Internet search
Maps Search
English

St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)

Details

NameSt. Petersburg
Administrative divisionSt. Petersburg
CountryRussian Federation
NotesPreviously known as Petrograd (1914-1924) and Leningrad (1924-1991).

People born here (422)

Andrey Abduvaliyev TJK
EUN
UZB
ATH 1992—2000 30 June 1966
Yekaterina Abramova RUS SSK 2006—2010 14 April 1982
Svetlana Abrosimova RUS BAS 2000—2008 9 July 1980
Lyukman Adams RUS ATH 2012 24 September 1988
Andrey Aguilar CRC SWI 1980—1984 18 November 1960
Aleksis Aide RUS ATH 1912 3 February 1888
Aydar Akayev KGZ 2004—2005 20 February 1976
Igor Akhremchik URS ROW 1960 18 October 1933
Aleksandr Akondinov RUS WRE 1912 30 August 1891
Aleksandr Aksinin URS ATH 1976—1980 4 November 1954
Anatoly Albul URS WRE 1960 1 June 1936
Konstantin Aleksandrov URS SAI 1952—1968 7 July 1920
Denis Alekseyev RUS ATH 2008—2012 21 December 1987
Aleksandr Alenitsyn RUS TEN 1912 29 November 1884
Nataliya Alimova RUS VOL 2008 9 December 1978
Yuliya Allagulova EUN STK 1992 25 June 1972
Vitaly Andreyev EUN ASK 1992 3 September 1969
Sofya Andreyeva RUS SWI 2016 2 August 1998
Viktoriya Andreyeva RUS SWI 2012—2016 21 June 1992
Vyacheslav Andrusenko RUS SWI 2016 14 May 1992
Nina Anisimova RUS TRI 2000—2004 26 February 1973
Yuliya Antipova URS LUG 1988 14 July 1966
Vladislav Antonov EUN BOX 1992 5 December 1966
Nataliya Antyukh RUS ATH 2004—2012 26 June 1981
Boris Arkadyev URS Coach/FTB 1952 21 September 1899
Aleksandr Artemyev URS BOX 1988 5 September 1966
Johan Asker SWE EVE 1956 22 April 1915
Pavel Avksentyev RUS SWI 1912 1890
Ulrich Baasch RUS ATH 1912 23 February 1890
Yekaterina Bakhvalova RUS ATH 2004 8 March 1972
Andrey Balashov URS SAI 1976—1980 22 March 1946
Mikhail Balenkov URS ROW 1960 6 March 1940
Aleksandr Barabanov OAR ICH 2018 17 June 1994
Viktor Barinov URS ROW 1960 12 July 1938
Georg Baumann RUS WRE 1912 1 September 1892
Alexander Baumgärtel GER SSK 1994—1998 28 September 1972
Georgy Baymakov RUS SWI 1912 1 June 1894
Yelena Bechke EUN FSK 1992 7 January 1966
Arnold Belgardt URS CTR 1960 29 January 1937
Olga Belkina RUS ATH 2012 23 August 1990
Esper Beloselsky RUS SAI 1912 8 October 1871
Sergey, Prince Beloselsky-Belozersky RUS IOC 1900—1908 25 July 1867
Aleksandr Belov URS BAS 1972—1976 9 November 1951
Yevgeniya Belyakova RUS BAS 2012 27 June 1986
Mariya Bespalova RUS ATH 2012 21 May 1986
Igor Bobrin URS FSK 1980 14 November 1953
Nataliya Bochina URS ATH 1980 4 January 1962
Dmitry Bochkaryov URS SSK 1984—1988 28 December 1958
Viktor Bogachev URS ROW 1960 30 September 1938
Anatoly Bogdanov URS SHO 1952—1956 1 January 1931
Dmitry Bogdanov RUS ATH 2000—2008 11 April 1979
Anna Bogdanova RUS ATH 2008 21 October 1984
Yuliya Bogdanova URS SWI 1980 27 April 1964
Yelena Bogomazova RUS SWI 2004—2008 9 February 1982
Ārons Boguļubovs URS JUD 1964 30 December 1938
Valentin Boreyko URS ROW 1960—1964 7 October 1933
Lyudmila Borisova RUS ATH 1996 8 March 1966
Lyudmila Borozna URS VOL 1972 2 January 1954
Pyotr Brayko RUS ATH 2000—2004 27 March 1977
Boris Brechko URS ROW 1952 7 December 1910
Anastasiya Bryzgalova OAR CUR 2018 13 December 1992
