Republic of Korea at the 1996 Summer Olympics

Archery

Individual, Men O Gyo-Mun 3 Bronze
Kim Bo-Ram 5
Jang Yong-Ho 7
Team, Men Republic of Korea 2 Silver
Jang Yong-HoKim Bo-RamO Gyo-Mun
Individual, Women Kim Gyeong-Uk 1 Gold
Kim Jo-Sun 6
Yun Hye-Yeong 9
Team, Women Republic of Korea 1 Gold
Kim Jo-SunKim Gyeong-UkYun Hye-Yeong

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Lee Ju-Hyeong 20
Han Yun-Su 34
Kim Dong-Hwa 76 r1/2
Jeong Jin-Su 79 r1/2
Yeo Hong-Cheol 82 r1/2
Jo Seong-Min 86 r1/2
Kim Bong-Hyeon 105 r1/2
Team All-Around, Men Republic of Korea 8
Lee Ju-HyeongHan Yun-SuKim Dong-HwaJeong Jin-SuYeo Hong-CheolJo Seong-MinKim Bong-Hyeon
Floor Exercise, Men Yeo Hong-Cheol 11 r1/1
Jeong Jin-Su 19 r1/1
Lee Ju-Hyeong 22 r1/1
Jo Seong-Min 31 r1/1
Han Yun-Su 42 r1/1
Kim Dong-Hwa 71 r1/1
Horse Vault, Men Yeo Hong-Cheol 2 Silver
Lee Ju-Hyeong 36 r1/1
Jo Seong-Min =42 r1/1
Han Yun-Su =63 r1/1
Kim Dong-Hwa 86 r1/1
Kim Bong-Hyeon =99 r1/1
Jeong Jin-Su 101 r1/1
Parallel Bars, Men Lee Ju-Hyeong 7
Jeong Jin-Su =11 r1/1
Han Yun-Su =24 r1/1
Yeo Hong-Cheol =61 r1/1
Jo Seong-Min 76 r1/1
Kim Dong-Hwa 98 r1/1
Kim Bong-Hyeon 100 r1/1
Horizontal Bar, Men Lee Ju-Hyeong 8
Han Yun-Su =12 r1/1
Jeong Jin-Su 29 r1/1
Kim Dong-Hwa =62 r1/1
Kim Bong-Hyeon 90 r1/1
Jo Seong-Min =97 r1/1
Yeo Hong-Cheol 102 r1/1
Rings, Men Kim Dong-Hwa 32 r1/1
Lee Ju-Hyeong =35 r1/1
Jeong Jin-Su 38 r1/1
Yeo Hong-Cheol =54 r1/1
Han Yun-Su =71 r1/1
Jo Seong-Min 100 r1/1
Kim Bong-Hyeon 101 r1/1
Pommelled Horse, Men Han Yun-Su 10 r1/1
Lee Ju-Hyeong 21 r1/1
Kim Bong-Hyeon =42 r1/1
Kim Dong-Hwa 85 r1/1
Jo Seong-Min 90 r1/1
Jeong Jin-Su 100 r1/1
Yeo Hong-Cheol 102 r1/1
Individual All-Around, Women Kong Yun-Jin 63 r1/2
Floor Exercise, Women Kong Yun-Jin 72 r1/1
Horse Vault, Women Kong Yun-Jin =62 r1/1
Uneven Bars, Women Kong Yun-Jin 86 r1/1
Balance Beam, Women Kong Yun-Jin 64 r1/1

Athletics

100 metres, Men Jin Seon-Guk 8 h9 r1/4
400 metres, Men Son Ju-Il 6 h3 r1/4
Marathon, Men Lee Bong-Ju 2 Silver
Kim I-Yong 12
Kim Wan-Gi AC
High Jump, Men Lee Jin-Taek 8
Kim Tae-Hui 32 r1/2
Jo Hyeon-Uk 33 r1/2
Pole Vault, Men Kim Cheol-Gyun =24 r1/2
Long Jump, Men Seong Hui-Jun AC r1/2
Javelin Throw, Men Chu Gi-Yeong 31 r1/2
100 metres, Women Lee Yeong-Suk 7 h7 r1/4
Marathon, Women O Mi-Ja 30
Gang Sun-Deok AC
Lee Mi-Gyeong AC
Shot Put, Women Lee Myeong-Seon 20 r1/2
Javelin Throw, Women Lee Yeong-Seon 15 r1/2

