Great Britain at the 1900 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men William Connor 31
Pearce =54
Phillips 73
Henry Hiatt 124

Athletics

800 metres, Men Alfred Tysoe 1 Gold
1,500 metres, Men Charles Bennett 1 Gold
Jack Rimmer AC
Marathon, Men Billy Saward AC
Ion Pool AC
Frederick Randall AC
W. Taylor AC
John Maguire DNS
2,500 metres Steeplechase, Men Sidney Robinson 2 Silver
Charles Bennett DNS
4,000 metres Steeplechase, Men Jack Rimmer 1 Gold
Charles Bennett 2 Silver
Sidney Robinson 3 Bronze
5,000 metres, Team, Men Amateur Athletic Association 1 Gold
Charles Bennett (GBR) • Jack Rimmer (GBR) • Sidney Robinson (GBR) • Alfred Tysoe (GBR) • Stan Rowley (AUS)
High Jump, Men Pat Leahy 2 Silver
Peter O'Connor DNS
Long Jump, Men Pat Leahy 3 Bronze
Peter O'Connor DNS
Triple Jump, Men Pat Leahy 4
Discus Throw, Men Launceston Elliot =11
800 metres, Handicap, Men Charles Bennett AC r2/2
2,500 metre Steeplechase, Handicap, Men Jack Rimmer 5
Sidney Robinson AC
100 metres, Professionals, Men Edgar Bredin 1
400 metres, Professionals, Men Edgar Bredin 1
1,500 metres, Professionals, Men Edgar Bredin 1
6-hour race, Professionals, Men Len Hurst AC
110 metre hurdles, Professionals, Men Alfred Downer AC

Automobile Racing

Paris-Toulouse-Paris, Cars, Men Selwyn Edge AC

Cricket

Cricket, Men Devon and Somerset Wanderers 1 Gold
Charles BeachcroftArthur BirkettAlfred BowermanGeorge BuckleyFrancis BurchellFrederick ChristianHarry CornerFrederick CumingWilliam DonneAlfred PowleslandJohn SymesMontagu TollerFrancis Conry (DNS) • Clement Elwell (DNS) • Eugene Dolman (DNS) • Harold Watts (DNS) • Lucius Vicary (DNS) • Robert Roles (DNS) • A. S. McKie (DNS) • E. P. Daniel (DNS) • J. M. Willcox (DNS) • G. P. Brook (DNS)
Union des Sociétés Français de Sports Athletiques 2 Silver
William Anderson (GBR) • Willie Attrill (FRA) • John Braid (GBR) • W. Browning (GBR) • Robert Horne (GBR) • Timothée Jordan (GBR) • Arthur MacEvoy (GBR) • Douglas Robinson (GBR) • H. F. Roques (FRA) • Alfred Schneidau (GBR) • Henry Terry (GBR) • Philip Tomalin (FRA)

Cycling Track

Sprint, Men Lloyd Hildebrand 2 h4 r2/4
25 kilometres, Men Lloyd Hildebrand 2 Silver
Sprint, Professionals, Men Jack Green 2 h1 r5/7
Sydney Jenkins 2 h9 r3/7
Tandem Sprint, Professionals, Men Great Britain 3 h1 r2/3
Jack GreenSydney Jenkins
Mixed team 9 3 h7 r1/3
Jack Robertson (GBR) • Paul Rugère (FRA)
Team Sprint, Professionals, Men Mixed team 1 4
Jack Green (GBR) • George Sutherland (NZL) • Sydney Jenkins (GBR)
Points Race, Professionals, Men Jack Green AC
50 kilometres, Professionals, Men Arthur Chase AC
Tom Linton AC
100 kilometres, Professionals, Men Arthur Chase 1
Tom Linton AC
100 mile, Professionals, Men Albert Walters 2
Tom Linton AC
Arthur Chase AC
24-Hours Race, Professionals, Men Albert Walters 6
3,000 metres, Handicap, Professionals, Men Jack Green AC h1 r1/2
Sydney Jenkins AC h1 r1/2

