Medal winners Antwerpen 1920

Sport/Event Gold Silver Bronze

Archery

Target Archery, 28 metres, Individual, Men Hubert Van InnisBEL Léonce QuentinFRA
Target Archery, 33 metres, Individual, Men Hubert Van InnisBEL Julien BruléFRA
Target Archery, 50 metres, Individual, Men Julien BruléFRA Hubert Van InnisBEL
Target Archery, 28 metres, Team, Men NetherlandsNED BelgiumBEL FranceFRA
Target Archery, 33 metres, Team, Men BelgiumBEL FranceFRA
Target Archery, 50 metres, Team, Men BelgiumBEL FranceFRA
Pole Archery, Small Birds, Individual, Men Edmond Van MoerBEL Louis Van De PerckBEL Joseph HermansBEL
Pole Archery, Large Birds, Individual, Men Edmond CloetensBEL Louis Van De PerckBEL Firmin FlamandBEL
Pole Archery, Small Birds, Team, Men BelgiumBEL
Pole Archery, Large Birds, Team, Men BelgiumBEL

Art Competitions

Architecture, Open Holger Sinding-LarsenNOR
Literature, Open Raniero NicolaiITA Theodore Andrea CookGBR Maurice BladelBEL
Music, Open Georges MonierBEL Oreste RivaITA
Painting, Open Henriette Brossin de Mère-de PolanskaFRA Alfred OstBEL
Sculpturing, Open Albéric CollinBEL Simon GoossensBEL Alphonse De CuyperBEL

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Giorgio ZamporiITA Marco TorrèsFRA Jean GounotFRA
Team All-Around, Men ItalyITA BelgiumBEL FranceFRA
Team All-Around, Free System, Men DenmarkDEN NorwayNOR
Team All-Around, Swedish System, Men SwedenSWE DenmarkDEN BelgiumBEL

Athletics

100 metres, Men Charley PaddockUSA Morris KirkseyUSA Harry EdwardGBR
200 metres, Men Allen WoodringUSA Charley PaddockUSA Harry EdwardGBR
400 metres, Men Bevil RuddRSA Guy ButlerGBR Nils EngdahlSWE
800 metres, Men Albert HillGBR Earl EbyUSA Bevil RuddRSA
1,500 metres, Men Albert HillGBR Philip BakerGBR Larry ShieldsUSA
5,000 metres, Men Joseph GuillemotFRA Paavo NurmiFIN Eric BackmanSWE
10,000 metres, Men Paavo NurmiFIN Joseph GuillemotFRA James WilsonGBR
Marathon, Men Hannes KolehmainenFIN Jüri LossmanEST Valerio ArriITA
110 metres Hurdles, Men Tommy ThomsonCAN Hal BarronUSA Fred MurrayUSA
400 metres Hurdles, Men Frank LoomisUSA John NortonUSA Gus DeschUSA
3,000 metres Steeplechase, Men Percy HodgeGBR Pat FlynnUSA Ernesto AmbrosiniITA
4 × 100 metres Relay, Men United StatesUSA FranceFRA SwedenSWE
4 × 400 metres Relay, Men Great BritainGBR South AfricaRSA France 1FRA
3,000 metres, Team, Men United StatesUSA Great BritainGBR SwedenSWE
3,000 metres Walk, Men Ugo FrigerioITA George ParkerAUS Richard RemerUSA
10 kilometres Walk, Men Ugo FrigerioITA Joe PearmanUSA Charlie GunnGBR
Cross-Country, Individual, Men Paavo NurmiFIN Eric BackmanSWE Heikki LiimatainenFIN
Cross-Country, Team, Men FinlandFIN Great BritainGBR SwedenSWE
High Jump, Men Dick LandonUSA Harold MullerUSA Bo EkelundSWE
Pole Vault, Men Frank FossUSA Henry PetersenDEN Ed MyersUSA
Long Jump, Men William PeterssonSWE Carl JohnsonUSA Erik AbrahamssonSWE
Triple Jump, Men Ville TuulosFIN Folke JanssonSWE Erik AlmlöfSWE
Shot Put, Men Ville PörhöläFIN Elmer NiklanderFIN Harry LiversedgeUSA
56-pound Weight Throw, Men Pat McDonaldUSA Paddy RyanUSA Carl Johan LindSWE
Discus Throw, Men Elmer NiklanderFIN Armas TaipaleFIN Gus PopeUSA
Hammer Throw, Men Paddy RyanUSA Carl Johan LindSWE Basil BennettUSA
Javelin Throw, Men Jonni MyyräFIN Urho PeltonenFIN Paavo JohanssonFIN
Pentathlon, Men Eero LehtonenFIN Everett BradleyUSA Hugo LahtinenFIN
Decathlon, Men Helge LøvlandNOR Brutus HamiltonUSA Bertil OhlsonSWE

