATH 1988—2004 1–1–1 1989 Den Haag bronze: 5000 m walk; 1990 Glasgow silver: 5000 m walk; 1992 Genova gold: 5000 m walk
Ángel de las Heras ESP ATH 1984—1992 0–0–1 1983 Budapest bronze: 400 m
Marie-Christine Debourse FRA ATH 1972—1976 0–1–0 1975 Katowice silver: high jump
Adrien Deghelt BEL ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: 60 m hurdles
Hind Déhiba FRA ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: 1500 m
Gianni Del Buono ITA ATH 1968—1972 0–0–1 1971 Sofia bronze: 1500 m
Pierre Délèze SUI ATH 1980—1988 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: 1500 m
Francis Demarthon FRA ATH 1980 0–1–0 1977 San Sebastián silver: 400 m
Juraj Demeč TCH ATH 1972 0–1–0 1966 Dortmund silver: 4×320 m relay
Ronald Desruelles BEL ATH 1976—1984 1–2–2 1978 Milano silver: long jump; 1984 Göteborg bronze: 60 m; 1985 Peiraias bronze: 60 m; 1986 Madrid gold: 60 m; 1988 Budapest silver: 60 m
Emanuele Di Gregorio ITA ATH 2008 0–0–1 2009 Torino bronze: 60 m
Antonietta Di Martino ITA ATH 2008 1–1–0 2007 Birmingham silver: high jump; 2011 Paris gold: high jump
Gennaro Di Napoli ITA ATH 1988—1996 1–0–0 1992 Genova gold: 3000 m
Stéphane Diagana FRA ATH 1992 0–1–0 2002 Wien silver: 4×400 m relay
Ousmane Diarra SEN ATH 1988 0–0–1 1994 Paris bronze: 800 m (competed for France)
Mari Cruz Díaz ESP ATH 1992 0–0–1 1988 Budapest bronze: 3000 m walk
Gundula Diel GER ATH 1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: 60 m hurdles (competed for East Germany)
Bernd Dießner GDR ATH 1968 0–1–0 1968 Madrid silver: 3000 m
Rostislav Dimitrov BUL ATH 2000 0–1–0 2000 Gent silver: triple jump
Renato Dionisi ITA ATH 1964—1972 1–0–1 1973 Rotterdam gold: pole vault; 1976 München bronze: pole vault
Patricia Djaté-Taillard FRA ATH 1996 1–0–0 1996 Stockholm gold: 800 m
Leslie Djhone FRA ATH 2004—2008 2–0–0 2011 Paris gold: 400 m and 4×400 m relay
Norbert Dobeleit FRG ATH 1988 1–0–0 1990 Glasgow gold: 400 m
Nataliya Dobrynska UKR ATH 2004—2012 0–0–1 2005 Madrid bronze: pentathlon
Vladyslav Dolohodin UKR ATH 1996 0–1–0 1994 Paris silver: 200 m
Esfir Dolzhenko-Krachevskaya URS ATH 1972—1980 0–1–0 1976 München silver: shot put (competed as Esfir Krachevskaya)
Zétény Dombi HUN ATH 2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 4×400 m relay
Marta Domínguez ESP ATH 1996—2012 1–1–3 1996 Stockholm bronze: 3000 m; 1998 Valencia bronze: 3000 m; 2000 Gent bronze: 3000 m; 2002 Wien gold: 3000 m; 2007 Birmingham silver: 3000 m
Fabrizio Donato ITA ATH 2000—2016 1–2–0 2009 Torino gold: triple jump; 2011 Paris silver: triple jump; 2017 Beograd silver: triple jump
Yordanka Donkova BUL ATH 1980—1992 3–0–3 1982 Milano bronze: 60 m hurdles; 1984 Göteborg bronze: 60 m hurdles; 1987 Liévin gold: 60 m hurdles; 1989 Den Haag gold: 60 m hurdles; 1992 Genova bronze: 60 m hurdles; 1994 Paris gold: 60 m hurdles
Gabriella Dorio ITA ATH 1976—1984 1–0–0 1982 Milano gold: 1500 m
Viviane Dorsile FRA ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Paris bronze: 400 m
Ladji Doucouré FRA ATH 2004—2012 2–0–0 2005 Madrid gold: 60 m hurdles; 2009 Torino gold: 60 m hurdles
Nathan Douglas GBR ATH 2004—2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: triple jump
Anatoliy Dovhal UKR ATH 2000 0–0–1 2002 Wien bronze: 60 m
Heike Drechsler GDR
GER
ATH 1988—2000 4–1–2 1983 Budapest bronze: long jump (competed as Heike Daute for East Germany); 1985 Peiraias bronze: long jump (competed for East Germany); 1986 Madrid gold: long jump (competed for East Germany); 1987 Liévin gold: long jump (competed for East Germany); 1988 Budapest gold: long jump (competed for East Germany); 1994 Paris gold: long jump (competed for Germany); 2000 Gent silver: long jump (competed for Germany)
Jörg Drehmel GDR ATH 1972 0–1–0 1970 Wien silver: triple jump
Margitta Droese-Pufe GDR ATH 1976—1980 0–1–0 1978 Milan silver: shot put (competed as Margitta Droese)
Rob Druppers NED ATH 1988 1–2–0 1987 Liévin gold: 800 m; 1988 Budapest silver: 800 m; 1989 Den Haag silver: 800 m
Guy Drut FRA ATH/IOC 1972—1996 1–0–2 1970 Wien bronze: 60 m hurdles; 1972 Grenoble gold: 50 m hurdles; 1981 Grenoble bronze: 50 m hurdles
Didier Dubois FRA ATH 1980—1984 0–0–1 1984 Göteborg bronze: 400 m
Éric Dubus FRA ATH 1996 1–0–0 1990 Glasgow gold: 3000 m
Odette Ducas FRA ATH 1972 1–0–0 1969 Beograd gold: 4×195 m relay
Nicole Duclos FRA ATH 1972 1–1–1 1970 Wien gold: 2000 m (200-400-600-800) medley relay; 1972 Grenoble bronze: 4×360 m relay; 1973 Rotterdam silver: 4×360 m relay
Mihail Dudaš SRB ATH 2012—2016 0–0–1 2013 Göteborg bronze: heptathlon
Nikolay Dudkin URS ATH 1968 2–0–0 1968 Madrid gold: triple jump; 1969 Beograd gold: triple jump
Marian Dudziak POL ATH 1964—1968 0–1–0 1968 Madrid silver: 1820 m (182-364-546-728) medley relay
Nils Duerinck BEL ATH 2008—2012 0–0–1 2011 Paris bronze: 4×400 m relay
Natasha Dukhnova BLR ATH 1996—2000 1–0–0 1994 Paris gold: 800 m
Lech Dunecki POL ATH 1980 0–1–0 1979 Wien silver: 60 m
Maryvonne Dupureur FRA ATH 1960—1968 0–1–0 1967 Praha silver: 800 m
Pamela Dutkiewicz GER ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 60 m hurdles
Tomáš Dvořák CZE ATH 1996—2004 1–2–0 1996 Stockholm silver: heptathlon; 2000 Gent gold: heptathlon; 2002 Wien silver: heptathlon
Maksim Dyldin RUS ATH 2008—2012 0–1–0 2007 Birmingham silver: 4×400 m relay
Iliya Dzhivondov BUL ATH 2000 1–0–0 2000 Gent gold: 400 m
Mike East GBR ATH 2004 0–0–1 2002 Wien bronze: 1500 m
Danny Ecker GER ATH 2000—2008 1–0–1 1998 Valencia bronze: pole vault; 2007 Birmingham gold: pole vault
Jonathan Edwards GBR ATH 1988—2000 1–0–0 1998 Valencia gold: triple jump
Klaus Ehl FRG ATH 1972—1976 1–0–0 1975 Katowice gold: 4×320 m relay
Annelie Ehrhardt GDR ATH 1972—1976 2–2–0 1971 Sofia silver: 60 m hurdles; 1972 Grenoble gold: 50 m hurdles; 1973 Rotterdam gold: 60 m hurdles; 1975 Katowice silver: 60 m hurdles
Jochen Eigenherr FRG ATH 1968 0–0–1 1966 Dortmund bronze: long jump
Gisela Ellenberger FRG ATH 1972 1–2–1 1971 Sofia silver: 4×400 m relay; 1973 Rotterdam gold: 4×360 m relay; 1974 Göteborg silver: 800 m; 1976 München bronze: 800 m (competed as Gisela Klein)
Henry Elliott FRA ATH 1968—1972 0–2–0 1967 Praha silver: high jump; 1969 Beograd silver: high jump
Peter Elliott GBR ATH 1984—1988 0–1–0 1983 Budapest silver: 800 m
Kirsten Emmelmann GDR ATH 1988 1–2–1 1983 Budapest silver: 400 m (competed as Kirsten Siemon); 1985 Peiraias silver: 200 m; 1986 Madrid bronze: 200 m; 1987 Liévin gold: 200 m
Robert Emmiyan ARM
URS
ATH 1988—1996 2–0–2 1984 Göteborg bronze: long jump (competed for the Soviet Union); 1986 Madrid gold: long jump (competed for the Soviet Union); 1987 Liévin gold: long jump (competed for the Soviet Union); 1990 Glasgow bronze: long jump (competed for the Soviet Union)
Mark English IRL ATH 2010—2016 0–1–1 2015 Praha silver: 800 m; 2019 Glasgow bronze: 800 m
Sofia Ennaoui POL ATH 2016 0–1–1 2017 Beograd bronze: 1500 m; 2019 Glasgow silver: 1500 m
Heinz Erbstößer GDR
GER
ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Dortmund silver: 60 m
Martin Eriksson SWE ATH 2000 0–1–0 2000 Gent silver: pole vault
Torbjörn Eriksson SWE ATH 1992—1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 200 m
Karin Ertl GER ATH 2000—2004 1–0–1 1998 Valencia bronze: pentathlon (competed as Karin Specht); 2000 Gent gold: pentathlon
Jesús España ESP ATH 2008—2016 0–0–3 2002 Wien bronze: 3000 m; 2007 Birmingham bronze: 3000 m; 2009 Torino bronze: 3000 m
Reyes Estévez ESP ATH 1996—2008 0–0–2 2005 Madrid bronze: 1500 m and 3000 m
Giovanni Evangelisti ITA ATH 1984—1992 0–1–2 1982 Milano bronze: long jump; 1987 Liévin silver: long jump; 1988 Budapest bronze: long jump
Sabine Everts FRG ATH 1984—1988 1–0–1 1980 Sindelfingen bronze: long jump; 1982 Milano gold: long jump
Nelson Évora POR ATH 2004—2016 2–1–0 2015 Praha gold: triple jump; 2017 Beograd gold: triple jump; 2019 Glasgow silver: triple jump
Maryse Éwanjé-Épée FRA ATH 1984—1988 0–1–2 1983 Budapest bronze: high jump; 1984 Göteborg silver: high jump; 1989 Den Haag bronze: high jump
Monique Éwanjé-Épée-Tourret FRA ATH 1988—1996 0–2–1 1990 Glasgow silver: 60 m hurdles (competed as Monique Éwanjé-Épée); 1992 Genova silver: 60 m hurdles (competed as Monique Éwanjé-Épée); 1996 Stockholm bronze: 60 m hurdles
Malin Ewerlöf SWE ATH 1996 0–1–0 1998 Valencia silver: 800 m
Anders Faager SWE ATH 1972 1–0–0 1974 Göteborg gold: 4×392 m relay
Hildegard Falck FRG ATH 1972 1–0–0 1971 Sofia gold: 800 m
Ruwen Faller GER ATH 2004—2008 0–1–0 2000 Gent silver: 4×400 m relay
Mo Farah GBR ATH 2008—2016 2–0–0 2009 Torino gold: 3000 m; 2011 Paris gold: 3000 m
Gizela Farkaš YUG ATH 1964 0–1–0 1967 Praha silver: 1500 m (150-300-450-600) medley relay
Walentina Fedjuschina AUT
URS
UKR
ATH 1988—2000 0–0–1 1996 Stockholm bronze: shot put (competed as Valentina Fedyushina for Ukraine)
Aleksandr Fedotkin URS ATH 1980 0–0–1 1979 Wien bronze: 3000 m
Hermann Fehringer AUT ATH 1988 0–0–1 1990 Glasgow bronze: pole vault
Igor Feld URS ATH 1964 1–0–0 1967 Praha gold: pole vault
Mike Fenner GER ATH 2004 0–0–2 1994 Paris bronze: 60 m hurdles; 1998 Valencia bronze: 60 m hurdles
Svetlana Feofanova RUS ATH 2000—2012 2–0–0 2002 Wien gold: pole vault; 2007 Birmingham gold: pole vault
Linda Ferga-Khodadin FRA ATH 2000—2004 2–0–1 1998 Valencia bronze: long jump (competed as Linda Ferga); 2000 Gent gold: 60 m hurdles (competed as Linda Ferga); 2002 Wien gold: 60 m hurdles (competed as Linda Ferga)
Nuría Fernández ESP ATH 2000—2012 0–1–0 2011 Paris silver: 1500 m
Helena Fibingerová TCH ATH 1972—1976 8–3–0 1973 Rotterdam gold: shot put; 1974 Göteborg gold: shot put; 1975 Katowice silver: shot put; 1977 San Sebastián gold: shot put; 1978 Milano gold: shot put; 1980 Sindelfingen gold: shot put; 1981 Grenoble silver: shot put; 1982 Milano silver: shot put; 1983 Budapest gold: shot put; 1984 Göteborg gold: shot put; 1985 Peiraias gold: shot put
Nelli Fiere-Cooman NED ATH 1988—1992 6–0–2 1984 Göteborg bronze: 60 m (competed as Nelli Cooman); 1985 Peiraias gold: 60 m (competed as Nelli Cooman); 1986 Madrid gold: 60 m; 1987 Liévin gold: 60 m; 1988 Budapest gold: 60 m; 1989 Den Haag gold: 60 m; 1990 Glasgow bronze: 60 m; 1994 Paris gold: 60 m (competed as Nelli Cooman)
Kostas Filippidis GRE ATH 2012—2016 0–1–0 2017 Beograd silver: pole vault
Karl Fleschen FRG ATH 1976 2–0–1 1977 San Sebastián gold: 3000 m; 1980 Sindelfingen gold: 3000 m; 1984 Göteborg bronze: 3000 m
Sandro Floris ITA ATH 1988—1996 1–0–0 1990 Glasgow gold: 200 m
Vala Flosadóttir ISL ATH 2000 1–0–1 1996 Stockholm gold: pole vault; 1998 Valencia bronze: pole vault
Ray Flynn IRL ATH 1980—1984 0–1–0 1980 Sindelfingen silver: 1500 m
Ayomide Folorunso ITA ATH 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 4×400 m relay
Daniele Fontecchio ITA ATH 1984 0–1–0 1986 Madrid silver: 60 m hurdles
Judit Forgács HUN ATH 1980—1992 0–0–1 1990 Glasgow bronze: 400 m
Ludmila Formanová CZE ATH 1996—2000 1–0–0 1998 Valencia gold: 800 m
Marc Foucan FRA ATH 2000 0–1–0 2002 Wien silver: 4×400 m relay
Donna Fraser GBR ATH 1996—2004 0–1–1 2005 Madrid bronze: 4×400 m relay; 2009 Torino silver: 4×400 m relay
Christel Frese FRG ATH 1972 2–2–0 1969 Beograd silver: 400 m; 1970 Wien silver: 400 m; 1972 Grenoble gold: 400 m and 4×360 m relay
Charles Friedek GER ATH 1996—2004 1–1–0 1998 Valencia silver: triple jump; 2000 Gent gold: triple jump
Ariane Friedrich GER ATH 2008—2012 1–0–0 2009 Torino gold: high jump
Vladislav Frolov RUS ATH 2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 4×400 m relay
Dieter Fromm GDR ATH 1968—1972 1–0–0 1969 Beograd gold: 800 m
Helena Fuchsová CZE ATH 1996—2000 0–0–2 1998 Valencia bronze: 400 m; 2000 Gent bronze: 400 m
Dagmar Fuhrmann FRG ATH 1976 1–0–0 1973 Rotterdam gold: 4×360 m relay (competed as Dagmar Jost)
Jean Galfione FRA ATH 1992—2000 0–1–0 1994 Paris silver: pole vault
Lyudmila Galkina RUS ATH 1996—2000 0–0–1 2002 Wien bronze: long jump
Matteo Galvan ITA ATH 2016 1–0–0 2009 Torino gold: 4×400 m relay
Alberto García ESP ATH 2000—2008 1–0–1 1998 Valencia bronze: 3000 m; 2002 Wien gold: 3000 m
Jason Gardener GBR ATH 2000—2004 4–1–0 1998 Valencia silver: 60 m; 2000 Gent gold: 60 m; 2002 Wien gold: 60 m; 2005 Madrid gold: 60 m; 2007 Birmingham gold: 60 m
Dale Garland (DNS) GBR ATH 2008 1–1–0 2005 Madrid silver: 4×400 m relay; 2007 Birmingham gold: 4×400 m relay
Christer Garpenborg SWE ATH 1976 0–1–0 1977 San Sebastián silver: 60 m
Bettina Gärtz GDR ATH 1980 1–1–0 1982 Milano silver: 60 m hurdles; 1983 Budapest gold: 60 m hurdles (competed as Bettina Jahn)
Rodion Gataullin URS ATH 1988 2–0–0 1988 Budapest gold: pole vault; 1990 Glasgow gold: pole vault
Hartwig Gauder GDR
GER
ATH 1980—1992 1–0–0 1981 Grenoble gold: 5000 m walk (competed for East Germany)
Heide-Elke Gaugel FRG ATH 1984 0–0–1 1982 Milano bronze: 200 m
Valentin Gavrilov URS ATH 1968 2–1–0 1968 Madrid silver: high jump; 1969 Beograd gold: high jump; 1970 Wien gold: high jump
Marie Gayot FRA ATH 2012—2016 1–0–1 2011 Paris bronze: 4×400 m relay; 2015 Praha gold: 4×400 m relay
Zlatka Georgieva BUL ATH 1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 200 m
Pavel Gerasimov RUS ATH 2000—2004 0–1–0 2009 Torino silver: pole vault
Olga Gere-Pulić YUG ATH 1960—1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: high jump
Marian Gęsicki POL ATH 1976 0–0–1 1977 San Sebastián bronze: 400 m
Kim Gevaert BEL ATH 2004—2008 3–0–0 2002 Wien gold: 60 m; 2005 Madrid gold: 60 m; 2007 Birmingham gold: 60 m
Gheorghe Ghipu ROU ATH 1972—1976 0–0–2 1975 Katowice bronze: 1500 m; 1976 München bronze: 1500 m
Ito Giani ITA ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Dortmund silver: 1600 m (640-480-320-160) medley relay
Pasquale Giannattasio ITA ATH 1964 1–0–0 1967 Praha gold: 50 m
Kristin Gierisch GER ATH 2016 1–0–0 2017 Beograd gold: triple jump
Rita Gildemeister GDR ATH 1972 0–2–0 1972 Grenoble silver: high jump; 1973 Rotterdam silver: high jump
Antoine Gillet BEL ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: 4×400 m relay
David Gillick IRL ATH 2008 2–0–0 2005 Madrid gold: 400 m; 2007 Birmingham gold: 400 m
Patricia Girard-Léno FRA ATH 1988—2000 2–1–2 1994 Paris bronze: 60 m; 1996 Stockholm gold: 60 m hurdles; 1998 Valencia gold: 60 m hurdles; 2000 Gent silver: 60 m hurdles; 2002 Wien bronze: 60 m hurdles
Werner Girke FRG ATH 1968 1–0–1 1967 Praha gold: 3000 m; 1969 Beograd bronze: 3000 m
Aleksandr Glavatsky BLR ATH 1996—2004 0–0–1 2002 Wien bronze: triple jump
Lyudmila Golomazova URS ATH 1968 0–1–1 1969 Beograd silver: 4×195 m relay; 1970 Wien bronze: 2000 m (200-400-600-800) medley relay
Yuliya Golubchikova RUS ATH 2008 1–1–0 2007 Birmingham silver: pole vault; 2009 Torino gold: pole vault
Naide Gomes POR
STP
ATH 2000—2008 2–2–0 2002 Wien silver: pentathlon (competed for Portugal); 2005 Madrid gold: long jump (competed for Portugal); 2007 Birmingham gold: long jump (competed for Portugal); 2011 Paris silver: long jump (competed for Portugal)
Kafétien Gomis FRA ATH 2004—2016 0–1–0 2011 Paris silver: long jump
Svetlana Goncharenko RUS ATH 1996—2000 2–0–0 1994 Paris gold: 400 m; 1998 Valencia gold: 200 m
Alex Gonzalez FRA ATH 1980—1988 1–0–0 1981 Grenoble gold: 3000 m (The race was stopped one lap short, so the actual distance was 2820 m.)
