United States at the 1960 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Larry Banner =21
Jack Beckner 25
Don Tonry 27
Abie Grossfeld 36
Fred Orlofsky 44
Gar O'Quinn 53
Team All-Around, Men United States 5
Larry BannerJack BecknerDon TonryAbie GrossfeldFred OrlofskyGar O'Quinn
Floor Exercise, Men Don Tonry =26 r1/2
Jack Beckner =35 r1/2
Gar O'Quinn =39 r1/2
Larry Banner =39 r1/2
Abie Grossfeld =39 r1/2
Fred Orlofsky =75 r1/2
Horse Vault, Men Fred Orlofsky =17 r1/2
Don Tonry =20 r1/2
Larry Banner =28 r1/2
Jack Beckner =46 r1/2
Gar O'Quinn =61 r1/2
Abie Grossfeld =63 r1/2
Parallel Bars, Men Jack Beckner =26 r1/2
Don Tonry =37 r1/2
Fred Orlofsky =37 r1/2
Abie Grossfeld =37 r1/2
Gar O'Quinn =50 r1/2
Larry Banner =60 r1/2
Horizontal Bar, Men Abie Grossfeld 15 r1/2
Jack Beckner =22 r1/2
Don Tonry =33 r1/2
Larry Banner =38 r1/2
Gar O'Quinn =61 r1/2
Fred Orlofsky =91 r1/2
Rings, Men Larry Banner =21 r1/2
Abie Grossfeld =25 r1/2
Fred Orlofsky =36 r1/2
Jack Beckner =55 r1/2
Don Tonry =59 r1/2
Gar O'Quinn =88 r1/2
Pommelled Horse, Men Larry Banner =8 r1/2
Gar O'Quinn =15 r1/2
Jack Beckner =18 r1/2
Don Tonry =26 r1/2
Fred Orlofsky =33 r1/2
Abie Grossfeld 76 r1/2
Individual All-Around, Women Gail Sontgerath 28
Doris Fuchs 39
Sharon Richardson 44
Betty Jean Maycock 51
Teri Montefusco 58
Muriel Grossfeld 70
Team All-Around, Women United States 9
Gail SontgerathDoris FuchsSharon RichardsonBetty Jean MaycockTeri MontefuscoMuriel Grossfeld
Floor Exercise, Women Muriel Grossfeld 19 r1/2
Gail Sontgerath =28 r1/2
Sharon Richardson 51 r1/2
Teri Montefusco =54 r1/2
Betty Jean Maycock =61 r1/2
Doris Fuchs =68 r1/2
Horse Vault, Women Sharon Richardson 9 r1/2
Gail Sontgerath =26 r1/2
Doris Fuchs 39 r1/2
Betty Jean Maycock 51 r1/2
Teri Montefusco =55 r1/2
Muriel Grossfeld =69 r1/2
Uneven Bars, Women Doris Fuchs 8 r1/2
Betty Jean Maycock 50 r1/2
Gail Sontgerath =58 r1/2
Teri Montefusco 65 r1/2
Sharon Richardson 71 r1/2
Muriel Grossfeld =91 r1/2
Balance Beam, Women Gail Sontgerath =21 r1/2
Betty Jean Maycock 49 r1/2
Teri Montefusco 50 r1/2
Sharon Richardson 53 r1/2
Doris Fuchs =55 r1/2
Muriel Grossfeld 66 r1/2

