Medal winners London 2012

Sport/Event Gold Silver Bronze

Archery

Individual, Men Oh Jin-HyeokKOR Takaharu FurukawaJPN Dai XiaoxiangCHN
Team, Men ItalyITA United StatesUSA Republic of KoreaKOR
Individual, Women Gi Bo-BaeKOR Aída RománMEX Mariana AvitiaMEX
Team, Women Republic of KoreaKOR People's Republic of ChinaCHN JapanJPN

Artistic Gymnastics

Individual All-Around, Men Kohei UchimuraJPN Marcel NguyenGER Danell LeyvaUSA
Team All-Around, Men People's Republic of ChinaCHN JapanJPN Great BritainGBR
Floor Exercise, Men Zou KaiCHN Kohei UchimuraJPN Denis AblyazinRUS
Horse Vault, Men Yang Hak-SeonKOR Denis AblyazinRUS Ihor RadivilovUKR
Parallel Bars, Men Feng ZheCHN Marcel NguyenGER Hamilton SabotFRA
Horizontal Bar, Men Epke ZonderlandNED Fabian HambüchenGER Zou KaiCHN
Rings, Men Arthur ZanettiBRA Chen YibingCHN Matteo MorandiITA
Pommelled Horse, Men Krisztián BerkiHUN Louis SmithGBR Max WhitlockGBR
Individual All-Around, Women Gabby DouglasUSA Viktoriya KomovaRUS Aliya MustafinaRUS
Team All-Around, Women United StatesUSA Russian FederationRUS RomaniaROU
Floor Exercise, Women Aly RaismanUSA Cătălina PonorROU Aliya MustafinaRUS
Horse Vault, Women Sandra IzbașaROU McKayla MaroneyUSA Mariya PasekaRUS
Uneven Bars, Women Aliya MustafinaRUS He KexinCHN Beth TweddleGBR
Balance Beam, Women Deng LinlinCHN Sui LuCHN Aly RaismanUSA

Artistic Swimming

Duet, Women Russian FederationRUS SpainESP People's Republic of ChinaCHN
Team, Women Russian FederationRUS People's Republic of ChinaCHN SpainESP