Benjamín González ESP ATH 1980—1984 0–0–1 1982 Milano bronze: 400 m
Francis Gonzalez FRA ATH 1972—1976 1–0–1 1972 Grenoble bronze: 800 m; 1973 Rotterdam gold: 800 m
José Luis González ESP ATH 1980—1992 5–0–1 1982 Milano gold: 1500 m; 1985 Peiraias gold: 1500 m; 1986 Madrid gold: 1500 m; 1987 Liévin gold: 3000 m; 1988 Budapest gold: 3000 m; 1992 Genova bronze: 3000 m
Luis González ESP ATH 1992 1–1–0 1992 Genova gold: 800 m; 1994 Paris silver: 800 m
Wilma van Gool-van den Berg NED ATH 1968—1972 0–0–1 1970 Wien bronze: 60 m (competed as Wilma van den Berg)
Tatyana Goyshchik URS ATH 1980 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: 400 m
Robbie Grabarz GBR ATH 2012—2016 0–1–0 2017 Beograd silver: high jump
Steffi Graf AUT ATH 2000 1–1–0 2000 Gent gold: 800 m; 2002 Wien silver: 800 m
Dalton Grant GBR ATH 1988—1996 1–1–0 1989 Den Haag silver: high jump; 1994 Paris gold: high jump
Vladimir Graudyn URS ATH 1988 0–1–0 1987 Liévin silver: 800 m
Daniele Greco ITA ATH 2012 1–0–0 2013 Göteborg gold: triple jump
Stanisław Grędziński POL ATH 1968 0–1–0 1970 Wien silver: 4×400 m relay
Emma Green-Tregaro SWE ATH 2008—2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: high jump
David Grindley GBR ATH 1992 0–0–1 1992 Genova bronze: 400 m
Élisabeth Grousselle FRA ATH 2004 0–0–1 2002 Wien bronze: 800 m
Vera Grushkina URS ATH 1968 0–1–0 1971 Sofia silver: high jump (competed as Vera Gavrilova)
Floria Gueï FRA ATH 2012—2016 2–0–1 2011 Paris bronze: 4×400 m relay; 2015 Praha gold: 4×400 m relay; 2017 Beograd gold: 400 m
Sally Gunnell GBR ATH 1988—1996 1–0–0 1989 Den Haag gold: 400 m
Werner Günthör SUI ATH 1984—1992 1–2–1 1984 Göteborg silver: shot put; 1985 Peiraias bronze: shot put; 1986 Madrid gold: shot put; 1987 Liévin silver: shot put
Lyubov Gurina URS
EUN
ATH 1988—1992 1–0–0 1990 Glasgow gold: 800 m (competed for the Soviet Union)
Viktoriya Gurova-Valyukevich RUS ATH 2004—2012 1–0–0 2005 Madrid gold: triple jump (competed as Viktoriya Gurova)
Ilona Gusenbauer AUT ATH 1968—1972 1–0–0 1970 Wien gold: high jump
Eduard Gushchin URS ATH 1968 0–1–0 1967 Praha silver: shot put
Pétur Guðmundsson ISL ATH 1988—1992 0–0–1 1994 Paris bronze: shot put
Dóra Győrffy HUN ATH 2000 0–1–0 2002 Wien silver: high jump
Rolf Gysin SUI ATH 1972—1976 0–0–1 1977 San Sebastián bronze: 800 m
Dietmar Haaf GER ATH 1992 2–0–0 1990 Glasgow gold: long jump (competed for West Germany); 1994 Paris gold: long jump
Christian Haas FRG ATH 1984—1988 1–2–0 1980 Sindelfingen silver: 60 m; 1983 Budapest silver: 60 m; 1984 Göteborg gold: 60 m
Markus Hacksteiner SUI ATH 1988—1992 0–1–0 1988 Budapest silver: 3000 m
Linda Haglund SWE ATH 1972—1980 1–3–0 1976 München gold: 60 m; 1978 Milano silver: 60 m; 1980 Sindelfingen silver: 60 m; 1981 Grenoble silver: 50 m
Andrea Hahmann GDR ATH 1988 0–0–1 1990 Glasgow bronze: 3000 m
Hreinn Halldórsson ISL ATH 1976—1980 1–0–0 1977 San Sebastián gold: shot put
Mika Halvari FIN ATH 1996 0–1–0 1998 Valencia silver: shot put
Pavla Hamáčková CZE ATH 2000—2004 1–0–0 2000 Gent gold: pole vault
Sisko Hanhijoki FIN ATH 1992 0–0–1 1989 Den Haag bronze: 60 m
Ashia Hansen GBR ATH 1996—2000 1–1–0 1998 Valencia gold: triple jump; 2002 Wien silver: triple jump
Michał Haratyk POL ATH 2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: shot put
Arsi Harju FIN ATH 1996—2000 0–0–1 1998 Valencia bronze: shot put
Paul Harmsworth GBR ATH 1988 0–0–1 1987 Liévin bronze: 400 m
Corinna Harrer GER ATH 2012 0–1–0 2013 Göteborg silver: 3000 m
Heike Hartwig GDR ATH 1988 0–1–2 1985 Peiraias bronze: shot put; 1987 Liévin bronze: shot put; 1989 Den Haag silver: shot put
Sifan Hassan NED ATH 2016 1–0–0 2015 Praha gold: 1500 m
Hanne Haugland NOR ATH 1996—2000 0–1–0 1989 Den Haag silver: high jump
Steve Heard GBR ATH 1992 1–0–0 1989 Den Haag gold: 800 m
Sue Hearnshaw GBR ATH 1980—1984 1–0–0 1984 Göteborg gold: long jump
Sigrid Heimann GDR ATH 1980 0–1–0 1981 Grenoble silver: long jump
Zuzana Hejnová CZE ATH 2008—2016 0–1–1 2013 Göteborg bronze: 4×400 m relay; 2017 Beograd silver: 400 m
Serge Hélan FRA ATH 1992 1–1–1 1987 Liévin gold: triple jump; 1992 Genova silver: triple jump; 1998 Valencia bronze: triple jump
Adam Helcelet CZE ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: heptathlon
Tia Hellebaut BEL ATH 2004—2012 1–0–0 2007 Birmingham gold: high jump
Margitta Helmbold-Gummel GDR
GER
ATH 1964—1972 1–2–0 1966 Dortmund gold: shot put (competed as Margitta Gummel for East Germany); 1968 Madrid silver: shot put (competed as Margitta Gummel for East Germany); 1971 Sofia silver: shot put (competed as Margitta Gummel for East Germany)
Inge Helten FRG ATH 1976 1–0–0 1973 Rotterdam gold: 4×180 m relay
Anca Heltne ROU ATH 2008 0–0–1 2009 Torino bronze: shot put
Helga Henning FRG ATH 1968 1–0–0 1966 Dortmund gold: 400 m
Tord Henriksson SWE ATH 1992 0–0–1 1990 Glasgow bronze: triple jump
Christoph Herle FRG ATH 1984 0–1–0 1979 Wien silver: 3000 m
Jens-Peter Herold GDR
GER
ATH 1988—1992 1–1–0 1987 Liévin silver: 1500 m (competed for East Germany); 1990 Glasgow gold: 1500 m (competed for East Germany)
Siegfried Herrmann GER ATH 1956—1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: 3000 m (competed for East Germany)
Max Heß GER ATH 2016 0–0–2 2017 Beograd bronze: triple jump; 2019 Glasgow bronze: triple jump
Ivan Heshko UKR ATH 2000—2008 1–0–0 2005 Madrid gold: 1500 m
Juan Carlos Higuero ESP ATH 2000—2008 1–3–0 2002 Wien silver: 1500 m; 2005 Madrid silver: 1500 m; 2007 Birmingham gold: 1500 m; 2013 Göteborg silver: 3000 m
Pierre-Marie Hilaire FRA ATH 2000 0–1–0 1996 Stockholm silver: 400 m
Denise Hinrichs GER ATH 2008 0–1–0 2009 Torino silver: shot put
Aníta Hinriksdóttir ISL ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 800 m
Lia Hinten NED ATH 1964 0–1–0 1967 Prague silver: 400 m (competed as Lia Louer)
Jobst Hirscht FRG ATH 1972 1–1–0 1968 Madrid gold: 50 m; 1971 Sofia silver: 60 m
Moa Hjelmer SWE ATH 2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 400 m
Steinar Hoen NOR ATH 1992—1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: high jump
Dieter Hoffmann GDR
GER
ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Dortmund silver: shot put (competed for East Germany)
Gunhild Hoffmeister GDR ATH 1972—1976 1–0–1 1972 Grenoble gold: 800 m; 1974 Göteborg bronze: 800 m
Franz-Peter Hofmeister FRG ATH 1976 1–0–0 1975 Katowice gold: 4×320 m relay
Ulf Högberg SWE ATH 1972—1976 0–0–1 1966 Dortmund bronze: 1500 m
Silvia Hollmann FRG ATH 1976 0–1–0 1975 Katowice silver: 4×320 m relay
Stefan Holm SWE ATH/IOC 2000—2013 2–1–0 2002 Wien silver: high jump; 2005 Madrid gold: high jump; 2007 Birmingham gold: high jump
Jakub Holuša CZE ATH 2008—2016 1–0–0 2015 Praha gold: 1500 m
Brigitte Holzapfel FRG ATH 1976—1984 0–2–0 1977 San Sebastián silver: high jump; 1978 Milano silver: high jump
Karl Honz FRG ATH 1972—1976 1–1–0 1973 Rotterdam silver: 4×360 m relay; 1975 Katowice gold: 4×320 m relay
Andrew Howe ITA ATH 2004—2008 1–0–0 2007 Birmingham gold: long jump
Małgorzata Hołub POL ATH 2016 2–0–1 2015 Praha bronze: 4×400 m relay; 2017 Beograd gold: 4×400 m relay; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay (competed as Małgorzata Hołub-Kowalik)
Jiří Hudec TCH ATH 1988 0–1–2 1984 Göteborg bronze: 60 m hurdles; 1985 Peiraias silver: 60 m hurdles; 1992 Genova bronze: 60 m hurdles
Elly van Hulst NED ATH 1984—1988 3–2–0 1984 Göteborg silver: 1500 m; 1987 Liévin silver: 3000 m; 1988 Budapest gold: 3000 m; 1989 Den Haag gold: 3000 m; 1990 Glasgow gold: 3000 m
Heather Hunte-Oakes GBR ATH 1980—1984 0–0–1 1985 Peiraias bronze: 60 m (competed as Heather Oakes)
Muriel Hurtis-Houairi FRA ATH 2000—2012 2–0–1 2000 Gent gold: 200 m; 2002 Wien gold: 200 m; 2011 Paris bronze: 4×400 m relay
Elena Iagăr ROU ATH 2000—2004 1–1–0 2002 Wien silver: 1500 m; 2005 Madrid gold: 1500 m
Monica Iagăr-Dinescu ROU ATH 2000—2004 1–0–0 1998 Valencia gold: high jump (competed as Monica Iagar)
Hayle İbrahimov AZE ATH 2012—2016 1–1–0 2011 Paris silver: 3000 m; 2013 Göteborg gold: 3000 m
Phillips Idowu GBR ATH 2000—2012 1–0–0 2007 Birmingham gold: triple jump
Liudmila Ievleva URS ATH 1968 0–0–1 1968 Madrid bronze: 50 m hurdles
Evgeni Ignatov BUL ATH 1988—1992 0–1–0 1981 Grenoble silver: 3000 m
Lyudmila Ignatyeva-Samotyosova URS ATH 1960—1968 2–1–0 1969 Beograd gold: 1950 m (195-390-585-780) medley relay (competed as Lyudmila Samotyosova), silver: 4×195 m relay (competed as Lyudmila Samotyosova); 1970 Wien gold: 4×200 m relay (competed as Lyudmila Samotyosova)
Marieta Ilcu ROU ATH 1992 0–1–0 1992 Genova silver: long jump
Christophe Impens BEL ATH 1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: 3000 m
Rita Ináncsi HUN ATH 1992—2000 0–1–0 1994 Paris silver: pentathlon
Henrik Ingebrigtsen NOR ATH 2012—2016 0–1–2 2015 Praha bronze: 3000 m; 2017 Beograd silver: 3000 m; 2019 Glasgow bronze: 3000 m
Șerban Ioan ROU ATH 1972 0–0–2 1969 Beograd bronze: high jump; 1970 Wien bronze: high jump
Kyriakos Ioannou CYP ATH 2004—2016 0–1–0 2009 Torino silver: high jump
Valy Ionescu ROU ATH 1984 0–0–1 1982 Milano bronze: long jump
Yury Isakov URS ATH 1976 0–0–1 1971 Sofia bronze: pole vault
Kjell Isaksson SWE ATH 1968—1976 0–2–0 1970 Wien silver: pole vault; 1971 Sofia silver: pole vault
Yelena Isinbayeva RUS ATH/IOC 2000—2016 1–0–0 2005 Madrid gold: pole vault
Paula Ivan ROU ATH 1988 1–0–0 1989 Den Haag gold: 1500 m
Ivan Ivančić YUG ATH 1972—1976 0–0–2 1980 Sindelfingen bronze: shot put; 1983 Budapest bronze: shot put
Ivan Ivanov URS ATH 1972 1–2–0 1970 Wien gold: 2800 m (400-600-800-1000) medley relay; 1972 Grenoble silver: 800 m and 4×720 m relay
Nikolay Ivanov URS ATH 1968 1–0–0 1967 Praha gold: 4×300 m relay
Alina Ivanova EUN ATH 1992 1–0–0 1992 Genova gold: 3000 m walk
Antonina Ivanova URS ATH 1972 0–1–2 1971 Sofia bronze: shot put; 1972 Grenoble silver: shot put; 1973 Rotterdam bronze: shot put
Nataliya Ivanova RUS ATH 2004 0–1–0 2007 Birmingham silver: 4×400 m relay
Yordanka Ivanova BUL ATH 1976 0–1–0 1974 Göteborg silver: 4×392 m relay (competed as Yordanka Filipova)
Colin Jackson GBR ATH 1988—2000 4–1–0 1987 Liévin silver: 60 m hurdles; 1989 Den Haag gold: 60 m hurdles; 1994 Paris gold: 60 m and 60 m hurdles; 2002 Wien gold: 60 m hurdles
Rita Jahn-Wilden FRG ATH 1968—1976 4–1–0 1972 Grenoble gold: 4×180 m relay and 4×360 m relay (competed as Rita Wilden); 1973 Rotterdam gold: 4×180 m relay (competed as Rita Wilden); 1975 Katowice silver: 4×320 m relay (competed as Rita Wilden); 1976 München gold: 400 m (competed as Rita Wilden)
Tomáš Janků CZE ATH 1996—2008 0–0–1 1998 Valencia bronze: high jump
Jolanta Januchta POL ATH 1980 1–0–1 1980 Sindelfingen gold: 800 m; 1982 Milano bronze: 800 m
Tony Jarrett GBR ATH 1988—2000 0–2–0 1990 Glasgow silver: 60 m hurdles; 2000 Gent silver: 60 m hurdles
Stanisław Jaskułka POL ATH 1980 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: long jump
Martin Jellinghaus FRG ATH 1968—1972 0–1–0 1968 Madrid silver: 4×364 m relay
Morten Jensen DEN ATH 2008 0–0–1 2011 Paris bronze: long jump
Anacleto Jiménez ESP ATH 1996 1–0–0 1996 Stockholm gold: 3000 m
Antonio Jiménez ESP ATH 2004 0–1–0 2002 Wien silver: 3000 m
Michał Joachimowski POL ATH 1972—1976 1–2–0 1973 Rotterdam silver: triple jump; 1974 Göteborg gold: triple jump; 1975 Katowice silver: triple jump
Erica Johansson SWE ATH 2000 1–0–0 2000 Gent gold: long jump
Stefan Johansson SWE ATH 1988—1992 0–0–1 1992 Genova bronze: 5000 m walk
Hinrich John GER
FRG
ATH 1964—1968 0–0–1 1966 Dortmund bronze: 60 m hurdles (competed for West Germany)
Jason John GBR ATH 1992 0–1–0 1996 Stockholm silver: 60 m
Katarina Johnson-Thompson GBR ATH 2012—2016 2–0–0 2015 Praha gold: pentathlon; 2019 Glasgow gold: pentathlon
Stella Jongmans NED ATH 1992—1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: 800 m
Thomas Jordier FRA ATH 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 4×400 m relay
Ebba Jungmark SWE ATH 2012 0–1–1 2011 Paris bronze: high jump; 2013 Göteborg silver: high jump
Tomáš Jungwirth TCH ATH 1968 0–2–0 1966 Dortmund silver: 800 m; 1967 Praha silver: 800 m
Radek Juška CZE ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: long jump
Klaus-Peter Justus GDR ATH 1972 0–0–1 1973 Rotterdam bronze: 1500 m
Jörg Jüttner GER ATH 1964 1–0–0 1966 Dortmund gold: 4×320 m relay
Krystyna Kacperczyk POL ATH 1972 0–0–2 1973 Rotterdam bronze: 4×360 m relay; 1975 Katowice bronze: 4×320 m relay
Karoline Käfer AUT ATH 1972—1980 0–2–2 1973 Rotterdam silver: 4×180 m relay; 1978 Milano bronze: 400 m; 1979 Wien bronze: 400 m; 1980 Sindelfingen silver: 400 m
Antti Kalliomäki FIN ATH 1972—1980 1–3–1 1972 Grenoble bronze: pole vault; 1974 Göteborg silver: pole vault; 1975 Katowice gold: pole vault; 1976 München silver: pole vault; 1977 San Sebastián silver: pole vault
Jenny Kallur SWE ATH 2004 0–1–0 2005 Madrid silver: 60 m hurdles
Susanna Kallur SWE ATH 2004—2016 2–0–0 2005 Madrid gold: 60 m hurdles; 2007 Birmingham gold: 60 m hurdles
Henrik Kalocsai HUN ATH 1964—1968 0–1–0 1967 Praha silver: triple jump
Martina Kämpfert GDR ATH 1980 0–1–0 1982 Milano silver: 800 m (competed as martina Steuk)
Bianca Kappler GER ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: long jump (medal awarded for fairness)
Denis Kapustin RUS ATH 2000 0–1–0 1994 Paris silver: triple jump
Maria Karastamati GRE ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: 60 m
Nikolay Karasyov URS ATH 1964 1–0–1 1967 Praha gold: shot put; 1968 Madrid bronze: shot put
Milada Karbanová TCH ATH 1972—1976 1–1–2 1971 Sofia gold: high jump; 1973 Rotterdam bronze: high jump; 1974 Göteborg silver: high jump; 1976 München bronze: high jump
Peter Karlsson SWE ATH 1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 60 m
Jarmo Kärnä FIN ATH 1988 0–0–1 1992 Genova bronze: long jump
Oleksiy Kasianov UKR ATH 2008—2016 0–1–0 2009 Torino silver: heptathlon
