Internet search
Maps Search
English

London, Greater London, England (GBR)

Details

NameLondon
Administrative divisionGreater London
CountryGreat Britain

People born here (333)

Marcus Adam GBR ATH/BOB 1992—2002 28 February 1968
Louis Adler FRA ATH 1896 22 August 1875
Giorgos Akhilleos CYP SHO 2000—2012 24 December 1980
Gary Anderson NZL CTR 1988—2000 18 September 1967
Norman Arthur GBR EVE 1960 6 March 1931
Anita Asante GBR FTB 2012 27 April 1985
Anna Asheshov GBR ASK 1964 8 July 1941
Leigh Ashton GBR ART/Referee 1948 20 October 1897
Anthony Ayres GBR CAN 1988 5 May 1961
Bill Bailey GBR CTR 1908 6 April 1888
Jeanette Bailey GBR FEN 1960 9 April 1931
Sue Bailey GBR ROW 1984 15 February 1961
Laura Baldwin GBR SAI 2004 17 January 1980
Helen Barnett-Burkart GBR
SUI
ATH 1984—1992 13 May 1958
Tony Bartlett GBR FEN 1988—1992 14 August 1955
Maureen Barton-Chitty GBR ATH 1968—1972 14 December 1947
Steve Bayliss GBR WRE 1984 5 May 1959
John Beattie GBR ROW 1980—1984 9 April 1957
Dave Bedford GBR ATH 1972 30 December 1949
George Belcher GBR ART 1928 19 September 1875
Steve Bent GBR CTR 1984 9 April 1961
Michael Beresford GBR ROW 1960 23 March 1934
Simon Berrisford GBR ROW 1988—1992 29 December 1963
Christopher Bevan RHO SAI 1960 9 April 1937
Ranjit Bhatia IND ATH 1960 27 May 1936
Alfred Black GBR SHO 1912 17 November 1856
Mark Blenkarne GBR ARC 1980 7 October 1957
Sally Bloomfield GBR ROW 1984 3 June 1956
Eddie Bowey GBR WRE 1948 5 January 1926
Stuart Bowman GBR CSL 2000—2004 13 February 1975
Lord Brabazon of Tara GBR FAI/SKE 1928—1948 8 February 1884
Darren Braithwaite GBR ATH 1996 20 January 1969
Ann Brannon GBR FEN 1980—1988 10 October 1958
Stephen Brialey GBR LUG 1988 8 October 1963
Bobby Brown GBR FTB 1960 2 May 1940
Corrie Brown GBR BOB 1980—1984 16 August 1949
Craig Brown GBR TKW 2004 16 February 1983
John Brown GBR BOB 1968 21 April 1935
Frederick Browne GBR ATH 1912 21 February 1890
Melanie Bruce GBR FSK 1992 22 January 1972
Graham Burns GBR CAN 1992 22 August 1966
Ian Campbell-Gray GBR FEN 1936 14 July 1901
Moira Cargill GBR ASK 1980 10 December 1958
Gerry Carr GBR ATH 1956 1 February 1936
Micky Carter GBR BOX 1968 17 June 1949
Frederick Chauncy GBR ATH 1928 22 December 1904
James Clarke GBR ROW 2008 31 December 1984
Stanley Clarke GBR SWI 1960 31 July 1938
Wendy Clarke GBR ATH 1976—1980 17 December 1957
William Connor GBR GYM 1900 1870
John Cook GBR GYM 1912 24 September 1880
Joseph Cook GBR GYM 1908 24 September 1880
Martin Cross GBR ROW 1980—1992 19 July 1957
Edric Cundell GBR ART/Referee 1948 29 January 1893
Eve Davies GBR FEN 1968 25 December 1924
Georgia Davies GBR SWI 2012—2016 11 October 1990
Robert Davies GBR SHO 1912 10 December 1876
Trevor Davies GBR BAS 1948 1928
John Davison GBR SHO 2000 14 February 1966
Sally Davison GBR SWI 1968 1 December 1950
Peter De Cruz SUI CUR 2018 4 January 1990
Roy Dickens GBR ATH 1984 18 April 1961
Annabel Dimmock GBR GOL 2014 5 October 1996
Terry Dixon JAM BOX 1988 29 July 1966
Frank Dobson GBR ART/Referee 1948 18 November 1886
Matt Douglas GBR ATH 2000—2004 26 November 1976
Caroline Dubois GBR BOX 2018 11 January 2001
Cosmo Duff-Gordon GBR FEN 1906 22 July 1862
Thomas Durcan SGP SAI 1960 26 August 1920
Mark Edwards GBR BOX 1992 15 September 1963
Steve Evans RSA HOK 2004 26 April 1976
