Italy at the 1964 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Franco Menichelli 5
Luigi Cimnaghi =21
Giovanni Carminucci 27
Pasquale Carminucci =42
Angelo Vicardi 63
Bruno Franceschetti =75
Team All-Around, Men Italy 4
Franco MenichelliLuigi CimnaghiGiovanni CarminucciPasquale CarminucciAngelo VicardiBruno Franceschetti
Floor Exercise, Men Franco Menichelli 1 Gold
Giovanni Carminucci =30 r1/2
Luigi Cimnaghi =46 r1/2
Pasquale Carminucci =61 r1/2
Bruno Franceschetti =69 r1/2
Angelo Vicardi =84 r1/2
Horse Vault, Men Franco Menichelli =24 r1/2
Giovanni Carminucci =54 r1/2
Luigi Cimnaghi =54 r1/2
Pasquale Carminucci =69 r1/2
Angelo Vicardi =77 r1/2
Bruno Franceschetti =86 r1/2
Parallel Bars, Men Franco Menichelli 3 Bronze
Giovanni Carminucci =7 r1/2
Luigi Cimnaghi =14 r1/2
Pasquale Carminucci =45 r1/2
Angelo Vicardi =45 r1/2
Bruno Franceschetti =79 r1/2
Horizontal Bar, Men Franco Menichelli =7 r1/2
Luigi Cimnaghi =21 r1/2
Giovanni Carminucci =63 r1/2
Pasquale Carminucci =63 r1/2
Angelo Vicardi =63 r1/2
Bruno Franceschetti =102 r1/2
Rings, Men Franco Menichelli 2 Silver
Giovanni Carminucci =25 r1/2
Pasquale Carminucci =28 r1/2
Luigi Cimnaghi =35 r1/2
Bruno Franceschetti =38 r1/2
Angelo Vicardi =81 r1/2
Pommelled Horse, Men Franco Menichelli =11 r1/2
Luigi Cimnaghi =17 r1/2
Angelo Vicardi =36 r1/2
Bruno Franceschetti =45 r1/2
Pasquale Carminucci =50 r1/2
Giovanni Carminucci =54 r1/2

Athletics

100 metres, Men Ito Giani 4 h8 r1/4
200 metres, Men Livio Berruti 5
Sergio Ottolina 8
400 metres, Men Sergio Bello 6 h1 r2/4
800 metres, Men Francesco Bianchi 5 h6 r1/3
1,500 metres, Men Francesco Bianchi 7 h2 r1/3
Marathon, Men Giorgio Jegher 17
Antonino Ambu 40
110 metres Hurdles, Men Eddy Ottoz 4
Giovanni Cornacchia 7
Giorgio Mazza 8
400 metres Hurdles, Men Salvatore Morale 3 Bronze
Roberto Frinolli 6
4 × 100 metres Relay, Men Italy 7
Livio BerrutiEnnio PreatoniSergio OttolinaPasquale GiannattasioIto Giani (DNS)Armando Sardi (DNS)
4 × 400 metres Relay, Men Italy 3 h2 r1/2
Bruno BianchiSalvatore MoraleRoberto FrinolliSergio BelloGian Paolo Iraldo (DNS)Sergio Ottolina (DNS)
50 kilometres Walk, Men Abdon Pamich 1 Gold
High Jump, Men Mauro Bogliatto 16
Pole Vault, Men Renato Dionisi =25 r1/2
Shot Put, Men Silvano Meconi 17 r1/2
Javelin Throw, Men Carlo Lievore 15 r1/2
Decathlon, Men Franco Sar 13
Long Jump, Women Maria Vittoria Trio 14

Basketball

Basketball, Men Italy 5
Augusto GiomoFranco BertiniGabriele VianelloGianfranco LombardiGianfranco PieriGianfranco SardagnaGiovanni GavagninGiusto PellaneraMassimo MasiniOttorino FlaboreaPaolo VittoriSauro Bufalini

Boxing

Flyweight, Men Fernando Atzori 1 Gold
Bantamweight, Men Franco Zurlo =9
Featherweight, Men Giovanni Girgenti =17
Lightweight, Men Bruno Arcari =17
Light-Welterweight, Men Ermanno Fasoli =9
Welterweight, Men Silvano Bertini =3 Bronze
Light-Middleweight, Men Massimo Bruschini =17
Middleweight, Men Franco Valle =3 Bronze
Light-Heavyweight, Men Cosimo Pinto 1 Gold
Heavyweight, Men Giuseppe Ros =3 Bronze

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Cesare Zilioli DNS
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Italy 6
Cesare BeltramiCesare Zilioli
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Italy 6
Claudio AgnisettaCesare BeltramiAngelo PedroniCesare Zilioli

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Mario Zanin 1 Gold
Severino Andreoli 28
Felice Gimondi 33
Ferruccio Manza AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Italy 2 Silver
Severino AndreoliLuciano Dalla BonaPietro GuerraFerruccio Manza

Cycling Track

Sprint, Men Giovanni Pettenella 1 Gold
Sergio Bianchetto 2 Silver
1,000 metres Time Trial, Men Giovanni Pettenella 2 Silver
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Italy 1 Gold
Angelo DamianoSergio Bianchetto
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Giorgio Ursi 2 Silver
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Italy 2 Silver
Luigi RoncagliaCencio MantovaniCarlo RancatiFranco Testa

