United States at the 1976 Summer Olympics

Archery

Individual, Men Darrell Pace 1 Gold
Rick McKinney 4
Individual, Women Luann Ryon 1 Gold
Linda Myers 7

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Wayne Young 12
Peter Kormann 15
Kurt Thomas 21
Tom Beach 32 r1/2
Marshall Avener 43 r1/2
Bart Conner 46 r1/2
Team All-Around, Men United States 7
Wayne YoungKurt ThomasPeter KormannTom BeachMarshall AvenerBart Conner
Floor Exercise, Men Peter Kormann 3 Bronze
Kurt Thomas =22 r1/1
Wayne Young =37 r1/1
Tom Beach =39 r1/1
Bart Conner =50 r1/1
Marshall Avener =67 r1/1
Horse Vault, Men Wayne Young 39 r1/1
Tom Beach =44 r1/1
Bart Conner =44 r1/1
Peter Kormann =58 r1/1
Marshall Avener =62 r1/1
Kurt Thomas =86 r1/1
Parallel Bars, Men Bart Conner 12 r1/1
Kurt Thomas =21 r1/1
Wayne Young =27 r1/1
Marshall Avener =36 r1/1
Tom Beach =44 r1/1
Peter Kormann =46 r1/1
Horizontal Bar, Men Tom Beach =14 r1/1
Wayne Young =22 r1/1
Kurt Thomas =25 r1/1
Peter Kormann =31 r1/1
Bart Conner =37 r1/1
Marshall Avener =44 r1/1
Rings, Men Wayne Young =20 r1/1
Tom Beach =36 r1/1
Kurt Thomas =51 r1/1
Peter Kormann =54 r1/1
Marshall Avener =56 r1/1
Bart Conner =56 r1/1
Pommelled Horse, Men Kurt Thomas 16 r1/1
Marshall Avener =25 r1/1
Wayne Young =34 r1/1
Peter Kormann =39 r1/1
Tom Beach 57 r1/1
Bart Conner 78 r1/1
Individual All-Around, Women Kimberly Chace 14
Leslie Wolfsberger =18
Debra Willcox =18
Colleen Casey 41 r1/2
Carrie Englert 42 r1/2
Kathy Howard 46 r1/2
Team All-Around, Women United States 6
Kimberly ChaceDebra WillcoxLeslie WolfsbergerColleen CaseyCarrie EnglertKathy Howard
Floor Exercise, Women Kathy Howard =12 r1/1
Carrie Englert =24 r1/1
Leslie Wolfsberger =28 r1/1
Kimberly Chace =30 r1/1
Colleen Casey =44 r1/1
Debra Willcox =52 r1/1
Horse Vault, Women Debra Willcox =17 r1/1
Colleen Casey =23 r1/1
Kimberly Chace =28 r1/1
Leslie Wolfsberger =40 r1/1
Carrie Englert =51 r1/1
Kathy Howard =53 r1/1
Uneven Bars, Women Leslie Wolfsberger =20 r1/1
Kimberly Chace =20 r1/1
Debra Willcox =26 r1/1
Colleen Casey =30 r1/1
Carrie Englert =44 r1/1
Kathy Howard =44 r1/1
Balance Beam, Women Kimberly Chace =27 r1/1
Debra Willcox 36 r1/1
Carrie Englert =45 r1/1
Leslie Wolfsberger =55 r1/1
Colleen Casey =58 r1/1
Kathy Howard =63 r1/1

