Internet search
Maps Search
English

München (Munich), Bayern (GER)

Details

NameMünchen
Administrative divisionBayern
CountryGermany
English nameMunich

People born here (191)

Katrin Adlkofer GER
FRG
SAI 1988—1996 5 September 1966
Gabriele Altweck FRG CYC 1984 11 January 1963
Hubert Ausböck GER BOX 1928 8 January 1908
Hansjörg Baltes FRG SSK 1984—1988 11 August 1964
Paul Barth FRG JUD 1972 20 September 1945
Thomas Bauer GER STK 2006 23 April 1984
Hans Baumann FRG BOB 1968 26 December 1932
Matthias Baumann GER
FRG
EVE 1988—1992 5 April 1963
Otto Bäurle GER ATH 1912 3 February 1887
Karl-Heinz Benzinger FRG WSK 1972 27 March 1942
Emil Bildstein GER
FRG
WAP 1952—1960 17 May 1931
Uwe Blab GER
FRG
BAS 1984—1992 26 March 1962
Jürgen Blum GER EVE 1996 21 April 1956
Josef Böck GER WRE 1936 22 June 1913
Lucas Bögl GER CCS 2018 14 June 1990
Willy Bogner GER
FRG
ASK 1960—1964 23 January 1942
Elisabeth Bonetsmüller GER ATH 1928 26 March 1907
Felix Brych GER FTB/Referee 2012 3 August 1975
Heinrich Burger GER FSK/Referee 1908—1928 31 May 1881
Patrick Bussler GER SNB 2006—2018 1 June 1984
Peter Caninenberg FRG HOK 1976 28 September 1956
Ernst Christl FRG CYC 1988 31 March 1964
Florian Cruciger FRG BOB 1988 23 April 1958
Manfred Curry USA SAI 1928 11 December 1899
Isabel de Navarre FRG FSK 1972—1976 25 June 1956
Stefan Dotzler FRG CCS 1984—1988 10 December 1960
Helga Dudzinski GER
FRG
FSK 1952 4 June 1929
Lena Dürr GER ASK 2018 4 August 1991
Peter Dürr FRG ASK 1984—1988 10 February 1960
Thomas Dürst FRG CTR 1988 22 June 1967
Volker Duschner FRG FEN 1968—1972 12 October 1945
Vreni Eberle FRG SWI 1968—1972 13 November 1950
Edith Eckbauer FRG ROW 1976 27 October 1949
Wolfgang Ehrl GER WRE 1932—1936 4 March 1912
Doris Eisenhofer FRG SWA 1988 12 June 1968
Bernard Endrich FRG VOL 1972 15 August 1949
Tobias Englmaier GER JUD 2012—2016 29 January 1988
Norbert Ettner GER SHO 2000 9 October 1977
Lefteris Fafalis GRE CCS 1998—2010 17 February 1976
Christine Ferneck GER
FRG
HOK 1988—1992 29 April 1968
Eberhard Ferstl GER
FRG
HOK 1956—1960 16 January 1933
Henriette Fröschl FRG FSK 1980 14 August 1959
Zenta Gastl-Kopp GER
FRG
ATH 1956—1964 29 December 1933
Monika Gawenus-Holzner-Pflug FRG SSK 1972—1988 1 March 1954
Lucie Geelhaar GER ICH 2012 13 November 1994
Natalie Geisenberger GER LUG 2010—2018 5 February 1988
Lisa Gelius GER ATH 1928 23 July 1909
Ferdinand Gerz GER SAI 2012—2016 17 November 1988
Wolfgang Gerz FRG SAI 1984 8 October 1952
Werner Göhner GER 1995 3 October 1928
Ludwig Goldbrunner GER FTB 1936 5 March 1908
Karl von Halt GER
FRG
/ATH/DOSB/IAHF/IOC 1912—1964 2 June 1891
Alois Hannecker FRG ATH 1988 10 July 1961
Peter Hell FRG BOB 1980 3 April 1947
Maxi Herber GER FSK 1936 8 October 1920
Christina Hering GER ATH 2016 9 October 1994
Sebastian Hering GER WRE 1936 21 August 1910
Bernd Hessel FRG CAN 1984 3 July 1961
Alfred Hierl GER ART 1936 8 March 1910
Katharina Himmler GER SNB 2002—2006 6 June 1975
Vanessa Hinz GER BIA 2018 24 March 1992
