Unified Team at the 1992 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Vadim Shikarev 7
Stanislav Zabrodskiy 10
Vladimir Yesheyev 11
Team, Men Unified Team 8
Vladimir YesheyevStanislav ZabrodskiyVadim Shikarev
Individual, Women Natalia Valeeva 3 Bronze
Khatuna Kvrivishvili 6
Liudmyla Arzhannikova 27
Team, Women Unified Team 3 Bronze
Khatuna KvrivishviliLiudmyla ArzhannikovaNatalia Valeeva

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Vitali Shcherba 1 Gold
Hryhoriy Misiutin 2 Silver
Valery Belenky 3 Bronze
Ihor Korobchinskyi 5 r1/2
Aleksey Voropayev 16 r1/2
Rustam Sharipov =22 r1/2
Team All-Around, Men Unified Team 1 Gold
Vitali ShcherbaValery BelenkyHryhoriy MisiutinIhor KorobchinskyiAleksey VoropayevRustam Sharipov
Floor Exercise, Men Hryhoriy Misiutin =2 Silver
Vitali Shcherba 6
Valery Belenky 3 r1/1
Ihor Korobchinskyi =4 r1/1
Rustam Sharipov =6 r1/1
Aleksey Voropayev 12 r1/1
Horse Vault, Men Vitali Shcherba 1 Gold
Hryhoriy Misiutin 2 Silver
Valery Belenky 4 r1/1
Rustam Sharipov 5 r1/1
Ihor Korobchinskyi 6 r1/1
Aleksey Voropayev =70 r1/1
Parallel Bars, Men Vitali Shcherba 1 Gold
Ihor Korobchinskyi =3 Bronze
Valery Belenky 3 r1/1
Hryhoriy Misiutin 4 r1/1
Aleksey Voropayev =9 r1/1
Rustam Sharipov =20 r1/1
Horizontal Bar, Men Hryhoriy Misiutin =2 Silver
Valery Belenky =5
Vitali Shcherba =11 r1/1
Aleksey Voropayev =23 r1/1
Rustam Sharipov =31 r1/1
Ihor Korobchinskyi =35 r1/1
Rings, Men Vitali Shcherba 1 Gold
Valery Belenky 5
Hryhoriy Misiutin =5 r1/1
Ihor Korobchinskyi 12 r1/1
Aleksey Voropayev =13 r1/1
Rustam Sharipov =21 r1/1
Pommelled Horse, Men Vitali Shcherba =1 Gold
Valery Belenky =7
Ihor Korobchinskyi =5 r1/1
Aleksey Voropayev =26 r1/1
Hryhoriy Misiutin =51 r1/1
Rustam Sharipov =75 r1/1
Individual All-Around, Women Tatyana Gutsu 1 Gold
Sviatlana Bahinskaya 5
Tatyana Lysenko 7
Roza Galiyeva 8 r1/2
Yelena Grudneva 22 r1/2
Oksana Chusovitina 30 r1/2
Team All-Around, Women Unified Team 1 Gold
Sviatlana BahinskayaTatyana LysenkoRoza GaliyevaTatyana GutsuYelena GrudnevaOksana Chusovitina
Floor Exercise, Women Tatyana Gutsu =3 Bronze
Oksana Chusovitina 7
Sviatlana Bahinskaya =1 r1/1
Roza Galiyeva 10 r1/1
Tatyana Lysenko =12 r1/1
Yelena Grudneva =43 r1/1
Horse Vault, Women Tatyana Lysenko 3 Bronze
Sviatlana Bahinskaya 4
Tatyana Gutsu =9 r1/1
Oksana Chusovitina =14 r1/1
Roza Galiyeva 20 r1/1
Yelena Grudneva =24 r1/1
Uneven Bars, Women Tatyana Gutsu 2 Silver
Sviatlana Bahinskaya =10 r1/1
Tatyana Lysenko 13 r1/1
Roza Galiyeva =14 r1/1
Yelena Grudneva =14 r1/1
Oksana Chusovitina 77 r1/1
Balance Beam, Women Tatyana Lysenko 1 Gold
Sviatlana Bahinskaya 5
Yelena Grudneva 9 r1/1
Oksana Chusovitina 10 r1/1
Roza Galiyeva 11 r1/1
Tatyana Gutsu =37 r1/1