John Farleigh GBR ART 1948 16 June 1900
Mickey Ffrench-Williams GBR SWI 1932—1936 12 October 1914
Bob Finlay CAN ATH 1968—1972 3 August 1943
William Fison GBR ROW 1912 25 October 1890
Caroline Foot GBR SWI 1988—1996 14 March 1965
Bernard Ford GBR FSK 1968 27 September 1947
William Fox-Pitt GBR EVE 1996—2016 2 January 1969
Mike Freeman GBR BOB 1968—1972 30 July 1937
Arthur Fulton GBR SHO 1908—1912 16 September 1887
Susan Furmage NZL HOK 1992 27 February 1963
Clyde Gembickas GBR GAC/MIX 2018 22 March 2000
Jean Genchi GBR ROW 1984 25 September 1956
Arthur Gold GBR BOA 1988—1992 10 January 1917
Joe Goyder GBR BOX 1928 1 July 1907
Dick Gradley GBR GYM 1960 6 March 1932
Steve Green GBR ATH 1980 13 October 1955
Katie Greves GBR ROW 2008—2016 2 September 1982
Tom Griffin GBR BOX 1936 25 January 1913
Ron Grinstead GBR WRE 1968—1972 25 December 1942
Freddie Guest GBR POL 1924 14 June 1875
David Haig-Thomas GBR ROW 1932 1 December 1908
Laurence Halsted GBR FEN 2012—2016 22 May 1984
Noel Harrison GBR ASK 1952—1956 29 January 1934
Derek Hartwick GBR ITF 1975—1977 30 January 1921
Salih Hassan GBR ROW 1984—1992 26 December 1962
Mark Hatton GBR LUG 2002—2006 28 March 1973
Mike Hennessy GBR ROW 2004 24 December 1976
Garry Herbert GBR ROW 1992—1996 3 October 1969
Gilbert Holiday GBR ART 1932 29 January 1879
Martin Holt GBR FEN 1908—1928 13 January 1881
Robin Hooper GBR ASK 1956 14 June 1934
Mike Howard GBR LUG 1984 18 May 1958
John Howell GBR ATH 1960 10 April 1936
Hua Tian CHN EVE 2008—2016 25 October 1989
Mickey Hughes GBR BOX 1984 13 June 1962
Mark Hulstrøm DEN BOX 1992 28 December 1965
Allan Jay GBR FEN 1952—1968 30 June 1931
Ralph Johnson GBR FEN 1968—1984 3 June 1948
Arthur Jones GBR ATH 1968 5 October 1938
Mick Jones GBR ATH 1988 23 July 1963
Ayman Jumean JOR FEN 1984 14 March 1961
Tom Kay GBR ROW 1996—2000 22 May 1969
Mark Kaylor GBR BOX 1980 11 May 1961
Ron Keeble GBR CTR 1968—1972 14 January 1946
Bobby Kelsey GBR BOX 1960 8 December 1938
Francis Kemp GBR SHO 1912 1 July 1891
Neil Kennedy-Cochrane-Patrick GBR SAI 1952—1956 5 May 1926
Reginald Kentish GBR IOC 1921—1933 29 December 1876
Harry, Baron Kernoff IRL ART 1928 10 January 1900
Paul Klenerman GBR FEN 1984 23 March 1963
Peter Knapp GBR ROW 1968 27 October 1949
Martin Knight GBR ROW 1984 17 October 1957
Richard Knight GBR ROW 1960 18 May 1928
Chris Lambert GBR ATH 2004 6 April 1981
Peter Lawler GBR CAN 1964—1972 25 April 1941
Eddie Lawrence CAN ATH 1920 26 January 1896
Tony Lawrence CAN FTB 1976 2 February 1947
Geoffrey Laws GBR WLT 1980—1984 19 December 1956
Paul Lawson GBR BOX 1992 2 December 1966
Timothy Lawson GBR HOK 1968 29 November 1943
Savanah Leaf GBR VOL 2012 24 November 1993
Andy Lee IRL BOX 2004 11 June 1984
Sheila Lerwill GBR ATH 1952 16 August 1928
Sarah Lewis GBR ASK 1988 29 November 1964
Michael Liebreich GBR FRS 1992 11 August 1963
Oliver Lindsay-Hague GBR RGS 2016 8 October 1990
Alexander Lindsay GBR ROW 1960 18 December 1936
Lord Killanin IRL IOC/OFI 1950—1999 30 July 1914
Constantine Louloudis GBR ROW 2012—2016 15 September 1991
Charles Luck GBR GYM 1912 19 November 1886
Ian, Baron Luke of Pavenham GBR IOC 1951—1996 7 June 1905
Phil Lundgren GBR BOX 1960 2 January 1940
Peter Lunn GBR ASK 1936 15 November 1914
Eric MacDonald GBR DIV 1924 22 November 1900
George MacKenzie GBR WRE 1908—1956 21 November 1888
