Bulgaria at the 2004 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Yavor Hristov 28

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Filip Yanev 46
Yordan Yovchev 90
Floor Exercise, Men Yordan Yovchev 3 Bronze
Filip Yanev 61 r1/1
Horse Vault, Men Filip Yanev 5
Parallel Bars, Men Filip Yanev =75 r1/1
Horizontal Bar, Men Filip Yanev 58 r1/1
Rings, Men Yordan Yovchev 2 Silver
Filip Yanev 75 r1/1
Pommelled Horse, Men Filip Yanev =79 r1/1
Individual All-Around, Women Yevgeniya Kuznetsova 93 r1/2
Uneven Bars, Women Yevgeniya Kuznetsova 81 r1/1
Balance Beam, Women Yevgeniya Kuznetsova =46 r1/1

Artistic Swimming

Duet, Women Bulgaria 20
Asya AnastasovaBogdana Zareva

Athletics

Pole Vault, Men Spas Buhalov 27 r1/2
Iliyan Efremov AC r1/2
Long Jump, Men Petar Dachev 13 r1/2
Nikolay Atanasov 17 r1/2
Triple Jump, Men Momchil Karailiev 22 r1/2
Ivaylo Rusenov 24 r1/2
Shot Put, Men Galin Kostadinov 37 r1/2
100 metres, Women Ivet Lalova 4
200 metres, Women Ivet Lalova 5
Monika Gachevska 6 h1 r1/4
400 metres, Women Mariana Dimitrova 4 h3 r2/3
1,500 metres, Women Daniela Yordanova 5
100 metres Hurdles, Women Svetla Dimitrova DNS
20 kilometres Walk, Women Nevena Mineva AC
High Jump, Women Venelina Veneva 15 r1/2
Pole Vault, Women Tanya Stefanova =24 r1/2
Long Jump, Women Antoniya Yordanova 20 r1/2
Triple Jump, Women Mariya Dimitrova 19 r1/2
Shot Put, Women Aneliya Kumanova 29 r1/2
Discus Throw, Women Tsvetanka Hristova 40 r1/2
Javelin Throw, Women Hristina Georgieva 32 r1/2

Badminton

Singles, Women Petya Nedelcheva =5
Doubles, Women Bulgaria =17
Petya NedelchevaNeli Nedyalkova-Boteva

Beach Volleyball

Beach Volleyball, Women Bulgaria =9
Petya YanchulovaLina Yanchulova

Boxing

Light-Flyweight, Men Salim Salimov =17
Bantamweight, Men Detelin Dalakliev =9
Lightweight, Men Dimitar Shtilyanov =9
Light-Welterweight, Men Boris Georgiev =3 Bronze
Super-Heavyweight, Men Sergey Rozhnov =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 500 metres, Men Petar Merkov 6 h3 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Men Bulgaria 5 h1 r2/3
Yordan YordanovIvan Hristov
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Bulgaria 4
Milko KazanovIvan HristovPetar MerkovYordan Yordanov
Canadian Singles, 500 metres, Men Stanimir Atanasov 8
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Stanimir Atanasov 6 h2 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Women Bulgaria 6
Delyana DachevaBonka Pindzheva

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Dimitar Gospodinov AC

Cycling Track

1,000 metres Time Trial, Men Radoslav Konstantinov 17
Sprint, Women Evgeniya Radanova 12

Equestrian Jumping

Individual, Open Rosen Raychev AC r2/2

Judo

Half-Lightweight, Men Georgi Georgiev =3 Bronze
Heavyweight, Women Tsvetana Bozhilova AC

Rhythmic Gymnastics

Individual, Women Simona Peycheva 6
Elisabet Paisieva 12 r1/2
Group, Women Bulgaria 3 Bronze
Zhaneta IlievaEleоnora KezhovaZornitsa MarinovaKristina RangelovaGalina TanchevaVladislava Tancheva

Rowing

Single Sculls, Men Ivo Yanakiev 3 Bronze
Single Sculls, Women Rumyana Neykova 3 Bronze
Double Sculls, Women Bulgaria 4
Anet-Jacqueline BuschmannMiglena Markova
Coxless Pairs, Women Bulgaria 8
Milka TanchevaAnna Chuk

Sailing

Windsurfer, Men Veselin Nanev 33
Windsurfer, Women Irina Konstantinova 19

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Tanyu Kiryakov 4
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Emil Milev 9
Free Pistol, 50 metres, Men Tanyu Kiryakov 7
Air Pistol, 10 metres, Women Mariya Grozdeva 3 Bronze
Sporting Pistol, 25 metres, Women Mariya Grozdeva 1 Gold

Swimming

50 metres Freestyle, Men Raychin Antonov 52
100 metres Freestyle, Men Raychin Antonov 52
200 metres Freestyle, Men Mihail Aleksandrov 31
400 metres Freestyle, Men Petar Stoychev 32
1,500 metres Freestyle, Men Petar Stoychev 17
200 metres Breaststroke, Men Mihail Aleksandrov 28
100 metres Butterfly, Men Georgi Palazov 40
200 metres Butterfly, Men Georgi Palazov 26
200 metres Individual Medley, Men Mihail Aleksandrov 18
400 metres Freestyle, Women Ivanka Moralieva 36
800 metres Freestyle, Women Ivanka Moralieva 26
400 metres Individual Medley, Women Ana Dangalakova 23

Tennis

Singles, Women Maggy Maleeva =17

Weightlifting

Featherweight, Men Sevdalin Minchev AC
Middleweight, Men Ivan Stoitsov 7
Middle-Heavyweight, Men Milen Dobrev 1 Gold
Nikola Kolev AC
Super-Heavyweight, Men Velichko Cholakov 3 Bronze
Flyweight, Women Izabela Dragneva 5
Lightweight, Women Zlatina Atanasova 12
Light-Heavyweight, Women Slaveyka Ruzhinska 4
Milena Trendafilova 6

Wrestling

Lightweight, Greco-Roman, Men Armen Nazaryan 3 Bronze
Welterweight, Greco-Roman, Men Nikolay Gergov 14
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Vladislav Metodiev 12
Heavyweight, Greco-Roman, Men Kaloyan Dinchev 8
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Sergei Mureico 8
Featherweight, Freestyle, Men Radoslav Velikov 9
Lightweight, Freestyle, Men Ivan Dzhorev 18
Welterweight, Freestyle, Men Serafim Barzakov 8
Middleweight, Freestyle, Men Nikolay Paslar 11
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Miroslav Gochev 12
Heavyweight, Freestyle, Men Krasimir Kochev 17
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Bozhidar Boyadzhiev 8
Heavyweight, Freestyle, Women Stanka Zlateva 12