Patrick Hoffmann GER CUR 2002 25 July 1974
Xaver Hoffmann GER SNB 1998—2006 22 November 1974
Herbert Höfl GER
FRG
SSK 1964—1968 1 March 1941
Ludwig Hofmann GER FTB 1928 9 June 1900
Anna Höll GER SAI 2004 12 November 1981
Korbinian Holzer GER ICH 2010 16 February 1988
Josef Hornauer GER FTB 1928 14 January 1908
Karin Horninger GER VOL 1996 18 June 1971
Annie Hübler GER FSK 1908 2 January 1885
Hans Jakob GER FTB 1936 16 June 1908
Angelo Jank GER ART 1936 30 October 1868
Fritz Jungblut GER SSK 1928 19 August 1907
Laura Jurca ROU GYM 2014 14 September 1999
Ulli Kaden GDR BOX 1988 9 March 1959
Georg von Kaufmann GER CCS 1936 24 May 1907
Hermann Keimel GER ART 1932 24 February 1889
Rosa Kellner GER ATH 1928 21 January 1910
Stephan Keppler GER ASK 2010 1 February 1983
Julius Keyl GER ATH/GYM 1900—1906 8 December 1877
Marina Kiehl FRG ASK 1984—1988 12 January 1965
Albin Killat GER
FRG
DIV 1984—1992 1 January 1961
Christa Kinshofer-Güthlein FRG ASK 1980—1988 24 January 1961
Tanja Klein AUT CTR/CYC 1996 20 November 1969
Sylvester Knipfer FRG SHO 1972 20 December 1939
Elias Kolega CRO ASK 2018 23 May 1996
Alina Kornelli GER SAI 2018 12 May 2000
Erika Kraft GER
FRG
FSK 1952 18 November 1931
Werner Krammel FRG SWI 1968 19 February 1949
Rupert Kratzer FRG CTR 1968 16 February 1945
Ernst Krebs GER CMA 1936 4 November 1906
Gottfried Kustermann FRG SHO 1972—1976 7 October 1943
Christine Lang FRG SWA 1984 12 March 1964
Franz-Paul Lang GER IAHF 1928—1931 8 July 1886
Christine Laprell FRG ASK 1968 6 May 1950
Heinz Laprell FRG SAI 1972 16 August 1947
Peter Lax FRG ICH 1968 7 November 1941
Helmut Lebert GER
FRG
ROW 1964 18 February 1941
Alexander Leibkind FRG JUD 1976 19 October 1952
Albert Leidmann GER BOX 1928 23 February 1908
Willi Lesch FRG ASK/Referee 1968—1984 11 December 1942
Claudia Lichtenberg GER CYC 2016 17 November 1985
Hans Lichtenstern FRG SSK 1972 4 October 1948
Nina Linde GER ICH 2002 10 June 1980
Paul Lindpaintner GER TEN 1912 22 May 1883
Eugen von Lotzbeck GER EDR 1928 24 February 1882
Hans Luber GER DIV 1912 15 October 1893
Vinzenz Lüps GER SNB 2006 26 February 1981
Alex Mann GER BOB 2010 11 November 1980
Gisela Mauermayer GER ATH 1936 24 November 1913
Bene Mayr GER FRS 2014 14 March 1989
Evi Mittermaier FRG ASK 1976—1980 16 February 1953
Heidi Mittermaier GER
FRG
ASK 1964 28 January 1941
Silvia Mittermüller GER SNB 2018 8 August 1983
Carl Moos SUI ART 1928 29 October 1878
Gene Morgan USA CCS 1972 16 September 1944
Georg Müller GER ART 1936 23 February 1880
Manfred Nerlinger GER
FRG
WLT 1984—1996 27 September 1960
Gottlieb Neumair GER
FRG
WRE 1960 14 November 1939
Robin Neumann NED SWI 2014—2016 12 December 1997
Felix Neureuther GER ASK 2006—2014 26 March 1984
Marcel Nguyen GER GYM 2008—2016 8 September 1987
Günther Nickel FRG ATH 1972 24 March 1946
Lorenz Nieberl GER
FRG
BOB 1952—1956 7 June 1919
Andreas Niederberger GER
FRG
ICH 1984—1994 20 April 1963
Manfred Oettl PER ASK 2010—2014 23 October 1993