Charlach Mackintosh GBR ASK 1956—1960 1 June 1935
Douglas Mackintosh GBR ASK 1956 7 March 1931
Sheena Mackintosh GBR ASK 1948—1952 10 November 1928
Vora Mackintosh GBR ASK 1952 2 June 1929
Gilchrist Maclagan GBR ROW 1908 5 October 1879
Joice Maduaka GBR ATH 2000—2004 30 September 1973
Chris Mahoney GBR ROW 1980—1984 2 January 1959
Firidun Malkom IRI FEN 1900 1875
Stanley Marchant GBR ART/Referee 1948 15 May 1883
Peter Marlow GBR ATH 1972 20 April 1941
William Martin GBR FTB 1912 23 March 1885
George Masters GBR GYM 1920 4 July 1884
Tommy Mather GBR DIV 1928 15 August 1908
Gwenda Matthews GBR ATH 1964 6 June 1944
Lee McDermott GBR GYM 1996 11 February 1974
Malcolm McGowan GBR ROW 1980—1984 24 October 1955
Virginia McGrath IRL EVE 1996—2000 13 March 1965
Stuart McIntosh GBR CSL 2000—2004 8 June 1975
Ashley McKenzie GBR JUD 2012—2016 17 July 1989
Hannah McKibbin GBR RGY 2004 7 May 1985
Hannah McLean NZL SWI 2004 7 January 1981
Ronald McLean GBR GYM 1912—1920 26 March 1881
Sarah McLean CAN SAI 1992 23 September 1967
Jim McNamara IRL ATH 1976 17 April 1939
Pops Mensah-Bonsu GBR BAS 2012 7 September 1983
Marcus Mepstead GBR FEN 2016 11 May 1990
Hamilton Milton GBR SWI 1960 22 March 1938
Beryl Mitchell GBR ROW 1976—1984 26 June 1950
Harry Mizler GBR BOX 1932 22 January 1913
Charlie Morris AUS ATH 1956 7 June 1926
Max Mosley GBR FIA 1993—2009 13 April 1940
Joanne Muggeridge GBR BDM 1992—1996 3 April 1969
Pat Murray AUS SHO 1992—1996 11 March 1945
Edward Nash GBR EQU/EVE 1912 9 June 1888
Jack Neale GBR FTB 1948 11 February 1917
Daryll Neita GBR ATH 2016 29 August 1996
Jessica Newberry-Ransehousen USA EDR 1960—1988 14 October 1938
Alfred Nichols GBR ATH 1920 28 November 1890
Macleod Nicol GBR LUG 1988 18 October 1958
Beryl Noakes GBR SWI 1960 29 July 1942
Jill Norfolk GBR SWI 1964 15 February 1947
Flora Vere O'Brien IRL ART 1948 19 September 1896
Vince O'Sullivan USA ATH 1984 23 February 1957
Phil Oberlander CAN WRE 1964 17 August 1939
David, Earl of Northesk GBR SKE 1928 24 September 1901
John, Earl of Stair GBR BOB 1928 9 October 1906
Endurance Ojokolo NGR ATH 2004 29 September 1975
Tosin Oke NGR ATH 2012—2016 1 October 1980
Lawrence Okolie GBR BOX 2016 16 December 1992
Shelayna Oskan-Clarke GBR ATH 2016 20 January 1990
Johnny Ould GBR BOX 1960 19 May 1940
Dan Ouseley GBR ROW 2004 18 January 1979
Abi Oyepitan GBR ATH 2004—2012 30 December 1979
Péter Pallai HUN BOB 1998—2002 20 January 1963
Dick Palmer GBR 1980—1998 1933
Graham Palmer GBR CMA 1952 23 January 1921
Matthew Parish GBR ROW 1996 30 November 1971
Kate Parker GBR HOK 1988 9 September 1963
Arnold Parsons GBR WRE 1948 25 December 1926
Mabel Parton GBR TEN 1912 22 July 1881
Christopher Patte FRA MOP 2012 29 March 1990
Steven Paul GBR FEN 1980—1992 28 September 1954
Jeff Payne BER ATH 1968 25 September 1938
Mike Pearman GBR WLT 1964—1972 22 May 1941
John Pelling GBR FEN 1960—1964 27 May 1936
Eugene Pennell CAN SAI 1956 16 January 1911
Richard Phelps GBR ROW 1992 21 November 1965
Mollie Phillips GBR FSK/Referee 1932—1972 27 July 1907
Nick Ponting GBR BDM 1992—1996 13 September 1966
Emma Pooley GBR CYC 2008—2016 3 October 1982
Fon, Marquis de Portago ESP BOB 1956 11 October 1928
Colin Porter GBR ROW 1960 11 October 1930
Reginald Potts GBR GYM 1912 3 January 1892
Chris Prentice GBR LUG 1984 4 May 1953