Athletics

100 metres, Men Dave Sime 2 Silver
Frank Budd 5
Ray Norton 6
200 metres, Men Les Carney 2 Silver
Stone Johnson 5
Ray Norton 6
400 metres, Men Otis Davis 1 Gold
Earl Young 6
Jack Yerman 6 h2 r3/4
800 metres, Men Jerry Siebert 4 h2 r3/4
Tom Murphy 6 h1 r3/4
Ernie Cunliffe 6 h2 r3/4
1,500 metres, Men Dyrol Burleson 6
Jim Grelle 8
Pete Close 9 h3 r1/2
5,000 metres, Men Bill Dellinger 4 h3 r1/2
Bob Soth 7 h4 r1/2
Jim Beatty 9 h1 r1/2
10,000 metres, Men Max Truex 6
Marathon, Men Johnny Kelley 19
Alex Breckenridge 30
Gordon McKenzie 48
110 metres Hurdles, Men Lee Calhoun 1 Gold
Willie May 2 Silver
Hayes Jones 3 Bronze
400 metres Hurdles, Men Glenn Davis 1 Gold
Cliff Cushman 2 Silver
Dick Howard 3 Bronze
3,000 metres Steeplechase, Men Deacon Jones 7
George Young 4 h2 r1/2
Phil Coleman 5 h1 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men United States AC
Frank BuddRay NortonStone JohnsonDave Sime
4 × 400 metres Relay, Men United States 1 Gold
Jack YermanEarl YoungGlenn DavisOtis Davis
20 kilometres Walk, Men Ron Zinn 19
Bob Mimm 23
Rudy Haluza 24
50 kilometres Walk, Men Ron Laird 19
Bruce MacDonald 23
John Allen 24
High Jump, Men John Thomas 3 Bronze
Charlie Dumas 6
Joe Faust 17
Pole Vault, Men Don Bragg 1 Gold
Ron Morris 2 Silver
Dave Clark =18 r1/2
Long Jump, Men Ralph Boston 1 Gold
Bo Roberson 2 Silver
Anthony Watson 20 r1/2
Triple Jump, Men Ira Davis 4
Bill Sharpe 17 r1/2
Herman Stokes 28 r1/2
Shot Put, Men Bill Nieder 1 Gold
Parry O'Brien 2 Silver
Dallas Long 3 Bronze
Discus Throw, Men Al Oerter 1 Gold
Rink Babka 2 Silver
Dick Cochran 3 Bronze
Hammer Throw, Men Hal Connolly 8
Al Hall 14
Ed Bagdonas 19 r1/2
Javelin Throw, Men Al Cantello 10
Bill Alley 23 r1/2
Terry Beucher 25 r1/2
Decathlon, Men Rafer Johnson 1 Gold
Phil Mulkey AC
Dave Edstrom AC
100 metres, Women Wilma Rudolph 1 Gold
Barbara Jones 4 h2 r3/4
Martha Hudson 4 h3 r2/4
200 metres, Women Wilma Rudolph 1 Gold
Lucinda Williams 5 h2 r2/3
Ernestine Pollards 4 h5 r1/3
800 metres, Women Pat Daniels AC h2 r1/2
80 metres Hurdles, Women Jo Ann Terry 4 h3 r1/3
Shirley Crowder 4 h6 r1/3
Irene Robertson 5 h1 r1/3
4 × 100 metres Relay, Women United States 1 Gold
Martha HudsonLucinda WilliamsBarbara JonesWilma Rudolph
High Jump, Women Neomia Rogers 14
Barbara Brown =21 r1/2
Jean Gaertner =21 r1/2
Long Jump, Women Willye White 16
Annie Smith AC r1/2
Shot Put, Women Earlene Brown 3 Bronze
Discus Throw, Women Earlene Brown 6
Olga Fikotová-Connolly 7
Pam Kurrell 19 r1/2
Javelin Throw, Women Karen Oldham 13

Basketball

Basketball, Men United States 1 Gold
Burdie HaldorsonJay ArnetteWalt BellamyBob BoozerTerry DischingerDarrall ImhoffAllen KelleyLes LaneJerry LucasOscar RobertsonAdrian SmithJerry West

Boxing

Flyweight, Men Humberto Barrera =5
Bantamweight, Men Jerry Armstrong =5
Featherweight, Men Nick Spanakos =17
Lightweight, Men Harry Campbell =5
Light-Welterweight, Men Quincey Daniels =3 Bronze
Welterweight, Men Phil Baldwin =5
Light-Middleweight, Men Wilbert McClure 1 Gold
Middleweight, Men Eddie Crook 1 Gold
Light-Heavyweight, Men Cassius Clay 1 Gold
Heavyweight, Men Percy Price, Jr. =5