Artistic Swimming

Solo, Women Olga Sedakova 4
Anna Kozlova AC r1/3
Yelena Dolzhenko AC r1/3
Duet, Women Unified Team 4
Anna KozlovaOlga Sedakova

Athletics

100 metres, Men Vitaly Savin 7 h1 r3/4
Pavel Galkin 6 h1 r2/4
200 metres, Men Edvin Ivanov 4 h2 r2/4
400 metres, Men Dmitry Kosov 5 h5 r1/4
800 metres, Men Anatoly Makarevich 7 h1 r2/3
1,500 metres, Men Azat Rakipau 12
5,000 metres, Men Andrey Tikhonov 8 h4 r1/2
10,000 metres, Men Oleg Strizhakov 12 h1 r1/2
Marathon, Men Yakov Tolstikov 22
Vladimir Bukhanov DNS
110 metres Hurdles, Men Sergey Usov 5 h1 r3/4
Vladimir Shishkin 6 h2 r2/4
Vadim Kurach 8 h1 r2/4
400 metres Hurdles, Men Oleg Tverdokhleb 6
Vadim Zadoinov 5 h2 r1/3
3,000 metres Steeplechase, Men Vladimir Golyas 7 h2 r2/3
Ivan Konovalov 10 h2 r1/3
4 × 100 metres Relay, Men Unified Team 5
Pavel GalkinEdvin IvanovAndrey FedorivVitaly Savin
4 × 400 metres Relay, Men Unified Team 5 h2 r1/2
Dmitry KosovDmitry KligerDmitry GolovastovOleg Tverdokhleb
20 kilometres Walk, Men Mikhail Shchennikov 12
Vladimir Andreyev 13
Oleg Troshin AC
50 kilometres Walk, Men Andrey Perlov 1 Gold
Valery Spitsyn 4
Aleksandr Potashov AC
High Jump, Men Igor Paklin =22 r1/2
Yury Sergiyenko 24 r1/2
Pole Vault, Men Maksim Tarasov 1 Gold
Igor Trandenkov 2 Silver
Sergey Bubka AC r2/2
Long Jump, Men Dmitry Bagryanov 7
Vadim Ivanov 45 r1/2
Triple Jump, Men Leonid Voloshin 4
Aleksandr Kovalenko 7
Vasily Sokov 9
Shot Put, Men Vyacheslav Lykho 3 Bronze
Oleksandr Klymenko 8
Andrey Nemchaninov 16 r1/2
Discus Throw, Men Dmitry Kovtsun 7
Dmitry Shevchenko 8
Vladimir Zinchenko 26 r1/2
Hammer Throw, Men Andrey Abduvaliyev 1 Gold
Ihar Astapkovich 2 Silver
Igor Nikulin 3 Bronze
Javelin Throw, Men Andrey Shevchuk 8
Viktor Zaytsev 13 r1/2
Dmitry Polyunin 18 r1/2
Decathlon, Men Ramil Ganiyev 8
Viktor Radchenko 12
Eduard Hämäläinen AC
100 metres, Women Irina Privalova 3 Bronze
Olga Bogoslovskaya 7 h2 r3/4
200 metres, Women Irina Privalova 4
Galina Malchugina 8
Marina Trandenkova 5 h1 r2/4
400 metres, Women Olga Bryzgina 2 Silver
Olga Nazarova 4
Yelena Ruzina 8 h1 r3/4
800 metres, Women Liliya Nurutdinova 2 Silver
Inna Yevseyeva 4
Lyubov Gurina 8
1,500 metres, Women Lyudmila Rogachova 2 Silver
Tetiana Dorovskikh 4
Yekaterina Podkopayeva 8
3,000 metres, Women Yelena Romanova 1 Gold
Tetiana Dorovskikh 2 Silver
Yelena Khopytova 6
10,000 metres, Women Lyudmila Matveyeva 16 h1 r1/2
Olga Bondarenko AC h1 r1/2
Yelena Zhupiyeva-Vyazova AC h2 r1/2
Marathon, Women Valentina Yegorova 1 Gold
Ramilya Burangulova 8
Madina Biktagirova AC
100 metres Hurdles, Women Nataliya Kolovanova 7
Marina Azyabina 5 h2 r3/4
Lyudmila Narozhilenko 2 h3 r2/4
400 metres Hurdles, Women Tatsiana Ledauskaya 4
Vera Ordina 5
Margarita Ponomaryova 6
4 × 100 metres Relay, Women Unified Team 2 Silver
Olga BogoslovskayaGalina MalchuginaMarina TrandenkovaIrina Privalova
4 × 400 metres Relay, Women Unified Team 1 Gold
Yelena RuzinaLyudmila DzhigalovaOlga NazarovaOlga BryzginaLiliya NurutdinovaMarina Shmonina
10 kilometres Walk, Women Yelena Nikolayeva 2 Silver
Yelena Sayko 8
Alina Ivanova AC
High Jump, Women Olga Turchak =13
Tatsiana Sheuchyk 16
Olga Bolşova 32 r1/2
Long Jump, Women Inesa Kravets 2 Silver
Irina Mushailova 5
Larisa Berezhnaya AC r1/2
Shot Put, Women Svetlana Krivelyova 1 Gold
Vita Pavlysh 8
Nataliya Lisovskaya 9
Discus Throw, Women Larisa Korotkevich 4
Olga Burova 5
Iryna Yatchanka 7
Javelin Throw, Women Natallia Shykalenka 2 Silver
Yelena Svezhentseva 9
Irina Kostyuchenkova 20 r1/2
Heptathlon, Women Irina Belova 2 Silver
Anzhela Atroshchenko 12