Athletics

100 metres, Men Harvey Glance 4
Johnny Jones 6
Steve Riddick 5 h2 r3/4
200 metres, Men Millard Hampton 2 Silver
Dwayne Evans 3 Bronze
Mark Lutz 5 h4 r1/4
400 metres, Men Fred Newhouse 2 Silver
Herman Frazier 3 Bronze
Maxie Parks 5
800 metres, Men Rick Wohlhuter 3 Bronze
James Robinson 5 h1 r2/3
Mark Enyeart 3 h6 r1/3
1,500 metres, Men Rick Wohlhuter 6
Mike Durkin 5 h2 r1/3
Matt Centrowitz 6 h1 r1/3
5,000 metres, Men Paul Geis 12
Duncan MacDonald 7 h2 r1/2
Dick Buerkle 9 h3 r1/2
10,000 metres, Men Garry Bjorklund 13
Craig Virgin 6 h2 r1/2
Ed Mendoza 10 h1 r1/2
Marathon, Men Frank Shorter 2 Silver
Don Kardong 4
Bill Rodgers 40
110 metres Hurdles, Men Willie Davenport 3 Bronze
Charles W. Foster 4
James Owens 6
400 metres Hurdles, Men Edwin Moses 1 Gold
Mike Shine 2 Silver
Quentin Wheeler 4
3,000 metres Steeplechase, Men Henry Marsh 10
Doug Brown 8 h2 r1/2
Mike Roche 10 h2 r1/2
4 × 100 metres Relay, Men United States 1 Gold
Harvey GlanceJohnny JonesMillard HamptonSteve Riddick
4 × 400 metres Relay, Men United States 1 Gold
Herman FrazierBenny BrownFred NewhouseMaxie Parks
20 kilometres Walk, Men Ron Laird 20
Larry Walker 22
Todd Scully 29
High Jump, Men Dwight Stones 3 Bronze
James Barrineau 11
Bill Jankunis 13
Pole Vault, Men Dave Roberts 3 Bronze
Earl Bell 6
Terry Porter =13
Long Jump, Men Arnie Robinson 1 Gold
Randy Williams 2 Silver
Larry Myricks 3 r1/2
Triple Jump, Men James Butts 2 Silver
Tommy Haynes 5
Rayfield Dupree 12
Shot Put, Men Al Feuerbach 4
George Woods 7
Pete Shmock 9
Discus Throw, Men Mac Wilkins 1 Gold
John Powell 3 Bronze
Jay Silvester 8
Hammer Throw, Men Larry Hart 15 r1/2
Javelin Throw, Men Sam Colson 5
Tony Hall 15
Richard George 18 r1/2
Decathlon, Men Bruce Jenner 1 Gold
Fred Samara 15
Fred Dixon 23
100 metres, Women Evelyn Ashford 5
Chandra Cheeseborough 6
Brenda Morehead 6 h2 r3/4
200 metres, Women Debra Armstrong 6 h1 r3/4
Chandra Cheeseborough 6 h2 r3/4
Brenda Morehead DNS
400 metres, Women Rosalyn Bryant 5
Sheila Ingram 6
Debra Sapenter 8
800 metres, Women Wendy Koenig-Knudson 7 h1 r2/3
Madeline Manning-Jackson 8 h2 r2/3
Kathy Weston 5 h2 r1/3
1,500 metres, Women Jan Merrill 8
Francie Larrieu 9 h2 r2/3
Cyndy Poor 6 h4 r1/3
100 metres Hurdles, Women Deby LaPlante 6 h1 r2/3
Pat Donnelly 5 h1 r1/3
Rhonda Brady 5 h3 r1/3
4 × 100 metres Relay, Women United States 7
Martha Rae WatsonEvelyn AshfordDebra ArmstrongChandra Cheeseborough
4 × 400 metres Relay, Women United States 2 Silver
Debra SapenterSheila IngramPam JilesRosalyn Bryant
High Jump, Women Joni Huntley 5
Paula Girven 18
Pam Spencer =27 r1/2
Long Jump, Women Kathy McMillan 2 Silver
Sherron Walker 14 r1/2
Martha Rae Watson 25 r1/2
Shot Put, Women Maren Seidler 12
Discus Throw, Women Lynne Winbigler 14 r1/2
Javelin Throw, Women Kate Schmidt 3 Bronze
Karin Smith 8
Sherry Calvert 13 r1/2
Pentathlon, Women Jane Frederick 7
Gale Fitzgerald 13
Marilyn King 17

Basketball

Basketball, Men United States 1 Gold
Phil FordSteve SheppardAdrian DantleyWalter DavisQuinn BucknerErnie GrunfeldKenny CarrScott MayTate ArmstrongTom LaGardePhil HubbardMitch Kupchak
Basketball, Women United States 2 Silver
Cindy BrogdonSue RojcewiczAnn MeyersLucy HarrisNancy DunkleCharlotte LewisNancy LiebermanGail MarquisTrish RobertsMary Anne O'ConnorPat HeadJuliene Simpson

