Medal winners Helsinki 1952

Sport/Event Gold Silver Bronze

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Viktor ChukarinURS Hrant ShahinyanURS Sepp StalderSUI
Team All-Around, Men Soviet UnionURS SwitzerlandSUI FinlandFIN
Floor Exercise, Men William ThoressonSWE Jerzy Jokiel
Tadao Uesako
POL
JPN
Horse Vault, Men Viktor ChukarinURS Masao TakemotoJPN Tadao Uesako
Takashi Ono
JPN
JPN
Parallel Bars, Men Hans EugsterSUI Viktor ChukarinURS Sepp StalderSUI
Horizontal Bar, Men Jack GünthardSUI Alfred Schwarzmann
Sepp Stalder
GER
SUI
Rings, Men Hrant ShahinyanURS Viktor ChukarinURS Hans Eugster
Dmitry Leonkin
SUI
URS
Pommelled Horse, Men Viktor ChukarinURS Hrant Shahinyan
Yevgeny Korolkov
URS
URS
Individual All-Around, Women Mariya GorokhovskayaURS Nina BocharovaURS Margit KorondiHUN
Team All-Around, Women Soviet UnionURS HungaryHUN CzechoslovakiaTCH
Team Portable Apparatus, Women SwedenSWE Soviet UnionURS HungaryHUN
Floor Exercise, Women Ágnes KeletiHUN Mariya GorokhovskayaURS Margit KorondiHUN
Horse Vault, Women Yekaterina KalinchukURS Mariya GorokhovskayaURS Galina MinaichevaURS
Uneven Bars, Women Margit KorondiHUN Mariya GorokhovskayaURS Ágnes KeletiHUN
Balance Beam, Women Nina BocharovaURS Mariya GorokhovskayaURS Margit KorondiHUN

Athletics

100 metres, Men Lindy RemiginoUSA Herb McKenleyJAM McDonald BaileyGBR
200 metres, Men Andy StanfieldUSA Thane BakerUSA Jimmy GathersUSA
400 metres, Men George RhodenJAM Herb McKenleyJAM Ollie MatsonUSA
800 metres, Men Mal WhitfieldUSA Arthur WintJAM Heinz UlzheimerGER
1,500 metres, Men Josy BarthelLUX Bob McMillenUSA Werner LuegGER
5,000 metres, Men Emil ZátopekTCH Alain MimounFRA Herbert SchadeGER
10,000 metres, Men Emil ZátopekTCH Alain MimounFRA Aleksandr AnufriyevURS
Marathon, Men Emil ZátopekTCH Reinaldo GornoARG Gustaf JanssonSWE
110 metres Hurdles, Men Harrison DillardUSA Jack DavisUSA Art BarnardUSA
400 metres Hurdles, Men Charlie MooreUSA Yury LituyevURS John HollandNZL
3,000 metres Steeplechase, Men Horace AshenfelterUSA Vladimir KazantsevURS John DisleyGBR
4 × 100 metres Relay, Men United StatesUSA Soviet UnionURS HungaryHUN
4 × 400 metres Relay, Men JamaicaJAM United StatesUSA Unified Team of GermanyGER
10 kilometres Walk, Men John MikaelssonSWE Fritz SchwabSUI Bruno JunkURS
50 kilometres Walk, Men Pino DordoniITA Josef DoležalTCH Antal RókaHUN
High Jump, Men Buddy DavisUSA Ken WiesnerUSA José da ConceiçãoBRA
Pole Vault, Men Bob RichardsUSA Don LazUSA Ragnar LundbergSWE
Long Jump, Men Jerome BiffleUSA Meredith GourdineUSA Ödön FöldessyHUN
Triple Jump, Men Adhemar da SilvaBRA Leonid ShcherbakovURS Asnoldo DevonishVEN
Shot Put, Men Parry O'BrienUSA Darrow HooperUSA Jim FuchsUSA
Discus Throw, Men Sim InessUSA Adolfo ConsoliniITA Jim DillionUSA
Hammer Throw, Men József CsermákHUN Karl StorchGER Imre NémethHUN
Javelin Throw, Men Cy YoungUSA Bill MillerUSA Toivo HyytiäinenFIN
Decathlon, Men Bob MathiasUSA Milt CampbellUSA Floyd SimmonsUSA
100 metres, Women Marjorie JacksonAUS Daphne HasenjägerRSA Shirley Strickland de la HuntyAUS
200 metres, Women Marjorie JacksonAUS Puck BrouwerNED Nadezhda Khnik'inaURS
80 metres Hurdles, Women Shirley Strickland de la HuntyAUS Mariya GolubnichayaURS Maria SanderGER
4 × 100 metres Relay, Women United StatesUSA Unified Team of GermanyGER Great BritainGBR
High Jump, Women Esther BrandRSA Sheila LerwillGBR Aleksandra ChudinaURS
Long Jump, Women Yvette WilliamsNZL Aleksandra ChudinaURS Shirley CawleyGBR
Shot Put, Women Galina ZybinaURS Marianne WernerGER Klavdiya TochonovaURS
Discus Throw, Women Nina RomashkovaURS Yelizaveta BagryantsevaURS Nino DumbadzeURS
Javelin Throw, Women Dana ZátopkováTCH Aleksandra ChudinaURS Yelena GorchakovaURS