Badminton

Singles, Men Andrey Antropov =9
Singles, Women Yelena Rybkina =9

Basketball

Basketball, Men Unified Team 4
Sergey BazarevichAleksandr VolkovAleksandr BelostennyDmitry SukharevElşad QadaşevGundars VetraIgors MiglinieksSergey PanovValery TikhonenkoViktor BerezhnoyVitaly NosovVladimir Gorin
Basketball, Women Unified Team 1 Gold
Yelena BaranovaElen BunatyantsIrina GerlitsYelena KhudashovaIrina MinkhYelena ShvaybovichIrina SumnikovaMaryna TkachenkoYelena TornikiduSvetlana AntipovaNataliya ZasulskayaOlena Zhyrko

Boxing

Light-Flyweight, Men Vladimir Ganchenko =17
Flyweight, Men Anatoly Filippov =17
Bantamweight, Men Vladislav Antonov =17
Featherweight, Men Ramaz Paliani =3 Bronze
Lightweight, Men Artur Grigoryan =9
Light-Welterweight, Men Oleg Nikolayev =5
Welterweight, Men Andrey Pestryayev =17
Light-Middleweight, Men Arkady Topayev =17
Middleweight, Men Aleksandr Lebzyak =9
Light-Heavyweight, Men Rostyslav Zaulychnyi 2 Silver
Heavyweight, Men Aleksey Chudinov =9
Super-Heavyweight, Men Nikolay Kulpin =9

Canoe Sprint

Kayak Singles, 500 metres, Men Siarhei Kalesnik 5
Kayak Singles, 1,000 metres, Men Igor Nagayev 8 h2 r3/4
Kayak Doubles, 500 metres, Men Unified Team 9
Siarhei KalesnikAnatoly Tishchenko
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men Unified Team 6 h2 r3/4
Ivan KireyevAnatoly Tyurin
Kayak Fours, 1,000 metres, Men Unified Team 7 h1 r2/3
Vladimir BobreshovOleg GorobyVyacheslav KutuzinSergey Kirsanov
Canadian Singles, 500 metres, Men Mykhailo Slivinsky 2 Silver
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Aleksandr Kostoglod 5 h2 r3/4
Canadian Doubles, 500 metres, Men Unified Team 1 Gold
Aliaksandr MasiaikouDzmitry Douhalionok
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men Unified Team 8
Oleksiy IhraievAleksandr Gramovich
Kayak Singles, 500 metres, Women Irina Vaag 6 h1 r2/3
Kayak Doubles, 500 metres, Women Unified Team 8 h1 r2/3
Irina SamoylovaGalina Savenko
Kayak Fours, 500 metres, Women Unified Team 9
Irina SamoylovaGalina SavenkoIrina VaagOlga Tishchenko