Boxing

Flyweight, Men Frankie GenaroUSA Anders PedersenDEN William CuthbertsonGBR
Bantamweight, Men Sal WalkerRSA Cliff GrahamCAN George McKenzieGBR
Featherweight, Men Paul FritschFRA Jean GachetFRA Edoardo GarzenaITA
Lightweight, Men Sammy MosbergUSA Gotfred JohansenDEN Chris NewtonCAN
Welterweight, Men Bert SchneiderCAN Alex IrelandGBR Fred KolbergUSA
Middleweight, Men Harry MallinGBR Art Prud'hommeCAN Moe HerscovitchCAN
Light-Heavyweight, Men Eddie EaganUSA Sverre SørsdalNOR Harry FranksGBR
Heavyweight, Men Ron RawsonGBR Søren PetersenDEN Xavier EluèreFRA

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Harry StenqvistSWE Henry KaltenbrunnRSA Fernand CanteloubeFRA
Road Race, Team, Men FranceFRA SwedenSWE BelgiumBEL

Cycling Track

Sprint, Men Maurice PeetersNED Thomas JohnsonGBR Harry RyanGBR
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Great BritainGBR South AfricaRSA NetherlandsNED
Team Pursuit, 4,000 metres, Men ItalyITA Great BritainGBR South AfricaRSA
50 kilometres, Men Henry GeorgeBEL Albert AldenGBR Piet IkelaarNED

Diving

Springboard, Men Lou KuehnUSA Bud PinkstonUSA Louis BalbachUSA
Platform, Men Bud PinkstonUSA Erik AdlerzSWE Harry PriesteUSA
Plain High, Men Arvid WallmanSWE Nils SkoglundSWE Johan JanssonSWE
Springboard, Women Aileen RigginUSA Helen WainwrightUSA Thelma PayneUSA
Plain High, Women Stefanie ClausenDEN Eileen ArmstrongGBR Ewa OlliwierSWE

Equestrian Dressage

Dressage, Individual, Men Janne LundbladSWE Bertil SandströmSWE Hans von RosenSWE

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Men Helmer, Count MörnerSWE Åge LundströmSWE Ettore CaffarattiITA
Three-Day Event, Team, Men SwedenSWE ItalyITA BelgiumBEL

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Men Tommaso Lequio di AssabaITA Alessandro ValerioITA Carl Gustaf LewenhauptSWE
Jumping, Team, Men SwedenSWE BelgiumBEL ItalyITA

Equestrian Vaulting

Vaulting, Individual, Men Daniël BouckaertBEL FieldFRA Louis FinetBEL
Vaulting, Team, Men BelgiumBEL FranceFRA SwedenSWE

Fencing

Foil, Individual, Men Nedo NadiITA Philippe CattiauFRA Roger DucretFRA
Foil, Team, Men ItalyITA FranceFRA United StatesUSA
Épée, Individual, Men Armand MassardFRA Alexandre LippmannFRA Gustave BuchardFRA
Épée, Team, Men ItalyITA BelgiumBEL FranceFRA
Sabre, Individual, Men Nedo NadiITA Aldo NadiITA Arie de JongNED
Sabre, Team, Men ItalyITA FranceFRA NetherlandsNED

