Mexico at the 1972 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Alfonso Jones 28
Rafael Aveleyra 51
José Almanzor 52
Individual, Women Francisca de Gutiérrez 10
Aurora Bretón 15
Silvia de Tapia 23

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Rogelio Mendoza 106 r1/2
Floor Exercise, Men Rogelio Mendoza 101 r1/1
Horse Vault, Men Rogelio Mendoza =54 r1/1
Parallel Bars, Men Rogelio Mendoza =85 r1/1
Horizontal Bar, Men Rogelio Mendoza 101 r1/1
Rings, Men Rogelio Mendoza 108 r1/1
Pommelled Horse, Men Rogelio Mendoza 100 r1/1
Individual All-Around, Women Ana María Casas 87 r1/2
Patricia Ollinger 97 r1/2
Patricia García =99 r1/2
Laura Rivera =112 r1/2
María Antonieta Hernández 115 r1/2
Hilda Amezaga =116 r1/2
Team All-Around, Women Mexico 19
Ana María CasasPatricia OllingerPatricia GarcíaLaura RiveraMaría Antonieta HernándezHilda Amezaga
Floor Exercise, Women Ana María Casas =85 r1/1
Patricia Ollinger =104 r1/1
Laura Rivera =109 r1/1
Hilda Amezaga 111 r1/1
Patricia García =113 r1/1
María Antonieta Hernández 116 r1/1
Horse Vault, Women Patricia García =89 r1/1
Patricia Ollinger =97 r1/1
María Antonieta Hernández =97 r1/1
Ana María Casas =102 r1/1
Hilda Amezaga =102 r1/1
Laura Rivera 111 r1/1
Uneven Bars, Women Ana María Casas =74 r1/1
Patricia Ollinger 86 r1/1
Patricia García 90 r1/1
Laura Rivera 110 r1/1
María Antonieta Hernández =111 r1/1
Hilda Amezaga =114 r1/1
Balance Beam, Women Ana María Casas =95 r1/1
Patricia García =100 r1/1
Patricia Ollinger 104 r1/1
Laura Rivera =108 r1/1
María Antonieta Hernández =112 r1/1
Hilda Amezaga 117 r1/1

Athletics

5,000 metres, Men Pedro Miranda 6 h2 r1/2
Mario Pérez 7 h4 r1/2
10,000 metres, Men Juan Martínez 10
Pedro Miranda 8 h2 r1/2
Marathon, Men Jacinto Sabinal 26
Alfredo Peñaloza 45
Rafael Tadeo 51
20 kilometres Walk, Men José Oliveros 9
Pedro Aroche 12
Ismael Ávila 22
50 kilometres Walk, Men Gabriel Hernández 8
Raúl González 20
José Oliveros AC
Hammer Throw, Men Jorge Nuñez DNS

Boxing

Light-Flyweight, Men Salvador García =17
Flyweight, Men Arturo Delgado =9
Bantamweight, Men Alfonso Zamora 2 Silver
Featherweight, Men Juan Francisco García =33
Lightweight, Men Antonio Gin =9
Welterweight, Men Sergio Lozano =5
Light-Middleweight, Men Emeterio Villanueva =5
Middleweight, Men José Luis Espinosa =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Hermelindo Soto 4 h2 r2/4
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Mexico 5 h3 r2/4
Gilberto SorianoHoracio Flores
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Mexico 6 h1 r2/4
Hermelindo SotoGilberto SorianoHoracio FloresAlejandro Amezcua
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Roberto Altamirano 8
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Mexico 4 h1 r3/4
Juan MartínezFelipe Ojeda

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Jesús Sarabia 10
Agustín Alcántara AC
Francisco Huerta AC
Francisco Vázquez AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Mexico 25
Agustín AlcántaraAntonio HernándezFrancisco HuertaFrancisco Vázquez

Cycling Track

Sprint, Men Arturo Cambroni 2 h10 r2/10
1,000 metres Time Trial, Men Arturo Cambroni 24
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Francisco Huerta 11 r1/4

