Sweden at the 1948 Summer Olympics

Art Competitions

Architecture, Architectural Designs, Open Nils Olsson 3 Bronze
Örjan Lüning HM
Architecture, Further Entries, Open Eskil LundahlSture Frölén AC
Hans Asplund AC
Sculpturing, Statues, Open Gustaf Nordahl 1 Gold
Olof Ahlberg AC

Artistic Gymnastics

Team All-Around, Women Sweden 4
Karin LindbergKerstin BohmanIngrid SandahlGöta PetterssonGunnel JohanssonMärta AnderssonIngrid AnderssonStina Haage

Athletics

400 metres, Men Rune Larsson 3 h3 r2/4
Kurt Lundquist 4 h4 r2/4
Folke Alnevik 6 h1 r2/4
800 metres, Men Ingvar Bengtsson 5
Olle Ljunggren 4 h3 r2/3
1,500 metres, Men Henry Eriksson 1 Gold
Lennart Strand 2 Silver
Gösta Bergkvist 5
5,000 metres, Men Erik Ahldén 4
Bertil Albertsson 5
Evert Nyberg AC
10,000 metres, Men Bertil Albertsson 3 Bronze
Severt Dennolf 5
Marathon, Men Gustav Östling 7
Anders Melin 12
Sven Håkansson 28
110 metres Hurdles, Men Håkan Lidman 6
Börje Rendin 3 h2 r1/3
400 metres Hurdles, Men Rune Larsson 3 Bronze
Alf Westman 3 h6 r1/3
3,000 metres Steeplechase, Men Tore Sjöstrand 1 Gold
Erik Elmsäter 2 Silver
Göte Hagström 3 Bronze
4 × 400 metres Relay, Men Sweden 3 Bronze
Kurt LundquistLars-Erik WolfbrandtFolke AlnevikRune LarssonIngvar Bengtsson (DNS)Alf Westman (DNS)
10 kilometres Walk, Men John Mikaelsson 1 Gold
Ingemar Johansson 2 Silver
Werner Hardmo AC
50 kilometres Walk, Men John Ljunggren 1 Gold
Rune Bjurström 6
Tage Jönsson 10
High Jump, Men Göran Widenfelt =9
Arne Åhman =21 r1/2
Pole Vault, Men Ragnar Lundberg 5
Hugo Göllors =7
Allan Lindberg 12
Triple Jump, Men Arne Åhman 1 Gold
Åke Hallgren 9
Lennart Moberg 13
Shot Put, Men Gösta Arvidsson 5
Roland Nilsson 14
Discus Throw, Men Uno Fransson 10
Hammer Throw, Men Bo Ericsson 6
Einar Söderqvist 8
Javelin Throw, Men Gunnar Petersson 9
Per-Arne Berglund 10
Sven Daleflod DNS
Decathlon, Men Erik Andersson 5
Per Eriksson 7
Kjell Tånnander 15
200 metres, Women Ann-Britt Leyman 4 h5 r1/3
Long Jump, Women Ann-Britt Leyman 3 Bronze
Shot Put, Women Eivor Olson 11
Discus Throw, Women Majken Åberg 7
Gudrun Arenander 12
Javelin Throw, Women Ingrid Almqvist 10

Boxing

Flyweight, Men Ingemar Burgström =17
Bantamweight, Men Bertil Ahlin =17
Middleweight, Men Tore Karlsson =17
Heavyweight, Men Gunnar Nilsson 2 Silver

Canoe Marathon

Kayak Singles, 10,000 metres, Men Gert Fredriksson 1 Gold
Kayak Doubles, 10,000 metres, Men Sweden 1 Gold
Gunnar ÅkerlundHans Wetterström
Canadian Singles, 10,000 metres, Men Ingemar Andersson 5
Canadian Doubles, 10,000 metres, Men Sweden 6
Gunnar JohanssonWerner Wettersten

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Gert Fredriksson 1 Gold
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Sweden 1 Gold
Hans BerglundLennart Klingström
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Ingemar Andersson 4
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Sweden 6
Gunnar JohanssonWerner Wettersten
Kayak Singles, 500 metres, Women Ingrid Apelgren 5 h2 r1/2

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Nils Johansson 5
Harry Snell 18
Åke Olivestedt 24
Olle Wänlund AC
Road Race, Team, Men Sweden 5
Nils JohanssonHarry SnellÅke OlivestedtOlle Wänlund

Diving

Springboard, Men Svante Johansson 6
Platform, Men Lennart Brunnhage 4
Platform, Women Eva Petersén 7

Equestrian Dressage

Individual, Men Gustaf Adolf Boltenstern, Jr. 3 Bronze
Henri Saint Cyr 5
Gehnäll Persson AC
Team, Men Sweden AC
Gustaf Adolf Boltenstern, Jr.Henri Saint CyrGehnäll Persson

Equestrian Eventing

Individual, Men Robert Selfelt 3 Bronze
Olof Stahre =15
Sigurd Svensson =15
Team, Men Sweden 2 Silver
Robert SelfeltOlof StahreSigurd Svensson

