Great Britain at the 1928 Summer Olympics

Art Competitions

Painting, Drawings And Water Colors, Open Maxwell Ayrton AC
Henry Bateman AC
Henry Bateman AC
Lewis Baumer AC
Lewis Baumer AC
Lewis Baumer AC
George Belcher AC
George Belcher AC
George Belcher AC
Cecil Ross Burnett AC
Lionel Edwards AC
Lionel Edwards AC
Lionel Edwards AC
David Ghilchik AC
David Ghilchik AC
David Ghilchik AC
David Ghilchik AC
Frank Gillett AC
Frank Gillett AC
Reginald Higgins AC
Reginald Higgins AC
Reginald Higgins AC
Reginald Higgins AC
Cecil King AC
Tom Purvis AC
Tom Purvis AC
Tom Purvis AC
Tom Purvis AC
Tom Purvis AC
Frank Reynolds AC
Frank Reynolds AC
E. H. Shepard AC
Charles Simpson AC
Charles Simpson AC
Charles Simpson AC
George Stampa AC
George Stampa AC
Anton van Anrooy AC
Leonard Walker AC
Painting, Graphic Arts, Open William Nicholson 1 Gold
John Platt AC
John Platt AC
John Platt AC
Gerald Spencer Pryse AC
Gerald Spencer Pryse AC
Steven Spurrier AC
Steven Spurrier AC
Norman Wilkinson AC
Painting, Paintings, Open Laura Knight 2 Silver
Edgar Seligman AC
Edgar Seligman AC
Anna Airy AC
Denholm Armour AC
Denholm Armour AC
Denholm Armour AC
Denholm Armour AC
Arthur Burgess AC
Charles Cundall AC
Harold Knight AC
Laura Knight AC
Maurice Lambert AC
John Lavery AC
John Lavery AC
Alfred Munnings AC
Alfred Munnings AC
Alfred Munnings AC
Alfred Munnings AC
Alfred Munnings AC
William Nicholson AC
Charles Pears AC
Charles Pears AC
Gerald Spencer Pryse AC
Walter Russell AC
Charles Simpson AC
Harold Speed AC
Anton van Anrooy AC
Leonard Walker AC
George Watson AC
William Orpen AC
William Orpen AC
Sculpturing, Statues, Open William Dick AC
Gilbert Bayes AC

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Arthur Whitford 63
Ted Warren 75
Bert Cronin 76
Edgar Walton 79
Thomas Parkinson 81
Gilbert Raynes 82
Harry Finchett 83
Stan Humphreys AC
Team All-Around, Men Great Britain 11
Arthur WhitfordTed WarrenBert CroninEdgar WaltonThomas ParkinsonGilbert RaynesHarry FinchettStan Humphreys
Horse Vault, Men Ted Warren =43
Gilbert Raynes =58
Arthur Whitford =61
Edgar Walton =69
Thomas Parkinson 82
Harry Finchett 84
Bert Cronin 85
Parallel Bars, Men Arthur Whitford 63
Thomas Parkinson 77
Bert Cronin 79
Harry Finchett 80
Edgar Walton 81
Gilbert Raynes 82
Ted Warren 83
Horizontal Bar, Men Stan Humphreys 54
Edgar Walton =57
Arthur Whitford 64
Thomas Parkinson =65
Gilbert Raynes =65
Ted Warren 70
Harry Finchett 77
Bert Cronin 78
Rings, Men Arthur Whitford 67
Bert Cronin =74
Ted Warren =77
Edgar Walton 82
Thomas Parkinson 83
Harry Finchett 84
Stan Humphreys 85
Gilbert Raynes 87
Pommelled Horse, Men Bert Cronin =57
Harry Finchett 60
Ted Warren =65
Arthur Whitford =68
Stan Humphreys =73
Gilbert Raynes 75
Thomas Parkinson 76
Edgar Walton 80
Team All-Around, Women Great Britain 3 Bronze
Margaret HartleyCarrie PicklesAnnie BroadbentAmy JaggerAda SmithLucy DesmondDoris WoodsJessie KiteQueenie JuddMidge MoremanEthel SeymourHilda Smith

