Great Britain at the 1960 Summer Olympics

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Nik Stuart 55
Dick Gradley 99
Jack Pancott 102
John Mulhall 112
Ken Buffin 114
Peter Starling 128
Team All-Around, Men Great Britain 19
Nik StuartDick GradleyJack PancottJohn MulhallKen BuffinPeter Starling
Floor Exercise, Men Nik Stuart =71 r1/2
Jack Pancott =81 r1/2
Dick Gradley 85 r1/2
John Mulhall =114 r1/2
Ken Buffin 125 r1/2
Peter Starling 129 r1/2
Horse Vault, Men Nik Stuart =73 r1/2
Ken Buffin =98 r1/2
Jack Pancott =98 r1/2
John Mulhall 104 r1/2
Peter Starling 105 r1/2
Dick Gradley =123 r1/2
Parallel Bars, Men Nik Stuart 69 r1/2
Dick Gradley =92 r1/2
Jack Pancott =92 r1/2
John Mulhall =102 r1/2
Ken Buffin 118 r1/2
Peter Starling 128 r1/2
Horizontal Bar, Men Nik Stuart =56 r1/2
Ken Buffin =72 r1/2
Dick Gradley =91 r1/2
John Mulhall 108 r1/2
Jack Pancott 116 r1/2
Peter Starling 126 r1/2
Rings, Men Nik Stuart =25 r1/2
Dick Gradley =83 r1/2
Jack Pancott =95 r1/2
John Mulhall =113 r1/2
Ken Buffin 118 r1/2
Peter Starling 126 r1/2
Pommelled Horse, Men Nik Stuart =51 r1/2
Jack Pancott 99 r1/2
Dick Gradley =100 r1/2
John Mulhall 113 r1/2
Ken Buffin 115 r1/2
Peter Starling 126 r1/2
Individual All-Around, Women Gwynedd Lingard 103
Pat Perks 107
Margaret Neale 108
Marjorie Carter 110
Jill Pollard 117
Dorothy Summers 118
Team All-Around, Women Great Britain 17
Gwynedd LingardPat PerksMargaret NealeMarjorie CarterJill PollardDorothy Summers
Floor Exercise, Women Dorothy Summers 99 r1/2
Gwynedd Lingard 100 r1/2
Margaret Neale =108 r1/2
Pat Perks 113 r1/2
Marjorie Carter 114 r1/2
Jill Pollard 117 r1/2
Horse Vault, Women Gwynedd Lingard 88 r1/2
Marjorie Carter =101 r1/2
Pat Perks 103 r1/2
Dorothy Summers 113 r1/2
Jill Pollard 115 r1/2
Margaret Neale 116 r1/2
Uneven Bars, Women Pat Perks =106 r1/2
Margaret Neale 108 r1/2
Marjorie Carter 111 r1/2
Gwynedd Lingard 114 r1/2
Jill Pollard 119 r1/2
Dorothy Summers 123 r1/2
Balance Beam, Women Gwynedd Lingard 101 r1/2
Margaret Neale 104 r1/2
Jill Pollard 105 r1/2
Pat Perks 106 r1/2
Dorothy Summers =108 r1/2
Marjorie Carter =113 r1/2