Badminton

Singles, Men Lee Gwang-Jin =5
Park Seong-U =5
Kim Hak-Gyun =17
Doubles, Men Republic of Korea 1 =5
Ha Tae-GwonGang Gyeong-Jin
Republic of Korea 2 =17
Kim Dong-MunYu Yong-Seong
Singles, Women Bang Su-Hyeon 1 Gold
Kim Ji-Hyeon 4
Na Gyeong-Min =33
Doubles, Women Republic of Korea 2 2 Silver
Gir Yeong-AJang Hye-Ok
Republic of Korea =9
Kim Mi-HyangKim Sin-Yeong
Republic of Korea 1 =9
Jeong Jae-HuiPark Su-Yeon
Doubles, Mixed Republic of Korea 1 1 Gold
Gir Yeong-AKim Dong-Mun
Republic of Korea 2 2 Silver
Na Gyeong-MinPark Ju-Bong

Baseball

Baseball, Men Republic of Korea 8
Son Min-HanKim Su-GwanBae Jae-HyoJo In-SeongGang HyeokJo Jin-HoJin Gab-YongJo Gyeong-HwanLee Dong-UkGang Pil-SeonIm Seon-DongLee Byeong-GyuO Cheol-MinJeon Seung-NamKim Yeong-SuMun Dong-HwanNa Man-HoAn Hui-BongKim Seon-UChea Jong-Guk

Basketball

Basketball, Men Republic of Korea 12
Lee Sang-MinGang Dong-HuiYang Hui-SeungHyeon Ju-YeopHeo JaeMun Gyeong-EunO Seong-SikJo Dong-GiJeon Hui-CheolJeong Jae-GeunJeong Gyeong-Ho
Basketball, Women Republic of Korea 10
Kim Ji-YunJeon Ju-WonGwon Eun-JeongHan Hyeon-SeonYu Yeong-JuPark Jeong-EunKim Jeong-MinAn Seon-MiCheon Eun-SukLee Jong-AeJeong Seon-MinJeong Eun-Sun

Boxing

Bantamweight, Men Bae Gi-Ung =9
Featherweight, Men Sin Su-Yeong =17
Lightweight, Men Sin Eun-Cheol 7
Light-Welterweight, Men Han Hyeong-Min =17
Welterweight, Men Bae Ho-Jo =9
Light-Middleweight, Men Lee Wan-Gyun =17
Middleweight, Men Mun Im-Cheol =17
Light-Heavyweight, Men Lee Seung-Bae 2 Silver
Heavyweight, Men Go Yeong-Sam =17

Canoe Sprint

Canadian Doubles, 500 metres, Men Republic of Korea 7 h1 r3/4
Park Chang-GyuJeon Gwang-Rak
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Republic of Korea 6 h2 r2/3
Park Chang-GyuJeon Gwang-Rak

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Park Min-Su AC
Road Race, Individual, Women Kim Yong-Mi AC

Cycling Track

Sprint, Men Hyeon Byeong-Cheol 2 h3 r2/9
1,000 metres Time Trial, Men Hong Seok-Han 19
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Republic of Korea 15
Jeon Dae-HeungJeong Yeong-HunKim Jung-MoNo Yeong-Sik
Points Race, Men Jo Ho-Seong 8
Points Race, Women Kim Yong-Mi AC

Diving

Springboard, Men Lee Jong-Hwa 32
Platform, Men Gwon Gyeong-Min 31
Platform, Women Im Yun-Ji 31
Kim Yeo-Yeong 32

Fencing

Foil, Individual, Men Kim Yeong-Ho 8
Kim Yong-Guk 29
Jeong Su-Gi 30
Foil, Team, Men Republic of Korea 7
Jeong Su-GiKim Yong-GukKim Yeong-Ho
Épée, Individual, Men Yang Noe-Seong 23
Jang Tae-Seok 27
Lee Sang-Gi 42
Épée, Team, Men Republic of Korea 10
Jang Tae-SeokLee Sang-GiYang Noe-Seong
Sabre, Individual, Men Yu Sang-Ju 32
Seo Seong-Jun 33
Lee Hyo-Geun 38
Sabre, Team, Men Republic of Korea 11
Lee Hyo-GeunSeo Seong-JunYu Sang-Ju
Foil, Individual, Women Jeon Mi-Gyeong 32
Épée, Individual, Women Go Jeong-Jeon 8
Kim Hui-Jeong 28
Lee Geum-Nam 30
Épée, Team, Women Republic of Korea 10
Kim Hui-JeongGo Jeong-JeonLee Geum-Nam