Lyudmila Buldakova URS VOL 1964—1972 25 May 1938
Veniamin But URS
EUN
ROW 1988—1992 1 August 1961
Vasily Butusov RUS FTB 1912 6 February 1892
Valeriu Caceanov URS ATH 1980 12 July 1954
William Cazalet GBR JDP 1908 8 July 1865
Darya Chikunova RUS SWI 2016 12 April 1999
Konstantin Chistyakov URS
EUN
ASK 1988—1992 20 March 1970
Valentina Ciurina MDA BIA 2002—2006 30 August 1978
Nischan Daimer GER ATH 1996 19 July 1967
Yury Danilochkin BLR ASK 2014—2018 22 February 1991
Tamara Danilova URS ATH 1972 30 July 1939
Anatoly Demitkov URS CAN 1956 27 May 1926
Yelena Dendeberova URS
EUN
SWI 1988—1992 4 May 1969
Viktor Diduk URS ROW 1988 8 July 1957
Aleksandr Dityatin URS GYM 1976—1980 7 August 1957
Valery Dolinin URS ROW 1976—1980 25 July 1953
Zinaida Doynikova URS ATH 1956—1960 12 September 1934
Pyotr Dron RUS CUR 2014 28 August 1985
Dmitry Dubrovsky RUS NCO 1994 5 July 1974
Stanislav Dubrovsky RUS NCO 1994 5 July 1974
Voldemar Dundur URS ROW 1960 8 April 1938
Georges Duperron RUS IOC 1913—1915 12 September 1877
Aleksey Dyachenko RUS FEN 2004 11 November 1978
Yekaterina Dyachenko RUS FEN 2008—2016 31 August 1987
Eduard Ellmann EST FTB 1924 7 April 1902
Aleksandr Enbert OAR FSK 2018 17 April 1989
Grigory Falko RUS SWI 2004—2008 9 May 1987
Vjačeslavs Fanduļs LAT ICH 2002 17 March 1969
Igor Feld URS ATH 1964 21 February 1941
Sergey Fesikov RUS SWI 2008—2012 21 January 1989
Andrey Fetisov RUS BAS 2000 19 January 1972
Sergey Filippov RUS FTB 1912 2 July 1893
Vyacheslav Fursov URS ATH 1980 19 July 1954
Boris Fyodorov URS ROW 1952—1960 18 May 1931
Leonid Fyodorov URS NCO/SKJ 1956—1960 25 March 1928
Anton Galkin RUS ATH 2004 20 February 1982
Ruslan Gasymov RUS JUD 2008 8 November 1979
Nina Gavrylyuk RUS
URS
CCS 1988—2002 13 April 1965
Oleg Golovanov URS ROW 1960—1964 17 December 1934
Yury Golovshchikov URS SKJ 1984 10 July 1963
Aleksandr Gomelsky RUS 1998 18 January 1928
Yevgeny Gomelsky RUS BAS/Coach 1988—2000 26 December 1938
Tatyana Gonobobleva URS VOL 1972 19 November 1948
Irina Gordeyeva RUS ATH 2012 9 October 1986
Otto Gordziałkowski POL ROW 1928 16 November 1898
Mikhail Gorelik URS SWI 1976—1980 21 March 1958
Viktor Gorlov URS SAI 1960 1 February 1918
Boris Gorokhov URS ROW 1960 2 November 1939
Konstantin Grachov URS ATH 1956—1960 17 April 1927
Georgy Grebenkov RUS GYM 2004 8 January 1982
Mihail Gribuşencov MDA BIA 2002—2006 30 January 1980
Tatiana Grigorieva AUS ATH 2000 8 October 1975
Kirill Grigoryan RUS SHO 2016 2 April 1992
Aleksandr Grigoryev URS ATH 1980 12 November 1955
Leonid Grigoryev URS ATH 1952 17 August 1926
Nadezhda Grishayeva RUS BAS 2012 2 July 1989
Vera Grushkina URS ATH 1968 17 August 1947
Nina Gruzintseva URS CAN 1964 7 April 1934
Irina Gubkina RUS
EUN
LUG 1992—1998 19 April 1972
Elvira Guerra ITA EDV 1900 1855
Aleksey Gusarov RUS
URS
ICH 1988—1998 8 July 1964
Georgy Gushchenko URS ROW 1952—1956 2 March 1931
Uno Häggman FIN ATH 1906 23 May 1882
Valdemar Henriksson FIN ROW 1912 18 July 1884
Mikhail Ignatyev RUS CTR 2004—2008 7 May 1985
Nina Ignatyeva URS LUG 1972 9 May 1948
Lyudmila Ignatyeva-Samotyosova URS ATH 1960—1968 26 October 1939