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Svyatoslav Ryabushenko 33
Pyotr Koshelenko 47
Aleksey Bochkov 66
100 kilometres Team Time Trial, Men Unified Team 4
Igor DzyubaOleg GalkinIgor PastukhovichIgor Patenko
Road Race, Individual, Women Nataliya Kyshchuk 4
Zinaida Stahurskaya 16
Svetlana Samokhvalova AC

Cycling Track

Sprint, Men Nikolay Kovsh 7
1,000 metres Time Trial, Men Aleksandr Kirichenko 12
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Aleksandr Gonchenkov 11
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Unified Team 6
Valery BaturaAleksandr GonchenkovDmitry NelyubinRoman SaprykinNikolay Kuznetsov
Points Race, Men Vasyl Yakovlev AC r2/2
Sprint, Women Galina Yenyukhina 5
Individual Pursuit, Women Svetlana Samokhvalova 6

Diving

Springboard, Men Dmitry Sautin 3 Bronze
Valeriy Statsenko 8
Platform, Men Dmitry Sautin 6
Giorgi Chogovadze 16 r1/2
Springboard, Women Irina Lashko 2 Silver
Vera Ilyina 6
Platform, Women Yelena Miroshina 2 Silver
Inga Afonina 5

Equestrian Dressage

Individual, Open Inna Zhurakovskaya 38
Olga Klimko 44
Irina Zuykova 47
Team, Open Unified Team 11
Inna ZhurakovskayaOlga KlimkoIrina Zuykova

Equestrian Eventing

Individual, Open Vasiliu Tanas 51
Mikhail Rybak 62
Oleg Karpov AC
Sandro Chikhladze AC
Team, Open Unified Team AC
Vasiliu TanasMikhail RybakOleg KarpovSandro Chikhladze

Equestrian Jumping

Individual, Open Anatoly Timoshenko 47 r1/2

Fencing

Foil, Individual, Men Serhiy Holubytskyi 2 Silver
Dmitry Shevchenko 13
Vyacheslav Grigoryev 20
Foil, Team, Men Unified Team 5
Dmitry ShevchenkoSerhiy HolubytskyiVyacheslav GrigoryevAnvar IbragimovIlgar Mamedov
Épée, Individual, Men Pavel Kolobkov 2 Silver
Andrey Shuvalov 11
Sergey Kravchuk 12
Épée, Team, Men Unified Team 3 Bronze
Pavel KolobkovAndrey ShuvalovSergey KravchukSergey KostarevValery Zakharevich
Sabre, Individual, Men Grigory Kiriyenko 10
Aleksandr Shirshov 13
Georgy Pogosov 20
Sabre, Team, Men Unified Team 1 Gold
Grigory KiriyenkoAleksandr ShirshovGeorgy PogosovVadym HuttsaitStanislav Pozdnyakov
Foil, Individual, Women Tatyana Sadovskaya 3 Bronze
Olga Velichko 10
Yelena Glikina 25
Foil, Team, Women Unified Team 4
Yelena GlikinaYelena GrishinaTatyana SadovskayaOlga VelichkoOlga Voshchakina

Handball

Handball, Men Unified Team 1 Gold
Andrey BarbashinskySergey BebeshkoTalant DuyshebayevYury GavrilovValery GopinOleg GrebnevMikhail YakimovichOleg KiselyovVasily KudinovAndrey LavrovIgor ChumakIgor Vasilyev
Handball, Women Unified Team 3 Bronze
Nataliya AnisimovaMarina BazanovaSvetlana BogdanovaGalina BorzenkovaNataliya DeryuginaTatyana DzhandzhgavaTatyana GorbLyudmila GudzElina GusevaLarisa KiselyovaNataliya MorskovaGalina OnoprienkoSvetlana Pryakhina