Athletics

100 metres, Men Peter Radford 3 Bronze
David Jones 4 h2 r3/4
200 metres, Men Peter Radford 4 h2 r3/4
David Segal AC h1 r3/4
David Jones 4 h4 r2/4
400 metres, Men Robbie Brightwell 4 h1 r3/4
Malcolm Yardley 6 h1 r2/4
John Wrighton 6 h2 r2/4
800 metres, Men John Wenk 4 h3 r2/4
Tom Farrell 5 h4 r2/4
Brian Hewson 4 h1 r1/4
1,500 metres, Men Brian Kent-Smith 4 h2 r1/2
Mike Wiggs 6 h3 r1/2
Laurie Reed 9 h1 r1/2
5,000 metres, Men Bruce Tulloh 4 h4 r1/2
Frank Salvat 7 h1 r1/2
Gordon Pirie 8 h3 r1/2
10,000 metres, Men John Merriman 8
Martin Hyman 9
Gordon Pirie 10
Marathon, Men Sonny O'Gorman 16
Arthur Keily 25
Brian Kilby 29
110 metres Hurdles, Men Peter Hildreth 5 h1 r2/4
Bob Birrell 5 h4 r2/4
Vic Matthews 6 h3 r2/4
400 metres Hurdles, Men John Metcalf 7 h2 r2/3
Max Boyes 4 h1 r1/3
Chris Goudge 4 h3 r1/3
3,000 metres Steeplechase, Men Dave Chapman 6 h2 r1/2
Michael Palmer 8 h3 r1/2
Eric Shirley 10 h1 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men Great Britain 3 Bronze
Peter RadfordDavid JonesDavid SegalNick WhiteheadRon Nicholson (DNS)Robbie Brightwell (DNS)
4 × 400 metres Relay, Men Great Britain 5
Malcolm YardleyBarry JacksonJohn WrightonRobbie BrightwellTom Farrell (DNS)John Metcalf (DNS)
20 kilometres Walk, Men Stan Vickers 3 Bronze
Eric Hall 10
Ken Matthews AC
50 kilometres Walk, Men Don Thompson 1 Gold
Tom Misson 5
Albert Johnson AC
High Jump, Men Gordon Miller 16
Crawford Fairbrother =24 r1/2
Long Jump, Men Fred Alsop 13
John Howell 27 r1/2
Triple Jump, Men Fred Alsop 12
Shot Put, Men Mike Lindsay 5
Martyn Lucking 8
Arthur Rowe 17 r1/2
Discus Throw, Men Mike Lindsay 31 r1/2
Hammer Throw, Men Mike Ellis 15
100 metres, Women Dorothy Hyman 2 Silver
Jenny Smart 6
Elizabeth Jenner 6 h2 r2/4
200 metres, Women Dorothy Hyman 3 Bronze
Jenny Smart 5 h1 r2/3
Jean Hiscock 4 h2 r1/3
800 metres, Women Joy Jordan 6
Diane Charles 5 h1 r1/2
Phyllis Perkins 6 h2 r1/2
80 metres Hurdles, Women Carole Quinton 2 Silver
Mary Bignal 4
Patricia Anne Pryce 3 h4 r1/3
4 × 100 metres Relay, Women Great Britain AC r2/2
Carole QuintonDorothy HymanJenny SmartMary BignalJean Hiscock (DNS)Elizabeth Jenner (DNS)
High Jump, Women Dorothy Shirley =2 Silver
Frances Slaap =6
Long Jump, Women Mary Bignal 9
Christina Persighetti 19
Shot Put, Women Suzanne Allday 16 r1/2
Discus Throw, Women Suzanne Allday 21 r1/2
Javelin Throw, Women Sue Platt 7
Averil Williams 19 r1/2

Boxing

Flyweight, Men Danny Lee =9
Bantamweight, Men Frankie Taylor =9
Featherweight, Men Phil Lundgren =9
Lightweight, Men Dick McTaggart =3 Bronze
Light-Welterweight, Men Bobby Kelsey =9
Welterweight, Men Jim Lloyd =3 Bronze
Light-Middleweight, Men Billy Fisher =3 Bronze
Middleweight, Men Roy Addison =9
Light-Heavyweight, Men Johnny Ould =17
Heavyweight, Men Dave Thomas =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 1,000 metres, Men Ronald Rhodes 5
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Great Britain 5 h1 r2/4
John HarrisBasil Pratt
Kayak Relay, 4 × 500 metres, Men Great Britain 4 h3 r3/4
Ronald RhodesRaymond BlickRobert LoweryEdward Cronk
Kayak Singles, 500 metres, Women Marianne Tucker 4 h1 r3/4

