Ukraine at the 2008 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Viktor Ruban 1 Gold
Oleksandr Serdiuk =17
Markiyan Ivashko =41
Team, Men Ukraine 4
Markiyan IvashkoViktor RubanOleksandr Serdiuk
Individual, Women Viktoriya Koval =23
Tetiana Berezhna =59

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Valeriy Honcharov 89 r1/2
Oleksandr Vorobiov 96 r1/2
Parallel Bars, Men Valeriy Honcharov 11 r1/2
Horizontal Bar, Men Valeriy Honcharov 62 r1/2
Rings, Men Oleksandr Vorobiov 3 Bronze
Individual All-Around, Women Valentyna Holenkova 37 r1/2
Alina Kozich 45 r1/2
Iryna Krasnianska 69 r1/2
Maryna Proskurina 74 r1/2
Dar'ia Zhoba 81 r1/2
Anastasiya Koval 85 r1/2
Team All-Around, Women Ukraine 11 r1/2
Iryna KrasnianskaMaryna ProskurinaValentyna HolenkovaDar'ia ZhobaAlina KozichAnastasiya Koval
Floor Exercise, Women Valentyna Holenkova 44 r1/2
Maryna Proskurina 65 r1/2
Anastasiya Koval 74 r1/2
Alina Kozich 81 r1/2
Uneven Bars, Women Anastasiya Koval 5
Dar'ia Zhoba 8
Valentyna Holenkova 45 r1/2
Iryna Krasnianska 51 r1/2
Alina Kozich 63 r1/2
Balance Beam, Women Alina Kozich 19 r1/2
Iryna Krasnianska 25 r1/2
Dar'ia Zhoba 27 r1/2
Maryna Proskurina 34 r1/2
Valentyna Holenkova 48 r1/2

Artistic Swimming

Duet, Women Ukraine 8
Dar'ia YushkoKseniya Sydorenko

Athletics

100 metres, Men Dmytro Hlushchenko 5 h7 r1/4
200 metres, Men Ihor Bodrov 6 h5 r1/4
400 metres, Men Mykhailo Knysh 6 h7 r1/3
1,500 metres, Men Ivan Heshko DNS
Marathon, Men Vasyl Matviychuk 27
Oleksandr Kuzin AC
Oleksandr Sitkovskyi AC
20 kilometres Walk, Men Andriy Kovenko 24
50 kilometres Walk, Men Serhiy Budza 24
Oleksiy Shelest 27
Oleksiy Kazanin AC
High Jump, Men Dmytro Dem'ianiuk =21 r1/2
Yuriy Krimarenko =33 r1/2
Oleksandr Nartov 39 r1/2
Pole Vault, Men Maksym Mazuryk =15 r1/2
Oleksandr Korchmid =21 r1/2
Denys Yurchenko AC
Long Jump, Men Andriy Makarchev =23 r1/2
Triple Jump, Men Viktor Kuznietsov 8
Mykola Savolainen 16 r1/2
Viktor Yastrebov 26 r1/2
Shot Put, Men Yuriy Bilonoh 4
Andriy Semenov 11 r1/2
Discus Throw, Men Oleksiy Semenov 24 r1/2
Hammer Throw, Men Yevhen Vynohradov 14 r1/2
Artem Rubanko 15 r1/2
Ihor Tuhai 24 r1/2
Javelin Throw, Men Roman Avramenko 29 r1/2
Decathlon, Men Oleksiy Kasianov 6
100 metres, Women Nataliya Pohrebniak 8 h2 r2/4
200 metres, Women Nataliya Pyhyda 5 h1 r3/4
400 metres, Women Antonina Yefremova 6 h1 r1/3
800 metres, Women Yuliya Krevsun 7
Tetiana Petliuk 4 h1 r2/3
1,500 metres, Women Iryna Lishchynska 2 Silver
Nataliya Tobias 3 Bronze
Hanna Mishchenko 9
10,000 metres, Women Nataliya Berkut DNS
Marathon, Women Tetiana Filoniuk 31
Oksana Skliarenko 69
100 metres Hurdles, Women Yevheniya Snihur 5 h5 r1/3
400 metres Hurdles, Women Anastasiya Rabcheniuk 4
3,000 metres Steeplechase, Women Valentyna Horpynych 11 h1 r1/2
4 × 100 metres Relay, Women Ukraine AC h2 r1/2
Nataliya PyhydaNataliya PohrebniakIryna ShepetiukOksana ShcherbakIryna Shtanhyeyeva (DNS)Khrystyna Stuy (DNS)Olena Chebanu (DNS)
4 × 400 metres Relay, Women Ukraine 4 h1 r1/2
Oksana ShcherbakTetiana PetliukKseniya KarandiukNataliya PyhydaYuliya Irkhina (DNS)
20 kilometres Walk, Women Vira Zozulia 16
Nadiya Prokopuk 33
High Jump, Women Vita Stopina =9
Vita Palamar AC
Pole Vault, Women Nataliya Kushch =27 r1/2
Long Jump, Women Vita Rybalko 21 r1/2
Oleksandra Stadniuk 31 r1/2
Liudmyla Blonska AC r1/2
Triple Jump, Women Olha Saladukha 7
Svitlana Mamieieva 15 r1/2
Liliya Kulyk 22 r1/2
Discus Throw, Women Olena Antonova 2 Silver
Nataliya Semenova 13 r1/2
Kateryna Karsak 20 r1/2
Hammer Throw, Women Iryna Novozhylova 17 r1/2
Iryna Sekachova 23 r1/2
Inna Saienko 25 r1/2
Javelin Throw, Women Vira Rebryk 15 r1/2
Olha Ivankova 24 r1/2
Tetiana Liakhovych 34 r1/2
Heptathlon, Women Nataliya Dobrynska 1 Gold
Hanna Melnychenko 13
Liudmyla Blonska AC

