Internet search
Maps Search
English

Hamburg, Hamburg (GER)

Details

NameHamburg
Administrative divisionHamburg
CountryGermany

People born here (208)

Valentin Altenburg GER Coach/HOK 2016 4 June 1981
Max Ammermann GER ROW 1900 5 November 1878
Heinrich Amsinck GER POL 1936 18 May 1892
Jonny Andersen GER WRE 1912 5 July 1887
Mario von Appen GER CAN 1992 31 July 1965
Friederike Barth GER HOK 2000 27 April 1975
Manfred Barth FRG ARC 1988 31 July 1945
Christopher Bartsch GER CUR 2014 6 August 1979
Addi Baumgarten GER BOX 1936 3 May 1915
Karl-Heinz Becker GER ATH 1936 19 June 1912
Marion Becker ROU
FRG
ATH 1972—1976 21 January 1950
Edgar Behr GER SAI 1932 12 September 1910
Michael Behrmann GER Coach/HOK 2008—2012 1 December 1966
Friederike Belcher GER SAI 2012 6 March 1982
Sabine Belkofer GER CUR 2002 27 November 1967
Christina Benecke GER VOL 2000—2004 14 October 1974
Günther Benecke GER
FRG
SAI 1960 10 May 1923
Ralf Berckhan GER
FRG
CAN/MOP 1952—1960 2 October 1931
Peter Bermel FRG SWI 1988 25 June 1967
Hans-Joachim Berndt FRG SAI 1972 8 June 1949
Erika Bethmann FRG FEN 1972 31 August 1939
Sebastian Biederlack GER HOK 2004—2008 16 September 1981
Büdi Blunck GER HOK 1992—1996 28 June 1968
Manfred Bock GER
FRG
ATH 1960 28 May 1941
Markus Böckermann GER BVO 2016 14 January 1986
Inge Bödding FRG ATH 1972 29 March 1947
Willi Boltze GER ATH 1928 24 July 1904
Alan Brahmst CAN HOK 2000 27 September 1965
Herbert Bramfeldt GER MOP 1936 2 December 1912
Manfred von Brauchitsch GDR 1988 15 August 1905
Alfons Brehm GER Coach/HOK 1908 16 July 1882
Andy Brehme FRG FTB 1984 9 November 1960
Helmut Cämmerer GER CAN 1936 5 May 1911
Wilhelm Carstens GER ROW 1900 29 January 1869
Olivia Cowan GER GOL 2014 9 April 1996
Rolf Danneberg FRG ATH 1984—1988 1 March 1953
Oskar Deecke GER HOK 2012—2016 16 May 1986
Maren Derlien GER ROW 2004—2008 17 December 1975
Andreas Dibowski GER EVE 2000—2008 29 March 1966
Stefan Drews GER ATH 2004 12 February 1979
Eike Duckwitz GER HOK 2004 29 May 1980
Niels Ellwanger FRG CAN 1988 5 December 1965
Patrick Femerling GER BAS 2008 4 March 1975
Rainer Fischer CAN JUD 1976 14 September 1949
Antonia-Athina Frai GRE SAI 2004—2008 17 January 1976
Heinrich Fretwurst FRG SHO 1972 25 April 1937
Bob Frojen USA WAP 1956 1 December 1930
Florian Fuchs GER HOK 2012—2016 10 November 1991
Moritz Fürste GER HOK 2008—2016 28 October 1984
Arne Gabius GER ATH 2012 22 March 1981
Claus Gerson USA HOK 1948 12 November 1917
Antje Gleichfeld GER
FRG
ATH 1960—1964 31 March 1938
Alexander Gleichmann von Oven, Jr. GER ROW 1900 15 April 1879
Sven Goldemann GER CUR 2014 22 June 1969
Carl Heinrich Goßler GER ROW 1900 17 April 1885
Gustav Goßler GER ROW 1900 4 April 1879
Oscar Goßler GER ROW 1900 26 June 1875
Max Groy GER SAI 2004 10 October 1982
Tommy Haas GER TEN 2000—2004 3 April 1978
Günther Haase GER
FRG
DIV 1952 11 June 1925
Katharina Haecker AUS JUD 2016 31 July 1992
Nele Hagener GER EVE 2000 6 February 1976
Astrid Hänschen GER ARC 1992 4 January 1967
Adolf Harder GER
FRG
MOP 1952 11 February 1927
Hugo Hardy GER TEN 1904 11 August 1877
Rudolf Harmstorf FRG SAI 1968 25 December 1922