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Paul Beachem 5 h3 r3/4
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men United States 6 h2 r3/4
Ken WilsonJohn Wolters
Kayak Relay 4 × 500 metres, Men United States 3 h2 r2/4
Chick DermondCharles LundmarkRobert O'BrienJohn Pagkos
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Frank Havens 4 h2 r2/4
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men United States AC h1 r2/3
Arnold DemosRichard Moran
Kayak Singles, 500 metres, Women Glo Perrier 4 h1 r2/4
Kayak Doubles, 500 metres, Women United States 5 h1 r2/3
Mary Ann DuChaiDiane Jerome

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Michael Hiltner 24
Lars Zebroski 64
Wes Chowen 66
Bob Tetzlaff 75
100 kilometres Team Time Trial, Men United States 11
Bill FreundMichael HiltnerWes ChowenBob Tetzlaff

Cycling Track

Sprint, Men Herbie Francis 3 h3 r3/9
Jackie Simes 2 h8 r2/9
1,000 metres Time Trial, Men Allen Bell 13
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men United States =5
Jack HartmanDavid Sharp
Team Pursuit, 4,000 metres, Men United States 1 h9 r1/4
Dick CortrightCharlie HewettRobert PfarrJim Rossi

Diving

Springboard, Men Gary Tobian 1 Gold
Sam Hall 2 Silver
Platform, Men Bob Webster 1 Gold
Gary Tobian 2 Silver
Springboard, Women Paula Jean Pope 2 Silver
Patsy Willard 4
Platform, Women Paula Jean Pope 2 Silver
Juno Irwin 4

Equestrian Dressage

Dressage, Individual, Open Patricia Galvin 6
Jessica Newberry 12

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Men J. Michael Plumb 15
Michael Page 17
David Lurie AC
Walter Staley AC
Three-Day Event, Team, Men United States AC
J. Michael PlumbMichael PageDavid LurieWalter Staley

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open George Morris 4
Hugh Wiley =7
Bill Steinkraus =15
Jumping, Team, Open United States 2 Silver
Frank ChapotBill SteinkrausGeorge Morris

Fencing

Foil, Individual, Men Albie Axelrod 3 Bronze
Gene Glazer 5 p2 r3/5
Joseph Paletta, Jr. 5 p3 r2/5
Foil, Team, Men United States =5
Gene GlazerHal GoldsmithJoseph Paletta, Jr.Albie AxelrodDaniel Bukantz
Épée, Individual, Men David Micahnik 6 p1 r2/5
Ralph Spinella 4 p5 r1/5
James Margolis 4 p10 r1/5
Épée, Team, Men United States =9
James MargolisRoland WommackDavid MicahnikHenry Kolowrat, Jr.Ralph Spinella
Sabre, Individual, Men Michael Dasaro 5 p4 r3/5
Allan Kwartler 6 p1 r3/5
Alfonso Morales 6 p2 r3/5
Sabre, Team, Men United States 4
Allan KwartlerGeorge WorthMichael DasaroAlfonso MoralesTibor NyilasDick Dyer
Foil, Individual, Women Jan Romary 3 p2 r1/4
Evelyn Terhune 4 p5 r1/4
Harriet King 6 p9 r1/4
Foil, Team, Women United States 3 p4 r1/4
Judy GoodrichJan RomaryMaxine MitchellHarriet KingEvelyn Terhune

Modern Pentathlon

Individual, Men Bob Beck 3 Bronze
Jack Daniels 8
George Lambert 18
Team, Men United States 3 Bronze
Bob BeckJack DanielsGeorge Lambert

Rowing

Single Sculls, Men Harry Parker 5
Double Sculls, Men United States 4 h3 r2/3
Jack Kelly, Jr.Bill Knecht
Coxless Pairs, Men United States 5
Ted FrostBob Rogers
Coxed Pairs, Men United States 3 Bronze
Dick DraegerConn FindlayKent Mitchell
Coxless Fours, Men United States 1 Gold
Dan AyraultTed NashJohn SayreRusty Wailes
Coxed Fours, Men United States 4 h2 r3/4
Chuck AlmRoy RubinMonte StockerMike YonkerKurt Seiffert
Coxed Eights, Men United States 5
Joe BaldwinPeter BosMark MooreLyman PerrySkip SweetserGayle ThompsonRobert WilsonHoward WinfreeWilliam Long