Ornella Oettl PER ASK 2010—2014 14 December 1991
Fabian Olbert GER ATH 2018 18 January 2001
Eduardo Otero ARG SWI 2000—2008 4 February 1980
Maximilian Pfisterer GER FSK 2016 8 July 1997
Ashleigh Pittaway GBR SKE 2016 23 May 2000
Herbert Reich GER
FRG
SAI 1964 18 July 1938
Sepp Reif GER
FRG
ICH 1960—1968 5 September 1937
Josef Rieder GER CYC 1912 26 December 1893
Franz Rieger GER ART 1936 August 1895
Susi Riermeier FRG CCS 1980 23 December 1960
Thaddäus Robl GER CTR 1900 22 October 1876
Hans Rösch GER
FRG
BOB 1956 24 December 1914
Willi Sandner GER SSK 1936 8 March 1911
Ingrid Santer FRG GYM 1972 9 June 1955
Albert Scharf GER 2000 28 December 1934
Wolfgang Scharf FRG SSK 1984 13 November 1959
Philipp Schenk GER ICH 1936 3 December 1914
Ulrich Schillinger GER
FRG
CTR 1964 16 February 1945
Josef Schleinkofer GER BOX 1932 19 March 1910
Manfred Schnelldorfer GER
FRG
FSK 1960—1964 2 May 1943
Florian Schönbeck GER ATH 2004 13 January 1974
Martin Schröttle GER ICH 1928—1932 1 September 1901
Christoph Schubert GER ICH 2002—2006 5 February 1982
Leyti Seck SEN ASK 2006—2010 21 February 1981
Hans-Dieter Seelmann FRG FTB 1972 18 September 1952
Alwin Seifert GER ART/Referee 1936 31 May 1890
Yvonne Seifert GER FRS 1992 27 July 1964
Frank Shorter USA ATH 1972—1976 31 October 1947
Willy Simetsreiter GER FTB 1936 16 March 1915
Wolfgang Simon FRG VOL 1972 22 July 1948
Helga María Sista ARG ASK 1968 12 May 1947
Sigrid Smuda FRG SSK 1980—1984 4 February 1960
Michael Sperr FRG BOB 1988 8 September 1962
Hans Stangl GER ART 1936 8 March 1888
Christian Steiner FRG FSK 1980 26 November 1960
Linus Straßer GER ASK 2018 6 November 1992
Georg Strobl GER ICH 1932—1936 9 February 1910
Erika Strößenreuther GER
FRG
ATH 1960 5 August 1938
Monika Stützle FRG SSK 1972 5 July 1953
Ewald Tauer GER
FRG
WRE 1960 8 June 1941
Richard Trautmann GER JUD 1992—1996 7 February 1969
Christian Tröger GER SWI 1992—2000 6 October 1969
Tobias Unger GER ATH 2004—2012 10 July 1979
Hermann von Valta GER BOB 1936 27 August 1900
Lydia Veicht GER FSK 1936 9 January 1922
Johann Vierthaler GER ART 1936 5 July 1869
Renate Voglsang AUT EDR 2012 10 June 1971
Hans Vogt GER SAI 1992 15 January 1962
Markus Vogt GER ROW 1992 25 September 1965
Josef Waitzer GER ATH 1912 1 May 1884
Max Weinhold GER HOK 2008—2012 30 April 1982
Rich Weiss USA CSL 1992—1996 18 September 1963
Joseph Welzenbacher GER CTR 1896
Alexandra Wenk GER SWI 2012—2016 7 February 1995
Andi Wenzel LIE ASK 1976—1988 18 March 1958
Karl Wild GER
FRG
Coach/ICH 1952—1960 23 November 1917
Petra Wimbersky GER FTB 2004 9 November 1982
Michael Winter GER SHO 2008 20 May 1976
Barbara Wirth GER ASK 2014 16 September 1989
Gudrun Witte FRG VOL 1984 4 January 1962
Hans Wölpert GER WLT 1928—1932 30 September 1898
Christopher Zeller GER HOK 2004—2012 14 September 1984
Philipp Zeller GER HOK 2008—2012 23 March 1983
Gerd Zimmermann GER
FRG
SSK 1964—1972 23 September 1942
Marion Zoller GER SWI 1992 8 January 1968

