Republic of Korea at the 2004 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Park Gyeong-Mo 5
Im Dong-Hyeon 6
Jang Yong-Ho 11
Team, Men Republic of Korea 1 Gold
Im Dong-HyeonJang Yong-HoPark Gyeong-Mo
Individual, Women Park Seong-Hyeon 1 Gold
Lee Seong-Jin 2 Silver
Yun Mi-Jin 5
Team, Women Republic of Korea 1 Gold
Lee Seong-JinPark Seong-HyeonYun Mi-Jin

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Kim Dae-Eun 2 Silver
Yang Tae-Yeong 3 Bronze
Kim Seung-Il 59
Kim Dong-Hwa 70
Lee Seon-Seong 71
Jo Seong-Min 76
Team All-Around, Men Republic of Korea 4
Kim Dae-EunKim Dong-HwaKim Seung-IlLee Seon-SeongYang Tae-YeongJo Seong-Min
Floor Exercise, Men Yang Tae-Yeong =9 r1/1
Kim Dae-Eun =36 r1/1
Kim Seung-Il 73 r1/1
Jo Seong-Min 76 r1/1
Horse Vault, Men Yang Tae-Yeong =7 r1/1
Kim Dae-Eun =16 r1/1
Kim Seung-Il 37 r1/1
Jo Seong-Min =41 r1/1
Kim Dong-Hwa =54 r1/1
Parallel Bars, Men Jo Seong-Min =21 r1/1
Kim Seung-Il =26 r1/1
Yang Tae-Yeong =30 r1/1
Lee Seon-Seong =45 r1/1
Kim Dae-Eun 61 r1/1
Horizontal Bar, Men Yang Tae-Yeong 10
Lee Seon-Seong 15 r1/1
Kim Seung-Il =16 r1/1
Kim Dong-Hwa =38 r1/1
Kim Dae-Eun 44 r1/1
Rings, Men Kim Dae-Eun =13 r1/1
Kim Dong-Hwa =13 r1/1
Yang Tae-Yeong =27 r1/1
Lee Seon-Seong =27 r1/1
Jo Seong-Min =33 r1/1
Pommelled Horse, Men Yang Tae-Yeong =19 r1/1
Kim Dae-Eun 26 r1/1
Kim Dong-Hwa =33 r1/1
Lee Seon-Seong 55 r1/1
Kim Seung-Il =66 r1/1
Individual All-Around, Women Park Gyeong-A 62 r1/2
Floor Exercise, Women Park Gyeong-A 80 r1/1
Horse Vault, Women Park Gyeong-A 84 r1/1
Uneven Bars, Women Park Gyeong-A 82 r1/1
Balance Beam, Women Park Gyeong-A 84 r1/1

Artistic Swimming

Duet, Women Republic of Korea =14
Kim Seong-EunYu Na-Mi

Athletics

800 metres, Men Lee Jae-Hun 3 h1 r1/3
Marathon, Men Lee Bong-Ju 14
Ji Yeong-Jun 17
Lee Myeong-Seung 41
110 metres Hurdles, Men Park Tae-Gyeong 7 h3 r1/4
20 kilometres Walk, Men Sin Ir-Yong 29
Lee Dae-Ro 33
Park Chil-Seong 41
50 kilometres Walk, Men Kim Dong-Yeong 27
Pole Vault, Men Kim Yu-Seok =33 r1/2
Triple Jump, Men Park Hyeong-Jin 39 r1/2
Javelin Throw, Men Park Jae-Myeong 29 r1/2
Marathon, Women Lee Eun-Jeong 19
Jeong Yun-Hui 23
Choi Gyeong-Hui 35
20 kilometres Walk, Women Kim Mi-Jeong AC
Shot Put, Women Lee Mi-Yeong 27 r1/2
Javelin Throw, Women Jang Jeong-Yeon 36 r1/2