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Jim Hinds 18
Bill Bradley 36
Bill Holmes 37
Ken Laidlaw 53
100 kilometres Team Time Trial, Men Great Britain 14
Bill BradleyBill HolmesJim HindsKen Laidlaw

Cycling Track

Sprint, Men Lloyd Binch =5
Karl Barton 2 h1 r2/9
1,000 metres Time Trial, Men Karl Barton 17
Tandem Sprint, 2,000 metres, Men Great Britain =5
David HandleyEric Thompson
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Great Britain 2 h5 r1/4
Barry HobanMike GambrillCharlie McCoyJoseph McClean

Diving

Springboard, Men Peter Squires 20
Keith Collin 26
Platform, Men Brian Phelps 3 Bronze
John Candler 17
Springboard, Women Liz Ferris 3 Bronze
Ann Long 7
Platform, Women Norma Thomas 6
Ann Long 8

Equestrian Dressage

Individual, Open Lilian Williams 11
Johanna Hall 13

Equestrian Eventing

Individual, Men Michael Bullen 4
Bertie Hill 22
Frank Weldon 25
Norman Arthur AC
Team, Men Great Britain 4
Michael BullenBertie HillFrank WeldonNorman Arthur

Equestrian Jumping

Individual, Open David Broome 3 Bronze
Pat Smythe =11
Dawn Wofford =20
Team, Open Great Britain AC
David BroomePat SmytheC. David Barker

Fencing

Foil, Individual, Men Bill Hoskyns 7
Allan Jay =5 p4 r3/5
Ralph Cooperman 5 p2 r2/5
Foil, Team, Men Great Britain =5
Bill HoskynsAllan JayRalph CoopermanAngus McKenzieRené PaulDerrick Cawthorne (DNS)
Épée, Individual, Men Allan Jay 2 Silver
Bill Hoskyns 6 p2 r3/5
John Pelling 5 p5 r2/5
Épée, Team, Men Great Britain 2 Silver
Allan JayMichael HowardJohn PellingBill HoskynsRay HarrisonMichael Alexander
Sabre, Individual, Men Sandy Leckie 6 p5 r2/5
Ralph Cooperman 4 p8 r1/5
Michael Amberg 5 p11 r1/5
Sabre, Team, Men Great Britain =9
Ralph CoopermanMichael AmbergSandy LeckieMichael StrausDonald StringerBill Hoskyns (DNS)
Foil, Individual, Women Gillian Sheen 4 p3 r2/4
Margaret Stafford 4 p4 r1/4
Mary Glen-Haig 5 p6 r1/4
Foil, Team, Women Great Britain 3 p2 r1/4
Gillian SheenJeanette BaileyShirley NetherwayMary Glen-HaigTheresa Offredy (DNS)Margaret Stafford (DNS)

Football

Football, Men Great Britain =9
Laurie BrownBobby BrownHunter DevineHugh FordeMike GreenwoodPaddy HastyDavie HoltTerry HowardJim LewisHugh LindsayRon McKinvenBill NeilMike PinnerRoy SleapTommy ThompsonHugh Barr (DNS)Les Brown (DNS)Arnold Coates (DNS)Brian Wakefield (DNS)

Hockey

Hockey, Men Great Britain 4
Patrick AustenJohn BellHarry CahillDenys CarnillPeter CroftHoward DavisJohn HindleCharles JonesNeil LivingstoneStuart MayesDerek MillerJohn NeillChris Saunders-GriffithsFrederick ScottIan TaylorColin Dale (DNS)Paul Fishwick (DNS)D. F. Tomlinson (DNS)

Modern Pentathlon

Individual, Men Patrick Harvey 11
Don Cobley 24
Peter Little 26
Team, Men Great Britain 7
Patrick HarveyDon CobleyPeter Little