Athletics

100 metres, Men Usain BoltJAM Yohan BlakeJAM Justin GatlinUSA
200 metres, Men Usain BoltJAM Yohan BlakeJAM Warren WeirJAM
400 metres, Men Kirani JamesGRN Luguelín SantosDOM Lalonde GordonTTO
800 metres, Men David RudishaKEN Nijel AmosBOT Timothy KitumKEN
1,500 metres, Men Taoufik MakhloufiALG Leo ManzanoUSA Abdalaati IguiderMAR
5,000 metres, Men Mo FarahGBR Dejen GebremeskelETH Thomas LongosiwaKEN
10,000 metres, Men Mo FarahGBR Galen RuppUSA Tariku BekeleETH
Marathon, Men Stephen KiprotichUGA Abel KiruiKEN Wilson Kipsang KiprotichKEN
110 metres Hurdles, Men Aries MerrittUSA Jason RichardsonUSA Hansle ParchmentJAM
400 metres Hurdles, Men Félix SánchezDOM Michael TinsleyUSA Javier CulsonPUR
3,000 metres Steeplechase, Men Ezekiel KemboiKEN Mahiedine Mekhissi-BenabbadFRA Abel MutaiKEN
4 × 100 metres Relay, Men JamaicaJAM Trinidad and TobagoTTO FranceFRA
4 × 400 metres Relay, Men The BahamasBAH United StatesUSA Trinidad and TobagoTTO
20 kilometres Walk, Men Chen DingCHN Erick BarrondoGUA Wang ZhenCHN
50 kilometres Walk, Men Jared TallentAUS Si TianfengCHN Robbie HeffernanIRL
High Jump, Men Ivan UkhovRUS Erik KynardUSA Mutaz Essa Barshim
Derek Drouin
Robbie Grabarz
QAT
CAN
GBR
Pole Vault, Men Renaud LavillenieFRA Björn OttoGER Raphael HolzdeppeGER
Long Jump, Men Greg RutherfordGBR Mitch WattAUS Will ClayeUSA
Triple Jump, Men Christian TaylorUSA Will ClayeUSA Fabrizio DonatoITA
Shot Put, Men Tomasz MajewskiPOL David StorlGER Reese HoffaUSA
Discus Throw, Men Robert HartingGER Ehsan HaddadiIRI Gerd KanterEST
Hammer Throw, Men Krisztián ParsHUN Primož KozmusSLO Koji MurofushiJPN
Javelin Throw, Men Keshorn WalcottTTO Antti RuuskanenFIN Vítězslav VeselýCZE
Decathlon, Men Ashton EatonUSA Trey HardeeUSA Leonel SuárezCUB
100 metres, Women Shelly-Ann Fraser-PryceJAM Carmelita JeterUSA Veronica Campbell-BrownJAM
200 metres, Women Allyson FelixUSA Shelly-Ann Fraser-PryceJAM Carmelita JeterUSA
400 metres, Women Sanya Richards-RossUSA Christine OhuruoguGBR DeeDee TrotterUSA
800 metres, Women Caster SemenyaRSA Yekaterina PoistogovaRUS Pamela JelimoKEN
1,500 metres, Women Maryam JamalBRN Tatyana TomashovaRUS Abeba AregawiETH
5,000 metres, Women Meseret DefarETH Vivian CheruiyotKEN Tirunesh DibabaETH
10,000 metres, Women Tirunesh DibabaETH Sally KipyegoKEN Vivian CheruiyotKEN
Marathon, Women Tiki GelanaETH Priscah JeptooKEN Tatyana Petrova-ArkhipovaRUS
100 metres Hurdles, Women Sally PearsonAUS Dawn HarperUSA Kellie WellsUSA
400 metres Hurdles, Women Nataliya AntyukhRUS Lashinda DemusUSA Zuzana HejnováCZE
3,000 metres Steeplechase, Women Habiba GhribiTUN Sofia AssefaETH Milcah Chemos CheywaKEN
4 × 100 metres Relay, Women United StatesUSA JamaicaJAM UkraineUKR
4 × 400 metres Relay, Women United StatesUSA JamaicaJAM UkraineUKR
20 kilometres Walk, Women Yelena LashmanovaRUS Qieyang ShenjieCHN Liu HongCHN
High Jump, Women Anna ChicherovaRUS Brigetta BarrettUSA
Pole Vault, Women Jenn SuhrUSA Yarisley SilvaCUB Yelena IsinbayevaRUS
Long Jump, Women Brittney ReeseUSA Yelena SokolovaRUS Janay DeLoachUSA
Triple Jump, Women Olga RypakovaKAZ Caterine IbargüenCOL Olha SaladukhaUKR
Shot Put, Women Valerie AdamsNZL Gong LijiaoCHN Li LingCHN
Discus Throw, Women Sandra PerkovićCRO Li YanfengCHN Yarelis BarriosCUB
Hammer Throw, Women Anita WłodarczykPOL Betty HeidlerGER Zhang WenxiuCHN
Javelin Throw, Women Barbora ŠpotákováCZE Christina ObergföllGER Linda StahlGER
Heptathlon, Women Jessica EnnisGBR Lilli SchwarzkopfGER Austra SkujytėLTU

Badminton

Singles, Men Lin DanCHN Lee Chong WeiMAS Chen LongCHN
Doubles, Men People's Republic of China 1CHN DenmarkDEN Republic of Korea 1KOR
Singles, Women Li XueruiCHN Wang YihanCHN Saina NehwalIND
Doubles, Women People's Republic of China 1CHN Japan 1JPN Russian FederationRUS
Doubles, Mixed People's Republic of China 1CHN People's Republic of China 2CHN Denmark 1DEN

Basketball

Basketball, Men United StatesUSA SpainESP Russian FederationRUS
Basketball, Women United StatesUSA FranceFRA AustraliaAUS

Beach Volleyball

Beach Volleyball, Men Germany 1GER Brazil 1BRA Latvia 1LAT
Beach Volleyball, Women United States 1USA United States 2USA Brazil 1BRA