Badminton

Singles, Men Son Seung-Mo 2 Silver
Park Tae-Sang =5
Lee Hyeon-Il =9
Doubles, Men Republic of Korea 2 1 Gold
Kim Dong-MunHa Tae-Gwon
Republic of Korea 2 Silver
Lee Dong-SuYu Yong-Seong
Republic of Korea 1 =5
Im Bang-EonKim Yong-Hyeon
Singles, Women Jeon Jae-Yeon =9
Seo Yun-Hui =9
Doubles, Women Republic of Korea 1 3 Bronze
Na Gyeong-MinLee Gyeong-Won
Republic of Korea 2 =5
Lee Hyo-JeongHwang Yu-Mi
Doubles, Mixed Republic of Korea 1 =5
Kim Dong-MunNa Gyeong-Min
Republic of Korea 2 =9
Kim Yong-HyeonLee Hyo-Jeong

Basketball

Basketball, Women Republic of Korea 12
Byeon Nyeon-HaJo Hye-JinHong Hyeon-HuiHeo Yun-JaJeong Mi-RanGang Ji-SukKim Gye-RyeongKim Yeong-OkLee Jong-AeLee Mi-SeonPark Jeong-Eun

Boxing

Light-Flyweight, Men Hom Mu-Won =5
Flyweight, Men Kim Gi-Seok =17
Bantamweight, Men Kim Won-Il =17
Featherweight, Men Jo Seok-Hwan =3 Bronze
Lightweight, Men Baek Jong-Seop =5
Welterweight, Men Kim Jeong-Ju =3 Bronze
Light-Heavyweight, Men Song Hak-Seong =17

Cycling Road

Road Race, Individual, Women Han Song-Hui 51

Cycling Track

Sprint, Men Kim Chi-Beom 2 h2 r2/7
Yang Hui-Cheon 2 h3 r2/7
Keirin, Men Hong Seok-Han 3 h3 r2/4
Yang Hui-Cheon 5 h3 r2/4
Points Race, Women Kim Yong-Mi 17

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Son Bong-Gak 14
Hwang Sun-Won 20
Ju Jeong-Hyeon AC r2/2
U Jung-Ho 41 r1/2
Jumping, Team, Open Republic of Korea 8
Son Bong-GakU Jung-HoHwang Sun-WonJu Jeong-Hyeon

Fencing

Foil, Individual, Men Ha Chang-Deok 10
Park Hui-Gyeong 11
Choi Byeong-Cheol 14
Foil, Team, Men Republic of Korea 7
Choi Byeong-CheolHa Chang-DeokKim Woon-SungPark Hui-Gyeong
Épée, Individual, Men Lee Sang-Yeop 12
Sabre, Individual, Men O Eun-Seok 23
Foil, Individual, Women Nam Hyeon-Hui 8
Épée, Individual, Women Kim Hui-Jeong 7
Lee Geum-Nam 21
Kim Mi-Jeong 26
Épée, Team, Women Republic of Korea 7
Go Jung-NamKim Hui-JeongKim Mi-JeongLee Geum-Nam
Sabre, Individual, Women Lee Sin-Mi 19

Football

Football, Men Republic of Korea 6
Kim Yeong-GwangKim Chi-GonPark Yong-HoYu Sang-CheolKim Du-HyeonPark Gyu-SeonKim Dong-JinKim Jeong-ULee Cheon-SuChoi Tae-UkJo Jae-JinChoi Won-GonJo Byeong-GukJeong Gyeong-HoChoi Seong-GukNam Gung-DoChun Jae-Woon (DNS) • Kim Dong-Hyeon (DNS) • Kim Jee-Hyuk (DNS) • Lee Jung-Youl (DNS) • Lim You-Hwan (DNS) • Park Dong-Suk (DNS)