Kirill Ikonnikov RUS ATH 2008—2012 5 March 1984
Yury Ilyasov URS ATH 1952 30 November 1926
Viktor Ilyin URS LUG 1972 1 October 1951
Pavel Ilyinsky URS ROW 1968 25 June 1944
Nataliya Isakova RUS
EUN
STK 1992—1994 23 October 1966
Aleksandr Ivanov RUS ATH 2004—2008 25 May 1982
Andrey Ivanov RUS SWI 1996 28 May 1976
Kirill Ivanov URS
EUN
SHO 1988—1992 14 January 1960
Leonid Ivanov URS FTB 1952 25 July 1921
Leonid Ivanov URS ROW 1960 27 August 1938
Nikolay Ivanov URS ROW 1972—1976 20 August 1949
Anastasiya Ivanova-Shvedova BLR
RUS
ATH 2004—2012 3 May 1979
Lev Kalyayev URS ATH 1952 16 May 1929
Dmitry Kapitonov RUS ATH 2000 10 April 1968
Andrey Kapralov RUS SWI 2000—2008 7 October 1980
Sergey Karasyov RUS BAS 2012 26 October 1993
Vladimir Karpets RUS CTR/CYC 2000—2008 20 September 1980
Yelena Karpova RUS BAS 2004 14 June 1980
Aleksey Kasatonov URS ICH 1980—1988 14 October 1959
Amos Kash RUS SHO 1912 15 June 1868
Klara Kashapova RUS ATH 1996 29 January 1970
Oksana Kazakova RUS FSK 1998 8 April 1975
Maksim Kedrin RUS ASK 2002 21 September 1982
Pavel Kharin URS CAN/CMA 1952—1956 8 June 1927
Marta Kharitonova RUS CSL 2012—2016 26 September 1984
Igor Khokhlov URS ROW 1960 8 April 1937
Nikita Khromov RUS FTB 1912 1 May 1888
Nikolay Kiselyov URS NCO 1964 25 October 1939
Vladimir Kishkun URS ATH 1976 5 November 1951
Marina Kislova RUS ATH 2000 12 December 1978
Aleksandr Klepikov URS ROW 1976 23 May 1950
Valery Kleshnyov URS ROW 1980 15 October 1958
Fyodor Klimov RUS FSK 2014 7 September 1990
Sergey Klimov RUS CTR 2000 7 July 1980
Mikhail Kolyada OAR FSK 2018 18 February 1995
Vera Komisova URS ATH 1980 11 June 1953
Yuliya Kondakova RUS ATH 2008—2012 4 December 1981
Anna Kondrashina URS ROW 1976 23 December 1955
Yekaterina Konstantinova OAR STK 2018 13 October 1995
Sergey Kornilov RUS SSK 2006 9 May 1978
Gennady Korshikov URS ROW 1972—1976 19 February 1949
Ilona Korstin RUS BAS 2004—2012 30 May 1980
Nina Kossova URS ATH 1952 9 June 1935
Yekaterina Kostetskaya RUS ATH 2008—2012 31 December 1986
Anna Kozlova EUN
USA
SWA 1992—2004 30 December 1972
Aleksandr Kozlovsky RUS 1994 1 September 1944
Yekaterina Kramarenko RUS GYM 2008 22 April 1991
Tatyana Kraynova URS VOL 1988 7 June 1967
Galina Kreft-Alekseyeva URS CAN 1976—1980 14 March 1950
Nataliya Kresova-Rusakova RUS ATH 2004—2012 12 December 1979
Aleksandr Krushelnitsky OAR CUR 2018 20 May 1992
Andrey Krylov URS SWI 1976—1980 10 May 1956
Nataliya Kuchinskaya URS GYM 1968 8 March 1949
Vyacheslav Kulebyakin URS ATH 1976 30 November 1950
Semyon Kulikov RUS GYM 1912 8 July 1891
Irina Kusakina URS LUG 1988 5 June 1965
Pavel Kushnikov RUS GYM 1912 24 August 1893
Dmitry Kuskov RUS SHO 1912 14 December 1876
Olga Kuzhela RUS SWA 2008 29 August 1985
Yelizaveta Kuzmenko BLR ASK 2010 18 April 1987
Nikolay Kuznetsov RUS
EUN
CTR 1992—1996 20 July 1973
Viktor Kuznetsov URS SWI 1980 21 May 1961
Vladimir Kuznetsov URS ATH 1952—1964 2 April 1931
Svetlana Kuznetsova RUS TEN 2004—2016 27 June 1985
Yevgeniya Kuznetsova BUL
RUS
GYM 1996—2004 18 December 1980
Aleksandr Lakatosh RUS FEN 2000 9 April 1974
Anna Larionova RUS ASK 1998 3 June 1975
Marina Leonidova URS FSK 1976 17 August 1958