Šárka Kašpárková CZE
TCH
ATH 1992—2004 0–2–0 1996 Stockholm silver: triple jump (competed for Czech Republic); 1998 Valencia silver: triple jump (competed for Czech Republic)
Ali Kaya TUR ATH 2016 1–0–0 2015 Praha gold: 3000 m
Tamara Kazachkova URS ATH 1972 0–0–1 1974 Göteborg bronze: 1500 m
Tatyana Kazankina URS ATH 1976—1980 0–1–0 1975 Katowice silver: 1500 m
Igors Kazanovs LAT ATH 1992—1996 4–0–0 1990 Glasgow gold: 60 m hurdles (competed for the Soviet Union); 1992 Genova gold: 60 m hurdles (competed for the Unified Team); 1996 Stockholm gold: 60 m hurdles; 1998 Valencia gold: 60 m hurdles
Piotr Kędzia POL ATH 2008 0–0–1 2007 Birmingham bronze: 4×400 m relay
Jolanda Keizer NED ATH 2008 0–1–0 2009 Torino silver: pentathlon
Endre Kelemen HUN ATH 1976 0–1–1 1971 Sofia bronze: high jump; 1975 Katowice silver: high jump
Barrie Kelly GBR ATH 1968 1–0–0 1966 Dortmund gold: 60 m
Franz-Josef Kemper FRG ATH 1968—1972 2–0–0 1967 Praha gold: 3×1000 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×720 m relay
Francis Kerbiriou FRA ATH 1972—1976 1–0–0 1973 Rotterdam gold: 4×360 m relay
Margareta Keszeg ROU ATH 1992 1–2–0 1990 Glasgow silver: 3000 m; 1992 Genova gold: 3000 m; 1994 Paris silver: 3000 m
Irina Khlyustova BLR ATH 2000—2012 2–0–0 2002 Wien gold: 4×400 m relay; 2007 Birmingham gold: 4×400 m relay
Ivanka Khristova BUL ATH 1964—1976 1–2–1 1967 Praha silver: shot put; 1969 Beograd silver: shot put; 1975 Katowice bronze: shot put; 1976 München gold: shot put
Irina Khudoroshkina RUS ATH 1996—2008 0–2–0 1996 Stockholm silver: shot put; 2007 Birmingham silver: shot put
Urszula Kielan POL ATH 1980 0–1–3 1978 Milano bronze: high jump; 1979 Wien silver: high jump; 1980 Sindelfingen bronze: high jump; 1981 Grenoble bronze: high jump
Theresia Kiesl AUT ATH 1992—1996 1–0–0 1998 Valencia gold: 1500 m
Ellen Kießling GER ATH 1992 0–1–0 1989 Den Haag silver: 800 m
Anna Kiełbasińska POL ATH 2012—2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay
Wolfgang Killing FRG ATH 1976 0–0–1 1978 Milano bronze: high jump
Richard Kilty GBR ATH 2016 2–0–0 2015 Praha gold: 60 m; 2017 Beograd gold: 60 m
Attila Kilvinger HUN ATH 2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 4×400 m relay
Bev Kinch GBR ATH 1988 1–0–0 1984 Göteborg gold: 60 m
Manfred Kinder GER
FRG
ATH 1960—1968 1–1–1 1966 Dortmund silver: 400 m (competed for West Germany); 1967 Praha gold: 400 m (competed for West Germany); 1969 Beograd bronze: 4×390 m relay (competed for West Germany)
Gisela Kinzel FRG ATH 1988 0–1–0 1987 Liévin silver: 400 m
Sigrid Kirchmann AUT ATH 1992 0–0–1 1994 Paris bronze: high jump
Irena Kirszenstein-Szewińska POL ATH/IOC 1964—2018 2–2–2 1969 Beograd gold: 50 m and long jump, silver: 1950 m (195-390-585-780) medley relay (competed as Irena Szewińska); 1971 Sofia silver: long jump (competed as Irena Szewińska); 1974 Göteborg bronze: 60 m (competed as Irena Szewińska); 1975 Katowice bronze: 60 m (competed as Irena Szewińska)
Marina Kislova RUS ATH 2000 0–1–0 2002 Wien silver: 60 m
Yelena Kiyevich BLR ATH 2012 0–0–1 2009 Torino bronze: 4×400 m relay
Ulrike Klapezynski-Bruns GDR ATH 1976—1980 1–0–0 1978 Milano gold: 800 m (competed as Ulrike Bruns)
Max Klauß GDR ATH 1972 1–1–1 1972 Grenoble gold: long jump; 1973 Rotterdam silver: long jump; 1974 Göteborg bronze: long jump
Nadine Kleinert-Schmitt GER ATH 2000—2012 0–1–0 2000 Gent silver: shot put
Piotr Klimczak POL ATH 2004—2008 0–0–2 2007 Birmingham bronze: 4×400 m relay; 2009 Torino bronze: 4×400 m relay
Mariusz Klimczyk POL ATH 1980 0–0–1 1977 San Sebastián bronze: pole vault
Inta Kļimoviča URS ATH 1976 1–0–2 1975 Katowice gold: 4×320 m relay, bronze: 400 m; 1976 München bronze: 400 m
Darya Klishina RUS ATH 2016 2–0–0 2011 Paris gold: long jump; 2013 Göteborg gold: long jump
Konstanze Klosterhalfen GER ATH 2014—2016 0–2–0 2017 Beograd silver: 1500 m; 2019 Glasgow silver: 3000 m
Eliška Klučinová CZE ATH 2012—2016 0–0–1 2015 Praha bronze: pentathlon
Carolina Klüft SWE ATH 2004—2008 2–0–1 2002 Wien bronze: pentathlon; 2005 Madrid gold: pentathlon; 2007 Birmingham gold: pentathlon
Oleksandr Klymenko UKR
EUN
ATH 1992—1996 0–1–0 1992 Genoa silver: shot put (competed for Ukraine)
Andreas Knebel GDR ATH 1980 1–0–0 1981 Grenoble gold: 400 m
Silke Knoll GER
FRG
ATH 1988—1996 0–1–1 1988 Budapest bronze: 200 m (competed for West Germany); 1994 Paris silver: 200 m (competed for Germany)
Linda Knowles GBR ATH 1964 0–1–0 1967 Praha silver: high jump
Hanna Knyazyeva-Minenko ISR
UKR
ATH 2012—2016 0–0–1 2015 Praha bronze: triple jump (competed for Israel)
Marita Koch GDR ATH 1976—1980 4–1–1 1977 San Sebastián gold: 400 m; 1979 Wien silver: 60 m; 1981 Grenoble bronze: 50 m; 1983 Budapest gold: 200 m; 1985 Peiraias gold: 200 m; 1986 Madrid gold: 200 m
Marko Koers NED ATH 1992—2000 0–1–0 1998 Valencia silver: 800 m
Katerina Koffa GRE ATH 1988—2000 0–0–1 1998 Valencia bronze: 200 m
Hermann Köhler FRG ATH 1972 2–2–0 1973 Rotterdam silver: 4×360 m relay; 1975 Katowice gold: 400 m and 4×320 m relay; 1976 München silver: 400 m
Georgia Kokloni GRE ATH 2004 0–1–1 2002 Wien bronze: 60 m; 2005 Madrid silver: 60 m
Manfred Kokot GDR ATH 1972—1976 0–2–1 1971 Sofia bronze: 60 m; 1973 Rotterdam silver: 60 m; 1974 Göteborg silver: 60 m
Karel Kolář TCH ATH 1980 1–1–0 1979 Wien gold: 400 m; 1980 Sindelfingen silver: 400 m
Marian Kolasa POL ATH 1988 0–1–1 1986 Madrid silver: pole vault; 1987 Liévin bronze: pole vault
Asmir Kolašinac SRB ATH 2008—2016 1–1–0 2013 Göteborg gold: shot put; 2015 Praha silver: shot put
Nikolay Kolesnikov URS ATH 1976 1–0–0 1978 Milano gold: 60 m
Nadezhda Kolesnikova-Ilyina URS ATH 1972—1976 1–3–1 1970 Wien bronze: 2000 m (200-400-600-800) medley relay (competed as Nadezhda Kolesnikova); 1972 Grenoble silver: 4×360 m relay (competed as Nadezhda Kolesnikova); 1974 Göteborg silver: 400 m (competed as Nadezhda Ilyina); 1975 Katowice gold: 4×320 m relay, silver: 400 m (competed as Nadezhda Ilyina)
Binko Kolev BUL ATH 1980 0–1–0 1979 Wien silver: 800 m
Władysław Komar POL ATH 1964—1972 0–3–2 1967 Praha bronze: shot put; 1968 Madrid silver: shot put; 1972 Grenoble silver: shot put; 1977 San Sebastián bronze: shot put; 1978 Milano silver: shot put
Lyudmila Kondratyeva URS ATH 1980—1988 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: 60 m
Lyubov Kononova URS ATH 1976 1–0–0 1977 San Sebastián gold: 60 m hurdles (competed as Lyubov Nikitenko)
Mikuláš Konopka SVK ATH 2000—2004 1–0–0 2007 Birmingham gold: shot put
Balázs Korányi HUN ATH 1996—2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 800 m
Daria Korczyńska POL ATH 2008—2012 0–0–1 2007 Birmingham bronze: 60 m (competed as Daria Onyśko)
Aleksandr Kornelyuk URS ATH 1972 0–1–1 1972 Grenoble silver: 50 m; 1974 Göteborg bronze: 60 m
Irina Korzhanenko RUS ATH 1996—2004 1–0–0 1998 Valencia gold: shot put
Stefka Kostadinova BUL ATH/BOK 1988—2005 4–1–0 1985 Peiraias gold: high jump; 1987 Liévin gold: high jump; 1988 Budapest gold: high jump; 1992 Genova silver: high jump; 1994 Paris gold: high jump
Maureen Koster NED ATH 2016 0–0–1 2015 Praha bronze: 3000 m
Olga Kotlyarova RUS ATH 1996—2000 0–1–0 1996 Stockholm silver: 400 m
Kostas Koukodimos GRE ATH 1992—2000 0–1–0 1994 Paris silver: long jump
Zuzana Kováčiková-Hlavoňová CZE ATH 1996—2004 0–1–0 2000 Gent silver: high jump (competed as Zuzana Hlavonová)
Ella Kovacs ROU ATH 1992 2–1–0 1985 Peiraias gold: 800 m; 1992 Genova gold: 800 m; 1994 Paris silver: 800 m
Yoann Kowal FRA ATH 2012—2016 0–0–1 2009 Torino bronze: 1500 m
Anna Kozak BLR ATH 1996—2008 1–0–0 2002 Wien gold: 4×400 m relay
Władysław Kozakiewicz POL ATH 1976—1980 2–0–2 1975 Katowice bronze: pole vault; 1977 San Sebastián gold: pole vault; 1979 Wien gold: pole vault; 1982 Milano bronze: high jump
Kacper Kozłowski POL ATH 2008—2012 1–0–0 2017 Beograd gold: 4×400 m relay
Olesya Krasnomovets RUS ATH 2004 1–1–0 2011 Paris gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed as Olesya Forsheva)
Vladimir Krasnov RUS ATH 2012 0–1–0 2013 Göteborg silver: 4×400 m relay
Plamen Krastev BUL ATH 1980 0–1–0 1982 Milano silver: 60 m hurdles
Jarmila Kratochvílová TCH ATH 1980 4–1–0 1979 Wien silver: 400 m; 1981 Grenoble gold: 400 m; 1982 Milano gold: 400 m; 1983 Budapest gold: 400 m; 1984 Göteborg gold: 200 m
Brigitte Kraus FRG ATH 1976—1984 3–1–4 1976 München gold: 1500 m; 1978 Milano bronze: 1500 m; 1982 Milano silver: 1500 m; 1983 Budapest gold: 1500 m; 1984 Göteborg gold: 3000 m; 1985 Peiraias bronze: 1500 m; 1987 Liévin bronze: 3000 m; 1988 Budapest bronze: 1500 m
Christiane Krause FRG ATH 1972 1–0–0 1973 Rotterdam gold: 4×180 m relay
Konstantin Krause GER ATH 1992 0–1–0 1992 Genova silver: long jump
Andrey Kravchenko BLR ATH 2008 1–0–1 2007 Birmingham bronze: heptathlon; 2011 Paris gold: heptathlon
Inesa Kravets URS
UKR
EUN
ATH 1988—1996 1–0–1 1992 Genova gold: triple jump (competed for the Unified Team); 1994 Paris bronze: long jump (competed for Ukraine)
Elżbieta Krawczuk POL ATH 1980 0–1–1 1981 Grenoble silver: high jump; 1987 Liévin bronze: high jump (competed as Elżbieta Trylińska)
Łukasz Krawczuk POL ATH 2016 1–1–0 2015 Praha silver: 4×400 m relay; 2017 Beograd gold: 4×400 m relay
Patrik Kristiansson SWE ATH 2000—2004 0–1–0 2002 Wien silver: pole vault
Antonina Krivoshapka RUS ATH 2012 2–0–0 2009 Torino gold: 400 m and 4×400 m relay
Ladislav Kříž TCH ATH 1972 0–1–1 1966 Dortmund silver: 4×320 m relay; 1967 Praha bronze: 1500 m (150-300-450-600) medley relay
Robert Kronberg SWE ATH 2000—2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: 60 m hurdles
Anne Kroniger FRG ATH 1972—1976 1–2–0 1970 Wien silver: 4×200 m relay; 1971 Sofia silver: 4×200 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×180 m relay
Annerose Krumpholz GDR ATH 1972 1–0–0 1974 Göteborg gold: 60 m hurdles (competed as Annerose Fiedler)
Vladimir Krylov URS ATH 1988 0–1–0 1987 Liévin silver: 200 m
Jakub Krzewina POL ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: 4×400 m relay
Adam Kszczot POL ATH 2012—2016 3–0–0 2011 Paris gold: 800 m; 2013 Göteborg gold: 800 m; 2017 Beograd gold: 800 m
Svetlana Kudelich BLR ATH 2012 0–1–0 2015 Praha silver: 3000 m
Viktor Kudynskiy URS ATH 1968 1–0–0 1968 Madrid gold: 3000 m
Magdolna Kulcsár HUN ATH 1972 0–1–0 1969 Beograd silver: 800 m
Vyacheslav Kulebyakin URS ATH 1976 0–1–0 1978 Milano silver: 60 m hurdles
Han Kulker NED ATH 1988 1–1–1 1986 Madrid bronze: 1500 m; 1987 Liévin gold: 1500 m; 1989 Den Haag silver: 1500 m
Astrid Kumbernuss GER ATH 1996—2004 2–0–2 1992 Genova bronze: shot put; 1994 Paris gold: shot put; 1996 Stockholm gold: shot put; 2000 Gent bronze: shot put
Andrzej Kupczyk POL ATH 1972 0–0–2 1971 Sofia bronze: 800 m; 1972 Grenoble bronze: 4×720 m relay
Marina Kuptsova RUS ATH 2000 1–0–0 2002 Wien gold: high jump
Boris Kuznetsov URS ATH 1976 0–0–1 1975 Katowice bronze: 3000 m
Maeve Kyle IRL ATH 1956—1964 0–0–1 1966 Dortmund bronze: 400 m
Maryna Kylypko UKR ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: pole vault
Jiří Kynos TCH ATH 1972 0–0–1 1967 Praha bronze: 1500 m (150-300-450-600) medley relay
Nikoleta Kyriakopoulou GRE ATH 2008—2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: pole vault
Volodymyr Kyselov URS ATH 1980 0–0–1 1979 Wien bronze: shot put
Simona La Mantia ITA ATH 2004—2012 1–0–1 2011 Paris gold: triple jump; 2013 Göteborg bronze: triple jump
Blanca Lacambra ESP ATH 1988 0–1–0 1987 Liévin silver: 200 m
Du'aine Ladejo GBR ATH 1992—1996 2–0–0 1994 Paris gold: 400 m; 1996 Stockholm gold: 400 m
Hans Lagerqvist SWE ATH 1972 0–1–0 1972 Grenoble silver: pole vault
Ivet Lalova-Collio BUL ATH 2004—2016 1–0–1 2005 Madrid gold: 200 m; 2013 Göteborg bronze: 60 m
Chris Lambert GBR ATH 2004 0–1–0 2005 Madrid silver: 200 m
Yago Lamela ESP ATH 2000—2004 0–1–0 2002 Wien silver: long jump
Bernard Lamitié FRA ATH 1972—1976 0–0–3 1974 Göteborg bronze: triple jump; 1976 München bronze: triple jump; 1977 San Sebastián bronze: triple jump
Rénelle Lamote FRA ATH 2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: 800 m
Marita Lange GDR ATH 1968—1972 1–0–2 1968 Madrid bronze: shot put; 1969 Beograd gold: shot put; 1970 Wien bronze: shot put
Lucyna Langer POL ATH 1980 1–0–0 1984 Göteborg gold: 60 m hurdles (competed as Lucyna Kałek)
Denis Langlois FRA ATH 1996—2004 0–0–1 1994 Paris bronze: 5000 m walk
Sonia Lannaman GBR ATH 1972—1980 0–1–0 1976 München silver: 60 m
Igor Lapshin URS ATH 1988 1–0–0 1990 Glasgow gold: triple jump
Ann Larsson SWE ATH 1972 1–0–0 1974 Göteborg gold: 4×392 m relay
Inna Lasovskaya RUS ATH 1996—2000 1–0–0 1994 Paris gold: triple jump
Svetlana Laukhova RUS ATH 2000 0–1–0 1998 Valencia silver: 60 m hurdles
Henry Lauterbach GDR ATH 1976—1980 1–0–0 1982 Milano gold: long jump
Renaud Lavillenie FRA ATH 2012—2016 4–0–0 2009 Torino gold: pole vault; 2011 Paris gold: pole vault; 2013 Göteborg gold: pole vault; 2015 Praha gold: pole vault
Yelena Lebedenko RUS ATH 1996 1–0–1 1996 Stockholm gold: pentathlon; 1998 Valencia bronze: triple jump
Nataliya Lebedeva URS ATH 1976 0–1–1 1976 München silver: 60 m hurdles; 1980 Sindelfingen bronze: 60 m hurdles
Tatyana Lebedeva RUS ATH 2000—2012 1–0–0 2000 Gent gold: triple jump
Assunta Legnante ITA ATH 2008 1–1–0 2002 Wien silver: shot put; 2007 Birmingham gold: shot put
Eva Lehocká-Glesková TCH ATH 1964—1972 0–1–1 1966 Dortmund bronze: 4×160 m relay (competed as Eva Lehocká); 1967 Praha silver: 4×150 m relay (competed as Eva Lehocká)
Jan Leitner TCH ATH 1980 1–0–1 1984 Göteborg gold: long jump; 1986 Madrid bronze: long jump
Gérard Lelièvre FRA ATH 1976—1984 0–0–1 1981 Grenoble bronze: 5000 m walk
Christophe Lemaître FRA ATH 2012—2016 0–0–1 2011 Paris bronze: 60 m
Yuliya Leontyuk BLR ATH 2016 0–1–1 2015 Praha silver: shot put; 2017 Beograd bronze: shot put