Boxing

Light-Flyweight, Men Zou ShimingCHN Kaeo PongprayoonTHA Paddy Barnes
David Ayrapetyan
IRL
RUS
Flyweight, Men Robeisy RamírezCUB Nyambayaryn TögstsogtMGL Misha Aloyan
Michael Conlan
RUS
IRL
Bantamweight, Men Luke CampbellGBR John Joe NevinIRL Lázaro Álvarez
Satoshi Shimizu
CUB
JPN
Lightweight, Men Vasyl LomachenkoUKR Han Sun-CheolKOR Yasniel Toledo
Evaldas Petrauskas
CUB
LTU
Light-Welterweight, Men Roniel IglesiasCUB Denys BerinchykUKR Vincenzo Mangiacapre
Uranchimegiin Mönkh-Erdene
ITA
MGL
Welterweight, Men Serik SapiyevKAZ Fred EvansGBR Taras Shelestiuk
Andrey Zamkovoy
UKR
RUS
Middleweight, Men Ryota MurataJPN Esquiva FlorentinoBRA Anthony Ogogo
Abbos Atoyev
GBR
UZB
Light-Heavyweight, Men Yegor MekhontsevRUS Adilbek NiyazymbetovKAZ Yamaguchi Falcão
Oleksandr Hvozdyk
BRA
UKR
Heavyweight, Men Oleksandr UsikUKR Clemente RussoITA Tervel Pulev
Teymur Məmmədov
BUL
AZE
Super-Heavyweight, Men Anthony JoshuaGBR Roberto CammarelleITA Məhəmmədrəsul Məcidov
Ivan Dychko
AZE
KAZ
Flyweight, Women Nicola AdamsGBR Ren CancanCHN Marlen Esparza
Mary Kom
USA
IND
Lightweight, Women Katie TaylorIRL Sofya OchigavaRUS Mavzuna Chorieva
Adriana Araújo
TJK
BRA
Middleweight, Women Claressa ShieldsUSA Nadezhda TorlopovaRUS Marina Volnova
Li Jinzi
KAZ
CHN

Canoe Slalom

Kayak Singles, Slalom, Men Daniele MolmentiITA Vavřinec HradílekCZE Hannes AignerGER
Canadian Singles, Slalom, Men Tony EstanguetFRA Sideris TasiadisGER Michal MartikánSVK
Canadian Doubles, Slalom, Men Great Britain 1GBR Great Britain 2GBR SlovakiaSVK
Kayak Singles, Slalom, Women Émilie FerFRA Jess FoxAUS Maialen ChourrautESP

Canoe Sprint

Kayak Singles, 200 metres, Men Ed McKeeverGBR Saúl CraviottoESP Mark de JongeCAN
Kayak Singles, 1,000 metres, Men Eirik Verås LarsenNOR Adam Van KoeverdenCAN Max HoffGER
Kayak Doubles, 200 metres, Men Russian FederationRUS BelarusBLR Great BritainGBR
Kayak Doubles, 1,000 metres, Men HungaryHUN PortugalPOR GermanyGER
Kayak Fours, 1,000 metres, Men AustraliaAUS HungaryHUN Czech RepublicCZE
Canadian Singles, 200 metres, Men Yuriy ChebanUKR Ivan ShtylRUS
Canadian Singles, 1,000 metres, Men Sebastian BrendelGER David CalESP Mark OldershawCAN
Canadian Doubles, 1,000 metres, Men GermanyGER BelarusBLR Russian FederationRUS
Kayak Singles, 200 metres, Women Lisa CarringtonNZL Inna Osypenko-RadomskaUKR Natasa Dusev-JanicsHUN
Kayak Singles, 500 metres, Women Danuta KozákHUN Inna Osypenko-RadomskaUKR Bridgitte HartleyRSA
Kayak Doubles, 500 metres, Women GermanyGER HungaryHUN PolandPOL
Kayak Fours, 500 metres, Women HungaryHUN GermanyGER BelarusBLR

Cycling BMX Racing

BMX, Men Māris ŠtrombergsLAT Sam WilloughbyAUS Carlos OquendoCOL
BMX, Women Mariana PajónCOL Sarah WalkerNZL Laura SmuldersNED

Cycling Mountain Bike

Mountainbike, Cross-Country, Men Jaroslav KulhavýCZE Nino SchurterSUI Marco Aurelio FontanaITA
Mountainbike, Cross-Country, Women Julie BressetFRA Sabine SpitzGER Georgia GouldUSA

Cycling Road

Road Race, Individual, Men Aleksandr VinokurovKAZ Rigoberto UránCOL Alexander KristoffNOR
Individual Time Trial, Men Bradley WigginsGBR Tony MartinGER Chris FroomeGBR
Road Race, Individual, Women Marianne VosNED Lizzie ArmitsteadGBR Olga ZabelinskayaRUS
Individual Time Trial, Women Kristin ArmstrongUSA Judith ArndtGER Olga ZabelinskayaRUS

