Australia at the 1964 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Graham Bond =100
Ted Trainer 105
Marc Faulks 108
Benjamin de Roo 110
Doug MacLennan 111
Barry Cheales 113
Team All-Around, Men Australia 16
Graham BondTed TrainerMarc FaulksBenjamin de RooDoug MacLennanBarry Cheales
Floor Exercise, Men Ted Trainer 103 r1/2
Marc Faulks 104 r1/2
Doug MacLennan =105 r1/2
Graham Bond =108 r1/2
Barry Cheales 111 r1/2
Benjamin de Roo =113 r1/2
Horse Vault, Men Benjamin de Roo =86 r1/2
Ted Trainer =100 r1/2
Graham Bond =103 r1/2
Barry Cheales =106 r1/2
Doug MacLennan =116 r1/2
Marc Faulks 120 r1/2
Parallel Bars, Men Graham Bond =87 r1/2
Marc Faulks =101 r1/2
Barry Cheales =104 r1/2
Ted Trainer =113 r1/2
Benjamin de Roo 115 r1/2
Doug MacLennan 121 r1/2
Horizontal Bar, Men Graham Bond =94 r1/2
Barry Cheales 98 r1/2
Ted Trainer =105 r1/2
Marc Faulks 108 r1/2
Doug MacLennan 115 r1/2
Benjamin de Roo 118 r1/2
Rings, Men Doug MacLennan =108 r1/2
Benjamin de Roo =111 r1/2
Graham Bond 114 r1/2
Marc Faulks 117 r1/2
Ted Trainer 119 r1/2
Barry Cheales 121 r1/2
Pommelled Horse, Men Ted Trainer 89 r1/2
Graham Bond =96 r1/2
Doug MacLennan 105 r1/2
Marc Faulks 106 r1/2
Benjamin de Roo 107 r1/2
Barry Cheales 117 r1/2
Individual All-Around, Women Barbara Fletcher 69
Val Buffham 70
Val Roberts 72
Jan Bedford 74
Barbara Cage 79
Team All-Around, Women Australia 10
Barbara FletcherVal BuffhamVal RobertsJan BedfordBarbara Cage
Floor Exercise, Women Jan Bedford 62 r1/2
Val Buffham =66 r1/2
Barbara Fletcher =69 r1/2
Val Roberts 75 r1/2
Barbara Cage 78 r1/2
Horse Vault, Women Val Buffham 62 r1/2
Val Roberts 75 r1/2
Barbara Cage 77 r1/2
Jan Bedford 78 r1/2
Barbara Fletcher 79 r1/2
Uneven Bars, Women Barbara Fletcher 67 r1/2
Val Roberts 72 r1/2
Val Buffham 73 r1/2
Jan Bedford 78 r1/2
Barbara Cage 80 r1/2
Balance Beam, Women Barbara Fletcher =55 r1/2
Jan Bedford =62 r1/2
Val Roberts 66 r1/2
Val Buffham 75 r1/2
Barbara Cage 80 r1/2

Athletics

100 metres, Men Bob Lay 5 h1 r3/4
Bill Earle 8 h1 r2/4
Gary Holdsworth 5 h9 r1/4
200 metres, Men Bob Lay 5 h2 r2/4
Gary Holdsworth 7 h4 r2/4
Eric Bigby DNS
400 metres, Men Peter Vassella 7
Gary Eddy 6 h3 r2/4
Ken Roche 7 h2 r2/4
800 metres, Men Tony Blue 7 h3 r2/3
1,500 metres, Men Albie Thomas 9 h2 r1/3
5,000 metres, Men Ron Clarke 9
Tony Cook 5 h1 r1/2
Albie Thomas 11 h2 r1/2
10,000 metres, Men Ron Clarke 3 Bronze
Tony Cook 8
Marathon, Men Ron Clarke 9
Bob Vagg 31
Tony Cook 52
400 metres Hurdles, Men Gary Knoke 4
Ken Roche 5 h2 r2/3
Michael Ryan 8 h2 r1/3
3,000 metres Steeplechase, Men Trevor Vincent 8 h3 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men Australia 5 h1 r2/3
Bob LayEric BigbyBill EarleGary HoldsworthPeter Vassella (DNS)
4 × 400 metres Relay, Men Australia 4 h2 r1/2
Peter VassellaGary KnokeGary EddyKen RocheTony Blue (DNS) • Michael Ryan (DNS)
20 kilometres Walk, Men Noel Freeman 4
Ronald Crawford 22
Bob Gardiner AC
50 kilometres Walk, Men Bob Gardiner 5
Ronald Crawford 11
Ted Allsopp 17
High Jump, Men Lawrie Peckham 10
Tony Sneazwell 13
Long Jump, Men Ian Tomlinson 27 r1/2
Triple Jump, Men Ian Tomlinson 15 r1/2
Graham Boase AC r1/2
Discus Throw, Men Warwick Selvey 19 r1/2
100 metres, Women Marilyn Black 6
Margaret Burvill 8 h2 r3/4
Dianne Bowering 5 h3 r2/4
200 metres, Women Marilyn Black 3 Bronze
Margaret Burvill 5 h1 r2/3
Joyce Bennett 7 h1 r2/3
400 metres, Women Betty Cuthbert 1 Gold
Judy Amoore 3 Bronze
800 metres, Women Dixie Willis DNS
80 metres Hurdles, Women Pam Kilborn 3 Bronze
4 × 100 metres Relay, Women Australia 6
Dianne BoweringMarilyn BlackMargaret BurvillJoyce BennettBetty Cuthbert (DNS) • Pam Kilborn (DNS)
High Jump, Women Michele Mason-Brown 2 Silver
Robyn Woodhouse 11
Long Jump, Women Helen Frith 22 r1/2
Pam Kilborn DNS
Javelin Throw, Women Anna Wojtaszek-Pazera 15 r1/2
Pentathlon, Women Helen Frith 11