Florian Haufe GER SAI 2010 4 March 1994
Franzisca Hauke GER HOK 2016 10 September 1989
Tobias Hauke GER HOK 2008—2016 11 September 1987
Karl Hein GER ATH 1936 11 June 1908
Ernst Heincke USA CAN 1968 19 November 1931
Jan-Henrik Heinrich GER SHO 1996—2000 19 July 1963
Klaus Hendriksen BRA SAI 1964 1 July 1937
Walter Heuer BRA SAI 1936 26 June 1892
Holger Hocke FRG ROW 1976 8 March 1945
Kurt Hoffmann GER ROW 1912 12 November 1890
Anni Holdmann GER ATH 1928 28 January 1900
Christian Holzenberg GER CMA 1936 2 January 1910
Ingrid Huhn-Wagner FRG ROW 1976 21 May 1948
Astrid Hühn FRG HAN 1984 10 June 1960
John Jahr GER CUR 2014 10 April 1965
Ernst Jencquel GER ROW 1900 11 January 1879
Walter Junghans FRG FTB 1984 26 October 1958
Peter Kadiru GER BOX 2014 24 June 1997
Lydia Kahmke AUS HAN 2000 13 October 1968
Eckart Kaphengst FRG SAI 1984 12 September 1958
Bianca Kappler GER ATH 2004 8 August 1977
Anastasia Kelesidou GRE ATH 1996—2004 28 November 1972
Stefan Knabe FRG SAI 1988 27 December 1963
Käthe Köhler GER DIV 1936 10 November 1913
Marina Köhncke GER EVE 2000 8 March 1968
Peter-Michael Kolbe FRG ROW 1976—1988 2 August 1953
Wolfram Koppen FRG JUD 1972 1 February 1939
Fritz Kopperschmidt GER
FRG
SAI 1964—1968 22 December 1939
Arthur Köser GER POL 1936 2 April 1898
Richard Krebs GER ATH 1928 30 July 1906
Werner Krogmann GER
FRG
SAI 1936—1952 5 February 1901
Jürgen Kühl GER
FRG
ATH 1956 30 November 1934
Erich Laeisz GER SAI 1928 25 December 1888
York Langerfeld CAN ROW 1976 8 January 1953
Hans Liesche GER ATH 1908—1912 11 October 1891
Uwe Mares GER
FRG
SAI 1964—1976 8 May 1942
Michael Marx FRG CTR 1984 7 February 1960
Walter Massop NED WRE 1928 10 October 1907
Marie Mävers GER HOK 2012—2016 13 February 1991
Axel May FRG SAI 1968—1984 13 August 1948
Klaus Meetz FRG VOL 1972 23 May 1946
Steffi Melbeck GER HAN 2008 16 April 1977
Horst Meyer GER
FRG
ROW 1964—1968 20 June 1941
Janne Friederike Meyer GER EQU 2012 12 January 1981
Jan Michaelis GER SNB 2002—2006 15 January 1978
Rafael Miroslaw GER SWI 2018 25 March 2001
Eduard Mohr GER SAI 1936 29 June 1902
Paula Mollenhauer GER ATH 1928—1936 22 December 1908
Adolf Möller GER ROW 1900—1904 25 October 1877
Gustav-Adolf Moths GER ROW 1900 21 September 1877
Silas Mühle GER SAI 2018 18 July 2002
Rolf Mulka GER
FRG
SAI 1956—1960 23 November 1927
Janne Müller-Wieland GER HOK 2008—2016 28 October 1986
Julia Müller GER HOK 2008—2016 10 December 1985
Mathias Müller GER HOK 2016 3 April 1992
Nicole Müller GER RGY 2012 14 November 1994
Markus Münch GER ATH 2012 13 June 1986
Jörg Münzner AUT EQU 1992 14 July 1960
Yvonne Musik GER GYM 2004 21 December 1985
Tim Naske GER ROW 2014 26 April 1996
Peter Naumann FRG SAI 1968—1972 12 October 1941
Axel Nepraunik AUT ATH 1972 3 February 1945
Rafael Nickel FRG FEN 1984 30 July 1958
Carolin Nytra GER ATH 2008—2012 26 February 1985
Roland Opfer GER ROW 1996 3 December 1974
Katharina Otte GER HOK 2012—2016 29 May 1987
Louise Otto GER SWI 1912 30 August 1896
Hans Pape GER ART 1932 1 October 1894
Michael Pappert FRG BAS 1984 15 August 1957
Hans Paschen GER SAI 1928 5 February 1896
Inge Paul GER
FRG
FSK 1964 19 September 1946