Equestrian Jumping

Individual, Men Eric Sörensen =5
Greger Lewenhaupt 13
Karl-Åke Hultberg AC
Team, Men Sweden AC
Eric SörensenGreger LewenhauptKarl-Åke Hultberg

Fencing

Foil, Individual, Men Bo Eriksson 8 p2 r3/4
Nils Rydström 8 p4 r2/4
Épée, Individual, Men Bengt Ljungquist 6 p1 r3/4
Frank Cervell 5 p2 r2/4
Carl Forssell 6 p6 r2/4
Épée, Team, Men Sweden 3 Bronze
Sven ThofeltPer CarlesonFrank CervellCarl ForssellBengt LjungquistArne Tollbom
Sabre, Individual, Men Bo Eriksson 4 p8 r1/4

Football

Football, Men Sweden 1 Gold
Torsten LindbergKnut NordahlErik NilssonBirger RosengrenBertil NordahlSune AnderssonKjell RosénGunnar GrenGunnar NordahlHenry CarlssonNils LiedholmBörje LeanderKarl Svensson (DNS)Per Bengtsson (DNS)Rune Emanuelsson (DNS)Egon Jönsson (DNS)Stellan Nilsson (DNS)Stig Nyström (DNS)

Modern Pentathlon

Individual, Men Wille Grut 1 Gold
Gösta Gärdin 3 Bronze
Sune Wehlin 17

Rowing

Single Sculls, Men Curt Brunnqvist 3 h2 r2/4
Coxless Pairs, Men Sweden 2 h3 r2/4
Evert GunnarssonBernt Torberntsson

Sailing

One Person Dinghy, Open Rickard Sarby 4
Two Person Keelboat, Open Chance 4
Stig HedbergLars Matton
Two Person Keelboat, Open Lotta IV 17
Bengt MelinYngve Engkvist
Three Person Keelboat, Open Slaghoken 2 Silver
Folke BohlinGösta BrodinHugo Johnson
6 metres, Open Ali-Baba II 3 Bronze
Tore HolmKarl-Robert AmelnMartin HindorffTorsten LordGösta Salén

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Sven Lundquist 3 Bronze
Torsten Ullman 4
Claes Egnell 24
Free Pistol, 50 metres, Men Torsten Ullman 3 Bronze
Sture Nordlund 11
Lars Berg 22
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Men Kurt Johansson 4
Holger Erbén 8
Walther Fröstell 17
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Jonas Jonsson 3 Bronze
Uno Berg 10
Erland Koch 19

Swimming

100 metres Freestyle, Men Per-Olof Olsson 6
Martin Lundén 6 h1 r2/3
Olle Johansson 4 h1 r1/3
400 metres Freestyle, Men Per-Olof Östrand 2 h5 r1/3
1,500 metres Freestyle, Men Per-Olof Östrand 2 h4 r1/3
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Sweden 4
Martin LundénPer-Olof ÖstrandOlle JohanssonPer-Olof OlssonHans Hellbrand (DNS)Bror Ebbe Andersson (DNS)
100 metres Backstroke, Men Martin Lundén 5 h2 r1/3
Per-Olof Olsson 6 h1 r1/3
100 metres Freestyle, Women Ingegärd Fredin 5
Elisabeth Ahlgren 7
Marianne Lundquist 5 h1 r2/3
400 metres Freestyle, Women Gisela Thidholm 4 h1 r1/3
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Sweden AC r2/2
Gisela ThidholmElisabeth AhlgrenMarianne LundquistIngegärd FredinMaj-Britt Ohlsson (DNS)
100 metres Backstroke, Women Ingegärd Fredin 4 h1 r1/3

Water Polo

Water Polo, Men Sweden 5
Rune ÖbergErik HolmRolf JulinRoland SpångbergArne JutnerOlle JohanssonÅke JulinFolke ErikssonKnut GaddOlle Ohlson

Weightlifting

Featherweight, Men Arvid Andersson 13
Lightweight, Men Sigvard Kinnunen 14
Middleweight, Men Lennart Nelson 11
Light-Heavyweight, Men Gösta Magnusson 3 Bronze

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Malte Möller 4
Bantamweight, Greco-Roman, Men Kurt Pettersén 1 Gold
Featherweight, Greco-Roman, Men Olle Anderberg 2 Silver
Lightweight, Greco-Roman, Men Gustav Freij 1 Gold
Welterweight, Greco-Roman, Men Gösta Andersson 1 Gold
Middleweight, Greco-Roman, Men Axel Grönberg 1 Gold
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Karl-Erik Nilsson 1 Gold
Heavyweight, Greco-Roman, Men Tor Nilsson 2 Silver
Flyweight, Freestyle, Men Thure Johansson 3 Bronze
Bantamweight, Freestyle, Men Erik Persson =5
Featherweight, Freestyle, Men Ivar Sjölin 2 Silver
Lightweight, Freestyle, Men Gösta Frändfors 2 Silver
Welterweight, Freestyle, Men Frans Westergren 6
Middleweight, Freestyle, Men Erik Lindén 3 Bronze
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Bengt Fahlkvist 3 Bronze
Heavyweight, Freestyle, Men Bertil Antonsson 2 Silver