Equestrian Driving

Hacks And Hunter Combined, Open Harold, Viscount Dillon AC

Fencing

Foil, Masters, Individual, Men Eugène Plisson AC r1/5
Épée, Individual, Men Josiah Bowden AC p2 r2/4
Charles Newton Robinson AC p10 r1/4

Firefighting

Maneuvering, International, Volunteer Firefighters, Men Leyton 2
Maneuvering, International, British Firefighters, Men Windsor 1
Leeds 2
Bournemouth 3
Worthing 4

Football

Football, Men Upton Park FC 1 Gold
Tom BurridgeClaude BuckenhamAlfred ChalkWilliam GoslingHenry HaslamJames JonesJohn NicholasBill QuashFred SpackmanRichard TurnerJack Zealley
Univ. of Brussels 3 Bronze
Marius Delbecque (BEL) • Henk van Heuckelum (NED) • Raul Kelecom (BEL) • Marcel Leboutte (BEL) • Lucien Londot (BEL) • Ernest Moreau de Melen (BEL) • Eugène Neefs (BEL) • Gustave Pelgrims (BEL) • Alphonse Renier (BEL) • Hilaire Spanoghe (BEL) • Eric Thornton (GBR)

Golf

Individual, Men Walter Rutherford 2 Silver
David Robertson 3 Bronze
John Daunt 5
George Thorne 6
William Dove 7
Individual, Handicap, Men George Thorne 4
Mackenzie Turpie 5
William Dove 6
George Hetley 11
Walter Rutherford 13
E. H. Robinson =14
Francis Brewster =14
John Daunt =14
Edward Digby =14
A. Hamilton Markes 18

Polo

Polo, Men Foxhunters Hurlingham 1 Gold
John Beresford (GBR) • Denis Daly (GBR) • Toby Rawlinson (GBR) • Foxhall Keene (USA) • Frank Mackey (USA)
BLO Polo Club, Rugby 2 Silver
Walter Buckmaster (GBR) • Jean De Madre (FRA) • Freddie Freake (GBR) • Walter McCreery (USA)
Bagatelle Polo Club, Paris =3 Bronze
Édouard de Rothschild (FRA) • Robert Fournier-Sarlovèze (FRA) • Maurice Raoul-Duval (FRA) • Frederick Gill (GBR)

Rowing

Single Sculls, Men St George Ashe 3 Bronze

Rugby

Rugby, Men Moseley Wanderers =2 Silver
Frank BaylissHenry BirtlesJames CantionArthur DarbyClement DeykinL. HoodM. L. LoganHerbert LoveittHerbert NicolValentine SmithM. W. TalbottJoseph WallisClaud WhittindaleRaymond WhittindaleFrank Wilson

Sailing

Open, Open Scotia 1 Gold
Algernon MaudslayLorne CurrieJohn Gretton, Jr.
Olle AC
William Exshaw (GBR) • Frédéric Blanchy (FRA) • Jacques le Lavasseur (FRA)
½-1 Ton, Open Scotia 1 Gold
Algernon MaudslayLorne CurrieJohn Gretton, Jr.
½-1 Ton, Open Scotia 4
Algernon MaudslayLorne CurrieJohn Gretton, Jr.
2-3 Ton, Open Olle 1 Gold
William Exshaw (GBR) • Frédéric Blanchy (FRA) • Jacques le Lavasseur (FRA)
2-3 Ton, Open Olle 1 Gold
William Exshaw (GBR) • Frédéric Blanchy (FRA) • Jacques le Lavasseur (FRA)
3-10 Ton, Open Bona Fide 1 Gold
Howard TaylorHarry JeffersonEdward Hore
10-20 Ton, Open Laurea 3 Bronze
Edward Hore
Nan 5
Salusbury Mellor
20+ Ton, Open Cicely 1 Gold
Cecil Quentin
Brynhild 2 Silver
Selwin Calverley