Alyona Leonova RUS FSK 2010 23 November 1990
Dmitry Lepikov EUN SWI 1992 21 April 1972
Aleksandr Lipatov RUS CSL 2008—2016 10 June 1981
Valentina Lituyeva URS ATH 1952 11 February 1930
Vasily Loktev-Zagorsky RUS MIX/SNB 2016 26 November 1998
Yury Lorentsson URS ROW 1960—1976 2 December 1930
Igor Luzhkovsky URS SWI 1960 18 March 1938
Irina Lyakhovskaya URS SWI 1960 2 March 1941
Pavel Lyashok RUS BIA 2020 22 February 2002
Oleg Makarov URS FSK 1984—1988 22 October 1962
Kseniya Makarova RUS FSK 2010 20 December 1992
Vladimir Malik URS ROW 1960 31 March 1938
Alexei Manziula ISR SWI 2000 29 March 1980
Yekaterina Marennikova RUS HAN 2008—2016 29 April 1982
Vladimir Markov RUS FTB 1912 20 January 1889
Lev Martyushev RUS FEN 1912 1880
Zinaida Matistovich URS ATH 1960 9 May 1932
Arnold Matsulevych URS ATH 1960 14 February 1932
Boris Matveyev URS ATH 1952—1956 10 December 1929
Ivan Matveyev URS SAI 1952—1956 10 February 1914
Andrey Mazovka URS SAI 1952—1956 16 June 1921
Ilya Medvedev RUS CAN 2008—2012 18 November 1983
Yury Melikhov URS CYC 1960—1964 1 April 1937
Boris Melnikov URS FEN 1964 16 May 1938
Dmitry Merezhkovsky URS ART/Referee 1924 14 August 1865
Anatoly Mikhaylov URS ATH 1956—1964 14 November 1936
Polina Mikhaylova RUS TTN 2016 31 August 1986
Lyudmila Mikhaylovskaya URS VOL 1968 21 October 1937
Aleksandr Mordovin RUS FEN 1912 3 February 1873
Yevgeny Morozov URS ROW 1952 12 January 1929
Veronika Mosina RUS ATH 2012 17 October 1990
Stanislav Moskvin URS CTR 1960—1968 19 January 1939
Tamara Moskvina URS FSK 1968 26 June 1941
Timofey Mozgov RUS BAS 2012 16 July 1986
Vyacheslav Mozhayev URS SAI 1960 11 September 1938
Mariya Mukhortova RUS FSK 2010 20 November 1985
Sofiya Muratova URS GYM 1956—1960 13 July 1929
Andriy Mykhailychenko UKR GYM 2004 11 August 1981
Vadim Naumov RUS
EUN
FSK 1992—1994 7 April 1969
Anna Nazarova RUS ATH 2012 3 February 1986
Yelena Nechayeva RUS FEN 2004—2008 14 June 1979
Yana Nekrasova RUS CUR 2002—2006 10 February 1976
Dmitry Nelyubin URS
EUN
CTR 1988—1992 8 February 1971
Olena Nemashkalo URS HAN 1988 25 December 1963
Yury Nesterov URS HAN 1988 24 March 1967
Grigory Nikitin RUS FTB 1912 7 January 1890
Viktor Novozhilov URS WRE 1976 5 June 1950
Anatoly Olizarenko URS CYC 1964 25 September 1936
Yevgeniya Olshevskaya RUS DIV 2000 7 September 1978
Nataliya Omsheva URS LUG 1972 15 November 1947
Mariya Orlova RUS SKE 2014 14 April 1988
Nadezhda Orlova RUS BOB 2006 25 September 1979
Sergey Osipov URS LUG 1972 1 October 1950
Vladimir Osokin URS CTR 1976—1980 8 January 1954
Yury Ovchinnikov URS FSK 1972—1976 3 June 1950
Edvin Ozolin URS ATH 1960—1964 12 February 1939
Elvīra Ozoliņa URS ATH 1960—1964 8 October 1939
Pavel Parshin URS SAI 1960 22 December 1919
Aleksandr Pashkov EUN BOB 1992 27 August 1953
Aleksey Pavlenko RUS FRS 2014 6 March 1995
Pavel Pavlovich RUS WRE 1912 14 February 1893
Boris Pertel RUS SHO 1912 21 April 1888
Aleksandr Petrov URS FTB 1952 27 September 1925
Aleksey Petrov URS CYC 1960—1964 22 March 1937
Denis Petrov EUN FSK 1992 3 March 1968
Yevgeny Petrov RUS ATH 1912 5 January 1888
Mariya Petrova RUS FSK 2002—2006 29 November 1977