Olaf Peters FRG WLT 1984 14 July 1964
Stefan Pfeiffer GER
FRG
SWI 1984—1992 15 November 1965
Hans Plaß GER
FRG
HOK 1956 13 April 1926
Jennifer Plass GER HOK 2012 10 July 1985
Birgit Pörner FRG VOL 1972 20 March 1955
Werner Potzernheim GER
FRG
CTR 1952 8 March 1927
Sibylle Powarzynski GER SAI 1996 5 February 1968
Friedrich Prehn GER ATH 1936 29 March 1901
Bahne Rabe GER
FRG
ROW 1988—1992 7 August 1963
Hans Ravenborg GER
FRG
SAI 1960 5 April 1921
Heinrich Rehder GER ATH 1908 22 April 1887
Paul Reinberg GER HOK/Referee 1928—1936 18 May 1894
Robert Miles Reincke GER POL 1936 17 March 1898
Kristina Reynolds GER HOK 2008—2016 18 February 1984
Peter Rickmers GER CUR 2014 12 November 1979
Mieken Rieck GER TEN 1912 26 April 1892
Nina Ritter GER ICH 2002—2006 26 January 1981
Hinrich Romeike GER EVE 2004—2008 26 May 1963
Tobias Rose GER ROW 1996 29 June 1974
Ernst Röthig GER FEN 1936 15 March 1906
Oskar Ruperti GER IOC 1924—1929 16 April 1877
Hans Ruwoldt GER ART 1936 15 February 1891
Heinrich Sack GER CAN 1936 10 December 1909
Heidi Sager AUS CAN 1960 29 September 1939
Curt van de Sandt NED BOB 1928 28 June 1885
Uwe Sauer FRG EDR 1984 30 August 1943
Christian Scheffler GER HAN 1996 29 March 1972
Lisa Schindler AUT CAN 1960 30 July 1929
Gaby Schley-Schöwe FRG HOK 1984—1988 26 February 1964
Karin Schlüter FRG EDR 1972 12 March 1937
Thomas Schmid FRG SAI 1988 29 March 1959
Johannes Schöttler GER BDM 2012—2016 27 August 1984
Hajo Schuhmacher FRG BOB 1984 20 October 1946
Felix Schulze GER CUR 2014 21 October 1980
Walter Schuur GER CMA 1936 14 December 1910
Matthias Seack FRG CAN 1984 28 July 1962
Oliver Seack FRG CAN 1984 28 July 1962
Bastian Seibt GER ROW 2008—2012 19 March 1978
Denise Soesilo GER ICH 2006 10 May 1987
Käthe Sohnemann GER GYM 1936 6 May 1913
Wilfried Soltau GER
FRG
CAN/CMA 1952—1956 17 June 1912
Florian Spalteholz GER SAI 2008 4 March 1977
Waldemar Steffen GER ATH 1900 23 November 1872
Gerd Strantzen GER HOK 1928 12 December 1897
Christa Striezel FRG ATH 1976 28 July 1949
Peter Stülcken FRG SAI 1968 2 May 1936
Eckardt Suhl FRG HOK 1968—1972 20 April 1943
Philippa Suxdorf GER HOK 1996 27 July 1971
Jana Teschke GER HOK 2012—2016 22 September 1990
Hans Theilig GER HAN 1936 12 August 1914
Waldemar Tietgens GER ROW 1900 26 March 1879
Willi Titze GER ART 1936 19 February 1890
Kerstin Ubben GER BDM 1992—1996 4 September 1968
Rolf Valtin USA FTB 1948 4 January 1925
Richard Vogt GER BOX 1936 26 January 1913
Iris Völkner FRG ROW 1984 16 October 1960
Arthur Vollstedt GER SSK 1928 21 January 1892
Marlies Waelzer GER HAN 1996 13 February 1970
Arthur Warncke GER ROW 1900 27 January 1880
Hans Wedemann GER CAN 1936 25 June 1912
Hans Wentorf GER FTB 1928 6 April 1899
Carl Wentzel GER SAI 1928 5 December 1895
Michael Westphal FRG TEN 1984 19 February 1965
Céline Wilde GER HOK 2012 7 February 1990
Philip Witte GER HOK 2008 29 July 1984
Carlos Woebcken BRA ATH 1932 5 June 1901
Hans-Werner Wohlers GER
FRG
BOX 1952 11 December 1933
Jens-Peter Wrede FRG SAI 1988 19 April 1957
Alfred Wurr CAN WRE 1972 28 June 1943
Isao Yoneda JPN GYM 2004 20 August 1977
Albert Zürner GER DIV 1906—1912 23 January 1890