Football

Football, Men Republic of Korea 11
Seo Dong-MyeongChoi Seong-YongLee Sang-HyeonLee Gyeong-SuLee Gi-HyeongYun Jeong-HwanJang Chang-NamChoi Yong-SuLee Won-SikKim Hyeon-SuKim Sang-HunLee Im-SaengChoi Yun-YeolHa Seok-JuHwang Seon-HongKim Ki-Nam (DNS) • Go Jong-Su (DNS) • Lee Dae-Hee (DNS) • Lee Kyung-HongLee Woo-Young (DNS) • Noh Soo-Man (DNS) • Park Choong-Kyoon (DNS)

Handball

Handball, Women Republic of Korea 2 Silver
Jo Eun-HuiHan Seon-HuiHong Jeong-HoKim Jeong-SimKim Eun-MiKim Jeong-MiKim Mi-SimKim RangLee Sang-EunIm O-GyeongMun Hyang-JaOh Seong-OkOh Yeong-RanPark Jeong-RimKwag Hye-JeongHeo Sun-Yeong

Hockey

Hockey, Men Republic of Korea 5
Jo Myeong-JunHan Byeong-GukHong Gyeong-SeopJeon Jong-HaJeong Yong-GyunGang Geon-UkKim Jong-IKim Yong-BaeKim YunKim Yeong-GwiGu Jin-SuPark Sin-HeungSin Seok-GyoSong Seong-TaeYu Myeong-GunYu Seung-Jin
Hockey, Women Republic of Korea 2 Silver
Jang Eun-JeongJo Eun-JeongChoi Eun-GyeongChoi Mi-SunJeon Yeong-SeonJin Deok-SanKim Myeong-OkGwon Su-HyeonGwon Chang-SukLee Eun-GyeongLee Eun-YeongLee Ji-YeongIm Jeong-SukO Seung-SinU Hyeon-JeongYu Je-Suk

Judo

Extra-Lightweight, Men Kim Jong-Won =9
Half-Lightweight, Men Lee Seong-Hun =17
Lightweight, Men Gwak Dae-Seong 2 Silver
Half-Middleweight, Men Jo In-Cheol =3 Bronze
Middleweight, Men Jeon Gi-Yeong 1 Gold
Half-Heavyweight, Men Kim Min-Su 2 Silver
Half-Lightweight, Women Hyeon Suk-Hui 2 Silver
Lightweight, Women Jeong Seon-Yong 2 Silver
Half-Middleweight, Women Jeong Seong-Suk =3 Bronze
Middleweight, Women Jo Min-Seon 1 Gold
Heavyweight, Women Son Hyeon-Mi =7

Modern Pentathlon

Individual, Men Kim Mi-Seop 11

Rowing

Double Sculls, Men Republic of Korea 4 h2 r3/4
Lee In-SuLee Ho
Double Sculls, Women Republic of Korea 5 h1 r2/4
Min Byeong-SunPark Yeong-Ja

Sailing

Windsurfer, Men Ok Deok-Pil 33
Two Person Dinghy, Men Republic of Korea 28
Kim Dae-YeongJeong Seong-An
One Person Dinghy, Open Kim Ho-Gon 23
Windsurfer, Women Ju Sun-An 16

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Kim Seong-Jun =12
Kim Seong-Jun =36
Free Pistol, 50 metres, Men Kim Seong-Jun =11
Kim Seong-Jun =37
Air Rifle, 10 metres, Men Lee Eun-Cheol =11
Im Yeong-Seop =11
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Lee Eun-Cheol =18
Cha Yeong-Cheol 40
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Lee Eun-Cheol 7
Cha Yeong-Cheol =36
Trap, Men Park Cheol-Seung =13
Double Trap, Men Park Cheol-Seung 4
Air Pistol, 10 metres, Women Lee Hyo-Suk 9
Bu Sun-Hui =15
Sporting Pistol, 25 metres, Women Bu Sun-Hui 4
Park Jeong-Hui =21
Air Rifle, 10 metres, Women Jin Sun-Ryeong =9
Kim Jeong-Mi 19
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Gong Hyeon-A 6
Won Gyeong-Suk =32
Double Trap, Women Lee Sang-Hui =17