Shooting

Trap, Men Sidney Merlin =7

Swimming

200 metres Freestyle, Men Robert Crawshaw 4
Frederick Stapleton 6
Peter Kemp 2 h2 r1/2
Rob Derbyshire DNS
William Henry DNS
Albert Campbell DNS
A. J. Gough DNS
1,000 metres Freestyle, Men John Jarvis 1 Gold
Bill Burgess AC r2/2
Rob Derbyshire DNS
Ellinger DNS
H. C. Winter DNS
4,000 metres Freestyle, Men John Jarvis 1 Gold
Bill Burgess 4
William Henry AC r2/2
E. T. Jones AC h3 r1/2
Peter Kemp DNS
H. C. Winter DNS
200 metres Backstroke, Men Bill Burgess 5
Robert Crawshaw AC r2/2
Rob Derbyshire DNS
William Henry DNS
John Jarvis DNS
Peter Kemp DNS
Albert Campbell DNS
A. J. Gough DNS
H. C. Winter DNS
200 metres Obstacle Course, Men Peter Kemp 3 Bronze
Frederick Stapleton 5
William Henry 6
Bill Burgess DNS
Robert Crawshaw DNS
Rob Derbyshire DNS
Albert Campbell DNS
A. J. Gough DNS

Tennis

Singles, Men Laurie Doherty 1 Gold
Harold Mahony 2 Silver
Reggie Doherty =3 Bronze
Arthur Norris =3 Bronze
Archibald Warden =5
Doubles, Men Great Britain 1 1 Gold
Laurie DohertyReggie Doherty
Great Britain 2 =3 Bronze
Arthur NorrisHarold Mahony
Mixed team 2 =5
Charles Sands (USA) • Archibald Warden (GBR)
Singles, Handicap, Men Reggie Doherty 2
Singles, Handicap, Men Moreau 2
Singles, Handicap, Men Harold Mahony 3
Doubles, Handicap, Men Mixed team 2 2
Archibald Warden (GBR) • Pierre Verdé-Delisle (FRA)
Mixed team 3 =5
Harold Mahony (GBR) • Charles Sands (USA)
Mixed team 4 =5
Reggie Doherty (GBR) • André Prévost (FRA)
Singles, Professionals, Men Tom Burke 1
George Kerr 2
Charles Hierons 3
Tom Fleming 4
W. Marshall 5
F. W Henton 6
Charles Haggett DNS
Doubles, Professionals, Handicap, Men Great Britain 1 1
Tom BurkeGeorge Kerr
Great Britain 2 2
W. MarshallF. W Henton
Great Britain 3 3
Tom FlemingCharles Hierons
Singles, Women Charlotte Cooper 1 Gold
Singles, Handicap, Women Charlotte Cooper 2
Doubles, Mixed Great Britain 1 Gold
Charlotte CooperReggie Doherty
Mixed team 1 2 Silver
Yvonne Prévost (FRA) • Harold Mahony (GBR)
Mixed team 2 =3 Bronze
Hedwig Rosenbaum (BOH) • Archibald Warden (GBR)
Mixed team 3 =3 Bronze
Marion Jones (USA) • Laurie Doherty (GBR)
Doubles, Handicap, Mixed Mixed team 2 =3
Laurie Doherty (GBR) • Marion Jones (USA)
Mixed team 3 =5
Élie, Count de Lastours (FRA) • Charlotte Cooper (GBR)

Water Polo

Water Polo, Men Osborne Swimming Club, Manchester 1 Gold
Tom Coe (GBR) • Robert Crawshaw (GBR) • William Henry (GBR) • John Jarvis (GBR) • Peter Kemp (GBR) • Victor Lindberg (NZL) • Frederick Stapleton (GBR)
Libellule de Paris =3 Bronze
Jules Clévenot (FRA) • Alphonse Decuyper (FRA) • Louis Laufray (FRA) • Henri Peslier (FRA) • Auguste Pesloy (FRA) • Paul Vasseur (FRA) • Bill Burgess (GBR)