People who died here (84)

Heinrich Amsinck GER POL 1936 19 January 1968
Karl-Heinz Becker GER ATH 1936 19 July 2001
Edgar Behr GER SAI 1932 2 March 1985
Ali Beier GER FTB 1928 21 September 1972
Günther Benecke GER
FRG
SAI 1960 8 January 1980
Horst Beyer GER
FRG
ATH 1964—1972 9 December 2017
Ludwig Bielenberg GER
FRG
SAI 1952—1956 26 July 2000
Peter Bischoff GER SAI 1936 1 July 1976
Willi Boltze GER ATH 1928 25 October 1937
Herbert Bramfeldt GER MOP 1936 1984
Ingo von Bredow GER
FRG
SAI 1956—1960 4 November 2015
Alfons Brehm GER Coach/HOK 1908 7 December 1968
Wilhelm Carstens GER ROW 1900 12 February 1941
Zygmunt Chychła POL BOX 1948—1952 26 September 2009
Hans Domizlaff GER ART 1936 5 September 1971
Ferdinand Fabra FIN
GER
Coach/FTB 1936 22 December 2007
Alexander Gleichmann von Oven, Jr. GER ROW 1900 3 September 1969
Gustav Goßler GER ROW 1900 4 April 1940
Oscar Goßler GER ROW 1900 15 February 1953
Friedrich Ernst, Count von Grote GER EQU 1912 15 October 1925
Werner Hamel GER HOK 1936 25 July 1987
Karl Hein GER ATH 1936 10 July 1982
Erich Herrmann GER HAN 1936 13 April 1989
Arthur Hoffmann GER ATH 1908 4 April 1932
Anni Holdmann GER ATH 1928 2 November 1960
Eduard Hopf GER ART 1928 19 November 1973
Adolf Jäger GER FTB 1912 21 November 1944
Ernst Jencquel GER ROW 1900 27 December 1939
Edgar Katzenstein GER ROW 1900 17 July 1953
Walther Katzenstein GER ROW 1900 9 September 1929
Gertrud Kille GER
FRG
ATH 1952 6 August 1978
Wolfgang Klein GER
FRG
ATH 1964 15 September 2017
Georg Knöpfle GER FTB 1928 14 December 1987
Erich Köchermann GER ATH 1928—1932 21 July 1964
Wolfram Koppen FRG JUD 1972 17 April 2011
Arthur Köser GER POL 1936 21 November 1989
József Kovács HUN WRE 1952 1991
Richard Krebs GER ATH 1928 29 June 1996
Werner Krogmann GER
FRG
SAI 1936—1952 19 November 1954
Jürgen Kühl GER
FRG
ATH 1956 3 August 2020
Ludwig Kunstmann GER ART 1936 27 March 1961
Otto Linne GER ART 1928 4 June 1937
Carl Lüthje GER CYC 1912 11 January 1969
Adolf Metzner GER ATH 1932—1936 5 March 1978
Nikola Mikhaylov BUL ART 1936 20 May 1960
Götz von Mirbach GER
FRG
SAI 1952 6 August 1968
Eduard Mohr GER SAI 1936 20 September 1984
Paula Mollenhauer GER ATH 1928—1936 7 July 1988
Adolf Möller GER ROW 1900—1904 10 November 1968
László Móra HUN EQU 1960—1972 3 November 2001
Rolf Mulka GER
FRG
SAI 1956—1960 14 July 2012
Arnošt Nejedlý BOH ATH 1906—1908 1917
Klaus Ohmsen FRG FTB/Referee 1972 2 December 2012
Margit Otto-Crépin FRA EDR 1984—1996 19 April 2020
Louise Otto GER SWI 1912 9 March 1975
Hans Paschen GER SAI 1928 28 May 1960
Hans Plaß GER
FRG
HOK 1956 13 January 2018
Friedrich Prehn GER ATH 1936 2 January 1985
Erich, Herr zu Putlitz GER ART 1936 28 January 1945
Wilhelm Rabe GER CYC 1912 9 December 1958
Hans Ravenborg GER
FRG
SAI 1960 30 July 2008
Heinrich Rehder GER ATH 1908 19 December 1976
Paul Reinberg GER HOK/Referee 1928—1936 11 February 1974
Robert Miles Reincke GER POL 1936 8 August 1973
Mieken Rieck GER TEN 1912 27 December 1977
Ernst Röthig GER FEN 1936 31 May 1969
Oskar Ruperti GER IOC 1924—1929 20 November 1958
Hans Ruwoldt GER ART 1936 16 October 1969
Edwin Scharff GER ART 1928 18 May 1955
Egon Schein GER ATH 1936 14 February 1977
Erwin Sietas GER SWI 1928—1936 20 July 1989
Horst Skoff AUT TEN 1988—1992 7 June 2008
Berthold Slupik GER
FRG
MOP 1952 5 March 1992
Waldemar Steffen GER ATH 1900 12 February 1965
Gerhard Stöck GER ATH 1936 29 March 1985
Harry Storz GER ATH 1928 13 August 1982
Max Syring GER ATH 1932—1936 14 April 1983
Willi Titze GER ART 1936 30 August 1979
Richard Vogt GER BOX 1936 13 July 1988
Otto Wachs GER SAI 1936 30 December 1998
Haimar Wedemeyer GER SAI 1936 13 November 1998
Carl Wentzel GER SAI 1928 29 September 1952
Michael Westphal FRG TEN 1984 20 June 1991
Albert Zürner GER DIV 1906—1912 18 July 1920