Diving

Springboard, Men Franco Cagnotto 10
Klaus Dibiasi 13
Platform, Men Klaus Dibiasi 2 Silver
Franco Cagnotto 23

Equestrian Eventing

Individual, Open Mauro Checcoli 1 Gold
Paolo Angioni 11
Giuseppe Ravano 14
Alessandro Argenton AC
Team, Open Italy 1 Gold
Mauro CheccoliPaolo AngioniGiuseppe RavanoAlessandro Argenton

Equestrian Jumping

Individual, Open Piero D'Inzeo 9
Raimondo D'Inzeo 11
Graziano Mancinelli 19
Team, Open Italy 3 Bronze
Piero D'InzeoRaimondo D'InzeoGraziano Mancinelli

Fencing

Foil, Individual, Men Mario Curletto =17
Nicola Granieri 6 p3 r2/4
Pasquale La Ragione 6 p4 r2/4
Foil, Team, Men Italy =7
Gianguido MilanesiPasquale La RagioneArcangelo PinelliNicola GranieriMario Curletto
Épée, Individual, Men Gianluigi Saccaro 4
Alberto Pellegrino =17
Giuseppe Delfino =17
Épée, Team, Men Italy 2 Silver
Giuseppe DelfinoAlberto PellegrinoGianluigi SaccaroGianfranco PaolucciGiovanni Battista Breda
Sabre, Individual, Men Pierluigi Chicca =9
Cesare Salvadori =9
Wladimiro Calarese 5 p1 r2/4
Sabre, Team, Men Italy 2 Silver
Wladimiro CalareseGiampaolo CalanchiniPierluigi ChiccaMario RavagnanCesare Salvadori
Foil, Individual, Women Antonella Ragno 3 Bronze
Giovanna Masciotta 6
Bruna Colombetti-Peroncini =7
Foil, Team, Women Italy 4
Antonella RagnoGiovanna MasciottaIrene Camber-CornoNatalina SanguinettiBruna Colombetti-Peroncini

Judo

Lightweight, Men Bruno Carmeni =19
Heavyweight, Men Nicola Tempesta =6

Modern Pentathlon

Individual, Men Alfonso Ottaviani 14

Rowing

Coxless Fours, Men Italy 5
Romano SgheizFulvio BalattiGiovanni ZucchiLuciano Sgheiz
Coxed Fours, Men Italy 2 Silver
Renato BosattaEmilio TriviniGiuseppe GalanteFranco De PedrinaGiovanni Spinola
Eights, Men Italy 6
Dario GianiSergio TagliapietraGianpietro GilardiFrancesco GloriosoPietro PoltiGiuseppe SchiavonOrlando SavarinSereno BrunelloIvo Stefanoni

Sailing

Two Person Keelboat, Open Umberta V 15
Luigi CroceLuigi Saidelli
Three Person Keelboat, Open Argeste 6
Sergio SorrentinoAnnibale PelaschierSergio Furlan
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Aldebaran 10
Mario CapioMarco Sartori
5.5 metres, Open Grifone 4
Agostino StraulinoBruno PetronioMassimo Minervini

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Giovanni Liverzani 31
Ugo Amicosante 36
Free Pistol, 50 metres, Men Ugo Simoni 33
Trap, Men Ennio Mattarelli 1 Gold
Galliano Rossini 4

Swimming

100 metres Freestyle, Men Pietro Boscaini 20
Bruno Bianchi =36
Sergio De Gregorio =36
400 metres Freestyle, Men Sergio De Gregorio 15
Pierpaolo Spangaro =23
Giovanni Orlando 26
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Italy 8
Sergio De GregorioBruno BianchiGiovanni OrlandoPietro Boscaini
200 metres Backstroke, Men Dino Rora 9
Ezio Della Savia 13
200 metres Breaststroke, Men Cesare Caramelli 21
Gian Corrado Gross 23
Costantino Dennerlein DNS
200 metres Butterfly, Men Giampiero Fossati 15
Antonio Rastrelli =17
4 × 100 metres Medley Relay, Men Italy 7
Dino RoraGian Corrado GrossGiampiero FossatiPietro Boscaini
100 metres Freestyle, Women Daniela Beneck =9
Paola Saini 23
Mara Sacchi 34
400 metres Freestyle, Women Daniela Beneck 10
Maria Cristina Pacifici DNS
Paola Saini DNS
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Italy 8
Paola SainiMaria Cristina PacificiMara SacchiDaniela Beneck
100 metres Butterfly, Women Anna Maria Cecchi 12

Water Polo

Water Polo, Men Italy 4
Dante RossiGiuseppe D'AltruiEraldo PizzoGianni LonziFranco LavoratoriRosario ParmegianiMario CevascoEugenio MerelloAlberto SpinolaDanio BardiGiancarlo GuerriniFritz Dennerlein

Weightlifting

Bantamweight, Men Renzo Grandi 12
Featherweight, Men Sebastiano Mannironi 5

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Ignazio Fabra =4
Bantamweight, Greco-Roman, Men Michele Toma AC
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Adelmo Bulgarelli AC
Flyweight, Freestyle, Men Vincenzo Grassi AC
Welterweight, Freestyle, Men Gaetano De Vescovi AC