Handball

Handball, Men Republic of Korea 8
Choi Seung-UkHan Gyeong-TaeJi Seung-HyeonKim Tae-WanKim Seong-HeonLee Chang-WuLee Tae-YeongLee Jae-WuIm Deok-JunO Yun-SeokBaek Won-CheolPark Chan-YeongPark Min-CheolYun Gyeong-MinYun Gyeong-Sin
Handball, Women Republic of Korea 2 Silver
Oh Yeong-RanMun Gyeong-HaWu Seon-HuiHeo Sun-YeongLee Gong-JuJang So-HuiKim Hyeon-OkKim Cha-YeonOh Seong-OkIm O-GyeongLee Sang-EunMyeom Bok-HuiChoi Im-JeongMun Pil-HuiHeo Yeong-Suk

Hockey

Hockey, Men Republic of Korea 8
Han Hyeong-BaeJang Jong-HyeonJeon Jong-HaJi Seong-HwanKang Seong-JungKim Jong-MinKim Jeong-CheolKim Gyeong-SeokKim Yong-BaeKo Dong-SikLee Jeong-SeonIm Jeong-USeo Jong-HoSong Seong-TaeYeo Wun-GonYu Hyo-Sik
Hockey, Women Republic of Korea 7
Kim Jin-GyeongKim Jeong-AKim Mi-SeonKim Seong-EunKim Yun-MiGo Gwang-MinLee Jin-HuiLee Mi-SeongLee Seon-OkIm Jeong-UO Go-UnPark Eun-GyeongPark Jeong-SukPark Mi-HyeonPark Yong-SukYu Hui-Ju

Judo

Extra-Lightweight, Men Choi Min-Ho =3 Bronze
Half-Lightweight, Men Bang Gwi-Man AC
Lightweight, Men Lee Won-Hui 1 Gold
Half-Middleweight, Men Kwon Yeong-U =7
Middleweight, Men Hwang Hui-Tae =5
Half-Heavyweight, Men Jang Seong-Ho 2 Silver
Heavyweight, Men Kim Seong-Beom AC
Extra-Lightweight, Women Ye Geu-Rim =7
Half-Lightweight, Women Lee Eun-Hui AC
Half-Middleweight, Women Lee Bok-Hui AC
Middleweight, Women Kim Mi-Jeong AC
Half-Heavyweight, Women Lee So-Yeon =7
Heavyweight, Women Choi Sug-I =7

Modern Pentathlon

Individual, Men Lee Chun-Heon 21
Han Do-Ryeong 24

Rowing

Single Sculls, Men Ham Jeong-Uk 22
Single Sculls, Women Lee Yun-Hui 20

Sailing

Windsurfer, Men Ok Deok-Pil 27
Two Person Dinghy, Men Republic of Korea 23
Kim Dae-YeongJeong Seong-An
One Person Dinghy, Open Kim Ho-Gon 32

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Jin Jong-O 5
Lee Sang-Do =27
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Gang Hyeong-Cheol 11
Free Pistol, 50 metres, Men Jin Jong-O 2 Silver
Lee Sang-Do =24
Air Rifle, 10 metres, Men Cheon Min-Ho 4
Je Seong-Tae 6
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Park Bong-Deok =9
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Park Bong-Deok =24
Skeet, Men Lee Seok-Tae =37
Air Pistol, 10 metres, Women An Su-Gyeong =10
Park A-Yeong =21
Sporting Pistol, 25 metres, Women Seo Ju-Hyeong 7
An Su-Gyeong =13
Air Rifle, 10 metres, Women Jo Eun-Yeong =14
Seo Seon-Hwa =27
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Lee Hye-Jin 5
Kim Jeong-Mi 30
Trap, Women Lee Bo-Na 3 Bronze
Double Trap, Women Lee Bo-Na 2 Silver
Skeet, Women Kim Yeon-Hui =9