Diving

Springboard, Men Carlos Girón 9
José Robinson 11
Porfirio Becerril 27 r1/2
Platform, Men Carlos Girón 8
José Robinson 14 r1/2
Porfirio Becerril 15 r1/2
Springboard, Women Bertha Baraldi 15 r1/2
Platform, Women Bertha Baraldi 20 r1/2

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Manuel Mendívil AC
Mariano Bucio AC
Ramón Mejía AC
David Bárcena AC
Three-Day Event, Team, Open Mexico AC
Mariano BucioRamón MejíaManuel MendívilDavid Bárcena

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Joaquín Pérez =19
Elisa Pérez de las Heras =19
Eduardo Higareda 51
Jumping, Team, Open Mexico 15
Fernando HernándezEduardo HigaredaJoaquín PérezElisa Pérez de las Heras

Fencing

Foil, Individual, Men Carlos Calderón 6 p3 r2/5
Vicente Calderón 5 p7 r1/5
Épée, Individual, Men Luis Stephens 6 p6 r2/5
Jorge Castillejos 6 p8 r2/5
Carlos Calderón 5 p11 r1/5
Épée, Team, Men Mexico 4 p4 r1/5
Carlos CalderónJorge CastillejosHermilo LealLuis Stephens
Sabre, Individual, Men Roberto Alva 6 p5 r2/5
Vicente Calderón 5 p3 r1/5
Hermilo Leal 6 p8 r1/5

Football

Football, Men Mexico =7
Alejandro HernándezAlejandro PeñaAlfredo HernándezDaniel RazoDavid RegaladoEnrique MartínFernando BlancoFrancisco BarbaHoracio SánchezJesús RicoJosé Ángel TalaveraJosé Luis TrejoJuan Manuel ÁlvarezLeonardo CuéllarManuel BorjaManuel ManzoLorenzo ReyesSalvador MárquezRogelio Ruiz

Hockey

Hockey, Men Mexico 16
Adán NoriegaDavid SevillaJosé Luis PartidaEnrique FiloteoFrancisco RamírezHéctor VenturaJavier VarelaJosé Miguel HuacujaJosé María MascaroJuan CalderónManuel FernándezManuel NoriegaNoel GutiérrezOrlando VenturaOscar HuacujaRubén VasconcelosVíctor ContrerasHéctor Bustamante (DNS)

Judo

Half-Middleweight, Men Raúl Foullón =12
Middleweight, Men Luis Arredondo =19
Half-Heavyweight, Men Epigmenio Exiga =19
Open Class, Men Epigmenio Exiga =19

Modern Pentathlon

Individual, Men Gilberto Toledano 42
Eduardo Olivera 43
Juan José Castilla 55
Team, Men Mexico 17
Gilberto ToledanoEduardo OliveraJuan José Castilla

Rowing

Single Sculls, Men Guillermo Spamer 5 h3 r2/4
Double Sculls, Men Mexico 3 h3 r2/4
Federico SchefflerRicardo Scheffler
Coxless Pairs, Men Mexico 4 h1 r2/4
José Luis RionMiguel Ruiz
Coxless Fours, Men Mexico 4 h4 r2/4
José Luis MoralesArturo FigueroaArcadio PadillaJuan López

Sailing

One Person Dinghy, Open Roberto Colliard 30
Three Person Keelboat, Open Mexico 23
Armando BaucheDaniel EscalanteEsteban Gerard
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Mexico 25
Lorenzo VillaseñorMiguel Rábago

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Homero Laddaga 37
Mario Sánchez 54
Free Pistol, 50 metres, Open Juventino Sánchez 42
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Open Olegario Vázquez 29
Jesús Elizondo 31
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Olegario Vázquez 43
Jesús Elizondo 50
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Ernesto Montemayor, Jr. 20
Olegario Vázquez 32
Trap, Open Fernando Walls 23
David Alkon 27
Skeet, Open Nuria Ortíz 38
Juan Bueno 41

