Medal winners Montréal 1976

Sport/Event Gold Silver Bronze

Archery

Individual, Men Darrell PaceUSA Hiroshi MichinagaJPN Giancarlo FerrariITA
Individual, Women Luann RyonUSA Valentina KovpanURS Zebiniso RustamovaURS

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Nikolay AndrianovURS Sawao KatoJPN Mitsuo TsukaharaJPN
Team All-Around, Men JapanJPN Soviet UnionURS East GermanyGDR
Floor Exercise, Men Nikolay AndrianovURS Vladimir MarchenkoURS Peter KormannUSA
Horse Vault, Men Nikolay AndrianovURS Mitsuo TsukaharaJPN Hiroshi KajiyamaJPN
Parallel Bars, Men Sawao KatoJPN Nikolay AndrianovURS Mitsuo TsukaharaJPN
Horizontal Bar, Men Mitsuo TsukaharaJPN Eizo KenmotsuJPN Eberhard Gienger
Henri Boërio
FRG
FRA
Rings, Men Nikolay AndrianovURS Aleksandr DityatinURS Dan GrecuROU
Pommelled Horse, Men Zoltán MagyarHUN Eizo KenmotsuJPN Nikolay Andrianov
Michael Nikolay
URS
GDR
Individual All-Around, Women Nadia ComăneciROU Nelli KimURS Lyudmila TurishchevaURS
Team All-Around, Women Soviet UnionURS RomaniaROU East GermanyGDR
Floor Exercise, Women Nelli KimURS Lyudmila TurishchevaURS Nadia ComăneciROU
Horse Vault, Women Nelli KimURS Lyudmila Turishcheva
Carola Dombeck
URS
GDR
Uneven Bars, Women Nadia ComăneciROU Teodora UngureanuROU Márta EgerváriHUN
Balance Beam, Women Nadia ComăneciROU Olga KorbutURS Teodora UngureanuROU

Athletics

100 metres, Men Hasely CrawfordTTO Don QuarrieJAM Valery BorzovURS
200 metres, Men Don QuarrieJAM Millard HamptonUSA Dwayne EvansUSA
400 metres, Men Alberto JuantorenaCUB Fred NewhouseUSA Herman FrazierUSA
800 metres, Men Alberto JuantorenaCUB Ivo Van DammeBEL Rick WohlhuterUSA
1,500 metres, Men John WalkerNZL Ivo Van DammeBEL Paul-Heinz WellmannFRG
5,000 metres, Men Lasse VirénFIN Dick QuaxNZL Klaus-Peter HildenbrandFRG
10,000 metres, Men Lasse VirénFIN Carlos LopesPOR Brendan FosterGBR
Marathon, Men Waldemar CierpinskiGDR Frank ShorterUSA Karel LismontBEL
110 metres Hurdles, Men Guy DrutFRA Alejandro CasañasCUB Willie DavenportUSA
400 metres Hurdles, Men Edwin MosesUSA Mike ShineUSA Yevgeny GavrilenkoURS
3,000 metres Steeplechase, Men Anders GärderudSWE Bronisław MalinowskiPOL Frank BaumgartlGDR
4 × 100 metres Relay, Men United StatesUSA East GermanyGDR Soviet UnionURS
4 × 400 metres Relay, Men United StatesUSA PolandPOL West GermanyFRG
20 kilometres Walk, Men Daniel BautistaMEX Hans-Georg ReimannGDR Peter FrenkelGDR
High Jump, Men Jacek WszołaPOL Greg JoyCAN Dwight StonesUSA
Pole Vault, Men Tadeusz ŚlusarskiPOL Antti KalliomäkiFIN Dave RobertsUSA
Long Jump, Men Arnie RobinsonUSA Randy WilliamsUSA Frank WartenbergGDR
Triple Jump, Men Viktor SaneyevURS James ButtsUSA João do PuloBRA
Shot Put, Men Udo BeyerGDR Yevgeny MironovURS Aleksandr BaryshnikovURS
Discus Throw, Men Mac WilkinsUSA Wolfgang SchmidtGDR John PowellUSA
Hammer Throw, Men Yury SedykhURS Aleksey SpiridonovURS Anatoly BondarchukURS
Javelin Throw, Men Miklós NémethHUN Hannu SiitonenFIN Gheorghe MegeleaROU
Decathlon, Men Bruce JennerUSA Guido KratschmerFRG Nikolay AvilovURS
100 metres, Women Annegret RichterFRG Renate StecherGDR Inge HeltenFRG
200 metres, Women Bärbel EckertGDR Annegret RichterFRG Renate StecherGDR
400 metres, Women Irena SzewińskaPOL Christina BrehmerGDR Ellen StreidtGDR
800 metres, Women Tatyana KazankinaURS Nikolina ShterevaBUL Elfi ZinnGDR
1,500 metres, Women Tatyana KazankinaURS Gunhild HoffmeisterGDR Ulrike KlapezynskiGDR
100 metres Hurdles, Women Johanna SchallerGDR Tatyana AnisimovaURS Nataliya LebedevaURS
4 × 100 metres Relay, Women East GermanyGDR West GermanyFRG Soviet UnionURS
4 × 400 metres Relay, Women East GermanyGDR United StatesUSA Soviet UnionURS
High Jump, Women Rosie AckermannGDR Sara SimeoniITA Yordanka BlagoevaBUL
Long Jump, Women Angela VoigtGDR Kathy McMillanUSA Lidiya AlfeyevaURS
Shot Put, Women Ivanka HristovaBUL Nadezhda ChizhovaURS Helena FibingerováTCH
Discus Throw, Women Evelin SchlaakGDR Mariya VergovaBUL Gabriele HinzmannGDR
Javelin Throw, Women Ruth FuchsGDR Marion BeckerFRG Kate SchmidtUSA
Pentathlon, Women Siegrun SieglGDR Christine LaserGDR Burglinde PollakGDR