Swimming

100 metres Freestyle, Men Go Un-Ho 49
200 metres Freestyle, Men Go Un-Ho 26
400 metres Freestyle, Men U Cheol 30
1,500 metres Freestyle, Men Lee Gyu-Chang 25
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Republic of Korea 15
Kim Min-SeokGo Un-HoLee Gyu-ChangU Cheol
100 metres Backstroke, Men Kim Min-Seok 39
200 metres Backstroke, Men Ji Sang-Jun 14
100 metres Breaststroke, Men Jo Gwang-Je 24
100 metres Butterfly, Men Yang Dae-Cheol 52
200 metres Butterfly, Men Lee Jeong-Hyeong 35
200 metres Individual Medley, Men Kim Bang-Hyeon 26
400 metres Individual Medley, Men Kim Bang-Hyeon 21
4 × 100 metres Medley Relay, Men Republic of Korea 17
Jo Gwang-JeKim Min-SeokGo Un-HoYang Dae-Cheol
50 metres Freestyle, Women Seo So-Yeong 41
100 metres Freestyle, Women Lee Bo-Eun 35
200 metres Freestyle, Women Lee Ji-Hyeon 32
400 metres Freestyle, Women Jeong On-Ra 31
800 metres Freestyle, Women Seo Hyeon-Su 24
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Republic of Korea 19
Jeong On-RaLee Bo-EunLee Ji-HyeonSeo So-Yeong
4 × 200 metres Freestyle Relay, Women Republic of Korea 18
Jeong On-RaLee Bo-EunLee Ji-HyeonSeo So-Yeong
100 metres Backstroke, Women Lee Ji-Hyeon 18
200 metres Backstroke, Women Lee Chang-Ha 13
100 metres Breaststroke, Women Byeon Hye-Yeong 30
200 metres Breaststroke, Women No Ju-Hui 28
100 metres Butterfly, Women Park U-Hui 41
200 metres Butterfly, Women Park U-Hui 32
200 metres Individual Medley, Women Lee Ji-Hyeon 35
400 metres Individual Medley, Women Lee Ji-Hyeon 28
4 × 100 metres Medley Relay, Women Republic of Korea 18
Byeon Hye-YeongLee Bo-EunLee Ji-HyeonPark U-Hui

Table Tennis

Singles, Men Kim Taek-Su =5
Yu Nam-Gyu =9
Lee Cheol-Seung =17
Doubles, Men Republic of Korea 2 3 Bronze
Lee Cheol-SeungYu Nam-Gyu
Republic of Korea 1 =5
Gang Hui-ChanKim Taek-Su
Singles, Women Park Hae-Jeong =9
Park Gyeong-Ae =17
Yu Ji-Hye =17
Doubles, Women Republic of Korea 1 3 Bronze
Park Hae-JeongYu Ji-Hye
Republic of Korea 2 4
Kim Mu-GyoPark Gyeong-Ae

Tennis

Doubles, Men Republic of Korea =17
Lee Hyeong-TaekYun Yong-Il
Singles, Women Choi Yeong-Ja =17
Park Seong-Hui =33
Doubles, Women Republic of Korea =17
Kim Eun-HaPark Seong-Hui

Volleyball

Volleyball, Men Republic of Korea =9
Im Do-HeonKim Se-JinSin Yeong-CheolBang Sin-BongKim Sang-UHa Jong-HwaChoi Cheon-SikPark Hui-SangLee Seong-HuiSin Jeong-SeopSin Jin-SikPark Seon-Chul
Volleyball, Women Republic of Korea 6
Jang Yun-HuiLee Su-JeongGang Hye-MiJeong Seon-HyeKim Nam-SunPark Su-JeongHong Ji-YeonJang So-YeonChoi Gwang-HuiLee In-Sook (DNS) • Lee Yeon-Sun (DNS) • Yoo Yon-Kyung (DNS)

Weightlifting

Flyweight, Men Go Gwang-Gu 7
Bantamweight, Men Jeon Byeong-Gwan AC
Featherweight, Men Hwang Hui-Yeol 13
Middle-Heavyweight, Men Im Dong-Gi 20
Heavyweight I, Men Choi Dong-Gil 10
Heavyweight II, Men Jeon Sang-Seok 13
Super-Heavyweight, Men Kim Tae-Hyeon 4

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Sim Gwon-Ho 1 Gold
Flyweight, Greco-Roman, Men Ha Tae-Yeon 7
Bantamweight, Greco-Roman, Men Park Chi-Ho 11
Featherweight, Greco-Roman, Men Choi Sang-Seon 9
Lightweight, Greco-Roman, Men Kim Yeong-Il 18
Welterweight, Greco-Roman, Men Kim Jin-Su 7
Middleweight, Greco-Roman, Men Park Myeong-Seok 14
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Eom Jin-Han =20
Light-Flyweight, Freestyle, Men Jeong Sun-Won 5
Featherweight, Freestyle, Men Jang Jae-Seong 2 Silver
Lightweight, Freestyle, Men Hwang Chang-Ho 6
Welterweight, Freestyle, Men Park Jang-Sun 2 Silver
Middleweight, Freestyle, Men Yang Hyeong-Mo 2 Silver
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Kim Ik-Hui 8
Heavyweight, Freestyle, Men Kim Tae-U 17