People who died here (99)

Vasily Alekseyev RUS
URS
WLT 1972—1980 25 November 2011
Aribert von Anhalt GER DOSB 1899—1900 24 December 1933
Aziz Asli IRI FTB 1964 23 April 2015
Paul Bauer GER ART 1932 9 January 1990
Otto Bäurle GER ATH 1912 26 April 1951
Bruno Biehler GER ART 1936 24 March 1966
Toni Biersack GER
FRG
ICH 1956 30 March 2007
Bernhard Bleeker GER ART/Referee 1928 11 March 1968
Lillian Board GBR ATH 1968 26 December 1970
Rudolf Bode GER ART 1932 7 October 1970
Elisabeth Bonetsmüller GER ATH 1928 15 May 1987
Helmut Bonnet GER ATH 1936 27 September 1944
Paul Bürck GER ART 1936 18 April 1947
Heinrich Burger GER FSK/Referee 1908—1928 27 April 1942
Željko Čajkovski CRO
YUG
FTB 1948 11 November 2016
Zlatko Čajkovski CRO
YUG
FTB 1948—1952 27 July 1998
Willi Daume GER
FRG
/BAS/CIFP/DOSB/IOC/OK 1936—1996 20 May 1996
Julius Diez GER ART/Referee 1936 13 March 1957
Wolfgang Ehrl GER WRE 1932—1936 11 June 1980
Wolfgang End GER
FRG
HOK 1960 7 October 2008
Julius Engelhard GER ART 1932—1936 13 December 1964
Roderich Fick GER ART 1936 13 July 1955
Jean Földeak GER WRE 1932 5 March 1993
Ladislav Fouček CZE
TCH
CTR 1952—1956 4 July 1974
Harald Genzmer GER ART 1936 16 December 2007
Max Geuter GER
FRG
FEN 1964—1972 27 August 2018
Erwin Gillmeister GER ATH 1936 26 November 1993
Werner Göhner GER 1995 1 July 2008
Ludwig Goldbrunner GER FTB 1936 26 September 1981
Fritz Halmen ROU HAN 1936 11 October 2002
Karl von Halt GER
FRG
/ATH/DOSB/IAHF/IOC 1912—1964 5 August 1964
Georg Wilhelm Prinz von Hannover GER
FRG
IOC 1966—1991 8 January 2006
Franz Heckendorf GER ART 1928 17 August 1962
Conny Heidkamp GER FTB 1928 6 March 1994
Sebastian Hering GER WRE 1936 28 February 1978
Ludwig Hofmann GER FTB 1928 2 October 1935
Josef Hornauer GER FTB 1928 12 December 1985
Erwin Huber GER ATH 1928—1936 23 May 2003
Annie Hübler GER FSK 1908 5 July 1976
Friedl Iby GER GYM 1936 18 April 1960
Angelo Jank GER ART 1936 9 October 1940
R. William Jones GBR 1980 22 April 1981
Hermann Keimel GER ART 1932 15 October 1948
Julius Keyl GER ATH/GYM 1900—1906 15 November 1959
Alfred Klausnitzer CZE
TCH
FEN 1936 30 December 1958
Herbert Klein GER
FRG
SWI 1952—1956 24 September 2001
Sophie Kratzer GER ICH 2014 13 January 2020
Eduard Krüger GER EQU 1928 5 November 1963
Fritz Kuhn GER
FRG
BOB 1952 8 January 2005
Herbert Kunze FRG OK 1966—1981 31 August 2007
Franz-Paul Lang GER IAHF 1928—1931 19 November 1968
Detlef Lewe GER
FRG
CAN 1960—1972 1 October 2008
Erwin Lichnofsky CZE
TCH
ICH 1928 25 February 1974
Ferdinand Liebermann GER ART/Referee 1936 28 November 1941
Hermann Lotter GER
FRG
SWI 1960—1964 5 June 2013
Fritz Mast SUI WLT 1948 25 October 1976
Gisela Mauermayer GER ATH 1936 9 January 1995
Donald McPherson CAN FSK 1960 24 November 2001
Willi Meier GER ATH 1928 19 March 1979
Carl Otto Müller GER ART 1936 28 December 1970
Georg Müller GER ART 1936 13 July 1952
Ernst Nagelschmitz GER FTB 1928 21 May 1987
Helma Notte GER ATH 1928—1932 14 March 1997
Ottmar Obermaier GER ART 1928 30 January 1958
Hanns Peters SAA ROW 1952 31 March 2015
Rainer Pethran FRG BAS 1972 2 September 2019
František Poláček CZE
TCH
BOX 1964 13 November 2017
Heinz Pollay GER
FRG
EDR 1936—1952 14 March 1979
Josef Pöttinger GER FTB 1928 9 July 1970
Wolfgang Reinhardt GER
FRG
ATH 1964 11 June 2011
Siegfried Reischies GER BAS 1936 12 December 1982
Hubert Ritter GER ART 1928 25 May 1967
Wolf Röhricht GER ART 1928 29 December 1953
Yossef Romano ISR WLT 1972 5 September 1972
Willi Sandner GER SSK 1936 June 1984
Gustav Schäfer GER ROW 1936 12 December 1991
Heinz Schattner GER
FRG
WLT 1952 2 February 1954
Josef Schmitt GER FTB 1928 16 April 1980
Julie Schmitt GER GYM 1936 10 December 2002
Günther Schorsten ROU HAN 1936 20 May 1974
Horst Georg Schreiber FRG 1990 11 December 2010
Martin Schröttle GER ICH 1928—1932 17 February 1972
Hans Schwegerle GER ART 1928—1932 4 September 1950
Willy Simetsreiter GER FTB 1936 17 July 2001
Julius Skarba-Wallraf GER ART 1912 2 February 1943
Marquard Slevogt GER ICH 1928—1932 25 May 1980
Hans Stangl GER ART 1936 25 September 1963
Freimut Stein GER
FRG
FSK 1952 15 September 1986
Arthur Steiner AUT ART 1928 27 January 1984
Franz von Stuck GER ART 1928 30 August 1928
Friedrich von Stülpnagel GER ATH 1936 7 July 1996
György Szebeny HUN ROW 1912 1968
Ewald Tauer GER
FRG
WRE 1960 8 November 2017
Ralf Thienel FRG ROW 1988 1 August 1995
Elisabeth von Esseö GER ART 1928 17 September 1954
Moshe Weinberg ISR 5 September 1972
Karl Wild GER
FRG
Coach/ICH 1952—1960 27 April 1975
Hans Wölpert GER WLT 1928—1932 1 January 1957
Edi Ziegler GER
FRG
CYC 1952 20 March 2020