Basketball

Basketball, Men United StatesUSA YugoslaviaYUG Soviet UnionURS
Basketball, Women Soviet UnionURS United StatesUSA BulgariaBUL

Boxing

Light-Flyweight, Men Jorge HernándezCUB Li Byong-UkPRK Payao Poontarat
Orlando Maldonado
THA
PUR
Flyweight, Men Leo RandolphUSA Ramón DuvalónCUB Davit Torosyan
Leszek Błażyński
URS
POL
Bantamweight, Men Gu Yong-JoPRK Charlie MooneyUSA Pat Cowdell
Viktor Rybakov
GBR
URS
Featherweight, Men Ángel HerreraCUB Richard NowakowskiGDR Leszek Kosedowski
Juan Paredes
POL
MEX
Lightweight, Men Howard Davis, Jr.USA Simion CuțovROU Vasily Solomin
Ace Rusevski
URS
YUG
Light-Welterweight, Men Sugar Ray LeonardUSA Andrés AldamaCUB Vladimir Kolev
Kazimierz Szczerba
BUL
POL
Welterweight, Men Jochen BachfeldGDR Pedro José GamarroVEN Reinhard Skricek
Victor Zilberman
FRG
ROU
Light-Middleweight, Men Jerzy RybickiPOL Tadija KačarYUG Viktor Savchenko
Rolando Garbey
URS
CUB
Middleweight, Men Michael SpinksUSA Rufat RiskiyevURS Alec Năstac
Luis Felipe Martínez
ROU
CUB
Light-Heavyweight, Men Leon SpinksUSA Sixto SoriaCUB Janusz Gortat
Costică Dafinoiu
POL
ROU
Heavyweight, Men Teófilo StevensonCUB Mircea ŞimonROU Johnny Tate
Clarence Hill
USA
BER

Canoe Sprint

Kayak Singles, 500 metres, Men Vasile DîbaROU Zoltán SztanityHUN Rüdiger HelmGDR
Kayak Singles, 1,000 metres, Men Rüdiger HelmGDR Géza CsapóHUN Vasile DîbaROU
Kayak Doubles, 500 metres, Men East GermanyGDR Soviet UnionURS RomaniaROU
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Soviet UnionURS East GermanyGDR HungaryHUN
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Soviet UnionURS SpainESP East GermanyGDR
Canadian Singles, 500 metres, Men Aleksandr RogovURS John WoodCAN Matija LjubekYUG
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Matija LjubekYUG Vasily YurchenkoURS Tamás WichmannHUN
Canadian Doubles, 500 metres, Men Soviet UnionURS PolandPOL HungaryHUN
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Soviet UnionURS RomaniaROU HungaryHUN
Kayak Singles, 500 metres, Women Carola ZirzowGDR Tatyana KorshunovaURS Klára RajnaiHUN
Kayak Doubles, 500 metres, Women Soviet UnionURS HungaryHUN East GermanyGDR

