Medal winners Vancouver 2010

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Didier DéfagoSUI Aksel Lund SvindalNOR Bode MillerUSA
Super G, Men Aksel Lund SvindalNOR Bode MillerUSA Andrew WeibrechtUSA
Giant Slalom, Men Carlo JankaSUI Kjetil JansrudNOR Aksel Lund SvindalNOR
Slalom, Men Giuliano RazzoliITA Ivica KostelićCRO André MyhrerSWE
Combined, Men Bode MillerUSA Ivica KostelićCRO Silvan ZurbriggenSUI
Downhill, Women Lindsey VonnUSA Julia MancusoUSA Elisabeth GörglAUT
Super G, Women Andrea FischbacherAUT Tina MazeSLO Lindsey VonnUSA
Giant Slalom, Women Viktoria RebensburgGER Tina MazeSLO Elisabeth GörglAUT
Slalom, Women Maria RieschGER Marlies SchildAUT Šárka ZáhrobskáCZE
Combined, Women Maria RieschGER Julia MancusoUSA Anja PärsonSWE

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Vincent JayFRA Emil Hegle SvendsenNOR Jakov FakCRO
12.5 kilometres Pursuit, Men Björn FerrySWE Christoph SumannAUT Vincent JayFRA
15 kilometres Mass Start, Men Yevgeny UstyugovRUS Martin FourcadeFRA Pavol HurajtSVK
20 kilometres, Men Emil Hegle SvendsenNOR Siarhei Novikau
Ole Einar Bjørndalen
BLR
NOR
4 × 7.5 kilometres Relay, Men NorwayNOR AustriaAUT Russian FederationRUS
7.5 kilometres Sprint, Women Anastasia KuzminaSVK Magdalena NeunerGER Marie DorinFRA
10 kilometres Pursuit, Women Magdalena NeunerGER Anastasia KuzminaSVK Marie-Laure BrunetFRA
12.5 kilometres Mass Start, Women Magdalena NeunerGER Olga ZaytsevaRUS Simone HauswaldGER
15 kilometres, Women Tora BergerNOR Yelena KhrustalyovaKAZ Daria DomrachavaBLR
4 × 6 kilometres Relay, Women Russian FederationRUS FranceFRA GermanyGER

Bobsleigh

Two, Men Germany 1GER Germany 2GER Russian Federation 1RUS
Four, Men United States 1USA Germany 1GER Canada 1CAN
Two, Women Canada 1CAN Canada 2CAN United States 2USA

Cross Country Skiing

Sprint, Men Nikita KryukovRUS Aleksandr PanzhinskyRUS Petter NorthugNOR
15 kilometres, Men Dario ColognaSUI Pietro Piller CottrerITA Lukáš BauerCZE
50 kilometres, Men Petter NorthugNOR Axel TeichmannGER Johan OlssonSWE
30 km Skiathlon, Men Marcus HellnerSWE Tobias AngererGER Johan OlssonSWE
4 × 10 kilometres Relay, Men SwedenSWE NorwayNOR Czech RepublicCZE
Team Sprint, Men NorwayNOR GermanyGER Russian FederationRUS
Sprint, Women Marit BjørgenNOR Justyna KowalczykPOL Petra MajdičSLO
10 kilometres, Women Charlotte KallaSWE Kristina Šmigun-VähiEST Marit BjørgenNOR
30 kilometres, Women Justyna KowalczykPOL Marit BjørgenNOR Aino-Kaisa SaarinenFIN
15 km Skiathlon, Women Marit BjørgenNOR Anna HaagSWE Justyna KowalczykPOL
4 × 5 kilometres Relay, Women NorwayNOR GermanyGER FinlandFIN
Team Sprint, Women GermanyGER SwedenSWE Russian FederationRUS

Curling

Curling, Men CanadaCAN NorwayNOR SwitzerlandSUI
Curling, Women SwedenSWE CanadaCAN People's Republic of ChinaCHN

Figure Skating

Singles, Men Evan LysacekUSA Yevgeny PlyushchenkoRUS Daisuke TakahashiJPN
Singles, Women Yu-Na KimKOR Mao AsadaJPN Joannie RochetteCAN
Pairs, Mixed People's Republic of China 1CHN People's Republic of China 2CHN Germany 1GER
Ice Dancing, Mixed Canada 1CAN United States 1USA Russian Federation 1RUS