Mary Prestidge GBR GYM 1968 18 December 1948
John Pritchard GBR ROW 1980—1984 30 November 1957
Ben Proud GBR SWI 2016 21 September 1994
Paul Radburn GBR JUD 1980—1984 23 May 1955
Alison Ramsay GBR HOK 1988—1992 16 April 1959
Sidney Rand GBR ROW 1956—1960 17 August 1934
Toby Rawlinson GBR POL 1900 17 January 1867
Laurie Reed GBR ATH 1960 22 May 1936
Peter Reed GBR ATH 1968 21 September 1943
Donovan Reid GBR ATH 1984 31 August 1963
Elizabeth Reid GBR VOL 2012 21 March 1989
Patricia Reid GBR ROW 1992 2 March 1964
Charles Reidy IRL ATH 1952 8 July 1912
Frank Reynolds GBR ART 1928 13 February 1876
Franco Reyser ITA ATH 1928 14 March 1904
Noel Rhys GBR WRE 1912—1924 23 February 1888
Roger Roberts GBR SWI 1968 2 October 1948
Vicky Roberts AUS ROW 2000—2004 10 March 1978
George Stuart Robertson GBR ATH/TEN 1896—1906 25 May 1872
Garth Robinson JAM ATH 1996 11 October 1970
Carl Rose CAN FTB 1976 25 November 1952
George Ross GBR GYM 1908—1912 1 December 1877
Terrence Rosslyn-Smith GBR ROW 1960 28 March 1940
Dave Rowe GBR CTR 1972 2 March 1944
Sean Rowlands GBR HOK 1992 12 September 1966
William Ruff GBR WRE 1908—1912 30 January 1883
Charles Ruffell GBR ATH 1912 16 September 1888
Courtney Rumbolt GBR BOB 1998 26 July 1969
John M. Russell GBR ROW 1960—1964 3 August 1935
Xanthe Ryder GBR ASK 1948 15 May 1926
Geoff Sandys GBR SSK 1976—1980 9 June 1951
Danilo Šarkić MNE FTB 2010 20 February 1995
Patrick-Paul Schwarzacher-Joyce IRL ASK 1998—2002 5 July 1972
Emily Scott GBR RGS 2016 30 June 1992
Ian James Scott GBR ART 1948 30 July 1914
Peter Scott GBR SAI/WS 1936—1969 14 September 1909
Steve Scott GBR SHO 2008—2016 10 January 1985
William Seagrove GBR ATH 1920—1924 2 July 1898
David Segal GBR ATH 1956—1960 20 March 1937
Viva Seifert GBR RGY 1992 15 April 1972
Shah Hussain Shah PAK JUD 2016 8 June 1993
Graham Sharp GBR FSK 1936—1948 19 December 1917
Muriel Sharp GBR CYC 1984 2 May 1953
George Sheringham GBR ART 1932 13 December 1884
Dan Shingles GBR HOK 2016 5 July 1986
Michael Sichel AUS FEN 1956—1960 3 September 1934
Charles Simmons GBR GYM 1912 24 December 1885
Phil Simmons GBR ROW 2004 6 February 1975
Edward Sinclair GBR SWI 2000 20 November 1980
Ian Sinfield AUS ATH 1960 3 October 1934
Alfred Skrobisch USA FEN 1952 19 November 1913
Roy Sleap GBR FTB 1960 5 September 1940
Barry Smith GBR ATH 1980 16 April 1953
Lesley Smither GBR CAN 1980—1984 12 March 1958
Nekoda Smythe-Davis GBR JUD 2016 22 April 1993
Harold Speed GBR ART 1928 11 February 1872
Steven Spurrier GBR ART 1928 13 July 1878
Nick Stacey GBR ATH 1952 25 November 1927
Margaret Stafford GBR FEN 1960 23 April 1931
Tom Stallard GBR ROW 2004—2008 11 September 1978
Nigel Stanton GBR DIV 1984 10 November 1964
Ernest Stenson-Cooke GBR FEN 1912 5 October 1874
Jonathan Stern GBR SHO 1996 19 May 1965
Hugh Stevenson USA ROW 1976 13 October 1948
Alex Stewart JAM BOX 1984 28 June 1964
Jo Stone AUS ATH 1996—2000 4 October 1972
Richard Stone AUS FEN 1956—1960 15 September 1926
Donald Stringer GBR FEN 1960 6 October 1928
Anthony Stuart GBR BOX 1936 28 December 1907
Drew Sullivan GBR BAS 2012 12 February 1980
Marian Sutton GBR ATH 2000 7 October 1963
Alfred Taylor GBR WRE 1912 8 February 1889
Jonathan Taylor GBR ASK 1964 12 October 1943
Dave Thomas GBR BOX 1960 29 August 1937
Howie Thomas CAN WRE 1932—1936 18 January 1905