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Bernt JohanssonSWE Giuseppe MartinelliITA Mieczysław NowickiPOL
100 kilometres Team Time Trial, Men Soviet UnionURS PolandPOL DenmarkDEN

Cycling Track

Sprint, Men Anton TkáčTCH Daniel MorelonFRA Hans-Jürgen GeschkeGDR
1,000 metres Time Trial, Men Klaus-Jürgen GrünkeGDR Michel VaartenBEL Niels FredborgDEN
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Gregor BraunFRG Herman PonsteenNED Thomas HuschkeGDR
Team Pursuit, 4,000 metres, Men West GermanyFRG Soviet UnionURS Great BritainGBR

Diving

Springboard, Men Phil BoggsUSA Franco CagnottoITA Aleksandr KosenkovURS
Platform, Men Klaus DibiasiITA Greg LouganisUSA Vladimir AleynikURS
Springboard, Women Jennifer ChandlerUSA Christa KöhlerGDR Cynthia Potter-McIngvaleUSA
Platform, Women Yelena VaytsekhovskayaURS Ulrika KnapeSWE Debbie WilsonUSA

Equestrian Dressage

Individual, Open Christine StückelbergerSUI Harry BoldtFRG Reiner KlimkeFRG
Team, Open West GermanyFRG SwitzerlandSUI United StatesUSA

Equestrian Eventing

Individual, Open Tad CoffinUSA J. Michael PlumbUSA Karl SchultzFRG
Team, Open United StatesUSA West GermanyFRG AustraliaAUS

Equestrian Jumping

Individual, Open Alwin SchockemöhleFRG Michel VaillancourtCAN François MathyBEL
Team, Open FranceFRA West GermanyFRG BelgiumBEL

Fencing

Foil, Individual, Men Fabio Dal ZottoITA Aleksandr RomankovURS Bernard TalvardFRA
Foil, Team, Men West GermanyFRG ItalyITA FranceFRA
Épée, Individual, Men Alexander PuschFRG Hans-Jürgen HehnFRG Győző KulcsárHUN
Épée, Team, Men SwedenSWE West GermanyFRG SwitzerlandSUI
Sabre, Individual, Men Viktor KrovopuskovURS Vladimir NazlymovURS Viktor SidyakURS
Sabre, Team, Men Soviet UnionURS ItalyITA RomaniaROU
Foil, Individual, Women Ildikó Schwarczenberger-TordasiHUN Maria Consolata CollinoITA Yelena BelovaURS
Foil, Team, Women Soviet UnionURS FranceFRA HungaryHUN

Football

Football, Men East GermanyGDR PolandPOL Soviet UnionURS

Handball

Handball, Men Soviet UnionURS RomaniaROU PolandPOL
Handball, Women Soviet UnionURS East GermanyGDR HungaryHUN

Hockey

Hockey, Men New ZealandNZL AustraliaAUS PakistanPAK

Judo

Lightweight, Men Héctor RodríguezCUB Jang Eun-GyeongKOR József Tuncsik
Felice Mariani
HUN
ITA
Half-Middleweight, Men Vladimir NevzorovURS Koji KuramotoJPN Patrick Vial
Marian Tałaj
FRA
POL
Middleweight, Men Isamu SonodaJPN Valery DvoynikovURS Park Yeong-Cheol
Slavko Obadov
KOR
YUG
Half-Heavyweight, Men Kazuhiro NinomiyaJPN Ramaz KharshiladzeURS David Starbrook
Jürg Röthlisberger
GBR
SUI
Heavyweight, Men Sergey NovikovURS Günther NeureutherFRG Sumio Endo
Allen Coage
JPN
USA
Open Class, Men Haruki UemuraJPN Keith RemfryGBR Shota Chochishvili
Jo Jae-Gi
URS
KOR

Modern Pentathlon

Individual, Men Janusz Pyciak-PeciakPOL Pavel LednyovURS Jan BártůTCH
Team, Men Great BritainGBR CzechoslovakiaTCH HungaryHUN

