Soviet Union at the 1968 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Mikhail Voronin 2 Silver
Sergey Diomidov 6
Viktor Klimenko 7
Valery Karasyov 10
Viktor Lisitsky 14
Valery Ilyinykh 15
Team All-Around, Men Soviet Union 2 Silver
Mikhail VoroninSergey DiomidovViktor KlimenkoValery KarasyovViktor LisitskyValery Ilyinykh
Floor Exercise, Men Valery Karasyov 5
Mikhail Voronin =4 r1/2
Viktor Lisitsky 8 r1/2
Sergey Diomidov =9 r1/2
Viktor Klimenko 13 r1/2
Valery Ilyinykh =55 r1/2
Horse Vault, Men Mikhail Voronin 1 Gold
Sergey Diomidov 3 Bronze
Viktor Klimenko =7 r1/2
Valery Karasyov =7 r1/2
Viktor Lisitsky =10 r1/2
Valery Ilyinykh 12 r1/2
Parallel Bars, Men Mikhail Voronin 2 Silver
Viktor Klimenko 3 Bronze
Valery Karasyov =9 r1/2
Valery Ilyinykh =21 r1/2
Sergey Diomidov =23 r1/2
Viktor Lisitsky =41 r1/2
Horizontal Bar, Men Mikhail Voronin =1 Gold
Sergey Diomidov 5
Valery Ilyinykh =8 r1/2
Viktor Klimenko =11 r1/2
Viktor Lisitsky =25 r1/2
Valery Karasyov 32 r1/2
Rings, Men Mikhail Voronin 2 Silver
Sergey Diomidov 6
Viktor Klimenko =9 r1/2
Viktor Lisitsky =11 r1/2
Valery Karasyov =17 r1/2
Valery Ilyinykh =17 r1/2
Pommelled Horse, Men Mikhail Voronin 3 Bronze
Viktor Klimenko 6
Sergey Diomidov =8 r1/2
Valery Karasyov =12 r1/2
Viktor Lisitsky =22 r1/2
Valery Ilyinykh 25 r1/2
Individual All-Around, Women Zinaida Voronina 2 Silver
Nataliya Kuchinskaya 3 Bronze
Larisa Petrik =4
Olga Karasyova =7
Lyudmila Turishcheva 24
Lyubov Burda 25
Team All-Around, Women Soviet Union 1 Gold
Zinaida VoroninaNataliya KuchinskayaLarisa PetrikOlga KarasyovaLyudmila TurishchevaLyubov Burda
Floor Exercise, Women Larisa Petrik =1 Gold
Nataliya Kuchinskaya 3 Bronze
Zinaida Voronina 4
Olga Karasyova =5
Lyudmila Turishcheva =8 r1/2
Lyubov Burda =20 r1/2
Horse Vault, Women Zinaida Voronina 3 Bronze
Nataliya Kuchinskaya 5
Larisa Petrik =8 r1/2
Olga Karasyova =10 r1/2
Lyubov Burda 16 r1/2
Lyudmila Turishcheva =20 r1/2
Uneven Bars, Women Zinaida Voronina 3 Bronze
Olga Karasyova =7 r1/2
Larisa Petrik =10 r1/2
Lyudmila Turishcheva =12 r1/2
Nataliya Kuchinskaya =37 r1/2
Lyubov Burda =50 r1/2
Balance Beam, Women Nataliya Kuchinskaya 1 Gold
Larisa Petrik 3 Bronze
Lyubov Burda =10 r1/2
Zinaida Voronina 15 r1/2
Olga Karasyova =18 r1/2
Lyudmila Turishcheva =43 r1/2