Basketball

Basketball, Men United StatesUSA Soviet UnionURS UruguayURU

Boxing

Flyweight, Men Nate BrooksUSA Edgar BaselGER Anatoly Bulakov
Willie Toweel
URS
RSA
Bantamweight, Men Pentti HämäläinenFIN John McNallyIRL Gang Jun-Ho
Gennady Garbuzov
KOR
URS
Featherweight, Men Ján ZacharaTCH Sergio CaprariITA Joseph Ventaja
Len Leisching
FRA
RSA
Lightweight, Men Aureliano BolognesiITA Aleksy AntkiewiczPOL Gheorghe Fiat
Erkki Pakkanen
ROU
FIN
Light-Welterweight, Men Chuck AdkinsUSA Viktor MednovURS Erkki Mallenius
Bruno Visintin
FIN
ITA
Welterweight, Men Zygmunt ChychłaPOL Sergey ShcherbakovURS Viktor Jørgensen
Günther Heidemann
DEN
GER
Light-Middleweight, Men László PappHUN Theunis van SchalkwykRSA Boris Tishin
Eladio Herrera
URS
ARG
Middleweight, Men Floyd PattersonUSA Vasile TițăROU Stig Sjölin
Boris Nikolov
SWE
BUL
Light-Heavyweight, Men Norvel LeeUSA Antonio PacenzaARG Harry Siljander
Anatoly Perov
FIN
URS
Heavyweight, Men Ed SandersUSA Ingemar JohanssonSWE Dries Nieman
Ilkka Koski
RSA
FIN

Canoe Marathon

Kayak Singles, 10,000 metres, Men Thorvald StrömbergFIN Gert FredrikssonSWE Michel ScheuerGER
Kayak Doubles, 10,000 metres, Men FinlandFIN SwedenSWE HungaryHUN
Canadian Singles, 10,000 metres, Men Frank HavensUSA Gábor NovákHUN Alfréd JindraTCH
Canadian Doubles, 10,000 metres, Men FranceFRA CanadaCAN Unified Team of GermanyGER

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Gert FredrikssonSWE Thorvald StrömbergFIN Louis GantoisFRA
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men FinlandFIN SwedenSWE AustriaAUT
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Josef HolečekTCH János PartiHUN Olavi OjanperäFIN
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men DenmarkDEN CzechoslovakiaTCH Unified Team of GermanyGER
Kayak Singles, 500 metres, Women Sylvi SaimoFIN Gertrude LiebhartAUT Nina SavinaURS

Cycling Road

Road Race, Individual, Men André NoyelleBEL Robert GrondelaersBEL Edi ZieglerGER
Road Race, Team, Men BelgiumBEL ItalyITA FranceFRA