Rowing

Single Sculls, Men Pertti KarppinenFIN Peter-Michael KolbeFRG Joachim DreifkeGDR
Double Sculls, Men NorwayNOR Great BritainGBR East GermanyGDR
Quadruple Sculls, Men East GermanyGDR Soviet UnionURS CzechoslovakiaTCH
Coxless Pairs, Men East GermanyGDR United StatesUSA West GermanyFRG
Coxed Pairs, Men East GermanyGDR Soviet UnionURS CzechoslovakiaTCH
Coxless Fours, Men East GermanyGDR NorwayNOR Soviet UnionURS
Coxed Fours, Men Soviet UnionURS East GermanyGDR West GermanyFRG
Eights, Men East GermanyGDR Great BritainGBR New ZealandNZL
Single Sculls, Women Christine ScheiblichGDR Joan LindUSA Yelena AntonovaURS
Double Sculls, Women BulgariaBUL East GermanyGDR Soviet UnionURS
Coxless Pairs, Women BulgariaBUL East GermanyGDR West GermanyFRG
Coxed Fours, Women East GermanyGDR BulgariaBUL Soviet UnionURS
Coxed Quadruple Sculls, Women East GermanyGDR Soviet UnionURS RomaniaROU
Eights, Women East GermanyGDR Soviet UnionURS United StatesUSA

Sailing

One Person Dinghy, Open Jochen SchümannGDR Andrey BalashovURS John BertrandAUS
Two Person Dinghy, Open West GermanyFRG SpainESP AustraliaAUS
Two Person Keelboat, Open SwedenSWE Soviet UnionURS United StatesUSA
Multihull, Open Great BritainGBR United StatesUSA West GermanyFRG
Three Person Keelboat, Open DenmarkDEN United StatesUSA East GermanyGDR
Two Person Heavyweight Dinghy, Open West GermanyFRG Great BritainGBR BrazilBRA

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Norbert KlaarGDR Jürgen WiefelGDR Roberto FerrarisITA
Free Pistol, 50 metres, Open Uwe PotteckGDR Harald VollmarGDR Rudolf DollingerAUT
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Lanny BasshamUSA Margaret MurdockUSA Werner SeiboldFRG
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open Karlheinz SmieszekFRG Ulrich LindFRG Gennady LushchikovURS
Running Target, 50 metres, Open Aleksandr GazovURS Aleksandr KedyarovURS Jerzy GreszkiewiczPOL
Trap, Open Don HaldemanUSA Armando MarquesPOR Ubaldesco BaldiITA
Skeet, Open Josef PanáčekTCH Eric SwinkelsNED Wiesław GawlikowskiPOL

Swimming

100 metres Freestyle, Men Jim MontgomeryUSA Jack BabashoffUSA Peter NockeFRG
200 metres Freestyle, Men Bruce FurnissUSA John NaberUSA Jim MontgomeryUSA
400 metres Freestyle, Men Brian GoodellUSA Tim ShawUSA Vladimir RaskatovURS
1,500 metres Freestyle, Men Brian GoodellUSA Bobby HackettUSA Steve HollandAUS
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men United StatesUSA Soviet UnionURS Great BritainGBR
100 metres Backstroke, Men John NaberUSA Peter RoccaUSA Roland MatthesGDR
200 metres Backstroke, Men John NaberUSA Peter RoccaUSA Dan HarriganUSA
100 metres Breaststroke, Men John HenckenUSA David WilkieGBR Arvydas JuozaitisURS
200 metres Breaststroke, Men David WilkieGBR John HenckenUSA Rick ColellaUSA
100 metres Butterfly, Men Matt VogelUSA Joe BottomUSA Gary HallUSA
200 metres Butterfly, Men Mike BrunerUSA Steve GreggUSA Bill ForresterUSA
400 metres Individual Medley, Men Rod StrachanUSA Tim McKeeUSA Andrey SmirnovURS
4 × 100 metres Medley Relay, Men United StatesUSA CanadaCAN West GermanyFRG
100 metres Freestyle, Women Kornelia EnderGDR Petra PriemerGDR Enith BrigithaNED
200 metres Freestyle, Women Kornelia EnderGDR Shirley BabashoffUSA Enith BrigithaNED
400 metres Freestyle, Women Petra ThümerGDR Shirley BabashoffUSA Shannon SmithCAN
800 metres Freestyle, Women Petra ThümerGDR Shirley BabashoffUSA Wendy WeinbergUSA
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women United StatesUSA East GermanyGDR CanadaCAN
100 metres Backstroke, Women Ulrike RichterGDR Birgit TreiberGDR Nancy GarapickCAN
200 metres Backstroke, Women Ulrike RichterGDR Birgit TreiberGDR Nancy GarapickCAN
100 metres Breaststroke, Women Hannelore AnkeGDR Lyubov RusanovaURS Marina KoshevayaURS
200 metres Breaststroke, Women Marina KoshevayaURS Marina YurchenyaURS Lyubov RusanovaURS
100 metres Butterfly, Women Kornelia EnderGDR Andrea PollackGDR Wendy BoglioliUSA
200 metres Butterfly, Women Andrea PollackGDR Ulrike TauberGDR Rosemarie GabrielGDR
400 metres Individual Medley, Women Ulrike TauberGDR Cheryl GibsonCAN Becky SmithCAN
4 × 100 metres Medley Relay, Women East GermanyGDR United StatesUSA CanadaCAN

