Medal winners Sochi 2014

Sport/Event Gold Silver Bronze

Alpine Skiing

Downhill, Men Matthias MayerAUT Christof InnerhoferITA Kjetil JansrudNOR
Super G, Men Kjetil JansrudNOR Andrew WeibrechtUSA Jan Hudec
Bode Miller
CAN
USA
Giant Slalom, Men Ted LigetyUSA Steve MissillierFRA Alexis PinturaultFRA
Slalom, Men Mario MattAUT Marcel HirscherAUT Henrik KristoffersenNOR
Combined, Men Sandro VilettaSUI Ivica KostelićCRO Christof InnerhoferITA
Downhill, Women Tina Maze
Dominique Gisin
SLO
SUI
Lara GutSUI
Super G, Women Anna FenningerAUT Maria Höfl-RieschGER Nicole HospAUT
Giant Slalom, Women Tina MazeSLO Anna FenningerAUT Viktoria RebensburgGER
Slalom, Women Mikaela ShiffrinUSA Marlies SchildAUT Kathrin ZettelAUT
Combined, Women Maria Höfl-RieschGER Nicole HospAUT Julia MancusoUSA

Biathlon

10 kilometres Sprint, Men Ole Einar BjørndalenNOR Dominik LandertingerAUT Jaroslav SoukupCZE
12.5 kilometres Pursuit, Men Martin FourcadeFRA Ondřej MoravecCZE Jean-Guillaume BéatrixFRA
15 kilometres Mass Start, Men Emil Hegle SvendsenNOR Martin FourcadeFRA Ondřej MoravecCZE
20 kilometres, Men Martin FourcadeFRA Erik LesserGER Yevgeny GaranichevRUS
4 × 7.5 kilometres Relay, Men GermanyGER AustriaAUT
7.5 kilometres Sprint, Women Anastasia KuzminaSVK Olga VilukhinaRUS Vita SemerenkoUKR
10 kilometres Pursuit, Women Daria DomrachavaBLR Tora BergerNOR Teja GregorinSLO
12.5 kilometres Mass Start, Women Daria DomrachavaBLR Gabriela SoukalováCZE Tiril EckhoffNOR
15 kilometres, Women Daria DomrachavaBLR Selina GasparinSUI Nadzeya SkardsinaBLR
4 × 6 kilometres Relay, Women UkraineUKR NorwayNOR
2 × 6 kilometres and 2 × 7.5 kilometres Relay, Mixed NorwayNOR Czech RepublicCZE ItalyITA

Bobsleigh

Two, Men Switzerland 1SUI United States 1USA Latvia 1LAT
Four, Men Latvia 1LAT United States 1USA Great Britain 1GBR
Two, Women Canada 1CAN United States 1USA United States 2USA

Cross Country Skiing

Sprint, Men Ola Vigen HattestadNOR Teodor PetersonSWE Emil JönssonSWE
15 kilometres, Men Dario ColognaSUI Johan OlssonSWE Daniel RickardssonSWE
50 kilometres, Men Aleksandr LegkovRUS Maksim VylegzhaninRUS Ilya ChernousovRUS
30 km Skiathlon, Men Dario ColognaSUI Marcus HellnerSWE Martin Johnsrud SundbyNOR
4 × 10 kilometres Relay, Men SwedenSWE Russian FederationRUS FranceFRA
Team Sprint, Men FinlandFIN Russian FederationRUS SwedenSWE
Sprint, Women Maiken Caspersen FallaNOR Ingvild Flugstad ØstbergNOR Vesna FabjanSLO
10 kilometres, Women Justyna KowalczykPOL Charlotte KallaSWE Therese JohaugNOR
30 kilometres, Women Marit BjørgenNOR Therese JohaugNOR Kristin Størmer SteiraNOR
15 km Skiathlon, Women Marit BjørgenNOR Charlotte KallaSWE Heidi WengNOR
4 × 5 kilometres Relay, Women SwedenSWE FinlandFIN GermanyGER
Team Sprint, Women NorwayNOR FinlandFIN SwedenSWE

Curling

Curling, Men CanadaCAN Great BritainGBR SwedenSWE
Curling, Women CanadaCAN SwedenSWE Great BritainGBR

Figure Skating

Singles, Men Yuzuru HanyuJPN Patrick ChanCAN Denis TenKAZ
Singles, Women Adelina SotnikovaRUS Yu-Na KimKOR Carolina KostnerITA
Pairs, Mixed Russian Federation 1RUS Russian Federation 2RUS Germany 1GER
Ice Dancing, Mixed United States 1USA Canada 1CAN Russian Federation 1RUS
Team, Mixed Russian FederationRUS CanadaCAN United StatesUSA

Freestyle Skiing

Moguls, Men Alex BilodeauCAN Mikaël KingsburyCAN Aleksandr SmyshlyayevRUS
Aerials, Men Anton KushnirBLR David MorrisAUS Jia ZongyangCHN
Ski Cross, Men Jean-Frédéric ChapuisFRA Arnaud BovolentaFRA Jonathan MidolFRA
Halfpipe, Men David WiseUSA Mike RiddleCAN Kévin RollandFRA
Slopestyle, Men Joss ChristensenUSA Gus KenworthyUSA Nick GoepperUSA
Moguls, Women Justine Dufour-LapointeCAN Chloé Dufour-LapointeCAN Hannah KearneyUSA
Aerials, Women Ala TsuperBLR Xu MengtaoCHN Lydia LassilaAUS
Ski Cross, Women Marielle ThompsonCAN Kelsey SerwaCAN Anna HolmlundSWE
Halfpipe, Women Maddie BowmanUSA Marie MartinodFRA Ayana OnozukaJPN
Slopestyle, Women Dara HowellCAN Devin LoganUSA Kim LamarreCAN