Badminton

Singles, Men Vladyslav Druzhchenko =33
Singles, Women Larysa Hryha =17

Boxing

Light-Flyweight, Men Heorhiy Chyhaiev =9
Featherweight, Men Vasyl Lomachenko 1 Gold
Lightweight, Men Oleksandr Kliuchko =17
Welterweight, Men Oleksandr Stretskyi =9
Middleweight, Men Serhiy Derev'ianchenko =9
Heavyweight, Men Oleksandr Usik =5
Super-Heavyweight, Men V'iacheslav Hlazkov =3 Bronze

Canoe Sprint

Canadian Singles, 500 metres, Men Yuriy Cheban 3 Bronze
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Yuriy Cheban 7 h1 r2/3
Canadian Doubles, 500 metres, Men Ukraine 8
Serhiy BezuhlyiMaksym Prokopenko
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Ukraine 5 h1 r2/3
Ruslan DzhalilovPetro Kruk
Kayak Singles, 500 metres, Women Inna Osypenko 1 Gold

Cycling Mountain Bike

Cross-Country, Men Serhiy Rysenko 42

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Yaroslav Popovych 35
Ruslan Pidhornyi 52
Denys Kostiuk 76
Andriy Hryvko AC
Individual Time Trial, Men Andriy Hryvko 31
Denys Kostiuk 36
Road Race, Individual, Women Yevheniya Vysotska 22
Tetiana Stiazhkina 32
Oksana Kashchyshyna 42

Cycling Track

Keirin, Men Andriy Vynokurov =13
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Volodymyr Diudia 5
Vitaliy Popkov 14
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Ukraine 9
Volodymyr DiudiaLiubomyr PolataikoMaksym PolishchukVitaliy Shchedov
Points Race, Men Volodymyr Rybin 14
Madison, Men Ukraine 15
Liubomyr PolataikoVolodymyr Rybin
Individual Pursuit, 3,000 metres, Women Lesia Kalytovska 3 Bronze
Points Race, Women Lesia Kalytovska 5

Diving

Springboard, Men Illia Kvasha 15
Yuriy Shliakhov 23
Platform, Men Kostiantyn Miliaiev 20
Anton Zakharov 29
Synchronized Springboard, Men Ukraine 3 Bronze
Illia KvashaOleksiy Pryhorov
Springboard, Women Olena Fedorova 11
Hanna Pysmenska 26
Platform, Women Yuliya Prokopchuk 20
Synchronized Springboard, Women Ukraine 7
Mariya VoloshchenkoHanna Pysmenska