Yelena Petrova EUN JUD 1992 13 October 1966
Nikolai Poljakov URS SAI 1976—1988 14 June 1951
Anton Ponkrashov RUS BAS 2012 23 April 1986
Aleksandr Popkov RUS SWI 2016 27 December 1994
Galina Popova URS ATH 1956—1964 2 June 1932
Svetlana Pospelova RUS ATH 2000 24 December 1979
Vladimir Predkin RUS SWI 1996 31 May 1969
Kirill Prigoda RUS SWI 2016 29 December 1995
Alexej Prochorow GER WLT 2016 30 March 1990
Dimitri Prochorow GER WLT 1996 16 September 1968
Sofya Prosvirnova OAR
RUS
STK 2014—2018 20 December 1997
Oleg Protopopov URS FSK 1960—1968 16 July 1932
Vladimir Putin RUS 2001 7 October 1952
Kirill Putyrsky URS ROW 1952 1 October 1928
Nadezhda Radovitskaya RUS FRS 1998 20 November 1977
Andres Raja EST ATH 2008 2 June 1982
Aleksandra Razaryonova RUS TRI 2012—2016 17 July 1990
Tatyana Reshetnikova RUS ATH 1996 14 October 1966
Inga Rodionova AZE FSK 1998 22 March 1980
Viktor Romanov URS CTR 1960 15 September 1937
Aleksey Romashov OAR
RUS
SKJ 2014—2018 29 April 1992
Pavel Rotenberg RUS ICH 2016 29 February 2000
Igor Rudakov URS ROW 1960—1972 8 October 1934
Sergey Rusin URS SWI 1980 31 October 1959
Aleksandr Safronov URS SSK 1976 12 November 1952
Vladimir Salnikov URS SWI 1976—1988 21 May 1960
Olga Samulenkova RUS ROW 2004 30 June 1978
Vladimir Sarnavsky RUS FEN 1912 19 May 1875
Tatyana Savelyeva URS SWI 1964—1968 22 May 1947
Nina Savina URS CAN 1952 29 September 1915
Alfred Schwarz RUS ATH 1912 16 November 1887
Larisa Seleznyova URS FSK 1984—1988 12 September 1963
Boris Selitsky URS WLT 1968 22 September 1938
Aleksandr Sema URS ROW 1976 13 April 1952
Olha Semenova URS HAN 1988 6 October 1964
Andrey Semyonov RUS ATH 2000 16 August 1977
Anna Sergeyeva RUS ROW 2004 7 May 1975
Marina Serkova URS ATH 1980 12 September 1961
Aleksandr Severov RUS WRE 1912 24 February 1889
Andrey Shabasov RUS SWI 2016 20 June 1994
Viktor Shamburkin URS SHO 1960—1964 12 October 1931
Valentina Shaprunova URS ATH 1956—1960 20 April 1937
Alla Shastitko URS ATH 1960 22 April 1939
Gennady Shatkov URS BOX 1956—1960 27 May 1932
Yury Shcherbakov URS ATH 1952 1925
Tamara Shelofastova URS SWI 1976 13 June 1959
Sergey Shendelyov RUS ICH 1994 19 January 1964
Dmitry Shepel RUS SSK 1998—2006 8 August 1978
Maksim Sheremetyev RUS SAI 2008—2012 22 December 1986
Mikhail Sheremetyev RUS SAI 2008—2012 28 March 1985
Aleksandra Shiryayeva RUS BVO 2008 9 February 1983
Yevgeniya Shishkova RUS
EUN
FSK 1992—1994 18 December 1972
Mariya Shkanova BLR ASK 2010—2018 18 October 1989
Mariya Shorets RUS TRI 2016 9 August 1990
Pavel de Shtiglits RUS ATH 1912 1892
Yelena Shushunova URS GYM 1988 23 May 1969
Marina Sidorova URS ATH 1972 16 January 1950
Anton Sikharulidze RUS FSK 1998—2002 25 October 1976
Nadezhda Skardino BLR BIA 2010—2018 27 March 1985
Sergey Slavnov RUS FSK 2006 11 April 1982
Anatoly Smirnov URS SWI 1976 5 April 1958
Andrey Smirnov URS SWI 1976 11 April 1957
Roman Smirnov RUS ATH 2008 2 September 1984
Sergey Smirnov URS ROW 1988 19 January 1961
Sergey Smirnov URS ATH 1988 17 September 1960
Lyudmila Smirnova URS FSK 1972 21 July 1949
Yevgeny Smiryagin RUS ATH 2000 17 May 1976
Yelena Smurova RUS WAP 2000—2008 18 January 1974
