Poland at the 1988 Summer Olympics

Archery

Individual, Women Joanna Nowicka 16
Beata Iwanek 33
Joanna Helbin 40
Team, Women Poland 10
Joanna HelbinBeata IwanekJoanna Nowicka

Athletics

400 metres, Men Tomasz Jędrusik 8 h1 r3/4
800 metres, Men Ryszard Ostrowski 6 h4 r2/4
3,000 metres Steeplechase, Men Bogusław Mamiński 8
20 kilometres Walk, Men Zdzisław Szlapkin 36
50 kilometres Walk, Men Jacek Bednarek 24
High Jump, Men Krzysztof Krawczyk 12
Artur Partyka =20 r1/2
Pole Vault, Men Mirosław Chmara AC r2/2
Marian Kolasa AC r2/2
Triple Jump, Men Jacek Pastusiński 8
Andrzej Grabarczyk 15 r1/2
Shot Put, Men Helmut Krieger 12
100 metres, Women Joanna Smolarek 6 h2 r2/4
Jolanta Janota 4 h2 r1/4
Ewa Pisiewicz 6 h3 r1/4
200 metres, Women Agnieszka Siwek 7 h2 r3/4
Jolanta Janota 7 h2 r2/4
10,000 metres, Women Wanda Panfil DNS
Marathon, Women Wanda Panfil 22
400 metres Hurdles, Women Genowefa Błaszak 7 h1 r2/3
4 × 100 metres Relay, Women Poland 6
Joanna SmolarekJolanta JanotaEwa PisiewiczAgnieszka SiwekJolanta Bartczak (DNS) • Agata Karczmarek (DNS)
Long Jump, Women Agata Karczmarek 7
Jolanta Bartczak 20 r1/2
Discus Throw, Women Renata Katewicz 13 r1/2

Boxing

Bantamweight, Men Grzegorz Jabłoński =17
Featherweight, Men Tomasz Nowak =5
Light-Welterweight, Men Andrzej Możdżeń =17
Welterweight, Men Jan Dydak =3 Bronze
Light-Heavyweight, Men Henryk Petrich =3 Bronze
Heavyweight, Men Andrzej Gołota =3 Bronze
Super-Heavyweight, Men Janusz Zarenkiewicz =3 Bronze

Canoe Sprint

Kayak Doubles, 500 metres, Men Poland 6
Maciej FreimutWojciech Kurpiewski
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Poland 5
Maciej FreimutWojciech KurpiewskiGrzegorz KrawcówKazimierz Krzyżański
Canadian Singles, 500 metres, Men Jan Pinczura 5
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Jan Pinczura AC h3 r3/4
Canadian Doubles, 500 metres, Men Poland 2 Silver
Marek DopierałaMarek Łbik
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Poland 3 Bronze
Marek DopierałaMarek Łbik
Kayak Singles, 500 metres, Women Izabela Dylewska-Światowiak 3 Bronze
Kayak Doubles, 500 metres, Women Poland 9
Bożena KsiąźekJolanta Łukaszewicz
Kayak Fours, 500 metres, Women Poland 8
Bożena KsiąźekElżbieta UrbańczykJolanta ŁukaszewiczKatarzyna Weiss

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Zdzisław Wrona 17
Jacek Bodyk 28
Andrzej Mierzejewski 108
100 kilometres Team Time Trial, Men Poland 2 Silver
Joachim HalupczokZenon JaskułaMarek LeśniewskiAndrzej Sypytkowski

Cycling Track

Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Ryszard Dawidowicz 5
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Poland 7
Ryszard DawidowiczJoachim HalupczokAndrzej SikorskiMarian Turowski
Points Race, Men Wojciech Pawłak 16

Diving

Springboard, Men Tomasz Rossa 27 r1/2

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Bogusław Jarecki 12
Krzysztof Rogowski 13
Krzysztof Rafalak 21
Eugeniusz Koczorski 33
Three-Day Event, Team, Open Poland 4
Bogusław JareckiKrzysztof RogowskiKrzysztof RafalakEugeniusz Koczorski

Fencing

Foil, Individual, Men Bogusław Zych 15
Marian Sypniewski 27
Leszek Bandach 29
Foil, Team, Men Poland 5
Leszek BandachWaldemar CiesielczykPiotr KiełpikowskiMarian SypniewskiBogusław Zych
Épée, Individual, Men Witold Gadomski 21
Ludomir Chronowski 33
Cezary Siess 43
Épée, Team, Men Poland 10
Ludomir ChronowskiWitold GadomskiPiotr KiełpikowskiCezary SiessBogusław Zych
Sabre, Individual, Men Janusz Olech 2 Silver
Tadeusz Piguła 12
Robert Kościelniakowski 18
Sabre, Team, Men Poland 5
Marek GniewkowskiRobert KościelniakowskiAndrzej KostrzewaJanusz OlechTadeusz Piguła
Foil, Individual, Women Jolanta Królikowska 15
Anna Sobczak 23
Agnieszka Dubrawska 30
Foil, Team, Women Poland 10
Małgorzata BreśAgnieszka DubrawskaJolanta KrólikowskaHanna PrusakowskaAnna Sobczak