Boxing

Light-Flyweight, Men Louis Curtis =17
Flyweight, Men Leo Randolph 1 Gold
Bantamweight, Men Charlie Mooney 2 Silver
Featherweight, Men Davey Armstrong =5
Lightweight, Men Howard Davis, Jr. 1 Gold
Light-Welterweight, Men Sugar Ray Leonard 1 Gold
Welterweight, Men Clint Jackson =5
Light-Middleweight, Men Chuck Walker =9
Middleweight, Men Michael Spinks 1 Gold
Light-Heavyweight, Men Leon Spinks 1 Gold
Heavyweight, Men Johnny Tate =3 Bronze

Canoe Sprint

Kayak Singles, 500 metres, Men Henry Krawczyk 4 h1 r2/4
Kayak Singles, 1,000 metres, Men David Gilman 5 h1 r3/4
Kayak Doubles, 500 metres, Men United States 4 h3 r2/4
Michael JohnsonBill Leach
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men United States 6 h3 r3/4
Bruce BartonPete Deyo
Kayak Fours, 1,000 metres, Men United States 4 h1 r2/4
Bruce BartonPete DeyoStephen KellyBrent Turner
Canadian Singles, 500 metres, Men Angus Morrison 5 h2 r2/4
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Angus Morrison 4 h2 r3/4
Canadian Doubles, 500 metres, Men United States 4 h3 r3/4
Roland MuhlenAndreas Weigand
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men United States 5 h1 r2/4
Chuck LydaAndrás Törő
Kayak Singles, 500 metres, Women Julie Leach 7
Kayak Doubles, 500 metres, Women United States 4 h1 r3/4
Linda DraganAnn Turner

Cycling Road

Road Race, Individual, Men George Mount 6
John Howard 42
David Boll 56
Mike Neel AC
100 kilometres Team Time Trial, Men United States 19
John HowardWayne StetinaMarc ThompsonAlan Kingsbery

Cycling Track

Sprint, Men Leigh Barczewski AC h5 r2/8
1,000 metres Time Trial, Men Bob Vehe 15
Individual Pursuit, 4,000 metres, Men Leonard Harvey Nitz 19 r1/5
Team Pursuit, 4,000 metres, Men United States 10
Paul DeemLeonard Harvey NitzRon SkarinRalph Therrio

Diving

Springboard, Men Phil Boggs 1 Gold
Rob Cragg 5
Greg Louganis 6
Platform, Men Greg Louganis 2 Silver
Kent Vosler 4
Tim Moore 5
Springboard, Women Jennifer Chandler 1 Gold
Cynthia Potter-McIngvale 3 Bronze
Barbara Nejman 8
Platform, Women Debbie Wilson 3 Bronze
Melissa Briley 7
Janet Ely 9 r1/2

Equestrian Dressage

Dressage, Individual, Open Dorothy Morkis 5
Hilda Gurney 10
Edith Master 14
Dressage, Team, Open United States 3 Bronze
Hilda GurneyDorothy MorkisEdith Master

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Tad Coffin 1 Gold
J. Michael Plumb 2 Silver
Bruce Davidson 10
Mary Anne Tauskey 21
Three-Day Event, Team, Open United States 1 Gold
Tad CoffinJ. Michael PlumbBruce DavidsonMary Anne Tauskey

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Frank Chapot =5
Dennis Murphy =22
Buddy Brown 29
Jumping, Team, Open United States 4
Frank ChapotRobert RidlandBuddy BrownMichael Matz

Fencing

Foil, Individual, Men Ed Donofrio =13
Ed Ballinger =17
Marty Lang 35
Foil, Team, Men United States =7
Marty LangEd BallingerEd WrightEd DonofrioBrooke Makler
Épée, Individual, Men Scotty Bozek 41
Brooke Makler 44
George Masin =46
Épée, Team, Men United States =11
Scotty BozekBrooke MaklerGeorge MasinPaul Pesthy
Sabre, Individual, Men Paul Apostol =13
Peter Westbrook =13
Stephen Kaplan 27
Sabre, Team, Men United States =7
Paul ApostolPeter WestbrookStephen KaplanTom LosonczyAlex Orban
Foil, Individual, Women Nikki Franke 38
Sheila Armstrong 41
Ann O'Donnell 44
Foil, Team, Women United States =9
Nikki FrankeSheila ArmstrongAnn O'DonnellGay D'AsaroDenise O'Connor

Handball

Handball, Men United States 10
Richard AbrahamsonRoger BakerPeter Buehning, Jr.Randy DeanRobert DeanVincent DiCalogeroJerry GlantzWilliam JohnsonPatrick O'NeillSandor RivnyakJim RogersKevin SerrapedeBob SparksHarry Winkler, Jr.