Figure Skating

Singles, Men Gillis GrafströmSWE Andreas KroghNOR Martin StixrudNOR
Singles, Women Magda JulinSWE Svea NorénSWE Theresa WeldUSA
Pairs, Mixed FinlandFIN NorwayNOR Great Britain 1GBR

Football

Football, Men BelgiumBEL SpainESP NetherlandsNED

Hockey

Hockey, Men Great BritainGBR DenmarkDEN BelgiumBEL

Ice Hockey

Ice Hockey, Men CanadaCAN United StatesUSA CzechoslovakiaTCH

Modern Pentathlon

Individual, Men Gustaf DyrssenSWE Erik de LavalSWE Gösta RunöSWE

Polo

Polo, Men Great BritainGBR SpainESP United StatesUSA

Rowing

Single Sculls, Men Jack Kelly, Sr.USA Jack BeresfordGBR Darcy HadfieldNZL
Double Sculls, Men United StatesUSA ItalyITA FranceFRA
Coxed Pairs, Men ItalyITA FranceFRA SwitzerlandSUI
Coxed Fours, Men SwitzerlandSUI United StatesUSA NorwayNOR
Coxed Eights, Men United StatesUSA Great BritainGBR NorwayNOR

Rugby

Rugby, Men United StatesUSA FranceFRA

Sailing

12 foot, Open Beatrijs IIINED BoreasNED
6 metres, Open Edelweiss IIBEL Marmi IINOR StellaNOR
6 metres, Open JoNOR Tan-Fe-PahBEL
6.5 metres, Open OranjeNED Rose PomponFRA
7 metres, Open AncoraGBR ForneboNOR
8 metres, Open IreneNOR
8 metres, Open SildraNOR LynNOR Antwerpia VBEL
10 metres, Open EledaNOR
10 metres, Open Mosk IINOR
12 metres, Open AtlantaNOR
12 metres, Open Heira IINOR
30 metres², Open KullanSWE
40 metres², Open SifSWE ElsieSWE

Shooting

Military Pistol, Team, Men United StatesUSA GreeceGRE SwitzerlandSUI
Free Pistol, 50 metres, Men Karl FrederickUSA Afrânio da CostaBRA Al LaneUSA
Free Pistol, 50 metres, Team, Men United StatesUSA SwedenSWE BrazilBRA
Military Pistol, 30 metres, Men Guilherme ParaenseBRA Ray BrackenUSA Fritz ZulaufSUI
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Men Bud FisherUSA Niels LarsenDEN Østen ØstensenNOR
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Team, Men United StatesUSA NorwayNOR SwitzerlandSUI
Military Rifle, Prone, 300 metres, Men Otto OlsenNOR Léon JohnsonFRA Fritz KuchenSUI
Military Rifle, Prone, 300 metres, Team, Men United StatesUSA FranceFRA FinlandFIN
Military Rifle, Prone, 600 metres, Men Hugo JohanssonSWE Mauritz ErikssonSWE Lloyd SpoonerUSA
Military Rifle, Prone, 600 metres, Team, Men United StatesUSA South AfricaRSA SwedenSWE
Military Rifle, Standing, 300 metres, Men Carl OsburnUSA Lars Jørgen MadsenDEN Larry NuessleinUSA
Military Rifle, Standing, 300 metres, Team, Men DenmarkDEN United StatesUSA SwedenSWE
Military Rifle, 300 metres and 600 metres, Prone, Team, Men United StatesUSA NorwayNOR SwitzerlandSUI
Small-Bore Rifle, Standing, 50 metres, Men Larry NuessleinUSA Arthur RothrockUSA Dennis FentonUSA
Small Bore-Rifle, Standing, 50 metres, Team, Men United StatesUSA SwedenSWE NorwayNOR
Running Target, Single Shot, Men Otto OlsenNOR Alf SwahnSWE Harald NatvigNOR
Running Target, Single Shot, Team, Men NorwayNOR FinlandFIN United StatesUSA
Running Target, Double Shot, Men Ole Lilloe-OlsenNOR Fredric LandeliusSWE Einar LibergNOR
Running Target, Double Shot, Team, Men NorwayNOR SwedenSWE FinlandFIN
Trap, Men Mark ArieUSA Frank TroehUSA Frank WrightUSA
Trap, Team, Men United StatesUSA BelgiumBEL SwedenSWE

