France at the 1952 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Michel Mathiot 51
Raymond Dot 70
André Weingand =86
Raymond Badin =90
René Changeat 97
Georges Floquet 104
Jean Guillou 106
Marcel de Wolf 145
Team All-Around, Men France 12
Michel MathiotRaymond DotAndré WeingandRaymond BadinRené ChangeatGeorges FloquetJean GuillouMarcel de Wolf
Floor Exercise, Men René Changeat =11
Michel Mathiot =73
Raymond Dot =73
Jean Guillou =98
André Weingand =98
Marcel de Wolf =132
Georges Floquet =144
Raymond Badin =148
Horse Vault, Men Raymond Dot =25
René Changeat =40
Michel Mathiot =54
André Weingand =104
Marcel de Wolf =135
Georges Floquet =137
Jean Guillou =142
Raymond Badin 158
Parallel Bars, Men Michel Mathiot =35
Raymond Dot =44
Jean Guillou =49
André Weingand =60
Raymond Badin =60
René Changeat =81
Georges Floquet =107
Marcel de Wolf 162
Horizontal Bar, Men Raymond Dot =43
Michel Mathiot =48
René Changeat =79
Raymond Badin 116
Jean Guillou 118
Georges Floquet 134
André Weingand 140
Marcel de Wolf 165
Rings, Men Raymond Dot =26
Raymond Badin =79
Michel Mathiot =90
André Weingand =111
Georges Floquet =131
Marcel de Wolf =137
Jean Guillou =142
René Changeat 173
Pommelled Horse, Men Michel Mathiot =32
Georges Floquet =49
Raymond Badin =53
André Weingand =65
Marcel de Wolf 96
René Changeat =111
Jean Guillou =118
Raymond Dot =147
Individual All-Around, Women Ginette Durand 46
Irène Pittelioen 50
Alexandra Lemoine 87
Madeleine Jouffroy 88
Liliane Montagne 95
Colette Hué 97
Colette Fanara 99
Jeannette Vogelbacher 101
Team All-Around, Women France 12
Ginette DurandIrène PittelioenAlexandra LemoineMadeleine JouffroyLiliane MontagneColette HuéColette FanaraJeannette Vogelbacher
Team Portable Apparatus, Women France 11
Ginette DurandIrène PittelioenAlexandra LemoineMadeleine JouffroyLiliane MontagneColette HuéColette FanaraJeannette Vogelbacher
Floor Exercise, Women Alexandra Lemoine =33
Ginette Durand =52
Madeleine Jouffroy =67
Colette Hué =83
Colette Fanara 87
Irène Pittelioen 94
Liliane Montagne =103
Jeannette Vogelbacher =111
Horse Vault, Women Alexandra Lemoine =58
Ginette Durand =62
Irène Pittelioen =84
Colette Hué =98
Colette Fanara 105
Madeleine Jouffroy 109
Liliane Montagne 112
Jeannette Vogelbacher 124
Uneven Bars, Women Irène Pittelioen 23
Jeannette Vogelbacher =31
Madeleine Jouffroy =41
Ginette Durand 75
Colette Fanara 85
Liliane Montagne 106
Colette Hué 111
Alexandra Lemoine 128
Balance Beam, Women Ginette Durand =26
Irène Pittelioen 37
Alexandra Lemoine 38
Liliane Montagne 46
Colette Hué =98
Jeannette Vogelbacher 108
Colette Fanara =115
Madeleine Jouffroy 119