Basketball

Basketball, Men Australia 9
Brendon HackwillCarl RodwellJohn GardinerJohn HeardKen ColeLes HódiLindsay GazeMichael Ah MattMike DancisScott DavieWerner LindeBill Wyatt

Boxing

Flyweight, Men Darryl Norwood =9
Bantamweight, Men William Booth =17
Featherweight, Men Randall Hope =17
Lightweight, Men Adrian Blair =9
Light-Welterweight, Men Julian Rossi =17
Welterweight, Men Frank Roberts =17
Light-Middleweight, Men Tony Barber =5
Middleweight, Men John Bukowski =17
Light-Heavyweight, Men Fred Casey =17
Heavyweight, Men Athol McQueen =5

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Phil Coles DNS
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Australia 8
Gordon JefferyAdrian Powell
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Australia 9
Phil ColesDennis GreenDennis McGuireBarry Stuart
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Fred Wasmer 5 h1 r2/3
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Australia 6 h1 r2/3
Fred WasmerVid Juricskay
Kayak Singles, 500 metres, Women Margaret Buck 7 h1 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Women Australia 9
Margaret BuckLynette Wagg

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Ray Bilney 4
Michael Hollingsworth 14
David Humphreys 65
Malcolm McCredie 68

Cycling Track

Sprint, Men Thomas Harrison 2 h3 r5/9
Gordon Johnson 2 h5 r3/9
1,000 metres Time Trial, Men Dick Paris 16
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Australia =5
Ian BrowneDaryl Perkins
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Richard Hine 11 r1/4
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Australia 4
Kevin BrislinRobert BairdVic BrowneHenk Vogels, Sr.

Diving

Springboard, Women Robyn Bradshaw 13
Susan Knight 14
Platform, Women Robyn Bradshaw 9
Susan Knight 20

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Bill Roycroft 7
Brien Cobcroft 13
John Kelly 30
Neale Lavis AC
Three-Day Event, Team, Open Australia 7
Bill RoycroftBrien CobcroftJohn KellyNeale Lavis

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open John Fahey 4
Bud MacIntyre 24
Kevin Bacon 30
Jumping, Team, Open Australia 7
John FaheyBud MacIntyreKevin Bacon

Fencing

Foil, Individual, Men David McKenzie 5 p1 r1/4
Brian McCowage 5 p8 r1/4
Ivan Lund 6 p2 r1/4
Foil, Team, Men Australia 4 p2 r1/4
Gerard TubierDavid McKenzieJohn DouglasBrian McCowageIvan Lund
Épée, Individual, Men John Humphreys =17
Ivan Lund 6 p6 r1/4
Russell Hobby 6 p7 r1/4
Épée, Team, Men Australia 3 p2 r1/5
Russell HobbyJohn HumphreysImants TeraudsIvan LundIan Bowditch
Sabre, Individual, Men Henry Sommerville 5 p6 r1/4
Alexander Martonffy 6 p7 r1/4
Les Tornallyay 6 p8 r1/4
Sabre, Team, Men Australia 4 p2 r1/4
Alexander MartonffyLes TornallyayPaul RizzutoBrian McCowageHenry Sommerville
Foil, Individual, Women Janet Hopner 3 p5 r1/4
Jan Redman 6 p1 r1/4
Johanna Winter 6 p2 r1/4
Foil, Team, Women Australia =7
Jan RedmanJohanna WinterVal WinterJanet HopnerRiki Winter

Hockey

Hockey, Men Australia 3 Bronze
Paul DearingDon McWattersBrian GlencrossJohn McBrydeJulian PearceGraham WoodRobin HodderRay EvansEric PearcePatrick NilanDon SmartTony WatersMervyn CrossmanDesmond PiperDon Martin (DNS) • John McCormack (DNS)

Judo

Lightweight, Men Brian Dalton =9
Ronald Ford =19
Middleweight, Men Peter Paige =17
Open Class, Men Ted Boronovskis =3 Bronze

Modern Pentathlon

Individual, Men Peter Macken 4
Donald McMiken 18
Duncan Page 27
Team, Men Australia 5
Peter MackenDonald McMikenDuncan Page