Swimming

100 metres Freestyle, Men Duke KahanamokuUSA Pua Kele KealohaUSA Bill HarrisUSA
400 metres Freestyle, Men Norman RossUSA Ludy LangerUSA George VernotCAN
1,500 metres Freestyle, Men Norman RossUSA George VernotCAN Frank BeaurepaireAUS
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men United StatesUSA AustraliaAUS Great BritainGBR
100 metres Backstroke, Men Warren KealohaUSA Ray KegerisUSA Gérard BlitzBEL
200 metres Breaststroke, Men Håkan MalmrotSWE Thor HenningSWE Arvo AaltonenFIN
400 metres Breaststroke, Men Håkan MalmrotSWE Thor HenningSWE Arvo AaltonenFIN
100 metres Freestyle, Women Ethelda BleibtreyUSA Irene GuestUSA Frances SchrothUSA
300 metres Freestyle, Women Ethelda BleibtreyUSA Margaret WoodbridgeUSA Frances SchrothUSA
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women United StatesUSA Great BritainGBR SwedenSWE

Tennis

Singles, Men Louis RaymondRSA Ichiya KumagaeJPN Charles WinslowRSA
Doubles, Men Great Britain 2GBR JapanJPN France 3FRA
Singles, Women Suzanne LenglenFRA Dorothy HolmanGBR Kitty McKaneGBR
Doubles, Women Great Britain 1GBR Great Britain 2GBR FranceFRA
Doubles, Mixed France 3FRA Great Britain 3GBR CzechoslovakiaTCH

Tug-Of-War

Tug-Of-War, Men Great BritainGBR NetherlandsNED BelgiumBEL

Water Polo

Water Polo, Men Great BritainGBR BelgiumBEL SwedenSWE

Weightlifting

Featherweight, Men Frans De HaesBEL Alfred SchmidtEST Eugène RyterSUI
Lightweight, Men Alfred NeulandEST Louis WilliquetBEL Florimond RoomsBEL
Middleweight, Men Henri GanceFRA Pietro BianchiITA Albert PetterssonSWE
Light-Heavyweight, Men Ernest CadineFRA Fritz HünenbergerSUI Erik PetterssonSWE
Heavyweight, Men Filippo BottinoITA Jos AlzinLUX Louis BernotFRA

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Oskari FrimanFIN Heikki KähkönenFIN Fritiof SvenssonSWE
Lightweight, Greco-Roman, Men Emil VäreFIN Taavi TamminenFIN Frithjof AndersenNOR
Middleweight, Greco-Roman, Men Carl WestergrenSWE Arthur LindforsFIN Matti PerttiläFIN
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Claes JohansonSWE Edil RosenqvistFIN Johannes EriksenDEN
Heavyweight, Greco-Roman, Men Adolf LindforsFIN Poul HansenDEN Martti NieminenFIN
Featherweight, Freestyle, Men Charley AckerlyUSA Sam GersonUSA Bernard BernardGBR
Lightweight, Freestyle, Men Kalle AnttilaFIN Gottfrid SvenssonSWE H. A. WrightGBR
Middleweight, Freestyle, Men Eino LeinoFIN Väinö PenttalaFIN Charley JohnsonUSA
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Anders LarssonSWE Charles CourantSUI Walter MaurerUSA
Heavyweight, Freestyle, Men Robert RothSUI Nat PendletonUSA Fred Meyer
Ernst Nilsson
USA
SWE