Hugh Thomas GBR EVE 1976 29 February 1948
Alison Thorogood GBR CAN 1992—1996 30 November 1960
John Thurley GBR SWI 1964—1968 12 December 1947
Roger Till GBR WRE 1968 4 September 1947
Trish Tipper GBR SSK 1968 11 March 1946
Zoe de Toledo GBR ROW 2016 17 July 1987
Diana Tomkinson GBR ASK 1968 23 April 1943
Laurie Topp GBR FTB 1952—1956 11 November 1923
Diane Towler GBR FSK 1968 16 December 1946
Susannah Townsend GBR HOK 2016 28 July 1989
Gillian Treers GBR SWI 1968 8 February 1952
Sophie Troiano GBR FEN 2012 18 March 1987
David Turquand-Young GBR MOP 1924—1928 13 January 1904
Pele Uibel GER MOP 2018 24 August 2000
Fleetwood Varley GBR SHO 1908—1912 12 July 1862
Graham Vines GBR CYC 1952 9 October 1930
George Vise GBR BOX/Referee 1908 1845
Terry Waller GBR BOX 1968 9 March 1946
Jimmy Wallis GBR HOK 2000—2004 13 June 1974
Albert Walters GBR CTR 1900 3 April 1870
George Watson GBR ART 1928 8 March 1869
John Watson IRL EVE 1988 3 February 1952
Mary Watts-Tobin GBR FEN 1964 21 December 1936
Glyn Watts GBR FSK 1976 16 March 1949
Billy Wells GBR BOX 1968 7 September 1936
Bobby Wells GBR BOX 1984 15 May 1961
Charles West GBR GYM 1912 14 April 1879
David Westcott GBR HOK 1984 14 May 1957
Charles, Count de Westenholz GBR ASK 1964 17 March 1945
Frances Wetherall GBR CAN 1980 3 February 1952
Andrea Whitcombe GBR ATH 2000 8 June 1971
Dave Wight USA ROW 1956 28 July 1934
Charles Williams GBR ART 1924 20 September 1886
Tony Williams SRI SWI 1960 28 October 1938
Stuart Willmott GBR SWI 1984 4 June 1964
Alex Wright IRL ATH 2016 19 December 1990
Rachel Yankey GBR FTB 2012 1 November 1979
Jack Yeats IRL ART 1924—1932 29 August 1871

People who died here (145)

Sidney Abrahams GBR ATH 1906—1912 14 May 1957
Herman Adlerberg RUS SAI 1912 1919
Mushtaq Ahmed PAK HOK 1960 23 April 2011
Taju Akay GHA BOX 1984 19 May 2006
Eileen Anderson GBR 1988 9 December 2004
Georgios Andrianopoulos GRE FTB 1920 24 February 1980
Anton van Anrooy GBR ART 1928—1932 13 February 1949
Seraphino Antao KEN ATH 1960—1964 6 September 2011
Frederick Austin GBR ART 1948 October 1990
Angela Barnwell GBR SWI 1952 29 June 1965
Ned Barrett GBR
IRL
ATH/TOW/WRE 1908—1912 19 March 1932
Frank Bayliss GBR RUG 1900 30 May 1938
Duke of Beaufort GBR BOA 1949—1966 5 February 1984
MacDonald Beaumont GBR FSK/Referee 1920—1948 24 April 1965
Arnold H. Beckett GBR 1980 25 January 2010
Hans Bjerrum DEN HOK 1920 10 May 1979
Jack Britto PAK HOK 1952 15 September 2013
John Buckland-Wright GBR ART 1948 27 September 1954
Gweneth Butler GBR FSK 1936 15 November 2006
Gerald, Earl Cadogan GBR BOA/IOC 1922—1929 4 October 1933
Italo Cassini ITA BOB 1932 16 November 1937
Siegfried Charoux GBR ART 1948 26 April 1967
Orlando Chaves GUY WLT 1948 September 1976
Josephine Cheesman GBR ART 1948 18 November 1997
Harry Churcher GBR ATH 1948 24 June 1972
J.P. Clarke IRL ATH 1924 January 1977
Egerton Cooper GBR ART 1948 11 May 1974
Ralph Cooperman GBR FEN 1956—1964 22 March 2009
John Copley GBR ART 1948 17 July 1950
Howard Crane USA ART/Referee 1948 14 August 1952
Allan Currie GBR CCS 1924 27 June 1944
Sir Francis Curtis-Bennett GBR IOC 1933—1950 2 December 1950
Robert de Courcy Laffan GBR /BOA/IOC 1897—1927 16 January 1927
Douglas Dexter GBR FEN 1936 21 September 1937
John Disley GBR ATH 1952—1956 8 February 2016