Tõnu Lepik URS ATH 1968—1976 1–1–0 1968 Madrid silver: long jump; 1970 Wien gold: long jump
Gaby Lesch FRG ATH 1988 0–0–1 1988 Budapest bronze: 800 m
Yekaterina Leshchova RUS ATH 1996 0–0–1 2000 Gent bronze: 200 m
Éloyse Lesueur FRA ATH 2012 0–1–0 2013 Göteborg silver: long jump
Yuliya Levchenko UKR ATH 2014—2016 0–1–1 2017 Beograd bronze: high jump; 2019 Glasgow silver: high jump
Tatyana Levina RUS ATH 2004 1–0–0 2005 Madrid gold: 4×400 m relay
Nigel Levine GBR ATH 2012—2016 1–3–0 2009 Torino silver: 4×400 m relay; 2011 Paris silver: 4×400 m relay; 2013 Göteborg gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Marcin Lewandowski POL ATH 2008—2016 3–1–0 2011 Paris silver: 800 m; 2015 Praha gold: 800 m; 2017 Beograd gold: 1500 m; 2019 Glasgow gold: 1500 m
Mark Lewis-Francis GBR ATH 2004 0–1–0 2002 Wien silver: 60 m
Olha Liakhova UKR ATH 2016 0–0–2 2017 Beograd bronze: 4×400 m relay; 2019 Glasgow bronze: 800 m
Sergio Liani ITA ATH 1968—1972 0–0–1 1971 Sofia bronze: 60 m hurdles
Claudio Licciardello ITA ATH 2008 1–1–0 2009 Torino gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Elmar Lichtenegger AUT ATH 1996—2000 0–1–0 2002 Wien silver: 60 m hurdles
Kamila Lićwinko POL ATH 2016 0–0–1 2015 Praha bronze: high jump
Zenon Licznerski POL ATH 1976—1980 0–0–1 1975 Katowice bronze: 60 m
Beate Liebich GDR ATH 1980 0–0–1 1982 Milano bronze: 1500 m
Rico Lieder GER ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Paris bronze: 400 m
Joanna Linkiewicz POL ATH 2016 0–0–1 2015 Praha bronze: 4×400 m relay
Piotr Lisek POL ATH 2016 1–1–1 2015 Praha bronze: pole vault; 2017 Beograd gold: pole vault; 2019 Glasgow silver: pole vault
Nataliya Lisovskaya URS
EUN
ATH 1988—1992 1–1–1 1982 Milano bronze: shot put (competed for the Soviet Union); 1990 Glasgow silver: shot put (competed for the Soviet Union); 1992 Genova gold: shot put (competed for the Unified Team)
Tim Lobinger GER ATH 1996—2008 2–0–1 1998 Valencia gold: pole vault; 2002 Wien gold: pole vault; 2005 Madrid bronze: pole vault
Lev Lobodin RUS
UKR
ATH 1996—2004 0–0–1 1998 Valencia bronze: heptathlon (competed for Russia)
Mihaela Loghin ROU ATH 1984 0–0–1 1986 Madrid bronze: shot put
Andrey Loginov RUS ATH 1996 1–0–0 1994 Paris gold: 800 m
Bärbel Löhnert GDR ATH 1968 0–1–0 1968 Madrid silver: long jump
Antti Loikkanen FIN ATH 1976—1984 1–0–2 1978 Milano gold: 1500 m; 1982 Milano bronze: 1500 m; 1983 Budapest bronze: 1500 m
Kevin López ESP ATH 2012—2016 0–1–1 2011 Paris bronze: 800 m; 2013 Göteborg silver: 800 m
Claudia Losch FRG ATH 1984—1988 3–2–0 1984 Göteborg silver: shot put; 1985 Peiraias silver: shot put; 1986 Madrid gold: shot put; 1988 Budapest gold: shot put; 1990 Glasgow gold: shot put
Fița Lovin ROU ATH 1980—1984 1–1–1 1979 Wien bronze: 800 m; 1984 Göteborg gold: 1500 m; 1985 Peiraias silver: 1500 m
Marijana Lubej YUG ATH 1968 0–2–1 1966 Dortmund silver: 4×160 m relay; 1967 Praha silver: 1500 m (150-300-450-600) medley relay; 1969 Beograd bronze: 4×195 m relay
Ralf Lübke FRG ATH 1984—1988 0–0–1 1988 Budapest bronze: 400 m
Oleksiy Lukashevych UKR ATH 2000—2004 1–0–0 1998 Valencia gold: long jump
Kenneth Lundmark SWE ATH 1968 0–0–1 1968 Madrid bronze: high jump
Nataliya Lupu UKR ATH 2012—2016 1–0–1 2013 Göteborg gold: 800 m; 2015 Praha bronze: 800 m
Andrea Lynch GBR ATH 1972—1976 1–1–0 1974 Göteborg silver: 60 m; 1975 Katowice gold: 60 m
Pavel Lyzhin BLR ATH 2004—2012 0–1–0 2007 Birmingham silver: shot put
Remigius Machura TCH ATH 1988 2–1–0 1982 Milano silver: shot put; 1985 Peiraias gold: shot put; 1988 Budapest gold: shot put
Isabel Macías ESP ATH 2012 0–1–0 2013 Göteborg silver: 1500 m
Robert Maćkowiak POL ATH 1996—2000 1–0–2 1998 Valencia bronze: 400 m; 2002 Wien gold: 4×400 m relay, bronze: 200 m
Ade Mafe GBR ATH 1984 1–1–0 1984 Göteborg silver: 200 m; 1989 Den Haag gold: 200 m
Ramón Magariños ESP ATH 1968 0–0–1 1968 Madrid bronze: 1820 m (182-364-546-728) medley relay
Ciara Mageean IRL ATH 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 1500 m
Jón Arnar Magnússon ISL ATH 1996—2004 0–0–1 1996 Stockholm bronze: heptathlon
Tomasz Majewski POL ATH 2004—2016 1–0–0 2009 Torino gold: shot put
István Major HUN ATH 1972—1976 3–1–0 1971 Sofia gold: high jump; 1972 Grenoble gold: high jump; 1973 Rotterdam gold: high jump; 1974 Göteborg silver: high jump
Yana Maksimova BLR ATH 2008—2012 0–1–0 2013 Göteborg silver: pentathlon
Galina Malchugina RUS
URS
EUN
ATH 1988—1996 1–0–1 1990 Glasgow bronze: 200 m (competed for the Soviet Union); 1994 Paris gold: 200 m (competed for Russia)
Christian Malcolm GBR ATH 2000—2012 1–1–0 2000 Gent gold: 200 m; 2002 Wien silver: 200 m
Stefano Malinverni ITA ATH 1980 0–1–1 1979 Wien silver: 400 m; 1981 Grenoble bronze: 400 m
Patrícia Mamona POR ATH 2012—2016 0–1–0 2017 Beograd silver: triple jump
Natalia Mărășescu ROU ATH 1976—1980 2–2–0 1975 Katowice gold: 1500 m (competed as Natalia Andrei); 1976 München silver: 1500 m; 1978 Milano silver: 1500 m; 1979 Wien gold: 1500 m
Marcin Marciniszyn POL ATH 2004—2012 0–0–2 2007 Birmingham bronze: 4×400 m relay; 2009 Torino bronze: 4×400 m relay
Luis Alberto Marco ESP ATH 2012 0–1–0 2009 Torino silver: 800 m
Bruno Marie-Rose FRA ATH 1984—1992 1–0–3 1986 Madrid bronze: 60 m; 1987 Liévin gold: 200 m; 1989 Den Haag bronze: 200 m; 1990 Glasgow bronze: 200 m
Tereza Marinova BUL ATH 2000 1–0–0 2002 Wien gold: triple jump
Margit Markó-Nemesházi HUN ATH 1964—1968 2–0–0 1966 Dortmund gold: 60 m (competed as Margit Nemesházi); 1967 Praha gold: 50 m (competed as Margit Nemesházi)
Anninos Markoullidis CYP ATH 1996—2004 0–1–0 1998 Valencia silver: 200 m
Dmitri Markov AUS
BLR
ATH 1996—2004 1–0–0 1996 Stockholm gold: pole vault (competed for Belarus)
Khristo Markov BUL ATH 1988—1992 1–1–0 1985 Peiraias gold: triple jump; 1987 Liévin silver: triple jump
Bernadette Martin FRA ATH 1972 0–0–1 1972 Grenoble bronze: 4×360 m relay
Joan Lino Martínez ESP ATH 2004 1–0–0 2005 Madrid gold: long jump
Magdelín Martínez ITA ATH 2004—2008 0–1–0 2005 Madrid silver: triple jump
Manuel Martínez ESP ATH 1996—2008 1–1–1 2000 Gent silver: shot put; 2002 Wien gold: shot put; 2005 Madrid bronze: shot put
Mayte Martínez ESP ATH 2000—2004 0–1–0 2005 Madrid silver: 800 m
Pascal Martinot-Lagarde FRA ATH 2016 1–2–1 2013 Göteborg bronze: 60 m hurdles; 2015 Praha gold: 60 m hurdles; 2017 Beograd silver: 60 m hurdles; 2019 Glasgow silver: 60 m hurdles
Marija Martinović-Šestak SCG
SLO
ATH 2000—2012 0–1–0 2009 Turin silver: triple jump (competed as Marija Šestak for Slovenia)
Armen Martirosyan ARM ATH 1996—2004 0–0–1 1996 Stockholm bronze: triple jump
Anita Márton HUN ATH 2012—2016 2–0–1 2015 Praha gold: shot put; 2017 Beograd gold: shot put; 2019 Glasgow bronze: shot put
Yekaterina Martynova RUS ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: 1500 m
Claudia Marx GER ATH 2004 0–1–0 2002 Wien silver: 400 m
Ruslan Mashchenko RUS ATH 1996—2004 1–0–0 1998 Valencia gold: 400 m
Pavel Maslák CZE ATH 2012—2016 3–0–3 2013 Göteborg gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay; 2015 Praha gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay; 2017 Beograd gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Valentyna Maslovska URS ATH 1960 2–0–0 1967 Praha gold: 4×150 m relay and 1500 m (150-300-450-600) medley relay (competed as Valentina Bolshova)
Lenka Masná CZE ATH 2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 4×400 m relay
Kelly Massey GBR ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: 4×400 m relay
Svetlana Masterkova RUS ATH 1996—2000 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 800 m
Marisa Masullo ITA ATH 1980—1988 0–0–1 1983 Budapest bronze: 60 m
Andrea Mátay HUN ATH 1976—1980 1–1–0 1979 Wien gold: high jump; 1980 Sindelfingen silver: high jump
Sorin Matei ROU ATH 1980—1992 0–1–1 1988 Budapest bronze: high jump; 1992 Genova silver: high jump
Riccardo Materazzi ITA ATH 1984 0–1–0 1984 Göteborg silver: 1500 m
Carlo Mattioli ITA ATH 1984—1988 0–1–0 1982 Milano silver: 5000 m walk
Richard Maunier FRA ATH 2008 1–0–0 2005 Madrid gold: 4×400 m relay
Radoslava Mavrodieva BUL ATH 2012—2016 1–1–1 2015 Praha bronze: shot put; 2017 Beograd silver: shot put; 2019 Glasgow gold: shot put
Fiona May GBR
ITA
ATH 1988—2004 1–0–0 1998 Valencia gold: long jump (competed for Italy)
Jürgen May GER
FRG
ATH 1964—1972 0–0–1 1972 Grenoble bronze: 1500 m (competed for West Germany)
Kévin Mayer FRA ATH 2012—2016 1–1–0 2013 Göteborg silver: heptathlon; 2017 Beograd gold: heptathlon
John Mayock GBR ATH 1996—2004 1–2–2 1992 Genova silver: 3000 m; 1998 Valencia gold: 3000 m; 2000 Gent bronze: 3000 m; 2002 Wien bronze: 3000 m; 2005 Madrid silver: 3000 m
Karin Mayr-Krifka AUT ATH 2000—2004 0–2–0 2002 Wien silver: 200 m; 2005 Madrid silver: 200 m
Eilish McColgan GBR ATH 2012—2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 3000 m
Lee McConnell GBR ATH 2004—2012 0–1–2 2005 Madrid bronze: 4×400 m relay; 2007 Birmingham bronze: 4×400 m relay; 2011 Paris silver: 4×400 m relay
Mike McFarlane GBR ATH 1980—1988 1–0–0 1985 Peiraias gold: 60 m
Roisin McGettigan IRL ATH 2008 0–0–1 2009 Torino bronze: 1500 m
Tom McKean GBR ATH 1988—1992 1–0–0 1990 Glasgow gold: 800 m
Jenny Meadows GBR ATH 2008 1–1–0 2011 Paris gold: 800 m, silver: 4×400 m relay
Adel Mechaal ESP ATH 2016 1–0–0 2017 Beograd gold: 3000 m
Lajos Mecser HUN ATH 1964—1968 0–0–1 1967 Praha bronze: 3000 m
Stefano Mei ITA ATH 1984—1988 0–1–0 1986 Madrid silver: 3000 m
Mahiedine Mekhissi-Benabbad FRA ATH 2008—2016 1–0–0 2013 Göteborg gold: 1500 m
Emiel Mellaard NED ATH 1988 1–1–0 1989 Den Haag gold: long jump; 1990 Glasgow silver: long jump
Hanna Melnychenko-Kasianova UKR ATH 2008—2016 0–0–1 2013 Göteborg bronze: pentathlon (competed as Hanna Melnychenko)
Tetiana Melnyk UKR ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 4×400 m relay
Miroslav Menc CZE ATH 1996—2000 0–0–1 2000 Gent bronze: shot put
Aleksandr Menkov RUS ATH 2012 1–0–0 2013 Göteborg gold: long jump
Pietro Mennea ITA ATH 1972—1997 1–0–0 1978 Milano gold: 400 m
Christa Merten FRG ATH 1972 0–1–0 1970 Wien silver: 2000 m (200-400-600-800) medley relay
Gert Metz FRG ATH 1968 1–0–0 1967 Praha gold: 1500 m (150-300-450-600) medley relay
Renate Meyer GER
FRG
ATH 1964—1968 2–0–0 1966 Dortmund gold: 4×160 m relay (competed for West Germany); 1968 Madrid gold: 4×182 m relay (competed for West Germany)
Ulrike Meyfarth FRG ATH 1972—1984 2–1–1 1976 München silver: high jump; 1979 Wien bronze: high jump; 1982 Milano gold: high jump; 1984 Göteborg gold: high jump
Jože Međimurec YUG ATH 1972 0–0–1 1970 Wien bronze: 800 m
Vera Michallek FRG ATH 1988 0–1–0 1988 Budapest silver: 3000 m
Herman Mignon BEL ATH 1972—1976 0–1–0 1973 Rotterdam silver: 1500 m
Yelena Migunova RUS ATH 2008 1–0–0 2011 Paris gold: 4×400 m relay
Anatoly Mikhaylov URS ATH 1956—1964 0–0–1 1967 Praha bronze: 50 m hurdles
Milan Mikuláš TCH ATH 1988—1992 0–0–1 1989 Den Haag bronze: triple jump
Roger Milhau FRA ATH 1980 1–0–1 1978 Milano bronze: 800 m; 1980 Sindelfingen gold: 800 m
Vladimir Milić YUG ATH 1980 1–0–0 1982 Milano gold: shot put
Dietmar Millonig AUT ATH 1980—1988 1–0–0 1986 Madrid gold: 3000 m
Anastasiya Mironchik-Ivanova BLR ATH 2012 0–1–0 2019 Glasgow silver: long jump
Nataliya Misyulya BLR ATH 1996—2000 1–0–0 1987 Liévin gold: 3000 m walk (competed as Nataliya Dmitrochenko for the Soviet Union)
Svetla Mitkova BUL ATH 1988—1996 0–1–1 1992 Genova silver: shot put; 1994 Paris bronze: shot put
Sabrina Mockenhaupt GER ATH 2004—2012 0–0–1 2005 Madrid bronze: 3000 m
Dietmar Mögenburg GER
FRG
ATH 1984—1992 5–1–2 1980 Sindelfingen gold: pole vault (competed for West Germany); 1981 Grenoble bronze: pole vault (competed for West Germany); 1982 Milano gold: pole vault (competed for West Germany); 1984 Göteborg gold: high jump (competed for West Germany); 1986 Madrid gold: high jump (competed for West Germany); 1988 Budapest silver: high jump (competed for West Germany); 1989 Den Haag gold: high jump (competed for West Germany); 1990 Glasgow bronze: high jump (competed for West Germany)
Sosthene Moguenara GER ATH 2012—2016 0–1–0 2015 Praha silver: long jump
Malte Mohr GER ATH 2012 0–0–2 2011 Paris bronze: pole vault; 2013 Göteborg bronze: pole vault
Silke Möller GDR ATH 1988 0–2–1 1983 Budapest silver: 60 m (competed as Silke Gladisch); 1986 Madrid bronze: 60 m (competed as Silke Gladisch); 1988 Budapest silver: 60 m
Uwe Mönkemeyer FRG ATH 1984 0–0–1 1983 Budapest bronze: 3000 m
Nicole Montandon FRA ATH 1968 0–1–0 1972 Grenoble silver: 4×180 m relay (competed as Nicole Pani)
Concepción Montaner ESP ATH 2000—2016 0–1–0 2007 Birmingham silver: long jump
Marco Montelatici ITA ATH 1984 0–0–1 1986 Madrid bronze: shot put
Aston Moore GBR ATH 1976 0–0–1 1981 Grenoble bronze: triple jump
Javier Moracho ESP ATH 1980—1988 1–1–1 1980 Sindelfingen bronze: 60 m hurdles; 1981 Grenoble silver: 50 m hurdles; 1986 Madrid gold: 60 m hurdles
Sara Moreira POR ATH 2008—2016 1–1–0 2009 Torino silver: 3000 m; 2013 Göteborg gold: 3000 m
Roman Mrázek TCH
SVK
ATH 1988—1996 0–2–1 1987 Liévin bronze: 5000 m walk (competed for Czechoslovakia); 1988 Budapest silver: 5000 m walk (competed for Czechoslovakia); 1989 Den Haag silver: 5000 m walk (competed for Czechoslovakia)
Laura Muir GBR ATH 2016 4–0–0 2017 Beograd gold: 1500 m and 3000 m; 2019 Glasgow gold: 1500 m and 3000 m
Helmar Müller FRG ATH 1968 0–0–1 1970 Wien bronze: 4×400 m relay
Petra Müller GDR ATH 1988 1–1–0 1986 Madrid silver: 400 m; 1988 Budapest gold: 400 m
Wolfgang Müller GDR ATH 1968 0–0–1 1972 Grenoble bronze: 400 m
Thomas Munkelt GDR ATH 1976—1980 4–0–1 1973 Rotterdam bronze: 60 m hurdles; 1977 San Sebastián gold: 60 m hurdles; 1978 Milano gold: 60 m hurdles; 1979 Wien gold: 60 m hurdles; 1983 Budapest gold: 60 m hurdles
Vladimir Muravyov URS ATH 1980—1988 0–1–0 1981 Grenoble silver: 50 m