Athletics

100 metres, Men Alain Porthault 5 h1 r3/4
Étienne Bally 4 h2 r2/4
René Bonino 3 h11 r1/4
200 metres, Men Étienne Bally 3 h5 r2/4
Marcel Gerdil 5 h3 r2/4
Henri Brault 3 h12 r1/4
400 metres, Men Yves Camus 4 h4 r2/4
Jacques Degats 5 h3 r2/4
Jean-Pierre Goudeau 4 h10 r1/4
800 metres, Men Patrick El Mabrouk 1 h8 r1/3
René Djian 5 h4 r1/3
1,500 metres, Men Patrick El Mabrouk 5
Jean Vernier 5 h6 r1/3
Pierre Gillet 8 h1 r1/3
5,000 metres, Men Alain Mimoun 2 Silver
Jean Schlegel 9 h3 r1/2
Ben Ahmed Abdelkrim 12 h2 r1/2
10,000 metres, Men Alain Mimoun 2 Silver
Ould Lamine Abdallah 17
Ahmed Labidi 25
Marathon, Men Lionel Billas AC
110 metres Hurdles, Men Edmond Roudnitska 5 h1 r2/3
Jacques Dohen 5 h6 r1/3
400 metres Hurdles, Men Robert Bart 4 h1 r2/4
Jean Thureau 5 h8 r1/4
3,000 metres Steeplechase, Men André Paris 7 h3 r1/2
André Lebrun 8 h2 r1/2
Pierre Prat 11 h1 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men France 5
Alain PorthaultÉtienne BallyYves CamusRené BoninoJacques Derderian (DNS)Henri Brault (DNS)Marcel Gerdil (DNS)Jean-Pierre Goudeau (DNS)
4 × 400 metres Relay, Men France 6
Jean-Pierre GoudeauRobert BartJacques DegatsJean-Paul Martin du GardÉtienne Bally (DNS)Yves Camus (DNS)Patrick El Mabrouk (DNS)Jean Thureau (DNS)
10 kilometres Walk, Men Louis Chevalier 4
Émile Maggi 7
50 kilometres Walk, Men Raymond Lesage 16
Claude Hubert 18
Jean Strunc 21
High Jump, Men Georges Damitio =13
Claude Bénard =18
Pole Vault, Men Georges Breitman DNS
Long Jump, Men Paul Faucher 8
Triple Jump, Men Jacques Boulanger 16 r1/2
Malik M'Baye 19 r1/2
Shot Put, Men Lucien Guillier 11
Discus Throw, Men Jean Maissant 17
Lucien Guillier 25 r1/2
Hammer Throw, Men Pierre Legrain 23
André Osterberger 30 r1/2
Decathlon, Men Hugues Frayer 11
Ignace Heinrich AC
Georges Breitman AC
100 metres, Women Yvette Monginou 6 h2 r2/4
Alberte de Campou 3 h7 r1/4
Denise Laborie 3 h11 r1/4
200 metres, Women Marcelle Gabarrus 7 h2 r2/3
Anne-Marie Lousteau 4 h3 r1/3
80 metres Hurdles, Women Claudie Flament 6 h2 r2/3
Yvette Monginou 3 h6 r1/3
Colette Elloy 4 h1 r1/3
4 × 100 metres Relay, Women France 4 h3 r1/2
Alberte de CampouDenise LaborieMarcelle GabarrusYvette MonginouColette Elloy (DNS)Suzanne Glotin (DNS)Anne-Marie Lousteau (DNS)Liliane Sprécher (DNS)
Long Jump, Women Yvonne Chabot-Curtet 23
Suzanne Glotin 26 r1/2
Éliane Dudal 28 r1/2
Shot Put, Women Paulette Veste 9
Discus Throw, Women Paulette Veste 16

Basketball

Basketball, Men France 8
André BuffièreAndré ChavetAndré VacheresseBernard PlanqueJacques DessemmeRobert MonclarJean PerniceniJean-Paul BeugnotJean-Pierre SalignonLouis DevotiRené ChocatRobert CrostRobert GuillinRoger Haudegand

Boxing

Flyweight, Men Abdel Amid Boutefnouchet =16
Roland Roy DNS
Bantamweight, Men Antoine Martin =17
Hilaire Pratesi DNS
Featherweight, Men Joseph Ventaja =3 Bronze
Pierre Richaud DNS
Lightweight, Men Séraphin Ferrer =17
Light-Welterweight, Men René Weissmann =5
Welterweight, Men Ali Belkacem =17
Light-Middleweight, Men André Queillé =17
André Drille DNS
Middleweight, Men Omar Tebbakha =9
Light-Heavyweight, Men Claude Arnaiz =9
Heavyweight, Men Jean Lansiaux =9