Swimming

100 metres Freestyle, Men Roberto Strauss 6 h1 r1/3
200 metres Freestyle, Men Roberto Strauss 8 h5 r1/2
Guillermo García DNS
400 metres Freestyle, Men Guillermo García 3 h1 r1/2
José Luis Prado 6 h3 r1/2
1,500 metres Freestyle, Men Guillermo García 8
Alberto García 4 h3 r1/2
4 × 100 metres Freestyle Relay, Men Mexico 7 h1 r1/2
Jorge UrretaJosé Joaquín SantibáñezGuillermo GarcíaRoberto Strauss
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Mexico 5 h1 r1/2
Guillermo GarcíaRoberto StraussJosé Luis PradoJorge Urreta
100 metres Backstroke, Men José Joaquín Santibáñez 4 h2 r1/3
200 metres Backstroke, Men Rafael Rocha 4 h1 r1/2
José Urueta 4 h3 r1/2
100 metres Breaststroke, Men Felipe Muñoz 4 h5 r1/3
Gustavo Salcedo 5 h2 r1/3
200 metres Breaststroke, Men Felipe Muñoz 5
Gustavo Salcedo 6 h3 r1/2
100 metres Butterfly, Men Hugo Valencia 5 h2 r1/3
200 metres Butterfly, Men Hugo Valencia 4 h2 r1/2
Ricardo Marmolejo 6 h3 r1/2
200 metres Individual Medley, Men Ricardo Marmolejo 4 h5 r1/2
José Joaquín Santibáñez 5 h1 r1/2
400 metres Individual Medley, Men Ricardo Marmolejo 2 h3 r1/2
José Luis Prado 4 h1 r1/2
4 × 100 metres Medley Relay, Men Mexico 5 h1 r1/2
José Joaquín SantibáñezFelipe MuñozHugo ValenciaGuillermo GarcíaGustavo Salcedo (DNS) • Roberto Strauss (DNS)
100 metres Freestyle, Women Marcia Arriaga 7 h2 r1/3
Virginia Anchestegui 8 h6 r1/3
200 metres Freestyle, Women Marcia Arriaga 7 h4 r1/2
400 metres Freestyle, Women María Teresa Ramírez 5 h1 r1/2
800 metres Freestyle, Women María Teresa Ramírez 4 h1 r1/2
Laura Vaca 5 h3 r1/2
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Mexico 7 h1 r1/2
María Teresa RamírezVirginia AnchesteguiLaura VacaMarcia Arriaga
100 metres Backstroke, Women María Cecilia Vargas 7 h5 r1/3
200 metres Backstroke, Women María Teresa Ramírez 4 h1 r1/2
María Cecilia Vargas 7 h4 r1/2
100 metres Breaststroke, Women Leonor Urueta 8 h2 r1/3
Ana Elena de la Portilla 8 h5 r1/3
200 metres Breaststroke, Women Leonor Urueta 7 h3 r1/2
Ana Elena de la Portilla 7 h6 r1/2
100 metres Butterfly, Women Norma Amezcua 8 h1 r1/3
200 metres Butterfly, Women Grisel Mendoza 4 h1 r1/2
200 metres Individual Medley, Women María Ballesteros 7 h2 r1/2
Laura Vaca AC h3 r1/2
400 metres Individual Medley, Women Laura Vaca 6 h4 r1/2
María Ballesteros 8 h5 r1/2
4 × 100 metres Medley Relay, Women Mexico 8 h2 r1/2
María Teresa RamírezAna Elena de la PortillaNorma AmezcuaMarcia ArriagaLeonor Urueta (DNS)

Water Polo

Water Polo, Men Mexico =13
Daniel GómezFrancisco GarcíaMaximiliano AguilarRaúl AlanísArturo Valencia, Jr.Juan Manuel GarcíaArmando FernándezAlfredo SauzaRicardo ChapaVíctor GarcíaRafael Azpeitia

Waterskiing

Jumping, Men Carlos García 4

Weightlifting

Bantamweight, Men Miguel Ángel Medina 14
Jesús Conde AC

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Alfredo Olvera AC
Flyweight, Greco-Roman, Men Enrique Jiménez AC
Bantamweight, Greco-Roman, Men Alfredo López AC
Lightweight, Greco-Roman, Men Alberto Bremauntz AC
Flyweight, Freestyle, Men Florentino Martínez AC
Bantamweight, Freestyle, Men Moisés López AC
Featherweight, Freestyle, Men Vicente Martínez AC
Lightweight, Freestyle, Men Gabriel Ruz AC
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Raúl García AC