Athletics

100 metres, Men Vladislav Sapeya 8 h1 r2/4
Yevgeny Sinyayev 4 h3 r1/4
Aleksey Khlopotnov 4 h4 r1/4
200 metres, Men Nikolay Ivanov 7 h1 r3/4
Valentin Maslakov 6 h4 r2/4
800 metres, Men Yevgeny Arzhanov 3 h6 r1/3
1,500 metres, Men Oleg Rayko 7 h2 r2/3
Mikhail Zhelobovsky 11 h1 r2/3
5,000 metres, Men Nikolay Sviridov 7
Rashid Sharafetdinov 7 h1 r1/2
Leonid Mikitenko 7 h3 r1/2
10,000 metres, Men Nikolay Sviridov 5
Leonid Mikitenko 17
Vyacheslav Alanov 24
Marathon, Men Anatoly Sukharkov 28
Mukhamed Shakirov AC
Yury Volkov DNS
110 metres Hurdles, Men Oleg Stepanenko 5 h2 r2/3
Viktor Balikhin 8 h1 r2/3
400 metres Hurdles, Men Vyacheslav Skomorokhov 5
3,000 metres Steeplechase, Men Aleksandr Morozov 5
Viktor Kudinsky AC r2/2
4 × 100 metres Relay, Men Soviet Union AC h2 r2/3
Aleksey KhlopotnovYevgeny SinyayevNikolay IvanovVladislav Sapeya
20 kilometres Walk, Men Vladimir Golubnichy 1 Gold
Nikolay Smaga 3 Bronze
Otto Barch 6
50 kilometres Walk, Men Sergey Grigoryev 15
Gennady Agapov AC
Igor Della-Rossa AC
High Jump, Men Valentin Gavrilov 3 Bronze
Valery Skvortsov 4
Viktor Bolshov 16 r1/2
Pole Vault, Men Gennady Bliznetsov 6
Aleksandr Malyutin 12
Long Jump, Men Igor Ter-Ovanesyan 4
Tõnu Lepik 5
Leonid Barkovsky 11
Triple Jump, Men Viktor Saneyev 1 Gold
Nikolay Dudkin 5
Aleksandr Zolotarev 29 r1/2
Shot Put, Men Eduard Gushchin 3 Bronze
Discus Throw, Men Guram Gudashvili 13 r1/2
Hammer Throw, Men Romuald Klim 2 Silver
Gennady Kondrashov 6
Anatoly Shchuplyakov 9
Javelin Throw, Men Jānis Lūsis 1 Gold
Mart Paama 15 r1/2
Decathlon, Men Nikolay Avilov 4
Jānis Lanka 14
Rein Aun AC
100 metres, Women Lyudmila Samotesova 5 h2 r3/4
Lyudmila Golomazova 8 h1 r3/4
Lyudmila Zharkova 5 h1 r2/4
200 metres, Women Lyudmila Samotesova 5 h1 r2/3
Vera Popkova 5 h2 r2/3
Lyudmila Golomazova 6 h3 r1/3
400 metres, Women Nataliya Pechenkina 3 Bronze
Ingrīda Verbele 7 h1 r2/3
800 metres, Women Laine Erik 5 h2 r2/3
Anna Zimina 6 h1 r2/3
80 metres Hurdles, Women Tatyana Talysheva 8
Vera Korsakova 5 h1 r2/3
Liudmyla Ievleva 4 h5 r1/3
4 × 100 metres Relay, Women Soviet Union 3 Bronze
Lyudmila ZharkovaGalina BukharinaVera PopkovaLyudmila Samotesova
High Jump, Women Antonina Okorokova 2 Silver
Valentina Kozyr 3 Bronze
Vera Grushkina 12
Long Jump, Women Tatyana Talysheva 3 Bronze
Helēna Ringa 19 r1/2
Shot Put, Women Nadezhda Chizhova 3 Bronze
Irina Solontsova-Kudryavtseva 9
Discus Throw, Women Antonina Popova 5
Lyudmila Muravyova 9
Javelin Throw, Women Lidiya Tsimosh 10
Valentina Evert 14
Pentathlon, Women Valentina Tikhomirova 4
Galina Sofina 28

Basketball

Basketball, Men Soviet Union 3 Bronze
Anatoli KrikunModestas PaulauskasZurab Sak'andelidzeVadim KapranovYury SelikhovAnatoly PolivodaSergey BelovPriit TomsonSergey KovalenkoGennady VolnovJaak LipsoVladimir Andreyev

Boxing

Light-Flyweight, Men Viktor Zaporozhets =9
Flyweight, Men Nikolay Novikov =5
Bantamweight, Men Valerian Sokolov 1 Gold
Featherweight, Men Valery Plotnikov =5
Lightweight, Men Valery Belousov =9
Light-Welterweight, Men Yevgeny Frolov =5
Welterweight, Men Vladimir Musalimov =3 Bronze
Light-Middleweight, Men Boris Lagutin 1 Gold
Middleweight, Men Aleksey Kiselyov 2 Silver
Light-Heavyweight, Men Danas Pozniakas 1 Gold
Heavyweight, Men Jonas Čepulis 2 Silver

