Poland at the 2004 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Jacek Proć 55
Individual, Women Justyna Mospinek 14
Iwona Marcinkiewicz 20
Małgorzata Sobieraj 29
Team, Women Poland 15
Iwona MarcinkiewiczJustyna MospinekMałgorzata Sobieraj

Athletics

100 metres, Men Łukasz Chyła 4 h5 r2/4
200 metres, Men Marcin Jędrusiński 7 h1 r3/4
Marcin Urbaś AC h3 r2/4
400 metres, Men Piotr Klimczak 4 h1 r1/3
Marathon, Men Waldemar Glinka 34
Michał Bartoszak 37
400 metres Hurdles, Men Marek Plawgo 6
3,000 metres Steeplechase, Men Radosław Popławski 12
Jan Zakrzewski 6 h2 r1/2
Jakub Czaja 13 h3 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men Poland 5
Zbigniew TulinŁukasz ChyłaMarcin JędrusińskiMarcin UrbaśMichał Bielczyk (DNS)Przemysław Rogowski (DNS)
4 × 400 metres Relay, Men Poland 5 h2 r1/2
Piotr RysiukiewiczPiotr KlimczakMarcin MarciniszynMarek PlawgoArtur Gąsiewski (DNS)Piotr Kędzia (DNS)Rafał Wieruszewski (DNS)
20 kilometres Walk, Men Benjamin Kuciński 12
50 kilometres Walk, Men Robert Korzeniowski 1 Gold
Roman Magdziarczyk 6
Grzegorz Sudoł 7
High Jump, Men Grzegorz Sposób =20 r1/2
Robert Wolski =25 r1/2
Pole Vault, Men Adam Kolasa =31 r1/2
Shot Put, Men Tomasz Majewski 18 r1/2
Hammer Throw, Men Szymon Ziółkowski 12 r1/2
200 metres, Women Anna Pacholak 6 h4 r2/4
400 metres, Women Grażyna Prokopek-Janacek 8 h2 r2/3
1,500 metres, Women Lidia Chojecka 6
Anna Jakubczak 7
Wioletta Janowska 11 h2 r2/3
Marathon, Women Małgorzata Sobańska 17
Grażyna Syrek 41
Monika Drybulska AC
100 metres Hurdles, Women Aurelia Trywiańska-Kollasch 3 h4 r1/3
400 metres Hurdles, Women Małgorzata Pskit 6 h1 r2/3
Anna Jesień 4 h3 r1/3
4 × 400 metres Relay, Women Poland 5
Zuzanna RadeckaMonika BejnarMałgorzata PskitGrażyna Prokopek-JanacekAnna Jesień (DNS)Anna Pacholak (DNS)
20 kilometres Walk, Women Sylwia Korzeniowska 21
Pole Vault, Women Anna Rogowska 3 Bronze
Monika Pyrek 4
Triple Jump, Women Liliana Zagacka 29 r1/2
Shot Put, Women Krystyna Zabawska 5
Discus Throw, Women Joanna Wiśniewska 9
Wioletta Potępa 15 r1/2
Hammer Throw, Women Kamila Skolimowska 5
Javelin Throw, Women Barbara Madejczyk 12
Heptathlon, Women Magdalena Szczepańska 21

Badminton

Singles, Men Przemysław Wacha =17
Doubles, Men Poland =9
Robert MateusiakMichał Łogosz

Boxing

Flyweight, Men Andrzej Rżany =5
Bantamweight, Men Andrzej Liczik =9
Light-Heavyweight, Men Aleksy Kuziemski =17

Canoe Slalom

Kayak Singles, Slalom, Men Grzegorz Polaczyk 7
Canadian Singles, Slalom, Men Mariusz Wieczorek 10
Krzysztof Supowicz 13
Canadian Doubles, Slalom, Men Poland 10
Marcin PochwałaPaweł Sarna
Kayak Singles, Slalom, Women Agnieszka Stanuch 13

Canoe Sprint

Kayak Singles, 500 metres, Men Paweł Baumann 9 h1 r2/3
Kayak Singles, 1,000 metres, Men Adam Seroczyński 4 h1 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Men Poland 4
Marek TwardowskiAdam Wysocki
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Poland 8
Tomasz MendelskiRafał GłażewskiAdam SeroczyńskiDariusz Białkowski
Canadian Doubles, 500 metres, Men Poland 9
Paweł BaraszkiewiczDaniel Jędraszko
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Poland 5
Michał ŚliwińskiŁukasz Woszczyński
Kayak Singles, 500 metres, Women Aneta Pastuszka AC h2 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Women Poland 3 Bronze
Aneta PastuszkaBeata Sokołowska-Kulesza
Kayak Fours, 500 metres, Women Poland 4
Karolina SadalskaJoanna SkowrońMałgorzata CzajczyńskaAneta Białkowska

Cycling Mountain Bike

Mountainbike, Cross-Country, Men Marek Galiński 14
Marcin Karczyński 24
Mountainbike, Cross-Country, Women Maja Włoszczowska 6
Anna Szafraniec 11
Magdalena Sadłecka AC

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Tomasz Brożyna 53
Dawid Krupa 72
Sławomir Kohut AC
Radosław Romanik AC
Sylwester Szmyd AC
Individual Time Trial, Men Dawid Krupa 30
Sławomir Kohut 36
Road Race, Individual, Women Małgorzata Wysocka 27
Bogumiła Matusiak 42

