Turkey at the 2004 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Hasan Orbay 33
Individual, Women Zekiye Keskin Şatır 17
Damla Günay 38
Natalia Nasaridze-Çakir 49
Team, Women Turkey 10
Damla GünayZekiye Keskin ŞatırNatalia Nasaridze-Çakir

Athletics

800 metres, Men Selahattin Çobanoğlu 6 h6 r1/3
Triple Jump, Men Berk Tuna AC r1/2
Discus Throw, Men Ercüment Olgundeniz 26 r1/2
Hammer Throw, Men Eşref Apak 2 Bronze
800 metres, Women Binnaz Uslu 6 h5 r1/3
1,500 metres, Women Elvan Abeylegesse 8
5,000 metres, Women Elvan Abeylegesse 12
Nuray Tezeta Sürekli 10 h1 r1/2
Ebru Kavaklioğlu 14 h1 r1/2
Marathon, Women Lale Öztürk AC
20 kilometres Walk, Women Yeliz Ay 33
High Jump, Women Candeğer Kılınçer Oğuz 22 r1/2
Shot Put, Women Filiz Kadoğan 32 r1/2
Heptathlon, Women Anzhela Atroshchenko AC

Boxing

Light-Flyweight, Men Atagün Yalçınkaya 2 Silver
Featherweight, Men Sedat Taşcı =17
Lightweight, Men Selçuk Aydın =17
Light-Welterweight, Men Mustafa Karagöllü =9
Welterweight, Men Bülent Ulusoy =9
Middleweight, Men Sedat Üstüner =17
Light-Heavyweight, Men İhsan Yıldırım Tarhan =5
Heavyweight, Men Ertuğrul Ergezen DNS

Judo

Half-Lightweight, Men Bektaş Demirel AC
Heavyweight, Men Selim Tataroğlu =7
Extra-Lightweight, Women Neşe Şensoy Yıldız AC

Sailing

Windsurfer, Men Ertuğrul İçingir 11
One Person Dinghy, Men Ali Enver Adakan 16
Two Person Dinghy, Men Turkey 24
Selim KakışHasan Kaan Özgönenç
One Person Dinghy, Open Kemal Muslubaş 33

Shooting

Trap, Men Oğuzhan Tüzün =21

Swimming

50 metres Freestyle, Men Kaan Tayla 39
100 metres Freestyle, Men Kaan Tayla 42
200 metres Freestyle, Men Aytekin Mindan 52
400 metres Freestyle, Men Aytekin Mindan 41
100 metres Backstroke, Men Derya Büyükuncu 26
200 metres Backstroke, Men Derya Büyükuncu 22
100 metres Butterfly, Men Onur Uras 49
200 metres Individual Medley, Men Uğur Orel Oral =45
400 metres Freestyle, Women Yasemin Özlem Taşkın 35
100 metres Backstroke, Women Şadan Derya Erke 34
200 metres Backstroke, Women Şadan Derya Erke =21
100 metres Breaststroke, Women İlkay Dikmen 26
200 metres Breaststroke, Women İlkay Dikmen 19
100 metres Butterfly, Women Gülşah Günenç 35
200 metres Butterfly, Women Gülşah Günenç 31

Taekwondo

Welterweight, Men Bahri Tanrıkulu 2 Silver

Weightlifting

Bantamweight, Men Halil Mutlu 1 Gold
Sedat Artuç 3 Bronze
Middleweight, Men Taner Sağır 1 Gold
Reyhan Arabacıoğlu 3 Bronze
Light-Heavyweight, Men İzzet İnce AC
Middle-Heavyweight, Men Hakan Yılmaz 6
Flyweight, Women Nurcan Taylan 1 Gold
Lightweight, Women Aylin Daşdelen 4
Light-Heavyweight, Women Sibel Şimşek AC

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Ercan Yıldız 12
Lightweight, Greco-Roman, Men Şeref Tüfenk 8
Welterweight, Greco-Roman, Men Şeref Eroğlu 2 Silver
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Hamza Yerlikaya 4
Heavyweight, Greco-Roman, Men Mehmet Özal 3 Bronze
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Yekta Yılmaz Gül 13
Featherweight, Freestyle, Men Harun Doğan 20
Lightweight, Freestyle, Men Tevfik Odabaşı 15
Welterweight, Freestyle, Men Ömer Çubukçu 7
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Gökhan Yavaşer 15
Heavyweight, Freestyle, Men Fatih Çakıroğlu 9
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Aydın Polatçı 3 Bronze