Cycling Track

Sprint, Men Enzo SacchiITA Lionel CoxAUS Werner PotzernheimGER
1,000 metres Time Trial, Men Russell MockridgeAUS Marino MorettiniITA Ray RobinsonRSA
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men AustraliaAUS South AfricaRSA ItalyITA
Team Pursuit, 4,000 metres, Men ItalyITA South AfricaRSA Great BritainGBR

Diving

Springboard, Men Skippy BrowningUSA Miller AndersonUSA Bob ClotworthyUSA
Platform, Men Sammy LeeUSA Joaquín CapillaMEX Günther HaaseGER
Springboard, Women Pat McCormickUSA Mady MoreauFRA Zoe Ann Olsen-JensenUSA
Platform, Women Pat McCormickUSA Paula Jean MyersUSA Juno IrwinUSA

Equestrian Dressage

Individual, Open Henri Saint CyrSWE Lis HartelDEN André JousseauméFRA
Team, Open SwedenSWE SwitzerlandSUI Unified Team of GermanyGER

Equestrian Eventing

Individual, Men Hans von Blixen-Finecke, Jr.SWE Guy LefrantFRA Willi BüsingGER
Team, Men SwedenSWE Unified Team of GermanyGER United StatesUSA

Equestrian Jumping

Individual, Men Pierre Jonquères d'OriolaFRA Óscar CristiCHI Fritz ThiedemannGER
Team, Men Great BritainGBR ChileCHI United StatesUSA

Fencing

Foil, Individual, Men Christian d'OriolaFRA Edoardo MangiarottiITA Manlio Di RosaITA
Foil, Team, Men FranceFRA ItalyITA HungaryHUN
Épée, Individual, Men Edoardo MangiarottiITA Dario MangiarottiITA Oswald ZappelliSUI
Épée, Team, Men ItalyITA SwedenSWE SwitzerlandSUI
Sabre, Individual, Men Pál KovácsHUN Aladár GerevichHUN Tibor BerczellyHUN
Sabre, Team, Men HungaryHUN ItalyITA FranceFRA
Foil, Individual, Women Irene Camber-CornoITA Ilona ElekHUN Karen LachmannDEN

Football

Football, Men HungaryHUN YugoslaviaYUG SwedenSWE

Hockey

Hockey, Men IndiaIND NetherlandsNED Great BritainGBR

Modern Pentathlon

Individual, Men Lars HallSWE Gábor BenedekHUN István SzondyHUN
Team, Men HungaryHUN SwedenSWE FinlandFIN

Rowing

Single Sculls, Men Yury TyukalovURS Merv WoodAUS Teodor KocerkaPOL
Double Sculls, Men ArgentinaARG Soviet UnionURS UruguayURU
Coxless Pairs, Men United StatesUSA BelgiumBEL SwitzerlandSUI
Coxed Pairs, Men FranceFRA Unified Team of GermanyGER DenmarkDEN
Coxless Fours, Men YugoslaviaYUG FranceFRA FinlandFIN
Coxed Fours, Men CzechoslovakiaTCH SwitzerlandSUI United StatesUSA
Eights, Men United StatesUSA Soviet UnionURS AustraliaAUS

Sailing

One Person Dinghy, Open Paul ElvstrømDEN Charles CurreyGBR Rickard SarbySWE
Two Person Keelboat, Open MeropeITA ComancheUSA EspadartePOR
Three Person Keelboat, Open PanNOR TornadoSWE Gustel XGER
5.5 metres, Open Complex IIUSA EncoreNOR HojwaSWE
6 metres, Open LlanoriaUSA Elisabeth XNOR RaliaFIN

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Károly TakácsHUN Szilárd KunHUN Gheorghe LichiardopolROU
Free Pistol, 50 metres, Men Joe BennerUSA Ángel LeónESP Ambrus BaloghHUN
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Men Anatoly BogdanovURS Robert BürchlerSUI Lev VaynshteynURS
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Erling KongshaugNOR Vilho YlönenFIN Boris AndreyevURS
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Iosif SîrbuROU Boris AndreyevURS Art JacksonUSA
Running Target, Single and Double Shot, Men John H. Larsen, Sr.NOR Olof SköldbergSWE Tauno MäkiFIN
Trap, Men George GenereuxCAN Knut HolmqvistSWE Hans LiljedahlSWE