Lord Downham GBR BOA 1919—1920 2 July 1920
Cosmo Duff-Gordon GBR FEN 1906 20 April 1931
Thomas Dugdale GBR ART 1932—1948 13 November 1952
Sandy Duncan GBR 1984 18 June 2005
Freddie Dunkelman GBR ICH 1948 23 July 2010
Phil Embleton GBR ATH 1972 22 May 1974
Garip Erkuyumcu TUR BOX/Referee 1996 26 July 2012
Jan Ertmański POL BOX 1924 10 May 1968
John Farleigh GBR ART 1948 30 March 1965
Liz Ferris GBR DIV 1960—1980 12 April 2012
George Frampton GBR ART/Referee 1924 21 May 1928
Ali Athar Fyzee IND TEN 1924 3 November 1963
Ethel Gabain GBR ART 1948 30 January 1950
Kazimierz Glabisz POL PKOl 1929—1945 26 November 1981
Arthur Gold GBR BOA 1988—1992 25 May 2002
Joe Goyder GBR BOX 1928 12 February 1986
Oswald Groenings GBR ATH 1908 24 March 1965
Herbert Gurschner GBR ART 1948 10 January 1975
Kazimierz Gzowski POL EQU 1928 25 June 1986
Nick Halsted GBR FEN 1968 22 September 2007
Archibald Hartrick GBR ART 1932 1 February 1950
William Hehir GBR ATH 1920 1972
Deirdre Henty-Creer GBR ART 1948 9 January 2012
Francis Hodge GBR ART 1932 6 February 1949
Brian Horrocks GBR MOP 1924 4 January 1985
Thomas, Lord Howard de Walden GBR FEN/MBO 1906—1908 5 November 1946
Ray Howard-Jones GBR ART 1948 25 June 1996
Philip Hunloke GBR SAI 1908 1 April 1947
Guðmundur Ingólfsson ISL SWI 1948 13 August 1987
Vane Ivanović CRO
YUG
ATH 1936 4 April 1999
Julius Jeppe RSA SASCOC 1926—1929 1 September 1929
Pa Kelleher IRL BOX 1924 23 December 1972
Mazhar-Ul-Haque Khan PAK ATH 1948 15 February 1997
Muhammad Khan PAK BOX 1952 18 March 2013
Jiří Kovář CZE
TCH
SWI 1948 10 June 2008
Kristian Krefting NOR FTB 1912 13 April 1964
Włodzimierz Krygier POL ICH 1928—1932 17 September 1975
Maurice Lambert GBR ART 1928—1948 17 August 1964
Erik Larsen DEN TEN 1912
Philip de László GBR ART 1932 22 November 1937
Hans Lion AUT FEN 1928—1936 September 1969
Jack London GBR
GUY
ATH 1928 2 May 1966
Arthur Lowe GBR TEN 1912 22 October 1958
Gordon Lowe GBR TEN 1912—1920 17 May 1972
Monica MacIvor RSA ART 1936 13 December 1939
George MacKenzie GBR WRE 1908—1956 27 June 1957
Vora Mackintosh GBR ASK 1952 30 April 1998
James Macnabb GBR ROW 1924 6 April 1990
Tony Madigan AUS BOX 1952—1960 29 October 2017
Stanley Marchant GBR ART/Referee 1948 28 February 1949
Tamás Márffy-Mantuano HUN HOK 1936 21 March 1969
Claudette Masdammer GUY ATH 1956 13 November 2013
Maxie McCullagh IRL BOX 1948 30 March 2001
Rob van Mesdag NED ROW 1952 18 July 2018
Eliška Misáková TCH GYM 1948 14 August 1948
Johnny Morkus GBR BOX 1948 11 September 1980
Arthur Morse HKG SF&OC 1950—1953 13 May 1967
Mary Morton GBR ART 1948 15 June 1965
Jim Murphy IRL BOX 1932 28 December 1987
Zsuzsa Nádor HUN SWI 1948 14 April 2015
Władysław Nadratowski POL ROW 1924 21 April 1985
Dimitrios Negrepontis GRE ASK/CCS 1936 June 1996
Guy O. Nickalls GBR ROW 1920—1928 26 April 1974
Erik Norberg SWE GYM 1908 19 February 1954
Cuthbert Orde GBR ART 1932 19 December 1968
Malcolm Osborne GBR ART/Referee 1948 22 September 1963
Stefan Osiecki POL ART 1932 7 May 1977
Rudolph, Baron van Pallandt NED SHO 1908 15 March 1913
Charles Palmer GBR BOA/IJF 1965—1988 17 August 2001
Raymond Paul GBR FEN 1952—1956 23 December 2013
René Paul GBR FEN 1948—1960 16 June 2008
Alec Pecker GBR ART 1948 30 March 1975
Michael Pereira KEN HOK 1956 20 February 2019
Peter Peri GBR ART 1948 19 January 1967