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Aleksandr Shaparenko 2 Silver
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Soviet Union 1 Gold
Aleksandr ShaparenkoVladimir Morozov
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Soviet Union 5 h1 r3/4
Nikolay ChuzhikovYury StetsenkoDmitry MatveyevGeorgy Karyukhin
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Vitaly Galkov 3 Bronze
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Soviet Union 3 Bronze
Naum ProkupetsMikhail Zamotin
Kayak Singles, 500 metres, Women Lyudmila Pinayeva 1 Gold
Kayak Doubles, 500 metres, Women Soviet Union 3 Bronze
Lyudmila PinayevaAntonina Seredina

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Valery Yardy 17
Yury Dmitriyev 32
Vladislav Nelyubin AC
Anatoly Starkov AC
100 kilometres Team Time Trial, Men Soviet Union 9
Boris ShukhovAleksandr DokhlyakovYury DmitriyevValery Yardy

Cycling Track

Sprint, Men Omar Pkhak'adze 4
Sergey Kravtsov 3 h2 r6/10
1,000 metres Time Trial, Men Sergey Kravtsov 8
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Soviet Union =5
Igor TselovalnikovImants Bodnieks
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Soviet Union 4
Dzintars LācisStanislav MoskvinVladimir KuznetsovMikhail KolyushevViktor Bykov

Diving

Springboard, Men Mikhail Safonov 9
Vladimir Vasin 11
Boris P'oluliakhi 20
Platform, Men Mikhail Safonov 9
Vladimir Vasin 10
Viktor Pogozhev 16
Springboard, Women Tamara Pogozheva 2 Silver
Vera Baklanova 6
Yelena Anokhina 8
Platform, Women Nataliya Kuznetsova-Lobanova 2 Silver
Galina Alekseyeva 14
Nadezhda Karpukhina 22

Equestrian Dressage

Individual, Open Ivan Kizimov 1 Gold
Ivan Kalita 4
Yelena Petushkova 6
Team, Open Soviet Union 2 Silver
Ivan KizimovIvan KalitaYelena Petushkova

Equestrian Eventing

Individual, Open German Gazyumov 10
Aleksandr Yevdokimov 21
Pavel Deyev AC
Svetozar Glushkov AC
Team, Open Soviet Union AC
German GazyumovAleksandr YevdokimovPavel DeyevSvetozar Glushkov

Equestrian Jumping

Individual, Open Viktor Matveyev =26
Yevgeny Kuzin AC
Team, Open Soviet Union 12
Viktor MatveyevGennady SamosedenkoYevgeny Kuzin

Fencing

Foil, Individual, Men German Sveshnikov =7
Vasily Stankovich =9
Viktor Putyatin =9
Foil, Team, Men Soviet Union 2 Silver
Yury SisikinViktor PutyatinGerman SveshnikovYury SharovVasily Stankovich
Épée, Individual, Men Grigory Kriss 2 Silver
Viktor Modzalevsky 4
Aleksey Nikanchikov =9
Épée, Team, Men Soviet Union 2 Silver
Grigory KrissViktor ModzalevskyIosif VitebskyAleksey NikanchikovYury Smolyakov
Sabre, Individual, Men Mark Rakita 2 Silver
Vladimir Nazlymov 4
Umyar Mavlikhanov =7
Sabre, Team, Men Soviet Union 1 Gold
Umyar MavlikhanovMark RakitaViktor SidyakVladimir NazlymovEduard Vinokurov
Foil, Individual, Women Yelena Novikova 1 Gold
Galina Gorokhova 6
Aleksandra Zabelina 6 p1 r2/4
Foil, Team, Women Soviet Union 1 Gold
Yelena NovikovaGalina GorokhovaAleksandra ZabelinaTatyana SamusenkoSvetlana Tširkova

Modern Pentathlon

Individual, Men Pavel Lednyov 3 Bronze
Boris Onishchenko 5
Stasys Šaparnis 9
Team, Men Soviet Union 2 Silver
Pavel LednyovBoris OnishchenkoStasys Šaparnis