Bronislav Snetkov EUN SSK 1992 24 November 1967
Aleksey Sokolov RUS ATH 2008 14 November 1979
Maksim Sokolov RUS ICH 2006 27 May 1972
Pyotr Sokolov RUS FTB 1912 28 December 1891
Yury Sokolov URS JUD 1988 23 February 1961
Vladimir Solovyov URS ROW 1972 21 November 1946
Vitaly Sorokin URS SWI 1956—1960 8 December 1935
Aleksey Spiridonov URS ATH 1976 20 November 1951
Yevgeny Spiridonov URS SWI 1968 16 March 1947
Nina Statkevich URS SSK 1972—1976 16 February 1944
Eduard Stayson URS SAI 1960 13 April 1923
Vasīlijs Stepanovs URS WLT 1956 28 May 1927
Galina Stepanskaya URS SSK 1976 27 January 1949
Kseniya Stolbova RUS FSK 2014 7 February 1992
Vladimir Stolnikov URS BOX 1956 12 March 1934
Mykhailo Storozhenko URS ATH 1964 12 November 1937
Philipp Strauch RUS SAI 1912 8 August 1862
Dmitry Stukalov URS ATH 1976 2 May 1951
Andrey Suraykin URS FSK 1972 20 October 1948
Maksim Sushinsky RUS ICH 2006 1 July 1974
Viktor Suslin URS ROW 1968 19 July 1944
Aleksandr Svinin URS FSK 1984 7 July 1958
Nataliya Svinukhova RUS BAS 1996 20 May 1972
Igor Sysoyev RUS TRI 2004—2008 5 September 1980
Irena Szewińska-Kirszenstein POL ATH/IOC 1964—2018 24 May 1946
Viktor Talyanov URS ASK 1956—1964 19 October 1934
Sergey Tarasov RUS SNB 2014 5 September 1988
Oleg Tataurov RUS FSK 1994 23 August 1972
Peter Tchernyshev USA FSK 2002 6 February 1971
Irina Terentjeva LTU CCS 2002—2010 30 June 1984
Yelena Tikhanina RUS STK 1994—1998 27 May 1977
Nikolay Tikhomirov URS ATH 1964 21 December 1930
Sofya Tikhonova OAR
RUS
MIX/SKJ 2016—2018 16 November 1998
Mariya Tikhvinskaya RUS SNB 2002 24 February 1970
Dmitry Torgovanov RUS HAN 1996—2004 5 January 1972
Igor Trandenkov RUS
EUN
ATH 1992—1996 17 August 1966
Viktoriya Troitskaya-Taranina RUS
URS
EUN
STK 1988—1994 18 April 1969
Semyon, Prince Trubetskoy RUS IOC 1908—1910 23 July 1861
Nikolay Trusov RUS CTR 2008 2 July 1985
Irina Turova-Bochkaryova URS ATH 1952—1956 14 May 1935
Yury Tyukalov URS ROW 1952—1960 4 July 1930
Vladimir Ukhov URS ATH 1952 21 January 1924
Aleksey Urmanov RUS
EUN
FSK 1992—1994 17 November 1973
Lev, Prince Urusov RUS IOC 1910—1933 31 December 1877
Gennady Utenkov URS SWI 1980 1 May 1960
Aleksey Uversky RUS FTB 1912 14 February 1886
Yelena Valova URS FSK 1984—1988 4 January 1963
Svetlana Varganova URS SWI 1980 19 November 1964
Andrey Vasilyev URS ROW 1988 27 June 1962
Dmitry Vasilyev URS BIA 1984—1988 8 December 1962
Oleg Vasilyev URS FSK 1984—1988 22 November 1959
Vladimir Vasilyev URS SAI 1972—1976 28 November 1935
Ulyana Vasilyeva OAR CUR 2018 31 July 1995
Larisa Viktorova URS SWI 1960 5 September 1943
Voldemārs Vimba LAT ART 1936 31 May 1904
Georgy Vishnyakov RUS SHO 1912 1 April 1871
Aleksandr Vlasov URS FSK 1976 25 February 1956
Nataliya Vodopyanova RUS BAS 2004—2012 4 June 1981
Viktoriya Volchkova RUS FSK 2002 30 July 1982
Vladimir Volodenkov RUS ROW 1996—2004 25 April 1972
Nikita Volodin RUS FSK 2016 29 June 1999
Irina Vorobyova URS FSK 1976 30 June 1958
Tatyana Vorokhobko URS ATH 1976 5 December 1950
Anna Vozakova RUS BVO 2012 27 February 1989
Walter Winans USA ART/SHO 1908—1912 5 April 1852
Aleksey Yagudin RUS FSK 1998—2002 18 March 1980
Boris Yakimov URS SSK 1956 1933