Hockey

Hockey, Men Unified Team 10
Aleksandr KrasnoyartsevAleksandr DomashevBerikkazy SeksenbayevIgor MuladyanovIgor YulchiyevOleg KhandayevSergey BarabashinSergey PleshakovSos HayrapetyanViktor SukhikhViktor DeputatovVladimir AntakovVladimir PleshakovYevgeny NechayevYury SafonovSergey Makhotkin (DNS)

Judo

Extra-Lightweight, Men Nazim Hüseynov 1 Gold
Half-Lightweight, Men Sergey Kosmynin =24
Lightweight, Men Magomedbek Aliyev =34
Half-Middleweight, Men Sharip Varayev =7
Middleweight, Men Oleg Maltsev =21
Half-Heavyweight, Men Dmitry Sergeyev =3 Bronze
Heavyweight, Men Davit Khakhaleishvili 1 Gold
Half-Lightweight, Women Dina Maksutova =9
Lightweight, Women Inna Toropeyeva =18
Half-Middleweight, Women Yelena Petrova =3 Bronze
Middleweight, Women Yelena Kotelnikova =16
Half-Heavyweight, Women Yelena Besova =20
Heavyweight, Women Svetlana Gundarenko =7

Modern Pentathlon

Individual, Men Eduard Zenovka 3 Bronze
Anatoly Starostin 4
Dmitry Svatkovsky 18
Team, Men Unified Team 2 Silver
Eduard ZenovkaAnatoly StarostinDmitry Svatkovsky

Rhythmic Gymnastics

Individual, Women Aleksandra Timoshenko 1 Gold
Oksana Skaldina 3 Bronze

Rowing

Single Sculls, Men Ihor Mohylnyi 17
Double Sculls, Men Unified Team 12
Aleksandr SlobodenyukLeonid Shaposhnykov
Quadruple Sculls, Men Unified Team 7
Valery DosenkoSiarhei KiniakinMykola ChuprynaGirts Vilks
Coxless Pairs, Men Unified Team 15
Yury PimenovNikolay Pimenov
Coxed Pairs, Men Unified Team 11
Valery BelodedovDmitry NosAnatoly Korbut
Coxless Fours, Men Unified Team 10
Viktor PitirimovRoman MonchenkoVladimir SokolovVadim Yunash
Coxed Fours, Men Unified Team 6
Veniamin ButIgor BortnitskyVladimir RomanishinGennady KryuchkinPyotr Petrinich
Eights, Men Unified Team 10
Vitaliy RaievskyiAlexandru BritovYevgeny KislyakovAleksandr AnikeyevSergey KorotkikhOleg SveshnikovVasily TikhonovStepan DmitriyevskyIgor Shkaberin
Double Sculls, Women Unified Team 6
Sariya ZakirovaInna Frolova
Quadruple Sculls, Women Unified Team 3 Bronze
Yekaterina KhodotovichAntonina ZelikovichTetiana UstiuzhaninaYelena Khloptseva
Coxless Pairs, Women Unified Team 8
Anna MotrechkoOlena Ronzhyna
Eights, Women Unified Team 4
Svetlana FilMaryna ZnakIrina GribkoSarmīte StoneMarina SuprunNatallia StasiukNataliya GrigoryevaYekaterina KotkoYelena Medvedeva

Sailing

One Person Dinghy, Men Oleg Khopyorsky 16
Two Person Dinghy, Men Unified Team 28
Dmitry BerezkinYevgeny Burmatnov
Two Person Keelboat, Open Unified Team 13
Guram BiganishviliVladimer Gruzdevi
Multihull, Open Unified Team 9
Siarhei KrautsouYury Konovalov
Three Person Keelboat, Open Unified Team 9
Serhiy KhaindravaSerhiy PichuhinVolodymyr Korotkov
Two Person Heavyweight Dinghy, Open Unified Team 11
Georgy ShaydukoViktar Budantsev
Two Person Dinghy, Women Unified Team 4
Larisa MoskalenkoOlena Pakholchyk