Rowing

Single Sculls, Men Sidney Rand 3 h2 r2/3
Double Sculls, Men Great Britain 2 h3 r2/3
Nicholas BirkmyreGeorge Justicz
Coxless Pairs, Men Great Britain 3 h1 r2/4
Clive MarshallRichard Nicholson
Coxed Pairs, Men Great Britain 3 h3 r2/3
Stewart FarquharsonJeffrey ReevesKen Lester
Coxless Fours, Men Great Britain 5
Michael BeresfordChris DavidgeColin PorterJohn Vigurs
Coxed Fours, Men Great Britain 3 h1 r2/4
Simon CrosseRichard KnightJohn M. RussellJohn TilburyTerrence Rosslyn-Smith
Eights, Men Great Britain 2 h3 r2/3
Richard BateJohn ChesterMichael DavisIan ElliottRichard FishlockAlexander LindsayGraham CooperDonald ShawPeter Reynolds

Sailing

One Person Dinghy, Open Vernon Stratton 12
Two Person Keelboat, Open Twinkle 24
Roy MitchellJean Mitchell
Three Person Keelboat, Open Salamander 7
Graham MannIan HannayJonathan Janson
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Beaver 7
Slotty DawesJames Ramus
5.5 metres, Open Yeoman VII 6
Robin AisherGeorge NicholsonJohn Ruggles

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Tony Clark 13
Robert Hassell 24
Free Pistol, 50 metres, Men John Tomlinson 49
Frank Dobson =60 r1/2
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Derek Robinson 29
Steffen Cranmer 43
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Arthur Skinner 5
William Godwin 25
Trap, Men Joe Wheater 6
Victor Huthart =12

Swimming

100 metres Freestyle, Men Stanley Clarke =31
William O'Donnell 33
400 metres Freestyle, Men Ian Black 4
Richard Campion 12
1,500 metres Freestyle, Men Richard Campion 8
Bob Sreenan 19
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Great Britain 4
Hamilton MiltonJohn Martin-DyeRichard CampionIan Black
100 metres Backstroke, Men Graham Sykes =9
Haydn Rigby 25
200 metres Breaststroke, Men Christopher Walkden 12
Gerard Rowlinson 22
200 metres Butterfly, Men Ian Blyth =12
Ian Black DNS
4 × 100 metres Medley Relay, Men Great Britain 7
Graham SykesChristopher WalkdenIan BlackStanley Clarke
100 metres Freestyle, Women Natalie Steward 3 Bronze
Diana Wilkinson =22
400 metres Freestyle, Women Nan Rae 6
Judy Samuel 13
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Great Britain 5
Natalie StewardBeryl NoakesJudy SamuelChristine Harris
100 metres Backstroke, Women Natalie Steward 2 Silver
Sylvia Lewis 6
200 metres Breaststroke, Women Anita Lonsbrough 1 Gold
Christine Gosden 9
100 metres Butterfly, Women Sheila Watt 4
Jean Oldroyd =11
4 × 100 metres Medley Relay, Women Great Britain 5
Sylvia LewisAnita LonsbroughSheila WattNatalie StewardJean Oldroyd

Weightlifting

Featherweight, Men Allan Robinson 18
Lightweight, Men Ben Helfgott 18
Middleweight, Men Blair Blenman AC
Light-Heavyweight, Men Phil Caira 15
Sylvanus Blackman AC
Middle-Heavyweight, Men Louis Martin 3 Bronze
Heavyweight, Men Dennis Hillman 15

Wrestling

Bantamweight, Freestyle, Men Walter Pilling =16
Featherweight, Freestyle, Men Bert Aspen =19
Lightweight, Freestyle, Men Kenny Stephenson =17
Welterweight, Freestyle, Men Peter Amey 16
Middleweight, Freestyle, Men Alan Butts =17
Heavyweight, Freestyle, Men Ken Richmond 9