Andrzej Pluciński POL BAS 1936 27 August 1963
George Powell-Shedden GBR BOB 1948 31 October 1994
Stanisław Prauss POL ART 1928 12 November 1997
Tun Abdul Razak MAL
MAS
/OCM 1959—1976 14 January 1976
Georgy, Count Ribeaupierre RUS IOC 1900—1916 23 July 1934
Tom Richards GBR ATH 1948 19 January 1985
George Stuart Robertson GBR ATH/TEN 1896—1906 29 January 1967
George Ross GBR GYM 1908—1912 28 August 1945
Stanley Rous GBR FIFA 1961—1974 18 July 1986
Lance Royle GBR ATH 1924 19 June 1978
Xanthe Ryder GBR ASK 1948 1 January 1998
John Singer Sargent USA ART/Referee 1924 15 April 1925
Malcolm Sargent GBR ART/Referee 1948 3 October 1967
Edgar Seligman GBR ART/FEN 1906—1932 27 September 1958
Elwira Seroczyńska POL SSK 1960—1964 24 December 2004
Blaine Sexton GBR ICH 1924—1928 29 April 1966
Tejinder Singh Rao KEN HOK 1956 August 2001
Jerzy Skolimowski POL ART/ROW 1928—1936 12 February 1985
Anne Smith GBR ATH 1964 9 November 1993
Harold Speed GBR ART 1928 20 March 1957
Stella Steyn IRL ART 1928 21 July 1987
Mikhail Sumarokov-Elston RUS TEN 1912 3 July 1970
Darren Sutherland IRL BOX 2008 14 September 2009
Victor Tait GBR Coach/ICH 1928 27 November 1988
Charles Tatham GBR JDP 1908 27 February 1925
George Thomas GBR BWF 1934—1955 23 July 1972
Feliks Topolski GBR ART 1948 24 August 1989
Józef Trenkwald POL EVE 1928 19 November 1956
Wojciech Trojanowski POL ATH 1928 16 June 1988
Charles Voigt FRA
USA
TEN 1900 1929
George Watson GBR ART 1928 11 April 1934
Matt Wells GBR BOX 1908 8 July 1953
John Wheatley GBR ART 1948 17 November 1955
Kazimierz Wierzyński POL ART 1928 13 February 1969
Hedges Worthington-Eyre GBR
IRL
ATH 1920 22 October 1979
Anna Zinkeisen GBR ART 1948 23 September 1976

Affiliations

?, London (GBR)
Addiscombe C.C., London (GBR)
All Stars Boxing & Youth Club, London (GBR)
Amateur Swimming Club, London (GBR)
Apache 7s, London (GBR)
Arsenal FC, London (GBR)
Ashcombe AC, London (GBR)
Ashdown AC, London (GBR)
Bath Road Club, London (GBR)
Battersea ABC, London (GBR)
Beaumont CC, London (GBR)
Bethnal Green Weightlifting Club, London (GBR)
Borough of Hounslow AC, London (GBR)
British Fencing Association, London (GBR)
Brixton All Blacks Skating Club, London (GBR)
Brunel University London, London (GBR)
Cambrian Wheelers, London (GBR)
Casuals FC, London (GBR)
Catford C.C., London (GBR)
Central YMCA, London (GBR)
Chelsea & Kensington SC, London (GBR)
City of London Police A.C., London (GBR)
City of London Police Swimming Club, London (GBR)
Clapton FC, London (GBR)
Convent Gardens ABC, London (GBR)
Corinthian FC, London (GBR)
Crouch End Vampires FC, London (GBR)
De Laune CC, London (GBR)
Earls Court Rangers , London (GBR)
East Ham Amateur Swimming Club, London (GBR)
Enfield and Haringey AC, London (GBR)
Fisher AC, London (GBR)
German Gymnastic Society, London (GBR)
Ham and Petersham Rifle and Pistol Club, London (GBR)
Hammersmith Ladies SC, London (GBR)
Hammersmith SC, London (GBR)
Haringey AC, London (GBR)
Haringey Police Community Club, London (GBR)
Harlequins, London (GBR)
Harringay Greyhounds, London (GBR)
Hercules Wimbledon AC, London (GBR)
Heston Swimming Club, London (GBR)
Highgate C.C., London (GBR)
Hillingdon AC, London (GBR)
Hounslow Hockey Club, London (GBR)
HWHC, London (GBR)
JLT–Condor, London (GBR)
Kandahar Ski Club, London (GBR)
Kent AC, London (GBR)