Equestrian Jumping

Individual, Open Jean-Claude Van Geenberghe =10
Björn Nagel AC r1/2
Katharina Offel AC r1/2
Oleksandr Onishchenko AC r1/2
Team, Open Ukraine 10 r2/3
Jean-Claude Van GeenbergheBjörn NagelKatharina OffelOleksandr Onishchenko

Fencing

Épée, Individual, Men Dmytro Chumak 13
Maksym Khvorost 19
Bohdan Nikishyn 28
Épée, Team, Men Ukraine 7
Dmytro ChumakMaksym KhvorostVitaliy MedvedievBohdan Nikishyn
Foil, Individual, Women Olha Leleiko 36
Épée, Individual, Women Yana Shemiakina 18
Sabre, Individual, Women Olena Khomrova 8
Olha Kharlan 13
Halyna Pundyk 29
Sabre, Team, Women Ukraine 1 Gold
Olha KharlanOlena KhomrovaHalyna PundykOlha Zhovnir

Judo

Extra-Lightweight, Men Maksym Korotun 33
Lightweight, Men Hennadiy Bilodid =7
Half-Middleweight, Men Roman Hontiuk =3 Bronze
Middleweight, Men Valentyn Hrekov =20
Heavyweight, Men Yevhen Sotnykov =21
Extra-Lightweight, Women Liudmyla Lusnikova =15
Middleweight, Women Nataliya Smal =9
Half-Heavyweight, Women Maryna Pryshchepa =20
Heavyweight, Women Maryna Prokof'ieva 13

Marathon Swimming

10 kilometres Open Water, Men Ihor Chervynskyi 12
10 kilometres Open Water, Women Nataliya Samorodina 23

Modern Pentathlon

Individual, Men Pavlo Tymoshchenko 7
Dmytro Kirpulianskyi 9
Individual, Women Viktoriya Tereshchuk AC

Rhythmic Gymnastics

Individual, Women Hanna Bezsonova 3 Bronze
Nataliya Hodunko 7
Group, Women Ukraine 8
Krystyna CherepieninaOlena DmytrashAlina MaksymenkoVira PerederiyYuliya SlobodianVita Zubchenko

Rowing

Quadruple Sculls, Men Ukraine 8
Serhiy HrynVolodymyr PavlovskyiOleh LykovSerhiy Biloushchenko
Double Sculls, Women Ukraine 7
Kateryna TarasenkoYana Dementieva
Quadruple Sculls, Women Ukraine 4
Svitlana SpiriukhovaTetiana KolesnikovaOlena OlefirenkoNataliya Lialchuk

Sailing

Windsurfer, Men Maksim Oberemko 12
Skiff, Open Ukraine 15
Rodion LukaHeorhiy Leonchuk
Multihull, Open Ukraine 13
Pavlo KalynchevAndriy Shafraniuk
Windsurfer, Women Olha Maslivets 8

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Oleh Omelchuk 16
Ivan Rybovalov 34
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Oleksandr Petriv 1 Gold
Roman Bondaruk 6
Free Pistol, 50 metres, Men Oleh Omelchuk 4
Ivan Rybovalov 19
Air Rifle, 10 metres, Men Oleksandr Lazeikin 11
Artur Aivazian 21
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Yuriy Sukhorukov 2 Silver
Artur Aivazian 19
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Artur Aivazian 1 Gold
Yuriy Sukhorukov 36
Skeet, Men Mykola Milchev 32
Air Pistol, 10 metres, Women Olena Kostevych 31
Sporting Pistol, 25 metres, Women Olena Kostevych 26
Air Rifle, 10 metres, Women Nataliya Kalnysh 27
Dar'ia Sharipova 45
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Dar'ia Shytko 20
Nataliya Kalnysh 31