Rowing

Single Sculls, Men Viktor Melnikov DNS r4/4
Double Sculls, Men Soviet Union 1 Gold
Anatoly SassAleksandr Timoshinin
Coxless Pairs, Men Soviet Union AC
Apolinaras GrigasVladimir Rikkanen
Coxed Pairs, Men Soviet Union DNS r4/4
Leonid DrachevskyTiit HelmjaIgor Rudakov
Coxless Fours, Men Soviet Union 11
Vitolds BarkānsElmārs RubīnsPavel IlyinskyGuntis Niedra
Coxed Fours, Men Soviet Union 6
Anatoly NemtyryovNikolay SurovAleksey MishinArkady KudinovViktor MikheyevBoris Duyunov
Eights, Men Soviet Union 3 Bronze
Zigmas JuknaAntanas BagdonavičiusVladimir SterlikJuozas JagelavičiusAleksandr MartyshkinVytautas BriedisValentin KravchukViktor SuslinYury Lorentsson

Sailing

One Person Dinghy, Open Valentin Mankin 1 Gold
Two Person Keelboat, Open Soviet Union 16
Timir PineginFyodor Shutkov
Three Person Keelboat, Open Soviet Union 11
Yury AnisimovValery AfanasyevValery Ruzhnikov
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Soviet Union 15
Lev RvalovViktor Pilchin
5.5 metres, Open Soviet Union 9
Konstantin AleksandrovKonstantin MelgunovVladimir Aleksandrov

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Renart Suleymanov 3 Bronze
Anatoly Onishchuk 27
Free Pistol, 50 metres, Open Grigory Kosykh 1 Gold
Vladimir Stolypin 10
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Open Valentin Kornev 2 Silver
Shota Kveliashvili 4
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Vitaly Parkhimovich 3 Bronze
Vladimir Konyakhin 10
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Valentin Kornev 16
Vitaly Parkhimovich 36
Trap, Open Pāvels Seničevs 4
Aleksandr Alipov 7
Skeet, Open Yevgeny Petrov 1 Gold
Yury Tsuranov 4

Swimming

100 metres Freestyle, Men Leonid Ilyichov 5
Georgijs Kuļikovs 6
Sergey Gusev 17
200 metres Freestyle, Men Semyon Belits-Geyman 7
Leonid Ilyichov =9
Georgijs Kuļikovs 39
400 metres Freestyle, Men Semyon Belits-Geyman =9
Akhmed Anarbayev 25
1,500 metres Freestyle, Men Vladimir Bure 17
Semyon Belits-Geyman DNS
4 × 100 metres Freestyle Relay, Men Soviet Union 2 Silver
Semyon Belits-GeymanViktor MazanovGeorgijs KuļikovsLeonid IlyichovSergey Gusev
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Soviet Union 3 Bronze
Vladimir BureSemyon Belits-GeymanGeorgijs KuļikovsLeonid Ilyichov
100 metres Backstroke, Men Yury Gromak =10
Viktor Mazanov 12
Yevgeny Spiridonov =20
200 metres Backstroke, Men Leonid Dobroskokin 6
100 metres Breaststroke, Men Vladimir Kosinsky 2 Silver
Nikolay Pankin 3 Bronze
Yevgeny Mikhaylov 5
200 metres Breaststroke, Men Vladimir Kosinsky 2 Silver
Nikolay Pankin 4
Yevgeny Mikhaylov 5
100 metres Butterfly, Men Vladimir Nemshilov 4
Yury Suzdaltsev 6
Sergey Konov 26
200 metres Butterfly, Men Valentin Kuzmin 4
Viktor Sharygin 7
Sergey Konov 12
200 metres Individual Medley, Men Vladimir Kravchenko 13
Andrey Dunayev 31
400 metres Individual Medley, Men Andrey Dunayev 7
Vladimir Kravchenko 14
4 × 100 metres Medley Relay, Men Soviet Union 3 Bronze
Yury GromakVladimir KosinskyVladimir NemshilovLeonid IlyichovViktor MazanovNikolay PankinYury SuzdaltsevSergey Gusev
100 metres Freestyle, Women Lidiya Grebets 19
Nataliya Ustinova 24
Zoya Dus =26
200 metres Freestyle, Women Tamara Sosnova 25
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Soviet Union 10
Zoya DusTamara SosnovaNataliya UstinovaLidiya Grebets
100 metres Backstroke, Women Tina Lek'veishvili =14
Tatyana Savelyeva 17
200 metres Backstroke, Women Tatyana Savelyeva 12
Tina Lek'veishvili =23
100 metres Breaststroke, Women Galina Prozumenshchikova 2 Silver
Svetlana Babanina 7
Alla Grebennikova =10
200 metres Breaststroke, Women Galina Prozumenshchikova 3 Bronze
Alla Grebennikova 4
Svetlana Babanina 6
100 metres Butterfly, Women Tatyana Devyatova 10
200 metres Butterfly, Women Tatyana Devyatova 9
200 metres Individual Medley, Women Larisa Zakharova 7
400 metres Individual Medley, Women Larisa Zakharova 11
4 × 100 metres Medley Relay, Women Soviet Union 4
Tina Lek'veishviliAlla GrebennikovaTatyana DevyatovaLidiya GrebetsLarisa Zakharova

