Germany at the 2018 Winter Olympics

Alpine Skiing

Downhill, Men Thomas Dreßen 5
Andreas Sander 10
Josef Ferstl 25
Super G, Men Andreas Sander 8
Thomas Dreßen 12
Josef Ferstl 27
Giant Slalom, Men Linus Straßer 22
Fritz Dopfer 26
Alex Schmid AC
Slalom, Men Fritz Dopfer 20
Linus Straßer AC
Combined, Men Thomas Dreßen 9
Linus Straßer AC
Josef Ferstl AC
Andreas Sander AC
Downhill, Women Viktoria Rebensburg 9
Kira Weidle 11
Super G, Women Viktoria Rebensburg 10
Kira Weidle AC
Giant Slalom, Women Viktoria Rebensburg 4
Slalom, Women Marina Wallner 19
Christina Geiger AC
Lena Dürr AC
Team, Mixed Germany =5
Lena DürrMarina WallnerFritz Dopfer (DNS)Alex SchmidLinus Straßer

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Arnd Peiffer 1 Gold
Benedikt Doll 6
Simon Schempp 7
Erik Lesser 11
12.5 kilometres Pursuit, Men Benedikt Doll 3 Bronze
Simon Schempp 5
Arnd Peiffer 8
Erik Lesser 11
15 kilometres Mass Start, Men Simon Schempp 2 Silver
Erik Lesser 4
Benedikt Doll 5
Arnd Peiffer 13
20 kilometres, Men Erik Lesser 9
Arnd Peiffer 21
Simon Schempp 36
Johannes Kühn 58
4 × 7.5 kilometres Relay, Men Germany 3 Bronze
Erik LesserBenedikt DollArnd PeifferSimon Schempp
7.5 kilometres Sprint, Women Laura Dahlmeier 1 Gold
Vanessa Hinz 5
Franziska Hildebrand 12
Denise Herrmann 21
10 kilometres Pursuit, Women Laura Dahlmeier 1 Gold
Denise Herrmann 6
Franziska Hildebrand 12
Vanessa Hinz 13
12.5 kilometres Mass Start, Women Denise Herrmann 11
Franziska Preuß 12
Laura Dahlmeier 16
Vanessa Hinz 25
15 kilometres, Women Laura Dahlmeier 3 Bronze
Franziska Preuß 4
Franziska Hildebrand 9
Maren Hammerschmidt 17
4 × 6 kilometres Relay, Women Germany 8
Franziska PreußDenise HerrmannFranziska HildebrandLaura Dahlmeier
2 × 6 kilometres and 2 × 7.5 kilometres Relay, Mixed Germany 4
Vanessa HinzLaura DahlmeierErik LesserArnd Peiffer

Bobsleigh

Two, Men Germany 2 =1 Gold
Francesco FriedrichThorsten Margis
Germany 3 4
Nico WaltherChristian Poser
Germany 1 5
Johannes LochnerChristopher Weber
Four, Open Germany 2 1 Gold
Francesco FriedrichCandy BauerMartin GrothkoppThorsten Margis
Germany 3 =2 Silver
Nico WaltherKevin KuskeAlexander RödigerEric Franke
Germany 1 8
Johannes LochnerChristian PoserChristopher WeberChristian Rasp
Two, Women Germany 1 1 Gold
Mariama JamankaLisa Buckwitz
Germany 3 4
Stephanie SchneiderAnnika Drazek
Germany 2 13
Anna KöhlerErline Nolte

Cross Country Skiing

Sprint, Men Thomas Bing 15
Sebastian Eisenlauer 27
15 kilometres, Men Lucas Bögl 15
Andreas Katz 24
Sebastian Eisenlauer 30
50 kilometres, Men Andreas Katz 14
Thomas Bing 28
Lucas Bögl 42
Jonas Dobler AC
30 kilometres Skiathlon, Men Thomas Bing 11
Lucas Bögl 16
Jonas Dobler 22
Andreas Katz 33
4 × 10 kilometres Relay, Men Germany 6
Andreas KatzThomas BingLucas BöglJonas Dobler
Team Sprint, Men Germany 10
Sebastian EisenlauerThomas Bing
Sprint, Women Sandra Ringwald 15
Katharina Hennig 27
Elisabeth Schicho 28
Hanna Kolb 36
10 kilometres, Women Victoria Carl 19
Stefanie Böhler 25
Sandra Ringwald 26
30 kilometres, Women Stefanie Böhler 16
Katharina Hennig 19
Victoria Carl 25
15 kilometres Skiathlon, Women Victoria Carl 20
Katharina Hennig 22
Stefanie Böhler 25
Nicole Fessel DNS
4 × 5 kilometres Relay, Women Germany 6
Stefanie BöhlerKatharina HennigVictoria CarlSandra Ringwald
Team Sprint, Women Germany 10
Nicole FesselSandra Ringwald