Affiliations

Altonaer 93, Hamburg (GER)
Altonaer SV, Hamburg (GER)
AMTV-FTV Hamburg, Hamburg (GER)
BC Sportmann, Hamburg (GER)
CC Alsterbrüder-Victoria, Hamburg (GER)
Club an der Alster, Hamburg (GER)
Curling Club Hamburg, Hamburg (GER)
DHuGRC, Hamburg (GER)
ETV - Hamburg, Hamburg (GER)
FC Rothenbaum, Hamburg (GER)
FC St. Pauli, Hamburg (GER)
Germania Hamburg, Hamburg (GER)
GRC, Hamburg (GER)
Großflottbeker THGC, Hamburg (GER)
Hamburg Freezers, Hamburg (GER)
Hamburger Bogenschützen Gilde, Hamburg (GER)
Hamburger Polo Club, Hamburg (GER)
Hamburger SC, Hamburg (GER)
Hamburger SV, Hamburg (GER)
HANSEAT, Hamburg (GER)
Harburger KC, Hamburg (GER)
Harvestehuder THC, Hamburg (GER)
HKC, Hamburg (GER)
HSC, Hamburg (GER)
HT 16, Hamburg (GER)
HTB 62, Hamburg (GER)
Klipper THC, Hamburg (GER)
LG Nord-West, Hamburg (GER)
NFR, Hamburg (GER)
NRV, Hamburg (GER)
Oberalster VfW, Hamburg (GER)
RC Allemannia, Hamburg (GER)
RC Bergedorf, Hamburg (GER)
RC Favorite-Hammonia, Hamburg (GER)
RG HANSA, Hamburg (GER)
RV Rehagen, Hamburg (GER)
SC Victoria Hamburg, Hamburg (GER)
SG Hamburg, Hamburg (GER)
SuS Bergedorf, Hamburg (GER)
SV Nettelnburg-Allermöhe, Hamburg (GER)
SV Polizei Hamburg, Hamburg (GER)
SV St. Georg, Hamburg (GER)
SV Stern, Hamburg (GER)
T.H.-Eilbeck, Hamburg (GER)
TSG Bergedorf 1860, Hamburg (GER)
TuS Alstertal, Hamburg (GER)
TuS Harburg, Hamburg (GER)
TV Fischbek, Hamburg (GER)
Uhlenhorster HC, Hamburg (GER)