Cycling Track

Sprint, Men Jason KennyGBR Grégory BaugéFRA Shane PerkinsAUS
Keirin, Men Chris HoyGBR Maximilian LevyGER Simon van Velthooven
Teun Mulder
NZL
NED
Team Sprint, Men Great BritainGBR FranceFRA GermanyGER
Team Pursuit, 4,000 metres, Men Great BritainGBR AustraliaAUS New ZealandNZL
Omnium, Men Lasse Norman HansenDEN Bryan CoquardFRA Ed ClancyGBR
Sprint, Women Anna MearesAUS Vicki PendletonGBR Guo ShuangCHN
Keirin, Women Vicki PendletonGBR Guo ShuangCHN Sarah LeeHKG
Team Sprint, Women GermanyGER People's Republic of ChinaCHN AustraliaAUS
Team Pursuit, Women Great BritainGBR United StatesUSA CanadaCAN
Omnium, Women Laura TrottGBR Sarah HammerUSA Annette EdmondsonAUS

Diving

Springboard, Men Ilya ZakharovRUS Qin KaiCHN He ChongCHN
Platform, Men David BoudiaUSA Qiu BoCHN Tom DaleyGBR
Synchronized Springboard, Men People's Republic of ChinaCHN Russian FederationRUS United StatesUSA
Synchronized Platform, Men People's Republic of ChinaCHN MexicoMEX United StatesUSA
Springboard, Women Wu MinxiaCHN He ZiCHN Laura SánchezMEX
Platform, Women Chen RuolinCHN Brittany BrobenAUS Pandelela RinongMAS
Synchronized Springboard, Women People's Republic of ChinaCHN United StatesUSA CanadaCAN
Synchronized Platform, Women People's Republic of ChinaCHN MexicoMEX CanadaCAN

Equestrian Dressage

Dressage, Individual, Open Charlotte DujardinGBR Adelinde CornelissenNED Laura BechtolsheimerGBR
Dressage, Team, Open Great BritainGBR GermanyGER NetherlandsNED

Equestrian Eventing

Three-Day Event, Individual, Open Michael JungGER Sara Algotsson OstholtSWE Sandra AuffarthGER
Three-Day Event, Team, Open GermanyGER Great BritainGBR New ZealandNZL

Equestrian Jumping

Jumping, Individual, Open Steve GuerdatSUI Gerco SchröderNED Cian O'ConnorIRL
Jumping, Team, Open Great BritainGBR NetherlandsNED Kingdom of Saudi ArabiaKSA

Fencing

Foil, Individual, Men Lei ShengCHN Alaaeldin AbouelkassemEGY Choi Byeong-CheolKOR
Foil, Team, Men ItalyITA JapanJPN GermanyGER
Épée, Individual, Men Rubén LimardoVEN Bartosz PiaseckiNOR Jeong Jin-SeonKOR
Sabre, Individual, Men Áron SzilágyiHUN Diego OcchiuzziITA Nikolay KovalyovRUS
Sabre, Team, Men Republic of KoreaKOR RomaniaROU ItalyITA
Foil, Individual, Women Elisa Di FranciscaITA Arianna ErrigoITA Valentina VezzaliITA
Foil, Team, Women ItalyITA Russian FederationRUS Republic of KoreaKOR
Épée, Individual, Women Yana ShemiakinaUKR Britta HeidemannGER Sun YujieCHN
Épée, Team, Women People's Republic of ChinaCHN Republic of KoreaKOR United StatesUSA
Sabre, Individual, Women Kim Ji-YeonKOR Sofya VelikayaRUS Olha KharlanUKR

Football

Football, Men MexicoMEX BrazilBRA Republic of KoreaKOR
Football, Women United StatesUSA JapanJPN CanadaCAN

Handball

Handball, Men FranceFRA SwedenSWE CroatiaCRO
Handball, Women NorwayNOR MontenegroMNE SpainESP

Hockey

Hockey, Men GermanyGER NetherlandsNED AustraliaAUS
Hockey, Women NetherlandsNED ArgentinaARG Great BritainGBR