Aleksandr Yakovlev RUS ART 1924 25 June 1887
Mikhail Yakovlev RUS FTB 1912 12 July 1893
Vladimir Yakovlev URS SAI 1972 14 March 1930
Olga Yakovleva URS BAS 1988 15 December 1963
Valentina Yakshina RUS SSK 2002—2006 6 February 1976
Yury Yegorov URS LUG 1972 11 March 1947
Marina Yeltsova RUS FSK 1998 4 February 1970
Nikolay Yermakov URS SAI 1952 3 January 1910
Galina Yermolayeva URS ROW 1976 21 October 1948
Nataliya Yukhareva RUS JUD 2004 17 September 1975
Fyodor Zabelin RUS GYM 1912 27 May 1888
Olga Zabelinskaya RUS CYC 2012—2016 10 May 1980
Ilya Zakharov RUS DIV 2012—2016 2 May 1991
Mikhail Zamotin URS CAN 1968 14 November 1937
Valentin Zanin URS ROW 1956—1960 27 October 1937
Aleksandr Zaytsev URS FSK 1976—1980 16 June 1952
Vyacheslav Zaytsev URS VOL 1976—1988 12 November 1952
Viktor Zhdanovich URS FEN 1956—1964 27 January 1938
Nataliya Zhedik RUS BAS 2012 11 July 1988
Yevgeny Zhigulin RUS ROW 2004 28 June 1980
Tatyana Zhuk URS FSK 1964—1968 1 January 1946
Nataliya Ziganshina RUS GYM 2004 24 December 1985
Bruno Zilliacus FIN ATH 1908 11 November 1877
Galina Zybina URS ATH 1952—1964 22 January 1931

People who died here (82)

Igor Akhremchik URS ROW 1960 1990
Anatoly Albul URS WRE 1960 13 August 2013
Aleksandr Androshkin URS SHO 1972—1976 11 January 2010
Franz Barsicke GER ATH 1936 1944
Arnold Belgardt URS CTR 1960 26 February 2015
Yevgeny Belosheykin URS ICH 1988 18 November 1999
Aleksandr Belov URS BAS 1972—1976 3 October 1978
Fyodor Bogdanovsky URS WLT 1956 2 October 2014
Valentin Boreyko URS ROW 1960—1964 27 December 2012
Gratsian Botev URS CAN/CMA 1956 16 August 1981
Aleksey Butovsky RUS IOC 1894—1900 25 February 1917
Vasily Butusov RUS FTB 1912 28 September 1971
Pelageya Danilova URS GYM 1952 31 July 2001
Anatoly Demitkov URS CAN 1956 15 August 2005
Nikolay Drozdetsky URS ICH 1984 24 November 1995
Georges Duperron RUS IOC 1913—1915 23 July 1934
Sergey Filippov RUS FTB 1912 1942
Leonid Fyodorov URS NCO/SKJ 1956—1960 1993
Nina Fyodorova-Baldycheva URS CCS 1972—1980 27 January 2019
Pyotr Gorelikov URS SAI 1952 23 October 2017
Nikolay Gusakov URS NCO 1956—1964 14 December 1991
Fritz Hendrix GER ATH 1932 30 August 1941
Yury Ilyasov URS ATH 1952 26 December 2005
Leonid Ivanov URS FTB 1952 14 September 1990
Nikolay Ivanov URS ROW 1972—1976 8 June 2012
Anna Kaaleste URS CCS 1956 16 July 2014
Lev Kalyayev URS ATH 1952 19 August 1983
Valentina Kamenyok-Vinogradova URS VOL 1964—1968 17 July 2002
Pavel Kazankov URS ATH 1952 19 January 2018
Nikolay Kolomenkin RUS FSK/SHO 1908—1912 19 January 1956
Valery Kopayev URS NCO 1976 29 June 1979
Vladimir Kosinsky URS SWI 1964—1972 14 July 2011
Pyotr Kovalenko URS SKJ 1964 1993
Galina Kreft-Alekseyeva URS CAN 1976—1980 24 February 2005
Galina Leontyeva URS VOL 1968—1972 4 February 2016
Karl Lindholm RUS SAI 1912 4 February 1917
Vladimir Markov RUS FTB 1912 1942
Lev Martyushev RUS FEN 1912 20 December 1937
Fridrikh Maryutin URS FTB 1952 9 September 2010
Boris Matveyev URS ATH 1952—1956 30 March 1968
Yevdokiya Mekshilo URS CCS 1964 16 January 2013
Dmitry Nelyubin URS
EUN
CTR 1988—1992 1 January 2005
Igor Novikov URS MOP/UIPM 1952—1992 30 August 2007