Volleyball

Volleyball, Men PolandPOL Soviet UnionURS CubaCUB
Volleyball, Women JapanJPN Soviet UnionURS Republic of KoreaKOR

Water Polo

Water Polo, Men HungaryHUN ItalyITA NetherlandsNED

Weightlifting

Flyweight, Men Aleksandr VoroninURS György KőszegiHUN Mohammad NassiriIRI
Bantamweight, Men Norayr NurikyanBUL Grzegorz CziuraPOL Kenkichi AndoJPN
Featherweight, Men Nikolay KolesnikovURS Georgi TodorovBUL Kazumasa HiraiJPN
Lightweight, Men Pyotr KorolURS Daniel SenetFRA Kazimierz CzarneckiPOL
Middleweight, Men Yordan MitkovBUL Vardan MilitosyanURS Peter WenzelGDR
Light-Heavyweight, Men Valery SharyURS Trendafil StoychevBUL Péter BaczakóHUN
Middle-Heavyweight, Men David RigertURS Lee JamesUSA Atanas ShopovBUL
Heavyweight, Men Yury ZaytsevURS Krastyu SemerdzhievBUL Tadeusz RutkowskiPOL
Super-Heavyweight, Men Vasily AlekseyevURS Gerd BonkGDR Helmut LoschGDR

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Aleksey ShumakovURS Gheorghe BerceanuROU Stefan AngelovBUL
Flyweight, Greco-Roman, Men Vitaly KonstantinovURS Nicu GingăROU Koichiro HirayamaJPN
Bantamweight, Greco-Roman, Men Pertti UkkolaFIN Ivica FrgićYUG Farkhat MustafinURS
Featherweight, Greco-Roman, Men Kazimierz LipieńPOL Nelson DavidyanURS László RécziHUN
Lightweight, Greco-Roman, Men Suren NalbandyanURS Ștefan RusuROU Heinz-Helmut WehlingGDR
Welterweight, Greco-Roman, Men Anatoly BykovURS Vítězslav MáchaTCH Karl-Heinz HelbingFRG
Middleweight, Greco-Roman, Men Momir PetkovićYUG Vladimir CheboksarovURS Ivan KolevBUL
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Valery RezantsevURS Stoyan NikolovBUL Czesław KwiecińskiPOL
Heavyweight, Greco-Roman, Men Nikolay BalboshinURS Kamen GoranovBUL Andrzej SkrzydlewskiPOL
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Aleksandr KolchinskyURS Aleksandar TomovBUL Roman CodreanuROU
Light-Flyweight, Freestyle, Men Hasan IsaevBUL Roman DmitriyevURS Akira KudoJPN
Flyweight, Freestyle, Men Yuji TakadaJPN Aleksandr IvanovURS Jeon Hae-SeopKOR
Bantamweight, Freestyle, Men Vladimir YuminURS Hans-Dieter BrüchertGDR Masao AraiJPN
Featherweight, Freestyle, Men Yang Jeong-MoKOR Zevegiin OidovMGL Gene DavisUSA
Lightweight, Freestyle, Men Pavel PiniginURS Butch KeaserUSA Yasaburo SugawaraJPN
Welterweight, Freestyle, Men Jiichiro DateJPN Mansour BarzegarIRI Stan DziedzicUSA
Middleweight, Freestyle, Men John PetersonUSA Viktor NovozhilovURS Adolf SegerFRG
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Levan TediashviliURS Ben PetersonUSA Stelica MorcovROU
Heavyweight, Freestyle, Men Ivan YaryginURS Russ HellicksonUSA Dimo KostovBUL
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Soslan AndiyevURS József BallaHUN Ladislau ȘimonROU