Sailing

One Person Dinghy, Open Peter Barrett 11
Two Person Keelboat, Open Shrew II 3 Bronze
Bill ParksBob Halperin
Three Person Keelboat, Open Spirit VI 10
Gene Walet, IIIClaude KohlerAllen McClure
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Vim III 19
Harry SindleRobert Wood
5.5 metres, Open Minotaur 1 Gold
George O'DayJim HuntDave Smith

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Bill McMillan 1 Gold
Laurence Mosely 16
Free Pistol, 50 metres, Men Nelson Lincoln 9
John Hurst 17
Free Rifle, Three Positions, 300 metres, Men John Foster 7
Daniel Puckel 10
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Daniel Puckel 7
Jim Hill 24
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Jim Hill 2 Silver
Daniel Puckel 7
Trap, Men James Clark 4
Arnold Riegger 30

Swimming

100 metres Freestyle, Men Lance Larson 2 Silver
Bruce Hunter 4
400 metres Freestyle, Men Alan Somers 5
Gene Lenz 7
1,500 metres Freestyle, Men George Breen 3 Bronze
Alan Somers 7
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men United States 1 Gold
George HarrisonDick BlickMike TroyJeff FarrellBill DarntonTom WintersSteve Clark
100 metres Backstroke, Men Frank McKinney 2 Silver
Bob Bennett 3 Bronze
200 metres Breaststroke, Men Bill Mulliken 1 Gold
Paul Hait 8
200 metres Butterfly, Men Mike Troy 1 Gold
Dave Gillanders 3 Bronze
4 × 100 metres Medley Relay, Men United States 1 Gold
Frank McKinneyPaul HaitLance LarsonJeff FarrellBob BennettDave GillandersSteve Clark
100 metres Freestyle, Women Chris von Saltza 2 Silver
Carolyn Wood 4
400 metres Freestyle, Women Chris von Saltza 1 Gold
Carolyn House 4 h2 r1/2
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women United States 1 Gold
Joan SpillaneShirley StobsCarolyn WoodChris von SaltzaDonna de VaronaSusan DoerrSylvia RuuskaMolly Botkin
100 metres Backstroke, Women Lynn Burke 1 Gold
Nina Harmar 3 h4 r1/2
200 metres Breaststroke, Women Anne Warner 6
Patty Kempner 7
100 metres Butterfly, Women Carolyn Schuler 1 Gold
Carolyn Wood AC r2/2
4 × 100 metres Medley Relay, Women United States 1 Gold
Lynn BurkePatty KempnerCarolyn SchulerChris von SaltzaAnne WarnerCarolyn WoodJoan Spillane

Water Polo

Water Polo, Men United States 7
Bob HornMarvin BurnsRonald SeveraRon CrawfordFred TisueWally WolfRon VolmerGordie HallChuck BittickChick McIlroy

Weightlifting

Bantamweight, Men Chuck Vinci 1 Gold
Featherweight, Men Ike Berger 2 Silver
Middleweight, Men Tommy Kono 2 Silver
Light-Heavyweight, Men Jim George 2 Silver
Middle-Heavyweight, Men John Pulskamp 4
Heavyweight, Men Jim Bradford 2 Silver
Norb Schemansky 3 Bronze

Wrestling

Flyweight, Greco-Roman, Men Dick Wilson 9
Bantamweight, Greco-Roman, Men Larry Lauchle =25
Featherweight, Greco-Roman, Men Lee Allen 8
Lightweight, Greco-Roman, Men Ben Northrup =17
Welterweight, Greco-Roman, Men Fritz Fivian =20
Middleweight, Greco-Roman, Men Russell Camilleri 8
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Howard George =12
Heavyweight, Greco-Roman, Men Dale Lewis 11
Flyweight, Freestyle, Men Gray Simons 5
Bantamweight, Freestyle, Men Terry McCann 1 Gold
Featherweight, Freestyle, Men Louis Giani 9
Lightweight, Freestyle, Men Shelby Wilson 1 Gold
Welterweight, Freestyle, Men Doug Blubaugh 1 Gold
Middleweight, Freestyle, Men Ed DeWitt 4
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Dan Brand 5
Heavyweight, Freestyle, Men Bill Kerslake 8