Catherine Murphy GBR ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: 4×400 m relay
Frank Murphy IRL ATH 1968—1972 0–1–0 1970 Wien silver: 1500 m
Yvonne Murray GBR ATH 1988—1992 1–1–1 1985 Peiraias bronze: 3000 m; 1986 Madrid silver: 3000 m; 1987 Liévin gold: 3000 m
Jiří Mužík CZE ATH 2000—2004 1–0–0 2000 Gent gold: 4×400 m relay
Viktor Myasnikov URS ATH 1972—1976 1–1–0 1976 München gold: 60 m hurdles; 1977 San Sebastián silver: 60 m hurdles
Sandy Myers ESP ATH 1988—1996 2–0–0 1992 Genova gold: 400 m; 1996 Stockholm gold: 200 m
Jonathan N'Senga BEL ATH 1996—2000 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 60 m hurdles
Gerd Nagel FRG ATH 1984 0–1–1 1983 Budapest silver: high jump; 1990 Glasgow bronze: high jump
István Nagy HUN ATH 1980 0–1–1 1982 Milano silver: 200 m; 1983 Budapest bronze: 200 m
Antoinette Nana Djimou FRA ATH 2008—2016 2–0–1 2009 Torino bronze: pentathlon; 2011 Paris gold: pentathlon; 2013 Göteborg gold: pentathlon
Ludmila Narozhilenko-Engquist URS
SWE
EUN
ATH 1988—1996 2–1–0 1989 Den Haag silver: 60 m hurdles (competed as Lyudmila Narozhilenko for the Soviet Union); 1990 Glasgow gold: 60 m hurdles (competed as Lyudmila Narozhilenko for the Soviet Union); 1992 Genova gold: 60 m hurdles (competed as Lyudmila Narozhilenko for the Unified Team)
Liliana Năstase ROU ATH 1992—1996 1–0–0 1992 Genova gold: pentathlon
Nataliya Nazarova RUS ATH 2000—2012 0–1–0 2000 Gent silver: 400 m
Kathrin Neimke GDR
GER
ATH 1988—1996 0–0–1 1988 Budapest bronze: shot put (competed for East Germany)
Dagmar Neubauer GDR ATH 1988 0–2–1 1982 Milano silver: 400 m (competed as Dagmar Rübsam); 1985 Peiraias silver: 400 m; 1988 Budapest bronze: 400 m
Marilyn Neufville JAM ATH 1976 1–0–0 1970 Wien gold: 400 m (competed for Great Britain)
Yves Niaré FRA ATH 2008 0–1–0 2009 Torino silver: shot put
Günther Nickel FRG ATH 1972 1–1–0 1968 Madrid silver: 50 m hurdles; 1970 Wien gold: 60 m hurdles
Cristina Nicolau ROU ATH 2000 0–1–0 2000 Gent silver: triple jump
Kjell-Åke Nilsson SWE ATH 1960—1964 0–0–1 1966 Dortmund bronze: high jump
Ljudmila Ninova AUT ATH 1992—1996 0–1–1 1992 Genova bronze: long jump; 1994 Paris silver: long jump
Axel Noack GDR
GER
ATH 1988—1996 0–0–1 1990 Glasgow bronze: 5000 m walk (competed for East Germany)
James Nolan IRL ATH 2000—2004 0–1–0 2000 Gent silver: 1500 m
Erki Nool EST ATH 1992—2004 1–0–2 1996 Stockholm gold: heptathlon; 2000 Gent bronze: heptathlon; 2002 Wien bronze: heptathlon
Wolfgang Nordwig GDR ATH 1968—1972 4–0–2 1967 Praha bronze: pole vault; 1968 Madrid gold: pole vault; 1969 Beograd gold: pole vault; 1970 Wien bronze: pole vault; 1971 Sofia gold: pole vault; 1972 Grenoble gold: pole vault
Harald Norpoth GER
FRG
ATH 1964—1972 3–1–0 1966 Dortmund gold: 3000 m (competed for West Germany); 1969 Beograd gold: 3×1000 m relay (competed for West Germany); 1970 Wien silver: 3000 m (competed for West Germany); 1972 Grenoble gold: 4×720 m relay (competed for West Germany)
Yuliya Nosova-Pechonkina RUS ATH 2000—2004 1–0–0 2005 Madrid gold: 4×400 m relay (competed as Yuliya Pechonkina)
Teresa Nowak POL ATH 1972 0–0–1 1973 Rotterdam bronze: 60 m hurdles
Bożena Nowakowska POL ATH 1976 0–0–1 1976 München bronze: 60 m hurdles
Zenon Nowosz POL ATH 1968—1976 2–1–0 1969 Beograd gold: 50 m; 1970 Wien silver: 60 m; 1973 Rotterdam gold: 60 m
Georg Nückles FRG ATH 1972 1–1–0 1972 Grenoble gold: 400 m, silver: 4×360 m relay
Andrea Nuti ITA ATH 1992—1996 0–1–0 1992 Genova silver: 400 m
Jarmila Nygrýnová TCH ATH 1972—1980 2–3–1 1972 Grenoble bronze: long jump; 1973 Rotterdam silver: long jump; 1976 München silver: long jump; 1977 San Sebastián gold: long jump; 1978 Milano gold: long jump; 1979 Wien silver: long jump
Carolin Nytra GER ATH 2008—2012 1–0–0 2011 Paris gold: 60 m hurdles
Teresa Nzola Meso FRA ATH 2008 0–0–1 2007 Birmingham bronze: triple jump
Chris O'Hare GBR ATH 2016 0–1–1 2015 Praha bronze: 1500 m; 2019 Glasgow silver: 3000 m
Ciaran Ó'Lionáird IRL ATH 2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 3000 m
Derval O'Rourke IRL ATH 2004—2012 0–0–2 2009 Torino bronze: 60 m hurdles; 2013 Göteborg bronze: 60 m hurdles
Marcus O'Sullivan IRL ATH 1984—1996 0–1–0 1985 Peiraias silver: 1500 m
Judy Oakes GBR ATH 1984—2000 0–0–1 1979 Wien bronze: shot put
Iolanda Oanță ROU ATH 1992 0–2–0 1990 Glasgow silver: 400 m; 1992 Genova silver: 200 m
Francis Obikwelu NGR
POR
ATH 1996—2008 1–0–0 2011 Paris gold: 60 m (competed for Portugal)
Aleksandrs Obižajevs LAT ATH 1992—1996 0–1–0 1983 Budapest silver: pole vault (competed for the Soviet Union)
Josef Odložil TCH ATH 1964—1968 0–1–0 1967 Praha silver: 1500 m
Marlies Oelsner-Göhr GDR ATH 1976—1988 5–2–2 1977 San Sebastián gold: 60 m (competed as Marlies Oelsner); 1978 Milano gold: 60 m (competed as Marlies Oelsner); 1979 Wien gold: 60 m (competed as Marlies Göhr); 1982 Milano gold: 60 m (competed as Marlies Göhr); 1983 Budapest gold: 60 m (competed as Marlies Göhr); 1985 Peiraias silver: 60 m (competed as Marlies Göhr); 1986 Madrid silver: 60 m (competed as Marlies Göhr); 1987 Liévin bronze: 60 m (competed as Marlies Göhr); 1988 Budapest bronze: 60 m (competed as Marlies Göhr)
Christine Ohuruogu GBR ATH 2004—2016 1–0–0 2013 Göteborg gold: 4×400 m relay
Marilyn Okoro GBR ATH 2008 0–2–1 2009 Torino silver: 4×400 m relay; 2011 Paris silver: 4×400 m relay, bronze: 800 m
Antonina Okorokova-Lazareva URS ATH 1968—1972 0–0–2 1968 Madrid bronze: high jump (competed as Antonina Okorokova); 1969 Beograd bronze: high jump (competed as Antonina Lazareva)
Ezinne Okparaebo NOR ATH 2008—2016 0–1–1 2009 Torino silver: 60 m; 2011 Paris bronze: 60 m
Staņislavs Olijars LAT ATH 2000—2008 1–0–1 2000 Gent gold: 60 m hurdles; 2002 Wien bronze: 60 m hurdles
Nadiya Olizarenko URS ATH 1980—1988 0–1–0 1985 Peiraias silver: 800 m
Manuel Olmedo ESP ATH 2004—2008 1–0–0 2011 Paris gold: 1500 m
Joachim Olsen DEN ATH 2000—2008 1–1–1 2002 Wien silver: shot put; 2005 Madrid gold: shot put; 2007 Birmingham bronze: shot put
Christian Olsson SWE ATH 2000—2008 1–0–0 2002 Wien gold: triple jump
Ovidiu Olteanu ROU ATH 1996 0–1–0 1994 Paris silver: 3000 m
Marjan Olyslager NED ATH 1988 0–1–0 1988 Budapest silver: 60 m hurdles
Rafał Omelko POL ATH 2016 1–2–1 2015 Praha silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 2017 Beograd gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Marian Oprea ROU ATH 2004—2016 0–1–2 2002 Wien silver: triple jump; 2011 Paris bronze: triple jump; 2015 Praha bronze: triple jump
Arturo Ortíz ESP ATH 1988—1996 0–1–0 1990 Glasgow silver: high jump
Cornelia Oschkenat GDR ATH 1988 3–0–0 1985 Peiraias gold: 60 m hurdles; 1986 Madrid gold: 60 m hurdles; 1988 Budapest gold: 60 m hurdles
Shelayna Oskan-Clarke GBR ATH 2016 1–1–0 2017 Beograd silver: 800 m; 2019 Glasgow gold: 800 m
Serhiy Osovych UKR ATH 1996 1–0–0 1998 Valencia gold: 200 m
Nadezhda Ostapchuk BLR ATH 2004—2012 1–0–0 2005 Madrid gold: shot put
Björn Otto GER ATH 2012 0–1–1 2007 Birmingham bronze: pole vault; 2013 Göteborg silver: pole vault
Sergio Ottolina ITA ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Dortmund silver: 1600 m (640-480-320-160) medley relay
Eddy Ottoz ITA ATH 1964—1968 3–0–0 1966 Dortmund gold: 60 m hurdles; 1967 Praha gold: 50 m hurdles; 1968 Madrid gold: 50 m hurdles
Olena Ovcharova-Krasovska UKR ATH 1996—2004 0–0–1 2000 Gent bronze: 60 m hurdles (competed as Olena Krasovska)
İlham Özbilen TUR ATH 2012—2016 0–2–0 2013 Göteborg silver: 1500 m; 2015 Praha silver: 1500 m
Anna Pacholak POL ATH 2004 0–2–0 2002 Wien silver: 4×400 m relay; 2005 Madrid silver: 4×400 m relay
Antonio Páez ESP ATH 1980 2–0–1 1979 Wien gold: 800 m; 1981 Grenoble bronze: 800 m; 1982 Milano gold: 800 m
Mikk Pahapill EST ATH 2008 1–0–0 2009 Torino gold: heptathlon
Pekka Päivärinta FIN ATH 1972—1976 0–2–1 1973 Rotterdam bronze: 3000 m; 1975 Katowice silver: 3000 m; 1977 San Sebastián silver: 3000 m
Airinė Palšytė LTU ATH 2012—2016 1–0–1 2017 Beograd gold: high jump; 2019 Glasgow bronze: high jump
Georgios Panagiotopoulos GRE ATH 1996 0–0–1 1994 Paris bronze: 200 m
Manuel Pancorbo ESP ATH 1992—1996 0–1–0 1998 Valencia silver: 3000 m
Brice Panel FRA ATH 2008 1–0–0 2005 Madrid gold: 4×400 m relay
Tamara Pangelova URS ATH 1972 1–0–1 1971 Sofia bronze: 1500 m; 1972 Grenoble gold: 1500 m
Volodymyr Pantelei URS ATH 1972 0–1–1 1970 Wien bronze: 1500 m; 1971 Sofia silver: 1500 m
Vasilios Papadimitriou GRE ATH 1972 0–0–1 1973 Rotterdam bronze: high jump
Vasilios Papageorgopoulos GRE ATH 1972—1976 0–1–1 1972 Grenoble bronze: 50 m; 1976 München silver: 60 m
Paraskevi Papakhristou GRE ATH 2016 0–1–1 2017 Beograd bronze: triple jump; 2019 Glasgow silver: triple jump
Mike Parker GBR ATH 1964—1968 0–1–0 1966 Dortmund silver: 60 m hurdles
András Paróczai HUN ATH 1980 0–2–1 1979 Wien bronze: 800 m; 1980 Sindelfingen silver: 800 m; 1981 Grenoble silver: 800 m
Roberto Parra ESP ATH 1996—2000 1–0–0 1996 Stockholm gold: 800 m
Geoff Parsons GBR ATH 1984—1988 0–0–1 1986 Madrid bronze: high jump
Artur Partyka POL ATH 1988—1996 2–0–0 1990 Glasgow gold: high jump; 1998 Valencia gold: high jump
Melanie Paschke GER ATH 1996 1–2–0 1994 Paris silver: 60 m; 1998 Valencia gold: 60 m, silver: 200 m
Alan Pascoe GBR ATH 1968—1976 1–0–0 1969 Beograd gold: 50 m hurdles
Helen Pattinson-Clitheroe GBR ATH 2000—2008 1–0–0 2011 Paris gold: 3000 m (competed as Helen Clitheroe)
Angelos Pavlakakis GRE ATH 2000 1–0–0 1998 Valencia gold: 60 m
Angelos Pavlakakis GRE ATH 2000 1–0–1 1998 Valencia gold: 60 m; 2000 Gent bronze: 60 m
Jelica Pavličić YUG ATH 1976 1–1–1 1974 Göteborg gold: 400 m; 1976 München silver: 400 m; 1977 San Sebastián bronze: 400 m
Igor Pavlov RUS ATH 2004—2008 1–0–0 2005 Madrid gold: pole vault
Vita Pavlysh UKR
EUN
ATH 1992—1996 1–1–0 1998 Valencia silver: shot put (competed for Ukraine); 2002 Wien gold: shot put (competed for Ukraine)
Pier-Francesco Pavoni ITA ATH 1984—1988 0–2–0 1987 Liévin silver: 60 m; 1990 Glasgow silver: 60 m
Nataliya Pechonkina-Chistyakova URS ATH 1968—1972 2–1–0 1968 Madrid gold: 400 m (competed as Nataliya Pechonkina); 1971 Sofia gold: 4×200 m relay (competed as Nataliya Chistyakova); 1972 Grenoble silver: 4×360 m relay (competed as Nataliya Chistyakova)
Guntis Peders LAT ATH 1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: 60 m hurdles
Rositsa Pekhlivanova BUL ATH 1976 0–0–2 1975 Katowice bronze: 800 m; 1976 München bronze: 1500 m
Larisa Peleshenko RUS ATH 2000 1–2–0 1988 Budapest silver: shot put (competed for the Soviet Union); 1994 Paris silver: shot put; 2000 Gent gold: shot put
Antonio Peñalver ESP ATH 1988—1996 0–0–1 1992 Genova bronze: heptathlon
Petya Pendareva BUL ATH 1996—2000 0–1–0 2000 Gent silver: 60 m
Jerneja Perc SLO ATH 1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: 60 m
Marie-José Pérec FRA ATH 1988—2000 1–0–0 1989 Den Haag gold: 200 m
Cristina Pérez ESP ATH 1988—1992 0–0–1 1987 Liévin bronze: 400 m
Dragan Perić IOA
SCG
ATH 1992—2004 0–1–0 1994 Paris silver: shot put (competed for FR Yugoslavia)
Jörg Peter GDR ATH 1980—1988 0–0–1 1978 Milano bronze: 3000 m
Bernard Petitbois FRA ATH 1980 0–0–1 1982 Milano bronze: 60 m
Tetiana Petliuk UKR ATH 2004—2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 800 m
Aleksandr Petrenko RUS ATH 2008 0–0–1 2005 Madrid bronze: triple jump
Petar Petrov BUL ATH 1976—1980 0–1–2 1976 München bronze: 60 m; 1978 Milano silver: 60 m; 1979 Wien bronze: 60 m
Gabriela Petrova BUL ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: triple jump
Tonka Petrova BUL ATH 1972 1–2–1 1971 Sofia bronze: 4×400 m relay; 1973 Rotterdam silver: 1500 m; 1974 Göteborg gold: 1500 m, silver: 4×392 m relay
Totka Petrova BUL ATH 1980 0–2–0 1977 San Sebastián silver: 800 m; 1978 Milano silver: 800 m
Asha Philip GBR ATH 2016 1–0–1 2017 Beograd gold: 60 m; 2019 Glasgow bronze: 60 m
Craig Pickering GBR ATH 2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 60 m
Valeriy Pidluzhniy URS ATH 1972—1980 0–2–0 1976 München silver: long jump; 1979 Wien silver: long jump
Danuta Piecyk POL ATH 1972 0–0–2 1973 Rotterdam bronze: 4×360 m relay; 1975 Katowice bronze: 4×320 m relay
Stella Pilatou GRE ATH 2004 0–1–0 2005 Madrid silver: long jump
Mariya Pinigina URS ATH 1988 1–0–0 1987 Liévin gold: 400 m
Anne Piquereau FRA ATH 1988—1992 0–1–2 1985 Peiraias bronze: 60 m hurdles; 1986 Madrid silver: 60 m hurdles; 1994 Paris bronze: 60 m hurdles
Jozef Plachý TCH ATH 1968—1980 1–1–2 1972 Grenoble gold: 800 m; 1973 Rotterdam silver: 4×720 m relay, bronze: 800 m; 1974 Göteborg bronze: 800 m
Marek Plawgo POL ATH 2004—2008 2–0–0 2002 Wien gold: 400 m and 4×400 m relay
Christian Plaziat FRA ATH 1988—1996 2–0–0 1992 Genova gold: heptathlon; 1994 Paris gold: heptathlon
Iris Plotzitzka FRG ATH 1988 0–0–1 1989 Den Haag bronze: shot put
Yekaterina Podkopayeva EUN ATH 1992 2–1–0 1992 Genova gold: 1500 m; 1994 Paris gold: 1500 m (competed for Russia); 1996 Stockholm silver: 1500 m (competed for Russia)
Ryszard Podlas POL ATH 1976 0–1–0 1978 Milano silver: 400 m
Jacqueline Poelman NED ATH 1992—2004 0–0–2 1994 Paris bronze: 200 m; 2005 Madrid bronze: 200 m
Ronald Pognon FRA ATH 2004—2012 0–1–1 2005 Madrid silver: 60 m; 2007 Birmingham bronze: 60 m
Aleksandr Pogorelov RUS ATH 2004—2008 0–2–0 2005 Madrid silver: heptathlon; 2007 Birmingham silver: heptathlon
Willy Polleunis BEL ATH 1968—1976 0–1–0 1973 Rotterdam silver: 3000 m
Erika Pollmann GER ATH 1964 2–1–0 1966 Dortmund gold: 4×160 m relay (competed as Erika Rost for West Germany); 1968 Madrid gold: 4×182 m relay, silver: 50 m (competed as Erika Rost for West Germany)
Yevgeniya Polyakova RUS ATH 2008 1–1–0 2007 Birmingham silver: 60 m; 2009 Torino gold: 60 m
Vladimir Ponomaryov URS ATH 1976 0–0–1 1975 Katowice bronze: 800 m
Cornelia Popescu-Popa ROU ATH 1968—1980 0–1–1 1970 Wien silver: high jump (competed as Cornelia Popescu); 1971 Sofia bronze: high jump (competed as Cornelia Popescu)
