Medal winners Salt Lake City 2002

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Fritz StroblAUT Lasse KjusNOR Stephan EberharterAUT
Super G, Men Kjetil André AamodtNOR Stephan EberharterAUT Andreas SchiffererAUT
Giant Slalom, Men Stephan EberharterAUT Bode MillerUSA Lasse KjusNOR
Slalom, Men Jean-Pierre VidalFRA Sébastien AmiezFRA Benjamin RaichAUT
Combined, Men Kjetil André AamodtNOR Bode MillerUSA Benjamin RaichAUT
Downhill, Women Carole MontilletFRA Isolde KostnerITA Renate GötschlAUT
Super G, Women Daniela CeccarelliITA Janica KostelićCRO Karen PutzerITA
Giant Slalom, Women Janica KostelićCRO Anja PärsonSWE Sonja NefSUI
Slalom, Women Janica KostelićCRO Laure PequegnotFRA Anja PärsonSWE
Combined, Women Janica KostelićCRO Renate GötschlAUT Martina ErtlGER

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Ole Einar BjørndalenNOR Sven FischerGER Wolfgang PernerAUT
12.5 kilometres Pursuit, Men Ole Einar BjørndalenNOR Raphaël PoiréeFRA Ricco GroßGER
20 kilometres, Men Ole Einar BjørndalenNOR Frank LuckGER Viktor MaygurovRUS
4 × 7.5 kilometres Relay, Men NorwayNOR GermanyGER FranceFRA
7.5 kilometres Sprint, Women Kati WilhelmGER Uschi DislGER Magdalena ForsbergSWE
10 kilometres Pursuit, Women Olga PylyovaRUS Kati WilhelmGER Irina NikulchinaBUL
15 kilometres, Women Andrea HenkelGER Liv Grete Skjelbreid-PoiréeNOR Magdalena ForsbergSWE
4 × 7.5 kilometres Relay, Women GermanyGER NorwayNOR Russian FederationRUS

Bobsleigh

Two, Men Germany 1GER Switzerland 1SUI Switzerland 2SUI
Four, Men Germany 2GER United States 1USA United States 2USA
Two, Women United States 2USA Germany 1GER Germany 2GER

Cross Country Skiing

Sprint, Men Tor-Arne HetlandNOR Peter SchlickenriederGER Cristian ZorziITA
15 kilometres, Men Andrus VeerpaluEST Frode EstilNOR Jaak MaeEST
30 kilometres, Men Christian HoffmannAUT Mikhail BotvinovAUT Kristen SkjeldalNOR
50 kilometres, Men Mikhail IvanovRUS Andrus VeerpaluEST Odd-Bjørn HjelmesetNOR
10/10 kilometres Pursuit, Men Frode Estil
Thomas Alsgaard
NOR
NOR
Per ElofssonSWE
4 × 10 kilometres Relay, Men NorwayNOR ItalyITA GermanyGER
Sprint, Women Yuliya ChepalovaRUS Evi SachenbacherGER Anita MoenNOR
10 kilometres, Women Bente SkariNOR Yuliya ChepalovaRUS Stefania BelmondoITA
15 kilometres, Women Stefania BelmondoITA Kateřina NeumannováCZE Yuliya ChepalovaRUS
30 kilometres, Women Gabriella ParuzziITA Stefania BelmondoITA Bente SkariNOR
5/5 kilometres Pursuit, Women Beckie ScottCAN Kateřina NeumannováCZE Viola BauerGER
4 × 5 kilometres Relay, Women GermanyGER NorwayNOR SwitzerlandSUI

Curling

Curling, Men NorwayNOR CanadaCAN SwitzerlandSUI
Curling, Women Great BritainGBR SwitzerlandSUI CanadaCAN

Figure Skating

Singles, Men Aleksey YagudinRUS Yevgeny PlyushchenkoRUS Timothy GoebelUSA
Singles, Women Sarah HughesUSA Irina SlutskayaRUS Michelle KwanUSA
Pairs, Mixed Russian Federation 1
Canada 1
RUS
CAN
People's Republic of China 1CHN
Ice Dancing, Mixed France 1FRA Russian Federation 1RUS Italy 1ITA

