Medal winners Lausanne 2020

Sport/Event Gold Silver Bronze

3-on-3 Ice Hockey

3-on-3 Ice Hockey, Boys Team GreenMIX Team RedMIX Team BrownMIX
3-on-3 Ice Hockey, Girls Team YellowMIX Team BlackMIX Team BlueMIX

Alpine Skiing

Super G, Boys Adam HofstedtSWE Rok AžnohSLO Luc RoduitSUI
Giant Slalom, Boys Philip HoffmannAUT Sandro ZurbrueggSUI Luc RoduitSUI
Slalom, Boys Adam HofstedtSWE Luc RoduitSUI Edoardo SaraccoITA
Combined, Boys Auguste Aulnette
Mikkel Remsøy
FRA
NOR
Adam HofstedtSWE
Super G, Girls Amélie KlopfensteinSUI Caitlin McFarlaneFRA Noa SzőllősISR
Giant Slalom, Girls Amélie KlopfensteinSUI Rosa PohjolainenFIN Amanda SalzgeberAUT
Slalom, Girls Emma SahlinSWE Lena VolkenSUI Lara KleinGER
Combined, Girls Amanda SalzgeberAUT Noa SzőllősISR Amélie KlopfensteinSUI
Team, Mixed Youth FinlandFIN GermanyGER AustriaAUT

Biathlon

7.5 kilometres Sprint, Boys Marcin ZawółPOL Denis IrodovRUS Vegard ThonNOR
12.5 kilometres, Boys Oleg DomichekRUS Lukas HaslingerAUT Mathieu GarciaFRA
6 kilometres Sprint, Girls Alyona MokhovaRUS Anastasiya ZenovaRUS Anna AndexerAUT
10 kilometres, Girls Alyona MokhovaRUS Jeanne RichardFRA Yuliya KavaleuskayaBLR
2 × 6 kilometres and 2 × 7.5 kilometres Relay, Mixed Youth ItalyITA Russian FederationRUS FranceFRA
6 and 7.5 kilometres Single Relay, Mixed Youth FranceFRA ItalyITA SwedenSWE

Bobsleigh

Monobob, Boys Alexander Czudaj
Andrei Nica
GER
ROU
Quentin SanzoLIE
Monobob, Girls Georgeta PopescuROU Viktória ČerňanskáSVK Celine HarmsGER

Cross Country Skiing

Sprint, Boys Edvin AngerSWE Nikolai HolmboeNOR Aleksander HolmboeNOR
10 kilometres, Boys Ilya TregubovRUS Elias KeckGER Will KochUSA
Cross, Boys Nikolai HolmboeNOR Edvin AngerSWE Albin ÅströmSWE
Sprint, Girls Siri WiggerSUI Anna HeggenNOR Märta RosenbergSWE
5 kilometres, Girls Märta RosenbergSWE Siri WiggerSUI Kendall KramerUSA
Cross, Girls Siri WiggerSUI Märta RosenbergSWE Tove EricssonSWE

Curling

Doubles, Mixed Youth HUN/CANMIX FRA/RUSMIX CHN/CZEMIX
Curling, Mixed Youth NorwayNOR JapanJPN Russian FederationRUS

Figure Skating

Singles, Boys Yuma KagiyamaJPN Andrey MozalevRUS Daniil SamsonovRUS
Singles, Girls You YoungKOR Kseniya SinitsynaRUS Anna FrolovaRUS
Pairs, Mixed Youth Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS GeorgiaGEO
Ice Dancing, Mixed Youth Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS United StatesUSA
Team, Mixed Youth Team CourageMIX Team FocusMIX Team VisionMIX

Freestyle Skiing

Ski Cross, Boys Erik WahlbergSWE Artyom BazhinRUS Andrey GorbachovRUS
Halfpipe, Boys Andrew LonginoCAN Hunter CareyUSA Luca HarringtonNZL
Slopestyle, Boys Kiernan FaganUSA Melvin MorénSWE Hunter HendersonUSA
Big Air, Boys Matěj ŠvancerCZE Kiernan FaganUSA Orest KovalenkoUKR
Ski Cross, Girls Marie KristaSUI Diana CholenskáCZE Vladislava BalyukinaRUS
Halfpipe, Girls Gu AilingCHN Li FanghuiCHN Hanna FaulhaberUSA
Slopestyle, Girls Kelly SildaruEST Gu AilingCHN Jennie-Lee BurmanssonSWE
Big Air, Girls Gu AilingCHN Kirsty MuirGBR Jennie-Lee BurmanssonSWE