Cycling Track

Sprint, Men Damian Zieliński 7
Łukasz Kwiatkowski 2 h1 r2/7
1,000 metres Time Trial, Men Grzegorz Krejner 14
Keirin, Men Łukasz Kwiatkowski 7
Team Sprint, Men Poland 9
Rafał FurmanŁukasz KwiatkowskiDamian Zieliński

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Kamil Rajnert AC
Andrzej Pasek AC
Paweł Spisak AC
Three-Day Event, Team, Open Poland 13
Kamil RajnertAndrzej PasekPaweł Spisak

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Grzegorz Kubiak AC r2/2

Fencing

Sabre, Individual, Men Rafał Sznajder 14
Foil, Individual, Women Sylwia Gruchała 3 Bronze
Sabre, Individual, Women Aleksandra Socha 11

Judo

Lightweight, Men Krzysztof Wiłkomirski AC
Half-Middleweight, Men Robert Krawczyk =5
Middleweight, Men Przemysław Matyjaszek AC
Heavyweight, Men Grzegorz Eitel AC
Extra-Lightweight, Women Anna Zemla-Krajewska =7
Middleweight, Women Adriana Dadci AC

Modern Pentathlon

Individual, Men Andrzej Stefanek 30
Marcin Horbacz 32
Individual, Women Sylwia Czwojdzińska 6
Paulina Boenisz 10

Rhythmic Gymnastics

Group, Women Poland 10 r1/2
Justyna BanasiakMartyna DąbkowskaMałgorzata ŁawrynowiczAnna MrozińskaAlexandra WójcikAlexandra Zawistowska

Rowing

Double Sculls, Men Poland 2 h1 r2/4
Michał JelińskiAdam Wojciechowski
Quadruple Sculls, Men Poland 4
Adam BronikowskiMarek KolbowiczSławomir KruszkowskiAdam Korol
Coxless Fours, Men Poland 6
Jarosław GodekMariusz DaniszewskiArtur RozalskiRafał Smoliński
Coxed Eights, Men Poland 8
Bogdan ZalewskiPiotr BuchalskiRafał HejmejDariusz NowakMikołaj BurdaWojciech GutorskiSebastian KosiorekMichał StawowskiDaniel Trojanowski
Lightweight Double Sculls, Men Poland 1 Gold
Tomasz KucharskiRobert Sycz
Lightweight Double Sculls, Women Poland 6
Magdalena KemnitzIlona Mokronowska

Sailing

Windsurfer, Men Przemysław Miarczyński 5
One Person Dinghy, Men Mateusz Kusznierewicz 3 Bronze
Two Person Dinghy, Men Poland 21
Tomasz StańczykTomasz Jakubiak
One Person Dinghy, Open Maciej Grabowski 11
Skiff, Open Poland 18
Marcin CzajkowskiKrzysztof Kierkowski
Windsurfer, Women Zofia Klepacka 12
One Person Dinghy, Women Monika Bronicka 21

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Wojciech Knapik =11
Free Pistol, 50 metres, Men Wojciech Knapik 39
Skeet, Men Andrzej Głyda =21
Air Rifle, 10 metres, Women Renata Mauer-Różańska =9
Agnieszka Staroń =14
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Sylwia Bogacka =17
Renata Mauer-Różańska =17

Swimming

50 metres Freestyle, Men Bartosz Kizierowski 9
200 metres Freestyle, Men Łukasz Drzewiński 30
400 metres Freestyle, Men Przemysław Stańczyk 9
Łukasz Drzewiński 14
1,500 metres Freestyle, Men Paweł Korzeniowski 9
100 metres Backstroke, Men Adam Mania 23
200 metres Backstroke, Men Adam Mania 27
200 metres Butterfly, Men Paweł Korzeniowski 4
100 metres Freestyle, Women Paulina Barzycka 19
200 metres Freestyle, Women Paulina Barzycka 4
400 metres Freestyle, Women Otylia Jędrzejczak 2 Silver
100 metres Butterfly, Women Otylia Jędrzejczak 2 Silver
200 metres Butterfly, Women Otylia Jędrzejczak 1 Gold

Table Tennis

Singles, Men Lucjan Błaszczyk =17
Tomasz Krzeszewski =33
Doubles, Men Poland =5
Lucjan BłaszczykTomasz Krzeszewski

Taekwondo

Featherweight, Women Aleksandra Uścińska =11

Tennis

Doubles, Men Poland =17
Mariusz FyrstenbergMarcin Matkowski

Volleyball

Volleyball, Men Poland =5
Michał BąkiewiczPiotr GabrychArkadiusz GołaśPiotr GruszkaKrzysztof IgnaczakŁukasz KadziewiczDawid MurekRadosław RybakAndrzej StelmachSebastian ŚwiderskiRobert SzczerbaniukPaweł Zagumny

Weightlifting

Middleweight, Men Krzysztof Szramiak AC
Middle-Heavyweight, Men Tadeusz Drzazga 13
Heavyweight, Men Robert Dołęga AC
Super-Heavyweight, Men Paweł Najdek 6
Grzegorz Kleszcz 10
Lightweight, Women Aleksandra Klejnowska 5
Super-Heavyweight, Women Agata Wróbel 3 Bronze

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Dariusz Jabłoński 15
Lightweight, Greco-Roman, Men Włodzimierz Zawadzki 16
Welterweight, Greco-Roman, Men Ryszard Wolny 17
Middleweight, Greco-Roman, Men Radosław Truszkowski 18
Heavyweight, Greco-Roman, Men Marek Sitnik 10
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Marek Mikulski 20
Middleweight, Freestyle, Men Krystian Brzozowski 4
Heavyweight, Freestyle, Men Bartłomiej Bartnicki 11
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Marek Garmulewicz 11