Canoe Marathon

Kayak Singles, 10,000 metres, Men Pierre Derivery 10
Kayak Doubles, 10,000 metres, Men France 13
Josy KoelschGeorges Kunz
Canadian Singles, 10,000 metres, Men Robert Boutigny 8
Canadian Doubles, 10,000 metres, Men France 1 Gold
Georges TurlierJean Laudet

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Louis Gantois 3 Bronze
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men France 6
Maurice GraffenMarcel Renaud
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Jean Molle 7
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men France 4
Georges DransartArmand Loreau
Kayak Singles, 500 metres, Women Éva Marion 4 h1 r1/2

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Jacques Anquetil 12
Alfred Tonello 13
Claude Rouer 23
Roland Bezamat AC
Road Race, Team, Men France 3 Bronze
Jacques AnquetilAlfred TonelloClaude RouerRoland Bezamat

Cycling Track

Sprint, Men Franck Le Normand AC h2 r4/7
1,000 metres Time Trial, Men Henri Andrieux =9
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men France 4
Franck Le NormandRobert Vidal
Team Pursuit, 4,000 metres, Men France 4
Henri AndrieuxPierre MichelJean-Marie JoubertClaude Brugerolles

Diving

Springboard, Men Raymond Mulinghausen 26
Henri Goosen 30
Platform, Men Raymond Mulinghausen 17
Springboard, Women Mady Moreau 2 Silver
Nicole Péllissard 7
Platform, Women Nicole Péllissard 4

Equestrian Dressage

Individual, Open André Jousseaumé 3 Bronze
Jean Peïtevin de Saint-André 13
Jean Saint-Fort Paillard 23
Team, Open France 4
André JousseauméJean Peïtevin de Saint-AndréJean Saint-Fort Paillard

Equestrian Eventing

Individual, Men Guy Lefrant 2 Silver
André de la Simone 20
Charles-Philbert, Baron de Couët de Lorry AC
Team, Men France AC
Guy LefrantAndré de la SimoneCharles-Philbert, Baron de Couët de Lorry

Equestrian Jumping

Individual, Men Pierre Jonquères d'Oriola 1 Gold
Bertrand Pernot du Breuil =16
Jean, Marquis d'Orgeix 34
Team, Men France 5
Pierre Jonquères d'OriolaBertrand Pernot du BreuilJean, Marquis d'Orgeix

Fencing

Foil, Individual, Men Christian d'Oriola 1 Gold
Jacques Lataste 4
Jéhan de Buhan 5
Foil, Team, Men France 1 Gold
Claude NetterJéhan de BuhanJacques LatasteJacques NoëlChristian d'OriolaAdrien Rommel
Épée, Individual, Men René Bougnol 10 p2 r3/4
Claude Nigon 6 p2 r2/4
Armand Mouyal 5 p5 r1/4
Épée, Team, Men France 3 p1 r2/4
Jean-Pierre MullerArmand MouyalDaniel DagallierRené BougnolGérard RoussetClaude Nigon
Sabre, Individual, Men Jacques Lefèvre 6
Jean Levavasseur 5 p2 r3/4
Jean-François Tournon 6 p3 r2/4
Sabre, Team, Men France 3 Bronze
Jacques LefèvreJean LaroyenneMaurice PiotJean LevavasseurBernard MorelJean-François Tournon
Foil, Individual, Women Renée Garilhe 6
Lylian Lecomte-Guyonneau 7
Odette Drand 5 p2 r2/4

Football

Football, Men France =17
Albert EloyBernard LefèvreCélestin OliverJacques BarreauJacques BohéeJean-Claude DruartLéonce DeprezLucien BochardMichel LeblondRené PersillonRoger ColliotJean-Guy Astresses (DNS)Moustapha Zitouni (DNS)Joseph Ibanez (DNS)M. Brauchel (DNS)René Bliard (DNS)J. Demaria (DNS)Paul Carrier (DNS)

