Canada at the 1968 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Gilbert Larose 64
Sid Jensen =77
Steve Mitruk 96
Roger Dion 103
Barry Brooker 106
Team All-Around, Men Canada 16
Gilbert LaroseSid JensenSteve MitrukRoger DionBarry Brooker
Floor Exercise, Men Gilbert Larose =57 r1/2
Sid Jensen =88 r1/2
Barry Brooker 104 r1/2
Roger Dion 105 r1/2
Steve Mitruk 109 r1/2
Horse Vault, Men Gilbert Larose =41 r1/2
Sid Jensen =49 r1/2
Barry Brooker =92 r1/2
Roger Dion =94 r1/2
Steve Mitruk =99 r1/2
Parallel Bars, Men Sid Jensen =90 r1/2
Gilbert Larose =90 r1/2
Steve Mitruk 97 r1/2
Roger Dion 101 r1/2
Barry Brooker 112 r1/2
Horizontal Bar, Men Sid Jensen 70 r1/2
Roger Dion =75 r1/2
Steve Mitruk =90 r1/2
Gilbert Larose =92 r1/2
Barry Brooker 109 r1/2
Rings, Men Gilbert Larose =28 r1/2
Sid Jensen =32 r1/2
Steve Mitruk =95 r1/2
Barry Brooker =97 r1/2
Roger Dion 109 r1/2
Pommelled Horse, Men Gilbert Larose =42 r1/2
Steve Mitruk =63 r1/2
Roger Dion 82 r1/2
Sid Jensen =89 r1/2
Barry Brooker 104 r1/2
Individual All-Around, Women Jennifer Diachun =51
Sandra Hartley =62
Teresa McDonnell 71
Marilynn Minaker 79
Suzanne Cloutier 81
Team All-Around, Women Canada 11
Jennifer DiachunSandra HartleyTeresa McDonnellMarilynn MinakerSuzanne Cloutier
Floor Exercise, Women Sandra Hartley =49 r1/2
Teresa McDonnell =56 r1/2
Jennifer Diachun =60 r1/2
Suzanne Cloutier =79 r1/2
Marilynn Minaker =82 r1/2
Horse Vault, Women Jennifer Diachun =44 r1/2
Sandra Hartley =60 r1/2
Teresa McDonnell =68 r1/2
Suzanne Cloutier =71 r1/2
Marilynn Minaker =76 r1/2
Uneven Bars, Women Jennifer Diachun =47 r1/2
Suzanne Cloutier =61 r1/2
Sandra Hartley 81 r1/2
Teresa McDonnell 83 r1/2
Marilynn Minaker 87 r1/2
Balance Beam, Women Sandra Hartley 40 r1/2
Marilynn Minaker =55 r1/2
Teresa McDonnell =62 r1/2
Jennifer Diachun =62 r1/2
Suzanne Cloutier 90 r1/2

Athletics

100 metres, Men Harry Jerome 7
200 metres, Men Harry Jerome 8 h1 r2/4
400 metres, Men Ross MacKenzie 8 h2 r3/4
Don Domansky 5 h7 r1/4
1,500 metres, Men Norm Trerise 10 h2 r2/3
Dave Bailey 6 h1 r1/3
5,000 metres, Men Bob Finlay 11
Dave Ellis AC h3 r1/2
10,000 metres, Men Dave Ellis 25
Marathon, Men Andy Boychuk 10
Peter Buniak AC
400 metres Hurdles, Men Wes Brooker 5 h2 r1/3
Bob McLaren 6 h1 r1/3
4 × 400 metres Relay, Men Canada 7 h3 r1/2
Ross MacKenzieBrian MacLarenBill CrothersWes Brooker
20 kilometres Walk, Men Karl-Heinz Merschenz 18
Felix Cappella AC
50 kilometres Walk, Men Karl-Heinz Merschenz 9
Felix Cappella 23
High Jump, Men Wilf Wedmann =33 r1/2
Long Jump, Men Michel Charland 26 r1/2
Shot Put, Men George Puce DNS
Discus Throw, Men George Puce 14 r1/2
Javelin Throw, Men Bill Heikkila 22 r1/2
100 metres, Women Irene Piotrowski 6 h1 r3/4
Debbie Miller 7 h2 r2/4
Stephanie Berto 4 h5 r1/4
200 metres, Women Irene Piotrowski 5 h2 r1/3
400 metres, Women Joan Fisher 8 h1 r2/3
Anne Covell 5 h2 r1/3
800 metres, Women Abby Hoffman 7
80 metres Hurdles, Women Jenny Meldrum 5 h3 r1/3
4 × 100 metres Relay, Women Canada 5 h1 r1/2
Debbie MillerStephanie BertoJoan HendryIrene Piotrowski
Long Jump, Women Joan Hendry AC r1/2
Javelin Throw, Women Jay Dahlgren 13
Pentathlon, Women Jenny Meldrum 11