Vira Popkova URS ATH 1968 7–1–0 1967 Praha gold: 4×150 m relay and 1500 m (150-300-450-600) medley relay; 1968 Madrid gold: 1820 m (182-364-546-728) medley relay; 1969 Beograd gold: 1950 m (195-390-585-780) medley relay, silver: 4×195 m relay; 1970 Wien gold: 4×200 m relay; 1971 Sofia gold: 400 m and 4×400 m relay
Sofka Popova BUL ATH 1980 2–1–1 1971 Sofia bronze: 4×200 m relay (competed as Sofka Kazandzhieva); 1980 Sindelfingen gold: 60 m; 1981 Grenoble gold: 50 m; 1982 Milano silver: 60 m
Tiffany Porter GBR ATH 2012—2016 0–1–0 2011 Paris silver: 60 m hurdles (competed as Tiffany Ofili)
Elvira Poßekel FRG ATH 1976 0–0–1 1976 München bronze: 60 m
Svetlana Pospelova RUS ATH 2000 4–0–0 2000 Gent gold: 400 m and 4×400 m relay; 2005 Madrid gold: 400 m and 4×400 m relay
Agnese Possamai ITA ATH 1980—1984 3–1–0 1981 Grenoble gold: 1500 m; 1982 Milano gold: 3000 m; 1983 Budapest silver: 3000 m; 1985 Peiraias gold: 3000 m
Igor Potapovich KAZ ATH 1996—2000 0–1–0 1989 Den Haag silver: pole vault (competed for the Soviet Union)
Olesia Povkh UKR ATH 2012—2016 1–1–0 2011 Paris gold: 60 m; 2017 Beograd silver: 60 m
Andy Pozzi GBR ATH 2012—2016 1–0–0 2017 Beograd gold: 60 m hurdles
Iva Prandzheva BUL ATH 1996 1–0–2 1996 Stockholm gold: triple jump; 2000 Gent bronze: long jump and triple jump
Olaf Prenzler GDR ATH 1980 0–1–0 1985 Peiraias silver: 200 m
Irina Press URS ATH 1960—1964 1–0–0 1966 Dortmund gold: 60 m hurdles
Tamara Press URS ATH 1960—1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: shot put
Jozef Pribilinec TCH ATH 1980—1988 2–0–0 1987 Liévin gold: 5000 m walk; 1988 Budapest gold: 5000 m walk
Berwyn Price GBR ATH 1972—1976 0–1–0 1976 München silver: 60 m hurdles
Vlasta Přikrylová TCH ATH 1960 0–3–0 1967 Praha silver: 50 m hurdles and 4×150 m relay (competed as Vlasta Seifertová); 1968 Madrid silver: 1820 m (182-364-546-728) medley relay (competed as Vlasta Seifertová)
Yuriy Prokhorenko URS ATH 1976—1980 1–0–0 1976 München gold: pole vault
Yelena Prokhorova RUS ATH 2000—2004 1–0–0 2002 Wien gold: pentathlon
Grażyna Prokopek-Janacek POL ATH 2004—2008 0–1–0 2002 Wien silver: 4×400 m relay (competed as Grażyna Prokopek)
Josef Prorok CZE ATH 2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: 4×400 m relay
Adrian Proteasa ROU ATH 1980 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: pole vault
Andriy Protsenko UKR ATH 2012—2016 0–1–0 2019 Glasgow silver: high jump
Anita Protti SUI ATH 1988 0–0–1 1989 Den Haag bronze: 400 m
Małgorzata Pskit POL ATH 2004 0–1–0 2005 Madrid silver: 4×400 m relay
Aleksandr Puchkov URS ATH 1980 1–0–0 1982 Milano gold: 60 m hurdles
Maricica Puică ROU ATH 1976—1988 0–1–1 1982 Milano silver: 3000 m; 1989 Den Haag bronze: 3000 m
Iryna Pukha UKR ATH 1996—2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 60 m
Susanne Pumper AUT ATH 2000 0–1–0 2005 Madrid silver: 3000 m
Miel Puttemans BEL ATH 1968—1980 2–1–0 1973 Rotterdam gold: 3000 m; 1974 Göteborg gold: 3000 m; 1978 Milano silver: 3000 m
Nataliya Pyhyda UKR ATH 2004—2012 1–1–0 2009 Torino silver: 400 m; 2015 Praha gold: 400 m
Monika Pyrek POL ATH 2000—2012 0–0–2 2002 Wien bronze: pole vault; 2005 Madrid bronze: pole vault
Renata Pytełewska-Nielsen DEN ATH 1992—1996 1–0–0 1996 Stockholm gold: long jump (competed as Renata Nielsen)
Miguel Quesada ESP ATH 2004—2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 800 m
Pierre Quinon FRA ATH 1984 0–1–0 1984 Göteborg silver: pole vault
Jackson Quiñónez ECU
ESP
ATH 2004—2012 0–0–1 2007 Birmingham bronze: 60 m hurdles (competed for Spain)
Grażyna Rabsztyn POL ATH 1972—1980 2–4–1 1972 Grenoble bronze: 50 m hurdles; 1974 Göteborg silver: 60 m hurdles; 1975 Katowice gold: 60 m hurdles; 1976 München gold: 60 m hurdles; 1978 Milano silver: 60 m hurdles; 1979 Wien silver: 60 m hurdles; 1980 Sindelfingen silver: 60 m hurdles
Helga Radtke GER ATH 1992 0–3–2 1983 Budapest silver: long jump (competed for East Germany); 1986 Madrid silver: long jump (competed for East Germany); 1990 Glasgow silver: triple jump, bronze: long jump (competed for East Germany); 1992 Genova bronze: triple jump
Marc Raquil FRA ATH 2000 1–0–1 2000 Gent bronze: 400 m; 2005 Madrid gold: 4×400 m relay
Claudia Rath GER ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: long jump
Oleg Rayko URS ATH 1968 1–1–0 1966 Dortmund silver: 1500 m; 1968 Madrid gold: 3×1000 m relay
Heike Redetzky-Henkel GER
FRG
ATH 1984—1992 2–1–0 1988 Budapest silver: high jump (competed as Heike Redetzky for West Germany); 1990 Glasgow gold: high jump (competed as Heike Henkel for West Germany); 1992 Genova gold: high jump (competed as Heike Henkel for Germany)
José Antonio Rédolat ESP ATH 2000 1–0–0 2000 Gent gold: 1500 m
John Regis GBR ATH 1988—1996 0–1–1 1987 Liévin bronze: 200 m; 1989 Den Haag silver: 200 m
Andrea Reichstein GDR ATH 1980 1–1–0 1982 Milano silver: high jump (competed as Andrea Bienias); 1986 Madrid gold: high jump (competed as Andrea Bienias)
Christian Reif GER ATH 2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: long jump
Antonio Reina ESP ATH 2004—2012 0–1–1 2002 Wien bronze: 800 m; 2005 Madrid silver: 800 m
Julian Reus GER ATH 2012—2016 0–0–1 2015 Praha bronze: 60 m
Fernanda Ribeiro POR ATH 1988—2004 2–1–0 1994 Paris gold: 3000 m; 1996 Stockholm gold: 3000 m; 1998 Valencia silver: 3000 m
Antoine Richard FRA ATH 1980—1984 0–1–0 1985 Peiraias silver: 60 m
Karin Richert-Balzer GDR
GER
ATH 1960—1972 5–0–0 1967 Praha gold: 50 m hurdles (competed as Karin Balzer for East Germany); 1968 Madrid gold: 50 m hurdles (competed as Karin Balzer for East Germany); 1969 Beograd gold: 50 m hurdles (competed as Karin Balzer for East Germany); 1970 Wien gold: 60 m hurdles (competed as Karin Balzer for East Germany); 1971 Sofia gold: 60 m hurdles (competed as Karin Balzer for East Germany)
Annegret Richter FRG ATH 1972—1976 2–1–1 1971 Sofia bronze: 60 m (competed as Annegret Irrgang); 1972 Grenoble silver: 50 m; 1973 Rotterdam gold: 60 m and 4×180 m relay
Jon Ridgeon GBR ATH 1988—1996 0–1–0 1988 Budapest silver: 60 m hurdles
Mariya Riemien UKR ATH 2012—2016 1–1–0 2011 Paris silver: 60 m; 2013 Göteborg gold: 60 m
Richard Ringer GER ATH 2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: 3000 m
Alina Rîpanu ROU ATH 2004 0–0–1 2000 Gent bronze: 4×400 m relay
Gabi Rockmeier GER ATH 2000 0–0–1 2002 Wien bronze: 200 m
Vebjørn Rodal NOR ATH 1992—2000 0–0–1 1998 Valencia bronze: 800 m
Natalia Rodríguez ESP ATH 2000—2012 1–0–0 2009 Torino gold: 1500 m
Lyudmila Rogachova RUS
EUN
ATH 1992—2000 0–1–0 1994 Paris silver: 1500 m (competed for Russia)
Anna Rogowska POL ATH 2004—2012 1–2–1 2005 Madrid silver: pole vault; 2007 Birmingham bronze: pole vault; 2011 Paris gold: pole vault; 2013 Göteborg silver: pole vault
Cindy Roleder GER ATH 2012—2016 1–1–0 2017 Beograd gold: 60 m hurdles; 2019 Glasgow silver: 60 m hurdles
Sonja Roman SLO ATH 2008—2012 0–1–0 2009 Torino silver: 1500 m
Edward Romanowski POL ATH 1968 1–1–0 1967 Praha silver: 4×300 m relay; 1969 Beograd gold: 1950 m (195-390-585-780) medley relay
Ringa Ropo-Junnila FIN ATH 1992 0–0–1 1989 Den Haag bronze: long jump
Chiara Rosa ITA ATH 2008—2012 0–0–1 2013 Göteborg bronze: shot put
Heide Rosendahl FRG ATH 1968—1972 1–2–1 1966 Dortmund bronze: long jump; 1967 Praha silver: long jump; 1970 Wien silver: long jump; 1971 Sofia gold: long jump
Erica Rossi ITA ATH 1980—1984 0–1–0 1984 Göteborg silver: 400 m
Michael Rosswess GBR ATH 1988 0–0–3 1989 Den Haag bronze: 60 m; 1992 Genova bronze: 60 m; 1994 Paris bronze: 60 m
Anna Rostkowska POL ATH 2008 0–1–0 2002 Wien silver: 4×400 m relay (competed as Anna Zagórska)
Gabi Roth GER ATH 1992 0–0–1 1989 Den Haag bronze: 60 m hurdles (competed as Gabi Lippe for West Germany)
Heinz-Joachim Rothenburg GDR ATH 1972—1976 0–2–1 1969 Beograd bronze: shot put; 1970 Wien silver: shot put; 1974 Göteborg silver: shot put
Jacques Rousseau FRA ATH 1972—1976 2–0–0 1975 Katowice gold: long jump; 1976 München gold: long jump
Olga Rublyova RUS ATH 1996—2000 0–1–0 2002 Wien silver: long jump
Anette Rückes FRG ATH 1972 0–1–0 1971 Sofia silver: 4×400 m relay
Karin Ruckstuhl NED ATH 2004 0–0–1 2007 Birmingham bronze: pentathlon
Otilia Ruicu ROU ATH 2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 4×400 m relay
Diego Ruiz ESP ATH 2012 0–1–0 2009 Torino silver: 1500 m
Olga Ryabinkina RUS ATH 2000—2004 0–0–2 2005 Madrid bronze: shot put; 2007 Birmingham bronze: shot put
Yaroslav Rybakov RUS ATH 2004—2008 0–1–1 2002 Wien bronze: high jump; 2005 Madrid silver: high jump
Małgorzata Rydz POL ATH 1992—1996 0–0–2 1994 Paris bronze: 1500 m; 1996 Stockholm bronze: 1500 m
Markus Ryffel SUI ATH 1976—1984 2–1–1 1977 San Sebastián bronze: 3000 m; 1978 Milano gold: 3000 m; 1979 Wien gold: 3000 m; 1984 Göteborg silver: 3000 m
Piotr Rysiukiewicz POL ATH 1996—2004 1–0–0 2002 Wien gold: 4×400 m relay
Lisa Ryzih GER ATH 2012—2016 0–1–0 2017 Beograd silver: pole vault
Ashraf Saber ITA ATH 1996 0–1–1 1996 Stockholm bronze: 400 m; 1998 Valencia silver: 400 m
Donato Sabia ITA ATH 1984—1988 1–0–0 1984 Göteborg gold: 800 m
Carla Sacramento POR ATH 1992—2004 1–1–1 1994 Paris bronze: 800 m; 1996 Stockholm gold: 1500 m; 2002 Wien silver: 3000 m
Verena Sailer GER ATH 2008—2012 0–0–2 2009 Torino bronze: 60 m; 2015 Praha bronze: 60 m
Lucien Sainte-Rose FRA ATH 1972—1976 1–0–0 1973 Rotterdam gold: 4×360 m relay
Oleg Sakirkin KAZ ATH 2000 1–1–0 1988 Budapest gold: triple jump (competed for the Soviet Union); 1990 Glasgow silver: triple jump (competed for the Soviet Union)
Carlos Sala ESP ATH 1980—1996 0–0–1 1988 Budapest bronze: 60 m hurdles
Olha Saladukha UKR ATH 2008—2016 1–0–1 2013 Göteborg gold: triple jump; 2019 Glasgow bronze: triple jump
Ileana Salvador ITA ATH 1992 0–3–0 1989 Den Haag silver: 3000 m walk; 1990 Glasgow silver: 3000 m walk; 1992 Genova silver: 3000 m walk
Edgard Salvé BEL ATH 1968—1972 1–0–0 1969 Beograd gold: 1500 m
Tetiana Samolenko-Dorovskykh URS
EUN
ATH 1988—1992 0–1–0 1992 Genova silver: 3000 m (competed as Tetiana Dorovskykh for the Unified Team)
José Luis Sánchez ESP ATH 1968—1976 0–0–1 1968 Madrid bronze: 1820 m (182-364-546-728) medley relay
Nicola Sanders GBR ATH 2008 1–0–1 2007 Birmingham gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Viktor Saneyev URS ATH 1968—1983 6–1–0 1968 Madrid silver: triple jump; 1970 Wien gold: triple jump; 1971 Sofia gold: triple jump; 1972 Grenoble gold: triple jump; 1975 Katowice gold: triple jump; 1976 München gold: triple jump; 1977 San Sebastián gold: triple jump
Daniel Sangouma FRA ATH 1988—1992 1–1–0 1992 Genova silver: 200 m; 1994 Paris gold: 200 m
Kęstutis Šapka URS ATH 1972 1–1–0 1972 Grenoble silver: high jump; 1974 Göteborg gold: high jump
Zlatan Saračević BIH ATH 1992 1–0–1 1980 Sindelfingen gold: shot put (competed for Yugoslavia); 1981 Grenoble bronze: shot put (competed for Yugoslavia)
Mirosława Sarna POL ATH 1968 0–0–2 1970 Wien bronze: long jump; 1973 Rotterdam bronze: long jump
Ulrike Sarvari FRG ATH 1988 2–0–0 1990 Glasgow gold: 60 m and 200 m
Michael Sauer FRG ATH 1968 0–1–0 1966 Dortmund silver: triple jump
Borys Savchuk URS ATH 1964 3–3–1 1967 Praha gold: 4×300 m relay, silver: 1500 m (150-300-450-600) medley relay; 1968 Madrid gold: 1820 m (182-364-546-728) medley relay, bronze: 4×364 m relay; 1970 Wien gold: 4×400 m relay; 1971 Sofia silver: 400 m and 4×400 m relay
Milovan Savić YUG ATH 1976—1980 0–0–1 1976 München bronze: 800 m
Vitaly Savin KAZ
URS
EUN
ATH 1988—1996 0–1–0 1992 Genova silver: 60 m (competed for the Unified Team)
Mariya Savinova RUS ATH 2012 1–0–0 2009 Torino gold: 800 m
Mykola Savolainen UKR ATH 2004—2008 0–1–0 2005 Madrid silver: triple jump
Denisa Ščerbová-Rosolová CZE ATH 2004—2016 1–0–2 2007 Birmingham bronze: long jump (competed as Denisa Ščerbová); 2011 Paris gold: 400 m (competed as Denisa Rosolová); 2013 Göteborg bronze: 4×400 m relay (competed as Denisa Rosolová)
Johanna Schaller-Klier GDR ATH 1976—1980 1–0–0 1978 Milano gold: 60 m hurdles (competed as Johanna Klier)
Inge Schell FRG ATH 1968 0–0–2 1966 Dortmund bronze: 60 m hurdles; 1967 Praha bronze: 50 m hurdles
Mathias Schersing GDR ATH 1988 0–0–1 1986 Madrid bronze: 400 m
Wolfgang Schillkowski GER ATH 1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: high jump
Dafne Schippers NED ATH 2012—2016 1–1–0 2015 Praha gold: 60 m; 2019 Glasgow silver: 60 m
Elfgard Schittenhelm FRG ATH 1972 1–3–0 1970 Wien silver: 4×200 m relay and 2000 m (200-400-600-800) medley relay; 1971 Sofia silver: 4×200 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×180 m relay
Josef Schmid FRG ATH 1972 1–1–0 1973 Rotterdam gold: 4×720 m relay; 1976 München silver: 800 m
Rita Schmidt-Kirst GDR ATH 1968—1976 3–0–2 1968 Madrid gold: high jump (competed as Rita Schmidt); 1969 Beograd gold: high jump (competed as Rita Schmidt); 1970 Wien bronze: high jump (competed as Rita Schmidt); 1972 Grenoble gold: high jump (competed as Rita Schmidt); 1974 Göteborg bronze: high jump (competed as Rita Kirst)
Thomas Schneider GER ATH 2012 0–1–0 2011 Paris silver: 400 m
Ilona Schoknecht-Slupianek GDR ATH 1976—1980 2–1–1 1976 München bronze: shot put (competed as Ilona Schoknecht); 1977 San Sebastián silver: shot put (competed as Ilona Slupianek); 1979 Wien gold: shot put (competed as Ilona Slupianek); 1981 Grenoble gold: shot put (competed as Ilona Slupianek)
Thomas Schönlebe GDR
GER
ATH 1988—1996 1–0–0 1986 Madrid gold: 400 m (competed for East Germany)
Ingo Schultz GER ATH 2004 0–1–0 2000 Gent silver: 4×400 m relay
Manfred Schumann FRG ATH/BOB 1972—1976 0–1–0 1972 Grenoble silver: 50 m hurdles
Nils Schumann GER ATH 2000 1–1–0 1998 Valencia gold: 800 m; 2000 Gent silver: 800 m
Christina Schwanitz GER ATH 2008—2016 1–2–0 2011 Paris silver: shot put; 2013 Göteborg gold: shot put; 2019 Glasgow silver: shot put
