Medal winners Nagano 1998

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Jean-Luc CrétierFRA Lasse KjusNOR Hannes TrinklAUT
Super G, Men Hermann MaierAUT Didier Cuche
Hans Knauß
SUI
AUT
Giant Slalom, Men Hermann MaierAUT Stephan EberharterAUT Michael von GrünigenSUI
Slalom, Men Hans Petter BuraasNOR Ole Kristian FurusethNOR Thomas SykoraAUT
Combined, Men Mario ReiterAUT Lasse KjusNOR Christian MayerAUT
Downhill, Women Katja SeizingerGER Pernilla WibergSWE Florence MasnadaFRA
Super G, Women Picabo StreetUSA Michaela DorfmeisterAUT Alexandra MeissnitzerAUT
Giant Slalom, Women Deborah CompagnoniITA Alexandra MeissnitzerAUT Katja SeizingerGER
Slalom, Women Hilde GergGER Deborah CompagnoniITA Zali SteggallAUS
Combined, Women Katja SeizingerGER Martina ErtlGER Hilde GergGER

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Ole Einar BjørndalenNOR Frode AndresenNOR Ville RäikkönenFIN
20 kilometres, Men Halvard HanevoldNOR Pieralberto CarraraITA Aliaksei AydarauBLR
4 × 7.5 kilometres Relay, Men GermanyGER NorwayNOR Russian FederationRUS
7.5 kilometres Sprint, Women Galina KuklevaRUS Uschi DislGER Katrin ApelGER
15 kilometres, Women Ekaterina DafovskaBUL Olena PetrovaUKR Uschi DislGER
4 × 7.5 kilometres Relay, Women GermanyGER Russian FederationRUS NorwayNOR

Bobsleigh

Two, Men Italy 1
Canada 1
ITA
CAN
Germany 1GER
Four, Men Germany 2GER Switzerland 1SUI Great Britain
France
GBR
FRA

Cross Country Skiing

10 kilometres, Men Bjørn DæhlieNOR Markus GandlerAUT Mika MyllyläFIN
30 kilometres, Men Mika MyllyläFIN Erling JevneNOR Silvio FaunerITA
50 kilometres, Men Bjørn DæhlieNOR Niklas JonssonSWE Christian HoffmannAUT
10/15 kilometres Pursuit, Men Thomas AlsgaardNOR Bjørn DæhlieNOR Vladimir SmirnovKAZ
4 × 10 kilometres Relay, Men NorwayNOR ItalyITA FinlandFIN
5 kilometres, Women Larisa LazutinaRUS Kateřina NeumannováCZE Bente MartinsenNOR
15 kilometres, Women Olga DanilovaRUS Larisa LazutinaRUS Anita Moen-GuidonNOR
30 kilometres, Women Yuliya ChepalovaRUS Stefania BelmondoITA Larisa LazutinaRUS
5/10 kilometres Pursuit, Women Larisa LazutinaRUS Olga DanilovaRUS Kateřina NeumannováCZE
4 × 5 kilometres Relay, Women Russian FederationRUS NorwayNOR ItalyITA

Curling

Curling, Men SwitzerlandSUI CanadaCAN NorwayNOR
Curling, Women CanadaCAN DenmarkDEN SwedenSWE

Figure Skating

Singles, Men Ilya KulikRUS Elvis StojkoCAN Philippe CandeloroFRA
Singles, Women Tara LipinskiUSA Michelle KwanUSA Chen LuCHN
Pairs, Mixed Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS Germany 1GER
Ice Dancing, Mixed Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS France 1FRA

Freestyle Skiing

Moguls, Men Jonny MoseleyUSA Janne LahtelaFIN Sami MustonenFIN
Aerials, Men Eric BergoustUSA Sébastien FoucrasFRA Dzmitry DashchynskiBLR
Moguls, Women Tae SatoyaJPN Tatjana MittermayerGER Kari TraaNOR
Aerials, Women Nikki StoneUSA Xu NannanCHN Colette BrandSUI

Ice Hockey

Ice Hockey, Men Czech RepublicCZE Russian FederationRUS FinlandFIN
Ice Hockey, Women United StatesUSA CanadaCAN FinlandFIN

Luge

Singles, Men Georg HacklGER Armin ZöggelerITA Jens MüllerGER
Doubles, Open Germany 1GER United States 1USA United States 2USA
Singles, Women Silke KraushaarGER Babsi NiedernhuberGER Angelika NeunerAUT

Nordic Combined

Team, Men NorwayNOR FinlandFIN FranceFRA
Individual, Men Bjarte Engen VikNOR Samppa LajunenFIN Valery StolyarovRUS

Short Track Speed Skating

500 metres, Men Takafumi NishitaniJPN An YulongCHN Hitoshi UematsuJPN
1,000 metres, Men Kim Dong-SeongKOR Li JiajunCHN Éric BédardCAN
5,000 metres Relay, Men CanadaCAN Republic of KoreaKOR People's Republic of ChinaCHN
500 metres, Women Annie PerreaultCAN Yang Yang (S)CHN Jeon I-GyeongKOR
1,000 metres, Women Jeon I-GyeongKOR Yang Yang (S)CHN Won Hye-GyeongKOR
3,000 metres Relay, Women Republic of KoreaKOR People's Republic of ChinaCHN CanadaCAN

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Jani SoininenFIN Kazuyoshi FunakiJPN Andreas WidhölzlAUT
Large Hill, Individual, Men Kazuyoshi FunakiJPN Jani SoininenFIN Masahiko HaradaJPN
Large Hill, Team, Men JapanJPN GermanyGER AustriaAUT

Snowboarding

Giant Slalom, Men Ross RebagliatiCAN Thomas PruggerITA Ueli KestenholzSUI
Halfpipe, Men Gian SimmenSUI Daniel FranckNOR Ross PowersUSA
Giant Slalom, Women Karine RubyFRA Heidi RenothGER Brigitte KöckAUT
Halfpipe, Women Nicola ThostGER Stine Brun KjeldaasNOR Shannon DunnUSA

Speed Skating

500 metres, Men Hiroyasu ShimizuJPN Jeremy WotherspoonCAN Kevin OverlandCAN
1,000 metres, Men Ids PostmaNED Jan BosNED Hiroyasu ShimizuJPN
1,500 metres, Men Ådne SøndrålNOR Ids PostmaNED Rintje RitsmaNED
5,000 metres, Men Gianni RommeNED Rintje RitsmaNED Bart VeldkampBEL
10,000 metres, Men Gianni RommeNED Bob de JongNED Rintje RitsmaNED
500 metres, Women Catriona Le May DoanCAN Susan AuchCAN Tomomi OkazakiJPN
1,000 metres, Women Marianne TimmerNED Chris WittyUSA Catriona Le May DoanCAN
1,500 metres, Women Marianne TimmerNED Gunda Niemann-StirnemannGER Chris WittyUSA
3,000 metres, Women Gunda Niemann-StirnemannGER Claudia PechsteinGER Anni FriesingerGER
5,000 metres, Women Claudia PechsteinGER Gunda Niemann-StirnemannGER Lyudmila ProkashovaKAZ