Judo

Extra-Lightweight, Men Arsen GalstyanRUS Hiroaki HiraokaJPN Felipe Kitadai
Rishod Sobirov
BRA
UZB
Half-Lightweight, Men Lasha ShavdatuashviliGEO Miklós UngváriHUN Masashi Ebinuma
Jo Jun-Ho
JPN
KOR
Lightweight, Men Mansur IsayevRUS Riki NakayaJPN Saynjargalyn Nyam-Ochir
Ugo Legrand
MGL
FRA
Half-Middleweight, Men Kim Jae-BeomKOR Ole BischofGER Ivan Nifontov
Antoine Valois-Fortier
RUS
CAN
Middleweight, Men Song Dae-NamKOR Asley GonzálezCUB Ilias Iliadis
Masashi Nishiyama
GRE
JPN
Half-Heavyweight, Men Tagir KhaybulayevRUS Naidangiin TüvshinbayarMGL Dimitri Peters
Henk Grol
GER
NED
Heavyweight, Men Teddy RinerFRA Aleksandr MikhaylinRUS Andreas Tölzer
Rafael Silva
GER
BRA
Extra-Lightweight, Women Sarah MenezesBRA Alina DumitruROU Charline Van Snick
Éva Csernoviczki
BEL
HUN
Half-Lightweight, Women An Kum-AePRK Yanet BermoyCUB Rosalba Forciniti
Priscilla Gneto
ITA
FRA
Lightweight, Women Kaori MatsumotoJPN Corina CăprioriuROU Marti Malloy
Automne Pavia
USA
FRA
Half-Middleweight, Women Urška ŽolnirSLO Xu LiliCHN Yoshie Ueno
Gévrise Émane
JPN
FRA
Middleweight, Women Lucie DécosseFRA Kerstin ThieleGER Yuri Alvear
Edith Bosch
COL
NED
Half-Heavyweight, Women Kayla HarrisonUSA Gemma GibbonsGBR Audrey Tcheuméo
Mayra Aguiar
FRA
BRA
Heavyweight, Women Idalys OrtízCUB Mika SugimotoJPN Karina Bryant
Tong Wen
GBR
CHN

Marathon Swimming

10 kilometres Open Water, Men Oussama MellouliTUN Thomas LurzGER Richard WeinbergerCAN
10 kilometres Open Water, Women Éva RisztovHUN Haley AndersonUSA Martina GrimaldiITA

Modern Pentathlon

Individual, Men David SvobodaCZE Cao ZhongrongCHN Ádám MarosiHUN
Individual, Women Laura AsadauskaitėLTU Samantha MurrayGBR Yane MarquesBRA

Rhythmic Gymnastics

Individual, Women Yevgeniya KanayevaRUS Darya DmitriyevaRUS Liubou ChapkashynaBLR
Group, Women Russian FederationRUS BelarusBLR ItalyITA

Rowing

Single Sculls, Men Mahé DrysdaleNZL Ondřej SynekCZE Alan CampbellGBR
Double Sculls, Men New ZealandNZL ItalyITA SloveniaSLO
Coxless Pairs, Men New ZealandNZL FranceFRA Great BritainGBR
Quadruple Sculls, Men GermanyGER CroatiaCRO AustraliaAUS
Coxless Fours, Men Great BritainGBR AustraliaAUS United StatesUSA
Coxed Eights, Men GermanyGER CanadaCAN Great BritainGBR
Lightweight Double Sculls, Men DenmarkDEN Great BritainGBR New ZealandNZL
Lightweight Coxless Fours, Men South AfricaRSA Great BritainGBR DenmarkDEN
Single Sculls, Women Mirka KnapkováCZE Fie Udby ErichsenDEN Kim CrowAUS
Double Sculls, Women Great BritainGBR AustraliaAUS PolandPOL
Coxless Pairs, Women Great BritainGBR AustraliaAUS New ZealandNZL
Quadruple Sculls, Women UkraineUKR GermanyGER United StatesUSA
Coxed Eights, Women United StatesUSA CanadaCAN NetherlandsNED
Lightweight Double Sculls, Women Great BritainGBR People's Republic of ChinaCHN GreeceGRE

Sailing

Windsurfer, Men Dorian van RijsselbergeNED Nick DempseyGBR Przemysław MiarczyńskiPOL
One Person Dinghy, Men Tom SlingsbyAUS Pavlos KontidesCYP Rasmus MyrgrenSWE
Two Person Dinghy, Men AustraliaAUS Great BritainGBR ArgentinaARG
Two Person Keelboat, Men SwedenSWE Great BritainGBR BrazilBRA
Skiff, Men AustraliaAUS New ZealandNZL DenmarkDEN
One Person Heavyweight Dinghy, Men Ben AinslieGBR Jonas Høgh ChristensenDEN Jonathan LobertFRA
Windsurfer, Women Marina AlabauESP Tuuli PetäjäFIN Zofia Noceti-KlepackaPOL
One Person Dinghy, Women Xu LijiaCHN Marit BouwmeesterNED Evi Van AckerBEL
Two Person Dinghy, Women New ZealandNZL Great BritainGBR NetherlandsNED
Three Person Keelboat, Women SpainESP AustraliaAUS FinlandFIN