Athletics

100 metres, Men Jack London 2 Silver
Cyril Gill 3 h2 r2/4
Walter Rangeley 3 h6 r2/4
John Heap 5 h4 r1/4
200 metres, Men Walter Rangeley 2 Silver
Cyril Gill 5 h2 r3/4
Guy Butler 4 h3 r2/4
Jack Hambidge 5 h1 r2/4
400 metres, Men John Rinkel 4
Billy Green 3 h1 r2/4
Roger Leigh-Wood 3 h6 r2/4
John Hanlon 3 h15 r1/4
800 metres, Men Douglas Lowe 1 Gold
Ralph Starr 5 h2 r2/3
Wilfrid Tatham 7 h3 r2/3
Harry Houghton 6 h4 r1/3
1,500 metres, Men Cyril Ellis 5
Stan Ashby 3 h3 r1/2
Reg Thomas 3 h4 r1/2
Reggie Bell 6 h5 r1/2
5,000 metres, Men Bert Johnston 8
Brian Oddie 9
Wally Beavers 5 h1 r1/2
Fred Light 7 h1 r1/2
10,000 metres, Men Arthur Muggridge 5
Wally Beavers 9
Suttie Smith 10
George Constable 12
Marathon, Men Sam Ferris 8
Harry Wood 11
Harry Payne 13
Duncan Wright 20
Herb Bignall 21
Ernie Harper 22
110 metres Hurdles, Men Fred Gaby 6
David, Lord Burghley 3 h2 r2/3
Bernard Lucas 6 h3 r2/3
Douglas Neame 4 h4 r1/3
400 metres Hurdles, Men David, Lord Burghley 1 Gold
Thomas Livingston-Learmonth 5
Frederick Chauncy 6 h1 r2/3
Lance Percival 3 h5 r1/3
3,000 metres Steeplechase, Men Norman Biddulph 4 h2 r1/2
Henry Oliver 5 h1 r1/2
Vernon Morgan 5 h3 r1/2
Joe Blewitt 6 h3 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men Great Britain 3 Bronze
Cyril GillTeddy SmouhaWalter RangeleyJack LondonGuy Butler (DNS)John Heap (DNS)Jack Hambidge (DNS)Richard Robb (DNS)
4 × 400 metres Relay, Men Great Britain 5
Roger Leigh-WoodWilliam CranerJohn RinkelDouglas LoweDonald Chapman (DNS)Billy Green (DNS)John Hanlon (DNS)Guy Butler (DNS)
High Jump, Men Harry Simmons =11
Colin Gordon =17
Carl van Geyzel =19 r1/2
Geoffrey Turner =19 r1/2
Pole Vault, Men Laurence Bond =10 r1/2
Long Jump, Men Reginald Revans 32 r1/2
James Cohen 39 r1/2
Shot Put, Men Rex Woods 17 r1/2
Robert Howland 21 r1/2
Hammer Throw, Men Malcolm Nokes 11 r1/2
Decathlon, Men Howard Ford AC

Boxing

Flyweight, Men Cuthbert Taylor =5
Harry Connolly DNS
Bantamweight, Men Jack Garland =5
Barney McGhee DNS
Featherweight, Men Fred Perry =5
Frank Meachem DNS
Lightweight, Men Fred Webster =9
Harry Dingley DNS
Welterweight, Men Harry Dunn =9
Austin Anthony DNS
Middleweight, Men Fred Mallin 4
Frank Crawley DNS
Light-Heavyweight, Men Alf Jackson =5
Rhys Howells DNS
Heavyweight, Men Joe Goyder =9
Arthur Clifton DNS

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Frank Southall 2 Silver
Jack Lauterwasser 5
Jack Middleton 26
Charles Marshall 38
Road Race, Team, Men Great Britain 2 Silver
Frank SouthallJack LauterwasserJack MiddletonCharles Marshall

Cycling Track

Sprint, Men Syd Cozens 3 r3/6
1,000 metres Time Trial, Men Ted Kerridge =6
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Great Britain 2 Silver
Jack SibbitErnest Chambers
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Great Britain 3 Bronze
Harry WyldLew WyldPercy WyldMonty Southall

Diving

Springboard, Men Stanley C. Mercer 7 p3 r1/2
Platform, Men Reggie Knight 8
Wilfred Burne 5 p3 r1/2
Tommy Mather 7 p2 r1/2
Platform, Women Belle White 4 p1 r1/2
Doris Grimes 7 p2 r1/2
Kathleen Le Rossignol 8 p2 r1/2