Swimming

50 metres Freestyle, Men Lee Chung-Hui 35
100 metres Freestyle, Men Lee Chung-Hui =45
200 metres Freestyle, Men Han Gyu-Cheol 33
400 metres Freestyle, Men Park Tae-Hwan AC
1,500 metres Freestyle, Men Jo Seong-Mo 25
100 metres Backstroke, Men Seong Min 30
200 metres Backstroke, Men Seong Min 32
100 metres Breaststroke, Men Yu Seung-Hyeon 31
100 metres Butterfly, Men Jeong Du-Hui 38
200 metres Butterfly, Men Jeong Du-Hui 24
200 metres Individual Medley, Men Kim Bang-Hyeon 32
400 metres Individual Medley, Men Kim Bang-Hyeon 20
50 metres Freestyle, Women Ryu Yun-Ji =28
100 metres Freestyle, Women Ryu Yun-Ji 15
200 metres Freestyle, Women Kim Hyeon-Ju 26
400 metres Freestyle, Women Ha Eun-Ju 32
800 metres Freestyle, Women Gwon Yu-Ri 22
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Republic of Korea 9
Kim Hyeon-JuRyu Yun-JiSim Min-JiSeon So-Eun
100 metres Backstroke, Women Sim Min-Ji 24
200 metres Backstroke, Women Lee Da-Hye 25
100 metres Breaststroke, Women Lee Ji-Yeong 34
200 metres Breaststroke, Women Lee Ji-Yeong 24
100 metres Butterfly, Women Park Gyeong-Hwa 33
200 metres Butterfly, Women Gwon Yu-Ri 24
200 metres Individual Medley, Women Park Na-Ri 26
400 metres Individual Medley, Women Nam Yu-Seon 7

Table Tennis

Singles, Men Yu Seung-Min 1 Gold
Ju Se-Hyeok =9
O Sang-Eun =9
Doubles, Men Republic of Korea 2 =5
Lee Cheol-SeungYu Seung-Min
Republic of Korea 1 =9
Ju Se-HyeokO Sang-Eun
Singles, Women Kim Gyeong-A 3 Bronze
Lee Eun-Sil =17
Yun Ji-Hye =49
Doubles, Women Republic of Korea 1 2 Silver
Lee Eun-SilSeog Eun-Mi
Republic of Korea 2 4
Kim Bok-RaeKim Gyeong-A

Taekwondo

Featherweight, Men Song Myeong-Seop 3 Bronze
Heavyweight, Men Mun Dae-Seong 1 Gold
Featherweight, Women Jang Ji-Won 1 Gold
Welterweight, Women Hwang Gyeong-Seon 3 Bronze

Tennis

Singles, Men Lee Hyeong-Taek =17
Singles, Women Jo Yun-Jeong =17

Volleyball

Volleyball, Women Republic of Korea =5
Gang Hye-MiGu Min-JeongKim Sa-NiChoi Gwang-HuiNam Ji-YeonJang So-YeonKim Mi-JinPak Seon-MiJeong Dae-YeongHan Song-IKim Se-YeongLee Jung-Ok (DNS)

Weightlifting

Lightweight, Men Lee Bae-Yeong 2 Silver
Middleweight, Men Kim Gwang-Hun 9
Light-Heavyweight, Men Song Jong-Sik 8
Super-Heavyweight, Men An Yong-Gwon 8
Middleweight, Women Kim Su-Gyeong 5
Light-Heavyweight, Women Gang Mi-Suk AC
Heavyweight, Women Kim Sun-Hui 7
Super-Heavyweight, Women Jang Mi-Ran 2 Silver

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Im Dae-Won 7
Lightweight, Greco-Roman, Men Jeong Ji-Hyeon 1 Gold
Welterweight, Greco-Roman, Men Kim In-Seop AC
Middleweight, Greco-Roman, Men Choi Deok-Hun 10
Featherweight, Freestyle, Men Kim Hyo-Seop 6
Lightweight, Freestyle, Men Jeong Yeong-Ho 7
Welterweight, Freestyle, Men Baek Jin-Guk 14
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Mun Ui-Je 2 Silver
Lightweight, Freestyle, Women Lee Na-Rae 7