Ice Hockey

Ice Hockey, Boys Russian FederationRUS United StatesUSA CanadaCAN
Ice Hockey, Girls JapanJPN SwedenSWE SlovakiaSVK

Luge

Singles, Boys Gints BērziņšLAT Pavel RepilovRUS Timon GrancagnoloGER
Doubles, Boys GermanyGER LatviaLAT Russian FederationRUS
Singles, Girls Merle FräbelGER Jessica DegenhardtGER Diana LoginovaRUS
Doubles, Girls GermanyGER CanadaCAN LatviaLAT
Relay, Mixed Youth Russian FederationRUS GermanyGER LatviaLAT

Mixed Sports

Cross-Country Skiing / Ski Jumping / Nordic Combined Team, Mixed Youth NorwayNOR AustriaAUT ItalyITA
Freestyle/Snowboard Relay, Mixed Youth SwitzerlandSUI Russian FederationRUS GermanyGER

Nordic Combined

Normal Hill / 6 km, Individual, Boys Stefan RetteneggerAUT Perttu ReponenFIN Sebastian ØstvoldNOR
Normal Hill / 4 km, Individual, Girls Lisa-Marie HirnerAUT Ayane MiyazakiJPN Jenny NowakGER

Short Track Speed Skating

500 metres, Boys Lee Jeong-MinKOR Jang Sung-WooKOR Zhang TianyiCHN
1,000 metres, Boys Jang Sung-WooKOR Lee Jeong-MinKOR Li KongchaoCHN
500 metres, Girls Seo Whi-MinKOR Michelle VelzeboerNED Florence BrunelleCAN
1,000 metres, Girls Seo Whi-MinKOR Kim Chan-SeoKOR Florence BrunelleCAN
3000 metres Relay, Mixed Youth Team BMIX Team GMIX Team AMIX

Skeleton

Skeleton, Boys Lukas NydeggerGER Elvis VeinbergsLAT Livio SummermatterSUI
Skeleton, Girls Anastasiya TsyganovaRUS Josefa SchellmoserGER Sissi SchrödlGER

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Boys Marco WörgötterAUT Mark HafnarSLO David HaagenAUT
Normal Hill, Individual, Girls Anna ShpynyovaRUS Joséphine PagnierFRA Štěpánka PtáčkováCZE
Normal Hill, Team, Mixed Youth AustriaAUT JapanJPN FranceFRA

Ski Mountaineering

Sprint, Boys Rocco BaldiniITA Luca TomasoniITA Ot FerrerESP
Individual, Boys Thomas BussardSUI Robin BussardSUI Nils OberauerAUT
Sprint, Girls María CostaESP Silvia BerraITA Margot RavinelFRA
Individual, Girls Caroline UlrichSUI Thibe DeseynSUI Margot RavinelFRA
Relay, Mixed Youth SwitzerlandSUI FranceFRA SpainESP

Snowboarding

Slopestyle, Boys Dusty HenricksenUSA Liam BrearleyCAN Nick PünterSUI
Boardercross, Boys Valerio JudSUI Niels ConradtGER Álvaro RomeroESP
Halfpipe, Boys Ruka HiranoJPN Kaishu HiranoJPN Liam BrearleyCAN
Big Air, Boys Ryoma KimataJPN Aoto KawakamiJPN Liam BrearleyCAN
Slopestyle, Girls Evy PoppeBEL Melissa PeperkampNED Bianca GislerSUI
Boardercross, Girls Josie BaffAUS Margaux HerpinFRA Anouk DörigSUI
Halfpipe, Girls Mitsuki OnoJPN Manon KajiJPN Berenice WickiSUI
Big Air, Girls Hinari AsanumaJPN Annika MorganGER Melissa PeperkampNED

Speed Skating

500 metres, Boys Yudai YamamotoJPN Nil LlopESP Xue ZhiwenCHN
1,500 metres, Boys Motonaga AritoJPN Pavel TaranRUS Jonathan TobonUSA
Mass Start, Boys Motonaga AritoJPN Diego AmayaCOL Pavel TaranRUS
500 metres, Girls Isabel GreveltNED Wang JingyiCHN Yukino YoshidaJPN
1,500 metres, Girls Myrthe de BoerNED Yuka TakahashiJPN Yang BinyuCHN
Mass Start, Girls Yang BinyuCHN Zuzana KuršováCZE Katia FilippiITA
Team Sprint, Mixed Youth Team 3MIX Team 16MIX Team 14MIX