Kentish Town Weightlifting Club, London (GBR)
Kentish Wheelers, London (GBR)
L.A.C., London (GBR)
Ladywell Gymnastics Club, London (GBR)
Leyton FC, London (GBR)
Leytonstone FC, London (GBR)
Lloyds United Sports Club, London (GBR)
London Amateur Wrestling Club, London (GBR)
London Caledonians, London (GBR)
London Canadians, London (GBR)
London Diving Club, London (GBR)
London Fencing Club, London (GBR)
London Fire Brigade ABC, London (GBR)
London GC, London (GBR)
London Irish, London (GBR)
London Lions, London (GBR)
London Olympiades, London (GBR)
London Polytechnic, London (GBR)
London Polytechnic, London (GBR)
London Scottish F.C., London (GBR)
London Thames Fencing Club, London (GBR)
LRC, London (GBR)
Magrini's School of Arms, London (GBR)
Mary Ward Boxing Club, London (GBR)
Mary Ward Centre, London (GBR)
Marylebone Rifle & Pistol Club, London (GBR)
McPherson's School of Arms, London (GBR)
Mermaid Swimming Club, London (GBR)
Metro Judo Club, London (GBR)
Metropolitan WC, London (GBR)
Millwall FC, London (GBR)
Newham and Essex Beagles, London (GBR)
North Kensington Men's Institute Wrestling Club, London (GBR)
North Road CC, London (GBR)
Nunhead FC, London (GBR)
Old Westminsters F.C., London (GBR)
Otter Swimming Club, London (GBR)
Park Lane Figure Skating Club, London (GBR)
Penguin SC, London (GBR)
Polytechnic Fencing Club, London (GBR)
Polytechnic Hockey Club, London (GBR)
Ponders End AC, London (GBR)
Queen's Club, London (GBR)
Queens Ice Dance Club, London (GBR)
Queens Park Harriers, London (GBR)
Queens Park Rangers, London (GBR)
Ravensbourne Swimming Club, London (GBR)
Renchudan Judo Club, London (GBR)
Renshuden Judo Club, London (GBR)
Repton ABC, London (GBR)
Rodney CC, London (GBR)
Rosslyn Park F.C., London (GBR)
Royal CC, London (GBR)
Royal Ocean Racing Club, London (GBR)
Royal Richmond Archery Club, London (GBR)
Royal Thames Yacht Club, London (GBR)
Royal Toxophilite Society, London (GBR)
Royal Yacht Squadron, London (GBR)
Ruislip & Northwood AC, London (GBR)
Salle Bertrand, London (GBR)
Salle Boston, London (GBR)
Salle Ganchev, London (GBR)
Salle Paul, London (GBR)
Selsonia Ladies AC, London (GBR)
Shaftesbury Barnet Harriers, London (GBR)
Ski Club of Great Britain, London (GBR)
South London Harriers, London (GBR)
South London RC, London (GBR)
Southall FC, London (GBR)
Southgate Hockey Club, London (GBR)
St. Mary's Hospital, London (GBR)
St. Pancras ABC, London (GBR)
Stuart Ladies RC, London (GBR)
Tassart's Salle D'Armes , London (GBR)
Teddington HC, London (GBR)
Thames Valley Harriers, London (GBR)
The Actors' Sword Club, London (GBR)
The Budokwai, London (GBR)
The Ladies' Ski Club, London (GBR)
The Lansdowne Club, London (GBR)
The Sabre Club, London (GBR)
The Sword Club, London (GBR)
Tulse Hill HC, London (GBR)
University Cycling Club, London (GBR)
Upton Park FC, London (GBR)
Vegetarian Cycling and Athletic Club, London (GBR)
Victoria Park Harriers, London (GBR)
Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC, London (GBR)
Volland's School of Arms, London (GBR)
Wayne Muhammads Taekwondo Academy, London (GBR)
West Ham ABC, London (GBR)
West Ham United, London (GBR)
West London Penguin, London (GBR)
West London Shooting Club, London (GBR)
Willesden C.C., London (GBR)
Willesden Swimming Club, London (GBR)
Zephyr Swimming Club, London (GBR)