Cuba at the 2012 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Juan Carlos Stevens =33

Athletics

200 metres, Men Roberto Skyers 4 h3 r1/3
Michael Herrera 6 h1 r1/3
800 metres, Men Andy González 9 h2 r2/3
110 metres Hurdles, Men Orlando Ortega 6
Dayron Robles AC r3/3
400 metres Hurdles, Men Omar Cisneros 3 h2 r2/3
Amaurys Valle 7 h3 r2/3
4 × 400 metres Relay, Men Cuba AC r2/2
Williams CollazoRaidel AceaNoel RuizOmar CisnerosOrestes Rodríguez
High Jump, Men Víctor Moya 19 r1/2
Pole Vault, Men Lázaro Borges =15 r1/2
Triple Jump, Men Alexis Copello 8
Arnie Giralt 16 r1/2
Yoandri Betanzos 23 r1/2
Shot Put, Men Carlos Véliz 33 r1/2
Discus Throw, Men Jorge Fernández 11
Yunior Lastre 40 r1/2
Hammer Throw, Men Roberto Janet 18 r1/2
Javelin Throw, Men Guillermo Martínez 15 r1/2
Decathlon, Men Leonel Suárez 3 Bronze
Yordanis García 14
200 metres, Women Nelkis Casabona 8 h6 r1/3
800 metres, Women Rose Mary Almanza 6 h1 r2/3
Marathon, Women Dailín Belmonte 67
4 × 400 metres Relay, Women Cuba 6 h1 r1/2
Aymée MartínezDiosmely PeñaYaneisi BorlotDaisurami Bonne
High Jump, Women Lesyaní Mayor =19 r1/2
Pole Vault, Women Yarisley Silva 2 Silver
Dailis Caballero AC
Triple Jump, Women Yargelis Savigne 9
Dailenys Alcántara 16
Josleidy Ribalta 19
Shot Put, Women Misleydis González 19
Mailín Vargas 25
Discus Throw, Women Yarelis Barrios 3 Bronze
Denia Caballero 25
Yaimé Pérez 28
Hammer Throw, Women Yipsi Moreno 5
Arasay Thondike 18
Ariannis Vichy 20
Javelin Throw, Women Yainelis Ribeaux 28
Yanet Cruz AC

Boxing

Light-Flyweight, Men Yosbany Veitía =9
Flyweight, Men Robeisy Ramírez 1 Gold
Bantamweight, Men Lázaro Álvarez =3 Bronze
Lightweight, Men Yasniel Toledo =3 Bronze
Light-Welterweight, Men Roniel Iglesias 1 Gold
Light-Heavyweight, Men Julio César la Cruz =5
Heavyweight, Men José Larduet =5
Super-Heavyweight, Men Erislandy Savón =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Jorge García 9
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Cuba 6
Serguey TorresJosé Carlos Bulnes
Kayak Singles, 200 metres, Women Darisleydis Amador 12
Kayak Singles, 500 metres, Women Darisleydis Amador 20
Kayak Doubles, 500 metres, Women Cuba 14
Yulitza MenesesDayexi Gandarela

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Arnold Alcolea 66
Road Race, Individual, Women Yumari González AC

Cycling Track

Sprint, Women Lisandra Guerra 6
Keirin, Women Lisandra Guerra =12
Omnium, Women Marlies Mejías 8

Diving

Platform, Men José Antonio Guerra 5
Jeinkler Aguirre 18
Synchronized Platform, Men Cuba 5
Jeinkler AguirreJosé Antonio Guerra
Platform, Women Annia Rivera 25

Judo

Middleweight, Men Asley González 2 Silver
Half-Heavyweight, Men Oreidis Despaigne =9
Heavyweight, Men Oscar Braison =7
Extra-Lightweight, Women Dayaris Mestre =9
Half-Lightweight, Women Yanet Bermoy 2 Silver
Lightweight, Women Yurisleidy Lupetey =9
Half-Middleweight, Women Yaritza Abel =9
Middleweight, Women Onix Cortés =9
Heavyweight, Women Idalys Ortíz 1 Gold

Rowing

Single Sculls, Men Ángel Fournier 7
Lightweight Double Sculls, Men Cuba 10
Manuel SuárezYunior Pérez
Single Sculls, Women Yariulvis Cobas 15
Lightweight Double Sculls, Women Cuba 10
Yaima VelázquezYoslaine Domínguez

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Leuris Pupo 1 Gold
Skeet, Men Guillermo Torres 30
Air Rifle, 10 metres, Women Dianelys Pérez 29
Eglis Yaima Cruz 44
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Eglis Yaima Cruz 16
Dianelys Pérez 21

Swimming

50 metres Freestyle, Men Hanser García 23
100 metres Freestyle, Men Hanser García 7
100 metres Backstroke, Men Pedro Medel 34
200 metres Backstroke, Men Pedro Medel 27

Table Tennis

Singles, Men Andy Pereira =49

Taekwondo

Heavyweight, Men Robelis Despaigne =3 Bronze
Featherweight, Women Nidia Muñóz =11
Heavyweight, Women Glenhis Hernández =5

Weightlifting

Bantamweight, Men Yasmani Romero 9
Sergio Álvarez AC
Middleweight, Men Iván Cambar 3 Bronze
Light-Heavyweight, Men Yoelmis Hernández 6

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Gustavo Balart 8
Lightweight, Greco-Roman, Men Hanser Meoque 19
Welterweight, Greco-Roman, Men Pedro Muléns =5
Middleweight, Greco-Roman, Men Alexei Bell 12
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Pablo Shorey 7
Heavyweight, Greco-Roman, Men Yunior Estrada =5
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Mijaín López 1 Gold
Lightweight, Freestyle, Men Yowlys Bonne 14
Welterweight, Freestyle, Men Liván López =3 Bronze
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Humberto Arencibia 13
Heavyweight, Freestyle, Men Javier Cortina 13
Middleweight, Freestyle, Women Katerina Vidiaux 8