Boxing

Flyweight, Men Walter Henry =9
Lightweight, Men Marv Arneson =17
Light-Welterweight, Men Dick Findlay =32
Welterweight, Men Donato Paduano =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Gabor Joo 6 h1 r3/4
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Canada 4 h1 r3/4
Arpad SimonyikJean Barré
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Canada 6 h3 r1/4
Arpad SimonyikWolfgang RuckGabor JooJean Barré
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Christopher Hook 9
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Canada AC h2 r1/3
John WoodScott Lee
Kayak Singles, 500 metres, Women Marjorie Homer-Dixon 6 h1 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Women Canada 4 h1 r2/3
Claudia HuntBetty-Anne Gowans

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Marcel Roy 55
Joe Jones 64
Jules Béland AC
Yves Landry AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Canada 25
Joe JonesJules BélandMarcel RoyYves Landry

Cycling Track

Sprint, Men Jocelyn Lovell 2 h8 r4/10
Bob Boucher 2 h9 r2/10
1,000 metres Time Trial, Men Jocelyn Lovell 7

Diving

Springboard, Men Kenneth Sully 25
Platform, Men Bob Eaton 25
Kenneth Sully 33
Springboard, Women Beverly Boys 7
Nancy Robertson 13
Platform, Women Beverly Boys 4
Nancy Robertson 8

Equestrian Dressage

Dressage, Individual, Open Inez Fischer-Credo 15
Christilot Hanson 19
Zoltan Sztehlo 25
Dressage, Team, Open Canada 7
Inez Fischer-CredoChristilot HansonZoltan Sztehlo

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Robin Hahn 9
Norman Elder 31
Barry Sonshine 33
Alan Ehrlick 35
Three-Day Event, Team, Open Canada 8
Robin HahnNorman ElderBarry SonshineAlan Ehrlick

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Jim Elder 6
Jim Day =13
Torchy Millar 36
Jumping, Team, Open Canada 1 Gold
Jim ElderJim DayTom Gayford

Fencing

Foil, Individual, Men Gerry Wiedel 6 p6 r2/4
Magdy Conyd 5 p10 r1/4
Peter Bakonyi 5 p11 r1/4
Foil, Team, Men Canada 3 p5 r1/4
Magdy ConydPeter BakonyiGerry WiedelJohn Andru
Épée, Individual, Men Peter Bakonyi =17
Magdy Conyd 6 p8 r2/4
Gerry Wiedel 5 p11 r1/4
Épée, Team, Men Canada 3 p3 r1/4
Peter BakonyiJohn AndruMagdy ConydGerry Wiedel
Sabre, Individual, Men John Andru 5 p3 r1/4
Foil, Individual, Women Sigrid Chatel 5 p3 r2/4

Rowing

Single Sculls, Men Roger Jackson 11
Double Sculls, Men Canada 13
Daryl SturdyRobert Stubbs
Coxless Pairs, Men Canada 4 h1 r2/4
John UlinderLyle Gatley
Coxed Eights, Men Canada 9
Neil CampbellJohn RossClayton BrownRichard CrookerDaryl SturdyRichard SymsykJohn McIntyreDaryl MacDonaldJoel FinlayJohn Richardson

Sailing

One Person Dinghy, Open Paul Henderson 20
Two Person Keelboat, Open Canada 15
Bruce KirbyOswald Blouin
Three Person Keelboat, Open Canada 4
Steve TupperDave MillerTim Irwin
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Canada 7
Roger GreenStewart Green
5.5 metres, Open Canada 6
Stan LeibelErnest WeissJack Hasen