Tennis

Singles, Men Vladimir Korotkov =3
Anatoly Volkov =5
Singles, Men Teimuraz K'ak'ulia =9
Singles, Men Teimuraz K'ak'ulia =9
Singles, Men Vladimir Korotkov =17
Anatoly Volkov =17
Doubles, Men Mixed team 2 =3
Francisco Guzmán (ECU) • Teimuraz K'ak'ulia (URS)
Soviet Union =3
Vladimir KorotkovAnatoly Volkov
Doubles, Men Soviet Union =5
Anatoly VolkovVladimir Korotkov
Mixed team 3 =9
Hans Nerell (SWE) • Teimuraz K'ak'ulia (URS)
Singles, Women Zaiga Jansone =5
Singles, Women Zaiga Jansone =9
Doubles, Women Mixed team 3 4
Cecilia Rosado (MEX) • Zaiga Jansone (URS)
Doubles, Mixed Soviet Union 1 1
Zaiga JansoneVladimir Korotkov
Mixed team 2 4
Suzana Petersen (BRA) • Teimuraz K'ak'ulia (URS)
Doubles, Mixed Soviet Union =5
Zaiga JansoneVladimir Korotkov

Volleyball

Volleyball, Men Soviet Union 1 Gold
Eduard SibiryakovYury PoyarkovGeorgy MondzolevskyValery KravchenkoVladimir BelyayevYevgeny LapinskyIvans BugajenkovsOļegs AntropovsVasilijus MatuševasViktor MikhalchukBoris TereshchukVladimir Ivanov
Volleyball, Women Soviet Union 1 Gold
Lyudmila BuldakovaLyudmila MikhaylovskayaVera LantratovaVera GalushkaTatyana SarychevaTatyana PonyayevaNina SmoleyevaGalina LeontyevaInna RyskalRoza SalikhovaValentina VinogradovaTatjana Veinberga (DNS)

Water Polo

Water Polo, Men Soviet Union 2 Silver
Vadim GulyayevGivi ChikvanaiaBoris GrishinAleksandr DolgushinAleksey BarkalovYury GrigorovskyVladimir SemyonovAleksandr ShidlovskyVyacheslav SkokLeonid OsipovOleg Bovin

Weightlifting

Bantamweight, Men Gennady Chetin 4
Featherweight, Men Dito Shanidze 2 Silver
Middleweight, Men Viktor Kurentsov 1 Gold
Light-Heavyweight, Men Boris Selitsky 1 Gold
Vladimir Belyayev 2 Silver
Middle-Heavyweight, Men Jaan Talts 2 Silver
Heavyweight, Men Leonid Zhabotinsky 1 Gold

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Vladimir Bakulin 2 Silver
Bantamweight, Greco-Roman, Men Ivan Kochergin 3 Bronze
Featherweight, Greco-Roman, Men Roman Rurua 1 Gold
Lightweight, Greco-Roman, Men Gennady Sapunov =6
Welterweight, Greco-Roman, Men Viktor Igumenov AC
Middleweight, Greco-Roman, Men Valentin Olenik 2 Silver
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Nikolay Yakovenko 2 Silver
Heavyweight, Greco-Roman, Men Anatoly Roshchin 2 Silver
Flyweight, Freestyle, Men Nazar Albaryan 4
Bantamweight, Freestyle, Men Ali Aliyev 4
Featherweight, Freestyle, Men Yelkan Tedeyev 6
Lightweight, Freestyle, Men Zarbeg Beriashvili 5
Welterweight, Freestyle, Men Yury Shakhmuradov 6
Middleweight, Freestyle, Men Boris Gurevich 1 Gold
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Shota Lomidze 2 Silver
Heavyweight, Freestyle, Men Aliaksandr Miadved 1 Gold