Aleksandr Petrov RUS WRE 1908 February 1941
Anatoly Petrov URS ATH 1956 1 July 2014
Sergey Popov URS ATH 1960 25 June 1995
Vladimir Portnoy URS GYM 1960 19 February 1984
Ivan Pozhidayev URS ATH 1952 2 November 2013
Nikolay Puchkov URS ICH 1956—1960 8 August 2005
Nikolay Puzanov URS BIA 1964—1968 2 January 2008
Anatoly Roshchin URS WRE 1964—1972 5 January 2016
Aleksandr Safronov URS SSK 1976 21 July 1989
Sergey Saychik URS SKJ 1976 5 October 2000
Yevgeny Seredin URS SWI 1976—1980 5 April 2006
Gennady Shatkov URS BOX 1956—1960 14 January 2009
Tatyana Shchelkanova URS ATH 1964 24 November 2011
Yury Shcherbakov URS ATH 1952
Boris Shilkov URS SSK 1956 27 June 2015
Yelena Shushunova URS GYM 1988 16 August 2018
Andrey Smirnov URS SWI 1976 16 October 2019
Yury Sokolov URS JUD 1988 14 March 1990
Nikolay Solovyov URS WRE 1956 15 November 2007
Aleksey Spiridonov URS ATH 1976 9 April 1998
Vladimir Stolnikov URS BOX 1956 30 March 1990
Philipp Strauch RUS SAI 1912 3 November 1924
Andrey Suraykin URS FSK 1972 28 September 1996
Anatoly Tarabrin URS ROW 1960 11 February 2008
Nikolay Tatarinov URS MOP 1960 29 May 2017
Aleksandr Tenyagin URS FTB 1952 26 March 2008
Fyodor Terentyev URS CCS 1956 20 January 1963
Aleksandr Tillo RUS SHO 1912 8 January 1938
Pyotr Tolstikhin URS SAI 1956 13 May 2002
Gennady Tsygankov URS ICH 1972—1976 16 February 2006
Tamara Tyshkevich URS ATH 1952—1956 27 December 1997
Yury Tyukalov URS ROW 1952—1960 19 February 2018
Oleg Tyurin URS ROW 1964 3 March 2010
Aleksey Uversky RUS FTB 1912 1942
Eduard Vinokurov URS FEN 1968—1976 10 February 2010
Vladimir Vyshpolsky URS FEN 1952 18 February 1987
Mikhail Yakovlev RUS FTB 1912 1942
Vladimir Yakovlev URS SAI 1972 29 September 2009
Anatoly Zheglanov URS SKJ 1968—1972 28 June 1999

Affiliations

Avangard Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Burevestnik Leningrad, St. Petersburg (RUS)
CSKA St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)
Dynamo St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)
GBOU Olimpiyskiye nadezhdy № 357, St. Petersburg (RUS)
Iskra Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Kolomyagi, St. Petersburg (RUS)
Krasnoye Znamya Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Krestovsky Lawn Tennis Club, St. Petersburg (RUS)
Lokomotiv St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)
Merkur, St. Petersburg (RUS)
Nauka Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Neva, St. Petersburg (RUS)
Pishchevik Leningrad, St. Petersburg (RUS)
SKA St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)
Spartak St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)
Sport, St. Petersburg (RUS)
St. Petersburg College of Olympic Reserve No. 2, St. Petersburg (RUS)
St. Petersburg River Yacht Club, St. Petersburg (RUS)
St. Petersburg School of the Olympic Reserve for Figure Skating, St. Petersburg (RUS)
Trud Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Trudovye Rezervy Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Unitas, St. Petersburg (RUS)
VS Leningrad, St. Petersburg (RUS)
Yavara-Neva, St. Petersburg (RUS)
Zenit St. Petersburg, St. Petersburg (RUS)