Ice Hockey

Ice Hockey, Men CanadaCAN SwedenSWE FinlandFIN
Ice Hockey, Women CanadaCAN United StatesUSA SwitzerlandSUI

Luge

Singles, Men Felix LochGER Albert DemchenkoRUS Armin ZöggelerITA
Doubles, Open Germany 1GER Austria 1AUT Latvia 1LAT
Singles, Women Natalie GeisenbergerGER Tatjana HüfnerGER Erin HamlinUSA
Team Relay, Mixed GermanyGER Russian FederationRUS LatviaLAT

Nordic Combined

Normal Hill / 10 km, Individual, Men Eric FrenzelGER Akito WatabeJPN Magnus KrogNOR
Large Hill / 10 km, Individual, Men Jørgen GraabakNOR Magnus MoanNOR Fabian RießleGER
Team, Men NorwayNOR GermanyGER AustriaAUT

Short Track Speed Skating

500 metres, Men Viktor AnRUS Wu DajingCHN Charle CournoyerCAN
1,000 metres, Men Viktor AnRUS Vladimir GrigoryevRUS Sjinkie KnegtNED
1,500 metres, Men Charles HamelinCAN Han TianyuCHN Viktor AnRUS
5,000 metres Relay, Men Russian FederationRUS United StatesUSA People's Republic of ChinaCHN
500 metres, Women Li JianrouCHN Arianna FontanaITA Park Seung-HuiKOR
1,000 metres, Women Park Seung-HuiKOR Fan KexinCHN Sim Seok-HuiKOR
1,500 metres, Women Zhou YangCHN Sim Seok-HuiKOR Arianna FontanaITA
3,000 metres Relay, Women Republic of KoreaKOR CanadaCAN ItalyITA

Skeleton

Skeleton, Men Aleksandr TretyakovRUS Martins DukursLAT Matt AntoineUSA
Skeleton, Women Lizzy YarnoldGBR Noelle Pikus-PaceUSA Yelena NikitinaRUS

Ski Jumping

Normal Hill, Individual, Men Kamil StochPOL Peter PrevcSLO Anders BardalNOR
Large Hill, Individual, Men Kamil StochPOL Noriaki KasaiJPN Peter PrevcSLO
Large Hill, Team, Men GermanyGER AustriaAUT JapanJPN
Normal Hill, Individual, Women Carina VogtGER Daniela Iraschko-StolzAUT Coline MattelFRA

Snowboarding

Parallel Giant Slalom, Men Vic WildRUS Nevin GalmariniSUI Žan KoširSLO
Parallel Slalom, Men Vic WildRUS Žan KoširSLO Benjamin KarlAUT
Slopestyle, Men Sage KotsenburgUSA Ståle SandbechNOR Mark McMorrisCAN
Halfpipe, Men Iouri PodladtchikovSUI Ayumu HiranoJPN Taku HiraokaJPN
Boardercross, Men Pierre VaultierFRA Nikolay OlyuninRUS Alex DeiboldUSA
Parallel Giant Slalom, Women Patrizia KummerSUI Tomoka TakeuchiJPN Alyona ZavarzinaRUS
Parallel Slalom, Women Julia DujmovitsAUT Anke KarstensGER Amelie KoberGER
Slopestyle, Women Jamie AndersonUSA Enni RukajärviFIN Jenny JonesGBR
Halfpipe, Women Kaitlyn FarringtonUSA Torah BrightAUS Kelly ClarkUSA
Boardercross, Women Eva SamkováCZE Dominique MaltaisCAN Chloé TrespeuchFRA

Speed Skating

500 metres, Men Michel MulderNED Jan SmeekensNED Ronald MulderNED
1,000 metres, Men Stefan GroothuisNED Denny MorrisonCAN Michel MulderNED
1,500 metres, Men Zbigniew BródkaPOL Koen VerweijNED Denny MorrisonCAN
5,000 metres, Men Sven KramerNED Jan BlokhuijsenNED Jorrit BergsmaNED
10,000 metres, Men Jorrit BergsmaNED Sven KramerNED Bob de JongNED
Team Pursuit (8 laps), Men NetherlandsNED Republic of KoreaKOR PolandPOL
500 metres, Women Lee Sang-HwaKOR Olga FatkulinaRUS Margot BoerNED
1,000 metres, Women Zhang HongCHN Ireen WüstNED Margot BoerNED
1,500 metres, Women Jorien ter MorsNED Ireen WüstNED Lotte van BeekNED
3,000 metres, Women Ireen WüstNED Martina SáblíkováCZE Olga GrafRUS
5,000 metres, Women Martina SáblíkováCZE Ireen WüstNED Carien KleibeukerNED
Team Pursuit (6 laps), Women NetherlandsNED PolandPOL Russian FederationRUS