Rowing

Single Sculls, Men Peter Edwards 9
Double Sculls, Men Australia 13
Barclay WadeGary Pearce
Coxless Pairs, Men Australia 9
Roger NinhamBob Shirlaw
Coxed Pairs, Men Australia 9
Bruce RichardsonNeil LoddingWayne Gammon
Coxless Fours, Men Australia 4 h1 r2/3
Richard GarrardPeter GillonSimon NewcombeAnthony Walker
Coxed Fours, Men Australia 10
Gary HerfordAlf DuvalMick AllenJohn CampbellAlan Grover
Coxed Eights, Men Australia 8
David RamageDavid BoykettTerry DaviesRobert LachalPaul GuestMartin TomanovitsBrian VearGraeme McCallKevin Wickham

Sailing

One Person Dinghy, Open Colin Ryrie 6
Two Person Keelboat, Open Maryke 10
Martin VisserTim Owens
Three Person Keelboat, Open Cambria 12
Graham DraneIan QuartermainJohn Coon
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Diablo 14
John DaweIan Winter
5.5 metres, Open Barrenjoey 1 Gold
Bill NorthamDick SargeantPeter O'Donnell

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Michael Papps 19
Tibor Gonczol 20
Free Pistol, 50 metres, Men Rodney Johnson 38
Leslie Coffey 45
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Don Tolhurst 10
John Murphy 35
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Norman Rule 22
James Kirkwood 26

Swimming

100 metres Freestyle, Men David Dickson 4 h3 r2/3
John Ryan 8 h3 r2/3
Peter Phelps 2 h4 r1/3
400 metres Freestyle, Men Allan Wood 3 Bronze
Russell Phegan 7
Bob Windle 1 h1 r1/2
1,500 metres Freestyle, Men Bob Windle 1 Gold
Allan Wood 3 Bronze
Russell Phegan 5
4 × 100 metres Freestyle Relay, Men Australia 3 Bronze
David DicksonPeter DoakJohn RyanBob Windle
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Australia 4
David DicksonAllan WoodPeter DoakBob WindleJohn KonradsJohn Ryan
200 metres Backstroke, Men Peter Reynolds 8
John Byrom 5 h2 r1/3
200 metres Breaststroke, Men Ian O'Brien 1 Gold
John Oravainen 7 h2 r2/3
Peter Tonkin 4 h2 r1/3
200 metres Butterfly, Men Kevin Berry 1 Gold
Brett Hill 7
John Stark 8 h1 r2/3
400 metres Individual Medley, Men Terry Buck 8
John Oravainen 3 h1 r1/2
Alex Alexander 4 h4 r1/2
4 × 100 metres Medley Relay, Men Australia 3 Bronze
Peter ReynoldsIan O'BrienKevin BerryDavid DicksonPeter Tonkin
100 metres Freestyle, Women Dawn Fraser 1 Gold
Lyn Bell 8
Robyn Thorn 8 h1 r2/3
400 metres Freestyle, Women Dawn Fraser 4
Kim Herford 7
Nanette Duncan 2 h5 r1/2
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Australia 2 Silver
Robyn ThornJan MurphyLyn BellDawn FraserJan Turner
100 metres Backstroke, Women Belinda Woosley 6 h1 r1/2
Marlene Dayman 6 h3 r1/2
Nanette Duncan 6 h4 r1/2
200 metres Breaststroke, Women Marguerite Ruygrok 2 h1 r1/2
Linda McGill 6 h3 r1/2
Christine Barnetson AC h2 r1/2
100 metres Butterfly, Women Linda McGill 5 h1 r1/3
Gillian de Greenlaw 6 h4 r1/3
Jan Turner 6 h5 r1/3
400 metres Individual Medley, Women Linda McGill 5
Jane Cortis 5 h1 r1/2
Jan Murphy DNS
4 × 100 metres Medley Relay, Women Australia 4 h1 r1/2
Nanette DuncanMarguerite RuygrokLinda McGillDawn Fraser

Water Polo

Water Polo, Men Australia =9
Michael WithersTom HoadIan MillsTed PierceNicky BarnesLeon WiegardLes NunnStan HammondBill McAteeGraeme SamuelWilliam Phillips

Weightlifting

Bantamweight, Men Gerald Hay 21
Sam Coffa 22
Featherweight, Men Antonio Marguccio 19
Middleweight, Men Joseph Haydar 16
Light-Heavyweight, Men George Vakakis 17
Middle-Heavyweight, Men Graeme Hall 16
Heavyweight, Men Arthur Shannos 13

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Don Cacas AC
Middleweight, Greco-Roman, Men Istvan Raskovy AC
Flyweight, Freestyle, Men Max McAlary AC
Bantamweight, Freestyle, Men Kevin McGrath AC
Featherweight, Freestyle, Men Ray Brown AC
Lightweight, Freestyle, Men Sidney Marsh AC
Welterweight, Freestyle, Men John Boyle AC
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Hugh Williams AC