Fencing

Foil, Individual, Men Thomas Wand-Tetley 4 p5 r1/3
Denis Pearce 5 p3 r1/3
Robert Montgomerie 6 p4 r1/3
Foil, Team, Men Great Britain 3 p4 r1/4
Thomas Wand-TetleyRobert MontgomerieFrederick SherriffDenis PearceCyril SimeyJack James
Épée, Individual, Men Charles Biscoe =10 p3 r2/4
Bertie Childs 11 p2 r2/4
Martin Holt 12 p1 r2/4
Épée, Team, Men Great Britain 3 p5 r1/4
Charles BiscoeBertie ChildsDaubeney DruryMartin Holt
Sabre, Individual, Men Edward Brookfield 6 p2 r2/3
Guy Harry 4 p3 r1/3
Barry Notley 6 p2 r1/3
Sabre, Team, Men Great Britain =3 p2 r1/3
Edward BrookfieldArchie CorbleAlex ForrestGuy HarryRobin JeffreysBarry Notley
Foil, Individual, Women Muriel Freeman 2 Silver
Gladys Daniell 5
Peggy Butler 6 p2 r2/3

Lacrosse

Lacrosse, Men Great Britain =1
Percy AstleLeonard ClaytonAlexander CraigHenry CroftsStan FleesonGeoffrey HigsonFrederick JohnsonCarleton JohnsonOrric KnudsenEric ParsonsGrenfell PercevalAlbert PhillipsSam Wood (DNS)Edric Tweedale (DNS)George Seed (DNS)Jack Richards (DNS)John Woollam (DNS)Walter Stott (DNS)

Modern Pentathlon

Individual, Men David Turquand-Young 6
Alfred Goodwin 22
Lance East =24

Rowing

Single Sculls, Men David Collet 3 Bronze
Double Sculls, Men Great Britain DNS h2 r4/7
Humphrey BoardmanDenis Guye
Coxless Pairs, Men Great Britain 2 Silver
Terence O'BrienArchie Nisbet
Coxless Fours, Men Great Britain 1 Gold
John LanderMichael WarrinerRichard BeeslyEdward BevanJames Beale (DNS)
Coxed Fours, Men Great Britain 2 h2 r1/7
Harold IvesLeslie PotterGeorge BeaumontBob StarkeyArthur SulleyE. A. Johnson (DNS)Albert Martin (DNS)
Eights, Men Great Britain 2 Silver
Jamie HamiltonGuy O. NickallsFelix BadcockDonald GollanHarold LaneGordon KillickJack BeresfordHarold WestArthur Sulley

Sailing

One Person Dinghy, Open Gordon FowlerHarry Gaydon 8
8 metres, Open Feo 7
Margaret RoneyErnest RoneyEsmond RoneyPhilip FalleTom RiggsThomas Skinner

Swimming

100 metres Freestyle, Men Norman Brooks 3 h3 r1/3
Reg Sutton 3 h6 r1/3
400 metres Freestyle, Men Jack Hatfield 2 h6 r1/3
Arthur Watts 5 h2 r1/3
Paul Radmilovic DNS
1,500 metres Freestyle, Men Jack Hatfield DNS
Percy Peter DNS
Paul Radmilovic DNS
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Great Britain 6
Reg SuttonJoseph WhitesidePercy PeterAlbert DickinWillie Burns (DNS)
100 metres Backstroke, Men Jack Besford 6
Willie Francis 6 h1 r2/3
200 metres Breaststroke, Men Reggie Flint 4 h4 r1/3
Hugh Smith 5 h1 r1/3
100 metres Freestyle, Women Joyce Cooper 3 Bronze
Jean McDowall 4
Vera Tanner 4 h1 r2/3
400 metres Freestyle, Women Cissie Stewart 4
Vera Tanner 6
Edith Mayne 4 h2 r2/3
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Great Britain 2 Silver
Joyce CooperCissie StewartVera TannerEllen King
100 metres Backstroke, Women Ellen King 2 Silver
Joyce Cooper 3 Bronze
Phyllis Harding 3 h2 r1/2
200 metres Breaststroke, Women Margery Hinton 5 h1 r1/3
Dora Gibbs 5 h2 r1/3
Mabel Hamblen 5 h3 r1/3

Water Polo

Water Polo, Men Great Britain 4
Ted TemmePaul RadmilovicPercy PeterVic BeamanJack BuddLes AblettDick HodgsonJack HatfieldBilly Quick

Weightlifting

Featherweight, Men Alfred Baxter 18
Alfred Hopkins 20
Middleweight, Men Fred Attenborough =13
James Tooley 18
Heavyweight, Men Harold Wood 13

Wrestling

Bantamweight, Freestyle, Men Harold Sansum 4
Featherweight, Freestyle, Men Harold Angus =7
Lightweight, Freestyle, Men George MacKenzie =10
Welterweight, Freestyle, Men Bob Cook =5
Middleweight, Freestyle, Men Sam Rabin 3 Bronze
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Bernard Rowe =6