Judo

Lightweight, Men Joe Bost =18
Half-Middleweight, Men Pat Burris =13
Middleweight, Men Teimoc Jonston-Ono =13
Half-Heavyweight, Men Tommy Martin =12
Heavyweight, Men Allen Coage =3 Bronze
Open Class, Men Jimmy Wooley =11

Modern Pentathlon

Individual, Men John Fitzgerald 6
Mike Burley 16
Bob Nieman 26
Team, Men United States 5
John FitzgeraldMike BurleyBob Nieman

Rowing

Single Sculls, Men Jim Dietz 7
Double Sculls, Men United States 8
Bill BeldenLawrence Klecatsky
Coxless Pairs, Men United States 2 Silver
Calvin CoffeyMike Staines
Coxed Pairs, Men United States 11
John MatthewsDarrell VreugdenhilKen Dreyfuss
Quadruple Sculls, Men United States 6
Peter CortesKenneth FooteNeil HalleenJohn Van Blom
Coxless Fours, Men United States 8
Tony BrooksJim MoroneyGary PiantedosiHugh Stevenson
Coxed Fours, Men United States 11
Robert ZagunisPat HayesMichael PlumbFred BorcheltJohn Hartigan
Coxed Eights, Men United States 9
Richard CashinSteve ChristiansenJohn EverettDavid FellowsMike HessChip LubsenMark NoreliusAlan ShealyDavid Weinberg
Single Sculls, Women Joan Lind 2 Silver
Double Sculls, Women United States 5
Jan PalchikoffDiane Braceland
Coxless Pairs, Women United States 7
Sue MorganLaura Staines
Coxed Fours, Women United States 6
Pam BehrensCatherine MengesNancy StorrsJudy GeerMimi Kellogg
Coxed Quadruple Sculls, Women United States 7
Karen McCloskeyLisa HansenLiz HillsClaudia SchneiderIrene Moreno
Coxed Eights, Women United States 3 Bronze
Jackie ZochAnita DeFrantzCarie GravesMarion GreigAnne WarnerPeggy McCarthyCarol BrownGail RicketsonLynn Silliman

Sailing

One Person Dinghy, Open Peter Commette 11
Two Person Dinghy, Open United States 9
Tom WhitehurstRobert Whitehurst
Two Person Keelboat, Open United States 3 Bronze
Conn FindlayDennis Conner
Multihull, Open United States 2 Silver
David McFaullMike Rothwell
Three Person Keelboat, Open United States 2 Silver
John KoliusRichard HoepfnerWalter Glasgow, Jr.
Two Person Heavyweight Dinghy, Open United States 6
John MathiasNorman Freeman

Shooting

Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Open Bill McMillan =20
Tom Treinen =36
Free Pistol, 50 metres, Open Hershel Anderson 10
Richard Crawford =37
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Open Lanny Bassham 1 Gold
Margaret Murdock 2 Silver
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Open David Ross =20
Vic Auer =31
Running Target, 50 metres, Open Michael Theimer 8
Martin Edmondson 14
Trap, Open Don Haldeman 1 Gold
Charvin Dixon =11
Skeet, Open John Satterwhite =14
Brad Simmons =44