Shooting

Air Pistol, 10 metres, Men Jin Jong-OKOR Luca TesconiITA Andrija ZlatićSRB
Rapid-Fire Pistol, 25 metres, Men Leuris PupoCUB Vijay KumarIND Ding FengCHN
Free Pistol, 50 metres, Men Jin Jong-OKOR Choi Yeong-RaeKOR Wang ZhiweiCHN
Air Rifle, 10 metres, Men Alin MoldoveanuROU Niccolò CamprianiITA Gagan NarangIND
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Men Niccolò CamprianiITA Kim Jong-HyeonKOR Matt EmmonsUSA
Small-Bore Rifle, Prone, 50 metres, Men Siarhei MartynauBLR Lionel CoxBEL Rajmond DebevecSLO
Trap, Men Giovanni CernogorazCRO Massimo FabbriziITA Fehaid Al-DeehaniKUW
Double Trap, Men Peter WilsonGBR Håkan DahlbySWE Vasily MosinRUS
Skeet, Men Vincent HancockUSA Anders GoldingDEN Nasser Al-AttiyaQAT
Air Pistol, 10 metres, Women Guo WenjunCHN Céline GobervilleFRA Olena KostevychUKR
Sporting Pistol, 25 metres, Women Kim Jang-MiKOR Chen YingCHN Olena KostevychUKR
Air Rifle, 10 metres, Women Yi SilingCHN Sylwia BogackaPOL Yu DanCHN
Small-Bore Rifle, Three Positions, 50 metres, Women Jamie Beyerle-GrayUSA Ivana MaksimovićSRB Adéla SýkorováCZE
Trap, Women Jessica RossiITA Zuzana ŠtefečekováSVK Delphine ReauFRA
Skeet, Women Kim RhodeUSA Wei NingCHN Danka BartekováSVK

Swimming

50 metres Freestyle, Men Florent ManaudouFRA Cullen JonesUSA César Cielo FilhoBRA
100 metres Freestyle, Men Nathan AdrianUSA James MagnussenAUS Brent HaydenCAN
200 metres Freestyle, Men Yannick AgnelFRA Park Tae-Hwan
Sun Yang
KOR
CHN
400 metres Freestyle, Men Sun YangCHN Park Tae-HwanKOR Peter VanderkaayUSA
1,500 metres Freestyle, Men Sun YangCHN Ryan CochraneCAN Oussama MellouliTUN
4 × 100 metres Freestyle Relay, Men FranceFRA United StatesUSA Russian FederationRUS
4 × 200 metres Freestyle Relay, Men United StatesUSA FranceFRA People's Republic of ChinaCHN
100 metres Backstroke, Men Matt GreversUSA Nick ThomanUSA Ryosuke IrieJPN
200 metres Backstroke, Men Tyler ClaryUSA Ryosuke IrieJPN Ryan LochteUSA
100 metres Breaststroke, Men Cameron van der BurghRSA Christian SprengerAUS Brendan HansenUSA
200 metres Breaststroke, Men Dániel GyurtaHUN Michael JamiesonGBR Ryo TateishiJPN
100 metres Butterfly, Men Michael PhelpsUSA Chad le Clos
Yevgeny Korotyshkin
RSA
RUS
200 metres Butterfly, Men Chad le ClosRSA Michael PhelpsUSA Takeshi MatsudaJPN
200 metres Individual Medley, Men Michael PhelpsUSA Ryan LochteUSA László CsehHUN
400 metres Individual Medley, Men Ryan LochteUSA Thiago PereiraBRA Kosuke HaginoJPN
4 × 100 metres Medley Relay, Men United StatesUSA JapanJPN AustraliaAUS
50 metres Freestyle, Women Ranomi KromowidjojoNED Aliaksandra HerasimeniaBLR Marleen VeldhuisNED
100 metres Freestyle, Women Ranomi KromowidjojoNED Aliaksandra HerasimeniaBLR Tang YiCHN
200 metres Freestyle, Women Allison SchmittUSA Camille MuffatFRA Bronte BarrattAUS
400 metres Freestyle, Women Camille MuffatFRA Allison SchmittUSA Becky AdlingtonGBR
800 metres Freestyle, Women Katie LedeckyUSA Mireia BelmonteESP Becky AdlingtonGBR
4 × 100 metres Freestyle Relay, Women AustraliaAUS NetherlandsNED United StatesUSA
4 × 200 metres Freestyle Relay, Women United StatesUSA AustraliaAUS FranceFRA
100 metres Backstroke, Women Missy FranklinUSA Emily SeebohmAUS Aya TerakawaJPN
200 metres Backstroke, Women Missy FranklinUSA Anastasiya ZuyevaRUS Elizabeth BeiselUSA
100 metres Breaststroke, Women Rūta MeilutytėLTU Rebecca SoniUSA Satomi SuzukiJPN
200 metres Breaststroke, Women Rebecca SoniUSA Satomi SuzukiJPN Yuliya YefimovaRUS
100 metres Butterfly, Women Dana VollmerUSA Lu YingCHN Alicia CouttsAUS
200 metres Butterfly, Women Jiao LiuyangCHN Mireia BelmonteESP Natsumi HoshiJPN
200 metres Individual Medley, Women Ye ShiwenCHN Alicia CouttsAUS Caitlin LeverenzUSA
400 metres Individual Medley, Women Ye ShiwenCHN Elizabeth BeiselUSA Li XuanxuCHN
4 × 100 metres Medley Relay, Women United StatesUSA AustraliaAUS JapanJPN