Swimming

50 metres Freestyle, Men Yuriy Yehoshyn 42
100 metres Freestyle, Men Yuriy Yehoshyn =36
200 metres Freestyle, Men Serhiy Advena 23
400 metres Freestyle, Men Serhiy Fesenko 16
1,500 metres Freestyle, Men Serhiy Fesenko 23
100 metres Backstroke, Men Oleksandr Isakov 38
200 metres Backstroke, Men Oleksandr Isakov 39
100 metres Breaststroke, Men Ihor Borysyk 7
Oleh Lisohor 9
200 metres Breaststroke, Men Ihor Borysyk 14
Valeriy Dymo 22
100 metres Butterfly, Men Andriy Serdinov 7
Serhiy Breus 13
200 metres Butterfly, Men Serhiy Advena 15
Denys Sylantiev 21
200 metres Individual Medley, Men Vadym Lepskyi 28
400 metres Individual Medley, Men Vadym Lepskyi 20
4 × 100 metres Medley Relay, Men Ukraine 15
Oleksandr IsakovValeriy DymoSerhiy BreusYuriy Yehoshyn
50 metres Freestyle, Women Oksana Serikova 32
100 metres Freestyle, Women Dar'ia Stepaniuk 27
200 metres Freestyle, Women Nataliya Khudiakova 35
400 metres Freestyle, Women Nataliya Khudiakova 33
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Ukraine 14
Dar'ia StepaniukKateryna DikidzhiHanna DzerkalNataliya Khudiakova
100 metres Backstroke, Women Kateryna Zubkova 21
Iryna Amshennikova 37
200 metres Backstroke, Women Kateryna Zubkova =22
Iryna Amshennikova 33
100 metres Breaststroke, Women Yuliya Pidlisna 24
Hanna Khlistunova 25
200 metres Breaststroke, Women Yuliya Pidlisna 23
100 metres Butterfly, Women Kateryna Zubkova 24
200 metres Butterfly, Women Tetiana Khala 24
200 metres Individual Medley, Women Hanna Dzerkal 31
4 × 100 metres Medley Relay, Women Ukraine 16
Iryna AmshennikovaYuliya PidlisnaKateryna ZubkovaDar'ia Stepaniuk

Table Tennis

Singles, Men Kou Lei =65
Singles, Women Marharyta Pesotska =49
Tetiana Sorochynska =49

Tennis

Singles, Women Mariya Koryttseva =17
Alona Bondarenko =17
Kateryna Bondarenko =33
Tetiana Perebyinis =33
Doubles, Women Ukraine 2 4
Alona BondarenkoKateryna Bondarenko
Ukraine 1 =17
Mariya KoryttsevaTetiana Perebyinis

Trampolining

Individual, Men Yuriy Nikitin 5
Individual, Women Olena Movchan 4

Triathlon

Olympic Distance, Men Volodymyr Polikarpenko 35
Andriy Hlushchenko AC
Olympic Distance, Women Yuliya Sapunova 24

Weightlifting

Middle-Heavyweight, Men Artem Ivanov 8
Heavyweight, Men Oleksiy Torokhtiy 10
Ihor Razoronov AC
Super-Heavyweight, Men Artem Udachyn 4
Ihor Shymechko 5
Light-Heavyweight, Women Nataliya Davydova AC
Heavyweight, Women Nadiya Myroniuk 6
Super-Heavyweight, Women Yuliya Dovhal 5
Olha Korobka AC

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Yuriy Koval 11
Welterweight, Greco-Roman, Men Armen Vardanian =3 Bronze
Middleweight, Greco-Roman, Men Volodymyr Shatskykh 15
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Oleksandr Darahan 14
Heavyweight, Greco-Roman, Men Oleh Kroka =13
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Oleksandr Chernetskyi 16
Lightweight, Freestyle, Men Vasyl Fedoryshyn AC
Welterweight, Freestyle, Men Andriy Stadnik 2 Silver
Middleweight, Freestyle, Men Ibrahim Aldatov 13
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Taras Danko =3 Bronze
Heavyweight, Freestyle, Men Heorhiy Tibilov 5
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Ivan Ishchenko 10
Flyweight, Freestyle, Women Iryna Merleni-Mykulchyn =3 Bronze
Lightweight, Freestyle, Women Nataliya Synyshyn 12
Middleweight, Freestyle, Women Yuliya Ostapchuk 11
Heavyweight, Freestyle, Women Oksana Vashchuk 12

Wushu

Daoshu & Gunshu, Men Andriy Koval 10