Swimming

100 metres Freestyle, Men Jim Montgomery 1 Gold
Jack Babashoff 2 Silver
Joe Bottom 6
200 metres Freestyle, Men Bruce Furniss 1 Gold
John Naber 2 Silver
Jim Montgomery 3 Bronze
400 metres Freestyle, Men Brian Goodell 1 Gold
Tim Shaw 2 Silver
Casey Converse 2 h5 r1/2
1,500 metres Freestyle, Men Brian Goodell 1 Gold
Bobby Hackett 2 Silver
Paul Hartloff 7
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men United States 1 Gold
Mike BrunerBruce FurnissJohn NaberJim MontgomeryDoug NorthwayTim Shaw
100 metres Backstroke, Men John Naber 1 Gold
Peter Rocca 2 Silver
Bob Jackson 6
200 metres Backstroke, Men John Naber 1 Gold
Peter Rocca 2 Silver
Dan Harrigan 3 Bronze
100 metres Breaststroke, Men John Hencken 1 Gold
Chris Woo 8
Larry Dowler 5 h1 r2/3
200 metres Breaststroke, Men John Hencken 2 Silver
Rick Colella 3 Bronze
Charles Keating 5
100 metres Butterfly, Men Matt Vogel 1 Gold
Joe Bottom 2 Silver
Gary Hall 3 Bronze
200 metres Butterfly, Men Mike Bruner 1 Gold
Steve Gregg 2 Silver
Bill Forrester 3 Bronze
400 metres Individual Medley, Men Rod Strachan 1 Gold
Tim McKee 2 Silver
Steve Furniss 6
4 × 100 metres Medley Relay, Men United States 1 Gold
John NaberJohn HenckenMatt VogelJim MontgomeryPeter RoccaChris WooJoe BottomJack Babashoff
100 metres Freestyle, Women Kim Peyton 4
Shirley Babashoff 5
Jill Sterkel 7
200 metres Freestyle, Women Shirley Babashoff 2 Silver
Jennifer Hooker 6
Jill Sterkel 2 h6 r1/2
400 metres Freestyle, Women Shirley Babashoff 2 Silver
Kathy Heddy 5
Brenda Borgh 6
800 metres Freestyle, Women Shirley Babashoff 2 Silver
Wendy Weinberg 3 Bronze
Nicole Kramer 5
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women United States 1 Gold
Kim PeytonWendy BoglioliJill SterkelShirley BabashoffJennifer Hooker
100 metres Backstroke, Women Linda Jezek 5 h1 r2/3
Tauna Vandeweghe 7 h1 r2/3
Renee Magee 4 h3 r1/3
200 metres Backstroke, Women Melissa Belote 5
Miriam Smith 3 h2 r1/2
Maryanne Graham 3 h3 r1/2
100 metres Breaststroke, Women Lauri Siering 5 h2 r2/3
Marcia Morey 4 h4 r1/3
Renee Laravie 5 h5 r1/3
200 metres Breaststroke, Women Marcia Morey 3 h1 r1/2
Lauri Siering 5 h2 r1/2
Janis Hape 5 h5 r1/2
100 metres Butterfly, Women Wendy Boglioli 3 Bronze
Camille Wright 4
LeLei Fonoimoana 7
200 metres Butterfly, Women Karen Moe-Thornton 4
Donnalee Wennerstrom 2 h2 r1/2
Camille Wright 2 h5 r1/2
400 metres Individual Medley, Women Donnalee Wennerstrom 6
Jeanne Haney 5 h3 r1/2
Shirley Babashoff DNS
4 × 100 metres Medley Relay, Women United States 2 Silver
Linda JezekLauri SieringCamille WrightShirley BabashoffLeLei FonoimoanaWendy Boglioli

Weightlifting

Lightweight, Men Dan Cantore 11
Middleweight, Men Fred Lowe 11
Light-Heavyweight, Men Samuel Bigler 10
Middle-Heavyweight, Men Lee James 2 Silver
Phil Grippaldi AC
Heavyweight, Men Gary Drinnon 12
Mark Cameron AC
Super-Heavyweight, Men Bruce Wilhelm 5
Sam Walker 9

Wrestling

Light-Flyweight, Greco-Roman, Men Mike Farina =8
Flyweight, Greco-Roman, Men Bruce Thompson AC
Bantamweight, Greco-Roman, Men Joe Sade AC
Featherweight, Greco-Roman, Men Gary Alexander AC
Lightweight, Greco-Roman, Men Pat Marcy AC
Welterweight, Greco-Roman, Men John Matthews AC
Middleweight, Greco-Roman, Men Dan Chandler AC
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men James Johnson =7
Heavyweight, Greco-Roman, Men Brad Rheingans 4
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Pete Lee 5
Light-Flyweight, Freestyle, Men Billy Rosado AC
Flyweight, Freestyle, Men James Haines AC
Bantamweight, Freestyle, Men Joe Corso AC
Featherweight, Freestyle, Men Gene Davis 3 Bronze
Lightweight, Freestyle, Men Butch Keaser 2 Silver
Welterweight, Freestyle, Men Stan Dziedzic 3 Bronze
Middleweight, Freestyle, Men John Peterson 1 Gold
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Ben Peterson 2 Silver
Heavyweight, Freestyle, Men Russ Hellickson 2 Silver
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Jimmy Jackson AC