Swimming

100 metres Freestyle, Men Clarke ScholesUSA Hiroshi SuzukiJPN Göran LarssonSWE
400 metres Freestyle, Men Jean BoiteuxFRA Ford KonnoUSA Per-Olof ÖstrandSWE
1,500 metres Freestyle, Men Ford KonnoUSA Shiro HashizumeJPN Tetsuo OkamotoBRA
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men United StatesUSA JapanJPN FranceFRA
100 metres Backstroke, Men Yoshi OyakawaUSA Gilbert BozonFRA Jack TaylorUSA
200 metres Breaststroke, Men John DaviesAUS Bo StassforthUSA Herbert KleinGER
100 metres Freestyle, Women Katalin SzőkeHUN Hannie TermeulenNED Judit TemesHUN
400 metres Freestyle, Women Valéria GyengeHUN Éva NovákHUN Evelyn KawamotoUSA
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women HungaryHUN NetherlandsNED United StatesUSA
100 metres Backstroke, Women Joan HarrisonRSA Geertje WielemaNED Jean StewartNZL
200 metres Breaststroke, Women Éva SzékelyHUN Éva NovákHUN Elenor GordonGBR

Water Polo

Water Polo, Men HungaryHUN YugoslaviaYUG ItalyITA

Weightlifting

Bantamweight, Men Ivan UdodovURS Mahmoud NamdjouIRI Ali MirzaiIRI
Featherweight, Men Rapael Chimishk'ianiURS Nikolay SaksonovURS Rodney WilkesTTO
Lightweight, Men Tommy KonoUSA Yevgeny LopatinURS Vern BarberisAUS
Middleweight, Men Pete GeorgeUSA Gerry GrattonCAN Kim Seong-JipKOR
Light-Heavyweight, Men Trofim LomakinURS Stan StanczykUSA Arkady VorobyovURS
Middle-Heavyweight, Men Norb SchemanskyUSA Grigory NovakURS Lennox KilgourTTO
Heavyweight, Men John DavisUSA Jim BradfordUSA Humberto SelvettiARG

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Boris GurevichURS Ignazio FabraITA Leo HonkalaFIN
Bantamweight, Greco-Roman, Men Imre HódosHUN Zakaria ChihabLBN Artyom TeryanURS
Featherweight, Greco-Roman, Men Yakov PunkinURS Imre PolyákHUN Abdel Aal RashidEGY
Lightweight, Greco-Roman, Men Shazam SafinURS Gustav FreijSWE Mikuláš AthanasovTCH
Welterweight, Greco-Roman, Men Miklós SzilvásyHUN Gösta AnderssonSWE Khalil TahaLBN
Middleweight, Greco-Roman, Men Axel GrönbergSWE Kalervo RauhalaFIN Nikolay BelovURS
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Kelpo GröndahlFIN Shalva ChikhladzeURS Karl-Erik NilssonSWE
Heavyweight, Greco-Roman, Men Johannes KotkasURS Josef RůžičkaTCH Tauno KovanenFIN
Flyweight, Freestyle, Men Hasan GemiciTUR Yushu KitanoJPN Mahmoud MollaghasemiIRI
Bantamweight, Freestyle, Men Shohachi IshiiJPN Rəşid MəmmədbəyovURS Khashaba JadhavIND
Featherweight, Freestyle, Men Bayram ŞitTUR Nasser GivehchiIRI Joe HensonUSA
Lightweight, Freestyle, Men Olle AnderbergSWE Tommy EvansUSA Tofigh JahanbakhtIRI
Welterweight, Freestyle, Men Bill SmithUSA Per BerlinSWE Abdollah MojtabaviIRI
Middleweight, Freestyle, Men Davit Tsimak'uridzeURS Gholam Reza TakhtiIRI György GuricsHUN
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Viking PalmSWE Henry WittenbergUSA Adil AtanTUR
Heavyweight, Freestyle, Men Arsen Mek'ok'ishviliURS Bertil AntonssonSWE Ken RichmondGBR