Florian Schwarthoff GER
FRG
ATH 1988—2000 0–0–1 1990 Glasgow bronze: 60 m hurdles (competed for West Germany)
Roland Schwarzl AUT ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: heptathlon
Tomasz Ścigaczewski POL ATH 2000 0–1–1 1998 Valencia silver: 60 m hurdles; 2000 Gent bronze: 60 m hurdles
Sue Scott-Reeve GBR ATH 1968—1980 0–1–1 1969 Beograd silver: long jump (competed as Sue Scott); 1978 Milano bronze: long jump (competed as Sue Reeve)
Salim Sdiri FRA ATH 2004—2012 0–0–1 2007 Birmingham bronze: long jump
Roman Šebrle CZE ATH 2000—2012 3–1–2 2000 Gent silver: heptathlon; 2002 Wien gold: heptathlon; 2005 Madrid gold: heptathlon; 2007 Birmingham gold: heptathlon; 2009 Torino bronze: heptathlon; 2011 Paris bronze: heptathlon
Gregory Sedoc NED ATH 2004—2012 1–1–0 2007 Birmingham gold: 60 m hurdles; 2009 Torino silver: 60 m hurdles
Konstantin Semyonov ISR ATH 1996 0–0–1 1992 Genova bronze: pole vault (competed for the Unified Team)
Serhiy Seniukov URS ATH 1976 1–0–0 1976 München gold: high jump
Perri Shakes-Drayton GBR ATH 2012 2–0–0 2013 Göteborg gold: 400 m and 4×400 m relay
Rashid Sharafetdinov URS ATH 1968—1972 0–1–0 1967 Praha silver: 3000 m
Tatyana Shchelkanova URS ATH 1964 1–0–0 1966 Dortmund gold: long jump
Mikhail Shchennikov RUS
URS
EUN
ATH 1988—1996 3–0–0 1989 Den Haag gold: 5000 m walk (competed for the Soviet Union); 1990 Glasgow gold: 5000 m walk (competed for the Soviet Union); 1994 Paris gold: 5000 m walk (competed for Russia)
Valentyn Shevchenko URS ATH 1976 0–0–1 1972 Grenoble bronze: triple jump
Karen Shinkins IRL ATH 2000 0–0–1 2002 Wien bronze: 400 m
Ilya Shkurenyov RUS ATH 2012 1–0–1 2015 Praha gold: heptathlon; 2019 Glasgow bronze: heptathlon
Vitaly Shkurlatov RUS ATH 2004 0–0–1 2000 Gent bronze: long jump
Andrey Shlyapnikov URS ATH 1980 0–0–1 1981 Grenoble bronze: 50 m
Marina Shmonina EUN ATH 1992 1–1–0 1989 Den Haag silver: 400 m (competed for the Soviet Union); 1990 Glasgow gold: 400 m (competed for the Soviet Union)
Nikolina Shtereva BUL ATH 1976—1980 2–0–1 1976 München gold: 800 m; 1979 Wien gold: 800 m; 1981 Grenoble bronze: 800 m
Sergey Shubenkov RUS ATH 2012 1–0–0 2013 Göteborg gold: 60 m hurdles
Aleksandr Shustov RUS ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: high jump
Odiah Sidibé FRA ATH 1992—1996 0–1–1 1996 Stockholm silver: 60 m; 1998 Valencia bronze: 60 m
Maksim Sidorov RUS ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: shot put
Marina Sidorova URS ATH 1972 2–0–0 1971 Sofia gold: 4×200 m relay (competed as Marina Nikiforova); 1978 Milano gold: 400 m
Annarita Sidoti ITA ATH 1992—2000 1–0–1 1990 Glasgow bronze: 3000 m walk; 1994 Paris gold: 3000 m walk
Frank Siebeck GDR ATH 1972—1976 1–2–1 1970 Wien silver: 60 m hurdles; 1973 Rotterdam gold: 60 m hurdles; 1974 Göteborg bronze: 60 m hurdles; 1975 Katowice silver: 60 m hurdles
Gloria Siebert GDR ATH 1988 0–1–0 1987 Liévin silver: 60 m hurdles (competed as Gloria Uibel)
Siegrun Siegl GDR ATH 1976—1980 1–0–0 1979 Wien gold: long jump
Olga Šikovec YUG ATH 1960 0–1–0 1966 Dortmund silver: 4×160 m relay
Ileana Silai ROU ATH 1968—1980 1–2–0 1971 Sofia silver: 800 m; 1972 Grenoble silver: 800 m; 1978 Milano gold: 1500 m
Rui Silva POR ATH 2000—2004 3–1–0 1998 Valencia gold: 1500 m; 2000 Gent silver: 3000 m; 2002 Wien gold: 1500 m; 2009 Torino gold: 1500 m
Sara Simeoni ITA ATH 1972—1984 4–0–0 1977 San Sebastián gold: high jump; 1978 Milano gold: high jump; 1980 Sindelfingen gold: high jump; 1981 Grenoble gold: high jump
Yelena Sinchukova RUS ATH 1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: long jump
Eelco Sintnicolaas NED ATH 2012—2016 1–0–1 2013 Göteborg gold: heptathlon; 2015 Praha bronze: heptathlon
Patrik Sjöberg SWE ATH 1984—1992 4–0–0 1985 Peiraias gold: high jump; 1987 Liévin gold: high jump; 1988 Budapest gold: high jump; 1992 Genova gold: high jump
Erwin Skamrahl FRG ATH 1984 1–0–0 1982 Milano gold: 200 m
Jiří Skobla TCH ATH 1952—1960 0–0–1 1966 Dortmund bronze: shot put
Ann-Louise Skoglund SWE ATH 1980—1984 0–0–1 1986 Madrid bronze: 400 m
Elżbieta Skowrońska-Katolik POL ATH 1972—1980 1–1–2 1969 Beograd silver: 1950 m (195-390-585-780) medley relay (competed as Elżbieta Skowrońska); 1973 Rotterdam bronze: 800 m (competed as Elżbieta Skowrońska); 1974 Göteborg gold: 800 m (competed as Elżbieta Katolik); 1977 San Sebastián bronze: 800 m (competed as Elżbieta Katolik)
Lucie Škrobákova-Martincová CZE ATH 2004—2012 0–1–0 2009 Torino silver: 60 m hurdles (competed as Lucie Škrobáková)
Austra Skujytė LTU ATH 2000—2012 0–1–0 2011 Paris silver: pentathlon
Valeriy Skvortsov URS ATH 1964—1968 2–0–0 1966 Dortmund gold: high jump; 1968 Madrid gold: high jump
Tadeusz Ślusarski POL ATH 1972—1980 2–0–0 1974 Göteborg gold: pole vault; 1978 Milano gold: pole vault
Wendy Sly GBR ATH 1984—1988 0–0–1 1988 Budapest bronze: 3000 m
Izmir Smajlaj ALB ATH 2016 1–0–0 2017 Beograd gold: long jump
Ray Smedley GBR ATH 1972 0–0–1 1976 München bronze: 3000 m
Sergey Smirnov URS ATH 1988 0–1–1 1986 Madrid silver: shot put; 1987 Liévin bronze: shot put
Rutger Smith NED ATH 2004—2012 0–1–0 2005 Madrid silver: shot put
Liubov Smolka URS ATH 1980 0–0–1 1981 Grenoble bronze: 1500 m
Yelena Sokolova RUS ATH 2012 0–1–0 2009 Torino silver: long jump
Vasily Sokov RUS
EUN
ATH 1992—1996 0–0–2 1992 Genova bronze: triple jump (competed for the Unified Team); 1994 Paris bronze: triple jump (competed for Russia)
Anatoly Solomin URS ATH 1980 1–0–0 1983 Budapest gold: 5000 m walk
Ralf Sonn GER ATH 1992 0–0–1 1992 Genova bronze: high jump
Kelly Sotherton GBR ATH 2004—2008 0–3–0 2005 Madrid silver: pentathlon; 2007 Birmingham silver: pentathlon; 2011 Paris silver: 4×400 m relay
Yuliya Sotnikova RUS ATH 2000 1–0–0 2000 Gent gold: 4×400 m relay
Myriam Soumaré FRA ATH 2008—2012 0–1–0 2013 Göteborg silver: 60 m
Ivana Španović SRB ATH 2008—2016 3–0–0 2015 Praha gold: long jump; 2017 Beograd gold: long jump; 2019 Glasgow gold: long jump
Igor Spasovkhodsky RUS ATH 2000—2008 1–0–1 2005 Madrid gold: triple jump; 2009 Torino bronze: triple jump
Silke Spiegelburg GER ATH 2004—2012 0–2–0 2009 Torino silver: pole vault; 2011 Paris silver: pole vault
Lea Sprunger SUI ATH 2012—2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: 400 m
Patrizia Spuri ITA ATH 1996 0–1–1 2000 Gent silver: 4×400 m relay; 2002 Wien bronze: 4×400 m relay
Reijo Ståhlberg FIN ATH 1976—1980 3–0–0 1978 Milano gold: shot put; 1979 Wien gold: shot put; 1981 Grenoble gold: shot put
Andrzej Stalmach POL ATH 1964—1968 0–0–1 1967 Praha bronze: long jump
Sandra Stals BEL ATH 2000 0–0–1 2000 Gent bronze: 800 m
Rositsa Stamenova BUL ATH 1980 0–0–2 1983 Budapest bronze: 400 m; 1984 Göteborg bronze: 400 m
Tomáš Staněk CZE ATH 2016 0–1–1 2017 Beograd silver: shot put; 2019 Glasgow bronze: shot put
Marcin Starzak POL ATH 2008 0–0–1 2009 Torino bronze: long jump
Renate Stecher GDR ATH 1972—1976 4–0–1 1967 Praha bronze: 4×150 m relay (competed as Renate Meißner); 1970 Wien gold: 60 m (competed as Renate Meißner); 1971 Sofia gold: 60 m; 1972 Grenoble gold: 50 m; 1974 Göteborg gold: 60 m
Ekaterini Stefanidi GRE ATH 2012—2016 1–1–0 2015 Praha silver: pole vault; 2017 Beograd gold: pole vault
Nenad Stekić YUG ATH 1976—1984 0–1–0 1980 Sindelfingen silver: long jump
Patrick Stevens BEL ATH 1988—1996 0–1–0 2000 Gent silver: 200 m
Ian Stewart GBR ATH 1972—1976 2–0–0 1969 Beograd gold: 3000 m; 1975 Katowice gold: 3000 m
Mary Stewart GBR ATH 1976 1–0–0 1977 San Sebastián gold: 1500 m
Rosemary Stirling GBR ATH 1972 0–0–2 1969 Beograd bronze: 400 m; 1971 Sofia bronze: 800 m
Valcho Stoev BUL ATH 1980 1–0–0 1975 Katowice gold: shot put
Michael Stolle GER ATH 1996—2000 0–1–0 1998 Valencia silver: pole vault
Karsten Stolz FRG ATH 1984 0–2–0 1988 Budapest silver: shot put; 1989 Den Haag silver: shot put
Alena Stolzová TCH ATH 1960 0–0–1 1966 Dortmund bronze: 4×160 m relay (competed as Alena Hiltscherová)
David Storl GER ATH 2012—2016 1–2–1 2011 Paris silver: shot put; 2015 Praha gold: shot put; 2017 Beograd bronze: shot put; 2019 Glasgow silver: shot put
Stephanie Storp GER ATH 1992—1996 1–0–0 1989 Den Haag gold: shot put (competed for West Germany)
Staffan Strand SWE ATH 2000—2004 1–0–0 2002 Wien gold: high jump
David Strang GBR ATH 1996 1–0–0 1994 Paris gold: 1500 m
Jürgen Straub GDR ATH 1980 1–0–1 1977 San Sebastián gold: 1500 m; 1978 Milano bronze: 1500 m
Svetlana Styrkina URS ATH 1976 0–0–1 1970 Wien bronze: 2000 m (200-400-600-800) medley relay (competed as Svetlana Moshchenok)
Ari Suhonen FIN ATH 1988 1–0–1 1987 Liévin bronze: 800 m; 1988 Budapest gold: 1500 m
Teresa Sukniewicz POL ATH 1968 0–1–2 1970 Wien bronze: 60 m hurdles; 1971 Sofia bronze: 60 m hurdles; 1972 Grenoble silver: 50 m hurdles
Mariana Suman ROU ATH 1976 0–0–1 1978 Milano bronze: 800 m
Mattias Sunneborn SWE ATH 1996—2000 1–0–0 1996 Stockholm gold: long jump
Eva Šuranová TCH ATH 1972—1976 0–1–1 1966 Dortmund bronze: 4×160 m relay (competed as Eva Kucmanová); 1967 Praha silver: 4×150 m relay (competed as Eva Kucmanová)
Luciano Sušanj YUG ATH 1972—1976 2–0–0 1973 Rotterdam gold: 400 m; 1974 Göteborg gold: 800 m
Christina Sussiek FRG ATH 1984 0–0–1 1983 Budapest bronze: 200 m
Melker Svärd Jacobsson (DNS) SWE ATH 2010—2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: pole vault
Konstantin Svechkar (DNS) RUS ATH 2008 0–1–0 2013 Göteborg silver: 4×400 m relay
Petr Svoboda CZE ATH 2008—2016 1–0–2 2009 Torino bronze: 60 m hurdles; 2011 Paris gold: 60 m hurdles; 2017 Beograd bronze: 60 m hurdles
Justyna Święty POL ATH 2012—2016 2–0–2 2015 Praha bronze: 4×400 m relay; 2017 Beograd gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay
Bastian Swillims GER ATH 2004—2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 400 m
Ewa Swoboda POL ATH 2014—2016 1–0–1 2017 Beograd bronze: 60 m; 2019 Glasgow gold: 60 m
Maria Sykora AUT ATH/HAN 1972—1984 1–0–3 1970 Wien gold: 800 m, bronze: 4×200 m relay; 1971 Sofia bronze: 400 m; 1972 Grenoble bronze: 4×180 m relay
Dezső Szabó HUN ATH 1988—1996 0–1–0 1998 Valencia silver: heptathlon
Gabriela Szabo ROU ATH 1996—2000 2–0–0 1998 Valencia gold: 3000 m; 2000 Gent gold: 3000 m
Zsuzsa Szabó HUN ATH 1964 1–0–0 1966 Dortmund gold: 800 m
Ildikó Szabó-Erdélyi HUN ATH 1976 0–2–0 1977 San Sebastián silver: long jump (competed as Ildikó Erdélyi); 1978 Milano silver: long jump (competed as Ildikó Erdélyi)
László Szalma HUN ATH 1980—1992 2–3–1 1977 San Sebastián bronze: long jump; 1978 Milano gold: long jump; 1983 Budapest gold: long jump; 1985 Peiraias silver: long jump; 1986 Madrid silver: long jump; 1988 Budapest silver: long jump
Henryk Szordykowski POL ATH 1968—1972 5–1–0 1969 Beograd gold: 1950 m (195-390-585-780) medley relay, silver: 800 m; 1970 Wien gold: 1500 m; 1971 Sofia gold: 1500 m; 1973 Rotterdam gold: 1500 m; 1974 Göteborg gold: 1500 m
Bob Tahri FRA ATH 2000—2008 0–2–0 2007 Birmingham silver: 3000 m; 2009 Torino silver: 3000 m
Alina Talay BLR ATH 2012—2016 2–1–0 2013 Göteborg gold: 60 m hurdles; 2015 Praha gold: 60 m hurdles; 2017 Beograd silver: 60 m hurdles
Tatyana Talysheva URS ATH 1964—1968 1–0–0 1967 Praha gold: 4×150 m relay
Gianmarco Tamberi ITA ATH 2012 1–0–0 2019 Glasgow gold: high jump
Atanas Tarev BUL ATH 1980—1988 1–0–2 1985 Peiraias bronze: pole vault; 1986 Madrid gold: pole vault; 1988 Budapest bronze: pole vault
Ionela Târlea-Manolache ROU ATH 1996—2008 0–1–0 1998 Valencia silver: 400 m (competed as Ionela Târlea)
Jüri Tarmak URS ATH 1972 0–1–1 1971 Sofia silver: high jump; 1972 Grenoble bronze: high jump
Bogdan Țărus ROU ATH 1996—2004 0–3–0 1996 Stockholm silver: long jump; 2000 Gent silver: long jump; 2005 Madrid silver: long jump
Sylviane Telliez FRA ATH 1968—1976 3–3–2 1968 Madrid gold: 50 m; 1969 Beograd gold: 4×195 m relay, silver: 50 m; 1970 Wien gold: 2000 m (200-400-600-800) medley relay, silver: 60 m; 1971 Sofia silver: 60 m; 1972 Grenoble bronze: 50 m; 1973 Rotterdam bronze: 60 m
Miltiadis Tentoglou GRE ATH 2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: long jump
Igor Ter-Ovanesyan URS ATH 1956—1972 2–1–0 1966 Dortmund gold: long jump; 1968 Madrid gold: long jump; 1971 Sofia silver: long jump
Tomás de Teresa ESP ATH 1988—1992 0–1–0 1990 Glasgow silver: 800 m
Josephine Terlecki GER ATH 2012 0–0–1 2011 Paris bronze: shot put
Indira Terrero CUB ATH 2008 0–1–0 2015 Praha silver: 400 m (competed for Spain)
Alex Terzian GRE ATH 1996 0–1–0 1994 Paris silver: 60 m
Štěpán Tesařík CZE ATH 2004 1–0–0 2000 Gent gold: 4×400 m relay
Aikaterini Thanou GRE ATH 1996—2000 2–0–0 1996 Stockholm gold: 60 m; 2000 Gent gold: 60 m
Georgios Theodoridis GRE ATH 2000—2004 0–1–0 2000 Gent silver: 60 m
Nafi Thiam BEL ATH 2016 1–1–0 2015 Praha silver: pentathlon; 2017 Beograd gold: pentathlon
Pascal Thiébaut FRA ATH 1984—1992 0–0–1 1987 Liévin bronze: 3000 m
Paul Thijs BEL ATH 1972—1976 0–1–0 1974 Göteborg silver: 3000 m
Linus Thörnblad SWE ATH 2004—2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: high jump
Carlo Thränhardt FRG ATH 1984—1988 1–4–0 1981 Grenoble silver: pole vault; 1983 Budapest gold: high jump; 1984 Göteborg silver: high jump; 1986 Madrid silver: high jump; 1987 Liévin silver: high jump
Stefano Tilli ITA ATH 1984—2000 2–0–0 1983 Budapest gold: 60 m; 1985 Peiraias gold: 200 m
Ulf Timmermann GDR
GER
ATH 1988—1992 2–2–0 1985 Peiraias silver: shot put (competed for East Germany); 1987 Liévin gold: shot put (competed for East Germany); 1989 Den Haag gold: shot put (competed for East Germany); 1990 Glasgow silver: shot put (competed for East Germany)
Ellen Tittel-Wellmann FRG ATH 1972—1976 1–0–1 1973 Rotterdam gold: 1500 m (competed as Ellen Tittel); 1975 Katowice bronze: 1500 m (competed as Ellen Wellmann)
Rob Tobin GBR ATH 2008 1–0–1 2007 Birmingham gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Horia Toboc ROU ATH 1980 0–0–1 1979 Wien bronze: 400 m