Figure Skating

Singles, Men Paul Fentz 22
Singles, Women Nicole Schott 18
Pairs, Mixed Germany 1 1 Gold
Aljona SawtchenkoBruno Massot
Germany 2 16
Annika HockeRuben Blommaert
Ice Dancing, Mixed Germany 16
Kavita LorenzJoti Polizoakis
Team, Mixed Germany 7
Paul FentzNicole SchottAnnika Hocke (DNS)Ruben Blommaert (DNS)Aljona SawtchenkoBruno MassotKavita LorenzJoti Polizoakis

Freestyle Skiing

Ski Cross, Men Paul Eckert 18
Tim Hronek 23
Florian Wilmsmann 25
Moguls, Women Katharina Förster 13
Lea Bouard 25
Ski Cross, Women Julia Eichinger 21
Halfpipe, Women Sabrina Cakmakli 8
Slopestyle, Women Kea Kühnel 18

Ice Hockey

Ice Hockey, Men Germany 2 Silver
Daryl BoyleChristian EhrhoffBrooks MacekMarcus KinkMatthias PlachtaFrank MauerDanny aus den BirkenYannic SeidenbergPatrick ReimerBjörn KruppJonas MüllerYasin EhlizGerrit FauserDennis Endras (DNS)Frank HördlerPatrick HagerTimo PielmeierFelix SchützMarcel GocDominik KahunSinan AkdağLeo PföderlDavid WolfMoritz MüllerMarcel Noebels

Luge

Singles, Men Johannes Ludwig 3 Bronze
Felix Loch 5
Andi Langenhan 10
Doubles, Open Germany 1 1 Gold
Tobias WendlTobias Arlt
Germany 2 3 Bronze
Toni EggertSascha Benecken
Singles, Women Natalie Geisenberger 1 Gold
Dajana Eitberger 2 Silver
Tatjana Hüfner 4
Team Relay, Mixed Germany 1 Gold
Natalie GeisenbergerJohannes LudwigTobias WendlTobias Arlt

Nordic Combined

Normal Hill / 10 km, Individual, Men Eric Frenzel 1 Gold
Johannes Rydzek 5
Fabian Rießle 7
Vinzenz Geiger 9
Large Hill / 10 km, Individual, Men Johannes Rydzek 1 Gold
Fabian Rießle 2 Silver
Eric Frenzel 3 Bronze
Vinzenz Geiger 7
Team, Men Germany 1 Gold
Vinzenz GeigerFabian RießleEric FrenzelJohannes Rydzek

Short Track Speed Skating

500 metres, Women Anna Seidel 15
Bianca Walter 18
1,000 metres, Women Bianca Walter 18
Anna Seidel AC
1,500 metres, Women Anna Seidel 16
Bianca Walter 27

Skeleton

Skeleton, Men Axel Jungk 7
Christopher Grotheer 8
Alexander Gassner 9
Skeleton, Women Jacqueline Lölling 2 Silver
Tina Hermann 5
Anna Fernstädt 6

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Andreas Wellinger 1 Gold
Markus Eisenbichler 8
Richard Freitag 9
Karl Geiger 10
Large Hill, Individual, Men Andreas Wellinger 2 Silver
Karl Geiger 7
Richard Freitag 9
Markus Eisenbichler 14
Large Hill, Team, Men Germany 2 Silver
Karl GeigerStephan LeyheRichard FreitagAndreas Wellinger
Normal Hill, Individual, Women Katharina Althaus 2 Silver
Carina Vogt 5
Ramona Straub 8
Juliane Seyfarth 10

Snowboarding

Parallel Giant Slalom, Men Stefan Baumeister 6
Patrick Bussler 25
Alexander Bergmann 31
Halfpipe, Men Johannes Höpfl 23
Boardercross, Men Martin Nörl 8
Paul Berg 19
Konstantin Schad 32
Parallel Giant Slalom, Women Selina Jörg 2 Silver
Ramona Hofmeister 3 Bronze
Carolin Langenhorst 9
Anke Karstens 21
Slopestyle, Women Silvia Mittermüller 26
Boardercross, Women Jana Fischer 16

Speed Skating

500 metres, Men Nico Ihle 8
Joel Dufter 29
1,000 metres, Men Nico Ihle 8
Joel Dufter 14
5,000 metres, Men Patrick Beckert 10
Moritz Geisreiter 12
10,000 metres, Men Patrick Beckert 7
Moritz Geisreiter 9
500 metres, Women Judith Dannhauer =16
1,000 metres, Women Gabriele Hirschbichler 15
Judith Dannhauer 26
Michelle Uhrig 31
1,500 metres, Women Gabriele Hirschbichler 12
Roxanne Dufter 24
3,000 metres, Women Claudia Pechstein 9
Roxanne Dufter 23
5,000 metres, Women Claudia Pechstein 8
Mass Start, Women Claudia Pechstein 13
Team Pursuit (6 laps), Women Germany 6
Michelle Uhrig (DNS)Roxanne DufterGabriele HirschbichlerClaudia Pechstein