Freestyle Skiing

Moguls, Men Alex BilodeauCAN Dale Begg-SmithAUS Bryon WilsonUSA
Aerials, Men Aliaksei HryshynBLR Jeret PetersonUSA Liu ZhongqingCHN
Ski Cross, Men Mike SchmidSUI Andreas MattAUT Audun GrønvoldNOR
Moguls, Women Hannah KearneyUSA Jennifer HeilCAN Shannon BahrkeUSA
Aerials, Women Lydia LassilaAUS Li NinaCHN Guo XinxinCHN
Ski Cross, Women Ashleigh McIvorCAN Hedda BerntsenNOR Marion JosserandFRA

Ice Hockey

Ice Hockey, Men CanadaCAN United StatesUSA FinlandFIN
Ice Hockey, Women CanadaCAN United StatesUSA FinlandFIN

Luge

Singles, Men Felix LochGER David MöllerGER Armin ZöggelerITA
Doubles, Open Austria 1AUT Latvia 1LAT Germany 2GER
Singles, Women Tatjana HüfnerGER Nina ReithmayerAUT Natalie GeisenbergerGER

Nordic Combined

Normal Hill / 10 km, Individual, Men Jason Lamy-ChappuisFRA Johnny SpillaneUSA Alessandro PittinITA
Large Hill / 10 km, Individual, Men Bill DemongUSA Johnny SpillaneUSA Berni GruberAUT
Team, Men AustriaAUT United StatesUSA GermanyGER

Short Track Speed Skating

500 metres, Men Charles HamelinCAN Seong Si-BaekKOR François-Louis TremblayCAN
1,000 metres, Men Lee Jeong-SuKOR Lee Ho-SeokKOR Apolo Anton OhnoUSA
1,500 metres, Men Lee Jeong-SuKOR Apolo Anton OhnoUSA J. R. CelskiUSA
5,000 metres Relay, Men CanadaCAN Republic of KoreaKOR United StatesUSA
500 metres, Women Wang MengCHN Marianne St-GelaisCAN Arianna FontanaITA
1,000 metres, Women Wang MengCHN Katherine ReutterUSA Park Seung-HuiKOR
1,500 metres, Women Zhou YangCHN Lee Eun-ByeolKOR Park Seung-HuiKOR
3,000 metres Relay, Women People's Republic of ChinaCHN CanadaCAN United StatesUSA

Skeleton

Skeleton, Men Jon MontgomeryCAN Martins DukursLAT Aleksandr TretyakovRUS
Skeleton, Women Amy WilliamsGBR Kerstin SzymkowiakGER Anja HuberGER

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Simon AmmannSUI Adam MałyszPOL Gregor SchlierenzauerAUT
Large Hill, Individual, Men Simon AmmannSUI Adam MałyszPOL Gregor SchlierenzauerAUT
Large Hill, Team, Men AustriaAUT GermanyGER NorwayNOR

Snowboarding

Parallel Giant Slalom, Men Jasey-Jay AndersonCAN Benjamin KarlAUT Mathieu BozzettoFRA
Halfpipe, Men Shaun WhiteUSA Peetu PiiroinenFIN Scotty LagoUSA
Boardercross, Men Seth WescottUSA Mike RobertsonCAN Tony RamoinFRA
Parallel Giant Slalom, Women Nicolien SauerbreijNED Yekaterina IlyukhinaRUS Marion KreinerAUT
Halfpipe, Women Torah BrightAUS Hannah TeterUSA Kelly ClarkUSA
Boardercross, Women Maëlle RickerCAN Déborah AnthoniozFRA Olivia NobsSUI

Speed Skating

500 metres, Men Mo Tae-BeomKOR Keiichiro NagashimaJPN Joji KatoJPN
1,000 metres, Men Shani DavisUSA Mo Tae-BeomKOR Chad HedrickUSA
1,500 metres, Men Mark TuitertNED Shani DavisUSA Håvard BøkkoNOR
5,000 metres, Men Sven KramerNED Lee Seung-HunKOR Ivan SkobrevRUS
10,000 metres, Men Lee Seung-HunKOR Ivan SkobrevRUS Bob de JongNED
Team Pursuit (8 laps), Men CanadaCAN United StatesUSA NetherlandsNED
500 metres, Women Lee Sang-HwaKOR Jenny WolfGER Wang BeixingCHN
1,000 metres, Women Christine NesbittCAN Annette GerritsenNED Laurine van RiessenNED
1,500 metres, Women Ireen WüstNED Kristina GrovesCAN Martina SáblíkováCZE
3,000 metres, Women Martina SáblíkováCZE Stephanie BeckertGER Kristina GrovesCAN
5,000 metres, Women Martina SáblíkováCZE Stephanie BeckertGER Clara HughesCAN
Team Pursuit (6 laps), Women GermanyGER JapanJPN PolandPOL