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Sergey Pyzhyanov 2 Silver
Boris Kokorev =22
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Vladimir Vokhmyanin 3 Bronze
Myroslav Ihnatiuk 6
Free Pistol, 50 metres, Men Kanstantsin Lukaschyk 1 Gold
Sergey Pyzhyanov =16
Air Rifle, 10 metres, Men Yury Fedkin 1 Gold
Aleksandr Zlydenny 10
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Hrachya Petikyan 1 Gold
Kirill Ivanov =31
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Hrachya Petikyan 8
Kirill Ivanov =24
Running Target, 10 metres, Men Anatoly Asrabayev 2 Silver
Andrei Vasilieu 4
Trap, Open Aleksandr Lavrinenko =16
Aleksandr Asanov =21
Ivan Derevsky =33
Skeet, Open Aleksandr Cherkasov =11
Andrei Inešin =25
Valeri Timoxin =25
Air Pistol, 10 metres, Women Marina Logvinenko 1 Gold
Nino Salukvadze 10
Sporting Pistol, 25 metres, Women Marina Logvinenko 1 Gold
Nino Salukvadze 5
Air Rifle, 10 metres, Women Valentina Cherkasova 5
Anna Malukhina =11
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Iryna Shylava 19
Anna Malukhina 21

Swimming

50 metres Freestyle, Men Aleksandr Popov 1 Gold
Gennady Prigoda 7
100 metres Freestyle, Men Aleksandr Popov 1 Gold
Gennady Prigoda 8
200 metres Freestyle, Men Yevgeny Sadovy 1 Gold
Vlad Pyshnenko 5
400 metres Freestyle, Men Yevgeny Sadovy 1 Gold
Aleksey Kudryavtsev 22
1,500 metres Freestyle, Men Viktor Andreyev 8
4 × 100 metres Freestyle Relay, Men Unified Team 2 Silver
Pavlo KhnykinGennady PrigodaIurie BaşcatovAleksandr PopovVlad PyshnenkoVeniamin Tayanovich
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men Unified Team 1 Gold
Dmitry LepikovVlad PyshnenkoVeniamin TayanovichYevgeny SadovyAleksey KudryavtsevYury Mukhin
100 metres Backstroke, Men Vladimir Selkov 5
200 metres Backstroke, Men Vladimir Selkov 2 Silver
100 metres Breaststroke, Men Vasily Ivanov 5
Dmitry Volkov 6
200 metres Breaststroke, Men Aleksandr Savitsky 38
100 metres Butterfly, Men Pavlo Khnykin 4
Vladislav Kulikov 8
200 metres Butterfly, Men Denis Pankratov 6
200 metres Individual Medley, Men Serghei Mariniuc 10
Aleksandr Savitsky 19
400 metres Individual Medley, Men Serghei Mariniuc 7
4 × 100 metres Medley Relay, Men Unified Team 2 Silver
Vladimir SelkovVasily IvanovPavlo KhnykinAleksandr PopovVladislav KulikovDmitry VolkovVlad Pyshnenko
50 metres Freestyle, Women Nataliya Meshcheryakova 6
Yevgeniya Yermakova 14
100 metres Freestyle, Women Yelena Shubina 11
Yevgeniya Yermakova 14
200 metres Freestyle, Women Olga Kirichenko 7
Yelena Dendeberova 9
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women Unified Team 4
Nataliya MeshcheryakovaSvetlana LeshukovaYelena DendeberovaYelena ShubinaYevgeniya Yermakova
100 metres Backstroke, Women Nina Zhivanevskaya 7
Nataliya Shibayeva 26
200 metres Backstroke, Women Nina Zhivanevskaya 14
Nataliya Shibayeva 33
100 metres Breaststroke, Women Alena Rudkouskaya 1 Gold
Yelena Volkova 20
200 metres Breaststroke, Women Alena Rudkouskaya 4
Yelena Volkova 16
100 metres Butterfly, Women Olga Kirichenko 17
Nataliya Yakovleva =29
200 metres Butterfly, Women Nataliya Yakovleva 22
200 metres Individual Medley, Women Yelena Dendeberova 4
4 × 100 metres Medley Relay, Women Unified Team 3 Bronze
Nina ZhivanevskayaAlena RudkouskayaOlga KirichenkoNataliya MeshcheryakovaYelena Shubina