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Jules Sobrian 34
Keith Elder 51
Free Pistol, 50 metres, Open Bill Hare 15
Jules Sobrian 31
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Gerry Ouellette 6
Alf Mayer 38
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Gerry Ouellette 20
Rudy Schulze 38
Trap, Open John Primrose 8
Edward Shaske 16
Skeet, Open Donald Sanderlin 15
Harry Willsie 37

Swimming

100 metres Freestyle, Men Sandy Gilchrist 5 h3 r2/3
Glen Finch 4 h8 r1/3
200 metres Freestyle, Men Ralph Hutton 4
Sandy Gilchrist 1 h3 r1/2
George Smith 3 h6 r1/2
400 metres Freestyle, Men Ralph Hutton 2 Silver
Ron Jacks 4 h6 r1/2
1,500 metres Freestyle, Men Ralph Hutton 5
4 × 100 metres Freestyle Relay, Men Canada 7
Glen FinchGeorge SmithRalph HuttonSandy Gilchrist
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Canada 4
George SmithRon JacksSandy GilchristRalph Hutton
100 metres Backstroke, Men Jim Shaw 5
200 metres Backstroke, Men Jim Shaw 5 h1 r1/2
Ralph Hutton DNS
100 metres Breaststroke, Men Bill Mahony 5 h3 r2/3
200 metres Breaststroke, Men Bill Mahony 1 h1 r1/2
100 metres Butterfly, Men Tom Arusoo 4 h2 r2/3
Ron Jacks 7 h2 r2/3
200 metres Butterfly, Men Tom Arusoo 3 h2 r1/2
Ron Jacks 4 h1 r1/2
200 metres Individual Medley, Men George Smith 5
Sandy Gilchrist 6
Ken Campbell 3 h6 r1/2
400 metres Individual Medley, Men Sandy Gilchrist 5
George Smith 2 h4 r1/2
Ken Campbell 6 h3 r1/2
4 × 100 metres Medley Relay, Men Canada 7
Jim ShawBill MahonyTom ArusooSandy Gilchrist
100 metres Freestyle, Women Marion Lay 4
Angela Coughlan DNS
200 metres Freestyle, Women Marion Lay 2 h3 r1/2
Angela Coughlan 2 h4 r1/2
400 metres Freestyle, Women Angela Coughlan 7
800 metres Freestyle, Women Angela Coughlan 6
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Canada 3 Bronze
Angela CoughlanMarilyn CorsonElaine TannerMarion Lay
100 metres Backstroke, Women Elaine Tanner 2 Silver
Anne Walton 5 h4 r1/3
200 metres Backstroke, Women Elaine Tanner 2 Silver
Jeanne Warren 3 h1 r1/2
Anne Walton 4 h1 r1/2
100 metres Butterfly, Women Jeanne Warren 7 h1 r2/3
Marilyn Corson 4 h5 r1/3
Elaine Tanner DNS
200 metres Butterfly, Women Jeanne Warren 3 h2 r1/2
Marilyn Corson 4 h4 r1/2
200 metres Individual Medley, Women Marilyn Corson DNS
4 × 100 metres Medley Relay, Women Canada 5 h1 r1/2
Elaine TannerAnne WaltonJeanne WarrenMarion Lay

Weightlifting

Bantamweight, Men Chun Hon Chan 11
Light-Heavyweight, Men Pierre St. Jean 10
Aldo Roy 15
Middle-Heavyweight, Men Paul Bjarnason 21

Wrestling

Bantamweight, Greco-Roman, Men Herb Singerman AC
Lightweight, Greco-Roman, Men Gord Garvie AC
Welterweight, Greco-Roman, Men Brian Heffel AC
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Ed Millard AC
Heavyweight, Greco-Roman, Men Harry Geris AC
Bantamweight, Freestyle, Men Herb Singerman AC
Featherweight, Freestyle, Men Pat Bolger AC
Lightweight, Freestyle, Men Gord Garvie AC
Welterweight, Freestyle, Men Brian Heffel AC
Middleweight, Freestyle, Men Robert Chamberot AC
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Ed Millard AC
Heavyweight, Freestyle, Men Harry Geris AC