Hockey

Hockey, Men France =5
André MeyerBernard BooneClaude HauetDiran ManoukianFlorio MartelJacques ThieffryJean HauetJean ZizineJean-François DubessayMichel LacroixPhilippe ReynaudRobert LucasRoger CapelleJean Desmasures

Modern Pentathlon

Individual, Men André Lacroix 19
Bertrand de Montaudoüin 40
Christian Palant 42
Team, Men France 12
André LacroixBertrand de MontaudoüinChristian Palant

Rowing

Single Sculls, Men Henri Butel 2 h2 r2/5
Double Sculls, Men France 4
Jacques MailletAchille Giovannoni
Coxless Pairs, Men France 5
Jean-Pierre SoucheRené Guissart
Coxed Pairs, Men France 1 Gold
Raymond SallesGaston MercierBernard Malivoir
Coxless Fours, Men France 2 Silver
Pierre BlondiauxJean-Jacques GuissartMarc BouissouRoger Gautier
Coxed Fours, Men France 3 h1 r4/5
André GoursolleRobert TexierGuy NosbaumClaude MartinDidier Moureau

Sailing

One Person Dinghy, Open Jacques Baptiste Lebrun 11
Two Person Keelboat, Open Eissero VI 6
Édouard ChabertJean-Louis Dauris
Three Person Keelboat, Open Virginie 16
Guy le MourouxJean Frain de la GaulayrieMarcel de Kerviler
5.5 metres, Open Damoiselle 14
Jacques AllardJean Roux-DelimalNoël Calone

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Ludovic Heraud 43
André Martin 50
Free Pistol, 50 metres, Men André Martin 40
Roger Tauvel 47
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Jacques Mazoyer 9
Paul Konsler 30
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Jacques Mazoyer 22
Paul Konsler 33
Running Target, Single and Double Shot, Men Jean-Albin Régis 9
Albert Planchon 10
Trap, Men André Taupin 18
Claude Lagarde 26

Swimming

100 metres Freestyle, Men Aldo Eminente 7
Alex Jany =12
Michel Vandamme =30
400 metres Freestyle, Men Jean Boiteux 1 Gold
Jo Bernardo 19
René Million 35
1,500 metres Freestyle, Men Jo Bernardo 5
Jean Boiteux 9
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men France 3 Bronze
Jo BernardoAldo EminenteAlex JanyJean BoiteuxRené Million (DNS)Michel Vandamme (DNS)
100 metres Backstroke, Men Gilbert Bozon 2 Silver
Lucien Zins =15
200 metres Breaststroke, Men Maurice Lusien 7
Pierre Joly dit Dumesnil 17
100 metres Freestyle, Women Josette Arène 17
Gaby Tanguy =22
Ginette Jany DNS
400 metres Freestyle, Women Ginette Jany 20
Colette Thomas 22
Josette Arène 25
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women France 8
Gaby TanguyMaryse MorandiniGinette JanyJosette ArèneColette Thomas (DNS)Odile Vouaux (DNS)
200 metres Breaststroke, Women Odette Lusien 19

Weightlifting

Bantamweight, Men Marcel Thévenet 12
Featherweight, Men Max Heral 13
Middleweight, Men André Dochy 10
Light-Heavyweight, Men Jean Debuf 5
Georges Firmin 10

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Edmond Faure AC
Bantamweight, Greco-Roman, Men Maurice Faure AC
Featherweight, Greco-Roman, Men Antoine Merle AC
Lightweight, Greco-Roman, Men André Verdaine AC
Welterweight, Greco-Roman, Men René Chesneau =5
Flyweight, Freestyle, Men Marcel Sigiran AC
Bantamweight, Freestyle, Men Charles Kouyos AC
Featherweight, Freestyle, Men Roger Bielle AC
Welterweight, Freestyle, Men Jean-Baptiste Leclerc AC
Middleweight, Freestyle, Men André Brunaud AC