Georgi Todorov BUL ATH 1988 0–0–1 1988 Budapest bronze: shot put
Lilyana Todorova BUL ATH 1976 0–2–0 1974 Göteborg silver: 4×392 m relay (competed as Lilyana Tomova); 1976 München silver: 800 m (competed as Lilyana Tomova)
Rudolf Tomášek TCH ATH 1960—1964 0–1–0 1966 Dortmund silver: pole vault
Dragutin Topić IOA
SRB
SCG
ATH 1992—2012 1–0–2 1992 Genova bronze: high jump (competed for Yugoslavia); 1996 Stockholm gold: high jump (competed for FR Yugoslavia); 2000 Gent bronze: high jump (competed for FR Yugoslavia)
Martin Toporek AUT ATH 1980—1984 0–0–1 1982 Milano bronze: 5000 m walk
Michel Tornéus SWE ATH 2012—2016 1–2–0 2013 Göteborg silver: long jump; 2015 Praha gold: long jump; 2017 Beograd silver: long jump
Pablo Torrijos ESP ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: triple jump
Philippe Tourret FRA ATH 1988—1992 0–0–1 1989 Den Haag bronze: 60 m hurdles
Roberto Tozzi ITA ATH 1980—1984 0–1–0 1984 Göteborg silver: 400 m
Colomán Trabado ESP ATH 1980—1988 1–1–1 1982 Milano bronze: 800 m; 1983 Budapest gold: 800 m; 1986 Madrid silver: 800 m
François Tracanelli FRA ATH 1972—1976 1–0–0 1970 Wien gold: pole vault
Mary Tracey-Purcell IRL ATH 1972—1976 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: 1500 m (competed as Mary Purcell)
Milan Trajkovic CYP ATH 2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: 60 m hurdles
Igor Trandenkov RUS
EUN
ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Paris bronze: pole vault (competed for Russia)
Pavel Trenikhin RUS ATH 2012 0–1–1 2013 Göteborg silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Sabine Tröger AUT ATH 1992 0–0–2 1989 Den Haag bronze: 200 m; 1992 Genova bronze: 200 m
Alessia Trost ITA ATH 2010—2016 0–1–0 2015 Praha silver: high jump
Josef Trousil TCH ATH 1956—1964 0–1–1 1966 Dortmund silver: 4×320 m relay; 1967 Praha bronze: 4×300 m relay
Janusz Trzepizur POL ATH 1980 0–1–0 1982 Milano silver: pole vault
Werner Trzmiel GER
FRG
ATH 1964—1968 0–1–0 1969 Beograd silver: 50 m hurdles (competed for West Germany)
Louis Tsatoumas GRE ATH 2004—2012 0–1–0 2007 Birmingham silver: long jump
Nataliya Tsyganova RUS ATH 2000 0–1–1 2000 Gent silver: 800 m; 2005 Madrid bronze: 800 m
Lyubov Tsyoma RUS ATH 1996 0–0–1 1987 Liévin bronze: 800 m (competed as Lyubov Kiryukhina for the Soviet Union)
Bogdan Tudor ROU ATH 1992—1996 0–0–1 1994 Paris bronze: long jump
Lieja Tunks-Koeman NED ATH 2000—2004 0–0–1 2002 Wien bronze: shot put (competed as Lieja Koeman)
Vitaliy Tyshchenko URS ATH 1980 0–0–1 1985 Peiraias bronze: 3000 m
Lorraine Ugen GBR ATH 2016 0–1–0 2017 Beograd silver: long jump
Ivan Ukhov RUS ATH 2012 2–0–0 2009 Torino gold: high jump; 2011 Paris gold: high jump
Antonio Ullo ITA ATH 1984 0–1–1 1984 Göteborg silver: 60 m; 1987 Liévin bronze: 60 m
Hildegard Ullrich GDR ATH 1980 1–0–0 1981 Grenoble gold: 800 m
Tobias Unger GER ATH 2004—2012 1–0–0 2005 Madrid gold: 200 m
Dirk Urban GER ATH 1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: shot put
Sándor Urbanik HUN ATH 1988—2000 0–0–1 1988 Budapest bronze: 5000 m walk
Marcin Urbaś POL ATH 2000—2004 1–0–1 2002 Wien gold: 200 m; 2005 Madrid bronze: 200 m
Ilona Usovich BLR ATH 2004—2012 1–1–0 2007 Birmingham gold: 4×400 m relay, silver: 400 m
Svetlana Usovich BLR ATH 2004—2012 2–1–0 2002 Wien gold: 4×400 m relay; 2005 Madrid silver: 400 m; 2007 Birmingham gold: 4×400 m relay
Jaak Uudmäe URS ATH 1980 0–2–1 1977 San Sebastián silver: triple jump; 1979 Wien bronze: triple jump; 1980 Sindelfingen silver: triple jump
Els Vader NED ATH 1980—1988 0–0–1 1985 Peiraias bronze: 200 m
Petra Văideanu ROU ATH 1992 0–1–0 1992 Genova silver: pentathlon
Jaroslava Valentová TCH ATH 1968 0–0–1 1967 Praha bronze: high jump (competed as Jaroslava Králová)
Remigijus Valiulis URS ATH 1980 0–0–1 1980 Sindelfingen bronze: 400 m
Ivo Van Damme BEL ATH 1976 1–1–0 1975 Katowice silver: 800 m; 1976 München gold: 800 m
Anne-Marie Van Nuffel BEL ATH 1976—1980 0–1–0 1980 Sindelfingen silver: 800 m
Judit Varga HUN ATH 2004 0–0–1 1998 Valencia bronze: 800 m
Vilmos Varjú HUN ATH 1960—1972 1–0–0 1966 Dortmund gold: shot put
Olga Vasdeki GRE ATH 1996—2004 0–0–1 1996 Stockholm bronze: triple jump
Spyros Vasdekis GRE ATH 1992—1996 0–0–1 1996 Stockholm bronze: long jump
Mikhail Vdovin RUS ATH 1996 0–1–0 1994 Paris silver: 400 m
Aneliya Vechernikova-Nuneva BUL ATH 1988—1992 0–3–0 1984 Göteborg silver: 60 m (competed as Aneliya Vechernikova); 1987 Liévin silver: 60 m (competed as Aneliya Vechernikova); 1992 Genova silver: 60 m (competed as Aneliya Nuneva)
Roger Vélasquez FRA ATH 1972—1976 0–1–0 1974 Göteborg silver: 4×392 m relay
Dana Velďáková SVK ATH 2008—2016 0–0–2 2009 Torino bronze: triple jump; 2011 Paris bronze: triple jump
Venelina Veneva-Mateeva BUL ATH 1996—2012 0–0–1 2005 Madrid bronze: high jump
Ivanka Venkova BUL ATH 1972 0–0–1 1971 Sofia bronze: 4×200 m relay
Bob Verbeeck BEL ATH 1984 1–0–0 1985 Peiraias gold: 3000 m
Ingrīda Verbele URS ATH 1968 1–0–0 1975 Katowice gold: 4×320 m relay (competed as Ingrida Barkane)
Virzhiniya Veselinova BUL ATH 1980 1–0–0 1982 Milano gold: shot put
Tatyana Veshkurova RUS ATH 2008 0–1–0 2013 Göteborg silver: 4×400 m relay
Tonino Viali ITA ATH 1988 0–0–1 1992 Genova bronze: 800 m
Jimmy Vicaut FRA ATH 2012—2016 1–0–0 2013 Göteborg gold: 60 m
Thierry Vigneron FRA ATH 1980—1988 3–0–1 1981 Grenoble gold: high jump; 1984 Göteborg gold: pole vault; 1987 Liévin gold: pole vault; 1990 Glasgow bronze: pole vault
Raimo Vilén FIN ATH 1972 0–0–1 1973 Rotterdam bronze: 60 m
Viorica Viscopoleanu ROU ATH 1964—1972 1–0–3 1967 Praha bronze: long jump; 1968 Madrid bronze: long jump; 1970 Wien gold: long jump; 1971 Sofia bronze: long jump
Nadine Visser NED ATH 2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: 60 m hurdles
Felipe Vivancos ESP ATH 2004 0–1–0 2005 Madrid silver: 60 m hurdles
Jaromír Vlk TCH ATH 1972—1980 0–1–1 1973 Rotterdam bronze: shot put; 1980 Sindelfingen silver: shot put
Angela Voigt GDR ATH 1976 0–1–0 1974 Göteborg silver: long jump (competed as Angela Schmalfeld)
Konstantin Volkov URS ATH 1980 1–2–0 1979 Wien silver: pole vault; 1980 Sindelfingen gold: high jump; 1982 Milano silver: high jump
Leonid Voloshin URS
EUN
ATH 1988—1992 2–0–0 1992 Genova gold: triple jump (competed for the Unified Team); 1994 Paris gold: triple jump (competed for Russia)
Tatyana Vorokhobko URS ATH 1976 1–0–0 1971 Sofia gold: 4×200 m relay (competed as Tatyana Kondrashova)
Vyacheslav Voronin RUS ATH 2000—2008 1–1–0 1998 Valencia silver: high jump; 2000 Gent gold: high jump
Christina Vukicevic NOR ATH 2008 0–0–1 2011 Paris bronze: 60 m hurdles
Christine Wachtel GDR
GER
ATH 1988—1992 1–0–0 1987 Liévin gold: 800 m (competed for East Germany)
Nigel Walker GBR ATH 1984 0–0–1 1987 Liévin bronze: 60 m hurdles
Karin Wallgren-Lundgren SWE ATH 1968—1972 1–1–0 1967 Praha gold: 400 m, silver: 50 m (competed as Karin Wallgren)
Gareth Warburton GBR ATH 2012 0–1–0 2005 Madrid silver: 4×400 m relay
Karsten Warholm NOR ATH 2016 1–0–0 2019 Glasgow gold: 400 m
Julien Watrin BEL ATH 2016 2–1–0 2015 Praha gold: 4×400 m relay; 2017 Beograd silver: 4×400 m relay; 2019 Glasgow gold: 4×400 m relay
Sara Wedlund SWE ATH 1996 0–1–0 1996 Stockholm silver: 3000 m
Ronald Weigel GDR
GER
ATH 1988—1996 0–2–0 1987 Liévin silver: 5000 m walk (competed for East Germany); 1994 Paris silver: 5000 m walk (competed for Germany)
Anita Weiß GDR ATH 1976 1–1–0 1975 Katowice gold: 800 m (competed as Anita Barkusky); 1979 Wien silver: 800 m
Silvia Weissteiner ITA ATH 2008—2012 0–0–1 2007 Birmingham bronze: 3000 m
Paul-Heinz Wellmann FRG ATH 1972—1976 3–1–1 1971 Sofia bronze: 4×800 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×720 m relay; 1973 Rotterdam gold: 4×720 m relay; 1976 München gold: 1500 m; 1977 San Sebastián silver: 1500 m
Martin Weppler FRG ATH 1984 0–1–0 1981 Grenoble silver: 400 m
Jan Werner POL ATH 1968—1976 4–2–0 1968 Madrid gold: 4×364 m relay; 1969 Beograd gold: 4×390 m relay, silver: 400 m; 1970 Wien silver: 4×400 m relay; 1971 Sofia gold: 4×400 m relay; 1972 Grenoble gold: 4×360 m relay
Thomas Wessinghage FRG ATH 1972—1976 6–5–1 1972 Grenoble gold: 4×720 m relay; 1973 Rotterdam gold: 4×720 m relay; 1974 Göteborg silver: 1500 m; 1975 Katowice gold: 1500 m; 1976 München silver: 1500 m; 1978 Milano silver: 1500 m; 1979 Wien silver: 1500 m; 1980 Sindelfingen gold: 1500 m; 1981 Grenoble gold: 1500 m; 1983 Budapest gold: 1500 m; 1984 Göteborg bronze: 1500 m; 1985 Peiraias silver: 3000 m
Marcel van der Westen NED ATH 2008 0–1–0 2007 Birmingham silver: 60 m hurdles
John Whetton GBR ATH 1964—1968 3–0–0 1966 Dortmund gold: 1500 m; 1967 Praha gold: 1500 m; 1968 Madrid gold: 1500 m
Tony Whiteman GBR ATH 1996—2000 0–1–0 1996 Stockholm silver: 1500 m
Brian Whittle GBR ATH 1988 0–2–0 1988 Budapest silver: 400 m; 1989 Den Haag silver: 400 m
Barbara Wieck GDR ATH 1968 1–0–0 1969 Beograd gold: 800 m
Erik Wijmeersch BEL ATH 1996 1–0–0 1996 Stockholm gold: 200 m
Eva Wilms FRG ATH 1976 0–1–2 1977 San Sebastián bronze: shot put; 1978 Milano bronze: shot put; 1980 Sindelfingen silver: shot put
Nils Winter GER ATH 2004 0–1–0 2009 Torino silver: long jump
Peter Wirz SUI ATH 1984—1988 1–0–0 1984 Göteborg gold: 1500 m
Johan Wissman SWE ATH 2004—2008 1–0–0 2009 Torino gold: 400 m
Rosie Witschas-Ackermann GDR ATH 1972—1980 3–0–0 1974 Göteborg gold: high jump (competed as Rosemarie Witschas); 1975 Katowice gold: high jump (competed as Rosemarie Ackermann); 1976 München gold: high jump (competed as Rosemarie Ackermann)
Lisanne de Witte NED ATH 2016 0–0–1 2019 Glasgow bronze: 400 m
Sigrun Wodars-Grau GDR
GER
ATH 1988—1992 1–1–0 1986 Madrid gold: 800 m (competed as Sigrun Ludwigs for East Germany); 1987 Liévin silver: 800 m (competed as Sigrun Wodars for East Germany)
Leszek Wodzyński POL ATH 1972 1–0–0 1975 Katowice gold: 60 m hurdles
Mirosław Wodzyński POL ATH 1972 0–1–0 1974 Göteborg silver: 60 m hurdles
Paweł Wojciechowski POL ATH 2012—2016 1–0–1 2017 Beograd bronze: pole vault; 2019 Glasgow gold: pole vault
Marian Woronin POL ATH 1976—1980 5–0–1 1977 San Sebastián bronze: 60 m; 1979 Wien gold: 60 m; 1980 Sindelfingen gold: 60 m; 1981 Grenoble gold: 50 m; 1982 Milano gold: 60 m; 1987 Liévin gold: 60 m
Jacek Wszoła POL ATH 1976—1980 1–1–0 1977 San Sebastián gold: high jump; 1980 Sindelfingen silver: pole vault
Heidemarie Wycisk GDR ATH 1976 0–0–1 1977 San Sebastián bronze: long jump
Patrycja Wyciszkiewicz POL ATH 2012—2016 1–0–0 2017 Beograd gold: 4×400 m relay
Anna Włodarczyk POL ATH 1980 1–0–0 1980 Sindelfingen gold: long jump
Urszula Włodarczyk POL ATH 1992—2000 1–1–3 1992 Genova bronze: pentathlon; 1994 Paris bronze: pentathlon; 1996 Stockholm silver: pentathlon; 1998 Valencia gold: pentathlon; 2000 Gent bronze: pentathlon
Niki Xanthou GRE ATH 1996—2004 1–0–0 2002 Wien gold: long jump
Viktor Yastrebov UKR ATH 2004—2008 0–1–0 2009 Torino silver: triple jump
Matt Yates GBR ATH 1992 1–0–0 1992 Genova gold: 1500 m
Vesela Yatsinska BUL ATH 1976—1980 0–1–0 1977 San Sebastián silver: 1500 m
Grigory Yegorov KAZ
URS
ATH 1988—2004 1–1–0 1989 Den Haag gold: pole vault (competed for the Soviet Union); 1990 Glasgow silver: pole vault (competed for the Soviet Union)
Yelena Yelesina RUS ATH 2000 0–0–2 1992 Genova bronze: high jump (competed for the Unified Team); 1998 Valencia bronze: high jump
Inna Yevseieva URS
EUN
ATH 1988—1992 0–1–0 1992 Genova silver: 800 m (competed for the Unified Team)
Yevgeny Yevsyukov URS ATH 1980 0–1–0 1983 Budapest silver: 5000 m walk
Diana Yorgova BUL ATH 1964—1972 1–0–0 1973 Rotterdam gold: long jump
Denys Yurchenko UKR ATH 2000—2012 0–2–0 2005 Madrid silver: pole vault; 2007 Birmingham silver: pole vault
Yuliyana Yushchenko BLR ATH 2008 1–0–0 2007 Birmingham gold: 4×400 m relay
Yelena Zadorozhnaya RUS ATH 2004—2008 0–0–1 2002 Wien bronze: 3000 m
Ginka Zagorcheva BUL ATH 1988 0–1–1 1985 Peiraias silver: 60 m hurdles; 1987 Liévin bronze: 60 m hurdles
Spilios Zakharopoulos GRE ATH 1972—1976 0–1–0 1972 Grenoble silver: 1500 m
Karol Zalewski POL ATH 2016 0–1–0 2015 Praha silver: 4×400 m relay
Dragan Zdravković YUG ATH 1980—1984 1–0–0 1983 Budapest gold: 3000 m
János Zemen HUN ATH 1976 0–0–1 1977 San Sebastián bronze: 1500 m
Mirosław Żerkowski POL ATH 1980 0–0–1 1981 Grenoble bronze: 1500 m
Mikhail Zhelobovsky URS ATH 1968 1–0–1 1967 Praha bronze: 3×1000 m relay; 1968 Madrid gold: 3×1000 m relay
Anna Zimina URS ATH 1968 2–0–1 1968 Madrid gold: 1820 m (182-364-546-728) medley relay; 1969 Beograd gold: 1950 m (195-390-585-780) medley relay, bronze: 800 m
Elfi Zinn GDR ATH 1976 0–1–0 1973 Rotterdam silver: 800 m (competed as Elfi Rost)
Volodymyr Ziuskov UKR ATH 2004 0–0–1 2005 Madrid bronze: long jump
Svetla Zlateva BUL ATH 1972—1976 0–1–2 1971 Sofia bronze: 4×400 m relay; 1972 Grenoble bronze: 800 m; 1981 Grenoble silver: 800 m
Robert Změlík CZE
TCH
ATH 1992—1996 0–1–0 1992 Genova silver: heptathlon (competed for Czechoslovakia)
Aleksandr Zolotarev URS ATH 1968 0–0–1 1967 Praha bronze: triple jump
Yury Zorin URS ATH 1972 1–1–2 1969 Beograd silver: 4×390 m relay, bronze: 400 m; 1970 Wien gold: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Branko Zorko CRO
YUG
ATH 1988—2004 0–1–2 1990 Glasgow bronze: 3000 m (competed for Yugoslavia); 1992 Genova bronze: 1500 m (competed for Croatia); 1994 Paris silver: 1500 m (competed for Croatia)
András Zsinka HUN ATH 1972 0–1–0 1974 Göteborg silver: 800 m
Győrgyi Zsivóczky-Farkas HUN ATH 2008—2016 0–0–1 2017 Beograd bronze: pentathlon
Sabine Zwiener GER ATH 1992 1–1–0 1988 Budapest gold: 800 m (competed for West Germany); 1990 Glasgow silver: 800 m (competed for West Germany)
Olesya Zykina RUS ATH 2000—2004 1–1–1 2000 Gent gold: 4×400 m relay; 2007 Birmingham silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Vasif Əsadov AZE ATH 1996 0–0–1 1988 Budapest bronze: triple jump