Table Tennis

Singles, Men Zhang JikeCHN Wang HaoCHN Dimitrij OvtcharovGER
Team, Men People's Republic of ChinaCHN Republic of KoreaKOR GermanyGER
Singles, Women Li XiaoxiaCHN Ding NingCHN Feng Tian WeiSGP
Team, Women People's Republic of ChinaCHN JapanJPN SingaporeSGP

Taekwondo

Flyweight, Men Joel GonzálezESP Lee Dae-HunKOR Óscar Muñoz
Aleksey Denisenko
COL
RUS
Featherweight, Men Servet TazegülTUR Mohammad Bagheri MotamedIRI Rohullah Nikpai
Terrence Jennings
AFG
USA
Welterweight, Men Sebastián CrismanichARG Nicolás GarcíaESP Lutalo Muhammad
Mauro Sarmiento
GBR
ITA
Heavyweight, Men Carlo MolfettaITA Anthony ObameGAB Liu Xiaobo
Robelis Despaigne
CHN
CUB
Flyweight, Women Wu JingyuCHN Brigitte YagüeESP Lucija Zaninović
Chanatip Sonkham
CRO
THA
Featherweight, Women Jade JonesGBR Hou YuzhuoCHN Marlène Harnois
Tseng Li-Cheng
FRA
TPE
Welterweight, Women Hwang Gyeong-SeonKOR Nur TatarTUR Paige McPherson
Helena Fromm
USA
GER
Heavyweight, Women Milica MandićSRB Anne-Caroline GraffeFRA Anastasiya Baryshnikova
María Espinoza
RUS
MEX

Tennis

Singles, Men Andy MurrayGBR Roger FedererSUI Juan Martín del PotroARG
Doubles, Men United States 2USA France 1FRA France 2FRA
Singles, Women Serena WilliamsUSA Mariya SharapovaRUS Vika AzarenkaBLR
Doubles, Women United States 2USA Czech Republic 2CZE Russian Federation 1RUS
Doubles, Mixed BelarusBLR Great BritainGBR United States 1USA

Trampolining

Individual, Men Dong DongCHN Dmitry UshakovRUS Lu ChunlongCHN
Individual, Women Rosie MacLennanCAN Huang ShanshanCHN He WennaCHN

Triathlon

Olympic Distance, Men Alistair BrownleeGBR Javier GómezESP Jonny BrownleeGBR
Olympic Distance, Women Nicola SpirigSUI Lisa NordénSWE Erin DenshamAUS

Volleyball

Volleyball, Men Russian FederationRUS BrazilBRA ItalyITA
Volleyball, Women BrazilBRA United StatesUSA JapanJPN

Water Polo

Water Polo, Men CroatiaCRO ItalyITA SerbiaSRB
Water Polo, Women United StatesUSA SpainESP AustraliaAUS