Freestyle Skiing

Moguls, Men Janne LahtelaFIN Travis MayerUSA Richard GayFRA
Aerials, Men Aleš ValentaCZE Joe PackUSA Aliaksei HryshynBLR
Moguls, Women Kari TraaNOR Shannon BahrkeUSA Tae SatoyaJPN
Aerials, Women Alisa CamplinAUS Veronica BrennerCAN Deidra DionneCAN

Ice Hockey

Ice Hockey, Men CanadaCAN United StatesUSA Russian FederationRUS
Ice Hockey, Women CanadaCAN United StatesUSA SwedenSWE

Luge

Singles, Men Armin ZöggelerITA Georg HacklGER Markus ProckAUT
Doubles, Open Germany 2GER United States 2USA United States 1USA
Singles, Women Sylke OttoGER Babsi NiedernhuberGER Silke KraushaarGER

Nordic Combined

Team, Men FinlandFIN GermanyGER AustriaAUT
Individual, Men Samppa LajunenFIN Jaakko TallusFIN Felix GottwaldAUT
Sprint, Men Samppa LajunenFIN Ronny AckermannGER Felix GottwaldAUT

Short Track Speed Skating

500 metres, Men Marc GagnonCAN Jonathan GuilmetteCAN Rusty SmithUSA
1,000 metres, Men Steven BradburyAUS Apolo Anton OhnoUSA Mathieu TurcotteCAN
1,500 metres, Men Apolo Anton OhnoUSA Li JiajunCHN Marc GagnonCAN
5,000 metres Relay, Men CanadaCAN ItalyITA People's Republic of ChinaCHN
500 metres, Women Yang Yang (A)CHN Evgeniya RadanovaBUL Wang ChunluCHN
1,000 metres, Women Yang Yang (A)CHN Go Gi-HyeonKOR Yang Yang (S)CHN
1,500 metres, Women Go Gi-HyeonKOR Choi Eun-GyeongKOR Evgeniya RadanovaBUL
3,000 metres Relay, Women Republic of KoreaKOR People's Republic of ChinaCHN CanadaCAN

Skeleton

Skeleton, Men Jim Shea, Jr.USA Martin RettlAUT Gregor StähliSUI
Skeleton, Women Tristan GaleUSA Lea Ann ParsleyUSA Alex CoomberGBR

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Simon AmmannSUI Sven HannawaldGER Adam MałyszPOL
Large Hill, Individual, Men Simon AmmannSUI Adam MałyszPOL Matti HautamäkiFIN
Large Hill, Team, Men GermanyGER FinlandFIN SloveniaSLO

Snowboarding

Parallel Giant Slalom, Men Philipp SchochSUI Richard RichardssonSWE Chris KlugUSA
Halfpipe, Men Ross PowersUSA Danny KassUSA JJ ThomasUSA
Parallel Giant Slalom, Women Isabelle BlancFRA Karine RubyFRA Lidia TrettelITA
Halfpipe, Women Kelly ClarkUSA Doriane VidalFRA Fabienne ReutelerSUI

Speed Skating

500 metres, Men Casey FitzRandolphUSA Hiroyasu ShimizuJPN Kip CarpenterUSA
1,000 metres, Men Gerard van VeldeNED Jan BosNED Joey CheekUSA
1,500 metres, Men Derek ParraUSA Jochem UytdehaageNED Ådne SøndrålNOR
5,000 metres, Men Jochem UytdehaageNED Derek ParraUSA Jens BodenGER
10,000 metres, Men Jochem UytdehaageNED Gianni RommeNED Lasse SætreNOR
500 metres, Women Catriona Le May DoanCAN Monique Garbrecht-EnfeldtGER Sabine VölkerGER
1,000 metres, Women Chris WittyUSA Sabine VölkerGER Jennifer RodriguezUSA
1,500 metres, Women Anni FriesingerGER Sabine VölkerGER Jennifer RodriguezUSA
3,000 metres, Women Claudia PechsteinGER Renate GroenewoldNED Cindy KlassenCAN
5,000 metres, Women Claudia PechsteinGER Gretha SmitNED Clara HughesCAN