Medal winners Albertville 1992

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Patrick OrtliebAUT Franck PiccardFRA Günther MaderAUT
Super G, Men Kjetil André AamodtNOR Marc GirardelliLUX Jan Einar ThorsenNOR
Giant Slalom, Men Alberto TombaITA Marc GirardelliLUX Kjetil André AamodtNOR
Slalom, Men Finn Christian JaggeNOR Alberto TombaITA Michael TritscherAUT
Combined, Men Josef PoligITA Gianfranco MartinITA Steve LocherSUI
Downhill, Women Kerrin Lee-GartnerCAN Hilary LindhUSA Veronika WallingerAUT
Super G, Women Deborah CompagnoniITA Carole MerleFRA Katja SeizingerGER
Giant Slalom, Women Pernilla WibergSWE Diann Roffe-Steinrotter
Anita Wachter
USA
AUT
Slalom, Women Petra KronbergerAUT Annelise CobergerNZL Blanca Fernández OchoaESP
Combined, Women Petra KronbergerAUT Anita WachterAUT Florence MasnadaFRA

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Mark KirchnerGER Ricco GroßGER Harri ElorantaFIN
20 kilometres, Men Yauhen RedzkinEUN Mark KirchnerGER Mikael LöfgrenSWE
4 × 7.5 kilometres Relay, Men GermanyGER Unified TeamEUN SwedenSWE
7.5 kilometres Sprint, Women Anfisa ReztsovaEUN Antje MiserskyGER Yelena BelovaEUN
15 kilometres, Women Antje MiserskyGER Svetlana PechorskayaEUN Myriam BédardCAN
3 × 7.5 kilometres Relay, Women FranceFRA GermanyGER Unified TeamEUN

Bobsleigh

Two, Men Switzerland 1SUI Germany 1GER Germany 2GER
Four, Men Austria 1AUT Germany 1GER Switzerland 1SUI

Cross Country Skiing

10 kilometres, Men Vegard UlvangNOR Marco AlbarelloITA Christer MajbäckSWE
30 kilometres, Men Vegard UlvangNOR Bjørn DæhlieNOR Terje LangliNOR
50 kilometres, Men Bjørn DæhlieNOR Maurilio De ZoltITA Giorgio VanzettaITA
10/15 kilometres Pursuit, Men Bjørn DæhlieNOR Vegard UlvangNOR Giorgio VanzettaITA
4 × 10 kilometres Relay, Men NorwayNOR ItalyITA FinlandFIN
5 kilometres, Women Marjut LukkarinenFIN Lyubov YegorovaEUN Yelena VälbeEUN
15 kilometres, Women Lyubov YegorovaEUN Marjut LukkarinenFIN Yelena VälbeEUN
30 kilometres, Women Stefania BelmondoITA Lyubov YegorovaEUN Yelena VälbeEUN
5/10 kilometres Pursuit, Women Lyubov YegorovaEUN Stefania BelmondoITA Yelena VälbeEUN
4 × 5 kilometres Relay, Women Unified TeamEUN NorwayNOR ItalyITA

Figure Skating

Singles, Men Viktor PetrenkoEUN Paul WylieUSA Petr BarnaTCH
Singles, Women Kristi YamaguchiUSA Midori ItoJPN Nancy KerriganUSA
Pairs, Mixed Unified Team 1EUN Unified Team 2EUN Canada 1CAN
Ice Dancing, Mixed Unified Team 1EUN France 1FRA Unified Team 2EUN

Freestyle Skiing

Moguls, Men Edgar GrospironFRA Olivier AllamandFRA Nelson CarmichaelUSA
Moguls, Women Donna WeinbrechtUSA Yelizaveta KozhevnikovaEUN Stine Lise HattestadNOR

Ice Hockey

Ice Hockey, Men Unified TeamEUN CanadaCAN CzechoslovakiaTCH

Luge

Singles, Men Georg HacklGER Markus ProckAUT Markus SchmidtAUT
Doubles, Open Germany 1GER Germany 2GER Italy 1ITA
Singles, Women Doris NeunerAUT Angelika NeunerAUT Susi ErdmannGER

Nordic Combined

Team, Men JapanJPN NorwayNOR AustriaAUT
Individual, Men Fabrice GuyFRA Sylvain GuillaumeFRA Klaus SulzenbacherAUT

Short Track Speed Skating

1,000 metres, Men Kim Gi-HunKOR Frédéric BlackburnCAN Lee Jun-HoKOR
5,000 metres Relay, Men Republic of KoreaKOR CanadaCAN JapanJPN
500 metres, Women Cathy TurnerUSA Li YanCHN Hwang Ok-SilPRK
3,000 metres Relay, Women CanadaCAN United StatesUSA Unified TeamEUN

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Ernst VettoriAUT Martin HöllwarthAUT Toni NieminenFIN
Large Hill, Individual, Men Toni NieminenFIN Martin HöllwarthAUT Heinz KuttinAUT
Large Hill, Team, Men FinlandFIN AustriaAUT CzechoslovakiaTCH

Speed Skating

500 metres, Men Uwe-Jens MeyGER Toshiyuki KuroiwaJPN Junichi InoueJPN
1,000 metres, Men Olaf ZinkeGER Kim Yun-ManKOR Yukinori MiyabeJPN
1,500 metres, Men Johann Olav KossNOR Ådne SøndrålNOR Leo VisserNED
5,000 metres, Men Geir KarlstadNOR Falko ZandstraNED Leo VisserNED
10,000 metres, Men Bart VeldkampNED Johann Olav KossNOR Geir KarlstadNOR
500 metres, Women Bonnie BlairUSA Ye QiaoboCHN Christa LudingGER
1,000 metres, Women Bonnie BlairUSA Ye QiaoboCHN Monique GarbrechtGER
1,500 metres, Women Jacqueline BörnerGER Gunda NiemannGER Seiko HashimotoJPN
3,000 metres, Women Gunda NiemannGER Heike WarnickeGER Emese HunyadyAUT
5,000 metres, Women Gunda NiemannGER Heike WarnickeGER Claudia PechsteinGER