Weightlifting

Bantamweight, Men Om Yun-CholPRK Wu JingbiaoCHN Trần Lê Quốc ToànVIE
Featherweight, Men Kim Un-GukPRK Óscar FigueroaCOL Eko IrawanINA
Lightweight, Men Lin QingfengCHN TriyatnoINA
Middleweight, Men Lu XiaojunCHN Lu HaojieCHN Iván CambarCUB
Light-Heavyweight, Men Adrian ZielińskiPOL Kianoush RostamiIRI Tarek YahiaEGY
Middle-Heavyweight, Men Saeid MohammadpourIRI Kim Min-JaeKOR Tomasz ZielińskiPOL
Heavyweight, Men Navab NassirshalalIRI Bartłomiej BonkPOL Ivan YefremovUZB
Super-Heavyweight, Men Behdad SalimiIRI Sajjad AnoushiravaniIRI
Flyweight, Women Wang MingjuanCHN Hiromi MiyakeJPN Ryang Chun-HwaPRK
Featherweight, Women Hsu Shu-ChingTPE Citra FebriantiINA Yuliya ParatovaUKR
Lightweight, Women Li XueyingCHN Pimsiri SirikaewTHA Rattikan KulnoiTHA
Middleweight, Women Christine GirardCAN Milka ManevaBUL Luz AcostaMEX
Light-Heavyweight, Women Rim Jong-SimPRK Anna NurmukhambetovaKAZ
Heavyweight, Women Lydia ValentínESP Abir AbdulrahmanEGY Madias NzessoCMR
Super-Heavyweight, Women Zhou LuluCHN Tatyana KashirinaRUS Jang Mi-RanKOR

Wrestling

Featherweight, Greco-Roman, Men Hamid SourianIRI Rövşən BayramovAZE Péter Módos
Mingiyan Semyonov
HUN
RUS
Lightweight, Greco-Roman, Men Omid NorouziIRI Revaz LashkhiGEO Ryutaro Matsumoto
Zaur Kuramagomedov
JPN
RUS
Welterweight, Greco-Roman, Men Kim Hyeon-UKOR Tamás LőrinczHUN Steeve Guénot
Manuchar Tskhadaia
FRA
GEO
Middleweight, Greco-Roman, Men Roman VlasovRUS Arsen JulfalakyanARM Emin Əhmədov
Aleksandras Kazakevičius
AZE
LTU
Light-Heavyweight, Greco-Roman, Men Alan KhugayevRUS Karam GaberEGY Daniyal Gadzhiyev
Damian Janikowski
KAZ
POL
Heavyweight, Greco-Roman, Men Ghasem RezaeiIRI Rustam TotrovRUS Artur Aleksanyan
Jimmy Lidberg
ARM
SWE
Super-Heavyweight, Greco-Roman, Men Mijaín LópezCUB Heiki NabiEST Johan Eurén
Rıza Kayaalp
SWE
TUR
Featherweight, Freestyle, Men Dzhamal OtarsultanovRUS Vladimer KhinchegashviliGEO Shinichi Yumoto
Yang Kyong-Il
JPN
PRK
Lightweight, Freestyle, Men Toğrul ƏsgərovAZE Besik KudukhovRUS Yogeshwar Dutt
Coleman Scott
IND
USA
Welterweight, Freestyle, Men Tatsuhiro YonemitsuJPN Sushil KumarIND Akzhurek Tanatarov
Liván López
KAZ
CUB
Middleweight, Freestyle, Men Jordan BurroughsUSA Sadegh GoudarziIRI Denis Tsargush
Gábor Hatos
RUS
HUN
Light-Heavyweight, Freestyle, Men Şərif ŞərifovAZE Jaime EspinalPUR Dato Marsagishvili
Ehsan Lashgari
GEO
IRI
Heavyweight, Freestyle, Men Jake VarnerUSA Valeriy AndriytsevUKR Xetaq Qazyumov
Giorgi Gogshelidze
AZE
GEO
Super-Heavyweight, Freestyle, Men Komeil Ghasemi
Bilyal Makhov
IRI
RUS
Tervel Dlagnev
Daulet Shabanbay
USA
KAZ
Flyweight, Freestyle, Women Hitomi ObaraJPN Mariya StadnikAZE Carol Huynh
Clarissa Chun
CAN
USA
Lightweight, Freestyle, Women Saori YoshidaJPN Tonya VerbeekCAN Jackeline Rentería
Yuliya Ratkeviç
COL
AZE
Middleweight, Freestyle, Women Kaori IchoJPN Jing RuixueCHN Soronzonboldyn Battsetseg
Lyubov Volosova
MGL
RUS
Heavyweight, Freestyle, Women Nataliya VorobyovaRUS Stanka ZlatevaBUL Gyuzel Manyurova
Maider Unda
KAZ
ESP