Table Tennis

Singles, Men Andrey Mazunov =17
Dmitry Mazunov =33
Doubles, Men Unified Team =5
Andrey MazunovDmitry Mazunov
Singles, Women Yelena Timina =17
Valentina Popova =17
Galina Melnik =33
Doubles, Women Unified Team 2 =5
Yelena TiminaIrina Palina
Unified Team 1 =17
Galina MelnikValentina Popova

Taekwondo

Featherweight, Men Vitaly Bachura =5
Middleweight, Men Anatoly Likhodiyevsky =5
Heavyweight, Women Alla Bychenko =5

Tennis

Singles, Men Andrey Cherkasov =3 Bronze
Andrey Chesnokov =17
Singles, Women Yevgeniya Manyukova =9
Natasha Zverava =9
Leila Meskhi =33
Doubles, Women Unified Team =3 Bronze
Natasha ZveravaLeila Meskhi

Volleyball

Volleyball, Men Unified Team 7
Aleksandr ShadchinAndrey KuznetsovDmitry FominIgor RunovOleg ShatunovPavel ShishkinRuslan OlikhverSergey GorbunovYevgeny KrasilnikovYury CherednikYury KorovyanskyKonstantin Ushakov
Volleyball, Women Unified Team 2 Silver
Yevgeniya ArtamonovaYelena BatukhtinaSvetlana KorytovaNataliya MorozovaMarina PankovaValentina OgiyenkoIrina SmirnovaYelena ChebukinaTatyana Menshova (DNS)Tatyana Sidorenko (DNS)Galina Lebedeva (DNS)Svetlana Vasilevskaya (DNS)

Water Polo

Water Polo, Men Unified Team 3 Bronze
Dmitry ApanasenkoAndrey BelofastovYevgeny SharonovDmitry GorshkovVladimir KarabutovAleksandr KolotovAndriy KovalenkoNikolay KozlovSerghei MarcociSergey NaumovAleksandr OgorodnikovAleksandr ChigirAleksey Vdovin

Weightlifting

Lightweight, Men Israel Militosyan 1 Gold
Middleweight, Men Tudor Casapu 1 Gold
Light-Heavyweight, Men Ibragim Samadov AC
Middle-Heavyweight, Men K'akhi K'akhiashvili 1 Gold
Sergey Syrtsov 2 Silver
Heavyweight I, Men Viktor Tregubov 1 Gold
Tymur Taimazov 2 Silver
Heavyweight II, Men Artur Akoyev 2 Silver
Super-Heavyweight, Men Aliaksandr Kurlovich 1 Gold
Leonid Taranenko 2 Silver

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Oleh Kucherenko 1 Gold
Flyweight, Greco-Roman, Men Alfred Ter-Mkrtychyan 2 Silver
Bantamweight, Greco-Roman, Men Aleksandr Ignatenko 4
Featherweight, Greco-Roman, Men Sergey Martynov 2 Silver
Lightweight, Greco-Roman, Men İslam Duquçiyev 2 Silver
Welterweight, Greco-Roman, Men Mnatsakan Iskandaryan 1 Gold
Middleweight, Greco-Roman, Men Daulet Turlykhanov 3 Bronze
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Gogi Koguashvili 3 Bronze
Heavyweight, Greco-Roman, Men Sergey Demyashkevich 3 Bronze
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Aleksandr Karelin 1 Gold
Light-Flyweight, Freestyle, Men Vugar Orudzhov 3 Bronze
Flyweight, Freestyle, Men Volodymyr Tohuzov AC
Bantamweight, Freestyle, Men Siarhei Smal 2 Silver
Featherweight, Freestyle, Men Magomed Azizov 5
Lightweight, Freestyle, Men Arsen Fadzayev 1 Gold
Welterweight, Freestyle, Men Məmmədsalam Haciyev 4
Middleweight, Freestyle, Men Elmadi Zhabrailov 2 Silver
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Makharbek Khadartsev 1 Gold
Heavyweight, Freestyle, Men Leri Khabelovi 1 Gold
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Davit Gobejishvili 3 Bronze