Judo

Extra-Lightweight, Men Ireneusz Kiejda =20
Half-Lightweight, Men Janusz Pawłowski 2 Silver
Lightweight, Men Wiesław Błach =19
Half-Middleweight, Men Waldemar Legień 1 Gold
Half-Heavyweight, Men Jacek Beutler =5
Heavyweight, Men Andrzej Basik =11
Half-Middleweight, Women Bogusława Olechnowicz =3

Modern Pentathlon

Individual, Men Maciej Czyżowicz 15
Arkadiusz Skrzypaszek 23
Wiesław Chmielewski 52
Team, Men Poland 9
Maciej CzyżowiczArkadiusz SkrzypaszekWiesław Chmielewski

Rhythmic Gymnastics

Individual, Women Teresa Folga 7
Eliza Białkowska 14

Rowing

Single Sculls, Men Kajetan Broniewski 5
Coxed Pairs, Men Poland 9
Wojciech JankowskiIreneusz OmięckiJacek Streich
Quadruple Sculls, Men Poland 7
Sławomir CieślakowskiAndrzej KrzepińskiMirosław MrukTomasz Świątek
Coxed Fours, Women Poland 8
Grażyna BłądElżbieta JankowskaZyta JarkaElwira LorenzCzesława Kościańska-Szczepińska

Sailing

Windsurfer, Open Grzegorz Myszkowski 17
One Person Dinghy, Open Henryk Blaszka 20

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Jerzy Pietrzak 7
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Adam Kaczmarek 5
Krzysztof Kucharczyk =11
Free Pistol, 50 metres, Men Jerzy Pietrzak =14
Running Target, 50 metres, Men Jerzy Greszkiewicz =12
Wojciech Karkusiewicz =15
Air Pistol, 10 metres, Women Dorota Bidołach =12
Sporting Pistol, 25 metres, Women Dorota Bidołach 10

Swimming

200 metres Freestyle, Men Artur Wojdat 4
Mariusz Podkościelny 14
400 metres Freestyle, Men Artur Wojdat 3 Bronze
Mariusz Podkościelny 5
1,500 metres Freestyle, Men Mariusz Podkościelny 5
Artur Wojdat 21
100 metres Butterfly, Men Rafał Szukała 13
200 metres Butterfly, Men Rafał Szukała 17
100 metres Breaststroke, Women Dorota Chylak 19
Kornelia Stawicka 31
200 metres Breaststroke, Women Kornelia Stawicka 21
Dorota Chylak 28

Table Tennis

Singles, Men Andrzej Grubba =9
Leszek Kucharski =9
Piotr Molenda =41
Doubles, Men Poland 6
Andrzej GrubbaLeszek Kucharski

Taekwondo

Bantamweight, Men Mustapha Zdonek =5
Lightweight, Men Wojciech Kowalski =5
Welterweight, Men Piotr Radke =9

Tennis

Singles, Men Wojtek Kowalski =33

Weightlifting

Flyweight, Men Jacek Gutowski 5
Lightweight, Men Marek Seweryn 4
Middleweight, Men Waldemar Kosiński 6
Light-Heavyweight, Men Krzysztof Siemion 5
Middle-Heavyweight, Men Sławomir Zawada 3 Bronze
Andrzej Piotrowski 4
Heavyweight II, Men Stanisław Małysa 7

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Andrzej Głąb 2 Silver
Flyweight, Greco-Roman, Men Roman Kierpacz 5
Bantamweight, Greco-Roman, Men Ryszard Wolny AC
Featherweight, Greco-Roman, Men Mieczysław Tracz AC
Lightweight, Greco-Roman, Men Jerzy Kopański 5
Welterweight, Greco-Roman, Men Józef Tracz 3 Bronze
Middleweight, Greco-Roman, Men Bogdan Daras 8
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Andrzej Malina AC
Heavyweight, Greco-Roman, Men Andrzej Wroński 1 Gold
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Roman Wrocławski 7
Flyweight, Freestyle, Men Władysław Stecyk AC
Bantamweight, Freestyle, Men Dariusz Grzywiński AC
Featherweight, Freestyle, Men Marian Skubacz AC
Lightweight, Freestyle, Men Andrzej Kubiak AC
Middleweight, Freestyle, Men Andrzej Radomski AC
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Jerzy Nieć AC
Heavyweight, Freestyle, Men Wojciech Wala AC
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Adam Sandurski 7