Affiliations

1. Münchner BC, München (GER)
?, München (GER)
BSC, München (GER)
DSV München, München (GER)
EC Hedos München, München (GER)
EHC München, München (GER)
Erster Münchner SC, München (GER)
ESV Neuaubing, München (GER)
FC Bayern München, München (GER)
FSG "Der Bund", München (GER)
HC Wacker München, München (GER)
HSG München, München (GER)
LC Olympiapark München, München (GER)
LG Stadtwerke München, München (GER)
MEV, München (GER)
MSV, München (GER)
MTSV Schwabing, München (GER)
MTTC Iphitos, München (GER)
MTV München, München (GER)
München Barons, München (GER)
Münchner SC, München (GER)
OSC München, München (GER)
Polizei SV München, München (GER)
PSV München, München (GER)
RC "Die Schwalben" 1894 München, München (GER)
RC Amor, München (GER)
Rot-Weiß München, München (GER)
RV Sturmvogel, München (GER)
SC Armin, München (GER)
SC Hochvogel München, München (GER)
SC Roland München, München (GER)
SC Wasserfreunde München, München (GER)
SG Stadtwerke München, München (GER)
SV 1880 München, München (GER)
SV 1899 München, München (GER)
SV Weißblau-Allianz München, München (GER)
TAK München, München (GER)
TSV 1860 München, München (GER)
TSV Forstenried, München (GER)
TSV Milbertshofen, München (GER)
TSV München-Großhadern, München (GER)
TV Jahn München, München (GER)
USC München, München (GER)
V.-Kl. Germania, München (GER)
VC Bavaria, München (GER)
VfvS München, München (GER)